OPEL De conferentie te Weenen INKOOP 1 De oorlog ter zee As-ministers voeren De toestand rondom de Middellandsche Zee De schendingen van het Zwitsersche luchtruim Kroonraad in Boekarest Vergelijking tusschen Duitsche en Britsche luchtmacht besprekingen met Hongaren en Roemeniërs Besprekingen reeds van daag ten einde? De verovering in Somaliland TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 5 de te De president protesteert bij den Britschen gezant iliiiniliilï orm Ml» F. VAN DER VALK’s AUTO-MIJ. Regeeringscrisis in Frankrijk? GRIEKENLAND. VEREENIGDE STATEN Zte verder le blad, pag. 3 Groote verwoestingen te Alexandrië ZUID-AFRIKA Hertzog wil vrede met de asmogendheden F1UW.BUR GWAL4 Will. 11 /O/l» DFNHAA6 BH SPCClAllSTfH ALIfS BRITSCH-INDIE. De Italiaansche aanvallen op Malta ENGELAND. Indruk van de Italiaansche pers DUITSCHLAND De Leipziger Najaarsmesse J. VAN WiLLiGEN EN ZONEN en ZILVER RUSLAND. Internationale Donaucommissie legt haar taak neer Engelschen in Kenya bedreigd De Voiksduitschers in Bessarabië BELGIE Engelsche bommen in België Spanje verontwaardigd over aanhouding van de „Ciudad de Sevilla” RECLAMES. RECLAMES. de 28 Weenen De betrokkenen voorwerp te laten worden machtspolitiek, maar hun eigen levensvorming. Fransche zeelieden uit Amerika terug Met het Grieksche mailschip „Nea Hellas” zijn te Lissabon uit de Veree- nigde Staten 260 leden der bemanning van de Fransche stoomschepen „Nor mandie” en „Pasteur” aangekomen. Zij zullen van Lissabon naar Frankrijk te- rugkeeren. GROOTE VOORRAAD ORIGINEELE ONDERDEELEN STEEDS NIEUWE AANVOER Off. Fabrieksagenten voor Den Haag en Omstreken: N.V. Stefani meldt uit Bern Men meent te weten, dat de president van de Zwif- sersche eedgenootschap gisteren op zeer enérgieke wijze persoonlijk bij den Brt- schen gezant heeft geprotesteerd tegen de systematische schendingen van het Zwitsersche luchtruim door de Britsche luchtmacht. Anderzijds verneemt men uit welingelichte bron, dat indien de schendingen zich herhalen, de bondsre- geering, onder druk van de algemeene verontwaardiging in den lande, zich zou genoodzaakt zien, op ernstige wijze den geheelén diplomatieken toestand, welke tusschen. Zwitserland en Enge land bestaat, te beatudeeren. Intusschen is het luchtafweergeschut versterkt en is bevel gegeven met alle middelen op te treden tegen de schenders van ''e Zwitsersche neutraliteit. Andere mili taire maatregelen zijn in overweging. WERKLOOSHEID DAALT Het werkloozencijfer is in den loop van een week gedaald van 491.213 tot 483.453. Ondanks het terugstroomen der vluchtelingen en krijgsgevangenen, is het aantal werkloozen dus met 7760 verminderd. De Duitsche autoriteiten streven er naar, bij alle opbouwwerk- zaamheden zooveel mogelijk Belgische arbeiders aan het werk te zetten. De réeds sedert eenige weken latente regeeringscrisis, is, naar aan het D.N.B. uit Vichy wordt gemeld, in de laatste 48 uur tijdens de afwezigheid van vice-president Laval buitengewoon verscherpt. Naar het schijnt gaat het hier om strijd om de macht binnen de regeering. In het bijzonder schijnen militaire kringen critiek uit te oefenen op de door vice-president Laval ge voerde pdlitiek. Engelsche aanval op Deen sche visschers Naar het Deensche telegraafagent- schap meldt, is een aantal Deensche visschersvaartuigen uit Esbjerg op de Noordzee blootgesteld geweest aan ma- chinegeweeraanvallen van een Engelsch vliegtuig. Een der schippers vertelde, dat tijdens de vangst een plotseling op duikende Engelsche ylieger een regen van kogels op het schip deed neerda len. waardoor het stuurhuis en de ver schansing doorboord werden. De aan val kwam zoo plotseling, dat de beman ning het dek niet kon verlaten. De kok werd door vier kogels ernstig gewond. niet van onderwerp Generaal der vliegers Zander wijdt in de „Völkischer Beobachter” een ver- Duit- De de dat EEN ONTSPANNING Stefani meldt uit AtheneEr wordt een zekere ontspanning geconstateerd na de nervositeit van de afgeloopen da gen, welke was gevoed door valschc be- weringn van de Engelsche propaganda over zoogenaamd optreden van de as tegen Griekenland. werpen alle wetten en overeenkomsten overboord, overvallen ieder, die hun In den weg staat, onverschillig of zij er zich niet toe beperkt de wetten te schenden. Zij bekroonden hun gebaar met de arrestatie van een 71-jarige vrouw, die. aldus voegt het blad er iro nisch aan toe, waarschijnlijk onder de plooien van haar rok kanonnen verbor gen hield. Britten van den olietoevoer afgesloten? Volgens een bericht in de „Popolo di Roma” is bij den laatsten luchtaanval op Haifa de olieleiding, die de olie uit Mosoel naar Haifa brengt, vernield. Nadat de Irak Petroleum Company den Noordelijken tak van de olieleiding, welke in Tripoli uitmondt, reeds eeni- gen tijd geleden heeft gesloten, zou na het jongste bombardement van Haifa ook den Zuidelijken tak IrakHaifa gesloten zijn. Zou dit bericht juist zijn, dan zouden de Engelschen in het Ooste lijk deel van de Middellandsche Zee volkomen van den olietoevoer uit Irak afgesneden zijn, waardoor de Britsche vloot en het Britsche leger in Egypte in een moeilijke positie zouden komen. Onder het opschrift „Wederom vrijbuiters”, protesteert het Spaansche blad „Solidaridad Nacio Cal” tegen den Engelschen aanval op het Spaansche schip Ciudad de Sevilla”, dat 10 da gen lang in Sierra Leona is vastgehou den en van zijn post beroofd werd, meldt het D.N.B. uit Madrid. Boven dien werd aan boord een oude. Duit sche vrouw gearresteerd. De Engel schen. aldus het blad, trachten de zeeën op tyrannieke wijze te beheerschen.. den neutralen handel te ruïneeren en alle volken van Europa den honger dood te laten sterven. Met cynische brutaliteit beweren zij. dat niemand de zee mag bevaren zonder een vrijbrief van zijne genadigste Britsche majesteit in zijn zak te hebben. De Engelschen WELLES LID VAN DE PAN- AMERIKAANSCHE COMMISSI^ De vice-minister van buitenlandsch® zaken, Welles, is tot lid van de pan* Amerikaansche commissie benoemd. Volgens het besluit van de conferen tie van Havanna zou deze commissie gevormd worden voor het voorloopige bestuur van landen in de Nieuwe We reld en voor het overnemen van Euro- peesche bezittingen op het Westelijk halfrond. Naar minister Huil mede deelde, zal de commissie-met haar taak beginnen, zoodra tweederde van de Amerikaansche republieken haar leden benoemd hebben. President van Roemeensche Nationale bank naar Weenen president van de Roemeensche Nationale bank, Constantinescu, begaf zich gisteren naar Weenen, waar hij minister Funk zal ontmoeten. die in andere volken haar slachtoffers zagen. De Noord-Italiaansche pers bespreekt uitvoerig de conferentie te Weenen. Zooals de „Popolo d’ Italia” schrijft, heeft het gevaar bestaan, dat de strijd om Transsylvanië (Zevenburgen) steeds scherpere vormen zou aannemen. Het lijdt geen twijfel, dat Engeland een Donau-conflict met vreugde begroet zou hebben als een onverwacht hulp middel voor zijn moreele depressie, zijn propaganda en zijn intriges. In tegen stelling met de perfide Britsche poli tiek, kan de Duitsch-Italiaansche poli tiek er slechts een van ordening, her ziening en rechtvaardigheid zijn. De as bindt den strijd aan met eeuwenoude moeilijkheden, die sedert twintig jaar door de cynische diplomatie van de Westelijke mogendheden nog ingewik kelder gemaakt zijn. Doch zij zal de moeilijkheden oplossen. De Roemeensche Kroonraad, waar toe gisteravond besloten werd, is van nacht reeds bijeengekomen. Voorzoover de leden niet in Boekarest vertoefden, werden zij telegrafisch opgeroepen en werden hun extra-treinen ter beschik king gesteld. Drie markante personen zijn tot de conferentie uitgenoodigd, die geen lid van den Kroonraad zijn, t.w. de historicus professor Bratianu. de vroegere minister-president en voor zitter van de nationale boerenpartij. Maniu, een der meest vooraanstaande personen uit Zevenburgen, en de vroe gere minister Mihalache, eveneens uit de vroegere nationale boerenpartij. In den loop van den nacht is de Kroonraad in eerste vergadering bij eengekomen. De officieele bijeenkomst in het koninklijke paleis zal pas na drie uur in den ochtend geopend wor den. Tot dusver is nog niet bekend, hoelang de vergadering geduurd heeft. De Italiaansche aanval op Marsa-Matrouh De bijzondere correspondent van Stefani verschaft bijzonderheden over het jongste bombardement van de En gelsche basis Marsa-Matrouh door de Italiaansche luchtmacht. Deze aanval was de belangrijkste der aanvallen, welke reeds ondernomen zijn op deze zoo belangrijke basis halfweg Alexan- drië en de grens van Cyrenaica. De aanval geschiedde midden op den dag teneinde de doelen gemakkelijker te treffen. Natuurlijk werd hierdoor een Engelsche tegenaanval vergemak kelijkt, maar de Italiaansche vliegers wilden die gevaren trotseeren. Het bombardement duurde 4 uren in welke periode de Italiaansche vliegers meer dan 500 bommen uitwierpen. Op ver scheidene plaatsen braken branden uit. In de basis heerschte weldra de groot ste wanorde.' Het hevige Engelsche af weergeschut had geen succes. De En gelsche Gloster-toestellen durfden niet op te stijgen aangezien de Italiaansche jagers onophoudelijk rondkruisten om de Italiaansche bommenwerpers te be schermen. Men kon waarnemen, dat het bombardement enorme schade heeft aangericht. Zwitserland ontvangt overzeesche producten Voor Zwitsersche rekening zijn in de Italiaansche haven Savona vier sche pen uit de Vereenigde Staten aange komen met ladingen steenkool en graan. Een ander schip met lading voor Zwitserland is in een Zuidslavische haven aangekomen. Het schip vervoert benzine, die door Italië naar Zwitser land zal worden vervoerd. Het D.N.B. seint uit Rome: Daar de haven van Alexandrië al te zeer aan Italiaansche bombardementen bloot staat, gebruiken de Engelschen, vól gens berichten uit het Naburige Oosten, den laatsten tijd hoofdzakelijk de haven van Suez voor hun transpor ten. De havenwerken, depóts en arse nalen van Alexandrië zijn reeds voor een groot deel verwoest. Het vrachtver keer wordt derhalve naar Suez verlegd. In de Golf van Suez hebben talrijke Engelsche vrachtschepen een toevlucht gezocht, die tot dusver in de haven van Alexandrië lagen. Volgens persberichten uit Kaapstad heeft de voormalige Zuidafrikaansche minister-president, generaal Hertzog, naar het D.N.B. mededeelt voorgesteld, terstond vredesonderhandelingen met Duitschland en Italië aan te knoopen, omdat Engeland den oorlóg slechts uit een gevoél van „vertwijfeling” voort zet. Een juiste beoordeeling van de militaire situatie toont aan, aldus Hertzog, dat de oorlog voor Engeland hopeloos verloren is. Zuid-Afrika moet zoo spoedig mogelijk de gelederen der oorlogvoerenden verlaten. Te land, zoo zeide Hertzorg verder, is de meerder heid van Duitschland boven iederen twijfel verheven en in de lucht heeft Duitschland zich iederen dag de meer dere van Engeland getoond. Op en onder water heeft Duitschland bewe- zen, dat het voor Groot-Brittannie geen angst behoeft te hebben. Hertzog werd hevig aangevalen door minister-president Smuts, die ver klaarde, dat de Unie haar vrienden niet in den steek zou laten. Smuts verzocht het parlement, het indertijd genomen besluit tot het afbreken der betrekkin gen met Duitschland en Italië, opnieuw te bevestigen. BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID IN CAEVUPORE Te Cawnpore, de woonplaats van pandit Nehru, is Donderdag, zoo wordt uit Bombay gemeld, de actie van bur gerlijke ongehoorzaamheid tegen Enge land begonnen als protest tegen het feit, dat niet terstond aan Indië onaf hankelijkheid verleend wordt. In een persgesprek met een Ameri- kaansch journalist verklaarde Nehru, dat de wenschen van het Indische volk volkomen veronachtzaamd zijn. Boven dien heeft de Indische regeering hon derden bekende Indiërs laten arrestee» ren om het Britsche imperialisme in Indië te verstevigen. VAN JUWEELEN. GOUD De bijzondere correspondent van Ste fani zendt nieuwe bijzonderheden over het bombardement op het vliegveld van Micabba (eiland Malta) door for maties Italiaansche bombardements vliegtuigen, welke door jachtvliegtui gen waren vergezeld. De Engelschen bonden geen strijd aan en gingen haastig op de vlucht, zoodat de Ita liaansche toestellen hun opdracht kon den uitvoeren zonder door de Engel sche jagers te worden lastig gevallen. Daarentegen was het Engelsche af weergeschut hevig in werking, hetgeen voor de Italiaansche bommenwerpers echter geen bezwaar opleverde zich volledig van hun opdracht te kwijten. De inrichtingen op het vliegveld wer den door tonnen ontplofbare stoffen getroffen, waardoor alle beoogde doe len werden vernietigd. Alle Italiaan sche vliegtuigen keerden op hun punt van uitgang terug. Op 7000 meter hoogte ontstond tenslbtte nog een tref fen tusschen Italiaansche cn Engelsche jagers, waarbij een vijandelijk toestel werd neergeschoten. KANONNEN IN PLAATS VAN LEVENSMIDDELEN Naar de „New York Times” uit Londen verneemt, heeft de Engelsche regeering den Amerikaansche autori teiten en in het bijzonder het Ameri kaansche Roode Kruis verzocht, geen levensmiddelen als geschenk naar Engeland te zenden. Alle beschikbare Engelsche scheepsruimte moet gere serveerd worden voor kanonnen en munitie, die Engeland het meest noo- dig heeft. GEBREK AAN GOEDERENWAGENS Het gebrek aan goederenwagens in Engeland wordt van dag tot dag groo- ter. Meermalen liggen schepen-langen tijd in de haven, zonder dat zij gelost kunnen worden, omdat de noodige soorten wagons niet beschikbaar zijn, aldus het D.N.B. Het gevolg hiervan is een voortdurend toenemende ver lamming van het havenbedrijf, terwijl ook vele ladingen gevaar loopen te bederven. Het ministerie van verkeer heeft daarom thans, naar Reuter meldt, den spoorwegmaatschappijen toestemming verleend, aan bederf on derhevige goederen ook in open wagons te vervoeren. Voor schade aan de goederen, die door deze wijze van vervoer zou kunnen ontstaan, zijn de spoorwegmaatschappijen niet verant woordelijk. Ook hedenmorgen is de aandacht van de Italiaansche rpers op de conferentie geconcentreerd. Naar de „Popolo di Roma” verklaart, zijn er teekenen, die er op wijzen, dat men in den loop van den dag het einde der besprekingen kan verwachten, hetgeen een overwin ning van den vrede in het Zuidoosten van Europa en een veelbelovend teeken voor de continentale wedergeboorte on der leiding van de as-mogendheden zal vormen. De democratieën wilden ook ditmaal weder den Balkan tot een brandhaard maken. Aan het snelle in grijpen van de as-mogendheden is het te danken, dat de brand niet het eerst in het Oosten uitbrak. De as oefent geen druk uit en heeft ook niet de be doeling. over de volken met gruwelijke onverschilligheid te beschikken, zooals de gewoonte was van de democratieën, Men meldt ons uit Leipzig, d.d. AugustusBehalve buitenlandsche in zendingen is deze herfstbeurs ook be langrijk wegens het .uitgebreide en rijk geschakeerde aanbod van DuTtsche pro ducten. Het meerendeel hiervan is be stemd voor de binnenlandsche markt, maar men ziet ook veel voor verkoop aan het buitenland. Wij behoeven slechts te wijzen op de goed bezette export-tenoonstelling van de radio-in- dustrie, waarvan de naam reeds het karakter aangeeft. Van beteekenis is de afdeeling voor textielgoederen en confectiékleeding, waaraan ongeveer 700 firma’s deelnemen. Met ziet hier o.a. de verdere ontwikkeling van de synthetische vezelstoffen en de nieuw ste toepassingen van kunsthars voor re- genklëeding, enz. De tentoongestelde modellen vestigen den indruk, dat kunsthars voor dergelijke doeleinden ten zeerste bruikbaar, is. De regenjas sen onderscheiden zich door een fraai uiterlijk en een groote stevigheid, die ze geschikt maakt voor een langdurig gebruik. De verdere bekende afdeelin- gen voor glas, porselein, aardewerk, verlichtingsartikelen, lederwaren, speel goed, bijouterieën, galanteriewaren, kunstnijverheidsproducten, muziek instrumenten, sportbenoodigdheden, kantoorbehoeften, emballage-artikelen, etc., zijn eveneens goed gevuld en het geheel wordt druk bezocht. Reeds ko men gunstige berichten binnen omtrent tot stand gekomen zaken en met zeker heid wordt verwacht, dat het eindresul taat naar omstandigheden geenszins zal tegenvallen. Van semi-officieele zijde te Weenen wordt gemeldt Naar men uit kringen der aan de conferentie te Weenen deelnemende delegaties verneemt, zijn gisteren in het hotel Imperial kort na aankomst van de Hongaarsche delegatie de eerste besprekingen tusschen de ministers Nu is het de tijd om Juweelen Goud en Zilver tegen hoogen prijs te verkoopen. Het vertrouwde adres sedert 1888 HOEK PIET HEIN—ZOUTMANSTR. HOEK PASSAGE—SPUISTRAAT LEGERMANOEUVRES IN HET WESTELIJKE MILITAIRE DISTRICT Naar de Moskousche bladen melden, aldus het D.N.B.. worden op het oogen- blik in het „bijzondere Westelijke mi litaire district” legermanoeuvres ge houden. De volkscommissaris van oor log. Timosjenko en de nieuwe chef van den generalen staf van het roode leger, Merezkow, nemen aan de oefeningen deel. Toenadering der partijen beoogd tievermogen, niet slechts wat de kwan titeit of kwaliteit van haar materiaal en personeel betreft, doch ook op grond van haar in harden arbeid ge schoolde leiding, die op uitgebreide oorlogservaringen bouwt en zich bij iederen nieuwen toestand aanpast. Daarbij komt, dat de geest van dit wa pen door de succesvolle veldtochten in Polen, in Noorwegen en in het Westen niet bepaald geleden heeft. Vol trots op het bereikte en in gezónd vertrou wen op hun kunnen, werpen leiding en troepen zich op de nieuwe taak, vast overtuigd van de overwinning. van buitenlandsche zaken van Duitsch land. Italië en Hongarije begonnen. Over het besprokene zijn geen be richten beschikbaar, doch het is be kend, dat Duitschland en Italië het als een gemeenschappelijk belang beschou wen, in Zuidoost-Europa 'een toestand verwezenlijkt te zien, die op den duur vrede, rust en stabiliteit waarborgt. Terwijl de onderhandelingen tusschen Boelgarije en Roemenië, waartoe de as mogendheden indertijd den stoot heb ben gegeven, de hoop rechtvaardigen, dat een voor beide partijen bevredigen de regeling der tusschen beide staten hangende kwesties bereikt wordt, heb ben naar men weet de Hongaarsch- Roemeensehe onderhandelingen zulke moeilijke vraagstukken opgeworpen, dat aan oplossing er van in tweezijdige besprekingen niet meer gedacht kan worden. Duitschland en Italië staan, naar in dit verband vernomen wordt, op het standpunt, dat de juiste oplossing van deze problemen een bestanddeel van de nieuwe Europeesche ordening van het geheel moet vormen. Het doel van de thans gevoerde besprekingen zal waarschijnlijk in de eerste plaats zijn aan het licht te brengen welke moge lijkheden tot toenadering tusschen de standpunten van Hongarije en Roeme nië aanwezig zijn. De besprekingen worden niet volgens een bepaald pro gramma gevoerd. De internationale Donaucommissie hééft haar taak moeten neeleggen. Voor instellingen van dit soort is, aldus de ..Völkischer Beobachter”, in het nieuwe Europa geen plaats meer. De interna tionale Donaucommissie was een schep ping van den Parijschen vrede van 1856, welke een einde maakte aan den Krim-oorlog der Westeli/.e mogendhe den tegen Rusland, en Engeland en Frankrijk tot eerste mogendheden ook van Zuidoost-Europa moest maken. De vertegenwoordigers van deze lan den in de Donaucommissie hebben hun positie in dAen oorlog gebruikt om een wijdvertakte verkeersspionnage te bedrijven. Voorts hebben de Engelschen begin Mei zelfs geprobeerd dope han delingen van sabotage den Donau op Roemeensch grondgebied te versperren. Er is een eind gekomen aan een toe stand, welke nog slechts een zinloos overblijfsel van voorbij gegane tijden was. De verovering van Britsch-Somaliland door de Italianen krijgt in Oost-Afrika steeds duidelijker tot uitwerking een versterking van de Italiaansche posities en een verlies aan Britsch prestige. De verhouding van de Italianen tegenover de inlandsche bevolking verschilt prin cipieel van de Britsche koloniale metho den. Deze Italiaansche politiek, steu nend op een ervaring van vele jaren, is stelselmatig op de bevordering der economische en godsdienstige onder steuning van de inlandsche stammen ge richt, die daarmee voor Italië en de Italiaansche belangen gewonnen wor den. De Engelschen schijnen te vreezen, dat door onderaardsche kanalen uit het veroverde Somaliland een voor Italië gunstige stemming op de inlandsche stammen van de naburige Britsche ko lonie Kenya zou kunnen overspringen. De Britsche gouverneur-generaal van Kenya heeft alle Noordelijke provincies van Kenya, die aan het veroverde So maliland grenzen, laten ontruimen. Daar hierbij strategische overwegingen we gens de eindelooze woestijngebieden van Zuid-Oostelijk Somaliland geen be slissende rol kunnen spelen, moet deze maatregel worden foegeschreven aan be zorgdheid van politieken aard. Vijftigduizend inlanders van hetzelfde ras als de stammen in Somaliland, zijn door de Engelschen gedwongen haastig naar het Zuiden te vertrekken. Groote landstreken van de vruchtbare hoog ge legen Noordelijke provincies van Kenya liggen thans verlaten. De Engelschen hebben bij den aftocht stelselmatig de dorpen en hutten der inlanders ver brand. In de Oostafrikaansche koloniale ge bieden Kenya, Oeganda en in het man- daatsgebied Tangankjika beschikken de Engelschen thans nog slechts over wei nig koloniale troepen. Alles wat van Kenya tot Rhodesia kon worden gemo biliseerd, is terstond na de Italiaansche oorlogsverklaring naar Egypte gezon den. De gouverenur-generaal van Kenya zou zich, naar verluidt, tot de Zuidafri kaansche regeering gericht hebben met het dringende verzoek terstond troepen versterkingen te zenden. Een aftocht van de Britsche troepencontigenten uit de Unie van Zuid-Afrika is echter we gens de in Zuid-Afrika heerschende op positie tegen de pro-Engelsche politiek van Smuts ondenkbaar. Het D.N.B. verneemt, dat de onder handelingen tusschen de regeeringen van Duitschland en Rusland over de verhuizing der Voiksduitschers uit Bessarabië en de Noordelijke Boeko- v.'ina zoo ver gevorderd zijn, dat de onderteekening van een overeenkomst elk oogenblik verwacht kan worden. Naar men verder verneemt, sluit de overeenkomst in beginsel aan bij die. welke het vorige jaar November is gesloten voor de emigratie der Voiks duitschers uit Galicië, Wolhynïë en het Narewgebied. Het is mogelijk, dat met de verhuizing, welke op 15'November geëindigd moet zijn, reeds begin Sep tember een aanvang wordt gemaakt. De emigranten zullen over Belgrado naar Duitschland gebracht worden en dan over de streken, die in aanmer king komen, verdeeld worden. Een Duitsch commando is naar Bessarabië en de Boekowina onderweg, om de verhuizing te organiseeren. Het achter blijvende vermogen der Voiksduit schers, voor zoover het niet volgens de Russische bepalingen aan naasting was onderworpen zal op een lijst worden geregistreerd. De waarde wordt dan door Duitsche en Russische autoritei ten geschat en later met Duitschland verrekend. De Roemeensche minister van bui tenlandsche zaken, Manoilescu, was gistermiddag om 1 uur met de hem Vergezellende heeren te Weenen aan gekomen om aan de conferentie aldaar deel te nemen. De Roemeensche dele gatie werd door rijksminister von Rib bentrop ontvangen. Ter verwelkoming was aan 'het station aanwezig de rijks- stadhouder Baldur von Schirach met leidende figuren van staat, partij en Weermacht. Na het inspecteeren van de eerecompagnie begeleidde de rijks minister van biritenlandsehe zaken de Roemeensche gasten naar het Grand Hotel. Naar het D.N.B. uit Brussel meldt hebben in den nacht van 26 op 27 Augusftis Engelsche vliegers volkomen lukraak verscheidene bommen gewor pen op het plaatje Dilbeek ten Oosten van NinöVe. Een kindertehuis werd beschadigd en en zuigelingenverpleegster licht ge wond. De besprekingen vandaag voortgezet De besprekingen der ministers van buitenlandsche zaken der asmogend- hedei. met de delegaties van Hongarije en Roemenië worden vandaag voort gezet, meldt het D.N.B. Of de plaats van bijeenkomst het Belvedère-paleis zal worden gekozen staat nog niet vast. De thans te Weenen gehouden be sprekingen worden van toonaangeven de zijde gekenmerkt als een soort arbeidsconferentie. Uiterlijk wordt dit reeds zichtbaar doordat geen vast pro gram is opgesteld. Zuiver zakelijk gaat het er bij de besprekingen in de eerste plaats om een platform te vinden, van waar de verdere kansen op succes der onderhandelingen kunnen worden over zien. Door de ministers van buitenland sche zaken van Groot-Duitschland en Italië zijn beiden delegaties talrijke nieuwe gezichtspunten ter overweging voorgelegd. Doordat de asmogendheden er eerlijk naar streven de beide betrok ken partijen de vormingsbeginselen van hun meer intieme levensruimte zelf te laten vinden, wordt het streven van Berlijn en Rome als mogendheden der ordening voor den nieuwen Euro- peeschen opbouw ondubbelzinnig dui delijk om de betrokkenen niet het een van gelijkende beschouwing aan de sche en de Britsche luchtmacht, deskundige wijst er o.a. op, dat Duitsche luchtmacht jong is en haar opbouw van revolutionnairen géést getuigt, terwijl de Royal Air Force te lijden heeft onder ernstige ouderdomsverschijpselen van haar lei ding, die vooral in een star vasthou den aan verouderde begrippen tot uiting komt. Daarbij komt, dat de En gelsche weermacht zonder een eenhoof dig opperbevel in den strijd geworpen wordt. Aan civiele dilettanten, wier falen in den wereldoorlog nu niet be paald vertrouwen .kan wekken, is de laatste beslissing. Daarentegen heeft de Duitsche luchtmacht een eenhoof dige leiding, met krachtige hand bij een gehouden door rijksmaarschalk Göring. Leiding en troep hebben niet slechts groote ervaring van den nieu wen en nieuwsten tijd, zij maken er ook gebruik vah. Waardevolle ervarin gen uit den oorlog in Spanje staan ter beschikking. Ook van de ondervinding, die het bevriende Italië in den Abes- sijnschen oorlog heeft opgedaan, is ge bruik gemaakt. Zoo is Duitschland ten strijde getrokken met aan de praktijk van den oorlog getoetste opvattingen, die door de gebeurtenissen in Polen, in Noorwegen en tijdens den veldtocht in het Westen aangevuld en verbeterd zijn. Tenslotte komt Zander tot de con- lusie De Duitsche luchtmacht staat thans op het toppunt van haar presta- Officieel werd gisteren medegedeeld De ministers van buitenlandsche zaken der asmogendheden, von Ribben trop en graaf Ciano, hebben des mor gens besprekingen gevoerd met den Hongaarscheh minister-president graaf Teleki, en den Hongaarsëhen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky. In den namiddag zijn de besprekingen met den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, be gonnen. De informatieve besprekingen tus schen de asministers en de Roemeen sche delegatie hebben ongeveer ander half uur geduurd, meldt het D.N.B.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2