Herhaaldelijk luchtalarm te Londen Woensdag 4 September. Na vlucht Engeland een naar 1940. No. 17664. NIEUWE GEEST naar Groote formaties bommenwerpers vallen aan Engelsche bommen op Nederland TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG In verschillende Engelsche steden aanzienlijke verwoestingen aangericht Nederlandsche arbeiders Duitschland L Brandende steden Bommen op Zuid- Engeland Délfilé van een Duitsche politie-afdeeling PRIJS DER ADVERTENTIKN: PRIJS DEZER COURANT: Victoriakruis het het paleis. sche vliegers vliegtuigen worden 12 Duitsche wordt, Ook in Zeeland er tijdens het luchtalarm 3 officieren met 7 onderscheiden. De 4 plechtigheid geschiedde niet, zooals ge- j bruikelijk, op het binnenplein, maar in 4 4 Ziekteverschijnselen bij Engel- 4 4 f De vermindering in het aantal lan- J Koning George heeft gistermiddag in het Buckingham Palace te Landen Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’’ 3.Franco per post met Mode blad 4.—zonder Modeblad 3.75. Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren -en de geldende goedk. abonn.prljzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Koning George decoreert Engelsche officieren zijn een de STATEN Hedenavond uur van zonsonder gang 8.21 uur, zonsopgang 5 Sep tember 6.57 uur. In den tusschen- liggenden tijd moet dus worden verduisterd. Een zaak, welke de Duitsche bezet- tingsautoriteiten en ook de voornaam ste Nederlandsche autoriteiten zeer ter harte gaat, is nog steeds die van de werkloosheid hier te lande en hoe deze te beperken. Vooral nu de herfst- en wintermaanden naderen, is het van het grootste belang, dat dit probleem zoo goed mogelijk tot oplossing komt. Het is een zeer gelukkig verschijnsel hierbij, dat thans een groot aantal Nederland sche werkloozen op de Duitsche arbei- dersmarkt gebracht kunnen worden. Uit brieven, die Nederlandsche arbei ders in Duitschland naar hun verwan ten in Holland zenden, blijkt, dat zij het Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regeL Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Kent en Essex bestookt Reuter meldt uit Londen De ministeries van luchtvaart en vei ligheid deelden gisteren mede, dat groote groepen vijandelijke vliegtuigen gisterochtend over onze Zuidoostkust vlogen. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn eenige bommen in de graafschappen Kent en Essex neerge worpen VEREENIGDE De militaire commissie van het Huis van afgevaardigden heeft met 12 tegen 11 stemmen de aanvulling op de dienst plichtwet goedgekeurd, welke de regee- ring machtigt fabrieken ten behoeve van de productie van oorlogsmateriaal te pachten, in geval deze fabrieken het aannemen van regeeringsorders om de een of andere reden weigeren. De aanvulling beteekent een ver zachting op de bepaling, welke de Se naat had aangenomen, krachtens welke de regeering gerechtigd zou zijn derge lijke fabrieken in beslag te nemen. des nachts zonder raadpleging hun kaarten konden oriënteeren. De goede behandeling, welke zij ondervinden, trekt vele nieuwe werkkrachten aan tijdperk moet openen van weder-op- bouw, van vernieuwing, van herstel en verhooging van welvaart, van zooveel mogelijk levensgeluk voor zooveel mo gelijk menschen. Ons voorbereiden op dezen beteren tijd, waarin wij ons aandeel aan het goede mogen verwach ten, is de groote taak, die thans, in dezen moeilijken tijd, op ons allen rust, individueel en in gemeenschap. Met hoe meer energie en met hoe meer inzicht in de huidige werkelijkheid en in de toekomst wij ons aan deze taak zetten, hoe beter wij den nieuwen geest verstaan, des te meer betoonen wij ons echte, goede Nederlanders, waar dig dat men ons eigen karakter en eigen bestaan ontziet en ons het recht geeft om mettertijd mede zelf te be slissen over onze toekomst. in elk opzicht naar wensch hebben, zoo wel wat hun arbeid betreft als wel wat hun sociale verzorging, de woongelegen heid, de voeding etc. aangaat Wij zullen morgen enkele van deze brieven publi- ceeren; zij zijn van belang, omdat zij vele scheeve voorstellingen recht zetten en als zoodanig ook stimuleerenden in vloed kunnen uitoefenen op au J ere werkzoekenden, waardoor mede een bij drage geleverd wordt tot bestrijding van de werkloosheid, die zulke zware finan- cieele offers van de gemeenschap vraagt en die in zooverre ook een kwaad is, dat zij het moreel van een deel der bevol king ernstig aantast. Zij is een gróót kwaad, dat vele andere kwaden omvat Op het oogenblik is de Nederlandsche arbeidsmarkt niet in staat de vele dui zenden mannen en vrouwen, die reeds jaren tot werkloosheid gedoemd zijn, in het arbeidsproces in te schuiven. Dit is niet te verwonderen, daar er ook in nor male tijden een groot aantal Nederland sche werkloozen zijn. Ondanks deze situatie is het toch nog mogelijk goed-loonenden arbeid te krij gen, waardoor betere sociale en econo mische verhoudingen verkregen kunnen worden. Reeds hebben duizenden Neder landsche werkloozen door bemiddeling van de Nederlandsche arbeidsbeurzen, waaraan Duitsche deskundigen zijn toe gevoegd, hun weg naar Duitschland ge vonden en daar een hun passende be trekking gevonden. Van bevoegde Duitsche zijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat deze p arbeiders werken in streken, die niet ver van hun woonplaats zijn gelegen en dat zij werken met en onder Duitschers met wie zij kameraadschappelijk om gaan. Hun sociale positie in Duitschland is volkomen gelijk aan die van de Duit sche arbeiders. De Nederlandsche arbeiders en em ployes, die in Duitschland werkzaam zijn, kunnen hun loon- en salaris-over- schot naar hun verwanten in Holland overmaken. Zij behouden hun loon tij dens hun vacantie. Het is bekend, dat de Nederlandsche arbeider over het algemeen gehecht is aan huis en haard. Daarom is er voor gezorgd, dat hij in Duitschland gezel lige en aangename veelal moderne woongelegenheid vindt, terwijl het eten er voortreffelijk is en veelal klaar ge maakt wordt door Nederlandsche koks. In de arbeiderskampen is veel Neder- landsch personeel, dat, waar de arbeider moeilijkheden mocht hebben, met de taal bijvoorbeeld, steeds gaarne alle in lichtingen en hulp verstrekt Het is al te goed bekend, dat zekere elementen, die het aangenamer vinden niets te doen zonder te beseffen, dat zij hun volk daarmede groote schade berok kenen, er op uit zijn hun vrijen tijd te benutten met het vertellen van sprook jes en het verspreiden van boosaardige geruchten over de toestanden in Duitschland. De kwaadsappige verhalen van deze lieden worden afdoende weer legd door de vele brieven, die door de arbeidsbeurzen en door familieleden hier te lande worden ontvangen en waarin duidelijk tot uitdrukking komt, dat deze Nederlandsche arbeiders het in Duitschland volkomen naar den zin hebben. Zij wekken hun kameraden op zoo spoedig mogelijk hun voorbeeld te volgen. Zooals reeds gezegd, stellen wij ons voor in ons blad van morgen een aantal van deze brieven te publiceeren. Twee dooden en enkele zwaar en licht gewonden RUSLAND. De bladen te Moskou publiceeren een order van den volkscommissaris van oorlog, maarschalk Timosjenko, waarin de jaarlijks gebruikelijke op roep voor het roode leger, de roode vloot, alsmede voor de grenstroepen en de troepen voor de binnenlandsche bescherming gedurende den tijd van 15 September tot 10 October bevolen wordt. Opgeroepen worden de volledige lichting 1920, alsmede de recruten van de lichting 1921, die tusschen 1 Janu ari en 31 Augustus van dat jaar gebo ren zijn, voorts de recruten van de lichtingen 1921 en 1922, voor zoover zij een middelbare school afgeloopen heb ben, benevens de recruten van oudere lichtingen, die uitstel gekregen hadden. Eveneens werden in den afgeloopen nacht door een Engelsch vliegtuig een zestal brisantbommen uitgeworpen bo ven Terneuzen. Hierbij werden 2 men schen gedood, terwijl 2 personen zwaar en 2 licht gewond werden. Een school en negen woonhuizen werden geheel of gedeeltelijk vernield. Ook zijn nog enkele bommen geval len op Ritthem, op Walcheren, maar deze kwamen in een weide terecht, waar zij slechts geringe schade hebben teweeggebracht Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven fijnen) Giro No. 12500 Wie niet ziende blind en hoorende doof is, zal tot de erkenning moeten komen, dat zich sedert den grooten ommekeer in het lot van ons land meer en meer een nieuwe geest onder ens volk doet gelden. Een nieuwe Neder landsche geest, want hij beoogt de bescherming van ons vaderlandsche ka rakter, het behoud van ons vrije volksbestaan naar eigen aard en wezen. Deze nieuwe Nederlandsche geest echter is Europeesch gericht door de geweldige gebeurtenissen, welke ons volksbestaan zoo hevig hebben ge schokt en tot ver buiten onze grenzen reeds zoovéél grondig hebben veran derd. De korte oorlog op ons grond gebied en de daarop gevolgde bezet ting hebben ons land, dat voorheen zoo lang een tamelijk afgesloten bestaan leidde, plotseling gebracht binnen de groote Duitsche levensruimte en daar mee binnen het uitgestrekte Europee- sche continentale gebied, dat thans bezig is zich onder Duitschland’s lei ding tot een machtige economische eenheid te vormen. Gisteren hebben, naar het D.N.B. verneemt. Duitsche vliegtuigen mi litaire werken ten Noorden van Londen aangevallen, waarbij het verscheidene malen tot hevige luchtgevechten kwam. Gisterochtend is in Londen lucht alarm gemaakt, terwijl boven de stad een buitengewoon fel lucht gevecht woedde, aldus Reuter. Aangenomen wordt, dat minstens 2 Duitsche machines daarbij zijn neergeschoten. Dit was het grootste luchtgevecht, waarvan tot dusver melding is ge maakt, in dit district. Groote for maties bommenwerpers vlogen, be geleid door jachtvliegtuigen, ver volgens over de Zuid-Oostkust Britsch gebied binnen. Tegen 2 uur ’s middags werd in het gebied van Londen wederom luchtalarm gemaakt. Het lucht alarm duurde tot 3 uur, aldus be richt Reuter. Ook vanmorgen is in het gebied van Londen luchtalarm gemaakt, dat van 9.20 tot 10 uur duurde. Foto van het défilé van een Duitsche politie-afdeeling, dat dezer dagen plaats vond. De publieke belangstelling was zeer groot. (Poiyooon) ge afstandsvluchten van de Royal Air 4. Force over Europa, welke de laatste dagen valt waar te nemen, is volgens een bericht van de „Philadelfia Daily News”, aldus meldt het D.N.B., daar aan te wijten, dat bij de overwerkte Engelsche vliegtuigbestuurders voor den langen afstand ernstige stoornis sen in hun gezondheid zijn opgetreden. De uiterlijke verschijnselen van deze vliegersziekte zijn voortdurende hoofdpijnen, een lichte verzwakking van het oog, hartkloppingen, welke in sommige gevallen reeds tot verval van krachten geleid hebben en een ste kende pijn in de borst. Het „Institute of medical research” te Londen is bezig de oorzaken van de vliegers ziekte na te gaan en tracht daarvoor een genezing te vinden door een spe ciale aanvulling in de zuurstofmening en door behandeling in een kliniek. Een Duitsche jachtvlieger wordt door het grondpersoneel gelukgewenscht met zijn overwinningen, na terugkeer van een vl ucht naar Engeland. (Holland) Het is duidelijk, dat wij hier niet te doen hebben met een tijdelijken toestand, voor den duur van de bezet ting. Wij mogen, op grond van de be kende toezeggingen van gezaghebbende Duitsche zijde, vertrouwen, dat de be zetting ons land zal verlaten als na den oorlog de nieuwe verhoudingen geregeld zijn, en dat ons een zelfstan dig volksbestaan zal worden gegund. Het zal echter niet het oude Neder land zijn, daarvan mogen wij ons reeds overtuigd houden, ook al weten wij thans nog niets van den staats vorm, waaronder wij zullen leven. De thans ontstane nauwe verbonden heid van ons lot met dat van Duitsch land en onze directe deelneming aan het Europeesche economische leven zullen krachtig haar stempel blijven drukken op de economie, maar daar mee ook op het sociale en geestelijke leven van en in ons land. Dit is het, wat men thans geleidelijk ziet geboren worden, in materieelen zin, door economische en sociale orde ning, maar óók in den geest. Want er is een veldwinnend inzicht, dat er vrij plotseling een krachtige evolutie is ontstaan in de grondslagen van onze samenleving, dat veel van het oude zal verdwijnen of veranderen (bij behoud van het goede), veel nieuws ervoor in de plaats zal komen. Meer en meer ziet men het bewustzijn doordringen, dat van onder af op alle gebied van het maatschappelijk leven een krach tige opbouw noodig is, waaraan reeds nu op allerlei terrein wordt gewerkt, een logische opbouw op de reëele fun damenten, welke het leven in zijn na tuurlijke verscheidenheid aanbiedt, met gehinderd door onlogische groe- peeringen en tegenstellingen; een orga nische opbouw van elk der onderschei den factoren van het materieele en culturele leven, doch tevens een op bouw van deze verscheidenheid tot een hecht en sluitend geheel. Het is duidelijk, dat hiertoe twee dingen allereerst noodig zijn: in de eerste plaats de wil van het Neder landsche volk, in zijn verschillende geledingen en groepeeringen, om de gemeenschap in haar geheel te dienen; in de tweede plaats een krachtig cen traal gezag, berustend op het vertrou wen van het volk. Men vergist zich echter als men meent, dat het dienen van de gemeen schap moet meebrengen een geestelijke vervlakking. Dit laatste zou al zeer ón-Nederlandsch zijn. Want het be hoort tot de meest waardevolle ken merken en tot de krachtigste eigen schappen van ons volk, dat het een diep en rijk en in verscheidenheid van vorm zich openbarend geestelijk leven heeft, bovenal een innig religieus leven. Dit moet niet slechts worden ontzien en geëerbiedigd, maar zelfs bevorderd, om der wille van de gees telijke vrijheid, maar ook omdat het een machtig en onmisbaar element van onze volkskracht is. Doch dit is iets anders dan dat men toelaat, dat de geestelijke verscheidenheid het economische en sociale leven versnip pert door haar voor dit gebied niet geldende scheidingslijnen en het staat kundige leven en daarmee het gezag door haar verdeeldheid verzwakt, zeer ten nadeele van de volksgemeenschap. Wij leven thans temidden van den grimmigen oorlog. Ons land is bezet door de mogendheid, die ons na een dappere verdediging onzerzijds heeft onderworpen. Mede-léven beteekent óók voor ons volk thans mede-lijden het kan niet anders. Wij moeten er in berusten en onze offers brengen, hoe zwaar dit ook velen moge vallen. Maar wij moeten voor oogen houden, dat het doel van den oorlog isde vrede- Een vrede op andere grondslagen dan die, waarop de samenleving der volken vóórdien berustteeen vrede, die een1 De zware en voortdurende aanvallen der Duitsche luchtmacht op Engeland hebben o.m. tot gevolg een verminder de intensiteit der Britsche luchtaanval len op ons land en op West-Duitsch- land. De laatste dagen vertoonden zich slechts weinig Engelsche toestellen boven Nederlandsch gebied. De enkele Britsche bommenwerpers, die hier kwamen, hebben echter in den afge loopen nacht door de roekelooze wijze, waarop zij hun bommenlast hebben uit geworpen, onheil gesticht. Vannacht is door een Engelsch vliegtuig een bom geworpen, waardoor een boerderij werd getroffen, welke be woond werd door G. A. Waiboer aan de Grootsloot in De Zijpe, in Noord- Brabant. De heer Waiboer is hierbij om het leven gekomen, terwijl vrouw licht gewond werd. Als kaartenhuis is het voorhuis van boerderij in elkaar gezakt. De muren zijn naar binnen gevallen, het voorste deel van het dak, dat intact was ge bleven, stulpte over de ruïne heen. Een wonder is het, dat de vrouw zich met haar kindje nog kon redden. De heer Waiboer was in het puin bekneld ruim een uur na den inslag kon de brandweer van De Zijpe het slachtoffer bevrijden. vele plaatsen hebben de Engelschen daarom zelf vuur aangelegd, om de Duitsche vliegers in hun oriënteering te misleiden. Ook in den afgeloopen nacht waren Duitsche gevechtsvliegtuigen naar En geland onderweg en hebben zij op ver scheidene doelen, die voor den oorlog van belang zijn, gelegen op de Zuide lijke helft van het Engelsche eiland, bommen van het zwaarste kaliber ge worpen. De bataljonscommandant Copeman schrijft in de „Evening Standard”, dat Duitschland met zijn voortdurende luchtaanvallen en door het gebruik ma ken van zijn uitputtingsmethoden reeds de gevaarlijkste resultaten in Engeland heeft bereikt. Reeds is een aanzienlijk deel van Engeland's industrieele productie stil gelegd en is een groot aantal huishou dens als gevolg van slapelooze nachten volkomen in de war. De luchtaanvallen van gisteren op Engeland hebben, naar het D.N.B. ver neemt, zoo hevige branden doen ont staan, dat de Duitsche vliegers zich van Op Volgens te Stockholm ontvangen recente berichten uit Londen is de schade, die door de Duitsche bom aanvallen in verschillende steden van Zuid- en midden-Engeland is aangericht, zoo groot, dat zij kan worden vergeleken met de ver woestingen in Warschau en Rotter dam. Boven een heele reeks Engelsche steden hangt een ondoordringbare, breede rookwolk, afkomstig van branden, die vuurzuilen van vele meters hoogte hebben doen ont staan. De aanblik van deze brandende steden is verschrikkelijk en heeft een verpletterend effect op de stemming der bevolking. Bij de aanvallen der Duitsche jagers en gevechtsvliegtuigen op Zuid-Enge- land is het, naar het D.N.B. verneemt, gisteren tot verscheidene verwoede luchtgevechten gekomen, waarbij vol gens de tot dusverre ontvangen berich ten 39 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvallen op Britsche vliegvel den werden nog 15 vliegtuigen op den grond vernield. Tot dusverre vliegtuigen vermist. Eden verwacht ernstige gebeurtenissen Naar uit Londen gemeld aldus verneemt D.N.B. uit San Se bastian, heeft de minister van oorlog, Eden, ter gelegenheid van een groot noenmaal verklaard, dat het zeer on voorzichtig is aan te nemen, dat het gevaar voor een inval in eenig opzicht minder dreigend is. De komende weken kunnen zich nog veel ernstiger ge beurtenissen dan tot dusver afspelen. Engeland heeft evenwel nog nooit een beter leger gehad. Eden heeft voorts een boodschap tot het leger en de luchtafweertroepen ge richt, waarin hij naar aanleiding van den verjaardag der oorlogsverklaring hen met hun taak geluk wenscht. (Zie verder, le blad, pag. 2.) COURANT IIAAGSCHE 4 4 f 4 4 4 4 4 4 OP DE AANVULLING DIENSTPLICHTWET DE NIEUWE LICHTINGEN OPGEROEPEN Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1