Engeland’s beschermersrol uitgespeeld Circusreizigers HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 DUITSCHLAND De afstand en gaven Poolsche vliegers den strijd op Overeenkomst tusschen Engeland en Ameika Britsche vliegtuigen boven Berlijn ENGELAND. van Zevenburgen V^RINCESSE AVILLON IT SCHEVEN IN GEN Maar bij het RINGENHUIS slaagt u nog uitstekeno voor Gouden sieraden en verlovingsringen alsook Horl Princoctr RR inruil v. goudenzilv. ROEMENIE De oorlog ter zee RECLAMES. RECLAMES. AVOND Geen bommen uitgeworpen Vervolg van pag. 1. 19153 22830 van zich van een Het zou het D.N.B. van „Daily Met een Engelsch toestel bij Warschau geland „Het tHeutei det ijivctc iepiheA." De Britsche pers over het eerste oorlogsjaar een overzicht van de oorlogsjaar leger” van generaal Sikorski. De be manning, voormalige Poolsche vlie ger officieren, hadden zich vrijwillig aangemeld voor het ondernemen van een aanval op Berlijn. De Poolsche vliegers verklaarden, dat zij de zinneloosheid van den strijd hadden ingezien en bereid waren alles wat de Duitsche instanties interes seerde, te vertellen, wanneer men hen op vrije voeten liet. Deze toezegging werd hun gegeven. Naar officieel te Washington verluidt, aldus het D.N.B., is tusschen Engeland en de Vereenigde Staten een overeen komst gesloten, waarbij de Vereenigde Staten talrijke vloot- en luchtbases in Britsche bezittingen in den Atlantischen Oceaan voor 99 jaren pachten en daar voor Engeland de onmiddellijke be schikking over 50 verouderde torpedo- bootjagers geven. gen, wanneer de wateren om de Brit sche eilanden voor de Engelsche oor logsschepen onhoudbaar zouden wor den.” De vloot zal als laatste redmiddel naar de overzeesche gewesten worden gezonden ter verdediging van andere deelen van het rijk. WILLI FORST’s SERENADE met HILDE KRAHL en ALBERT MATTERSTOCK De „Daily Telegraph” keert zich in een scherp artikel tegen het steeds toe nemende rondstrooien van geruchten, hetgeen echter, naar het blad zelf toe geeft, een uitvloeisel is van de „onvol doende officieele Engelsche berichten- politiek". Het artikel bevat voorbeel den van dergelijke geruchten en brand merkt o.a. zakenlieden, die door ver spreiding van onware beweringen re clame voor zichzelf maken. Zoo zou de herberg „de Koningseik” verwoest zijn, waarop vele nieuwsgierigen er heen reden, constateerden, dat de ont spanning volkomen onbeschadigd was en er een vertering maakten. De za ken waren er nog nooit zoo goed ge gaan als na het zoogenaamde bombar dement. De schrijver meent, dat me nige melkwinkel en bakkerij op over eenkomstige wijze klanten lokt. 484e STAATSLOTERIJ. Trekking van 4 September. De Britsche vloot Naar Associated Press uit Washington meldt, is officieel medegedeeld, dat Engeland de regeering der Vereenigde Staten de definitieve verzekering heeft gegeven, dat het „de Britsche vloot nooit zal overgeven of tot zinken bren- De Duitsch-Russische overeenkomst van 31 Augustus Vloot- en luchtbases in ruil voor torpedojagers Naar te Berlijn bekend wordt is gis teren bij den laatsten luchtaanval der Royal Air Force op Berlijn een der vliegtuigen, welke aan den aanval deelnamen, niet naar het Westen te ruggevlogen, maar heeft den vlucht in Oostelijke richting voortgezet. Bij Frankfort aan de Oder werd de ma chine door het Duitsche luchtafweer geschut hevig onder vuur genomen. Tot verbazing der Duitsche instan- Overdracht geen verzwakking van de Amerikaansche vloot De opperbevelhebber van de Ameri kaansche vloot, admiraal Stark, heeft verklaard, dat de voorgenomen ruil van 50 oude Amerikaansche torpedojagers tegen steunpunten voor de vloot en de luchtmacht in den Atlantischen Oceaan geen schadelijken invloed zal hebben op de totale verdediging der Vereenigde Staten en dat dientengevolge deze tor pedojagers van het z.g.n. 1200 ton type niet van essentieel belang zijn voor de verdediging van de Vereenigde Staten. De onderminister van marine For- restal heeft een commissie van zeven deskundigen benoemd, welke, tezamen met de Engelschen, de juiste positie der nieuwe Amerikaansche steunpunten voor vloot en luchtmacht zal bepalen. Noorden van Zevenburgen de ontrui ming door de Roemeensche militairen snel, zonder dat er eenige wrijving be staat. In Grosswardein en in andere plaatsen zouden de Roemeniërs de door hen opgerichte nationale monu menten verwijderen. Het frontbericht van 3 dezer luidt: In tegenstelling tot de levendige ac tiviteit der Engelsche vliegers in de laatste dagen zijn, naar uit het weer- machtbericht van 3 September blijkt, ditmaal geen noemenswaardige vluch ten naar Duitschland gemaakt. Alleen in Zuidwest-Duitschland werden des nachts hier en daar bommen neerge worpen, zonder dat zij groote schade aanrichtten. Dit opvallende verschijnsel zal men nauwelijks kunnen verklaren met te wijzen op ongunstigen weerstoestand. Dit zou ook in strijd zijn met het feit, dat gisteren het Duitsche luchtwapen in onverminderde mate is opgetreden. Al staat dit ook niet volkomen vast, men zal toch de veronderstelling niet van de hand kunnen wijzen, dat de laatste bijzonder succesvolle Duitsche aanvallen op Britsche vliegvelden in Midden- en Zuid-Engeland niet zonder invloed zijn geblwen. De aanvallen der Duitsche groepen gevechtsvliegers in den nacht van 2 op 3 September waren gericht op de Engelsche West en Zuidkust. Hier werden weer de haveninstalla ties van Liverpool, Swansea en Bris tol, benevens de oorlogshavens van Plymouth, Portland, Poole en Ports mouth doeltreffend met bommen be stookt. In Midden-Engeland werd het belangrijke centrum der Engelsche wapenindustrie in Birmingham, Co ventry, opnieuw en met zichtbaar suc ces gebombardeerd. In de bekende vliegtuigmotoren- fabrieken van Filton, ten Noorden van Bristol, hebben verscheidene inslaande bommen zware branden doen ontstaan. Naar uit het rapport van de com- missie-Ridley blijkt, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm, die in opdracht van het Engelsche ministerie voor het mijnwezen de mogelijkheden voor de verhoogde productie van syntheti sche benzine heeft onderzocht, blijft de Engelsche steenkoolproductie ach- teruitloopen. Dit is volgens het rapport van de commissie vooral daaraan te wijten, dat een groot aantal mijnwerkers ge weigerd heeft door te werken. Door stakingen en door den slechten gezondheidstoestand zijn in vergelij king met de overeenkomstige maan den van het vorige jaar nog slechts 81 pCt. van de mijnwerkers de mijnen ingegaan. Na de voltooiing van de Hongaar- sche bezetting van Zevenburgen op 13 September zal daar voorloopig een militair bestuur ingesteld worden, meldt het D.N.B. uit Boedapest. De Hongaarsche minister van on derwijs en eeredienst, Homan, heeft medegedeeld, dat de Hongaarsche universiteit te Klausenburg, welke in 1919 door de Roemeniërs is gesloten, waarschijnlijk nog dezen herfst her opend zal worden. In Mail’ over het eerste staan de volgende opmerkelijke zin nen, aldus het D.N.B.; Te land was het een rampjaar, ter zee hebben wij ons best gedaan. Wij willen ons ech ter geen illusies maken over den algemeenen toestand. Hij is verre van bevredigend. De vijand kan een inval bij ons doen of niet, in ieder geval De Roemeensch-Hongaarsche commissie De gemengde Roemeensch-Hongaar sche commissie heeft gisteren aan de grens bij Grosswardein haar beraad slagingen voortgezet en de bescher ming van leven en eigendom der be woners van het gebied, dat door Roe menië ontruimd wordt, geregeld. Vol gens persberichten vordert in het De „Diplo” over den verjaardag de Engelsche oorlogsverklaring IEDERE AVOND DANSEN ORKEST PAUL GODWIN ZONDAGS MATINÉE Over het tot zinken brengen van den Britschen hulpkruiser „Dunvegan Castle”, dat reeds in het weermacht- bericht van 1 September gemeld werd, zijn nog bijzonderheden bekend gewor den. Toen de hulpkruiser door een Duitsche duikboot in het Noorden van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd werd, gingen de opvarenden in de boo ten, die 215 man opnamen. 31 Man worden vermist. Het motorschip was een der modernste eenheden van de Union Castle Line. In vredestijd voer het schip tusschen Londen en Zuid- Afrika, Het mat 15.007 bruto ton en werd vier jaar geleden gebouwd. Twee Britsche oorlogsschepen snelden op de uitgezonden S.O.S.-seinen naar de plaats der torpedeering. doch arriveer den te laat. Van de „Dunvegan Castle” was niets meer te zi^n. Eischt Japan doorlating van zijn troepen door Indo-China? Uit Saigon afkomstige berichten, vol gens welke Japan in ultimatieven vorm van de Indo-Chineesche regee ring de doorlating van Japansche troepen door Indo-China zou hebben verlangd, en de Indo-Chineesche regee ring dezen eisch van de hand zou heb ben gewezen, worden in gezaghebben de kringen te Tokio noch bevestigd, noch tegengesproken. In politieke krin gen wijst men er op, dat het hier een militaire aangelegenheid betreft en dat de leider van de Japansche delegatie Nisjihara, die indertijd met de. Indo- Chineesche regeering onderhandeld heeft over het verhinderen van den aanvoer voor Tsjang kai sjek, met des betreffende volmachten naar Indo- China teruggekeerd is. In hoever zijn besprekingen aldaar gevorderd zijn, is niet bekend. Grens van Zevenburgen gesloten. De Hongaarsche generale staf heeft voor den tijd van dertig dagen een algemeen verbod tot betreden van het herkregen gebied van Zevenburgen uit gevaardigd. Hongaarsche herdenkings postzegel Ter gelegenheid van de weder- inlijving der Zevenburgsche gebieden geven de Hongaarsche posterijen een postzegel van 10 filler uit met den opdruk „Het Oosten keert terug’. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen hebben vannacht op groote hoogte bo ven de Rijkshoofdstad gevlogen. Er werd luchtalarm gemaakt. Luchtdoel- artillerie en nacht jagers kwamen in actie. De vijandelijke toestellen kwa men afzonderlijk, op bepaalde afstan den, en wierpen op verscheidene plaat- sen lichtkogels uit. Er zijn geen bom men gevallen. De dag van heden moest eigenlijk voor het Engeland van de Churchills, Edens, Duff Coopers e n consorten een soort vreugdedag zijn, want een jaar geleden werd hun oude droom verwezenlijkt. Jarenlang waren zij reeds bezig geweest met de omsinge- lingspolitiek tegen het Duitsche Rijk. Door een royale uitdeeling van even on voorwaardelijke als waardelooze veiligheidsgaranties was een moreel onevenwichtig volk als het Poolsche in een toestand gebracht, waardoor alle vroegere gevoelens van bereid willigheid tot overleg veranderd wa ren in een matelooze grootspraak Niets scheen te zijn verzuimd om het Britsche rijk voor eens en altijd de hegemonie in Europa en elders ter wereld te verzekeren. Het afgeloopen jaar heeft vervolgens voldoende ge toond of de werkelijke Britsche waar de ook met de Britsche prestaties overeenkomt. Groot-Brittannië, dat zich eens met bijzondere voorliefde als de beschermheer van de kleine volkeren voordeed, heeft thans bewe zen onbekwaam te zijn om werkelijke hulp te verleenen en aangegane ver plichtingen na te komen. Vooral heeft dit afgeloopen jaar de Britsche maakt hij gebruik van deze campag ne om ons te verhinderen onze legers in het naburige Oosten en in Afrika te versterken. Niemand in ons land mag zich er over verwonderen, wan neer de vijand zich binnenkort keert tegen de landen in het Oosten der Middellandsche Zee om zich den toe voer van olie uit Iran en Irak te verzekeren. Wij zullen groote proble men op te lossen hebben. Wij hebben nieuwe methodes en nieuwe mannen noodig. De operaties van het leger in den loop van het vorige jaar heb ben ons getoond, dat onze leiding pre cies zoo gefaald heeft als de Fran- sche en den oorlog, waarin zij gewik keld was, niet begreep. Thans eerst beginnen zij juist te denken. Leiders met gedachten, die nog afkomstig zijn uit de jaren 19141918, moeten vol komen uit de leidende posities ver dwijnen. De „Times” moet in een beschou wing over de eerste twaalf oorlogs maanden toegeven, dat het verloop van de militaire operaties ieder ver rast heeft, aangezien men niet had verwacht, dat de Duitsche plannen met zulk een nauwkeurigheid en zoo’n vooruitzienden blik waren opgesteld. Vrijmoedig wordt vervolgens toegege ven, dat Engeland heel wat tegensla gen heeft moeten beleven. Wij hebben, zoo schrijft het blad, een reeks ergere strategische catastrophen moeten ver duren dan de meest pessimistische voorstelling nog voor een jaar had kunnen indenken. Het ministerie van binnenlandsche zaken te Boekarest heeft het volgende communiqué verspreid Een groep jongelieden, die in mili taire uniformen gekleed waren, heeft Dinsdagavond gepoogd den radiozender in Baneasa bij Boekarest, te bezetten. De poging het station voor zichzelf in gebruik te stellen, mislukte. Tegelijker tijd probeerden eenigen van hen het telefoongebouw van Boekarest te be zetten. Op het plein voor het ko ninklijke paleis loste een jongeman de monstratief eenige revolverschoten. In alle gevallen konden de daders ter plaatse in hechtenis genomen worden. Dergelijke niet als ernstig op te vatten pogingen werden in Kroonstad en in Constanza ondernomen, doch mislukten ook daar. De autoriteiten zijn volko men meester van den toestand. Overi gens is het rustig in het land. Door den aanslag op het telefoonge bouw was de telefoon in Boekarest ruim een uur lang buiten werking ge steld. Pas na 1 uur des nachts werden de gesprekken met het buitenland weer vrijgegeven. Actie van leden der oude politieke partijen In het communiqué van het ministe rie van binnenlandsche zaken, hetwelk Eerste contingent torpedo jagers reeds op weg naar Engeland United Press meldt uit Washington President Roosevelt heeft aan pers vertegenwoordigers verklaard, dat het eerste contingent der aan Engeland af gestane torpedobootjagers waarschijn lijk reeds op weg naar Engeland is. De onderstaatssecretaris van marine verklaarde, dat tot dusverre in totaal nog slechts 8 torpedobootjagers met volle uitrusting onderweg zijn naar Canada, waar zij Vrijdag overgedragen zullen worden. Engelsche commissie naar Zuid- Afrika en Indië De Engelsche minister van de voor raden, Morrison, heeft verklaard, dat de Britsche regeering een speciale commissie tot onderzoek van de pro ductie mogelijkheden voor munitie en ander oorlogsmateriaal naar Zuid- Afrika en Indië gezonden heeft om vooral den toevoer voor de strijd krachten in het Nabije Oosten en ten Oosten van Suez te waarborgen. Mor rison moet daarmede dus indirect toegeven, schrijft de „Lokal Anzei- ger”, dat het moederland heden niet meer in staat is uit eigen kracht in de behoefte aan munitie en oorlogs materiaal van zijn troepen in Afrika en het Naburige Oosten te voorzien, en wel eensdeels wegens de beperkte pro ductie mogelijkheden van zijn wapen industrie als gevolg van gebrek aan grondstoffen, anderdeels wegens de afsluiting van de Middellandsche azee en de toenemende gevaren op de an dere Britsche transportwegen. Londen bevestigt de verovering van Buna De reeds in het Italiaansche weer- machtbericht van 1 September gemel de verovering van Buna (Kenya) door Italiaansche troepen, wordt thans offi cieel te Londen bevestigd. Voorts wordt officieel uit Londen gemeld, dat de Britsche troepen zich ten Zuiden van Buna, aan de grens van Kenya, terug trekken. IlIISCOU< OU tegen hoogsten prijs „Openlijke oorlogsmaatregel” De aankondiging van Roosevelt over het verkrijgen van luchtmacht- en ma- rinesteunpunten op grond van een overeenkomst met Engeland is betrek kelijk eenstemmig goedgekeurd. Men verwacht evenwel, aldus meldt United Press uit Washington, dat over de overdracht van Amerikaansche torpe dobootjagers in vele kringen oppositie zal ontstaan, daar men daar deze maat regel als „openlijke oorlogsmaatregel” beschouwt. In het Congres verwacht men daarom stormachtige debatten. De oppositie van de isolationisten, die vreezen, dat de Vereenigde Staten in den oorlog meegesleept zullen wor den, zal misschien zelfs door op zich zelf pro-Engelsche kringen ondersteund worden, daar men in die kringen meent, dat de president door zijn eigenmachtig gesloten overeenkomst met Engeland het beslissingsrecht van den Senaat geschonden heeft. Het Duitsche frontbericht van gisteren overal in de stad werd aangeplakt, werd gezegd, dat eenige leden van de oude, ontbonden politieke partijen een politieke actie ontvouwd hebben, welke niet overeenkomstig heit karakter is van de hedendaagsche politieke to talitaire ordening van den Roeroeen- schen staat. Deze actie is in strijd met de voorschriften van de regeering en van de nationale partij als eenig wet tig toegelaten politieke organisatie. De mededeeling wijst er nadrukkelyk op, dat allen, die zich aan een dergelijke verboden politieke actie schuldig ma ken, met opsluiting in een concentra tiekamp bestraft worden. De onderstaatssecretarissen Simio- nescu en Cretzu, die van de regeering deel uitmaakten als vertegenwoordigers van de z.g. „generatie van 1922”, een nationalistische groep, zijn afgetreden. Hun ontslag is aanvaard. Simionescu was onderstaatssecretaris in het mi nisterie van gezondheid en Cretzu on derstaatssecretaris in het ministerie van onderwijs. De Deutsche Diplomatische Politi- sche Korrespondenz bespreekt heden den verjaardag van de Engelsche oor logsverklaring aan Duitschland en schrijft daarover: Inderdaad landde het toestel kort daarop op het aangegeven vliegveld. Het bleek, dat het toestel behoorde tot de vlieger groep van het „Poolsche waarin geenszins de Britsche wensch den kleinen landen vrede en veiligheid te verschaffen doch integen deel openlijk het streven voor den dag kwam, zooveel mogelijk landen als slagvelden en hulpvolkeren al leen voor Engelsche belangen te win nen. Het ware Engeland openbaarde zich aan zijn teleurgestelde vrien den als een „helper”, die zijn bond- genooten smadelijk in den steek liet en hun na hun ineenstorting, zooals bij Oran, nog den dolkstoot in den rug toebracht. Verder toonen de tegen het volkenrecht indruischende honger- oorlog, de moedwillige miskenning van het Roode Kruis en de poging om door aanslagen van allerlei soort neutralen in den oorlog te betrekken, ook den graad aan van den moreelen ondergang van het Britsche wereld rijk. De regeerders van Engeland hebben vervolgens lang genoeg gepro beerd hun volk en andere met brutale leugens den waren toestand te verhei melijken. Ook thans nog worden op de meest onverantwoordelijke wijze overwinningen aan de wereld voorge logen om door suggestie een wegzin kende werkelijkheid te vervangen. De geruchten over het zinken Britsch kindertransportschip D.N.B. meldtNaar Zondag avond uit Londen gemeld werd, een Britsch vrachtschip, dat zich met geëvacueerde Engelsche kinderen op weg naar Canada bevond, door een Duitsche onderzeeboot getorpedeerd zijn. Hieromtrent verklaart men te Ber lijn, dat bij bevoegde Duitsche instan ties omtrent dit voorval niets bekend is. Londen geeft noch den naam van het schip, noch de positie waar de tor pedeering geschied zou zijn. De aan doenlijke Britsche omschrijving van het bericht, volgens welke er onder de kin deren geen paniek is uitgebroken, maar dat zij koelbloedig hun plaatsen in de reddingbooten innamen, is te karakte ristiek, dan dat men deze onopgemerkt voorbij kan laten gaan. De kinderen zouden zelfs volksliederen gezongen hebben en o.a. ook een lievelingslied van de soldaten uit de Dominions. Het „Athenia”-geval ligt nog versch in het geheugen. Ook met dit nieuwe geval zou de openbare meening in de Vereenigde Staten op krachtige wijze beïnvloed moeten worden. Mislukte aanslag op radio- en telefoongebouwen 25.000 No. 18828. 100 No. 13789. Mijnen- en duikbootgevaar in Britschindische wateren Volgens een bericht van Tass uit Kaboel, waarin het blad „The civil and military Gazette” wordt geciteerd, hebben de Britschindische marine- autoriteiten zich genoodzaakt gezien, maatregelen te treffen ter bestrijding van het mijnen- en duikbootgevaar in de Britschindische wateren. Te Bom bay is een speciale cursus voor zee officieren ingesteld, welke zich bezig houdt met de strijdmethoden tegen duikbooten en mijnen. Voor koopvaar dijschepen zijn bewapende convooien ingesteld. De Indische koopvaardij schepen is men gaan bewapenen. Tijdens hun vluchten zijn de Engel schen door de Duitsche artillerie, die blijkbaar haar posities deels gewijzigd had, en in vele gevallen het vuur op den vijand niet eens behoefde te ope nen, misleid. Boven een vliegerskamp ten Zuiden van Berlijn is een lucht gevecht tusschen Duitsche nachtvlie- gers en een Bristol-Blenheim-toestel ontstaan. Door handige opstelling van de zoeklichten konden de Britsche vliegtuigen in deze streek geruimen tijd in de stralenbundels worden vast gehouden. Op deze wijze gelukte het een Duitsche Messerschmitt-machine van groote hoogte uit het duister ver rassend op de Blenheim af te komen. Na een verwoede schietpartij slaagde de Brit er in om door lager te gaan vliegen aan het licht van de schijn werpers te ontkomen en zoo den Duit- schen achtervolger te ontvlieden. Bij Maagdenburg is, naar verluidt, een Engelsche machine tegen een versper ringsballon opgevlogen en omlaag ge stort. Van bevoegde zijde, aldus het D.N.B., wordt thans in resumé bekend gemaakt, dat de meeste Engelsche vliegtuigen, die den afgeloopen nacht naar Duitsch land gevlogen zijn, koers zetten naar Berlijn, waar kort na middernacht alarm gemaakt werd. De Engelschen hebben bij hun nade ring den af weer van het Ruhrgebied. beschermersrol in een licht geplaatst, vermeden, een deel van de vijandelijke vliegtuigen werd reeds voor de Elbe tot terugkeer gedwongen. Vrij levendige activiteit van Duitsche en Engelsche toestellen viel in de omgeving van Maagdenburg waar te nemen. ties zochten de vijandelijke vliegers draadloos contact met een vliegveld bij Frankfort en verzochten het vlieg veld bij Okiece in de nabijheid van Warschau er van in kennis te stellen, dat zij het voornemen hadden daar te landen. Zij verzochten de landingsba- kens in werking te stellen. De ondergang van de „Dunvegan Castle” De terugkeer van de Eizassers naar hun land Het D.N.B. verneemt uit Straatsburg opmerkelijke bijzonderheden over de omstandigheden, waaronder zich de terugkeer der Duitsche Eizassers naar hun haardsteden voltrekt. De teruggekeerden hebben de reis van het onbezette Frankrijk naar huis gemaakt op veewagens, waarop zij dicht opeengepakt, zonder eenige gelegen heid om te zitten en onder de primitief ste hygiënische voorwaarden twee dagen en twee nachten lang hebben doorgebracht. Naar gemeld wordt, heb ben de Franschen ook reeds bij de eva cuatie zeer slecht wagonmateriaal be schikbaar gesteld, zoodat b.v. van een enkel transport, dat in de Dordogne aankwam, drie personen overleden waren. Uit verklaringen van de teruggekeer den blijkt, dat men de nog in het onbe zette Frankrijk achtergebleven Duitsche Eizassers door het verspreiden van af schrikwekkende berichten over Duitsch land tracht terug te houden. Zoo wordt o.a. beweerd, dat zij ondergebracht zullen worden in concentratiekampen in Polen, dat de treinen met repatriee- rende Eizassers bij het passeeren van de demarcatielijn meermalen door Duitsche soldaten met machinegeweer- vuur ontvangen worden en dat het raad zaam is, de door de N.S.V. uitgereikte spijzen en dranken te weigeren, daar men niet kan weten, of zij wellicht ver giftigd zijn. Daar staat het feit tegenover, dat de vluchtelingen bij hun aankomst door zusters van de N.S.V. en mannen van den rijksarbeidsdienst bereidwillig ont vangen, terstond verzorgd en in auto bussen naar hun haardsteden verder vervoerd worden. Te Toulon en Marseille, aldus vertel de een jonge matroos uit den Elzas, verblijven talrijke Eizassers, soldaten en burgers, wien het volkomen onbe kend gebleven is, dat voor hen de mo gelijkheid bestaat, naar hun vaderland terug te keeren. Zij gaan spoedig aan heimwee tegronde, doch men zegt hun steeds Gij kunt niet meer terug. De Duitschers hebben het binnenreizen verboden. Omtrent het verdrag, dat op 31 Augustus in Berlijn is onderteekend door Duitschland en de sovjet-Unie, betreffende de regeling van de rechts toestanden aan de grens, verneemt het D.N.B. volgende bijzonderheden. Het verdrag vormt het slot van een reeks moeilijke werkzaamheden, welke afgehandeld moesten worden bij de practische regeling van de Duitsch-sovjet-Russische grens. Het betreft daarbij vooral de opmeting en afbakening, welke met de onderteeke- ning van het „grensoorkondenwerk” van 17 Augustus 1940 eindigden en de „Duitsch-Russische overeenkomst over de regeling van conflicten en in cidenten aan de grens” van 10 Juni 1940. In verband met de genoemde ver dragen werd in een tijdsbestek van slechts 10 maanden een grens van 1389 K.M. vastgesteld en geplaatst op de noodzakelijke staatsrechterlijke basis Dit resultaat werd vooral mogelijk gemaakt door de samenwerking vol begrip van de Duitsche en de sovjet- Russische grenscommissie en door de wederzijdsche technische prestaties by de opmeting en afbakening, welke ondanks den ongunstigen weerstoe stand van den afgeloopen winter zon der onderbreking zijn uitgevoerd.. i I i i HEDENAVONDEN MORGEN VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF 1553 1928 2210 2308 2803 2887 2938 3162 3934 4656 4885 Laatste Voorstellingen van RECLAME MET GERUCHTEN OVER BOMBARDEMENTEN DERDE KLASSE DERDE LIJST VRIJWILLIG AANGEMELD VOOR EEN LUCHTAANVAL OP BERLIJN STEENKOOLPRODUCTIE LOOPT ACHTERUIT EENENDERTIG OPVARENDEN VERMIST AANVALLEN OP DE ENGELSCHE WEST- EN ZUIDKUST PRIJZEN VAN ƒ45. 5430 10956 13191 16369 18475 21634 6154 10963 13256 16429 18486 21747 6492 10986 13257 16643 18701 21790 6503 11227 13428 1691 6712 11627 13546 17160 19343 22916 7336 12025 13705 17234 19433 23621 8211 12089 13969 17283 19494 23699 8269 12100 14782 17339 19972 23945 8725 12540 15333 17406 20286 24004 9357 12607 15393 17470 20506 24010 9494 12704 15527 17785 20605 24044 4950 10265 12747 15565 17870 20660 24404 5127 10331 12754 15700 18060 21013 24635 5235 10744 13081 16039 18134 21479 24787 INCIDENTEN IN ROEMENIË

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2