BAAGSCHE COURANT BEPERKING VAN HET AUTOVERKEER Charlotte Cherie - wfp ■■‘Am ■f -ij 4 i De Opbouwdienst werkt voortvarend derde blad IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND Zaterdag 31 Augustus 1940. 8 SEPTEMBER Geestelijke en lichamelijke opvoeding op het eerste plan de Na de gala-soirée in Nieuwe vorming, ook van de jeugd Advies van den Middenstandsraad Ongeveer 900 verblijven nog ziekenhuizen en hospitalen De winkelsluiting in den komenden winter Kapitein J. D. S. Paters vertelt van de eerste resultaten Groote bedrijvigheid der Engelsche bommenwerpers No. 17661 De Opbouwdienst koopt werkpaarden van particulieren. Een foto, gemaakt tijdens de keuring van een der in aanmerking komende dieren. geen en iets De algemeene indruk is, dat de stem ming onder hen, die nog verpleegd wor den, uitstekend is. Zelfs zij, die ernstig gewond zijn, hebben een goed vertrou wen in de toekomst. een wor- ontplofte bevinden. Paardenverkooping Op Maandag a.s., om 11 uur, worden in Utrecht in de Sijpestein-kazeme, op Dinsdag in Tilburg, om 11 uur, in de cavaleriekazerne en in ’s-Hertogen- bosch, om 3 uur, op de Veemarkt, een aantal paarden door de Duitsche weer macht verkocht. Toestand der gewonde Neder landsche militairen seizoen. Vol moed trekken de tooneel- gezelschappen aan het werk en ik mag lijden, dat zij over belangstelling niet te klagen zullen hebben. De ware lief hebbers moeten het er dan maar voor over hebben om wat vroeger van huis te, gaan. Zij liggen dan trouwens ook weer eerder in bed. Zoo heeft alles ook een goede zijde en het is die zijde, welke wij zooveel mogelijk moeten zoeken. OOM KOOS. Tucht, gemeenschapszin en saamhoorigheid. Het criterium in den O.D. is arbeid, geen bezigheid, maar werkelijk opbou wend werk, dat resultaat voor de gemeenschap oplevert. Door den ar beid zelf wil men den arbeider in zicht geven in de veelzijdige proble- Gevers Deynootplein, Scheveningen BLIJFT GEOPEND TOT EN MET De Opbouwdienst marcheert! Onze vroegere weermacht, thans grooten- deels in het nieuwe instituut opge nomen, is met haar nieuwe taak begonnen. Wat die arbeid in groote lijnen omvat, is bij de oprichting van den O.D. door den leider, majoor J. N. Breunese, geschetst en omtrent enkele der middelen, waarmee men in eerste instantie het gestelde doel wil bereiken, is ons in de gebruike lijke persconferentie door kapitein J. D. S. Paters, chef der hoofdafdee- ling IV van den O.D., geschetst. Een zevental onderafdeelingen, t.w. ▼oor sport en lichamelijke oefening, muziek, pers en propaganda, centraal eantinebeheer, ontspanning, lectuur- Verstrekking en spaarwezen, zijn in gesteld en elk daarvan is onder een bevoegde, leidende kracht gesteld. De aanduiding lichamelijke opvoe ding is duidelijk genoeg; het begrip geestelijke opvoeding dient niet ver ward te worden met religieuze vor ming, op welk gebied de hoofdafdee- ling zich echter niet beweegt. Geestelijke opvoeding wil in den Opbouwdienst zeggen: geestelijke ver heffing van den werker, opdat hij zijn taak goed leert zien en haar met destemeer vreugde en voldoening kan verrichten. lichamelijke opvoeding, als daar zijn zwemmen, gymnastiek, zelfverdedi ging, enz. De resultaten zijn hoopgevend voor de toekomst, maar wij zijn er van overtuigd, aldus kapitein Paters, dat wij er nog lang niet zijn. Er moet op mentaal gebied nog een groote om schakeling geschieden, opdat een per manente stimulans worde verkregen voor de lichamelijke opvoeding. Tot dit doel zullen vaardigheidsei- schen worden samengesteld, welke door een ieder der mannen bereik baar zijn en waarvoor een onderschei- dingsteekén zal worden uitgereikt. Voorts zullen, met hetzelfde oog merk, wedstrijden worden georgani seerd en bovendien ligt het in de bedoeling voor een uniforme sport- kleeding te zorgen. Lectuurverstrekking spaarwezen In de lectuurverstrekking zal zuiver Nederlandsch karakter den gelegd. Men legt zich toe op de verstrekking van onpolitieke romans en amusementslectuur, maar vooral op de beschikbaarstelling van boeken van Nederlandschen bodem. Wij be schikken over een schat van boeken, waarin onze ontdekkingsreizen zijn be schreven. Onder alle omstandigheden moet gedacht worden aan geestelijke verheffing Het moet leerend leven zijn. Tenslotte besprak de heer Paters de organisatie van het spaarwezen, welke zich echter vooralsnog in een embryonaal stadium bevindt. Zijn voordracht besluitend, zeide hij nog: wij verlangen geen waardeering van wat nog niet bereikt is, maar wat wij wel dringend verzoeken is dit geeft ons vertrouwen en rust, twee factoren, die noodig zijn om goed te kunnen arbeiden. De Opbouwdienst heeft een belangrijke taak en die taak kan alleen vervuld worden, wan neer zij, die er in werken, zich ge steund weten door het vertrouwen der bevolking. Op het Kampereiland Gistermorgen omstreeks zes uur werden op het Kampereiland bij het Keteldiep eenige bommen geworpen, waarvan er één ontplofte. Deze bom sloeg een gat in den grond met een middellijn van zes meter en een diep te van drie a vier meter. In het ge heel zijn er drie trechters in den grond geslagen. Men vermoedt, dat er zich nog eenige kleinere, niet bommen in de nabijheid Scherven zijn gevonden tot op honder den meters afstand. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Bommenregen op andere plaatsen Bij Broek in Waterland en het Bilt in Noord-Friesland werden voorts door bominslagen boerderijen bescha digd. Bij het laatste dorpje vielen niet minder dan 13 bommen. Zij kwamen in het vrije veld terecht. Een koe werd gedood, een paar andere ge wond. Ook bij Hoofddorp werden en kele bommen geworpen. De schade was hier eveneens onbeteekenendeen boerderij werd licht beschadigd. Bij Assendelft en Nieuwenhoorn viel voorts een aantal bommen in weilan den, zonder schade aan te richten. Ernstiger waren de gevolgen in Schip luiden, waar de Engelsche bommen 5 koeien doodden en 5 andere dieren verwondden. Den Helder moest het voor de zooveelste maal ontgelden. Hier kwamen eenige bommen op reeds ontruimde woningen terecht; twee andere projectielen vielen in het water. In Julianadorp sneuvelde een groot aantal ruiten, toen eenige bom men in een weiland bij een huizencom plex explodeerden. Gisterochtend tenslotte hebben de Engelsche vliegers ook getracht bo ven den Haag bommen uit te werpen. Het is bij een poging gebleven. Drie brandbommen kwamen in een tuin in het Noorden van de stad terecht zon der schade aan te richten. De juiste verordening betreffende de verduistering bezie men in het licht deze reeks. Engeland laat niet te te van af, de Nederlandsche bevolking verontrusten om van erger niet spreken. Het is daarom vóór alles een dringende reden tot zelfbehoud, om op het nauwgezetst acht te geven op de naleving der verduisteringsvoor- .(Poll/floon)Jschrifteni We gaan al aardig in de richting van de kortere dagen en daarmee komt het vraagstuk van de goede verduistering en het verduisteren van meerdere ver trekken steeds nader. Jodocus, die een wonder in het ver duisteren is gebleken verheugt zich er nu op om straks al de door hem aan gebrachte gordijnen, strooken en wat dies meer zij, aan de practijk te toet sen. De eventueel vroegere sluiting van zijn bureau schijnt hem evenmin on welgevallig te zijn, want hij stelt zich voor in den komenden winter alle aan dacht en tijd aan zijn liefhebberijen te besteden. Huisvlijt en dergelijke zullen zeker ook bij duizenden anderen groote be oefening vinden en uit dien gezichts hoek bekeken is de verduistering en het daarmee gepaard gaande, vele thuis- zijn nog zoo kwaad niet. De' gemeente raad heeft een nieuwe verordening voorgesteld betreffende het uitlaten van hondjes. Deze al-oude kwestie waarover vele ingezonden stukken in den loop der jaren zijn verschenen, heeft nu eindelijk haar beslag gekre gen. De hondenvrienden zullen de nieuwe bepaling niet ontvangen, met die vreugde, waarmede degenen, die zich jarenlang geërgerd hebben over de vervuilde trottoirs, dit doen. Zou een oude kwestie als het hanen gekraai en het kattengemauwin be paalde jaargetijden ook aan de beurt komen van opgelost te worden, vroeg Jodocus zich nieuwsgierig af. Ik heb zijn optimistische verwachtingen op dit punt eenigszins moeten temperen. De vacanties zijn nu wel echt afge- loopen en van alle kanten komen de vacantiegangers terug om uitgerust en doorgeregend (zooals Wies ondeugend opmerkte) weer aan den arbeid te gaan. Het binnenlandsche toeristische verkeer schijnt, als men de vacantie gangers hoort, nogal meegevallen te zijn. Of echter Scheveningen ook die ervaring opgedaan heeft zou ik nog niet bevestigend willen beantwoorden. Het maakte op mij den indruk, dat er daar althans wel grootere levendigheid had kunnen zijn. Ik hoop echter van harte, dat ik het niet bij het rechte eind heb. Intusschen begint onze schouwburg zich weer op te maken voor het nieuwe Op tal van punten burgerlijke eigendommen getroffen men, die verband houden met het zuivere begrip algemeen belang. Het rijpen van dat inzicht zal ook het besef verlevendigen, hoe belang rijk de arbeid is. Tot het bevorderen van dat rijpingsproces moeten de geestelijke factoren voorhanden zijn, welke samengevoegd kunnen worden tot de elementen: tucht, gemeen schapszin en saamhoorigheid. De middelen, welke tot dit doel leiden, zijn verschillend. Daar is in de eerste plaats de licha melijke opvoeding en de sport, waar van de eerste in het verleden steeds stiefmoederlijk werd bekeken. Wij hebben op dit punt een grooten achterstand in te halen, aldus de heer Paters, maar die zal worden ingeloopen en de basis wordt thans gelegd voor een betere toekomst, ook voor onze jeugd. In de lichaamstraining en de sport- beweging schuilen tal van opvoedende elementen: orde, arbeidzaamheid, ar- beidslust, kracht, behendigheid, uit houdingsvermogen en saamhoorig heid. 700 Instructeurs gevormd. De O.D. stond in dit onderdeel van zijn opdracht voor een heel moeilijke opgave, maar men slaagde erin, om op den dag van de oprichting op 15 Juli tevens de vestiging te doen plaats vinden van het Centrale Opleidings instituut en slechts 14 dagen later functionneerden de opleidingsinstitu ten in de 4 districtscentra. Het Centrale Opleidingsinstituut kreeg 700 sportleiders te vormen, een taak, welke thans verricht is. Donderdagmiddag werden deze instructeurs op het terrein aan de Laan van Poot door majoor Breunese geïnstalleerd en Maan dag a.s. vangen zij hun taak aan bij de onderdeelen van den O.D. Die opleiding is niet door leeken geschied. Een groep van 50 leera ren M.O. gymnastiek heeft de instruc teurs gevormd en dezen mogen thans geacht worden volledig voor hun werk in de corpsen berekend te zijn. De taak van het Centrale Oplei dingsinstituut is hiermee allerminst geëindigd. Dit blijft onverminderd werkzaam om reserve leiders te kwee- ken en tevens reservedocenten aan het Instituut zelf. Er blijft nog genoeg te doen, ook in de vorming van speci alisten op verschillend gebied der Geen persoonlijke ongelukken De werkzaamheid der Engelsche luchtmacht boven ons land is in de jongste nachten weer intens geweest en, gelijk steeds, werden uitsluitend niet-militaire objecten getroffen en aan burgerlijke eigendommen schade toegebracht. In geen der aanvallen, die zich ditmaal bij voorkeur richtten op dorpen en zelfs alleenstaande boerderijen, werd persoonlijk letsel veroorzaakt. Hier en daar werd vee gedood of verwond. Hieronder doen wij de reeks volgen Bij Soesterberg Gisternacht probeerden Engelsche vliegers verscheidene malen een aan val op Soesterberg te ondernemen^ Tot zesmaal toe weerklonk lucht alarm. Er werden eenige bommen uitgeworpen, die in open veld te recht kwamen en geen noemenswaar- dige schade aanrichtten. Militaire doe len werden niet getroffen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor« Den geheelen nacht was het afweer geschut te hooren en tot ver in de omgeving loeiden de sirenes. Tegen drie uur was het gevaar geweken. Durgerdam gebombardeerd Het dorp Durgerdam in Amsterdam- Noord werd in den afgeloopen nacht zwaar getroffen. Een 20-tal van de 150 woningen werd meer of minder ernstig bescha digd bij een aanval van een Engelsch vliegtuig, dat een viertal bommen in deze omgeving heeft geworpen. Twee bommen kwamen in het Buiten-Y te recht; een derde viel in een weiland en een vierde kwam op den Water- landschen zeedijk tot ontploffing. Het was deze laatste bom, die een ontzettende ravage aanrichtte. Hij kwam op nog geen 10 meter van de dijkwoningen in het Westeinde van het dorp tot explosie. Een geweldige ontploffing deed de huizen op hun grondvesten trillen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De voorgevels van de meest nabij staan de woningen werden zwaar bescha digd. Scherven drongen door dikke steenen muren en richtten groote ver woesting aan in de woon- en slaap kamers. De daken werden schoonge veegd en honderden ruiten, zoowel aan de voor- als achterzijde van de huizen werden finaal uit hun spon ningen geslagen. De draden van het electrische net kwamen op de straat te liggen en leverden groot gevaar op voor de talloozen, die zich op den weg bevonden. Wanneer ooit het feit, dat geen personen gedood noch gewond werden een wonder genoemd mag worden, was het in dit geval. Slechts één dame moest zich wegens lichte hoofd- verwoningen onder geneeskundige be handeling stellen. Bommen bij Doetinchem In den afgeloopen nacht zijn bij Doe tinchem enkele bommen uitgeworpen. Eén bom kwam terecht in een stuk bouwland te Gaanderen onder Doetin chem. De ruiten van enkele omlig gende huizen werden vernield, terwijl eenige bomscherven door de muren drongen en aan het meubilair schade toebrachten. Vermoedelijk zijn ook bommen terecht gekomen in de bos- schen van het landgoed „Slangern burg” doch deze zijn nog niet gevon den. Na een uitvoerige bespreking in zijn laatste vergadering heeft de Midden standsraad thans aan het waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart doen toekomen een uitvoerig uitgewerkt advies betreffende winkelsluiting in den komenden winter. vindt de man in zijn vrijen tijd „Pak aan”, hij vindt er dagbladen en tijdschriften, foto’s e.d. Hij blijft derhalve, ook in de cantine, in sfeer. Pers en propaganda Een doeltreffend propaganda-appa- raat dient den Opbouwdienst ter be schikking te staan, zoowel om inwen dig meer bekendheid te geven aan het doel, dat de O.D. nastreeft en naar buiten te doen blijken van de bereik te en beoogde resultaten. Tot dit doel is het weekorgaan van den Opbouwdienst geschapen „Pak aan”, dat de spreektrompet der lei ding zal zijn. Het corpsnieuws zal in elk der nummers op afzonderlijke in legvellen verschijnen. Brochures zullen verschijnen, die de strekking hebben den leden van den Opbouwdienst een inzicht te geven in de hun individueele taak en die van het geheel. Filmvoorstellingen en foto-repro- ducties zullen een en ander nog ver sterken en daarbij voegt zich het woord, het woord van leiders en in structeurs om de mannen bij elk werk, dat zij ondernemen, duidelijk te maken waarom het gaat en wat ieders aandeel in den te verrichten arbeid moet zijn. Uit dit begrijpen groeit dan vanzelf de waardeering. De uitwendige propaganda ge schiedt in nauwe samenwerking met de betrokken instanties. In de noodzakelijke ontspanning wordt voor een belangrijk deel voor zien, door de zelfwerkzaamheid van den man. Daarbij voegt de leiding de vertooning van cultureele en goede amusementsfilms en van toonelstuk- ken van het lichtere genre. Het cabaret heeft geen zin en moet in elk geval niet aan de mannen worden opgedrongen. Met de ontspanning houdt de om vangrijkheid van cantines ten nauw ste verband. De oude goede gewoon te om de cantines in eigen beheer te hebben, is onder de huidige omstan digheden, o.m. door de distributiepro- blemen, niet te bestendigen, zaak is dus gecentraliseerd, Naar wij van generaal-majoor N. A. A. v. d. Roemer, inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, vernemen, is het aantal Nederlandsche militairen, dat opgenomen werd in de hospitalen en ziekenhuizen en dat on geveer 3500 bedroeg, thans teruggeloo- pen tot nog geen 900. In dit geval zijn dan niet al leen de oorlogsslachtoffers begrepen, maar ook de zieke Nederlandsche mili tairen. Van deze 3500 militairen waren ongeveer 1500 opgenomen in burgerzie- kenhuizen. Thans worden daar nog on geveer 200 verpleegd. Deze waar door tevens de mogelijkheid verruimd wordt, om de cantine tevens te be nutten voor de propaganda. Daar Zang en muziek Naast de beoefening van sport noem de de heer Paters zang en muziek als element in het aankweeken van gemeenschapszin en tucht. Het Nederlandsche volk is zingend volk, zoo betoogde hij, als het zingt, zingt het zelden goeds. Dit wil niet zeggen, dat wij niet zouden kunnen zingen. De O.D. kan het tegendeel dagelijks bewijzen. Er heeft zich daar bovendien een muziek korps gevormd van 52 man, dat thans onder leiding van kapitein P. Tiggers, regelmatig oefent. Het Centrale Opleidingsinstituut treedt hier leidinggevend en smaak- vormend op. Het heeft daartoe het oog op de volgende middelen: de samenstelling en een bundel van op de juiste wijze gerangschikte, goede Nederlandsche liederen; een unifor me en deskundige opleiding van zang- leiders; het verzamelen van mar- schen voor harmonie- en fanfarecorp sen voor den Opbouwdienst en in ver band daarmede de vorming van goe de muziekcorpsen; het ten gehoorde brengen van lichte klassieke muziek en het bevorderen van de zelfstudie op het gebied der muziek. De Opbouwdienst heeft één woord in zijn devies geschreven: Arbeid, construc tieve arbeid, verricht in gemeenschap en goede kameraadschap en onder strenge tucht De mannen van den Opbouw dienst zijn de dragers van den arbeid en hun het juiste inzicht te geven in de noodzakelijkheid, dat het werk moet worden gedaan uit liefde tot den arbeid zelf en ten dienste der gemeenschap, is de taak der hoofdafdeeling IV, welke de geestelijke- en lichamelijke opvoeding tot haar taak heeft. 4' ii -J ÜUOM 4 f Hl en .1 i 'i- I i 1 ijs

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9