Zuid-Engdand wederom aangevallen AKKERMAN PHILIPS’RADIO Ribbentrop Verklaringen van von Ciano en EERSTE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 EEN JAAR OORLOG en en en geroepen zee GRIEKENLAND. ter De Zevenburgsche kwestie Verbitterde lucht gevechten Londen met „huil- bommen” bestookt De Hongaarsche ver wachtingen bevredigd „Duurzame en vriendschappelijke betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië in het leven De betrekkingen tusschen Japan en Amerika VULPEN van De oo RECLAMES. WEER NAAR SCHOOL MET ’N Alle wereldmerken voorhanden de op, Groote schrik onder de bevolking haar ver- Vernielingstoestellen maakten den weg vrij Tachtig Britsche machines neergeschoten samen- verant- vraag- bewijs invloed het ge- de Fransche regeering zelfs maatrege len tegen een opstandige beweging moe ten treffen. Deze beweging wordt geleid door kolonel Larminat, die zich in ver binding heeft gesteld met „generaal” de Gaulle. PASSAGE 15 Kalverstraat 149 (VULPENDOKTER) Uit New York wordt bericht, dat bij de jongste Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen in de omgeving van Londen, volgens de eerste berichten uit de Engelsche hoofdstad, groote schrik onder de Londensche bevolking is te weeggebracht door verscheidene „huil- bommen”. Het gieren van deze bommen verspreidde onder de menschen in de schuilkelders vaak zulk een grooten schrik, dat zij zich plat ter aarde wier pen tot zij de bom-ontploffingen op grooten afstand hoorden. Naar de „Evening Standard” meldt, stellen de nachtelijke aanvallen Londen voor een nieuw probleem. „Zij beroo- ven ons van onzen slaap”, schrijft het blad. „De leden van de luchtbescher ming loopen, als zij hun dienst doen, geeuwend op straat. Van een school in de Londensche City wordt gemeld, dat van de >50 leerlingen slechts 12 op de lessen verschenen. De zenuwachtigheid neemt toe en de menschen reageeren op alles slechts langzaam. Twee Engelsche schepen tot zinken gebracht Op het eiland Santa Maria is reddingboot veyj het Engelsche De indruk in Zuid-Slavië en Boelgarije Naar het D.N.B. uit Belgrado meldt, is de Zuidslavische openbare meening diep onder den indruk van de snelheid van de oplossing te Weenen. De scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen heeft in politieke kringen te Sofia groote voldoening gewekt. Het Boelgaarsche blad „Slowo” wijst er op. dat deze herordening van de grenzen en betrekkingen tusschen de volkeren rust op een grondslag van rechtvaar digheid. die de belangrijkste voorwaar- hulpkruisers, 1 tankschip en 5 andere eenheden. De tonnage van de Britsche oorlogs schepen, welke sedert het begin der krijgsoperaties beschadigd zijn be draagt 143.675 ton, verdeeld als volgt: 2 slagschepen (type „Resolution” en „Iron Duke”), 8 kruisers, 11 torpedo jagers, 2 duikbooten, 2 kanonnéerboo- ten. Het vliegveld Farborough gebombardeerd Gistermiddag heeft een groep Duit sche bommenwerpers het Engelsche vliegveld Farborough bij Aidershot met bommen bestookt. Er werden treffers geplaatst op de hangars en schuilplaat sen. Verscheidene vijandelijke vlieg tuigen werden op den grond vernield. Een Duitsch vliegtuig werd bij Hastings door Britsche jagers neergeschoten. Op den terugweg ondernam de Duit sche groep vliegers op verscheidene plaatsen laagvliegende aanvallen op Britsche stellingen afweergeschut, wel ke buiten gevecht werden gesteld. Vervolg van het le blad. In Hongaarsche politieke kringen wordt ten aanzien van de Weensche Uitspraak verklaard, dat deze de Hon gaarsche verwachtingen volledig be vredigt. De uitspraak maakt het mo gelijk, dat in de toekomst met Roe menië niet alleen een normale, maar z,elfs een vriendschappelijke verhou ding tot stand komt, hetgeen 20 jaar lang door de intriges van de mogend heden der vroegere entente verhinderd is. Verklaringen van Teleki en Csaky Na aankomst van de Hongaarsche delegatie uit Weenen, heeft de minis terpresident, graaf Teleki, het woord gevoerd. Hij wees op de vriendschap van Hongarije jegens Duitschland en Italië en verklaarde, dat Hongarije bewijzen moet de hoogachting van deze beide mogendheden waard te zijn. Wij staan, vervolgde Teleki, voor de taak, welke met de leiding van een staat van vele volksgroepen hangt. Het geheele volk is woordelijk voor het werk dat morgen begint en van het optreden van ieder afzonderlijk hangt het af, of wij het geen wij thans verkregen hebben be houden en ontwikkelen kunnen. De minister van buitenlandsche za ken, graaf Csaky, wees er op, dat zonder een druppel Hongaarsch bloed ruim 40.000 vierk. km. historische bo dem aan Hongarije zijn terug geko men. Uit naam van het geheele land bracht de minister dank aan de mo gendheden van de as. De Duitsch-Roemeensche minderhe- den-overeenkomst bepaalt o.m.. dat de Roemeensche regeering de verplichting op zich neemt, om de leden van de Duitsche volksgroep in Roemenië in alle opzichten gelijk te stellen met de leden van den Roemeenschen volks aard en de positie van de Duitsche volksgroep in den zin van de besluiten van Karlsburg tot behoud van hun Duitschen aard, verder tót ontwikke ling te brengen. Tusschen Duitschland en Hongarije is gisteren in Weenen eveneens een minderhedenovereenkomst gesloten. Hierin worden de bekende door de Duitsche volksgroepen herhaaldelijk naar voren gebrachte eischen vastge legd. Bijeenkomst van den Roemeen schen Kroonraad Naar officieel te Boekarest wordt medegedeeld, is er in den afgeloopen nacht onder voorzitterschap van ko- ning Carol een Kroonraad gehouden. De Roemeensche gezant in Berlijn gaf een schildering van het verloop der besprekingen te Weenen. De minister president deed mededeeling van den door Duitschland en Italië gegeven waarborg der integriteit en onschend baarheid van het Roemeensche staats- gebied. Aan den Kroonraad namen be halve leden van dit college bovendien deel de leden van het kabinet alsme de de vroegere minister-president Ju lius Maniu en professor George Bra- tianu. Liquidatie van het verdrag van Trianon De Hongaarsche openbare meening ziet in de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen èen waardevolle bijdrage tot den Europeeschen opbouwarbeid. alsmede de definitieve liquidatie van het verdrag van Trianon. Hongarije, zoo verklaren politieke kringen te Boe dapest, zal bereidwillig zijn rol in het nieuwe Europa aan de zijde van de asmogendheden op zich nemen. Voor den duur van een maand wor den de reserve-officieren van de lich tingen 1924 tot 1928 voor oefeningen opgeroepen en worden de reserve-offi cieren der lichtingen 1919 en 1934 ont slagen. PRINSESTP.13 TEL.1173OO Omtrent de luchtgevechten van gis teren boven Zuid-Engeland, verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: Een kleine voorhoede Duitsche 2-mo- torige jachtvliegers, vernielingstoestel len genaamd, verscheen boven de Brit- sche kust en trachtte den weg voor een achter hen volgende Duitsche groep bommenwerpers vrij te maken van den Engelschen afweer. Nadat deze voorhoe de met de Engelsche Spitfires en Hur ricanes in gevechtscontact was getre den, braken de Duitsche bommenwer pers door de Engelsche luchtafweer- versperring heen en vlogen naar hun doel ten Zuiden van Londen. De Duit sche bommenwerpers werden door Hertog van Aosta bezoekt het vroe gere Britsche Somaliland De hertog van Aosta is uit Berbera teruggekeerd in zijn residentie. De her tog heeft alle centra van het vroegere Britsche Somaliland bezocht. Overal werd hij geestdriftig ontvangen door de Italiaansche en inlandsche troepen, die hadden deelgenomen aan de oorlogs- operaties en hem werd hulde gebracht door de notabelen en de bevolking van het land. De hertog bracht een bezoek aan de Italiaansche en inlandsche ge wonden in de hospitalen, wien hij be moedigende woorden toesprak. De no tabelen en de Caids van Hargheisa, een der centra op den weg van Berbera, overhandigden hem een boodschap van toewijding en dank en van gelukwensch met de bliksemsnelle overwinning der Italiaansche wapens. Overal legden de bevolkingen van het vroegere Britsche Somaliland voldoening aan den dag over de aanhechting aan het Italiaan sche imperium en over het feit, dat zij eindelijk vereenigd worden met de an dere bevolkingen van Italiaa'nsch So maliland. Zij weten, dat uit deze eenheid de economie van Somaliland groot voor deel zal trekken, vooral onder den im puls van het fascistische regime. Lijk van Engelsche aviatrice aangespoeld Aan de Westkust van Sleeswijk-Hol- stein is het reeds in ontbinding ver- keerende lijk van een vrouw aange spoeld. De kleederresten waren van een typische militaire stof. Op het lijk werd een horloge gevonden, waarop een vliegtuig gegraveerd stond. Uit de gegevens blijkt, dat hier kwestie is van het lijk van een Engelsche militaire •aviatrice. Het officieele resultaat van de sectie en het horloge zijn door de Duitsche regeering aan het internatio nale Rood Kruis afgedragen. De Duitsche gevechts- en jacht vliegers hebben gisteren verschei dene verrassende aanvallen op het Britsche eiland gedaan. Een aantal vliegvelden en installaties der Royal Air Force zijn door bommen aan zienlijk beschadigd. Bij deze aan vallen en bij vluchten boven de Engelsche Zuidkust ontwikkelden zich talrijke luchtgevechten boven de Zuidelijke graafschappen en het Kanaal. Volgens tot dusver ont vangen berichten zijn daarbij 80 vijandelijke vliegtuigen door onze jagers neergeschoten. De Duitsche verliezen bleven binnen beperkte grenzen en bedroegen slechts 21 vliegtuigen, zoo meldt het Duitsche Nieuwsbureau. Engelsche bedreiging van Duitsche reddingsvaartuigen Door bemiddeling van de Zwitser- sche regeering, heeft de Duitsche re geering eenigen tijd geleden ter kennis van de Britsche regeering gebracht, dat een aantal kleine stoom- en motor schepen als Roode Kruisvaartuigen worden gebruikt voor het opnemen van gewonden en schipbreukelingen. Deze vaartuigen, welke voor het groot ste deel door erkende particuliere red- dingsmaatsch^jpijen ter beschikking van de marine gesteld zijn, voldoen volkomen aan de eischen van kenmer ken en gebruik, welke worden gesteld door de Haagsche Conventie voor hos- pitaalschepen. Niettemin heeft de En gelsche regeering de Duitsche laten mededeelen, dat zij dezen schepen niet de bescherming van het Roode Kruis toekent en dat de Britsche vloot- en luchtstrijdkrachten van 30 Augustus af met militaire middelen tegen deze reddingsvaartuigen zullen optreden. Het staat derhalve vast, aldus ver klaart men in bevoegde Duitsche krin gen, dat de Engelschen, evenals in het geval van de Duitsche reddingsvlieg- tuigen, dezen vaartuigen, welke onder bescherming van het volkenrecht staan, het redden van menschenlevens, met voorbedachten rade onmogelijk willen maken. Indien de Engelschen in derdaad met wapengeweld tegen de Duitsche Roode Kruisvaartuigen zou- den optreden, dan zouden de Duitsche strijdkrachten die uitdaging weten te beantwoorden. Overeenkomsten over Duitsche minderheden nieuw de geest van de Europeesche kalmeering als tegenstelling tot den Britschen zin naar interventie en uit breiding van den oorlog. De „Popolo di Roma” merkt dat 2 dagen voldoende waren voor Cia no en von Ribbentrop om definitief het vraagstuk van de Hongaarsch-Roe- meensche betrekkingen, welke niet alleen de atmosfeer in het Donaubek- ken maar in heel Europa vergiftigd hebben, op te lossen. Deze snelle op lossing van een zoo moeilijk stuk levert het overtuigende van den grooten weldadigen van Italië en Duitschland op heele Europeesche vasteland. Dank zij de beide asmogendheden is aldus het verdrag van Trianon dood en ver vangen door een loyale overeenkomst tusschen Hongarije en Roemenië, welke een uiterst gelukkige uitwer king zal hebben op de ontwikkeling van den toestand in Zuidoost-Europa. Vlootbewegingen te Gibraltar Een Engelsch eskader, dat Donder dag Gibraltar heeft aangedaan, heeft na het innemen van proviand de ha ven gisteren weer verlaten. Engelsche matrozen te Buenos Aires gemolesteerd Tijdens een pro-fascistische bijeen komst te Buenos Aires zijn matrozen van den Britschen kruiser Hawkins”, welke in autobussen de plaats van de betooging passeerden, het voorwerp van een vijandige manifestatie gewor den. De betoogers probeerden de auto te omsingelen, hetgeen de politie ech ter verhinderde. Toen de matrozen hun weg vervolgden ontstond een handgemeen met pro-democratische toeschouwers. Talrijke politieagenten moesten optreden. De Rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, en de Ita- liaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, hebben na de af kondiging van de scheidsrechterlijke uitspraak over het Hongaarsch-Roe- meensche conflict voor de delegaties en in tegenwoordigheid van vertegen woordigers der binnen- en buitenland sche pers verklaringen afgelegd. Rijksminister von Ribbentrop ver klaarde: „Door de zooeven voltrokken scheidsrechterlijke uitspraak heeft een belangrijk en moeilijk probleem der Europeesche politiek zijn defini tieve regeling verkregen. Ik zou uit naam van de Rijksregeering mijn bij zondere vreugde en voldoening hier over tot uitdrukking willen brengen. De Roemeensche en de Hongaarsche regeering hebben een beroep gedaan op de regeeringen der beide asmo gendheden. Zij hebben daarmede uit drukking gegeven aan haar wil om het tusschen haar sedert lang omstre den probleem langs vreedzamen weg tot oplossing te brengen, en hebben daarmede met haar verantwoordelijk heid, zoowel voor de behartiging van haar eigen belangen, als ook voor het rbehoud van den vrede in Zuidoost- Europa, rekening gehouden. De Führer en de Duce hebben zich niet onttrokken aan dit beroep. Duitschland en Italië, die met Roe menië en Hongarije op gelijke wijze door vriendschappelijke betrekkingen zijn verbonden, zijn bij de tusschen de beide landen tot dusver omstreden kwestie als zoodanig niet rechtstreeks geïnteresseerd. Zij konden derhalve in volkomen onpartijdigheid de hun op gedragen taak ter hand nemen en uit de groote moeilijkheden, welke de ge compliceerde geografische en ethno- grafische toestanden van het omstre den gebied met zich mede brengen, een rechtvaardigen en de belangen van beide partijen behoudenden uitweg vin den. De beide asmogendheden hebben daarmede opnieuw het bewijs gele verd, dat zij in strijd met de Engel sche politiek, welke sedert het begin van het conflict der asmogendheden met Engeland gepoogd heeft de brandfakkel van den oorlog ook in het Donaugebied te werpen, vastbesloten en ook in staat zijn om in samenwer king met de mogendheden in dit ge bied een uitbreiding van den oorlog tot dit gebied te verhinderen. het op- in de scheidsrechterlijke uitspraak van Wee nen. De „Börsen Ztg.” schrijft o.a. Hetgeen na oplossing van de Russisch- Roemeensche kwestie over Bessarabië. na het Boelgaarsch-Roemeensehe ac- na de het door Italië gewaarborgde onaantastbaar De betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten staan, in ver band met de jongste’ ontwikkeling, op den voorgrond in de beschouwingen van de Japansche pers. Als aanlei ding tot de deels uiterst scherpe hou» ding van de pers worden de volgende feiten genoemd: De anti-Japansche uitingen en be dreigingen van vooraanstaande Ame rikanen. Het groote bewapeningsprogram van de Vereenigde Staten, vooral van de vloot. De inrichting van Amerikaansche steunpunten in den Stillen Oceaan, als mede berichten over Amerikaansche verlangens voor vlootbases te Singa pore en Hongkong. De reis van een Amerikaansche de legatie journalisten naar Neder- landsch-Indië en Singapore. Over de aankomst van deze delega tie te Singapore schrijft de „Asahi sjimboen”, dat de leider van de dele gatie, Howard, aan een maaltijd ver- klaarde: Singapore is tot dusver uit sluitend door de Britsche vloot ge bruikt, maar moet thans tevens als steunpunt van de Amerikaansche vloot beschouwd worden. De „Hotsji sjimboen” bespreekt uitlatingen van admiraal Yarnell en admiraal Ster ling, die verklaarden, dat het gemak kelijk aal vallen Japan klein te krij gen, wanneer Singapore en Hongkong voor de Vereenigde Staten beschik baar zijn. Daar deze verklaringen, schrijft het blad, een bedreiging voor Japan vormen, kunnen wij tegenover Amerikaansche voorbereidingen zoo- als het inrichten van nieuwe vloot bases op de Wake- en Midway-eilan- den, besprekingen met Costarica en Ecuador voor het afstaan van de Co cos- en Galapogos-eilanden, niet on verschillig blijven. En wanneer ten slotte de Amerikaansche macht ook nog tot Singapore wordt uitgebreid, moet Japan zich rechtstreeks be dreigd gevoelen. coord over de Dobroedsja en uitspraak van Weenen als Duitschland en Roemenië thans onaantastbaar voor ons staat, is een Roemeensche staat in zijn natuurlijk gegroeiden vorm, in historische en ethnographisch gerecht vaardigde grenzen, een staat, die zijn volk een gelukkige toekomst verzekert. De wenschen van Hongarije zijn in vervulling gegaan. Alle mogendheden van het Donaubekken en met hen heel Europa profiteeren van de thans in vollen omvang en definitief verwezen lijkte kalmeering van het Donau bekken. De belangrijkste factor, zoo schrijft de Berlijnsche correspondent van het „Hamb. Fremdenbl.”, is dat de Engel sche invloed uit Zuidoost-Europa ver dreven is, waar zooals bekend de En gelsche garantie aan Roemenië als springplank voor plannen tot uitbrei ding van den oorlog der Westelijke mogendheden moest dienen. In plaats daarvan komen de beide asmogend heden door een formeele verplichting en met haar geheelen politieken in vloed voor de integriteit en onschend baarheid van het Roemeensche staats- gebied op, dat met den 30en Augustus 1940 zijn nieuwen en definitieven vorm ontvangen heeft. In de daad van de asmogendheden openbaart zich op- de is voor een blijvenden vrede. maar hem recht en veilig opbouwen, in die hechtheid en veiligheid, welke alleen de goede wil en de rechtvaar digheid kunnen verleenen, een zaak, welke Duitschland en Italië voor alles willen dienen. Met dit opheffen van een twistvraag, welke twintig jaar lang dreigde uit te loopen op een conflict, treedt in de betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië een ommekeer in. Wij staan aan het begin van een regime van begrijpend en vertrouwe lijk samenwerken, zooals Italië dat steeds gewenscht heeft en waaraan Italië reeds thans met zijn bondgenoot Duitschland den steun en den bijstand van zijn hechte vriendschap toezegt”. gen voor een duurzame en vertrouwe lijke samenleving tusschen de beide naties, welke zich tot ons hebben ge wend. Met de arbitrage van vandaag en het werk, dat haar heeft voorbereid en mogelijk gemaakt, hebben Duitsch land en Italië hun rechtlijnige en vast houdende actie voortgezet om te ver mijden, dat het conflict, waarin zij zich bevinden, uitgebreid wordt tot de landen van Zuidoost-Europa, waar heen onze vijanden hardnekkig en met alle middelen getracht hebben het te brengen. Wij wilden niet alleen in dit gebied van Europa den vrede behouden, een 5000 ton metende vrachtschip livington Court” geland met 19 schipbreukelin gen aan boord, meldt het D.N.B. uit Lissabon. Het schip werd getorpe deerd en zonk na 5 minuten. De kapi tein en nog 19 opvarenden worden ver mist. Achttien overlevenden van een niet genoemd Britsch vrachtschip zijn Donderdagavond in een Schotsche ha ven in een reddingboot aangekomén. De overige 19 leden der bemanning konden zich aan de lersche kust in veiligheid brengen. Zij deelden mede, dat hun schip Zondag door een Duitsch vliegtuig was aangevallen en met twee bommen in derf grond was geboord. Italiaansch blad over het vereffenen der rekeningen Ter gelegenheid van dén eersten ver jaardag van het uitbreken van den oor log schrijft de „Relazioni Internazio- nali”, dat enorme schade door Enge land en Frankrijk is toegebracnt aan Europa en de beschaving door een oor log uit te lokken. Maar de schade moet betaald worden. Engeland is daarmede reeds begonnen met het verlies van zijn Strategische én commercieele stellingen in het Verre Oosten. Met het af staan van zijn bases aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan en met de over rompeling van Somaliland door de Ita lianen. Maar de straf moet nog veel strenger zijn. Engeland moet al zijn be zittingen "in Afrika verliezen en juist Italiaansche legers uit Libye en Abessynië zullen zich daarmee belas ten. Wat Frankrijk betreft, het is nutte loos dat het zijn verantwoording zoekt te verkleinen door te beweren, dat zijn internationale houding vóór den oorlog uitsluitend bepaald werd door eenige mannen, die zijn lot in handen hadden. Dat is onjuist. In werkelijkheid volgde heel Frankrijk met heel zijn leidende klasse, met al zijn vooraanstaande mannen, die tot alle partijen behoor den, een even oorlogszuchtige politiek als Engeland Daarom deelt het volko men de Engelsche verantwoording. Het is dus ijdel, dat het zich illusies maakt. Er vallen rekeningen te vereffenen met Engeland, maar er vallen ook rekenin gen te vereffenen met Frankrijk en zij zullen vereffend worden. Na de sovjet-Russisch-Roemeensche overeenstemming over de Bessarabi- sche kwestie en na de reeds tot stand gekomen overeenstemming tusschen Roemenië en Boelgarije, in de kwestie van de Zuidelijke Dobroedsja, is van daag met de door de asmogendheden gegeven en door de beide partijen aan vaarde scheidsrechterlijke uitspraak, het laatste iri het Donaugebied nog hangende territoriale probleem tot op lossing gebracht. Een definitieve toe stand der pacificatie zal thans ten prof ij te van allen ook in dit deel van Europa intreden. Ik ben er van over tuigd, dat hiermede een hechte grond slag voor het tot stand brengen van duurzame en vriendschappelijke be trekkingen tusschen Roemenië en Hon garije in het leven is geroepen”. Definitieve grenzen vastgelegd De Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, zeide „Op het oogenblik der onderteekening van het protocol, dat de aanvaarding van de scheidsrechterlijke uitspraak door de Hongaarsche regeering en de Roemeensche regeering .bekrachtigt, waarmede Duitschland en Italië de nieuwe en definitieve grenzen tusschen Hongarije en Roemenië hebben vastge legd, zou ik namens mijn regeering uitdrukking willen geven aan mijn zeer levendige en oprechte tevreden heid over de rechtvaardige en vreed zame oplossing van een probleem, dat de betrekkingen tusschen de beide lan den en de rust in het Donaubekken zoo zwaar bedreigde. Tot deze oplossing hebben Hongarije en Roemenië met gelijk begrip bijgedragen en ik zou mijn bewondering tot uiting willen brengen voor den verzienden blik en het verstand van hun regeeringen en hun staatslieden. Zij hebben de doel stellingen, welke streven naar vrede en bestendigheid, en waardoor de poli tiek der beide asmogendheden zich laat leiden, volkomen begrepen en ver trouwen gesteld in den geest van rechtvaardigheid van Duitschland en Italië. Deze geest heeft den heer von Ribbentrop en mij in staat gesteld de vele moeilijkheden te overwinnen van een kwestie, waarin ingewikkelde aardrijkskundige, economische en eth- nografische eischen elkander kruisten en welke wij ons voornamen op te los sen, niet alleen met pijnlijke onpartij digheid, maar ook met den overtui genden wil om de grondslagen te leg- Feestelijke ontvangst van Hongaarsche delegatie te Boedapest De Hongaarsche hoofdstad was gis teravond wegens den terugkeer van de Hongaarsche delegatie uit Weenen met vlaggen getooid en volop verlicht. De zoeklichten der luchtverdediging vormden een bundel stralen in het luchtruim. Toen de extratrein met de delegatie het versierde station tegen middernacht binnenreed, klonken de volksliederen van Hongarije en van Duitschland en Italië. Een geestdrif tige menigte bereidde de terugkeeren- de delegatie een daverende ontvangst. De vreugde der bevolking over den terugkeer van Zevenburgen werd dankbaar en spontaan tot uiting ge bracht in spreekkoren met de namen van den Führer en den Duce. De delegatie werd door alle leden van het kabinet alsmede door verte genwoordigers van het leger en van het gemeentebestuur ontvangen. In antwoord op de tot hem gerichte woorden van welkom, sprak de mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky over de dankbaarheid, yelke thans eiken Hongaar vervult jegens de asmogendheden voor haar rechtvaardige uitspraak. Op het sta tionsplein schreden graaf Csaky en graaf Teleki langs het front van een eerecompagnie oudstrijders. De Fransche koloniën Naar uit Vichy wordt gemeld, klaart men in bevoegde Fransche krin gen, dat de afzetting van den gouver- neurgeneraal .van Kameroen, Brunot. den gouverneur van Nieuw-Caledonië. Pelicier, en den gouverneur van het Tsjaadgebied in Equatoriaal Afrika, Eboue, wellicht in verband staat met de Engelsche pogingen, deelen der Fran sche overzeesche bezittingen onder En gelschen invloed te brengen en daar bewegingen tegen de Fransche regee ring uit te lokken. Het schijnt, dat de af gezette gouverneurs niet krachtig ge noeg zijn opgetreden tegen deze Engel sche agitatiepogingen. Opmerkelijk is, dat de gouverneur van het Tsjaadge bied niet alleen zijn post, maar ook zijn titel heeft verloren. In dit gebied heeft sterke groepen jachtvliegtuigen be schermd. Een deel van deze con- vooieerende vliegtuigen raakte, evenals de voorhoede, verwikkeld in een taai geyecht met de Engelsche jagers. In het geheele gebied tusschen Dover en Eastbourne werden vooral op groote hoogte op verschillende plaatsen ge vechten geleverd, die vaak 5 tot 10 mi nuten duurden. Een groot deel der neergestorte vliegtuigen kwam neer in het Nauw van Calais. Aan beide zijden van het Kanaal waren schepen onder weg om te trachten de drijvende vlie gers te redden. Een Duitsche vliegboot. die behoorde tot den z.g. zeenooddienst, heeft reeds 3 Engelsche en 2 Duitsche piloten opgenomen. De verliezen der Britsche marine De Italiaansche bladen publiceeren een lijst van de verliezen der Britsche marine van het begin der vijandelijk heden tot den 29en Augustus, meldt Stefani uit Rome. Tengevolge van luchtbombardementen, door torpedeering, ramming of andere oor logshandelingen zijn Britsche oorlogs schepen tot een totaal van 254.257 ton tot zinken gebracht. Voorts is een hon derdtal kleine eenheden, zooals traw lers, mijnenvegers enz. tot zinken ge bracht. De verliezen zijn als volgt verdeeld: een slagschip („Royal Oak”) 2 vlieg- tuigmoederschepen („Courageous” en „Glorious”), 2 kruisers „Effing ham” en „Calypso”, 1 kruiser tevens vliegtuigmoederschip, 3 duikbooten, 5 Persstemmen over de uitspraak van Weenen „Vredesdaad van de as voor Donaubekken”. Onder dergelijke i schriften maakt de Duitsche pers grooten opmaak melding van OEN HAAG, AMSTERDAM RESERVE-OFFICIEREN VOOR OEFENINGEN OPGEROEPEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2