Nieuw Studio van de A.V.R.O. Haagsche Courant van Dinsdag 3 September 1940 Broek op Langendijk als kool-centrum lip BINNENLAND STADSNIEUWS Gistermiddag officieel in gebruik genomen Het pijnloos slachten van vee MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD Het einde van een misstand Bommen bij Drachten De Leerplichtwet R.K. MEISJESLYCEUM Het nieuwe A.V.ILO.-studiogebouw no. a DERDE BLAD, PAGINA 1. Ontelbare kooien worden aangevoerd aan de veiling te Broek op Langendijk, zoowel voor binnen- als buitenland. Op den achtergrond het veilinggebouw. (Holland) BIJSLAG OP ONDERSTEUNING IN VERBAND MET LUCHTBESCHER MINGSDIENSTEN VEILIGHEIDSMAATREGELEN LANGS WATERKANTEN BIJ VERDUISTERING Na vier jaar reeds een groote uitbreiding Het bevaren van onze rivier mondingen Een verordening van den Rijkscommissaris 'S&W L. - het ^Polygoon) De Gemeenteraad heeft zich gister middag z. h. s. vereenigd met het voor stel van B. en W., tot het verleenen van een bijslag op de ondersteuning van werkloozen, in verband met dien sten, welke zij ten behoeve van de luchtbeschenning verrichten. Toelichting Mei ingetreden verande staatsrechterlijke situatie ir. Huygen. De ventilatie in de groote studio heeft een capaciteit van 6000 m3, per uur, die in de kleine studio van 2000 m3, per uur. DIPLOMA ZWEMMEN ZWEMBAD ZUIDERPARK Bij het op 1 September j.l. in het Zui- derparkbad gehouden diplomazwemmen slaagden 141 vröuwelijke en 107 manne lijke candidaten. Voorts zal op 8 September en 9 Septem ber de proef voor gekleed zwemmen wor den afgenomen. Zilveren jubileum Donderdag a.s. zal het 25-jarig be staan van het R.K. Lyceum voor meis jes worden herdacht. Des morgens om 10 uur zal de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, een pontificale Hoogmis celebreeren in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat. Om half 3 des middags wordt in de groote zaal van den Dieren tuin een herdenkingsbijeenkomst ge houden. dirigentkamers, en van een recreatie ruimte voor orkestleden voorzien, van een moderne radiotechnische bedie- nings-installatie, opgesteld in de appa ratenkamer en geleverd door de N.S.F. (Nederlandsche Seintoestellen Fabriek) te Hilversum. Met deze installatie kun nen de uitzendingen onafhankelijk van die in het hoofdgebouw uit worden ge manipuleerd. Vier afzonderlijke pro gramma’s (over vier verschillende zen ders) kunnen gelijktijdig worden be- heerscht. Dit geschiedt van de techni sche bedieningsruimte uit, waar men, door dikke glasruiten, vrij uitzicht heeft in de beide studio’s, die men via kleine diensttrappen snel kan bereiken. Deze mogelijkheid is belangrijk voor de taak, die de A.V.R.O. reeds verzorgt en die zjj hoopt te krijgen voor de uit oefening van den wereldomroep. Met deze uitbreiding van haar werk ruimten is de A.V.R.O. thans volkomen toegerust voor de taak, waarvoor zij is gesteld en ook voor die, welke men haar in de toekomst, op omroepge- bied, zou willen toevertrouwen. Zij is er van overtuigd, dat haar geheele om- roepuitrusting wat moderniteft, uitge breidheid en doeltreffendheid betreft, voor die van geen enkele omroepmaat- schappij ter wereld behoeft onder te doen, zoo besloot de heer Vogt zijn in leidend woord. Verordening geldt niet voor vaartuigen, welke de Duitsche oorlogsvlag voeren of met bijzondere toestemming van den be velhebber der Duitsche marine in Ne derland in meerbedoeld gebied mogen varen of liggen. Deze Verordening is gis teren in werking getreden met uitzonde ring van de bepaling ten aanzien van het onklaar maken van voortdrijvingsinrich- tingen. Dit voorschrift treedt 10 Septem ber a.s. in werking. De Gemeenteraad heeft zich gister middag z. h. s. vereenigd met het voor stel van B. en W., om goed te keuren, dat veiligheidsmaatregelen worden ge troffen langs waterkanten en bij brug gen, in verband met de verduistering. Toelichting Uit het bovenstaande blijkt, dat deze verordening dus geen betrekking heeft op het geregelde personenvervoer, lijnverkeer en vrachtverkeer. Vaartuigen, die een der gelijk verkeer onderhouden, hebben slechts de verplichting in de sperzóne di rect uit te wijken voor Duitsche marine- vaartuigen. Voor de sport- en plezier vaartuigen. die op het oogenblik in de sperzóne liggen is echter een verlichting van het ligverbod uitgevaardigd, zij mo gen daar blijven liggen wanneer binnen een week na het in werking treden van de verordening de inrichting tot voort drijving door demontage van onderdeden (motor- stoommachine, schroef) of door het verwijderen van de zeilen onklaar zijn gemaakt. Verantwoordelijk voor het naleven van de in de verordening vastgelegde geboden en verboden zijn degenen, die aan boord de leiding hebben, hun plaatsvervangers, de roergangers en de loods van het vaar tuig en in het geval van het ligverbod, de eigenaar van degenen, die het vaar tuig daadwerkelijk onder zich heeft. Bij niet-nalèving van de bepalingen van de verordening wordt een gevangenisstraf van ten hoogste zes weken en een geld straf van ten hoogste 5000 R.M. in ernstige gevallen ook gevangenisstraf, opgelegd. Inzake overtreding van de verordening wordt door de Duitsche legerautoriteiten. beslist. De verordening is om militaire redenen dringend noodzakelijk. Er is ech ter naar gestreefd de vereischte verkeers- beperking zoo gering mogelijk te houden. Haar practische beteekenis is slechts zeer klein, daar het sportseizoen spoedig ten einde zal zijn. De betrokken bevoegde instanties hebben den inoruk gekregen, dat de verordening no. 80 van 31 Juli j.l., uit gevaardigd door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, niet voldoende begrepen is. Het is noo- dig, opnieuw de aandacht te vestigen op de in deze verordening gegeven voorschriften. Artikel 1 van deze verordening be paalde, dat warmbloedige dieren bij het slachten, vóórdat het bloed begint te vloeien, moeten worden verdoofd. Velen zullen dit voorschrift overbodig vinden, omdat ieder weldenkende toch zal aannemen, dat het in ons land niet meer voorkomt, dat men dieren bij vol bewustzijn laat doodvloeien. Toch is dit in werkelijkheid in tal van gevallen juist, n.l. bij het ritueel slachten van de dieren (het z.g.n. sjechiëten), het geen een Joodsch gebruik is. Bij dit ritueele slachten worden den slacht dieren door een snede de halsslagade ren doorboord. Het dier moet bij vol bewustzijn langzaam verbloeden en maakt alle stadia van doodsangst en doodsstrijd door. Men is algemeen van oordeel, en dit oordeel kan niet wor den weerlegd dat deze manier om een huisdier te dooden, een wreede, zinlooze en nuttelooze kwelling is van het onschuldige, weerlooze dier, dat evenals de mensch zelf voortkomt uit de hand van den Schepper. Deze kwelling kan ook dan niet ge duld worden, als zij plaats heeft onder het mom van een ritueele handeling, een handeling, die stamt uit streken, tijden en opvattingen, die geen verband meer toonen met den tegenwoordigen tijd. Deze wreedheden, die dagelijks plaats vinden, zijn o.m. ook daarom in het bij zonder zinloos, omdat het percentage der ritueele slachtingen in geen enkele verhouding staat tot het aantal aanwe zige Joden. Want in de Joodsche voe- dingsvoorschriften is bepaald, dat die ren, waarbij een of ander gebrek wordt vastgesteld, onrein (treife) zijn. Deze worden nochtans overgelaten aan het nuttigen door niet-Joden (Gojim). Op deze manier worden jaar in, jaar uit ontelbare dieren op wreede wijze ge dood, alleen opdat de Joden steeds de beschikking hebben over een zekere hoeveelheid rein (koscher) vleesch. om, en dit met volledige instemming 'uit vele kringen verboden alle warmbloedige dieren bij bewustzijn te slachten. De secretarissen-generaal van het departement van Sociale Zaken en van dat van Landbouw en Visscherij hebben de voorschriften, noodig voor de uitvoering van deze verordening, afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant (nr. 121) van 20 Augus tus j.l. Zij zijn met den dag der afkon diging van kracht geworden. Bij deze voorschriften worden de bij het slach ten te volgen methoden nauwkeurig omschreven Alle slachtdieren (paarden, runderen, varkens, schapen, geiten) verdooving toegestaan door mechani sche beleediging van de groote herse nen (b.v. door het schietmasker), elec- trische doorstrooming (door apparaten van bijzondere constructie). Verboden «opslag, neksteek, nekslag. Gevleugelde dieren: Verdoo ving toegestaan door kopslag of door het snel en geheel scheiden van den kop van den romp (langs electrischen weg). Verboden: nekslag, neksteek, breken of omdraaien van den nek. K o n ij n e n: toe gestaan: Verdooving door kopslag, nekslag en electrische stroom. Verboden: breken of omdraaien van den nek, neksteek. Uit dit overzicht blijkt, hoe de ver- doovingsverordening moet worden nageleefd. De taak van de Nederlan ders is het nu, uit natuurlijk volksch gevoel de bepalingen in acht te nemen en zich bijgevolg met dë overige Mid- den-Europeesche cultuurvolkeren van wreede dierenbehandeling’ te onthou den. Bij de uitvoering ervan wordt van geen der betrokken groepen, het minst van de zich hiermede bezig houdende neringdoenden, iets ongepasts of iets onmogelijks verlangd. Om half zes gistermiddag is een 5- jarig meisje W. E., wonende in de Gevers Deynootstraat, niet ver van de ouderlijke woning door een motorrijder aangereden en zeer ernstig gewond. Met inwendige kneuzingen werd het kindje naar het Roode Kruis-ziekenhuis overgebracht, waar het kort na aan komst is overleden. herziening noodig. Zoo luidt het com mentaar, dat ons van bevoegde Duit sche zijde gegeven is op besluit 122, opgenomen in het Verordeningenblad van gisteravond. Dit besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen be treffende ontheffing van de verplich ting uit artikel 1 der Leerplichtwet, welke ontheffing bij het begin van het schooljaar van kracht geworden is, bepaalt, dat het onderwijs, dat Neder landsche kinderen op Duitsche scholen hier te lande genieten, als voldoende onderwijs in den zin der Leerplichtwet moet worden beschouwd. Hiermede is de vroegere feitelijke achterstelling van de Duitsche scholen in Nederland, welke steeds op twijfelachtige rechts gronden berustte, ook formeel opge heven en zijn voor de Duitsche onder wijsinrichtingen als draagsters van de moderne opvoedingsgedachte de noo- dige mogelijkheden tot ontplooiing opengesteld. Geen persoonlijke ongevallen Gistermorgen zijn in de nabij-heid van de centrale werkplaats der Ne derlandsche tramweg maatschappij te Drachten vijf brisantbommen ge vallen. Een van deze kwam nabij een boerderij terecht, waardoor alle rui ten vernield werden. Bovendien werd in de omgeving een twintigtal brandbommen neergelaten. Een hiervan ging door dak en pla fonds van een particuliere woning en kwam in het gelijkstraatsche gedeelte terecht. Een begin van brand werd met zand gebluscht. Een andere brandbom sloeg door het dak van de werkplaats der N.T.M., doch veroor zaakte geen schade. Andere brandbommen richtten geen schade aan. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. De acoustiek Over de acoustiek en de technische apparatuur diende de heer J. Mgm. Madsen, chef van de technische inrich tingen van voorlichting. Gedurende den bouw zijn na iedere phase van de be werking der studio’s de nagalmtijden door den technischen dienst van de A.V.R.O. gemeten, hebben de orkesten proef gespeeld en werden gramofoon- opnamen gemaakt. Deze nagalmtijden, waaronder men verstaat den tijd, waar in een afgebroken toon uitklinkt tot een millioenste van zijn sterkte, zijn di rect afhankelijk van het absorbeerend vermogen der wanden, vloer, plafond en alle in de studio’s aanwezige mate rialen. Het aanbrengen van absorbee- rende materialen komt voorname lijk neer op het terugbrengen van den nagalmtijd der lage tonen. Zoo hebben ook in de dansmuziek-studio de bolvor mige voorwand en in de groote studio de beide korte wanden en de in zigzag- vorm aangebrachte vrij trillende boards, hun technische bedoeling. Op deze wijze werd voor iedere stu dio stap voor stap den nagalmtijd voor het geheel te meten frequentiegebied (van 60 tot ca. 8000 per sec.) terugge bracht op voor de groote studio ca. 2 sec. en voor de dansmuziek-studio op ca. 1.3 sec. De nieuwe studio, die daarop werd bezichtigd, maakt een buitengewoon goeden indruk. Zij is met echt Holland- sche vakkennis en degelijkheid ge bouwd, mag een sieraad heeten voor de A.V.R.O., maar ook een sieraad voor het wetenschappelijke peil van onze Nederlandsche bouwkunst. Hier is, in een tijd waarin wij ons daar dubbel op verheugen, weer eens het bewijs gele verd van de positieve waarden, waarin ons kleine land groot en leidinggevend kan zijn. De na 10 ring van de kon ook op het onderwijs hier te lande niet zonder invloed blijven. De opvoe ding der nieuwe generaties van het Nederlandsche volk had met het oog op een duurzame Duitsch-Nederland- sche toenadering, waarvoor onder Ontheffing voor kinderen, die een Duitsche school bezoeken Het Verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen betreffende ontheffing van de verplich ting, bedoeld in artikel 1 van de Leer plichtwet. Hierbij wordt bepaald: Personen, die ingevolge artikel lijder Leerplichtwet verplicht zijn er voor zorg te dragen, dat aan de daarbe- doelde kinderen voldoende lager onder wijs wordt verstrekt, komen deze ver plichting na, indien zij deze kinderen een onder het bevoegde Duitsche schooltoezicht staande Duitsche school voor gewoon of uitgebreid lager onder wijs of voor middelbaar onderwijs laten bezoeken. De in de Leerplichtwet voorkomende ontheffingsbepalingen houden hiermede geen verband. Voor de toepassing van de Leer plichtwet wordt vorenstaande onthef fing gelijkgesteld met een vrijstelling als bedoeld in artikèl 7, onder 3e van de Leerplichtwet, inhoudende, dat deze kinderen buiten de avonduren tenmin ste 16 uur per week onderwijs ontvan gen. Dit besluit is gisteren in werking getreden. Het is nog maar vier ja ren geleden, dat in Hilversum de nieuwe studio van de A.V.R.O. in gebruik werd ge nomen. Wat toen, op dat moment als „nieuw” gold, was inderdaad het beste van het beste. Nederland kon op deze prestatie trotsch zijn, de bouwer van deze studio, de heer Merkelbach, werd zelfs naar Amerika geroepen om daar als adviseur bij Amerikaansche radio studio’s aanwezig te zijn. En nu, vier jaren later, is de A.V.R.O. al weer uit gebreid en zoo was het gisteren voor de Algemeene Vereeniging Radio Om roep een groote dagHet studioge- bouw 2 aan den ’s-Gravenlandschen- weg no. 50, werd officieel in gebruik genomen. Het Verordeningenblad van gisteren bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. Hierin wordt bepaald: Als gebied, waarvoor de beperking in den zin van deze Verordening geldt, moe ten alle wateren, waar eb en vloed gaat, worden beschouwd die: 1. ten Zuiden door den Zuidelijken oever van de Wester- schelde; 2. ten Noorden door net Haring vliet en het Hollandsch diep tot voorbij Willemstad; 3. in het Noordwesten door de zee begrensd worden. Vaartuigen mogen het gebied waarvoor de beperking geldt, niet bevaren, wan neer het varen uitsluitend of overwegend bedoeld is als sport of genoegen, of het maken van uitstapjes dient. Vaartuigen, die uitsluitend of overwe gend voor sport, genoegen of uitstapjes dienen, mogen alleen dan in bedoeld ge bied liggen, wanneer de inrichtingen tot voortdrijving door het wegnemen van onderdeden onklaar zijn gemaakt en de zeilen van boord gehaald zijn. Komen in het gebied, waarvoor de be perking geldt, varende .vaartuigen, die de Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht, dan moet elk ander varend vaartuig terstond zoo ver mogelijk naar den uitersten rand van het vaarwater gaan. Degene, die aan boord de leiding heeft, zijn plaatsvervanger, de roerganger en de loods van een vaartuig worden, wan neer door hun schuld hun vaartuig «oo V'-ordt bestuurd, dat in strijd wordt ge handeld met de voornoemde voorschrif ten. gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes weken en met geldboete van ten hoogste vijf duizend rijksmark of met een dezer straffen. Met dezelfde straffen wordt de eigenaar van een vaartuig en degene, die een vaartuig daadwerkelijk onder zich heeft, gestraft, wanneer deze in strijd handelt met het voorschrift, dat de inrich tingen tot voortdrijving onklaar moeten zijn gemaakt. In ernstige gevallen wordt gevangenis straf (Duitsch recht) uitgesproken. Ook kan het vaartuig verbeurd verklaard wor den. Ieder feit, gepleegd in strijd met de voorschriften van deze Verordening, is een delict, als bedoeld in de Verordening no. 12/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Andere strafrechtelijke voorschriften blij ven van kracht, voor zoover deze niet met deze verordening in strijd zijn. Deze Vragen aan B. en W. in Amsterdam Naar de persdienst van de N.S.B. meedeelt, heeft het lid van den Amster- damschen gemeenteraad, ds. mr. L. C. W. Ekering, tot B. en W. vragen ge richt naar aanleiding van de verant woordelijkheid voor de proefneming, welke terzake van de slachting op 5 Augustus j.l. heeft plaats gehad in het gemeentelijk abattoir aldaar. Uiteenzetting van den architect Bij het bezichtigen van het fraaie nieuwe gebouw, dat architectonisch vol maakt aansluit bij en harmonieert met de oude studio, gaf de architect, de heer B. Merkelbach, een toelichting over de uitvoering van het bouwwerk en de daarbij geldende overwegingen. Ten aanzien van de nieuw te bouwen studio’s, stond men voor de principieele beslissing, of deze aan het bestaande gebouw vast te bouwen of over te gaan tot een afzonderlijk op te richten ge bouw. Voor de uitbreiding van de recreatieruimte en de garderobe stond vast, dat deze onmiddellijk aan de be staande koffiekamer en garderobe moest aansluiten, terwijl de muziekbiblio theek, gramotheek en nevenruimten, onmiddellijk contact met den bestaan- den studiobouw moesten hebben. Nadat dit probleem grondig was be studeerd, kwam men tot de conclusie, den bouw van de beide studio’s in een afzonderlijk gebouw te doen geschie den, opgericht op het terrein, dat reeds eerder in het bezit der A.V.R.O. was gekomen. De beide studio’s werden gebouwd op het terrein aan de overzijde van het melkpad tevens begrensd door den ’s-Gravelandschenweg en den Hooge Naarderweg. De groote studiozaal plaatsten wij zoover mogelijk op de ach terzijde van dit terrein, terwijl de dans muziek-studio daarvoor werd geprojec teerd. Voor de isolatie van de studio’s werd dezelfde bouwconstructie gekozen als bij den eersten studiobouw met succes gebruikt was. De nieuwe groote studiozaal zou uit sluitend bestemd zijn voor een orkest van 30 tot 40 man zonder publiek, zoo- dat de geluidprojecteerende vorm, dien de bestaande studiozaal heeft, hierbij niet bruikbaar was. In de bestaande studiozaal hadden wij n.l. niet uitslui tend rekening te houden met het ge luid, dat de microfoon zou bereiken, doch er moest ook zorg gedragen wor den, dat het geluid de vijfhonderd in de zaal en op het balcon aanwezige personen goed bereikte. Toen wij dan ook met den acoustisch adviseur, den heer J. W. Janzen, deze problemen be spraken, bleek, dat bij een objectieve bestudeering een zeer merkwaardige vorm voor de nieuwe groote studiozaal ontstond. Deze, door den heer Janzen aange geven, vorm vertoont n.l. veel overeen komst met een viool. Het uitgangspunt van zijn studies was een zoo gelijk matig mogelijke geluidsverdeeling te krijgen. De door hem aangegeven vorm werd onder/ocht in het laboratorium van Philips te Eindhoven, terwijl even eens lichtproeven werden genomen. Daar de studio’s evenals de bestaan de niet van ramen voorzien zijn, was wederom mechanische ventilatie nood zakelijk en de air conditioning werd in samenwerking met ons ontworpen door Rede van den heer Vogt Een radio-omroep zoo zeide de di recteur van het omroepbedrijf, de heer Willem Vogt, in zijn redevoering, waarin hij de uitbreiding van de A.V.R.O.-sturiio’s toelichtte is een dynamisch bedrijf, een instelling, die zich voortdurend ontwikkelt, die altijd streeft naar vernieuwing en verjonging in de uiteindelijke verwachting, dat hiermede verbetering wordt bereikt. Bij de A.V.R.O. ligt er tusschen be denken van nieuwe, noodzakelijke plannen en het uitvoeren nooit een lan gen, stoffigen weg, zoodat reeds eind 1938 aan de architecten Merkelbach en Karsten de bouwmeesters van de „oude” studio opdracht werd ver strekt voor den bouw van een nieuwe, om te voorzien in een dringende be hoefte. De opdracht werd door de architecten uitgevoerd in samenwer king met architect A. Boden. De jaren in de eerste studio leidden tot een zoo intensief studieleven, dat wilde men een gezonde ontwikke ling en ontplooiing der verschillende nieuwe bedrijfsactiviteiten niet rem men over het stichten van nieuwe lokaliteiten moest worden gedacht. Het nieuwe studiogebouw is een ge heel zelfstandig gebouw, dat door een ruime tunnelgang, die onder Melkpad doorloopt, met het oude ge bouw is verbonden. Welke waren nu. meer in het bijzonder de oorzaken, die tot deze uitbreidingen noopten vroeg de directeur zich in zijn rede af. Ten eerste de openstelling van de studio voor het publiek, maar in tn- geren zin de openstelling voor de le- den-luistervinken. De groote zaal, die ruimte biedt voor vijfhonderd toehoor ders, was weldra eenige malen per week dicht bezet met gasten. Voorts bezochten 138.000 personen de studio’s, terwijl 137.000 bezoekers, verdeeld over 274 avonden, publieke voorstellingen in de studio bijwoonden. Weldra kwam men in alle opzichten ruimte tekort. Aan al de wenschen en noodzakelijk heden is thans door het gereedkomen van de nieuwe gedeelten volkomen be vrediging geschonken. De garderobe is met 228 kapstoknummers uitgebreid. Het nieuwe restaurant telt 280 zitplaat sen. Er is een tweede concertzaal ge bouw, uitsluitend voor omroepgebruik, dus zonder accomodatie voor het pu bliek, die een inhoud heeft van 3787 kub. meter, d.i. 762 kub. m. meer dan de „oude” groote zaal. Er is een nieuwe dansmuziek-studio met een jnhoud van 92& kub. m. De technische dienst krijgt de beschikking over de „oude” discotheek voor meet- kamer, terwijl een nieuwe discotheek van 95 vierk. m. oppervlak in het poortgebouw gereed staat, d.w.z. 58 vierk. meter grooter dan de tegenwoor dige. Voor de muziekbibliotheek is in het poortgebouw een ruimte gereserveerd van 191 vierk. m. oppervlakte, waar door de stemkamer, die tijdelijk in ge bruik was genomen als muziekbiblio theek, aan haar oorspronkelijke bestem ming kan worden teruggegeven. Tenslotte zijn de begeerde werkka mers voor leden van den staf en voor de arrangeurs eveneens in het poort gebouw gereedgekomen. Deze kamers zijn alle op deugdelijke wijze geluids- vrij gemaakt. Studiogebouw 2 is, behalve van een stemkamer voor het orkest, van twee Slachtvoorschriften in andere landen. Andere staten hebben reeds lang de consequenties daaruit getrokken en hebben slachtvoorschriften in dit ver band uitgevaardigd. Als eerste land ver bood het vrije Zwitserland reeds in 1893, dus bijna een halve eeuw geleden, het slachten zonder verdooving, Noor wegen volgde in 1929, ook Zweden, ja zelfs de sterk verjoodschte voormalige staat Polen had een gelijk verbod uit gevaardigd. In het Duitsche Rijk ging Beieren in 1930 voorop (Saksen had een verbod van 1892 tot 1910), tot door een wet van 21 April 1933 een uniform recht werd geschapen, d.w.z„ dat in ’t geheele Rijk het slachten zonder verdoovin» werd verboden, een recht, dat natuur lijk thans in het geheele Groot-Duitsche Rijk van kracht is. Daarom was ’t een onbegrijpelijke mis stand, dat juist het Nederlandsche staatsgebied, dat bovendien een wette lijke dierenbescherming heeft, deze wreede slachtmethode verdroeg, hoewel het Nederlandsche volk zeker te be schouwen is als een volk van dieren vrienden. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft daar- vroegere regeeringen geen plaats was,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9