De drie en veertigste Jaarbeurs Haagsche Courant van Dinsdag 3 September 1940 GEMENGD NIEUWS deelnemers zeer GEMEENTERAAD. Aantal steeds nog belangrijk „Getuigt van den krachtigen wil, die nog altijd ons gewond bedrijfsleven beheerscht” Rede W. 1 Graadt van Roggen DE MOORD TE RODEN ZIJN EIGEN KIND OVERREDEN TWEE INBREKERS GEVAT WIJZIGING TELEFOONTARIEF VIERDE BLAD, PAGINA 1. HOUTEN OPSLAGLOODS TE AMSTERDAM IN LICHTERLAAIE Dader maakte een eind aan zijn leven Vergadering van gister- namiddag PARKEERTERREIN EN SPORTTER REIN IN DE OOSTDWNEN ONDER DE HAARLEMSCHE TRAM GERAAKT WONING VOL MET GESTOLEN FIETSEN EN ONDERDEELEN WIJZIGING ALGEMEENE POLITIEVERORDENING VEILIGHEIDSMAATREGELEN LANGS WATERKANTEN BIJ VER- DUISTERING LEGGEN VAN TRAMSPOREN IN MIENT EN APPELSTRAAT goedgekeurd: BIJSLAG OP ONDERSTEUNING IN VERBAND MET LUCHTBESCHER MINGSDIENSTEN grondige Slachtoffer overleden I ten loods, welke, gelegen zijde, een oppervlakte inne ver- wordt UVV VU4J 14 VU *4* VAV, I en de Appelstraat door de N.V. Ge- (Slot.) De Duitsche deelneming Tegenover het verloren gaan van buitenlandsche groepen en een even eens verminderde individueele deel neming van buitenlandsche firma’s In den loop van gistermiddag heeft men het lijk van den 32-jarigen H. B., die te Roden zijn verloofde heeft ver moord, gevonden. De man had zich op gehangen aan een boom op ongeveer 1500 meter van de plaats, waar het lijk van het meisje was gevonden. een een Aan de orde is: 18. het voorstel tot het verleenen van een bijslag op de ondersteuning van werkloozen in verband met dien sten, welke zij ten behoeve van de luchtbescherming verrichten. De heer Moeskops vraagt of de toeslag ook niet gegeven kan worden Aan de orde is: 16. het voorstel tot goedkeuring van het leggen van tramsporen in de Mlent i ■den aan, opmerkend, dat aanvulling van de bepaling Zonder discussie en z.h.s. 17. Het voorstel om voor kennisge ving aan te nemen, de mededeeling van B. en W. dat zij. krachtens de hun door den Raad verleende machtiging, verschillende wijzigingen in het tele foontarief hebben aangebracht. Zonder discussie goedgekeurd: 10. het voorstel om goed te keuren, dat de in uitvoering zijnde vergraving voor parkeerterrein en sportdoeleinden in de Oostduinen, ondanks de hoogere, daaraan verbonden kosten, wordt voort gezet en voltooid; en de punten 11, 12, 13 en 14 voor de aanvullingsagenda. Drie rijwieldieven in arrest Gestolen fietsen op het balkon, gestolen fietsen in een tusschenkamer, in een slaap kamer, op zolder: overal in een huis aan de Kwakersstraat te Amsterdam, vonden twee rechercheurs Zaterdagmiddag fietsen, die van diefstal afkomstig bleken Maar behalve het groote aantal complete fiet sen, troffen de politiespeurders nog een enorm groot aantal rijwielonderdeelen, zooals frames, bellen, dynamo’s, lampen, sturen, pedalen enz aan, die eveneens van diefstal afkomstig waren. Twee groote politieauto’s waren noodig om alle fietsen en andere gestolen onder deden van het huis naar het politiebureau aan de Marnixstraat te brengen, aldus de Crt. De heer des huizes en diens zoon, alsmede een rijwielstallingsbaas uit de buurt werden vervolgens in verband met deze vondsten gearresteerd. mengd Bedrijf „Haagsche Tramweg Maatschappij” en om de reeds plaats gehad hebbende legging van tramsporen op het Spui, de Turf- en Houtmarkt, de Nieuwe Haven en de Kalvermarkt, alsnog goed te keuren. De heer van Beusekom vraagt of het doortrekken van lijn 5 in de toekomst wel van belang zal zijn. Het is een wat ongelukkige tramlijn. Wel licht is het verlengde spoor later nog te gebruiken als onderdeel van een an dere lijnverbinding. Mevr. B o u m a zegt, dat haar uit de stukken niet is kunnen blijken, wat nu eigenlijk de bedoeling van de H.T. M. is. Langs hetzelfde traject rijdt over de Mient bus P. Zijn er soms bedoelin gen met die buslijn? Wil men die soms opheffen, hetzij tijdelijk (wegens het benzinegebrek) of voorgoed of wil men die lijn verkorten? De heer v. d. Leeuw zegt, dat hij ongetwijfeld bezwaren zou hebben in gébracht,, indien een vrije beslissing had kunnen zijn genomen over de ver legging van de tramsporen naar Turf- en Houtmarkt. Spr. dacht ook o.a. aan de bestemming van de gronden op de Houtmarkt. Deze tramverlegging mag niet vooruitloopen op de plannen tot saneering van de binnenstad. De voorzitter zegt, te weten, dat sommigen het tracé van lijn 5 niet gelukkig vinden. Beziet imen ,de kaart, dan blijkt echter dat dit traject met zorg is gekozen. Met tramlijntrajecten moet men in het algemeen zeer oppas sen. Lijn 5 brengt belangrijke deelen van de stad in verbinding met de Staatsspoor en kruist vele andere lij nen, zoodat overstappen mogelijk is. Trekt men lijn 5 door dan ondervindt men minder bezwaren van de benzine- distributie indien ’n nog verdere beper king mocht komen. Het is van belang dat de bedoelde stadswijk aan het tramnet wordt aangesloten. De burge rij moet zich er op voorbereiden, dat het benzinetekort nog sterker zal wor den, zoodat het bezit van tramverbin- dingcn dan van groote beteekenis ia. Voor de verlegging van de tramspo ren van het Plein was geen andere plaats in de binnenstad te vinden. Het voordeel is, dat de menschen wat dieper de binnenstad inkomen. Ook de politie had tegen de verlegging geen bezwaren uit verkeersoogpunt. Het voorstel wordt z.h.s. goed ge keurd. staat een zeer veel vergroote en be- langrijker belangstelling van Duitsche zijde, thans ook tot uiting komende in een uitgebreide inzending op agra risch gebied. De Duitsche sectie op de derde verdieping van het derde Jaarbeursgebouw bestaat uit een officieel gedeelte georganiseerd door den Werberat der Deutschen Wirt- schaft te Berlijn (optische instrumen ten, fijn-mechanische werktuigen en pharmaceutische artikelen) en uit een collectieve en individueele deelneming van Duitsche industrieën onder lei ding van de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Am sterdam. Voor de eerste maal strekt de Duitsche deelneming zich ook uit over de agrarische afdeeling der Jaar beurs: de Reichsnahrstand geeft in de Beatrixhal een overzicht van de organisatie van het agrarisch be drijfsleven in Duitschland en heeft op het terrein Vredenburg een overzich telijke, instructieve inzending op het gebied van landbouwwerktuigen teza- mengebracht. In aansluiting aan deze landbouwwerktuigenexpositie heeft o.a. de Ver. van importeurs van landbouwwerktuigen in Nederland op het terrein Vredenburg verkoopstands ingericht van de landbouwwerktuigen, welke in de bedoelde inzending wor den getoond en waar dus de handel en de gebruikers zich kunnen vervoe gen. Dank zij de medewerking van de officieele instanties zoowel te Berlijn, den Haag als Utrecht, zal deze deel neming ertoe kunnen medewerken, ge zonde handelsbetrekkingen op agra risch gebied tugschen beide landen te bevorderen. Aan de orde is 23. het voorstel om goed te keuren, dat veiligheidsmaatregelen worden ge troffen largs waterkanten en bij brug gen in verband met de verduistering. De heer v. d. Leeuw vraagt, ook boomen, palen e.d. en de trottoirs van witte banden te laten voorzien en even eens voor afscheidingen te zorgen bij zijstraten, die op grachten uitloopen. „Richtlampen” zullen wellicht noodig zijn. De heer K u y p e r s vraagt of het niet bij Politieverordening verboden kan worden fietsen in het donker te laten staan. De voorzitter zegt, dat het laab» ste punt reeds onder ’t oog wordt ge* zien en zegt overweging van de andere wenschen toe. De heer v. d. Leeuw vraagt olj straatnamen niet op ooghoogte kunnen worden aangebracht, of dat de straten van een nummer in bijv, lichtgevend® verf worden voorzien. De voorzitter wijst er op, dat het doel moet zijn een zoo goed moge lijk verduisterde stad en dat dit bij de overweging van de desiderata in het oog moet worden gehouden. Het voorstel werd z.h.s. g o e d g e* keurd. De vergadering worfat te 4.25 uuj gesloten. De kleine was op de treeplank geklonterd Een bijzonder tragisch ongeval heeft zich te Well (L.) afgespeeld, waarbij het 4-jarig zoontje van de familie K. het slachtoffer werd. Toen de tuinbouwer K. met zijn vrachtauto van zijn woning wegreed om groenten naar de Venlosche veiling te brengen, had hij niet bemerkt, ren kant van de cabine op de treeplank was gaan zitten. Toen hij een eind van zijn woning verwijderd was, voelde K. dat zijn auto over iets heen stootte, al dus „de Tijd”. K. stopte onmiddellijk en stapte uit, om zich te overtuigen, wat dit geweest kon zijn. Men kan zich de ontsteltenis van den vader voorstellen, toen hij achter de vrachtauto het minktè lijkje van zijn kind vond. de vanen van het Nederlandsche jaar beursinstituut geschaard. De nieuwe directie, mr. J. Milius en ir. W. Terpstra, hebben met deze eer ste beurs, welke zij te organiseeren kregen op niet gemakkelijkê wijze den vuurdoop ondergaan en eervol door staan. Een speciale regeling voor het vervoer van jaarbeursgoederen naar Utrecht kon aan verschillende trans- portbezwaren van tal van deelnemers tegemoet komen. Grooter zorg nog dan het vervoer van Jaarbeursgoederen baarde de regeling van het vervoer van Jaar beursbezoekers. Te dezen aanzien heeft de directie der spoorwegen al het mogelijke gedaan om het aller uiterste te kunnen bereiken. Ook rij den daarvoor autobussen. In samen werking met de vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Utrecht zijn ook maatregelen genomen teneinde tegen billijke en vaststaande prijzen aan Jaarbeursbezoekers in de stad Utrecht of in den omtrek onderdak te kunnen verschaffen. De 43ste Nederlandsche Jaarbeurs telt 1091 deelnemers en zij beslaat een oppervlak van 15.710 vierk. m. expositieruimte. Dat is 112 deelne mers en 1.369 vierk. m. expositie ruimte minder dan ter vorige na- jaarsbeurs, die nog geheel in vollen vredestijd kon worden voorbereid. De teruggang in de cijfers van deelne ming is voornamelijk toe te schrij. ven aan het wegvallen van verschil lende buitenlandsche collectieve en individueele deelnemingen, aan een minder animo bij de groep uitvinder! verband houdende met het soort uit vindingen, waarmede vroeger aan de Jaarbeurs placht deelgenomen te wor den en aan de teleurstelling, die de meubelbeurs heeft gebracht, wier deelnemers met groote moeilijkheden te kampen hebben. Maakten omgeving van Rotterdam onveilig De Schledamsche recherche heeft na lang speuren de hand weten te leggen op twee inbrekers, die reeds geruimen tijd de randgemeenten van Rotterdam als ar beidsterrein hadden gekozen. Eind Juni hadden zij een inbraak gepleegd bij de firma Melchers aan de Lange Haven te Schiedam, waar zij ruim 2000 en twee ringen hebben buit gemaakt, na de brand kast vakkundig te hebben geopend. In de tweede helft van Juli bezochten zij de distilleerderij van de firma Wittkampf aan de Westerkade te Schiedam, maar zij werden bij hun werk gestoord door twee agenten, waarna een wilde jacht over de daken volgde. De agenten schoten op de inbrekers, maar zij wisten te ont komen. Zij moesten echter een complete verzameling inbrekerswerktuigen, waar onder een gas- en zuurstofinstallatie, een brander en verduisteringspapier achter laten, welke zij vervoerden op een car rier, welke zij zoolang in een gang naast het pand hadden gezet. Bovendien had een der inbrekers tijdens zijn vlucht over de daken een schoen verloren. De in brekerswerktuigen bleken voor een deel afkomstig te zijn van eenige in Delft ge pleegde inbraken en de gas- en zuurstof installatie -was afgehaald in Overschie ten name van een jachtwerf uit Delft. De carrier leidde tenslotte tot het opsporen van de daders, want de eigenaar werd gevonden en die kon een vaag signalement van de huurders geven Dit signalement leidde tot het aanhouden van den 28- jarigen M. T. en den 29-jarigen recidivist A. M., beiden uit Hillegersberg. Het ar- resteeren van M. gaf aanvankelijk nog moeilijkheden, want toen hij van zijn bed werd gelicht, trachtte hij te ontkomen. Een schot in de lucht moest hem tot an dere gedachten brengen. Na hun arrestatie bekenden zij de hier boven genoemde inbraken en nog twee inbraken in Hillegersberg. waarbij zij brandkasten hadden geforceerd. In Over schie hadden zij een pakhuis, waarin zij hun „materiaal” opsloegen en daar wer den nog tal van inbrekerswerktuigen in beslag genomen. Van den buit is een ge deelte opgespoord. De inbrekers zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Inval in een Amsterdamsch speelhuis De Amsterdamsche politie heeft met goed resultaat een inval gedaan in een koffiehuis aan de Crommelinstraat, waar men vermoedde dat hazardspel bedreven werd. Ook steuntrekkers zou den daar de door hen ontvangen gel den verspelen. De politie heeft bij den inval inderdaad 18 menschen aan getroffen, die zich bezig hielden met het „bank”-spel. Zestien personen wa ren aan het banken, terwijl een 48- jarige koopman de bank hield, ge assisteerd door een 62-jarigen koopman. Dezen bleken twee oude bekenden te zijn die reeds een jaar geleden door een zelfde delict in de Dapperbuurt met de politie in aanraking gekomen waren. Bij een onderzoek aan den lijve von den de politiemannen bij de kooplie den een bedrag van in totaal 238 als buit van dien avond. Deze beide lieden zijn in arrest gesteld evenals de hou der van het koffiehuis, die ondanks herhaalde waarschuwingen gelegen heid had verschaft voor het beoefenen van hazardspel. Zij zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Een driftig heerschap Zondagmiddag, na afloop van zwemwedstrijd te Naarden, wilde leeraar in heilgymnastiek uit Bussum zijn fiets uit de rijwielstalling hebben, doch hij kon daarvoor geen bewijs van afgifte toonen. De rijwielbewaarder verzocht hem hierop terecht, te willen wachten tot alle fietsen gehaald waren, dan kon hij zien of er een fiets overbleef. De leeraar werd hierop zoo kwaad, dat hij den rijwiel bewaarder een schop in de zij gaf, het geen zoodanig aankwam, dat de man in eenzakte. Een ontboden geneesheer achtte overbrenging naar de Majellastichting noodzakelijk. De leeraar had de beenen genomen, doch is door de politie gear resteerd. aan anderen, dan werkloozen en dis slechts een gering loon verdienen. De heer de Leeuw vraagt of de in schakeling van de leden van den op- bouwdienst voor de gemeente finan cieel schadelijk is of niet en of de kos ten van de bewaking der schuilplaat sen niet beperkt kunnen worden, bijv, door slechts een bewaker te plaatsen bij de schuilplaatsen of een controle per fiets in te stellen. Met het oog op de financieele gevolgen, ware het wenschelijk voorstellen als deze tijdi- ger in te dienen, opdat een bestudeering mogelijk is. De heer Damme betuigt zijn in stemming met het voorstel, het betreu rend, dat ’t eerst nu wordt ingediend. Op 17 Juli j.l. reeds heeft hij daarop aangedrongen, doch tevergeefs. B. en W. nemen thans echter de argumenten van spr. over. Wat nu billijk is, ware ook toen te aanvaarden geweest. Spr. sluit zich overigens bij den heer Moes kops aan. Hij informeert voorts, naar de wijze, waarop de opbouwdienst zal worden ingeschakeld. Spr. informeert er naar of hetzelfde aantal diensturen zal blijven bestaan als de inschakeling van den opbouw dienst in de luchtbescherming is vol tooid. De heer K n e t s c h klaagt over te weinig inlichtingen omtrent dit voor stel. Hij zou het juister hebben geacht indien de diensturen voor de werkloo zen als volle werktijd werden aange merkt en een verrekening met den Dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon plaats zou hebben. Is men er W111I1K ttf Dl llciLl H^J I11CI» DCIHCiM, dat zijn 4-jarig zoontje aan den ande- voorts zeker van, dat het departement van Sociale Zaken deze regeling zal goedkeuren Spr. herinnert er aan, dat de werk loozen, die bij de luchtbescherming dienst doen, niet aan de arbeidsmarkt mogen worden onttrokken. Als we menschen voor de bewaking van de schuilkelders noodig hebben die toch heusch geen zwaar werk behoeven te doen kunnen we dan niet een keus doen onder de minder valleden Dan kunnen de volwaardige arbeidskrach ten gereserveerd blijven voor de ar beidsmarkt. De heer S c h o 11 e herinnert aan zijn principieele standpunt in deze dat de luchtbescherming een taak is voor de geheele burgerij. De zwaarst maatschappelijk getroffenen mogen daarvoor niet worden aangewezen, en als dit toch gebeurt, moeten zij be hoorlijk worden betaald. Er komt een geheel nieuw plan voor den luchtbe schermingsdienst Wethouder Buurman acht hef noodzakelijk, dat er in de richting van dit voorstel van B. en W. iets gebeurt. Aanvankelijk waren B. en W. niet voor een vergoeding, doch zij hebben hun standpunt herzien laat dat den heer Damme tot voldoening strekken. De heer van der Leeuw sprak over vóór-ontwerpende raad heeft echter te doen met het voorstel, dat ter tafel ligt, anders komt de discussie niet tot haar recht. Er komt een geheel nieuw plan voor de luchtbechermingsdienst, mede in verband met de inschakeling van den Opbouwdienst. Verdere mededeelingen kan spr. er thans niet over doen. Ver schillende ter sprake gebrachte vragen kunnen dan beter worden bezien. Wat de opmerkingen van den heer Knetsch betreft ziet spr. geen aanlei ding tot principieele bezwaren van So ciale Zaken. Voor den luchtbescher mingsdienst worden geen krachten aan de arbeidsmarkt onttrokken; dat be wijzen reeds de vele mutaties in de dienstroosters, telkens wanneer leden ervan werk hebben gevonden. Dat min dere valiede menschen met de bewa kingsdienst kunnen worden belast, is een onjuiste opvatting. Wanneer de schuilplaatsen eens voor hun doel moe ten worden gebruikt en een gedrang mocht ontstaan, heeft men krachtige menschen noodig, die kunnen ingrijpen. Ten aanzien van het betoog van den heer Scholte herinnert spr. eraan, dat de voorgedragen regeling wat de ver goeding betreft, billijk is te noemen. Het voorstel wordt z.h.s. goedge keurd. Zonder discussie worden nog goedge keurd de punten 19, 20, 21 en 22 van de gepubliceerde aanvullingsagenda. Voor het grootste gedeelte, met inbegrip van den inventaris, door het vuur vernield Gisteravond omstreeks zes uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een groote opslagloods aan de Katten- burgergracht te Amsterdam. In deze hou ten loods, welke, gelegen aan de water zijde, een oppervlakte inneemt van 130 bij 20 meter en eigendom is van de Ned. Spoorwegen, zijn ondergebracht een douanekantoortje, opslagruimte van de N.V. H. Hoogewerff jr. en Co., waarin een groote verscheidenheid van goederen lag opgeslagen, zooals uurwerken, tabak, ta pijten en manufacturen, welke voor im- en export nog niet door de douane waren vrijgegeven, en ruimte van de N.V. Levee, een groothandel in meubelen. De brand werd ontdekt in de loods der firma Hoogewerff. Reeds spoedig had het vuur- een gretig voedsel gevonden in het vele brandbare materiaal. De brandweer was spoedig ter plaatse. Op het terrein van den brand waren weldra drie motor- spuiten, een gereedschapswagen, een slan genwagen en twee spuiten van den lucht beschermingsdienst aenwezig. Inmiddels had de politie voor een goede afzetting gezorgd. De taak was zwaar. Het vuur breidde zich niet boven den vloer uit doch zocht zijn weg onder den verhoogden vloer om dan onverwacht met volle felheid op te laaien. De loods is n.l. op een verhooging ge bouwd, teneinde het laden in de spoor- wagons, zoowel aan de straat- als aan de waterzijde te vergemakkelijken. Hieronder trok het vuur door in de richting van het Kattenburgerplein. Ter bestrijding van deze uitbreiding hakte de brandweer gaten in den vloer en wierp daar door heen groote hoeveelheden water. Inmid dels waren manschappen van den lucht beschermingsdienst en van den opbouw dienst, daarbij geassisteerd door töege- schotén omstanders, druk bezig de meu belopslagplaats van de N.V. Levee te ontruimen. De hitte was zoo groot, dat een groote spiegelruit van een manufactu- renmagazijn aan de overzijde van de Kattenburgergracht het begaf en barstte. Men had gehoopt het achterste gedeelte van de loods te kunnen redden, doch telkens weer laaiden de vlammen, die zulk een gretig voedsel in het lichtont vlambare materiaal vonden, op en steeds verder breidde het vuur zich uit. Om streeks acht uur des avonds had het vuur reeds de voorste helft van de loods ver teerd, ondanks de verwoede blusschings- pogingen van de motorspuiten en van de drijvende motorbrandspuit, de „Jan van der Heijden”, van de waterzijde. Kort voor negen uur nam het vuur echter in hevigheid af en reeds spoedig bleek, dat het grootste gevaar geweken was. De schade. Aan de voorzijde van de loods is het dak over een afstand van ruim dertig meter volkomen ingestort. Dit gedeelte is vrijwel geheel een prooi der vlammen geworden, met inventaris en ai. Deze in ventaris hield in een groote partij uurwer ken, welke eveneens als verloren be schouwd moeten worden. De schade aan den ihventaris van de N.V. Levee is tot een minimum beperkt. De brand is uit gebroken kort nadat het personeel de loods verlaten had. van den zakenman raakt. De aanpas sing van de jaarbeurs-voorlichting geldt zoowel op industrieel en com mercieel gebied als en vooral voor de agrarische belangen. Want hier gaat het in hoofdzaak om het groote, momenteel alles beheerschen- de probleem der voedselvoorziening van mensch en dier. De najaarsbeurs 1940 getuigt van den krachtigen wil, welke nog altijd ons gewond bedrijfsleven beheerscht. Waar deze beurs mocht achterblijven bij vorige najaarsbeurzen, zijn de hia ten niet het gevolg van een geneigd heid der industrie en van den land bouw om zich in dezen noodtoestand van het jaarbeursinstituut af te wen den; de oorzaak daarvan ligt uitslui tend in de materieele onmogelijkheid aan de jaarbeursactie deel te nemen. Deze najaarsbeurs heeft voor hare deelneming geen uitbundige propagan da noodig gehad: eigener beweging heeft het Nederlandsche bedrijfsleven, voor zoover het dit kon, zich onder Ter gelegenheid van de 43e Neder landsche jaarbeurs te Utrecht heeft de heer Graadt van Roggen, gedele geerd lid van den Raad van Beheer, een rede gehouden, welke hij begon met het herdenken van de in Mei ge vallenen. Hij bracht dank aan hen, die voor Nederland gestreden hebben in die dagen. Hij vervolgde zijn inleiding met te verklaren, dat het leven voort gaat. Het Nederlandsche bedrijfsleven zag zich, nadat de eerste verbijste ring voorbij was, geplaatst voor de vraag: hoe houden wij individueel: ons bedrijf, en collectief: de economi sche activiteit van ons land, zoo goed mogeljjk en met de nog beschikbare middelen, gaande. Er kon op die vraag maar één antwoord zijn: door arbeid. Ook de Nederlandsche Jaarbeurs heeft haar werk voortgezet. Op den oorspronkelijk vastgestelden datum is de 43e Nederlandsche jaarbeurs ge start. Spr. wees vervolgens op de noodza kelijkheid van het jaarbeursinterme- diair: het persoonlijk contact, als ge volg van de dringende behoefte aan herstel van oude en het zoeken van nieuwe relaties; de aanwezigheid van het verhandelbare product, in ver band met de vraag naar nieuwe arti kelen en de voorlichting van het be drijfsleven, zich concentreerend op de dringende noodzakelijkheid met de be schikbare middelen het beste profijt voor de gemeenschap te bereiken. Wie bij benadering kent de zorgen, waaronder de middenstand gebukt gaat, zal moeten erkennen, dat op deze najaarsbeurs het persoonlijk contact de naaste, de vitale belangen reldgebeuren zullen wij in geen geval ons passief, in geen geval negatief, maar onvoorwaardelijk actief hebben te gedragen. Van deze levenshouding getuigt de 43e Nederlandsche jaar beurs met-ter-daad. De persbijeenkomst werd bijge woond door Landrat dr. Joachim Beauftrager voor de provincie Utrecht v. den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, die bij den aanvang der inleiding door den heer Graadt van Roggen namens den Raad van Beheer werd begroet. Doodelijke val van trapleer Zaterdagmiddag heeft te Hazerswoude een droevig ongeluk plaats gevonden. De 38-jarige mej. J. Verharik verrichtte staande op een trap werkzaamheden in haar huiskamer. Plotseling brak de trap en mej. V. maakte een leelijken val. Zij bezeerde zich zóó ernstig, dat een dokter overbrenging naar een der Leidsche zie kenhuizen noodzakelijk oordeelde- tsog denzelfden avond is mej. V.. die moeder is van 8 jeugdige kinderen, aan de ge volgen overleden. Indië Dank zij de medewerking van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, is ook op deze 43ste Nederlandsche jaar beurs de afdeeling Nederlandsch Oost en West-Indië weder aanwezig. In af wijking van vroeger wordt ditmaal een aantal onderwerpen van meer algemee- nen aard ziekeninrichtingen in Ned.- Indië, inzendingen op het gebied van volkslectuur, werkstukken van de in- landsche nijverheidsscholen, collecties kunst- en kunstnijverheidsvoorwerpen, enz. gedemonstreerd. Agrarische jaarbeurs Voor de vijfde maal vraagt het Ne derlandsche jaarbeursinstituut aan dacht voor zijn jongste spruit, de agrarische jaarbeurs. Een zeer at tractief middelpunt daarvan vormt in het parterre-gedeelte van het der de jaarbeursgebouw de staatszorg- inzending van de directie van den landbouw, waarin een duidelijk beeld ons van bo en Nieuwe groepen Onder de nieuwe groepen trekt al lereerst de schoenengroep de aan dacht met de inzendingen van zeven tien vooraanstaande schoenfabrikan ten geflankeerd door deelneming van de rijksvakschool voor de schoenenin dustrie te Waalwijk en door een inzen ding van de nationale federatie voor de vakopleiding voor de schoenmake rij en den schoenhandel. Behalve de schoenenindustrie als groep zijn op de ze beurs ook eenige drukkers- en uit- gevers-firmas nieuwe verschijningen, terwijl een aantal groepen b.v. de groep voedings- en genotmiddelen door het inschakelen van nieuwe on- derafdeelingen uitbreiding hebben on dergaan. De aanwezigheid van inzen dingen op het gebied van vreemde lingenverkeer en toerisme houdt even eens verband met de bijzondere om- stndigheden. Vroeger hadden deze afdeelingen alleen belang bij het zo- mer-seizoen, thans komen, voor het bezoeken der steden, de wintermaan den meer in aanmerking en dus deel neming aan de najaarsbeurs meer van pas. gegeven wordt van hetgeen in land geschiedt ter bevordering het productie-vermogen van den dem, van de verkregen resultaten van de mogelijkheden, die zich nog voordoen. Niet minder belangrijk zijn de eigenlijke commercieele inzendin gen op deze najaarsbeurs. Voor de eerste maal neemt het centraal bloembollencomité deel. Voor bespiegelingen omtrent toe komstplannen op jaarbeursgebied zijn de tijdsomstandigheden minder ge ëigend. De plannen tot uitbreiding van het complex jaarbeursgebouwen lig gen gereed. Het zal van de ontwikke ling van den algemeenen economischen toestand afhangen of op het oorspron kelijk daartoe gedachte tijdstip na amoveering van den ouden stads schouwburg met den bouw zal kun nen begonnen worden. Helaas zal de bouwmeester, die ook het nieuwe jaarbeursgebouw ontworpen heeft, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, zijn plan nen niet meer verwezenlijkt zien. In Mei j.l. is deze toegewijde medewer ker van het Nederlandsche jaarbeurs instituut te Parijs overleden. Spr. besloot aldus: Moge ons volk van de groote gebeurtenissen, die de gisting van den nieuwen tijd aankon- digt, niet de speelbal worden, maar In het besef van werkelijkheid en ver antwoordelijkheid, medewerker er aan zijn. Tegenover het machtig we- Gisternacht is te Balk de kapitale boerderij van den heer Voich- teloo tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel en de hooioogst van 1940 gingen verloren. De inwoners konden zich met groote moeite in vei ligheid brengen. De brand is ontstaan door hooibroei. Verzekering dekt de schade. Tegen bevuiling van trottoirs door honden, verbod van het vervoeren van inbrekerswerktuigen Aan de orde is 15. het voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot vaststel ling van een verordening tot wijziging van de Algemeene Politieverordening voor ’s-Gravenhage. Dfe heer Snoeck Henkemans wijst erop, dat in het voorstel wordt bepaald, dat het tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang is verboden inbrekerswerk tuigen bij zich te hebben en vraagt of dit overdag dan wél is geoorloofd. Spr. bepleit een aanvulling van de wijziging, waardoor komt vast te staan, dat ook overdag het bij zich hebben van werk tuigen, die voor het plegen van inbra ken kunnen dienen, verboden is, tenzij aangetoond wordt, dat zij voor andere doeleinden bestemd zijn. De heer v. d. Zee betuigt zijn in stemming met de wijziging inzake het tegengaan van de bevuiling van trot toirs door honden en merkt op, dat dit een onderwerp was dat herhaaldelijk bij de begrootingsdiscussie ter sprake is gebracht. De heer M o b a c h acht de bepaling betreffende het met zich voeren van inbrekerswerktuigen wel zeer ruim, want ook het bij zich hebben van lan taarns en zelfs van een doosje lucifers zou er onder kunnen vallen. Het komt echter aan op de toepassing, welke dc politie er aan zal geven en spr. ver trouwt op een beleidvol optreden. De voorzitter sluit zich bij deze laatste woon een verdere onnoodig is. De heer Snoeck Henkemans stelt vast, dat dus het bij zich dragen van inbrekerswerktuigen overdag ge oorloofd is. Hij acht dit gevaarlijk. De heer v. d. Leeuw vindt het be zwaar van den vorigen spreker niet overdreven. Hij denkt aan het voorko men van muntmeterdiefstallen, die dik wijls overdag plaats vinden. Hij dringt er op aan, deze bepaling niet zonder meer af te doen. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. Zondagavond is een 65.jarige man, die bij de kruising Bilderdijkstraatde Clecqstraat te Amsterdam te vroeg uit de uit Haarlem komende tram stapte, on der den eersten volgwagen geraakt. Hij bekv'am een ernstige beenfractuur en werd in bewusteloozen toestand door den geneeskundigen dienst naar het WilheL minagasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. en z.h.s. worden

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13