hevigheid toe Luchtoorlog boven Engeland neemt voortdurend in i Dinsdag 3 September. 1940. De besprekingen in Weenen No. 17663. een Prestige Vreemde vliegtuigen boven Zwitserland Steeds weer aanvallen op vliegvelden, havenwerken en versperringen Engeland na een jaar oorlog Londen dag en nacht „frontlinie” van het Empire sterk geschokt TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG II PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: BERLIJN GEBOMBARDEERD Luchtalarm in Bern De verduisteringsvoorschriften 6900 I lands brandstofvoorraden practisch dus Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren ♦egen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Engelsche bommen op woonhuizen in Berlijn. Een der getroffen en gedeel telijk vernielde gebouwen. (Hoffmann) alles aan Duitsche Hedenavond uur van zonsonder gang 8.24 uur, zonsopgang 4 Sep tember 6.56 uur. In den tusschen- liggenden tijd moet dus verduis terd worden. Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 ton. Het totaalcijfer van 232.000 ton in een week beschouwt men in Berlijn als een treffend bewijs, dat behalve de systematische vernieling der Brit- sche industrie en de verscherpte lucht oorlog, ook de verscherpte blokkade volkomen volgens het vastgestelde plan verloopt. Vergeet niet het licht uit te doenü Naar ons gebleken is, worden de verscherpte verduisteringsmaatregelen over het algemeen nauwkeurig opge volgd. Men schijnt nu ook wel te weten hoe men practisch zijn woning af doende verduisteren kan. De vraag wordt echter nog meer malen vernomen, wat gedaan moet worden, wanneer er des avonds of des nachts in zijn omgeving geschoten wordt dan wel wanneer men het geluid van ontploffende bommen verneemt. Vele menschen gaan onder deze omstandigheden uit nieuwsgierigheid voor het raam staan of loopen uit angst den tuin in. Vooral dit laatste komt vaak voor in de uitgestrekte tuindor pen, die vele van onze buitenwijken zijn. Daar vooral heeft men herhaalde lijk, ook in de laatste dagen nog, ge constateerd, dat er plotseling licht straalt uit geopende gordijnen en deu ren. Dit is vanzelfsprekend ontoelaatbaar, afgezien nog van het feit, dat men zichzelf aan groote gevaren blootstelt. Wie desondanks toch voor de ramen gaat staan of zich naar buiten begeeft, vergete niet het licht uit te draaien. Ook komt het nog meermalen voor, dat trappenhuizen onvoldoende afge schermd zijn. Ook hiertegen heeft men te waken. De balans van luchtoorlog en blokkade niet aangesproken behoefden te wor den, ja zelfs door de in beslag genomen voorraad nog aanzienlijk versterkt zijn. In het bijzonder moet er nog op wor den gewezen, dat Duitschland sedert de deelneming van Italië aan den oor log bijna de geheele petroleumproduc- tie van Roemenië, dus ook 70 procent der Roemeensche petroleumexporten krijgt, welke voordien naar Engeland gingen. De brandstofvoorziening van de Duitsche weermacht is thans meer beveiligd dan die van Groot-Brittannië, dat geheel afhankelijk is van den aan voer. Door de laatste Duitsche blok- kademaatregelen en de successen der duikbooten zijn reeds zeer opmerkelijke verminderingen van den aanvoer van brandstof voor Groot-Brittannië ont staan. De Duitsche bomaanvallen op de benzine-opslagplaatsen in Engeland zijn zoo succesvol geweest, dat de ver nietiging van belangrijke voorraden niet aan te vullen verliezen heeft ver oorzaakt in de Britsche voorziening. en olie in Slachtoffers te Londen De luchtaanvallen, die gisteren op Londensche districten zijn gedaan, aldus meldt Reuter, hebben een zeker aantal slachtoffers geëischt. In den afgeloopen nacht is in Bern voor de derde en vierde maal, om 8 minuten over 2, en later luchtalarm gemaakt. De luchtdoelartillerie trad in werking. Ook te Delsberg en Neuenburg is gisteravond twee maal met een tus- schenruimte van ongeveer 20 minuten luchtalarm gegeven. Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt, dat op die tijdstippen vreemde vliegtuigen boven Zwitserland gevlogen hebben. Ten aanzien van de bij Au gewor pen bommen verneemt het Zwitser sche telegraafagentschap te Bern, dat eerst eenige brandbommen werden geworpen, die evenwel geen schade aanrichtten. De 5 uitgeworpen bri santbommen vielen op slappen grond, zoodat de scherfwerking niet zeer groot was. Toch waren de bommen vlak bij woningen ingeslagen. Drie Engelsche vliegtuigen in Duitschland neergeschoten Het D.N.B. meldtNachtjagers en luchtdoelgeschut hebben in den afge loopen nacht 3 vijandelijke vliegtuigen boven het rijksgebied neergeschoten. Naar men voorts verneemt, drongen de Engelsche vliegtuigen niet ver door en werd er geen schade aan militaire doe len aangericht. Gisteravond weer lucht alarm in Londen Ook gisteravond werd, aldus het D. N. B., in Londen luchtalarm gemaakt. Volgens Reuter heeft de toestand van luchtalarm 4 uur en een kwartier ge duurd. Om tien minuten voor twee werd alles veilig gemeld. Italiaansche pers over de luchtaan vallen op Engeland Het offensief der Duitsche lucht macht tegen de „belegerde vesting Engeland” vormt het hoofdthema der Italiaansche bladen. De schitterende samenwerking der Duitsche jachtvlieg tuigen en bommenwerpers en het stel selmatig toebrengen van vernietigende schade aan vliegvelden, industriëele bedrijven en havenwerken, wordt door de „Messaggero” als een „meester werk van militaire organisatie” geken merkt. De „Popolo di Roma” verklaart, dat de beheersching van het luchtruim van den vijand, de vernietiging van zijn militaire organisatie door de herhaalde bombardementen in vele gevallen een nog veel grootere beteekenis krijgt dan de militaire bezetting van een deel van het vijandelijk gebied. Dat het Duit sche offensief vooral ten aanzien van de innerlijke weerstandskracht en het denkvermogen van de Engelsche regee- ring een vernietigende werking uitoe fent, ziet men zonder meer aan de be- klagenswaardige trucs, waarmede En geland propagandistisch opereert. Zoo b.v. in het geval van het kinder- transportschip, dat, naar beweerd wordt, tot zinken is gebracht. Daar mede wil men blijkbaar de piëtisten aan gene zijde van den oceaan beïn vloeden. Uit Berlijn wordt gemeld De Duitsche bladen maken thans de balans op van de eerste week van de njeuwe periode, waarin de oorlog tegen Engeland sinds 24 Augustus getreden is. In deze week verloren de Engelschen 550 vliegtuigen en 81 kabelballons. In denzelfden tijd verloor het Duitsche luchtwapen 144 vliegtuigen. De verliezen verhouden zich dus on geveer als 1 en 3,5. Van den 7en Augus tus af, de datum, waarop de verscherp te luchtoorlog werd ingezet, bedragen de Britsche verliezen 1575 vliegtuigen en 177 kabelballons, waar een verlies van 406 vliegtuigen aan Duitsche zijde tegenover staat. Men ziet in deze cij fers een duidelijk bewijs voor de supe rioriteit van het Duitsche over het Britsche luchtwapen en wijst er op, dat men daarnaast rekening moet hou den met de systematisch voortgaande vernieling der Britsche oorlogsindus trie, die zonder ophouden in een ge bied van 700 k.m. diepte wordt voort gezet. Van niet minder belang acht men de successen van het duikbootwapen. Van 25 tot 31 Augustus jj. werd niet min der dan 212.000 ton tot zinken ge bracht, die aan vliegtuigen ten offer vielen, waaronder een schip van I De strijdmethoden van Duitschers en Engelschen Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld De „Sunday Times” lanceert de be wering, dat de aanvallen van de Royal Air Force op Berlijn uiterst zorgvuldig opgezet zijn en tot strikt militaire objecten beperkt worden. Het tegen schalk Göring op 29 Amerikaanschen journalist Karl Wiegand heeft verklaard, rijkelijk goedgemaakt doordat in Nederland. België en Frankrijk tweemaal zoo veel olie en benzine in beslag is genomen als het Duitsche luchtwapen in alle operaties sedert 10 Mei had verbruikt. Göring verklaarde verder, dat Duitsch- De Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop (rechts) legt een verklaring af op de bijeenkomst te Weenen, inzake den Roemeenschen gebiedsafstand aan Hongarije. Op den achtergrond vertegenwoordigers van de pers. In het midden aan de tafel de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Giano. (Telegrafisch overgebrachte foto.) (Hoffmann) Mededeeling van den Zwit- serschen legerstaf De staf van het Zwitsersche leger meldt uit Bern over de vlucht van vreemde toestellen: Bij wolkenloozen hemel hebben ook in den nacht van Maandag op Dins dag vreemde vliegtuigen boven Zwit- sersch gebied gevlogen. Waargeno men werden: Heenreizen op de lijn Bonfol-Genève en terugreizen op de lijn Genève- Chiasso. Heenreizen op de lijn Sim- plon-Hermenance en terugreizen op de lijn Nyon-Boncolurt. Algemeene vlieghoogte 4.000 tot 5.000 meter. Aantal der vliegtuigen ongeveer 20. Verscheidene batterijen luchtdoelgeschut traden in werking. Ook aan onze Noordelijke grens heeft een enkel groot vliegtuig veelvuldig ons rechtsgebied geschonden. Het schijnt op Duitsch gebied door afweergeschut beschoten te zijn. Uit den aard en de richting der vluchten viel wederom een onze neutraliteit schendende bedrijvigheid van Engel sche vliegtuigen op te maken. Engeland is op het oorlogstooneel in Oost-Afrika even hard in het defen sief als op het eiland zelf. In beide gevallen is dit defensief hopeloos. Al dus schrijft de ..Berliner Börsenztg.” in een beschouwing over den eersten verjaardag van de Engelsche oor logsverklaring. Ook militaire feiten, zoo vervolgt het blad, kunnen door holle phrasen niet meer bemanteld worden. Het woord van de succesvol le aftochten (een uitvinding van de wanhoop) heeft het prestige van het Empire in de wereld waarop Enge land hoopt, even hard geschokt als in de Arabische en Indische wereld. In dit gebied rukt Italië op en is Engeland machteloos. Boven het eiland bemachtigt het Duitsche lucht wapen de eene positie na de andere en is Engeland machteloos. Het ver wacht met angst in het hart de lan ding en het moet toegeven: Ook daar tegen is het machteloos. In dezen toestand bevinden zich de Londensche plutocraten onder leiding van Churchill, wanneer zij hun volk verslag willen uitbrengen over een jaar oorlog. Him eigen volk kunnen zij nog zoo probeeren te misleiden, de waarheid is tegen hen: Strijd boven het eiland, strijd op de belangrijkste plek van het wereldrijk, strijd waar van de weegschaal sterk ten nadeele van Engeland overslaat. Diplomatieke fouten In een terugblik op 't eerste oorlogs jaar spreekt de „New York Daily News” van „reusachtige diplomatie ke d omheden” van Engeland en Frankrijk. De grootste domheid van beide mogendheden was de oorlogs verklaring aan Duitschland. In het licht der geschiedenis van het eerste oorlogsjaar moet men het zelfs een misdaad noemen. Engeland vecht thans met den rug tegen den muur. Bijzonder verontrustend acht het blad het feit, dat de vroegere Amerikaan- sche ambassadeur Bullitt Polen en Frankrijk in September in hun hals starrigheid heeft versterkt met de verzekering, dat de Vereenigde Staten vroeg of laat aan den oorlog zullen deelnemen. De Duitsche documenten hebben dit duidelijk aangetoond. De opperbevelhebber der Duitsche luchtmacht deelde gisteren mede: Vanochtend hebben onze gevechts»- en jachtafdeelingen vijandelijke vlieg velden in Zuidoost-Engeland aangeval len. Zij vernielden loodsen en onder komens door bomtreffers, waarvan een deel zware branden deed ontstaan. Het kwam tot verschillende luchtge vechten, waarbij onze jagers 86 vijan delijke vliegtuigen neerschoten. 23 Eigen vliegtuigen werden vermist Ook des middags zijn, naar het DNB vernam, kleine Duitsche gevechts- en jachtformaties tot het Britsche eiland doorgedrongen om in Zuid-Engeland militaire doelen aan te vallen. Boven de Britsche kust ontstonden daardoor verscheidene luchtgevechten, waarin de Duitsche jagers weder de vijande lijke versperringen doorbraken. De Londensche correspondent van de „Sttockholms Tidningen” schrijft: „Als een rumoerig, huilend en klagend crescendo neemt de luchtoorlog boven Engeland van dag tot dag, ja van uur tot uur in hevigheid toe. Steeds weer donderen nieuwe afdeelingen bommen werpers en jagers op de kust aan. Dover was opnieuw het doel der Duitsche aanvallen. Ballonversperrin- gen en schepen werden bestookt. Langs de Engelsche kust kwam het tot heftige luchtgevechten, terwijl andere formaties dieper het land binnendron gen. Voortdurend trachten nieuwe af deelingen soms tot bijna in de stratos feer de jagers te ontwijken. De inwoners van Londen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de schuilkelders gezeten en ook Zater dag moesten zij viermaal naar beneden terwijl de zon aan den hemel stond. Des middags werd een nieuwe aan val ondernomen en des avonds kwam het tot een aanval, die misschien de geweldigste was in dezen luchtoorlog. Zonder ophouden lieten de vliegers zich in golven uit de lucht vallen en anderhalf uur lang werd hevig gevoch ten. Dit was een welbewuste aanval op de stelling rondom Londen. De gevech ten bereikten een heftigheid, waarvan men tot dusverre niet had kunnen droomen. Londen is op deze stralende herfst dagen dag en nacht frontlinie. Ik hoor de een Duitsch toestel in duikvlucht zoo laag over mij heengaan, dat het geraas als een onweer klonk”. De correspondent beschrijft verder de aanvallen van Zondag, die op de haven werken aan de Theems gericht waren. Des middags vielen Duitsche toestellen Croydon en een ander vliegveld ten Zuiden van Londen aan, nadat Zater dagmiddag 3 andere vliegvelden waren bestookt. De Duitsche aanvallen van de laatste 2 weken hebben duidelijk ten doel het weerstandsvermogen van den tegenstander door massale aanvallen op vliegvelden en toegangswegen te ver lammen. Met het oog op het gewel dige tempo van den strijd der laatste dagen is men er thans van overtuigd, dat de operaties, welke de Duitschers tot dusverre hebben ondernomen, slechts een voorbereiding zijn voor het geen zal komen. Het Britsche ministerie van lucht vaart, aldus Reuter, deelde gisteren mede „Vanmorgen heeft een groot aan tal vijandelijke vliegtuigen de Britsche kust bij Kent gepasseerd en van het Noorden uit het Theemsgebied aange vallen. Het afweergeschut kwam on- middellijk in actie en de vijandelijke toestellen werden door onze jagers aan gevallen. Op verscheidene plaatsen langs de Theems werden bommen geworpen, vooral echter in het Noordoosten van Kent. In een stad zijn verscheidene woonhuizen en kantoren vernield, ter wijl eenige huizen aan de rivier aan zienlijke schade opliepen. Vroeg in den middag drong een twee de golf van Duitsche toestellen tot in het binnenland door. Van het Zuid oosten uit naderden deze vliegtuigen Londen. Het kwam tot gevechten, er werden bommen geworpen”. Mussolini maakt inspectietocht Mussolini is gisteren per vliegtuig naar Rimini gereisd, waar hij verschei dene inrichtingen van de wapenindus trie en van de autarkie-economie, als mede verscheidene vacantie-kolonies -heeft bezichtigd. Op zijn inspectietocht werd de Duce overal door de arbeiders, boeren en troepen langdurig toege juicht. Geen gebrek aan benzine Duitschland De wereldpers meldt van tijd tot tijd, aldus het D.N.B.dat de voorraden benzine en olie in Duitschland, voor- zoover zij niet reeds door den veld tocht tegen Frankrijk zijn verbruikt, door de Engelsche bomaanvallen -zijn vernietigd en dat in Duitschland ge brek aan vloeibare brandstoffen begint te ontstaan. Volgens de berichten van het opper commando der weermacht, welker waarheid volgens de ervaringen van de afgeloopen twaalf maanden wel door niemand meer kan worden be twist, staat onomstootelijk vast, dat de Engelsche vliegers bij hun bomaanval len bijna uitsluitend niet-militaire objecten hebben getroffen. Bij deze bomaanvallen zijn noch noemenswaar- dige voorraden brandstoffen, van wel ken aard ook, noch de zeer productieve fabricatie in Duitschland van synthe tische benzine benadeeld. verbruik door den veldtocht Frankrijk is, naar rijksmaar- Juli aan den von Het blad beweert voorts, dat de Britsche vliegers hun bommen moeten terugbrengen, indien zij hun doel niet hebben kunnen ontdekken. In tegen stelling hiertoe laten de Duitschers bi; hun nachtelijke aanvallen op Londen het toeval over. De meeste bommenwerpers, die naar Engeland vliegen, hebben in het ge heel geen kennelijk doel. In het artikel van het Londensche blad wordt dan o.a. met de mogelijkheid van repre sailles gedreigd, ook al is het Britsche gevoel „definitief en sterk tegen repre sailles” en al stemt de officieele Brit sche politiek met dit gevoel overeen. De beweringen van de „Sunday Ti mes” zijn in feite onjuist, naar van neutrale buitenlandsche zijde onom stootelijk te Berlijn vastgesteld is. Zij zijn, om het duidelijker te zeg gen, van den eersten tot den laatsten regel onwaar en bewuste leugens. Bij de 4 aanvalspogingen, die de Engelschen in den loop van verleden week op de Duitsche hoofdstad onder nomen hebben, is het slechts in 2 nach ten tot het werpen van bommen op Berlijn gekomen. Deze bommen trof fen uitsluitend niet-militaire’ doelen, waarvan reeds heel korten tijd na het einde van het luchtalarm talrijke neu trale buitenlandsche correspondenten zich konden overtuigen. Kerken, zie kenhuizen, woonhuizen, opslagplaatsen, brandweerposten en dergelijke doelen werden in de rijkshoofdstad getroffen. Burgers kregen in beide gevallen let sel. Helaas bevinden zich onder hen ook 12 dooden. De vliegers van de Royal Air Force hebben zich nog steeds vergenoegd met in Londen te be weren, dat zij het hun opgedragen doel bereikt en doeltreffend gebom bardeerd hadden, terwijl in plaats daarvan zooals nog dezer dagen op een nacht gebeurd is in een groep woonhuizen in de Mark Brandenburg, die ver verwijderd liggen van alle mi litaire objecten, een kinderkamer in een buitenhuis getroffen werd, waarbij een kind gedood en een ander zwaar gewond werd. Dat noemt de „Sunday Times” zorgvuldig opgezet en strikt tot militaire objecten beperkt”. Maar ook de weergave van de uit werking der Duitsche aanvallen op En- gelsch gebied is bewust vervalscht en leugenachtig. Heeft men te Londen soms de bui tenlandsche correspondenten aldaar gelegenheid gegeven zich persoonlijk te overtuigen van de stelselmatige ver nietiging van militair belangrijke in stallaties te Liverpool, Coventry, Til bury en in andere plaatsen HAAGSCHE COURANT r 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 l 4 4 4 4 4 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvóe, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 EERSTE WEEK VAN DE NIEUWE PERIODE z .V,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1