VOOR DEN PUZZELAAR PAGINA 2 BIOSCOPEN GEMENGD NIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 DERDE BLAD, /O AUTO TEGEN BOOM GEBOTST SCHILDERS GEVALLEN Groningen’s ontzet in 1672 ONDERWIJS EN KERK WATER IN PLAATS VAN SLAOLIE Betalingen wegens aankoop van Duitsche goederen ARTIKELEN TEGEN TE HOOGEN PRIJS VERKOCHT en gestikt Overtreding rijverbod Doodelijk ongeval te Weesp Jongen onder zand bedolven dat Rozen naar Duitschland gaan De reguleering van den kaashandel Tentoonstelling kerkelijke kunst Heilige Landstichting te Groesbeek Vereeniging voor den Nederlandsch Zwitserschen handel Gistermiddag werd in de industrieele Geen Nederlanders bij luchtaanval getroffen Twee mannen te Haarlem gearresteerd Een inwoner van Haarlem is de dupe geworden van twee mannen, die hem voor 50 een bus met vijf-en-twintig liter slaolie hadden verkocht, welke bij nader onderzoek water met een dun laagje slaolie bleek te bevatten. De be drogen kooper deed aangifte bij de po litie, die de beide mannen weldra had opgespoord. Het waren de 35-jarige L. en de 49-jarige R. uit Haarlem. Beiden zijn in bewaring gesteld. door bestemd. met boeit Horizontaal: Zaak, bedrijf Grappenmaker Voedsel Niet dezelfde Stoomschip Broeder van Jacob Meisjesnaam Zonnekring Hofstede Mooie kamer Houding Uitroep van afkeer Slot Nummer Dameskleedingstuk Electrisch geladen atoom Voedsel gebruiker Meer in N.-Amerika Wagen Treurig Wintervoertuig Gegroet Oude Testament Soort onderwijs Noodsein Getal Venster Reeds Lijnzaad Soortelijk gewicht Verschil tusschen bruto en netto Rivier in Italië Uiting van droefheid Op voet van oorlog brengen van een leger OLYMPIA uiterst Verticaal: Middelaar Achter Iemand, die aan een draaibank werkt Wiel Lof Muzieknoot IJle stof uit steenkolen Heden Daar Wetgever der oude Atheners Begaafdheid Uitroep Onder den grond werkende Erfgenaam Vruchtenvocht Feestmaal Jongens- en meisjesnaam Ijzerhoudende grond Europeaan Verrukkelijk Klaar Familielid Engelsch bier Bui Afvoerbuis van een motor Vreemde munt Bevestiging Vraag (afk.) Opgave Kinderspeeltuig Twijg Onmeetbaar getal Civiel-ingenieur 1. 2. 3. 1. 8. 9. 10. 13. 14. 15. 16. 18. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 27. 28. 29. 31. 33. 35. 36. 38. 39. 40. 42. 43. 44. 46. 47. 48. 50. 51. 53. 4. 5. 6. 7. 11. 12. 13. 15. 16: 17. 19. 20. 22. 25. 26. 27. 30. 32. 34. 35. 37. 39. 41. 45. 46. 47. 48. 49. 50. 52. Naar V.P.B. uit Berlijn meldt, zijn bij den luchtaanval op Berlijn, in den nacht van 28 op 29 Augustus, geen Ne derlanders gedood of gewond. Bij een Nederlandsch tuinder in de omgeving van Berlijn sprongen de ruiten, toen een bom. die op vrij grooten afstand op zijn land neerkwam, ontplofte. Motorrijder gedood Gisteravond om kwart over acht is te Ilpendam de dertigjarige ongehuwde D. Visser met zijn motor gevallen en gedood. Het slachtoffer reed op den weg langs het Noordhollandsch kanaal en kwam uit de richting Purmerend. Vermoedelijk is hij in de gevaarlijke bocht, welke zich in den weg even voorbij Ilpendam be vindt, geslipt of heeft hij deze met te groote vaart genomen. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Een langs komende automobilist waar schuwde een dokter, die een zware her senschudding constateerde, waaraan het slachtoffer tien minuten later overleed. sluit deelde de voorzitter, de heer H. M. Roos mede, dat op den grondslag van het bereikte accoord nieuwe besprekin gen zullen volgen. Gistermiddag om ongeveer zes uur is de 15-jarige P. C. wonende in de Peseh- straat te Geleen, in een zandgroeve onder neerstortend zand bedolven. Eerst na drie kwartier slaagde men er in den jongen te bevrijden. Hoewel <tr. Dols geruimen tijd kunstmatige ademhaling toepaste. mocht dit niet baten. De le vensgeesten van den knaap waren reeds geweken. Weer een rijwieldief gepakt In het politiebureau Raampoort te Am sterdam is Donderdagavond een 39-jarige man binnengebracht, verdacht van rijwiel diefstal. De man woont aan de Brou wersgracht. Buren hadden gezien, hoe hij Donderdagavond een rijwiel oppakte en zijn huis binnendroeg. Bij een nadere huiszoeking werden nog twee andere rij wielen aangetroffen, welke eveneens, naar vermoed wordt, van diefstal afkom stig zijn. V.P.B. meldt uit Berlijn Naar ver luidt, is van Duitsche zijde een onder zoek gelast naar het buitenlandsch, in de eerste plaats vijandelijk kapitaal, dat in Nederlandsche N.V.’s en andere ondernemingen is geïnvesteerd, alsme de naar de belangen van het Neder landsche kapitaal in het buitenland, hoofdzakelijk in het vijandelijke bui tenland. In het dezer dagen gepubliceerde com muniqué inzake de nadere maatregelen ter reguleering van den kaashandel, waarbij o.m. aan handelaren en handelaren-pro- ducenten met vergunning een aanmel dingsverplichting wordt opgelegd, kwam de volgende zinsnede voor: „Na ontvangst van de opgave zal de centrale wekelijks aan de hand van de hoeveelheden kaas, noodig voor uitvoer, zoomede voor gebruik en eventueelen op slag in het buitenland, vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoeveel heid bij haar moet worden ingeleverd”. In dezen zin moet in plaats van „in het buitenland" worden gelezen: in het binnen land. AI^IICITIA: De vroolijke operette-film „De Zigeunerbaron” zal zeer zeker niet nalaten tallooze bezoekers naar het Ami- citia-theater te trekken. De heerlijke, mee- sleepende muziek van Strauss, de prach tige monteering en het aardig gevonden verhaal boeien altijd weer opnieuw. Adolph Wohlbrück speelt met veel bra- vour de hoodrol en wordt goed bijge staan door vele andere goede bekenden, die allen stuk voor stuk voor hun rol berekend zijn. In het als steeds uitmun tend verzorgde bijprogramma een teeken- film en een klucht „Banketbakkersavon- turen”. APOLLO Een avond vol jolijt brengt de Nederlandsche film „Bleeke Bet”, waarin de bekende sterren Jopie Koop- mans, Johan Heesters, Fientje de la Mar e.a. humor van de bovenste plank ten beste geven. Een film, welke een wel dadige» aanval op een ieders lachspieren doet. Vooraf draaien de gebruikelijke journaals. Doodelijke val Gistermiddag is een arbeider van mid delbaren leeftijd, die bij werkzaamheden aan den Kanaalweg te Amsterdam een lorie voortduwde, gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij korten tijd later overleed. De politie stelt een onderzoek naar de toedracht van het on geval in. Onderzoek naar Nederlandsch kapitaal in het buitenland club te Amsterdam een bijzondere leden- welk verbond^ als ^zoodanig deel zal uit- “vergadering gehouden van de vereeniging' XT - voor den Nederlandsch-Zwitserschen han del. De vereeniging, die sinds eenige jaren zeer weinig op den voorgrond is getreden, zou thans een zeer nuttige functie kunnen verrichten. In verband hiermede werd besloten tot een reorganisatie. De voor zitter, de heer W. Heybroek, verklaarde zich bereid, nog gedurende het komende -jaar deze functie te vervullen. Tot pen ningmeester werd gekozen ir. R. Heering. Tot secretaris jhr. J. P. Beelaerts van Blokland. Het secretariaat wordt gevestigd op de Keizersgracht 755, telefoon 35145. De organisatie zal worden opgebouwd op de basis van vakgroepen. Ter vergade ring werden de moeilijkheden der leden firma’s besproken, waarbij de groote be- teekenis der betalingsmoeilijkheden sterk naar voren werd gebracht. Het bestuur zal deze moeilijkheden nader onderzoeken en trachten mee te werken aan de oplos sing. Bovendien zullen het bureau en het bestuur der vereeniging ter beschikking staan van alle leden en vakgroepen met adviezen voor elk geval afzonderlijk. Op de terreinen der Heilige Landstich ting te Groesbeek wordt tot en met 30 September a.s. een tentoonstelling van kerkelijke kunst gehouden. De met zomerzegels gefrankeerde correspondentie, welke in de aldaar aanwezige brievenbus wordt ter post bezorgd, zal van een af druk van een bijzonder stempel worden voorzien. Zomercursus voor gedemobiliseerden aan de juridische faculteit der Utrechtsche universiteit. De cursus te Utrecht gaat in September gewoon door, zooals destijds aangekon- digd, voor doctoraal-colleges te beginnen 3 September, voor candidaats-colleges 5 September. REX. In dit theater wordt een reprise gegeven van de succesvolle film „Circus reizigers”, waarin Hans Albers en Fran- Coise Rosay. de hoofdrollen vervullen. Het is nu eens niet de altijd overwinnen de, zich overal door heenslaande Helden figuur van Hans Albers die in deze ge schiedenis uit het circusleven domineert en die wel eens wat aan de oppervlakte blijft. Physiek is hij, die nu een ge wezen boef uitbeeldt, de verliezer en vooral schittert hij ook niet, als hij te zeer door oude makkers in 't nauw ge dreven wordt, maar toch heeft hij in zekere opzichten de overwinning op zich zelf behaald. FLORA biedt deze week een vroolijk gevarieerd programma van film en too- neel. Allereerst is daar de equilibrist Berny. die met een serie adembenemen de stunts aller bewondering afdwingt De muzikale clowns Rico en Joan ver wekken groote hilariteit met hun zotte fratsen waarvan vooral de goochelscène geestig gevonden is. Na de pauze draait de Hollandsche re prise „Een feest in de Jordaan”, een kos telijk volksstuk met bekende artisten als Aaf en Herman Bouber, Sylvain Poons, John Elsensohn en vele anderen. De film bevat waarlijk uitstekende scènes. Bestemd voor Nederlandsche overheidsinstellingen Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat met ingang van vandaag betalingen wegens aankoop van Duitsche goederen, bestemd voor Nederlandsche overheidsinstellingen niet meer door storting op postrekening nr. 6000 ten name van het „Bestuur van den Postchèque- en Girodienst” (transferbetalingen), doch door stor ting in de Nederlandsch-Duitsche clea ring moeten worden voldaan. SEINPOST vertoont deze week een fraaie film getiteld „Moederlied”, waarin de beroemde sterren Benjamino Gigli en Maria Cebotari de hoofdrollen vervullen. Het is een neusje van den zalm voor de liefhebbers van het bel-canto. Prachtige aria’s en grootsch opgezette muziek dramatische tafereelen, waarvoor deze rolprent bijna schijnt te zijn ontworpen, zijn op voortreffelijke, ongekunstelde wijze door de alles bindende handeling heengevlochten. Het verhaal van liefde, ontrouw, hartstocht, haat en jalousie, dat in de opera-wereld speelt en een logisch happy-end eindigt, bovendien van begin tot einde. Proces-verbaal tegen twee winkeliers De politie te Haarlem heeft een on derzoek ingesteld in een sigarenwinkel aldaar, welke gedreven wordt door twee compagnons. Behalve sigaren, vond de politie ook een vat met 200 li ter slaolie, doozen met toiletzeep, em mers met zachte zeep, een groote hoe veelheid cacao en 100 k.g. suiker. De winkeliers verkochten deze artikelen tegen te hoogen prijs. Zoo moesten de klanten voor een pond suiker 45 cent betalen. De politie heeft de slaolie, de cacao en de zeep meegenomen en ter beschikking gesteld van den distribu- tiedienst. B»n gedeelte van den voor raad toiletzeep en suiker 'werd in be slag genomen, daar deze artikelen waarschijnlijk afkomstig zijn van een te Heemstede gepleegden diefstal. Tegen de beide winkeliers is proces verbaal opgemaakt. Op het oogenblik gaan belangrijke kwanta rozen uit het Westland en Aals meer naar Duitschland. Dit seizoen wordt aan bloemen vier maal zooveel naar Duitschland uitgevoerd, als over de zelfde periode van het jaar 1939. De bin- nenlandsche markt wordt hierdoor aan merkelijk verlicht wat in de prijzen dui delijk tot uitdrukking komt. Verwacht wordt, dat wanneer in Octo ber a.s. het Westland met zijn mil- lioenen chrysanten komt, hiervan ook een groot kwantum naar Duitschland zal kunnen gaan, daar deze enorme aanvoer van chrysanten de komende maanden niet door het binnenland alleen verwerkt zal kunnen worden. Gistermorgen is de ruim 58-jarige schilder C. Schroot, wonende Juliana- straat te Weesp, tijdens het verrichten van schilderwerk om het leven geko men. S. moest den gevel van een der fabrieksgebouwen schilderen, waar voor hij in een vensterkozijn ging staan. Daarbij heeft hij, volgens „De Tel.”, vermoedelijk een misstap gedaan en is van een hoogte van ongeveer ze ven meter neergestort. Hoewel een dokter spoedig ter plaatse kwam, kon medische hulp niet meer baten, daar het slachtoffer bij aankomst van den dokter reeds stervende was. Ook te Amsterdam is een schilder, die aan het werk was voor het perceel Oranje Nassaulaan 71, van een ladder gevallen. Hij liep een wervelfractuur op en is door den Geneeskundigen Dienst overgebacht naar het Wilhel mina Gasthuis. Volksonderwijs. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs vergaderde in de afgeloopen week met de propagandisten in Amsterdam en in Zwolle. Na een door den algem. secre taris gehouden inleiding over „De positie van Volksonderwijs in deze dagen” en over de te voeren actie spraken beide bij eenkomsten unaniem de wenschelijkheid uit, dat het hoofdbestuur der vereeniging de propaganda voor het openbaar onder wijs onverzwakt zou voortzetten en alle voorkomende gelegenheden zoo intensief mogelijk zou benutten ter versterking van de positie van het openbaar onderwijs en van de organisatie zelf. In zijn hoofdbestuursvergadering van 24 dezer besloot het hoofdbestuur gaarne aan dezen wensch gevolg te geven. Daarnaast besloot het hoofdbestuur zijn steun te ver- leenen aan de beweging, die reeds sterk groeiende is, en die beoogt te komen tot invoering van de lichamelijke opvoeding bij het lager onderwijs, over de geheele linie. Ook verlenging van den Leerplicht is een der eischen, die vooral in dit tijds gewricht mogen en moeten worden ge steld. Onbekende meerijder gedood Gisteravond om half negen is op den rijksweg tusschen Tilburg en Breda een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan een zwerver uit Amsterdam het slachtoffer is geworden. De man reed mee in de auto van den heer Dijkstra uit Breda. De wagen kreeg panne en moest door een vrachtauto naar huis worden ge sleept. Tijdens dezen tocht sprong een band van de vrachtauto, waardoor deze begon te slingeren. De sleepketting brak met het gevolg, dat de personenauto tegen een boom reed. Hierdoor werd de zwerver op slag gedood. De stoffelijke resten werden overgebracht naar het St. Ignatiur ziekenhuis te Breda. De naam van den zwerver is onbekend. De heer Dijkstra liep slechts enkele schaaf wonden op. REMBRANDT. Na de uitgebreide jour naals van Ufa en Polygoon, volgt een aardig zangfilmpje met Albert de Booy getiteld „Meisje laat me toch met rust”. Daarna volgt op het tooneel de beroemde transformatieschets Trein 620, waarin Chris de la Mar in 8 verschillende rol len optreedt. Na de pauze gaat de film „De wilder nis roept” met in de hoofdrol Harry Piel. Deze spannende rolprent speelt zich af in het Indische oerwoud en munt uit door de prachtige natuuropnamen. Een aan trekkelijk programma wat een gang naar dit theater alleszins loont. PASSAGE. Een romantische, zeer fraaie film: „Laila” een Nordisk-film uit Kopen hagen. met prachtige natuurtafereelen in het hooge Noorden. Want „Laila” speelt in Lapland, in een heel eigen wereldje, met aparte menschentypen, schilderach tig uitgedost, met merkwaardige zeden en gewoonten, wolven bedreigen in deze eindelooze besneeuwde velden den mensch en zijn rendierkudden en de ver volgingen en aanvallen door de uitge hongerde dieren behooren tot de span nendste tooneelen. Hier is het, dat de schoone. jonge Laila, aangenomen doch ter van een rijken Lap, zal trouwen met den braven jongen Lap, die door de ouders tot haar echtgenoot is Doch een andere jonge n»an verstoort die plannen: de zoon van den predikant die liefde opvat voor Laila, deze liefde beantwoord, ziet en tenslotte, na veel avonturen, haar man wordt. Prachtig spel van Aino Taube (Laila) en vele an deren. - Rede van den commissaris van de provincie De commissaris van de provincie Gro ningen heeft in een vergadering van de afd. Groningen van het Ned. Werklie den Verbond „Patrimonium” een herden kingsrede gehouden ter herdenking van Groningen’s ontzet in 1672, waarin hij er op wees dat dit ontzet sinds 1672 ieder jaar tot heden is gevierd, behalve in de jaren 1795 tot 1937, 1915 en 1939 en waarbij hij er voorts den nadruk op legde, dat deze herdenkingsavond ir» bezettingstijd eere- plichten van loyaliteit oplegt, welke te vens in het landsbelang zijn. De verschillen van het Groningen van 1672 met onzen tijd zijn op ieder gebied bijzonder groot, zoowel economisch en militair. Wat moeten nu onze richtlij nen zijn bij het willen herdenken van die oude gebeurtenis, welke voor onze vaderlandsche geschiedenis en voor de versterking van onze volkseenheid in dien tijd zoo belangrijk is geweest? Een groot denker heeft eens gezegd, dat een volk, een natie, iets is dat twee hoofd-elementen heeft, het verleden, en het heden, het verleden is de rijke schat -aan gemeenschappelijke herinneringen, zooals de vaderen ons die hebben gela ten, het heden is de vaste wil, tezamen door het leven te gaan en dien ouden schat van vroeger weer opnieuw en telkens weer tot waarde te brengen gelijk wij haar als iets gemeenschappelijks heb ben gekregen. Dat wil dus zeggen, dat wij onze vaderlandsche herinneringen niet alleen als iets op zichzelf moeten zien, doch dat wij telkens onze geschiede nis in het licht der wereldgebeurtenissen moeten beschouwen, en haar ook heden moeten vormen. De groote wereldstroo- mingen drukten steeds ook op onze kus ten haar teeken. Zoo is in tijden van groote veranderingen het oog niet alleen gericht op het eigen verleden, maar ook op het geen de wereld nu doet zien Een plaatselijke herinnering met vader landsche beteekenis heeft haar waarde om ons aan te zetten tot plaatselijke en gewestelijke werkzaamheid voor ons deel des vaderlands. Wij zien niet alle n de toekomst gelijk en ook de plichten tegen over die toekomst niet. Wel hopen wij allen, dat een in zichzelf sterk Neder landsche volk, in deze tijden gesterkt en opnieuw gevormd, door de latere Ne derlandsche geslachten met dankbaarheid zal kunnen worden herdacht. God geve, dat dan waarlijk gezegd kan worden, wij onzen plicht hebben gedaan. Verduistering in dienstbetrekking Een grossier in groente en fruit in de Egidiusstraat te Amsterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering in dienstbetrekking, gepleegd door een 26-jarigen jongeman, die voor hem tegen provisie verkocht ïn den tijd van om streeks een maand was het bedrag tot ƒ727 gestegen. Eenige maanden geleden reeds had zich eenzelfde geval voorge daan tot een bedrag van circa 500 gulden. Door bemiddeling van familieleden van den verdachte had de grossier toen ge zegd het geval door de vingers te zullen zien, indien de man beloofde het geld te zullen terugbetalen. Die belofte was ge geven, doch van terugbetalen is niets ge komen, terwijl het feit thans verergerd is door de verduistering van een nog grooter bedrag aan geld. De politie heeft nu proces-verbaal tegen den jongeman opgemaakt. Fusie van ingenieursorganisaties Het bestuur der Nederlandsche Vereeni ging van Ingenieurs heeft zich afgevraagd, of, gezien het voorbeeld van zich samen voegende organisaties in Nederland, ook thans niet de tijd gekomen is, om pogingen aan te wenden, om eenheid te brengen in de ingenieurs-organisaties in Nederland. Men heeft zich tot het bestuur van het instituut van ingenieurs gewend, of het bereid zou zijn, met het bestuur der Ne derlandsche vereeniging van gedachten te wisselen over de vraag, of thans niet de tijd gekomen is, om ook in Nederland te komen tot een Nederlandsche vereeniging van ingenieurs. Daarmede zou tevens het titelvraagstuk tot een goed einde kunnen worden gebracht. Concentratie van Overheidspersoneel De A.C.O.P. deelt mede: Dezer dagen kwamen vertegenwoordi gers van bonden van overheidspersoneel, aangesloten bij de centrale van Neder landsch overheidspersoneel (C.N.O.P.) en het comité ter behartiging van de al- gemeene belangen van overheidsperso neel (A.C.O.P.), alsmede van de Neder landsche vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel, te ’s-Gravenhage in ver gadering bijeen ter bespreking van maat regelen. welke kunnen leiden tot een belangrijke concentratie van bovenbe doelde bonden. Deze bespreking houdt verband met de samensmelting van de Nederlandsche Vakcentrale, waarvan de C.N.O.P. deel uitmaakt, en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Eenstemmig werd besloten, om gemeen schappelijk over te gaan tot stichting van i één groot verbond van overheidsperso- i neel, op de basis van zes a zeven organi saties met aan het hoofd een kleine top leiding met ruime bevoegdheden. Deze nieuwe in het leven geroepen combinatie zal onder den naam van „Verbond van Overheidspersoneel (V. V.O.)” rond 75.000 werknemers in over- heids- en semi-overheidsdfenst omvatten. maken van het N.V.V. in zijn nieuwe samenstelling. Na het aldus genomen be- Eenste Wiestlandsche bollen veiling Gisteren is te 's-Gravenzande de eerste veiling van leverbare bloembollen in dit seizoen gehouden. Er was matige be langstelling. Over het algemeen werden de vroege tulpen vlot verkocht, behou dens enkele soorten, als bijv. Grand Due. Met de late tulpen ging het minder naar wensch, uitzonderingen vormden hierop Bartigon en Rose Copland. STUDIO. „Op een avond in Mei” is een zonnige, fleurige film, welke niets meer beoogt dan eenige uren pretentieloos amusement te geven en waarin de ver vaardigers volkomen geslaagd zijn. In de film wordt de jeugdige liefde van een meiske voor een gevierden zanger verhaald en het is een verhaal als van alle geliefden: jalouzie, kibbelarij en ver zoeningen. Cisca van Bennekom, is het meisje. Henk Speyer, de zanger, Joh El sensohn een nog al barsche vader Iets aparts wist Adolphe Engers te maken van zijn rol als huisknecht De popu laire muziek van Joh. Strauss verhoogt nog de aantrekkelijkheid dezer film. THALIA. „Ik ben Sebastian Ott” geeft Willy Forst voor de eerste maal gelegen heid in een zeldzame dubbelrol uit te blinken. Hij speelt den aristocraat dr. Se bastian Ott en tegelijk diens misdadigen broer Ludwig. En het is Paul Hörbiger die in de rol van oud-justitie-ambtenaar de oplossing van deze spannende en prachtig gespeelde film brengt. In het voorprogramma o.a. Donald Duck. Walt Disney’s schepping, in een geschiedenis met zijn neefje en een Radiofilmpje „Majoor Bowes amateuravonden”. Deze week staat er een boeiende Ufa-film op het pro gramma n.l. „12 uur 12”. Het is een zeer vermakelijke detective-story met vele hoogtepunten. Een film, welke IJ uur uitstekend vermaak brengt en de aan dacht vraagt tot de laatste meter. Hoofd- rolvertolkers zijnRené Deltzen. Geral dine Katt, Rudolf Platte en Paul Hen ckels. Het voorprogramma is zeer ge varieerd Ufa-wereldnieuws, Profilti Hol land’s nieuws, een fraai filmpje„Kleu renpracht op den zeebodem” en een aller aardigste Hollandsche amusementsfilm: „Liefde en voetbal". De Bussumsche politie heeft de eer ste overtreding geconstateerd van de verordening inzake het autorijden tus schen 10 uur 's avonds en 4 uur des nachts. Het was een ingezetene van Bussum, die zich om 12 uur nog met zijn auto op den weg bevond. Tegen den man is proces-verbaai opgemaakt. De auto is in beslag genomen. METROPOLE. Een man in Afrika en zijn verloofde in Hamburg. Hij offert zich op om de verantwoording van een vriend op zich te nemen, zij vertrekt naar de wildernis, om hem, die haar nu het meest noodig heeft, te helpen. Het loopt echter anders. Het lot scheidt beiden, eigenlijk nog voor ze elkaar heb ben weergevonden en nu is de scheiding definitief. Een romance in den Congo, Express is er de oorzaak van en een motorpanne in het oerwoud bezegelt het geval. De Congo Express speelt een belang rijke rol in dit oerwouddrama, van den eeuwigen driehoek. Marianne Hoppe, Willi Birgel en René Deltgen spelen de voornaamste personen. ROXY: „Je moet maar boffen” staat als hoofdfilm op het programma. Watt en half Watt, de alom bekende en gewaar deerde komieken, maken van dit film werk een oergeestig geheel. Zij zijn als blinde passagiers aan boord van een schip gekomen. In welke zotte situaties zij dan geraken gaat alle beschrijving te boven. Maar tenslotte komt alles goed terecht. Voor de pauze eenige vlotte ko mische filmpjes, o.a. „Den hondenvanger van Apendam”. een film waarin alleen apen optreden, een teekenfilmpje en ver schillende opnamen van Parijsche cabarets. ODEONDe gezellige Hollandsche speelfilm „Vadertje Langbeen” met Lilly Bouwmeester in de hoofdrol wordt deze week in Odeon geprolongeerd. Het is wel een van de beste Nederlandsche films en men kan er een recht genoeg lijken middag of avond mee door brengen. Lilly Bouwmeester is onbetaal baar in haar rol van Judy Aalders en Paul Storm is uitstekend als „Vadertje Langbeen”. Vooraf gaat het van P oude wijsjes. CENTRUM: Het programma wordt ge opend met de actualiteiten van „Profilti Nieuws”, waarna een zeer aardige film van de bekende Hollandsche humorist Kees Pruis „Zus in de bus”, gevolgd door een filmpje „Radio-Cabaret”, een van de grootste attracties van de „Wintergarten” in Berlijn, vol goeden zang, dans en mu ziek. De hoofdfilm „Première is een zeer mooie onderhoudende film, met pracht opnamen, uitstekend spel, waarin span ning en ontspanning elkander aflossen en Zarah Leander de hoofdrol vertolkt. De regie staat onder bekwame leiding van Geza von Bolvary. CINEAC: Dat de directie van dit thea ter goed gedaan heeft de geslaagde Olympiade-film van Leni Riefenstahl te vertoonen, heeft zij gedurende de zes ach tereenvolgende weken ondervonden. De belangstelling was zeer groot gedurende iederen geheelen dag. We genieten van de goede fotografische opnamen van den strijd om de eer in de nummers wielren nen, moderne vijfkamp, speerwerpen, hinkstapsprong en 110 m. horden. Bij dit uitstekende programma worden de jour naals voor binnen- en buitenlandsch nieuws vertoond. Tot slot een aardig tee kenfilmpje „Baby in Vogelvlucht”. CITY: De groote Tobisfilm „De Drie Codona’s”, die heden is ingezet, zal zeker de belangstelling krijgen, die zij ver dient. Een film, die prachtige opnamen brengt uit het variétéleven en den toe schouwer in ademlooze spanning brengt door de halsbrekende toeren, die het drie tal artisten boven de hoofden van een in spanning zwijgende menigte uitvoert. Hier wordt het leven verfilmd van een drietal, op elkaar aangewezen variété- kameraden, die in den meest letterlijken zin des woord elkaar’s leven in handen hebben en die onderling gescheiden staan door liefde en jalouzie. Voor Alfredo Codona, die het tot de drie-dubbele salto brengt, offeren de beide anderen zich op. Maar hun offer is vergeefs, want Alfredo is, door teleurstellingen eenmaal op weg omlaag, niet meer te houden. Dit brok circus-tragedie wordt op prachtige wijze vertolkt door René Deltgen, Lena Norman en Ernst von Klipstein. Actueel nieuws gaat aan de film vooraf. Carol Renf had als imitateur op het tooneel veel succes. CORSOIn dit theater wordt deze week een reprise van de bekende film „In 't Witte Paard” vertoond, de vroo lijke operettefilm met Hermann Thimig, Christi Mardayn en Theo Lingen in de hoofdrollen. Velen zullen zich nog wel het vlotte spel en de komische situaties en scenes uit deze rolprent herinneren. Ook het voorprogramma is het aanzien ten volle waard. Men ziet achtereenvol gens een Nederlandsch filmjournaal, een sportfilm over skieën, een komisch filmpje „Ongenoode gasten” en een kleu- renfilmpje. Inderdaad een zeer attrac tief programma. ASTA: Dit theater brengt deze week de film „Sherlock Holmes” met Hans Albers, Heinz Rühmann, Hansi Knoteck e.a. Het is een spannende detectivefilm, maar van een bijzonder soort. Opspo ringswerk op zijn elfendertigst zou men kunnen zeggen. Aan lachen geen ge brek, want onze detectives komen niet alleen in gevaarlijke, maar ook in zeer komische situaties. Door het geheel is verder een aardige (dubbele) liefdes historie geweven. Actueel nieuws en een voorfilm com- pleteeren het programma. CAPITOL: Het programma, dat dit theater deze week aan zijn bezoekers biedt, is er één van bijzondere kwaliteit. Naast de hoofdfilm krijgt men op het tooneel het stuk „De tante van Charley” Een opvoering, welke een ieder een uur onophoudelijk doet schaterlachen De me dewerkenden, eenige ras-artisten als Beppie de Vries, Wiesje Bouwmeester. Jules Verstraeten, Alex Faassen en Guus Verstraeten waarborgen ons uitstekend spel. De hoofdfilm „Vivere” is een verrukkelijk zangproduct, welke menig een, die van zang houdt niet gauw zal vergeten. De hoofdrol vervult de be roemde zanger Tito Scnipa. CASINO: Heinz Rühmann, de beroemde Duitsche komiek, heeft in de film „De kassier vergist zich” het publiek weer eens doen schateren. Door zijn onnoozel en schuchter optreden brengt hij zichzelf en zijn vrouw hoe langer hoe meer in de grootste moeilijkheden. Hij weet zich er evenwel spoedig weer met succes uit te werken en keert na zijn escapade met de actrice weer tot zijn vrouwtje terug. Vooraf gingen een dressuurfilmpje en een teekenfiïm „Harten vrouw” Verder nog „Cabaret de Paris” en een klucht „Hoe kom ik aan een man”. Hollandsch nieuws Polygoon en een muzikale film met

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10