en aan Attentie autorijders strandbezoekers Zevenburgsche kwestie door gebiedsafstand Hongarije opgelost Zaterdag 31 Augustus Engelsche vliegers kennen geen genade voor vreedzame burgers 1940. No. 17661. ZEEPDISTRIBUTIE Duitsch-Italiaansche garantie Boekarest aan Twee Het Hernieuwde Britsche bomaanval Arbitrale uitspraak van de asmogendheden Duitsch-Italiaansche garantie aan Roemenië ongeluk te Zaltbommel uur luchtalarm te Berlijn Roemenië staat 45.000 vierk. K.M. gebied af Den daar Weenen Een huldebetoon ten '(Zie verder 4e blad, pag. 1.) PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct er slechts hem von 'Een deel van de overspanning van de brug te Zaltbommel, welke gekanteld is en op de drijvende bokken terecht is gekomen, waardoor een aantal arbeiders werd gedood en anderen gewond. (Polygoon) de de Roemeensch een termijn Roemeensche Utrecht: Voor de Haarlem, PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De speciale correspondent van Stefani meldtGraaf Ciano heeft den Roe- meenschen minister van buitenland- sche zaken, Manoilescu, een nota over handigd van den volgenden inhoud „Excellentie, uit naam en op bevel van de Italiaansche regeering heb ik de eer u het volgende mede te deelen Italië en Duitschland nemen van he den af de garantie op zich van de inte griteit en onaantastbaarheid van het gebied van den Roemeenschen staat.” De Roemeensche minister van bui- tenlandsche zaken, Manoilescu, heeft hierop geantwoord „De Roemeensche regeering neemt met voldoening kennis van de mededeeling en aanvaardt de garantie, die Roemenië is verleend.” Ciano te Weenen. Naast Rijksstadhouder Balchjr Schirach. (Hoffmann) De scheidsrechterlijke uitspraak De regeeringen van Roemenië en Hongarije hebben zich, naar het D.N.B. meldt, tot de Duitsche en Italiaansche regeeringen gewend met het verzoek, de kwestie van het gebied, dat aan Hongarije zou worden afgestaan, door scheidsrechterlijke uitspraak te regelen. De volgende uitspraak is gedaan Als definitieve grens tuschen Roe- Extra-rantsoen toiletzeep De als extra-rantsoen door de distri- butiediensten uit te reiken bonnen voor „één rantsoen toiletzeep” geven gedurende het tijdvak van 31 Augustus 1940 tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van ge middeld gewicht meensche burgers van Hongaarsche af komst. De regeling voortvloeiende dracht, blijft streeksche de Hongaarsche en regeering. Indien zich bij de tenuitvoerlegging van deze uitspraak moeilijkheden voor doen of twijfel zou rijzen, zullen de regeeringen van Roemenië en Hon garije zich rechtstreeks met elkaar verstaan. Indien zij daarbij ten aanzien van een kwestie niet tot overeenstem ming kunnen komen, zullen zij haar voorleggen aan een definitieve beslis sing door de regeeringen van Duitsch land en Italië. Het D.N.B. meldt uit Weenen: De tusschen de ministers van buitenlandsche zaken der asmogendheden aan den eenen kant en de gevolmachtigde vertegenwoordigers van Roemenië en Hongarije aan den anderen kant gevoerde besprekingen, zijn gistermiddag om 3 uur in de gouden zaal van het Belvedère-paleis geëindigd met een arbitrale uitspraak van de asmogendheden. De scheidsrechterlijke uitspraak werd gegeven op verlangen van de Hongaarsche en de Roemeensche regeering, toen een succesvolle bilaterale regeling tusschen de rechtstreeks betrokkenen geen kansen bleek te hebben. Bij deze uitspraak krijgt Hongarije een gebiedsuitbreiding van ongeveer 45.000 vierk. k.m.*, welke Klausenburg en de drie komitaten Szekler omvatten. In aansluiting op de scheidsrechterlijke uitspraak zijn tusschen de ministers van buitenlandsche zaken der as eenerzijds en den Roemeenschen minis ter van buitenlandsche zaken anderzijds nota’s uitgewisseld, waarin Duitschland en Italië de onaantastbaarheid van het Roemeensche staatsgebied waarborgen en de Roemeensche regeering deze garantie aanneemt van andere kwesties, uit de gebiedsover- overgelaten aan recht- onderhandelingen tusschen i de Roemeensche oosten, waarbij de spoorlijn Schaesburg naar Kronstadt bij menie blijft. Ongeveer 22 Noordoosten van Kroonstad, Roemenië blijft, keert de Bon 116 voor scheerzeep of -crème Vocrts zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 31 December a.s. de met „116” genummerde bon, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt aan mannelijke personen boven 15 jaar, recht geven op het koo pen van 50 gram scheerzeep of voor zoover voorradig één tube scheer- crème dan wel één pot scheerzeep. Extra, rantsoenen voor hen, die werken onder hooge temperaturen of bij groote stof- en vuilontwikkeling Personen, die tengevolge van de uit oefening van hun beroep zijn blootge steld aan bijzondere verontreiniging van lichaam en of kleeding, kunnen in aanmerking komen voor een extra toewijzing voor zeep. In het algemeen komen alleen zij, die voortdurend onder hooge tempera turen moeten werken en zij, die hun werkzaamheden moeten verrichten in fabrieken of werkplaatsen, waar groote stof- of vuilontwikkeling plaats vindt, hiervoor in aanmerking. Niet de arbei ders zelf, doch de directies van de be drijven, waarin zij werkzaam zijn, kun nen een aanvraag ter verkrijging van extra zeep indienen bij de plaatselijke distributiediensten. Zij, die niet in een bedrijf werkzaam zijn, doch zelfstan dig een beroep uitoefenen, kunnen eveneens een desbetreffend verzoek indienen bij de plaatselijke distributie diensten. Alle aanvragen moeten ge schieden op uniforme aanvraagformu lieren, welke van Woensdag 4 Septem ber af bij de plaatselijke distributie diensten verkrijgbaar zijn. Voor den goeden gang van zaken wordt er op ge wezen, dat de beoordeeling of men al dan niet in aanmerking komt voor een extra toewijzing, in het algemeen ligt bij de Arbeidsinspecties en dat deze beslissingen bindend zijn, zoodat het geen zin heeft, van een dergelijke be slissing in beroep te komen bij hef centraal distributiekantoor. k.m. dat blijft, keert de nieuwe grenslijn zich in een naar het Zuiden uitgebogen bocht in Oostelijke richting naar den voornaamsten kam der Kar- pathen, welken zij volgens de oude Roemeensch-Hongaarsche grens uit den tijd van voor den wereldoorlog naar het Noorden volgt tot het punt, waar zij de nieuwe grens tusschen Roemenië en sovjet-Rusland berejjtt. Het nieuwe Hongarije Hongarije is thans 161.000 vierk. k.m. groot en telt 13 mrillioen inwoners. menië en Hongarije wordt de op de bijgevoegde kaart aangeteekende grens vastgesteld. De nauwkeurigeSplaatse- iijke afbakening wordt aan een Roe meensch-Hongaarsche commissie over gelaten. Het volgens deze uitspraak aan Hon garije komende Roemeensch gebied wordt binnen een termijn van 14 dagen door de Roemeensche troepen ontruimd en in ordelijken toestand aan Hongarije overgedragen. De étappes van ontruiming en bezetting en andere regelingen daarvoor moeten onmiddel lijk door een Roemeensch-Hongaarsche commissie worden vastgesteld. De Roe meensche en Hongaarsche regeeringen hebben er zorg voor te dragen, dat de ontruiming en bezetting zich in vol ledige orde en rust voltrekken. Alle Roemeensche burgers, die thans gevestigd zijn in het gebied, dat door Roemenië wordt afgestaan, verkrijgen zonder meer de Hongaarsche nationali teit. Zij hebben het recht binnen een termijn van 6 maandën de Roemeen sche nationaliteit te verkiezen. De personen, die van dit recht van optie gebruik maken, moeten het Hongaar sche staatsgebied binnen een nieuwen termijn van een jaar verlaten en wor den door Roemenië overgenomen. Zij kunnen hun roerende bezittingen vrije lijk met zich meenemen. Zij kunnen verder hun onroerende bezittingen tot het tijdstip van hun vertrek liquidee- ren en de opbrengst daarvan eveneens vrijelijk medenemen. Indien de liqui datie niet gelukt, moeten zij door Hon garije schadeloos worden gesteld. Hon garije zal alle kwesties, die met de verhuizing der optanten samenhangen, op grootmoedige en tegemoetkomende wijze behandelen. De Hongaren van oorsprong, die de Roemeensche nationaliteit bezitten en wonen in het gebied, dat in 1919 door Hongarije aan Roemenië is afgestaan en dat thans aan Roemenië blijft, heb ben het recht binnen een termijn van 6 maanden de Hongaarsche nationali teit te verkiezen. Voor de personen, die van dit recht van optie gebruik maken, gelden de onder ten derde vastgelegde beginselen. De Hongaarsche regeering verbindt zich plechtig, de personen, die op grond van deze uitspraak de Hongaar sche nationaliteit verkrijgen, doch van Roemeenschen oorsprong zijn, in ieder opzicht gelijk te stellen met de andere Hongaarsche burgers. De Roemeensche regeering neemt plechtig dezelfde ver plichting op zich ten aanzien van de op Roemeensch gebied blijvende Roe- Waschpoeder voor wasscherijen Wasscherijen zullen voor de behan deling van de1 gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „HS” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientèle in ontvangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog wasch- goed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat waschpoeder slechts verkocht wordt aan wasscherijen. Het product is niet in den detailhandel verkrijg baar. tracht wordt de lampen met blauw papier of blauwe verf af te scher men. Er wordt nogmaals op gewezen, dat men voor de voorlichten van voer tuigen slechts wit of geelachtig licht mag gebruiken. Scherpere maatregelen Deze kort samengevatte bepalingen van de verduisteringsverordening van 6 Juli 1940 zijn zeker duidelijk en slechts voor één uitleg vatbaar. Zij zijn uitsluitend, gelijk in par. 1 dier verordening uitdrukkelijk is aangege ven, ter beveiliging van leven en eigen dom van de burgerbevolking uitge vaardigd. Wanneer nu desondanks de verduisteringsvoorschriften steeds op nieuw onvoldoende in acht genomen en overtreden worden, zoo ligt het voor de hand, dat voor een betere naleving scherpere maatregelen moeten worden getroffen. Op dezen grond nu is de verordening van den Rijkscommissa- ris inzake bijzondere maatregelen ten dienste van de luchtbescherming van 29 Augustus 1940, Verordeningsblad voor de bezette Nederlandsche gebie den no. 23, verschenen. Deze verordening is een uitbreiding van die van 6 Juli 1940 en bevat bijzonder belangrijke voorschriften. Volgens deze nieuwe verordening mogen tot nader order geen auto’s meer in het openbaar verkeer ge bruikt worden in den tijd van 10 uur n.m. tot 4 uur v.m. Van deze bepaling zijn slechts uit gezonderd 1. de motorvoertuigen van de Duit sche weermacht, de bureaux van den Rijkscommïssaris, de gewapende S.S., de Duitsche politie, de Duitsche grenscontroledienst, de „Technische Nothilfe”, de Rijksarbeidsdienst, zoo mede van de Rijksduitsche instanties, die van een officieel Duitsch onder- scheidingsteeken voorzien zijn; 2. de motorvoertuigen van de Neder landsche politie en brandweer, de Nederlandsche grenscontrole en de officieele luchtbeschermingsdienst, alsmede ziekenauto’s, kraan- en on gevallenwagens en voertuigen voor artsen, welke als zoodanig kenbaar zijn en welker gebruik in den tijd van 10 uur nan. 4 uur v.m. dienst en niet uit te stellen beroepsplichten noodzakelijk is; 3. bestelwagens van de Neder landsche posterijen in plaatselijk ver keer; 4. taxi’s, indien het gebruik daar van voor officieele opdrachten of spoedeischende dienstbelangen in den zin der bepalingen onder 1) en 2) beslist noodzakelijk is, of voor ver voer van zieken of gebrekkigen, of voor ritten van en naar een station in plaatselijk verkeer. Voertuigen met bijzondere machtiging Onderstaande motorvoertuigen mo gen, met bijzondere machtiging van den Rijkscommissaris, eveneens on beperkt in het openbare verkeer wor den gebruikt: 1. vrachtauto’s voor beslist noodza kelijk levensmiddelentransport; 2. Autobussen voor beslist noodzakelijk vervoer van bedrijfspersoneel. De machtiging voor het verkeer met deze motorvoertuigen tusschen 10 uur n.m. en 4 uur v.m. moet schriftelijk worden aangevraagd bij, de stafofficieren der Duitsche ,,Ord- nungspolizei”, gedetacheerd bij den gevolmachtigde van den Rijkscom missaris voor iedere provincie, en wordt door hen schriftelijk verstrekt. De bevoegde stafofficieren der Duit sche „Ordnungspolizei” hebben volgende stadplaatsen1. voor provincie Groningen: Groningen, Groote Markt 27; 2. voor de provin cie Overijssel: Zwolle, Burg. van Royensingel 13; 3, voor de provincie Gelderland: Arnhem, Huize Angeren- stein; 4, voor de provincie Utrecht, Maliebaan 10; Provincie Noord-Holland Kenaupark 19; 6. voor de provincie Zuid-HollandDen Haag, Sophialaan 4; 7. voor de provincie Noord-Bra- bant: ’s Hertogenbosch, Paleis van Justitie; 8. voor de provincie Fries land: Leeuwarden, Zuiderstraat 13; 9. voor de provincie Drente: Assen, Beilerstraat 11; 10. voor de provincie Limburg: Maastricht, Graaf van ••!- deckstraat 8; 11. voor de provincie Zeeland: Middelburg, Dam 6. Slotprotocol te onderteekend Als afsluiting der besprekingen tus schen de vertegenwoordigers van Duitschland, Italië, Roemenië en Hon garije, is gisteren te Weenen een slot protocol onderteekend door de ver tegenwoordigers der vier staten. In dit protocol constateeren de ministers van buitenlandsche zaken van Roeme nië en Hongarije nogmaals uitdruk kelijk, dat zij kennis hebben geno men van de Weensche scheidsrechter lijke uitspraak. Zij bevestigen dan nogmaals uitdrukkelijk namens hun regeeringen de verklaring, dat zij de scheidsrechterlijke uitspraak als de finitieve regeling aanvaarden en dat zij zich verplichten, die zonder voor behoud ten uitvoer te leggen. In den afgeloopen nacht hebben de Engelschen hun aanval op de Rijkshoofdstad voortgezet. Na middernacht werd gedurende ruim 2 uur luchtalarm gemaakt. Verscheidene Britsche vliegtuigen vlogen in dit tijdvak boven het stadsgebied van Berlijn en wier pen op verschillende plaatsen tal rijke brand- en brisantbommen uit. De bommen vielen in de bin nenstad alsmede in woonwijken en deden in woonhuizen en openbare gebouwen dakbranden en instortin gen ontstaan. In Neukölln viel een bom op een ziekenhuis, waardoor er brand ontstond. Twee andere bommen vielen op de belendende kerk. Militaire doelen werden niet aangevallen. Als gevolg van de ordelijke houding der bevolking kon vermeden worden, dat een groot aantal slachtoffers werd ge maakt, 3 burgers zijn ernstig en 3 anderen licht gewond. De nieuwe Hongaarsch- Roemeensche grens De nieuwe en definitieve Roemeensch- Hongaarsche grens zal ongeveer als volgt loopen Zij begint ten Zuidwesten van Nagys- zalonta (Salonta) aan de tot dusver bestaande Hongaarsch - Roemeensche grens, loopt in Noordoostelijke richting ongeveer op 10 k.m. ten Zuidoosten langs Grosswardein, vervolgens in Oos telijke richting, dicht ten Zuiden van de spoorlijn van Grosswardein naar Klausenburg, ten Zuiden van Klausen burg, dat eveneens Hongaarsch wordt, tot een punt op ongeveer 30 k.m. ten Noordnoordwest van Neumarkt. Van daar loopt de nieuwe grens ten Zuid westen langs Neumarkt naar het Zuid- van Roe ten bij DAAROM NIEUWE BELANGRIJKE BEPALINGEN INZAKE LUCHT BESCHERMING EN VERDUISTERING Bon 115 voor het tijdvak van 31 Augustus tot en met 24 September De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het navolgende bekend Zooals reeds eerder werd gepubli ceerd, wordt vandaag een aanvang ge maakt met de distributie van zeep. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 24 September a.s. geeft de met „115” genummer de bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huis houdzeep, of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeep vlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddden of 200 gram vloei bare zeep. Voor zoover de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveel heden in combinatie op één bon koo pen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Naar aanleiding van het einde der besprekingen te Weenen heeft de be volking gisteravond den ministers von Ribbentrop en Ciano voor hotel Im perial een geestdriftige ovatie ge bracht. De Hongaarsche en Roe meensche delegaties waren bij dit hul debetoon aanwezig. (Zie verder, le blad, pag. 2.) 29sten Augustus 1940 is in het Verordeningenblad voor de bezette Nederlandsche gebieden een bijzonder gewichtige verordening van den Rijks commissaris inzake bijzondere maatrege len ten dienste van de luchtbescherming verschenen, die in het belang van de be veiliging der bevolking tegen luchtaan vallen door iedereen persoonlijk stipt moet worden nageleefd. Deze nieuwe verordening, die eenige scherpe bepalingen bevat, is noodzakelijk geworden, niettegenstaande de reeds uitge vaardigde duidelijke voorschriften en ondanks de altijd weer na drukkelijk herhaalde waarschu wingen de verduisteringsbepalin- gen door velen op grove wijze lichtvaardig werden genegeerd en overtreden. Geen lichtschijnsel mag naar buiten dringen. Er bestaat dus alle aanleiding om nogmaals op de reeds bestaande ver duisteringsvoorschriften in te gaan. De verordening van den Rijkscom missaris inzake de verduistering van den 6en Juli 1940 schrijft voor, dat alle gebouwen en woningen zoo ver duisterd moeten worden, dat geen lichtschijnsel naar buiten‘dringt. Ver der moeten alle lichtpunten, die ge mist kunnen worden, buiten werking worden gesteld, terwijl iedere licht reclame en etalageverlichting achter wege moet worden gelaten. Verkeersmiddelen Bij alle verkeersmiddelen moet de inwendige verlichting naar buiten vol komen afgeschermd worden. Bijzon der belangrijk is, dat alle verkeers middelen, ook de fietsen, van afge schermde verlichting voorzien moeten zijn. Men heeft in den laatsten tijd steeds weer kunnen constateeren, dat vooral auto’s met zeer slecht afgeschermde lampen rijden; daarom wordt er in dit verband nogmaals op gewezen, dat voor voertuigen alleen de door de Rijksinspectie voor de lucht bescherming onderzochte en goedge keurde afschermingsmaterialen in den handel gebracht mogen worden. Ofschoon in de verduisteringsveror dening voorgeschreven is, dat binnen de bebouwde kom van gemeenten slechts met stadslicht mag worden gereden, kan men steeds weer vast stellen, dat ook in de steden de kop lampen worden gebruikt. Ook het verbod, gekleurd licht (blauw, rood, groen, enz. te gebrui ken als voorlicht van voertuigen wordt vaak overtreden, doordat b.v. ge- WW5 COURANT HAAGSCHE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 - - 8

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1