Het Haagschc Courant van Zaterdag 31 Augustas 1940 PLANETARIUM ongeluk met de Waalbrug STADSNIEUWS O BINNENLAND f Is Bericht I Zeven dooden en drie ^zwaar gewonden f EEN NIEUW BEROEP VARKENSPEST GECONSTATEERD De aardappelvoorziening uit De Nederlandsche Unie Het postverkeer met Amerika VIJFDE BLAD, PAGINA 1. Het spoorwegongeluk te Zaltbommel De Rijkscommissaris bezocht Drente Vier schuiten naar den bodem gedrukt Aanvulling der serie zomer* postzegels HET RIJVERBOD NA 10 UUR ’S AVONDS Majoor P. Bloema speldt den adj.- onderofficier C. J. M. Zarkel de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst op. (Polygoon) ADJUDANT K. J. M. ZARKEL 36 JAAR IN DIENST I ...i Nederland kwam te Leipzig goed voor den dag Rijkscommissaris stelt groot bedrag beschikbaar Onderzoek naar oorzaken Zeven-en-een-halve cent voor een groot versch ei Maximum prijs voor eieren H f 1 w f I F II HlflOERflISj «BKOr»lhfaf£ ES Ook bezichtiging der Zuiderzee werken /Ji van onze den Bezuiden ‘W en aan- bij de de en van dus enz. Pelmeel Beplanting van oorlogsgraven met bloembollen Geen tekort te vreezen geen distri butie te wachten over zee via Lissabon naar Amerika gezonden worden. De ervaring heeft geleerd, dat de weg over Siberië langer, doch zekerder is, de weg over Lissabon daarentegen korter, doch verbonden met het gevaar, dat de post vertraging ondervindt tengevolge van de Engelsche censuur. De afzender van de post kan door de aanteekening op het briefom slag, t.w. „via Siberië” of „via Lissa bon”, aangeven, langs welken weg de post verzonden moet worden. Zonder aanteekening worden de brieven naar Lissabon voor verdere verzending ge stuurd. Voor luchtpostzendingen naar Ame rika kan men bovendien nog steeds ge bruik maken van de Italiaansche- of Amerikaansche luchtverbindingen over den Zuidelijken, resp. den Noordelijken Atlantischen oceaan. In het verkeer tusschen Nederland en Noord- en Zuid-Amerika, zijn voor taan toegelaten monsters, gemengde zendingen, zakelijke papieren en druk werken. Zendingen van deze soorten moeten echter per schip over Lissabon verzonden worden, daar de Siberische spoorweg anders overbelast zal geraken. deze com- de maanden October en November, de houdbare aardappelsoorten dat gelegenheid Waarschuwing in verband met het opdoen van voorraden Al de deeling Verzending via Siberië of via Lissabon Ter bespoediging van het postverkeer met Amerika wordt sinds kort gebruik gemaakt van Amerikaansche schepen van Lissabon uit. De schepen varen eenmaal in de week in beide richtingen. Post uit Nederland, die voor Amerika bestemd is, kan dus, of. zooals tot nu toe geschiedde, over Siberië, dan wel Het comité tot versiering van oor logsgraven in Nederland (beschermheer generaal Fr. Christiansen, Duitsch mili tair bevelhebber van Nederland en ir. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw) ontmoet bij zijn piëteitvol werk in den lande groote medewerking en warme belangstelling. Thans heeft genoemd comité van de algemeene vereeniging voor bloembol lencultuur te Haarlem de aanbieding ontvangen, de graven der gesneuvelde Nederlandsche en Duitsche militairen met bloembollen te beplanten. Deze blijvende en voor den winter geschikte versiering der oorlogsgraven zal be staan uit hyacinthen, crocussen, tulpen en narcissen. Het comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland heeft dit sympa thieke aanbod in dank aanvaard. De algemeen secretaris-penningmeester van dc vereeniging voor bloembollencultuur zal bij deze beplanting het comité met advies terzijde staan. fier bij den Raad van Beroep (S.V.), tevens bij het Ambtenarengerecht te ’s-Gravenhage, plaatsvervangend secre taris van bedoelde commissie, eervol ontslag als zoodanig verleend onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten. Het reddingswerk Uit den aard der zaak werden direct uitgebreide maatregelen getroffen. Po litie en Geneeskundige Diensten van Zaltbommel en Waardenburg werden gealarmeerd. De Rivierendienst van Rijkswaterstaat bood dadelijk met ver schillende booten hulp en de betrokken overheidsinstanties in het land ^erden onmiddellijk op de hoogte gebracht. slaagden er in op het laatste oogenblik over te springen op de parallel loo- pende brug en zoo het leven te redden. De spoorbrug te Zaltbommel bestaat n.l. uit twee naast elkaar liggende af zonderlijke brugdeelen. Anderen wer den ver weggeslingerd in de rivier, doch vier van hen werden meegesleurd in de diepte. Enkelen moeten door het neerstortend gevaarte zijn verpletterd. Hevig gekraak Een verslaggever van „De Telegraaf” sprak een van de arbeiders, een Am sterdammer, die er in geslaagd was tijdig over te springen op het vaste bruggedeelte. Wij waren druk aan het werk, vertelde hij en alles verliep normaal. Plotseling ontstond er een hevig ge kraak en ik voelde de brug onder mijn voeten wankelen. Zonder na te denken wat daarvan de oorzaak kon zijn, sprong ik over op de andere overspan ning en nagenoeg op hetzelfde oogen blik stortte de brug in de diepte. In enkele seconden was alles gebeurd en toen ik naar beneden keek, zag ik een chaos van brokstukken, drijvend hout en drijvende lichamen. Verschil lende drenkelingen slaagden er in, zwemmend den wal te bereiken, doch bleven daar uitgeput en gewond liggen. Van alle kanten schoten booten toe om de drenkelingen op te pikken. Met het oog op regeling van de het begintijdstip demonstraties vervroegd tot 7.30 uur namiddag. de beperkte dienst- vervoermiddelen :s avond- In een der zalen van -gebouw Petrolea werd hij door officieren, onderofficieren en ambtenaren van het Afwikkelingsbu reau gehuldigd. Allereerst voerde majoor Bloema het woord. Spreker wees er op, dat het bre vet wegens de bijzondere omstandigheden niet uitgereikt kon worden. Het deed spr. echter genoegen, dat hij den jubilaris na mens het hoofd van het Afwikkelings bureau de gouden medaille op de borst mocht spelden. Majoor Bloema wierp vervolgens een terugblik op den diensttijd van adjudant Zarkel. U hebt steeds tot volle tevreden heid van uw chefs gewerkt. Spr. herinner de er aan, dat adjudant Zarkel ook buiten den dienst een actieve figuur was, die zich veel op liefdadig terrein bewoog. Namens de officieren, onderofficieren en dames en heeren van het Afwikkelings bureau overhandigde majoor Bloema ver volgens een kleine draagmedaille Adjudant Silljé sprak namens de col lega’s. Hij zeide, dat de onderofficieren trotsch waren op adjudant Zarkel, omdat hij steeds een voortreffelijk vertegenwoor diger van het onderofficierencorps is ge weest, zoowel in als buiten den -dienst. Wij achten u daarom zeer. Nadat bode van Dam nog een gedicht had opgezegd, dankte adjudant Zarkel alle aanwezigen voor de huldiging. Hij sprak zijn blijdschap er over uit, dat hij nog in actieven dienst mocht zijn. Tot slot had nog een gezellig samen zijn plaats. Om een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van het ongeluk met de spoorbrug in Zaltbommel op 30 Augustus 1940, heeft de Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, Rijksminister Seyss-lnquart, een commissie ingesteld. Tot leden van deze commissie heeft hij benoemd: Oberreichsbahnrat Grimm, den gevol machtigde voor de waterwegen Ober- baurat dr. Bolle en den vertegenwoor diger van het Duitsche arbeidsfront Reichsamtsleiter dr. Hellwig. Bij besluit van den secretaris-ge- neraal van het departement van Bin- nenlandsche Zaken is, in overeenstem ming met paragraaf 4 van de Veror dening no. 108/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied, waarin is bepaald, dat voor een ontslag op grond van artikel 97b van het Algemeen Rijksambtena- renreglement, de daar genoemde com missie niet behoeft te worden gehoord aan Jhr. mr. Rh. Feith, oud-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, te ’s-Gravenhage, lid tevens voorzitter mr. dr. J. Donner, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te ’s-Gravenhage, lid, tevens plaatsvervan gend voorzitter jhr. mr. B. C. de Sa- vomin Lohman, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, lid prof, mr. dr. G. van den Bergh, hoogleeraar aan de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam, lidmr. A. baron van Wijnbergen, oud-v oor zitten van den Centralen Raad van Beroep, te Utrecht, lid prof. mr. R. Kranenburg, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, plaatsvervangend lid mr. J. Terp- stra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. te ’s-Gravenhage mr. J A. de Visser, procureur-generaal bij he’ gerechtshof, te Arnhem jhr. mr. M. van der Goes van Naters. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Wassenaar, plaatsvervangend lid prof, mr. P. W. Kamphuisen. hoogleeraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen, plaats vervangend lid mr. dr. S. Wierda, grif- De wijziging der binnenlandsche posttarieven heeft in de dit jaar uitge geven serie zomerzegels een leemte doen ontstaan: voor de frankeering der interlocale brieven t/m. 20 gram 7£ cent bestaat geen zomerzegel. Daarom worden thans met spoed zo merzegels in deze waarde gereed ge maakt. Deze zegels worden verkregen door de bestaande 5 centszegels met af beelding van Jan Steen in rood af te drukken met zwarten opdruk der nieu we waarde. De nieuwe Zomerzegels met opdruk van 7J cent zullen voor 10 cent worden verkocht. De toeslag van 2i cent, welke aldus wordt geheven, zal, even als de toeslagen op de andere Zomerze gels, ten goede komen, gedeeltelijk aan sociale doeleinden tuberculose- en rheumatiekbestrijding en de zorg voor lichamelijke gebrekkigen, waarbij in de eerste plaats zal worden gedacht aan hen, die als gevolg van den oorlog lichamelijk gebrekkig zijn geworden) en gedeeltelijk aan cultureele doeleinden (cultureel werk ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele wer-* kers). De verkoop van de nieuwe 7J cents zegel zal waarschijnlijk in het midden van de komende week kunnen begin nen. De verkoop van alle Zomerzegels eindigt op 31 October a.s. Zij blijven tot 31 December 1945 voor frankkeering geldig. worden door talrijke publicaties historisch en sociologisch gebied. Tenslotte werd met de technische leiding van het algemeen secretariaat belast P. G. S. Guermonprez. De heer Guermonprez is o.m. docent aan de technische afdeeling van de Academie van Beeldende Kunsten in den Haag. Een reeks nieuwe benoemingen, o.a. betreffende de gewestelijke secretaria ten kan de volgende week verwacht worden. vierden beursdag reeds propecti- heen waren. Twee personenauto’s in beslag genomen Ondanks het verbod voor alle rijver- keer tusscheh 10 uur ’s aVonds en 4 uur ’s morgens, heeft de politie gister avond laat 2 personenauto’s, waarmede toch gereden werd, in beslag moeten nemen. De eerste inbeslagneming had plaats omstreeks 1 uur op het Bleyenburg en betrof een taxi. De tweede auto werd aangetroffen op het Rijswijkscheplein. De wagens zijn overgebracht naAr het hoofdbureau van politie, alwaar ook processen-verbaal tegen de bestuur ders zijn opgemaakt. In wanneer beschikbaar zijn, zal het publiek, zulks gewoon was, in de l worden gesteld, de normale winterprovi sie op te doen. Hierbij moei echter een ernstige waar schuwing gericht worden, tot het publiek in de groote steden, waar geen of onvol doende bergruimte aanwezig is. Het moet ten sterkste ontraden worden, aardappe len op te slaan in daarvoor geïmprovi seerde voor dit doel absoluut ongeschik te plaatsen. Het opslaan van winterprovisie is trou wens voor de groote steden niet noodig, daar, behalve dat alle aardappelen, welke voor consumptie geschikt zijn, door de overheid worden vastgelegd er voor gezorgd wordt, dat in de groote steden steeds voldoende aardappelen aan wezig zijn. Er is een regeling getroffen, dat voor het geval van optreden van vorst, de steden vóór dien tijd beschikken over een aardappelenvoorraad ter plaat se, toereikend voor minstens twee maan den, terwijl deze voorraad steeds wordt aangevuld. Verder wordt door de overheid voor deze groote steden een voorraad gereser veerd, voor de voorjaarsmaanden. Tenslotte wordt er met den meesten nadruk op gewezen, dat het geenszins in tie bedoeling ligt noch noodig is tot een aardappeldistributie over te gaan. Door een volledig organiseeren van den aardappelhandel van groot tot klein kan de overheid bovendien er voor zor gen, dat de prijs voor den consument tot het redelijke beperkt blijft, zoodat ook in dit opzicht geen reden voor on gerustheid aanwezig is. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij,’ maakt het volgende bekend: In den laatsten tijd zijn de winkel prijzen voor eieren zeer aanzienlijk op- geloopen. Wel treedt in het najaar en ook reeds in dezen tijd des jaars een prijsverhooging op, maar de stijging was thans wel zeer sterk. Daarom zijn thans maximum winkelprijzen voor eieren? vastgesteld. Voor groote versche eieren bedraagt deze maximum-prijs 7*A cent per stuk en voor kleine versche eieren bedraagt deze maximum-prijs 6% cent per stuk, terwijl de maxirqum-prijs voor kalk- eieren op 5 cent is gesteld. Het is dus verboden, eieren boven dezen prijs aan verbruikers te verkoopen of ten verkoop aan te bieden. De prijs voor den pluimveehouder ligt onder dezen winkelprijs, aangezien daarvan bij verkoop aan den handel de op 9 Mei j.l. geldende prijsmarges van groot- en kleinhandel moeten worden afgetrokken. Door dezen maatregel is thans aan de stijging van den zomerprijs voor eieren een einde gekomen. In tegenstelling met de tot nu toe genoemde getallen betreffende de slachtoffers van het ongeluk met de spoorbrug te Zalt-Bommel welk werk werd uitgevoerd door de Neder landsche Spoorwegen en de Nederland sche Dokmaatschappij te Amsterdam kan thans worden medegedeeld, dat tót op heden het ongeluk aan of fers heeft gevergd: twee dooden, vijf vermisten, drie zwaargewonden en zes lichtgewonden. Om den ergsten nood van de fami lieleden der slachtoffers te lenigen heeft, naar wij vernemen, de Rijks commissaris een aanzienlijk bedrag ter beschikking gesteld. Overhandiging van de gouden medaille Vandaag herdacht adjudant K. J. M. Zarkel het feit, dat hij 36 jaar geleden in de Friesche kunsthandel in den Haag hier had uitgestald. Het zijn Hinde- looper meubelen, werk van N.V. A. Roosje te Hindeloopen. Ook voor het Makkumer aardewerk is de belang stelling groot geweest. De kunste naarsfamilie Brom uit Utrecht heeft hier eveneens werk ingestuurd. Ons „Delft” trok minder de aandacht, om dat dit in Duitschland reeds algemeen bekend is. Wij kunnen vaststellen, dat het door Duitschland zeer gewaardeerd is, dat de haven van Rotterdam aan het vlagvertoon heeft meegedaan, on danks den zwaren slag, die deze stad heeft getroffen. Men stond versteld over de veerkracht der Rotterdam mers. AFSCHEID VAN MEJ. DUKERMAN Gisteren kwamen het onderwijzend personeel en de oudercommissie van de school voor O.L.O. Alexanderplein in besloten kring bijeen, teneinde afscheid te nemen van de onderwijzeres mej. Dij- kerman, die na 27 jaren arbeid het on derwijs heeft verlaten. Bij dit afscheid waren aanwezig de Rijksinspecteur van onderwijs, de direc teur en onderdirecteur van de Rijks- kweekschool, het volledig onderwijzend personeel van de school, een deputatie van oud-leerlingen, oud-onderwijzers en kweekelingen en tenslotte de volledige oudercommissie van de school. Heel hartelijke woorden werden gewis seld, waarin vooral tot uiting kwam, het vele verdienstelijke werk en de liefde voor haar vak. welke mej. Dijkerman in haar loopbaan heeft getoond. Na een kort woord van de scheidende onderwijzeres werd de bijeenkomst ge sloten. Nederlandsche kunst wekt bewondering messegangers, die onze af- voor het Nederlandsche kunst ambacht, gezien hebben, schudden veelal het hoofd. Zij konden niet be grijpen, dat een volk van kooplieden en boeren zulke prachtige dingen kon maken. Zij vroegen ons, aldus Kingsma, waarom wij vroeger Op een erf aan houtscheweg Op last van den Veeartsenijkundigen dienst zijn gisteravond 3 varkens, lei dende aan de z.g. varkenspest, van een erf. gelegen aan den Bezuidenhoutsche weg. naar het Openbaar Slachthuis ver voerd. De zieke beesten zijn daar ter plaatse afgemaakt. De wagen waar het vervoer mee geschiedde is tenslotte grondig ontsmet. Op genoemd erf is nog een belangrijk aantal varkens, dat er van verdacht wordt besmet te zijn. Volgens de laatste berichten be draagt het aantal dooden, veroor zaakt door den val van de Waal brug bij Zaltbommel, zeven. Er zijn drie zwaar gewonden en vijf licht gewonden. Alle slachtoffers behooren tot het personeel van de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam. Hoe het ongeluk gebeurde De groote overspanning, de eerste, gerekend van den Noordelijken oever, was losgebrand van de brug en rustte op vier zware stalen met zand gevulde cylinders. Door beetje voor beetje van deze zandvulling te laten ontsnappen, liet men het gevaarte langzaam zakken. Het diende op een viertal schuiten komen te rusten en zou Maandag a.s. worden getransporteerd naar Hedel, waar het in de spoorbrug over de Maas zou worden gemonteerd. Het werk vlotte uitstekend. Het gevaarte was overeenkomstig de berekeningen reeds een stuk gezakt en niets deed vermoeden, dat zich plotseling zoo’n ernstig ongeval zou voordoen. Terwijl een groote ploeg arbeiders, men schat 25 a 32 menschen, met het werk bezig was, is het gevaarte ge kanteld en met donderend geweld in de snel stroomende rivier gestort. In haar val sleepte de brug alles mee, wat er zich op of onder bevond. Door midden gebroken De vier schuiten, welke op het water lagen, zijn naar den bodem gedrukt en het gevaarte zelf is door midden gebro ken. De verwoesting is nauwelijks te beschrijven, noch minder is dat het geval met de verwarring, welke de ramp veroorzaakte. De arbeiders, de opzichter en de uit voerend ingenieur, ir. v. d. Laan uit Santpoort, bevonden zich deels op de overspanning, deels op de stellingen en schuiten daaronder. Slechts enkelen, die boven op de overspanning stonden. Daar in sommige streken van ons land geruchten de ronde doen over een even- tueele distributie van en een mogelijk tekort aan aardappelen, wordt van de zijde van het departement van Landbouw en Visscherij op prijs gesteld, ter gerust stelling eenige mededeelingen te doen over de aardappelpositie en een overzicht te geven van de maatregelen, welke de overheid noodig acht om de aardappel voorziening veilig te stellen. De normale aardappelopbrengst m Ne derland is veel grooter dan de consump tie. In normale jaren bedroeg de uitvoer eenige honderdduizenden tons, terwijl voor veevoeder eveneens een niet minder groote hoeveelheid werd bestemd Zeer zeker zal dit jaar met een toe nemend verbruik van aardappelen moe ten worden rekening gehouden. Neemt men daarbij echter in acht, dat de ex port gróotendeels of geheel wegvalt, en dat door de overheid een veevoederver- bod van alle aardappelen, welke voor menschelijke consumptie geschikt, zijn, wordt uitgevaardigd, dus dat alle voor menschelijke consumptie geschikte aard appelen ook werkelijk hiervoor worden bestemd, dan is het duidelijk, dat een aardappel tekort niet te vreezen is. Het moet dan ook ten sterkste worden ont raden reeds in de maanden Augustus en September wintervoorraad op te doen. Immers de aardappelen, welke dan aan de markt komen zijn op de eerste plaats de middelvroege aardappelen en de nog niet voldoende uitgerijpte late aardappelen. Beide groepen zijn niet geschikt voor opslag voor eenigszins langen duur en nu reeds opslaan zou tot gevolg hebben: verlóren gaan van waardevol voedsek wat thans zeer zeker den militairen dienst trad, vermeden moet worden. Nadat de Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-lnquart bij de voort zetting van zijn inspectietocht door ons land Donderdag Twente had be zocht, heeft hij gisteren, na te Boekelo te hebben overnacht, een bezoek ge bracht aan Drente. Via Almelo en Coevorden werd gisterochtend naar Emmen gereden. Aan de grens der provincie werd de Rijkscommissaris begroet door zijn gevolmachtigde voor deze provincie, Gau-Amtsleiter Thiel. In Emmen werd de Rijkscommis saris door den burgemeester, mr. J. L. Bouma, begroet,’ die een korte uiteenzetting over de positie der stad gaf, waarbij hij speciaal op den te Emmen bestaanden woningnood wees en den Rijkscommissaris om mede werking verzocht. De Rijkscommissa ris dankte den burgemeester in een korte toespraak, tijdens welke hij er op wees, dat de taken en vraagstuk ken door hem erkend werden en dat het woningprobleem een uitermate belangrijk probleem is en naar zijn meening door middel van een plan wel op te lossen was. Daarover moest gemeenschappelijk beraden worden. Een plan te maken voor de toekomst is de taak der gemeente Emmen; hierbij wilde de Rijkscommissaris gaarne helpen. Nadat vervolgens de Oudheidska mer bezocht was, bezichtigde het ge zelschap de veenontginningen in Drenthe, hierbij voorgelicht door ir. Mesu. De Rijkscommissaris bezich tigde voorts eenige woningen en hof steden. Nadat de Hunebedden bij Emmen bezocht waren, werd aldaar het mid dagmaal genuttigd. Na het middageten werd de tocht door Drente voortgezet. waarbij enkele groote boerenhofsteden werden bezichtigd, evenals het vuilstortings- bedrijf van de V.A.M. De Rijkscom missaris begaf zich voorts naar Vol- lenhove, waar hij de Zuiderzeewerken kort bezichtigde. Tevoren werd nog een wandeling door Giethoorn ge maakt. Vervolgens reed het gezel schap naar Lemmer, waar de Zuider zeewerken nauwkeurig in oogen- schouw werden genomen. Van Lemmer werd via Sneek en den Afsluitdijk de terugtocht vaard. De Rijkscommissaris is op reis vergezeld geweest van de missarissen-generaal Schmidt, Fisch- böck en Rauter. Landesbauernführer Graf Grote, Reichsamtsleiter dr. Hell wig en Oberregierungsrat Hushahn. Een gedeelte van de inspectiereis heeft bijgewoond de Rijksstadhouder en gouwleider dr. Meyer uit Munster Westfalen), die zich te Hengelo het gezelschap had gevoegd. Nieuwe omstandigheden brengen nieuwe mogelijkheden. Er zijn in dezen tijd tal van beroepen ontstaan, waar over men vroeger eenvoudig niet ge dacht zou hebben. Je moet alleen maar op het idee komen. Zoo ontdekte onze fotograaf op zijn speurtocht naar een goed „plaatje”, bovenstaand bord voor een der ramen. Voor een paar dubbeltjes voert de jongeman, die het bord geplaatst heeft, u door „Duister den Haag”. Ongetwij feld is dit een nieuw beroep voor onzen tijd. We hebben onzen ondernemenden Hagenaar eens opgezocht en een praatje met hem gemaakt. Veel erva ringen had hij nog niet, want de zaak was pas enkele dagen (of moeten we zeggen enkele avonden) aan den gang. Maar hij had reeds verschillende aanvragen. Vooral voor oudere men schen en voor hen, die de stad niet goed kennen zal dit beroep een uit komst zijn. Ik ben geboren en getogen in den Haag, aldus onze gids en ken de stad haast even goed als mijn eigen huis. Bovendien train ik me geregeld en loop ik in mijn vrijen tijd door de duisternis. Je went er zoo aan. De hoofdzaak is altijd kalm blijven. De menschen verdwalen of loopen tegen huizen aan, omdat ze de kluts kwijt raken. In hun zenuwachtigheid verliezen ze hun oriënteeringsvermo- gen. Hoe bent u op het idee gekomen? Ik was op school altijd goed in geschiedenis. De boekjes verslond ik eenvoudig en ik weet er nog heel wat van. Nu herinnerde ik mij ineens, dat de aanzienlijken in vroeger eeuwen ’s avonds altijd vergezeld gingen van een gids met een lantaarn. Straatver lichting was er toen ook practisch niet en de wegen waren zeer slecht. U hebt dus een oud beroep nieuw leven ingeblazen? Inderdaad was het antwoord. Al leen met dit verschil, dat niet alleen de aanzienlijken, maar iedereen van mijn diensten gebruik kan maken. Ik ver wacht, dat vooral van den winter nog al veel aanvragen zullen komen. nar. niet al die kostbaarheden hadden laten zien. Het blijkt, dat er „over de toon bank” in de afdeeling voor het kunst ambacht voor 20.000 R.M. is verkocht. Een firma gaf hier een bestelling van 8000 R.M. op. De Duitsche overheid beeft bepaald, dat voor alles, wat in Leipzig verkocht is, ook deviezen ter beschikking zullen worden gesteld. Een firma kocht alle voorwerpen, die Duitschers zijn opgetogen over Nederlandsche kunst De V.P.B.-correspondent meldt Leipzig: De Jaarbeurs te Leipzig is thans gesloten. De Nederlandsche af deeling bleek door 75.000 personen te zijn bezocht. Onder de bezoekers be vond zich ook de gewezen Duitsche gezant te Den Haag, graaf van Zech von‘Burkersroda, die, rondgeleid door mr. A. J. van Berkel, ambtenaar van den economischen voorlichtingsdienst te den Haag, en mr. F. Kingsma, lei der van het kantoor Berlijn van de Nederlandsche kamer van koophan del voor Duitschland, van zijn inge nomenheid met deze Nederlandsche schouw blijk gaf. De Nederlandsche kippen zijn een groot succes geworden. Het was voor de meeste Duitschers een openbaring, dat bruine kippen ook bruine eieren leggen. Mr. Kingma, die wij na zijn aankomst uit Leipzig zooeven spra ken, gaf als zijn meening te kennen, dat de Nederlandsche schouw er veel toe heeft bijgedragen, het Nederland sche bruine ei in Duitschland popu lair te maken. Groote waardeering hooge bezoekers. Bent u over de resultaten tevre den? vroegen wij. Zeer tevreden en zeer ver moeid. Het was inderdaad geen klei nigheid deze 75.000 gasten te ontvan gen, hen te woord te staan en adres sen te noteeren of adressen mede te geven. Op zooveel bezoek hadden wij niet gerekend. Vandaar dat wij op den door onze Men inte resseerde zich ditmaal het meest voor de dingen, die waren uitgestald, voor de zuivelproducten, bloemen, bloembollen, granen en zaden, Verder was er groote belangstelling voor de toepassing van het aardap- Benoemingen op het algemeen secretariaat In de afgeloopen week heeft Nederlandsche Unie jongere krachten belast met enkele belangrijke functies op het centraal secretariaat. Ter assis tentie van dr. H. G. W. v. d. Wielen, algemeen secretaris, is tot adjunct- secretaris benoemd H. Roelfsema. die tot nu toe secretaris was van de Gro ninger Gemeenschap Met de leiding van den inwendigen dienst, opbouw van de beweging en discipline is belast Jef de Brouwer, leider van het secretariaat van „Bra- bantia Nostra”. Met de leiding van de afdeeling studie, pers en propaganda zijn belast dr. E. W. Hofstee en Geert Ruygers. Dr. Hofstee is secretaris van de N.E.T.O. (Noordelijk economisch-tech- nologische organisatie) en privaat docent in de sociographie aan de uni versiteit van Groningen. Geert Ruy gers is hoofdredacteur van „Brabantia Nostra”. Voor jeugd, onderwijs en volksopvoe ding is benoemd dr. P. Bouman uit Middelburg. Dr. Bouman is bekend ge- op

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15