Maatregelen op economisch gebied Wet Haagsche Courant van Vrijdag 30 Augustus 1940 dekde blad, PAGINA 1. Opbouwdienst demonstreert De zetels van van buiten op verplaatsing naamlooze vennootschappen werking V erduisteringsspel’ BINNENLAND STADSNIEUWS DE NIEUWSTE MODE, f WIJZIGING TELEFOONTARIEF DE GEVOLGEN VAN ONVOL DOENDE VERDUISTERING Verlaging van loonen en salarissen zonder vergunning verboden Einde van de eerste sportleiderscursussen Deelnemers aan de sportdemonstraties maken de spieren los. Brengt alles wat het huidige tijds gewricht eischt De 43ste Nederlandsche Jaarbeurs Tenzy bij collectief contract overeenstemming is bereikt REEDS VERRICHTE VERPLAATSIN GEN KUNNEN NIETIG VERKLAARD WORDEN Een aardig tafereeltje in een Fröbelschool te Amsterdam, waar de kleine meisjes met den grootsten ernst het voorbeeld van hun ouders volgen en de ramen van de poppenkamer met zwart papier verduisteren. Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 15 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MOD E”. Gratis-bijvoegsel van de „Haagsche Courant" „FEIERSTUNDE” VAN DUITSCHE MILITAIREN VERPLAATSING ZETEL DEPARTE MENT VAN KOLONIËN Ds. T. A. BAKKER TER AARDE BESTELD ONTPLOFFING IN EEN SCHOORSTEEN Met ingang van 1 November De uitslagen F - j I Straffen 116 Strafvervolging Inwerkingtreding In het gisteren verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen. (Polygoon) Rechten uit aandeelen in ondernemingen Artikel 7. Deze Verordening treedt onmiddellijk in werking. de de Het Verordeningenblad bevat een Ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende bijzondere maatregelen op econo misch gebied. Hierin wordt het volgende bepaald: secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart anders mocht bepalen. Afstempeling van aandeelen Artikel 3. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kan bepalen, dat de effecten, waarin de aandeelen en het vermogen eener naamlooze vennootschap of van een andere privaatrechtelijke rechtspersoon of vereeniging van personen tot uitdrukking zijn gebracht, binnen een door hem bepaalden termijn ter afstempe. ling worden aangeboden. Hij kan tegelij kertijd bepalen, welke de rechtsgevolgen zullen zijn, voor het geval de bedoelde aanbieding niet binnen den aangegeven termijn plaats vindt. SLUITINGSTIJDEN BADHUIZEN Met het oog op de verduistering zul len de gemeentelijke badhuizen aan de Torenstraat. Jan van Goyenstraat, Spionkopstraat en Noorderbeekdwars- straat tot nader aankondiging op Vrij dag en Zaterdag te half tien geslotea worden. De overige badhuizen sluiten voorloopig om negen uur. Met ingang van heden is de zetel van het departement van Koloniën over gebracht naar Carel van Bylandtlaan 12 (telefoon 111957), waar ook het tech nisch bureau van het departement van Koloniën blijft gevestigd. De navolgende onderdeden van het departement zijn gevestigd in de van Beverningkstraat 134 (telefoon 550337): a. afdeeling C (militair personeel) van het commissariaat voor Indische zaken; b. het bureau van den vertegenwoor diger van de Indische Weeskamers enz.; c. het bureau van den raadsman voor studeerenden. Athletiek Na de gymnastiek was de beurt aan de athletiek. Ieder district, alsmede het Centraal Sportopleidingsinstituut, wees 4 deelnemers aan natuurlijk de beste om aan de nummers 100 m. hardloepen, 1500 m. hardloopen, ver springen, hoogspringen, kogelstooten en speerwerpen deel te nemen. Er ontstond tusschen de verschillende afdeelingen een felle strijd om de beste plaats. Gezien de uitstekende tijden, welke bij het loopen werden gemaakt en de .goede prestaties op ander gebied, schuilen er onder de cursisten flinke sportmenschen. Heel veel belangstelling had ook de 4 x 100 meter estafette hard loopen. Luide werden de loopers aan- gemoedigd. Ter eere van S.S.-mannen, die den diensttijd hebben volbracht, werd gis teravond door het eerste bataljon S.S. Totenkopf-infanterie regiment IV, in de groote zaal van den Haagschen Dieren tuin een „Feierstunde” gegeven. De geheel door Duitsche militairen gevulde zaal was omhangen met zwarte en witte doeken met de bekende em blemen, terwijl ter weerszijden van het podium een fakkel brandde. Onder de genoodigden waren hooge vertegenwoordigers van de N.S.D.A.P., de Duitsche Weermacht en de Polizei. Bij de opening speelde een muziek korps „Deutsches Gebet”. Voorts werden verzen voorgedragen en liederen gezongen, waarin de sol- dateneer en de burgerplichten jegens het vaderland op treffende en indruk wekkende wijze tot uiting kwamen. 4. De wettelijke vertegenwoordigers van ondernemingen zijn verplicht de verande ringen op grond van lid 3 ten aanzién van den zetel in de Nederlandsche Staats courant bekend te maken. Deze verande ringen moeten ambtshalve kosteloos in het handelsregister worden ingeschreven, in dien de verplaatsing van den zetel, welke op grond van de in lid 1 genoemde wet is geschied, daarin is ingeschreven. Artikel 5 Handelingen, in strijd met art. 1, lid 2, of met een op grond van art 6 gegeven voorschrift, worden slechts op vordering van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vervolgd. Deze vordering kan ingetrokken worden. Verdere maatregelen In 2 dagen tijds 100 processen-verbaal De stroom van processen-verbaal, als gevolg van onvoldoende verduistering van motorvoertuigen, rijwielen en wo ningen blijft aanhouden. In den afgeloopen nacht werden er 54 en in den nacht daarvoor 46 proces sen-verbaal tegen overtreders opge maakt. Gisteravond laat was de politie ge noodzaakt een groote étalage-ruit te ver nielen van een zaak aan de Vlaming straat, omdat daar sterk uitstralend licht was. Na binnengedrongen te zijn, kon het licht gedoofd worden. Onnoodig zaklantaarn gebruikt In 8 van Verordening no. 34 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied inzake het ver duisteren staat: „Alle lichtbronnen, welke gemict kunnen worden, moeten buiten werking worden gesteld”. Op het Rijswijkscheplein liep van nacht omstreeks 1 uur een 22-jarige monteur, wonende aan de Louise de Colignystraat. Hij had een zaklantaarn bij zich, waarmede geschenen werd. Een paar agenten vonden, dat deze zaklan taarn onder de gegeven omstandigheden gemist kon worden en buiten werking diende te worden gesteld. Zij hielden den monteur aan en een proces-verbaal volgde. Artikel 4. 1. Hij, die niet voldoet aan de verplich ting tot aanmelding, als bedoeld in art. 1, lid 2. of die opzettelijk in strijd handelt met een op grond van art. 6 gegeven voorschrift, wordt, voor zoover op grond van een andere bepaling, geen zwaarder straf tegen de handeling is bedreigd, ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jaar en met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden of met één van deze straffen. 2. Hij, die door zijn schuld in strijd met één der in lid 1 gegeven- voorschriften handelt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. 3. Handelingen, als bedoeld in lid 1, zijn misdrijven (Verbrechen); handelin gen, als bedoeld in lid 2, zijn overtredin gen (übertretungen) Artikel 2. 1. Zijn effecten, waarin aandeelen in binnen- en buitenlandsche privaatrechte lijke rechtspersonen of vereenigingen van personen tot uitdrukking komen, naar een gebied buiten het Rijk in Europa ge bracht, dan kan hij, die recht op het aan deel heeft, de uit dit aandeel voortvloeien de rechten ook dan uitoefenen, indien hij tengevolge van den oorlog niet in staat is de aandeelbewijzen tot zich te nemen of aan te bieden. Dit geldt slechts ten be hoeve van die natuurlijke of rechtsperso nen, vereenigingen van personen, instel lingen, stichtingen en andere doelvermo gens en handelszaken, welke door één persoon worden gedreven (ondernemin gen), die zich in het bezette Nederland sche gebieB ophouden of aldaar hun zetel hebben. 2. De bepalingen van lid 1 gelden ook ten aanzien van een rechtspersoon, die op grond van de in art. 1, lid 1, van ge noemde wet haar zetel verplaatst heeft. In een dusdanig geval kunnen de uit het effect voortvloeiende rechten slechts door de(n) zich binnen het bezette Nederland sche gebied bevindende bestuurder (s) gel dend gemaakt worden. Als bestuurder is ook aan te zien een ingevolge de Verorde ning no. 26/1940 aangestelde beheerder. 3. Indien door een ander dan den in de leden 1 en 2 aangewezen gerechtigde rechtshandelingen zijn verricht of worden verricht, welke door het feitelijke bezit der aandeelbewijzen mogelijk zijn gewor den, zijn deze van onwaarde, tenzij de Gisteren nu hebben 750 cursisten afscheid genomen van het opleidings instituut. Zij hebben dit gedaan met fraaie sportdemonstraties om te laten zien aan hun commandant, majoor J. N. Breunese, en aan vele kameraden, vrienden en bekenden, wat zij na die 6 weken presteeren. Hoewel er een frissche wind woei over de sintelbaan aan de Laan van Poot, heerschte er onder de deel nemers een vlotte en sportieve stem ming. Hedenmorgen is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ds. T. A. Bakker em. predikant. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de heeren D. H. van Arkel, ouderling Herv. Gem. N. Selier, ouderling Chr. Ger. Gem. den Haag-Oost, C. A. Kruis, hoofd commies departement van buitenlandsche zaken, ds. R. E. Sluiter, em. predikant E. F. Selier, ambtenaar departement van Defensie. In de aula voerde ds. C. Bouma, het woord. In verschillende plaatsen heeft de overledene het Evangelie mogen bren gen. Ook in den Haag. Hoewel hij reeds 17 jaar rustend was, blijkt uit uw aan wezigheid toch, dat hij een groote groep van vrienden had. De heer H. H. v. d. Meyden, zeide, dat de naam van ds. Bakker veel zegt, voor hen, die met zichzelve geen raad weten. Spr. wees er op, dat b.v. in ’s- Graven deel, zijn eerste gemeente, men nog met grooten eerbied van hem sprak. Aan het graf sprak ds. Trouw de ge loofsbelijdenis uit, waarna Psalm 116 vers 4 gezongen werd. Een zoon dankte voor de belangstelling. Voor de eerste maal na de bezetting zal het Nederlandsche bedrijfslevenhandel, industrie en landbouw op één centraal punt tezamen komen om zaken te doen, handel te drijven, handelstransacties voor te bereiden en inzichten en ervaringen onderling uit te wisselen. Door de ingrij pende veranderingen in de economische verhoudingen en de ontwrichting van het transportwezen, is het persoonlijk contact fundament van allen reeëlen handel gedeeltelijk verloren gegaan. Dit kan ter komende jaarbeurs'worden hersteld. Door de Mei-gebeurtenissen zijn- alle zaken lieden groot en klein voor moeilijke problemen komen te staan, technisch, In een perceel aan de Chasséstraat was gistermiddag een kok aan ’t werk, toen plotseling in den schoorsteen^ ver moedelijk door verstopping, een ontplof fing ontstond. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel werd de schoorsteen op het dak vernield en kwam een gedeelte van den schoorsteen mantel op den grond terecht. UITREIKING GOUDEN MEDAILLE Morgen zal aan den adj.onderoff. C. J. M. Zarkel, werkzaam op 't Afwikkelings bureau van het departement van Defensie, de gouden medaille voor 36-jarigen trou wen dienst worden uitgereikt. Wijziging in het bestuur der Neder landsche Dagblad Pers Het bestuur der Nederlandsche Dag blad Pers deelt ons mede In het besef, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen dit onvermijdelijk maakte in het belang der vereeniging de N.D.P. en haar leden, heeft de heer J. W. rfenny, directeur van het Leidsche Dagblad, het voorzitterschap onzer vereeniging neerge legd. Het bestuur, dat dit besluit van zijn voorzitter zeer betreurde, doch in de ge geven omstandigheden meende, het te moeten aanvaarden, heeft daarna uit zijn midden tot zijn opvolger benoemd, den heer mr. J. Kars, directeur van het Rot- terdamsch Nieuwsblad. DE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen werden gisteren 61 baden ge nomen, bij het Volkszeebad 113, bij het gemeentelijk Volkszeebad Kijkduin 18 en bij het zwembad Zuiderpark 1198 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 61 graden en in het Zuiderparkbad 61 graden. Gisteren is door den genees- kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht de 18-jarige mej. N. M., wonende aan de Pletterij- straat. Zij was met haar rijwiel ge vallen op de Pletterijkade, waardoor zij een hersenschudding had opgeloopen. Artikel 6. 1. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied treft de voor de uitvoering van deze Verordening noodige maatregelen en geeft de voor haar uit voering of aanvulling noodige voorschriL ten. Hij oordeelt over twijfelgevallen, die zich bij de toepassing van de voorschriften dezer verordening voordoen. Zijn beslis singen hebben algemeene rechtskracht. 2. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kan de hem inge volge lid 1 toekomende bevoegdheden overdragen. Défilé en inspectie Om 2 uur inspecteerde de comman dant van den Opbouwdienst, de ma joor der Infanterie J. N. Breunese, de cursisten, die zich daartoe op het ge- heelë middenveld hadden opgesteld. De cursisten hadden allen een donker blauw en die van het centraal sport opleidingsinstituut, zoomede alle do centen een lichtblauw trainingspak aan. Na de inspectie volgde een fraaie samenzang der cursisten o.l.v. den res. kapitein P. Tiggers. De gezongen lie deren waren„Opbouwmarsch”, „In den regen” en „de Vierdaagsche”. Hierna had een défilé van alle deel nemers plaats voor den commandant van den Opbouwdienst, die in gezel schap was van kapitein J. D. S. Paters. Voorop ging de muziek van district I, gevolgd door de verschillende distric ten en de Centrale Sportopleidings- school. keurig met strammen pas mar- cheerend. Vervolgens werd een aan vang gemaakt met het eigenlijke sport programma, waarbij de algemeene lei ding hadden de 2e luitenants B. Bos song en J. J. Th. de Kok. Ieder district, alsmede de Centrale Sport- opleidingsschool deed een bepaalde soort oefening. Het luide applaus na afloop van iedere demonstratie toonde wel, hoezeer het gebodene door de tal rijke aanwezigen op prijs werd gesteld. De bedoeling van deze oefeningen was, een inzicht te geven in de uitgebreid heid der stof van gymnastiek zonder dure hulpmiddelen. In de vergadering van 12 Augustus 1.1. heeft de wethouder voor de Gemeentebe drijven toegezegd, dat zoo spoedig moge lijk, in ieder geval vóór de volgende Raadsvergadering, den Raad mededeeling zou worden gedaan van de verdere wij zigingen, welke B. en W., krachtens de hun door den Raad verleende machtiging, in het Telefoontarief zouden aanbrengen. B. en W. deelen thans mede, nadat in middels de vereischte goedkeuring ver kregen is, dat met ingang van 1 Novem ber a.s. de volgende wijzigingen zijn aan- gébracht a. In art. 32 A, eerste lid, sub a, wordt in plaats van 54 gelezen 48; sub b in plaats van 18 en 8.1517.30 en 8.30. In het derde lid wordt eveneens 8.30 en 17.30 gelezen, benevens twee in plaats van drie. In art. 32 B wordt in plaats van 54 ge lezen 48. In art. 32 C wordt in plaats van f 12 gelezen 9. b. In art. 33, eerste lid, wordt onder 1, 2. 3 en 4 in plaats van 18, /24. ƒ6 en 3 gelezen 12, 18, 3 en 2.40. In het tweede lid wordt onder a in plaats van 54 gelezen 48. In het derde lid wordt in plaats van 20 gelezen40. c. In art. 35 vervalt het tweede lid. d. In art. 39 B vervalt het laatste lid, eveneens in art. 39 C. Aan art. 39 wordt toegevoegdE. Re ductie. Indien de in B van dit artikel onder 3, 4, 5 en 6 genoemde nevenzaken gelijktijdig worden aangelegd met een netaansluiting, wordt op de aanlegkosten een reductie verleend van 50 pCt. In bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den directeur, kan voorts op het ta rief voor aanleg of verplaatsing een van geval tot geval te bepalen reductie wor den verleend. e. In art. 40, onder 7, wordt in plaats van ƒ5 gelezen: ƒ2.50. B. en W. stellen den Raad voor, deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. De eerste cursus van het Centraal Sport opleidingsinstituut van den Opbouw dienst, welke ongeveer zes weken heeft geduurd en waar de korps- en afdee- lingssportleiders worden opgeleid, is thans beëindigd. Hetzelfde is het geval met de cursussen van de Districtsoplei- derscentra, welke ongeveer 4 weken in beslag hebben genomen en waar de hulpinstructeurs worden opgeleid. District I en district II. Spannend was ook de handbalstrijd tusschen district II en district IV o.l.v. den heer W. van Zij II. Tenslotte speelden twee ploegen van het centraal sportopleidingsinstituut een partij basket-ball. Al deze boven vermelde spelen zullen in den Opbouw dienst zooveel mogelijk gepropageerd worden. Aan het einde van den sportleven middag heeft majoor Breunese een bezielend slotwoord gesproken, waarin hij o.m. zeide: „Gij hebt allen getoond, dat in kor ten tijd en onder goede leiding veel op het gebied van lichamelijke opvoe ding en sport kan worden bereikt. Over 2 dagen zult gij uit elkaar en naar de afdeelingen gaan. Hulde voor hetgeen verricht is. Verspreid over het geheel zult gij thans met weinig hulpmidde len uw kennis in de practijk moeten brengen en het geheele Nederlandsche volk zal uw verrichtingen volgen. Laat dus zien wat bereikt kan worden. Ik vraag van u uw werk bij den Opbouw dienst te verrichten onder het mooie motto: „Ik dien” en wensch u daarbij veel succes”. commercieel en financieel. Oude relaties zijn verloren gegaan, bepaalde goederen kunnen niet meer geleverd worden, nieuwe artikelen, praeparaten, hulpmiddelen en toepassingen zijn aan de markt gekomen. Omtrent dit alles kan de zakenman ter jaarbeurs zich oriënteeren. Het economisch bestel is door tal van maatregelen en in vloeden op andere wegen geleid, aan nieuwe grenzen gebonden, op andere vor men ingesteld. Voorlichting daaromtrent kan men ter jaarbeurs bekomen. Van welken kant men de zaak ook beziet, ditmaal is het jaarbeurs-intermediair voor den koopman onontbeerlijk. Waf deze Najaarsbeurs, welke van 3 t.m. 12 September te Utrecht wordt gehouden, brengen zal? Wij zouden het antwoord in het kort aldus kunnen samenvatten: alles, wat het huidige tijdsgewricht eischt. In industriëele en agrarische kringen heeft men het aangevoeld, dat de handel de Najaarsbeurs zal aangrijpen om weer con tact te krijgen. En zoo is dan ook de samenstelling der Najaarsbeurs in haar hoofdvormen volkomen als vanouds ge handhaafd gebleven. In de eene groep is de deelneming toegenomen, in de andere iets of wat ten achter gebleven, in alle afdeelingen heeft men zich op het aller- eerst-noodzakelijke en het momenteel mogelijke ingesteld, hier en daar heeft men het zwaartepunt der deelneming eenigermate verlegd, maar als geheel treedt deze Najaarsbeurs als een krach tige verschijning naar voren. Men zal er vinden: Op de vijfde verdieping de groep meu belen, tapijten en aanverwante vakken. Op de vierde verdieping de groenp textiel, confectie en mode-artikelen, meubelen, de bond „Kunst in Industrie”, toerisme en de afdeeling uitvindingen. Op de derde ver dieping: voedings- en genotmiddelen, lederwaren, kramerijen, huishoudelijke artikelen, kantoormachines, Duitsche sec tie met een speciale inzending: fijn me chaniek en optiek, posterijen en telegra fie, Nederlandsche spoorwegen. Tweede verdieping: de groep huishoudelijke en luxe-artikelen, kleinere metaalwaren, glas en aardewerk,- sanitair, kleinere hout waren. Voorts voor de eerste maal sedert verscheidene jaren: een collectieve inzen ding van de Nederlandsche schoenen industrie. Eerste verdieping:machine- industrie, electrotechniek, radio, metaal nijverheid, verlichtings- en verwarmings- artikelen, de afdeeling Ned.-Indië en sta tistiek. Parterre: van het eerste jaar beursgebouw: electrotechniek, radio, me taalwaren, verlichtingsartikelen. Parterre van het tweede jaarbeursgebouw: werktui gen en benoodigdheden voor de zuivel industrie, land- en tuinbouwproducten. Parterre van het derde jaarbeursgebouw: staatscommissie voor den land-, tuin- en boschbouw, keurings- en voorlichtings diensten, zaaizaden en pootgoed, zuivel producten, geneeskruiden. Verbindings hal: land- en tuinbouwhulpmiddelen en -producten. Beatrix-hal: machinenijver- heid, metaal-industrie, kantoormachines, verwarmingsapparaten, inlandsch hout, Reichsnahrstand. Terrein Vredenburg landbouwwerktuigen, landbouwgereed schappen, boomkweekerijen. De Najaarsbeurs 1940 zal weer als op vorige Najaarsbeurzen bezetten: alle drie jaarbeursgebouwen, de Beatrixhal met verbindingsgang en het geheele ter rein Vredenburg in zijn grootsten omvang. De uitslagen waren als volgt: Kogelstooten: 1. Harsveld, 11.70 m.; 2. Kamphuis, 10.98 m.; 3. Brouwer, 10.90 m. Hoogspringen: 1. van Loose, 1.65 m.; 2., 3. en 4. van Dongen, Bosscher en Bouwman, 1.55 m Speerwerpen: i. Tajiri, 45.97 m.; 2. Kappa, 38.80 m.; 3. v. d. Giesen, 37.20 m Vèrspringen: 1. Gravesteijn, 5.98 m.; 2. Wiegerink, 5.81 m.; 3. Hulsker, 5.70 m 1500 m.: 1. Lacor, 4 min. 40.4 sec.; 2. Koster, 4 min. 43.6 sec.; 3. Drost, 4 min. 46.8 sec. 100 m.: 1. van Loos, 12.1 sec.; 2. Lode. steijn, 12.3 sec.; 3. van Baaien, 12.4 sec. Estafette: 1. vierde district, in 48 sec.; 2. centraal sportopleidingsinstituut en tweede district, beide 48.2 sec.; 3. eerste district, 49.8 sec.; 4. derde district, 50 sec. Spel-demonstraties Van de spel-demonstraties, welke weer volgden op het athletiek-program- ma stonden vooral de kastie-, handbal en basket-ball wedstrijden in de be langstelling. Allereerst werd een par tij kastie gespeeld onder leiding van 2e luitenant S. van Gelderen, tusschen Verplaatsing van den zetel Artikel 1. 1. De wet van 26 April 1940, houdende bijzondere voorzieningen met betrekking tot de in gebiedsdeelen van het Koninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze vennootschappen en andere rechtsperso nen, alsmede met betrekking tot zee schepen, die gerechtigd zijn tot het voe ren van de Nederlandsche vlag (Staats blad no. 200), treedt buiten werking. 2. Verplaatsingen van den zetel, die op grond van de in lid 1 genoemde wet vóór het in kracht treden van deze Verordening hebben plaats gehad, moeten vóór 15 Sep tember 1940 bij den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart worden opgegeven. Hij, die aan zulk een verplaatsing van den zetel in overwegende mate heeft medegewerkt, is verplicht de opgave te doen of te laten doen. 3. Een op grond van de in lid 1 ge noemde wet verrichte verplaatsing van den zetel of een op laatstgenoemde han deling berustende maatregel of daaruit voortvloeiend rechtsgevolg, kan geheel of ten deele nietig verklaard of opgeheven worden. Deze beslissingen gaan uit van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Deze kan tevens die maatregelen treffen, welke in dit verband verder noodig blijken te zijn. Hierin wordt het volgende bepaald Verlaging van de ten aanzien van de arbeidsverhoudingen in landbouw-, in- dustrieele- en handelsbedrijven, alsme de in de vrije beroepen geldende loo nen en salarissen, is zonder vergunning verboden. Geen toestemming is noodig, wan neer bij een collectieve arbeidsovereen komst de desbetreffende partijen, in andere gevallen de partijen bij een arbeidsovereenkomst het over de ver laging eens zijn. Onder geldende loonen en salarissen worden de voor een bepaald werk wer kelijk uitbetaalde tijd- en stukloonen, alsmede salarissen, met inbegrip van regelmatig terugkeer^nde toeslagen en andere vergoedingen, verstaan. De voor de uitvoering van deze ver ordening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken uitge vaardigd en in de Nederlandsche Staats courant bekend gemaakt. Deze voorschriften mogen strafbe dreigingen bevatten. (1) Deze verordening treedt onmid dellijk in werking, terwijl tegelijkertijd het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 24 Mei 1940 buiten werking treedt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9