DE TELEFOON BINNENLAND GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN FINANCIEEL Mededeeling van den Gemeentelijken Crisis- en Distributiedienst te ’s-Gravenhage HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 194Ö*— TWEEDE BLAD, PAGINA 2 FRAUDE VAN STEUNAMBTENAAR Beroep op het Nederlandsche volk STEEKPARTIJ TE UTRECHT JEUGDIGE VANDALEN Professor dr. J. P. Kleiweg de Zwaan ZESJARIG JONGETJE SPEELDE MET LUCIFERS BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO INLICHTINGEN OMTRENT MILITAIRE OPSTELLINGEN AAN EEN BUITEN STAANDER VERSCHAFT VROUW VAN VERMISTEN SOLDAAT OPGELICHT DE VROUW IN HET SPEL De beste vorm van snelverkeer? Rotterdamsche kinderen naar Drente Het soldatenkerkhof op den Grebbe- berg wordt verplaatst LOSSE STEEN OP DEN WEG WERD WIELRIJDER NOODLOTTIG Fonds voor oud*militairen RECLAMES. RECLAMES. was, Oorzaak van feilen brand te Amsterdam een van Wederom een aantal vertrokken provincie Oprichting van een gedenkteeken Turf bezit Engelsche vlieger begraven Ernstig verkeersongeval Door miltvuur gestorven dieren J. A. A. M. de Gruijtert overleden Verleent steun aan verminkte militairen en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden Wachtgeldregeling voor de leden der Tweede Kamer Distributie van terpentijn en lijnolie voor de schildersbedrijven Betaling voor gevorderde motorrijtuigen 25 Jaar verbonden aan het Koloniaal Instituut hadden slechts hebben, Hoog Militair Gerechtshof Laisterverbod overtreden Te Arnhem zijn aangehouden en in ar rest gesteld twee personen terzake van het beluisteren van een Engelschen zen der. Natuurlijk InL: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010* Een leeg lucifersdoosje en één lucifer in de kleine handen van een zesjarig jon getje, ziedaar de oorzaak van den grooten brand, welke Maandagavond een groote loods aan de Kattenburgergracht te Am sterdam in asch heeft gelegd en voor dui zenden guldens aan goederen heeft ver nietigd. Reeds tijdens den brand kreeg de politie mededeelingen over een aantal jongens, die in de omgeving van de loods waren ge zien, kort voor het uitbreken van den brand. Deze gegevens waren, aldus de Crt. voldoende om het spoor te volgen en zoo slaagde de justitiedienst van het bureau Kattenburgergracht er in eenige knapen aan te houden, die inderdaad bij de loods waren geweest en daar onder den vloer een vuurtje hadden gestookt. Een der jon gens had het doosje en den lucifer gevon den en een partijtje afval in brand gesto ken. Dit is het begin geweest van den kolossalen brand, waarbij alleen reeds in het gedeelte, dat gehuurd was door de fa. Hoogewerf en Co., voor ongeveer 300.000 a 400.000 gulden aan goederen is verbrand. In dit gedeelte van de loods was o.a. een groote partij klokken geborgen, voorts allerlei huishoudelijke artikelen, meubelen en kramerijen. Lang niet al dit goed wordt door verzekering gedekt. De schade in het gedeelte van de loods in gebruik bij de firma Levee is lang zoo groot niet, doch bedraagt toch vele duizenden guldens. De kinderen, die het wel zeer gevaarlijke spel letje hebben gespeeld, zijn allen door de politie gehoord. Een der knapen wordt aangewezen als de jeugdige brandstichter. Meisje bij aanrijding ernstig gewond Vanochtend om acht uur is op den Bavelscheweg te Gilze (N.Br.) de 15-ja- rige Martha’Brouwer door tot nu toe on bekende oorzaak door een vrachtauto aangereden. Met zeer ernstige verwon dingen aan het hoofd en een gebroken been is het slachtoffer per auto naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. Felle brand in grasdrogerij Gistermorgen is een felle brand uitge broken in de coöperatieve grasdrogerij te Onderdendam, gemeente Bedum. De brandweer uit Bedum bestreed het vuur met drie stralen en was na ruim een uur den brand meester. De grasdrogerij, die apart stond, is inwendig geheel uitge brand. Alleen de muren staan nog over eind. Een groote hoeveelheid gras, die daar Zaterdag j.l. was opgeslagen, is ver loren gegaan. De oorzaak is vermoedelijk toe te schrijven aan broeiing van het gras. De schade wordt door verzekering gedekt. te on geveer vijftigjarigen schoenwinkelier L. OPLICHTING VAN DEN STAAT DER NEDERLANDEN De Utrechtsche rechtbank veroordeelde een rijksontvanger wegens verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van 6100 gulden ten nadeele van den Staat der Nederlanden tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden De verdachte, tegen wien een gevangenisstraf van twee jaar was geëischt, had om een voorwaar delijke veroordeeling verzocht Gisterochtend om negen uur is de 47-ja- rige gehuwde slager H. Eilander, wonende te Sauwerd, die onder de gemeente Adorp op de fiets achter een zandauto reed, bij het uitwijken gegrepen door een perso nenauto, die van tegenovergestelde zijde kwam. De ongelukkige werd in zorgwek- kenden toestand zijn rechterarm werd totaal afgeknepen naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Thans vijf jaar geëischt De advocaat-fiscaal achtte de door den krijgsraad opgelegde straf veeleer te ge. ring, gezien ook den eisch van 6J jaar. Indien de jongeman den bioscoopdirecteur had willen spreken, dan had hij daarvoor een uur op den dag moeten uitkiezen en zeker niet tot een nachtelijk onverwacht bezoek te diens huize moeten overgaan, nog wel gewapend met een staaf ijzer van bijna acht pond. Hij heeft den bioscoop directeur niet minder dan 15 verwondin gen toegebracht en er bestaat z.i. geen twijfel, dat het werkelijk opzet tot doo. den bij den jongeman aanwezig was en dat het slechts aan een geluk te danken is, dat de getroffene het leven er niet bij heeft gelaten. Spreker vroeg verhooging van de strafmaat tot vijf jaar. Mr. Kokosky vestigde in zijn pleidooi de aandacht op de psychische zijde van deze zaak. Hier heeft men te doen met een jongeman, die het wilde opnemen voor de jonge vrouw, die naar haar zeg gen, met een bruut van een man getrouwd was, doch van wien zij niet kon afko. men omdat de man, die, om zijn tweede vrouw te dupeeren, het geld van de on derneming op naam van de derde had ge. zet, niet tot scheiding wilde overgaan. De eenige manier om den man tot rede te brengen, scheen den jongeman toe, hem in diens woning te verrassen. Overigens beriep pleiter zich op een medisch rap port over beklaagde, waarin tot vermin derde toerekeningsvatbaarheid wordt ge concludeerd. Op grond van een en ander pleitte mr. Kokosky clementie, althans oplegging van een straf, die zeker niet zwaarder is dan de door den krijgsraad toegewezene. De uitspraak volgt later. Heer, die op bezoek kwam, beroofd Het politiebureau aan de Warmoes- straat te Amsterdam herbergt op het oogenblik twee bewoners van een per ceel aan het Oudekerksplein, die beschul digd worden van diefstal va neen bedrag van vijfhonderd gulden. Het zijn een 23- jarige juffrouw en ewn 46-jarige man, die beneden in hetzelfde huis woonachtig is. Deze diefstal is gepleegd ten nadeele van een bezoeker, eveneens woonachtig te Amsterdam De gearresteerden zullen vervolgd worden wegens berooving. Over den man, die verdacht wordt van mede plichtigheid, worden elders nadere infor maties ingewonnen. Op 1 September was het vijf en twin tig jaar geleden, dat prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan als anthropoloog verbonden werd aan het Koloniaal Instituut te Am sterdam. Dit feit werd op Maandag 2 September j.l. in intiemen kring van het instituut gevierd met een koffiemaaltijd, waaraan de staf en de naaste medewer kers van den jubilaris mede aanzaten. De waarnemende voorzitter van het Koloniaal Instituut, de heer W. C. Bone- bakker, sprak professor Kleiweg de Zwaan eerst toe en bracht daarbij zijn verdiensten voor het instituut naar vo ren, die reeds eerder in ander verband, door de toekenning van de zilveren eere- penning, waren erkend. In verband met de tijdsomstandigheden en de afwezigheid van velen, die anders gaarne van hun belangstelling doen blijken, kon de huldiging een zeer eenvoudig karakter doch spreker legde nadruk op de dank baarheid van het instituut voor het feit, dat professor Kleiweg de Zwaan zijn medewerking aan het instituut wilde blij ven geven, ook nadat hij zijn hooglee- raarschap had neergelegd. Professor dr. B. Schrieke, directeur van de afdeeling Volkenkunde, naxn ver volgens het woord en zette uiteen, hoe veel prof. Kleiweg de Zwaan voor de anthropologische wetenschap heeft ge daan in de 25 jaren, dat het instituut hem onder zijn medewerkers mócht rekenen Hij noemde onder de vele pu blicaties van prof. Kleiweg de Zwaan de anthropologische bibliografie, een on dankbaar doch uiterst nuttig werk, en sprak de hoop uit, dat de jubilaris het vervolg op dezen bundel, dat door zijn medewerkster, mevrouw dr. A. J. van BorkFeltkamp. is samengesteld en dat reeds ter perse is, zal willen beschouwen als de hulde, die het instituut hem bij het einde van deze 25-jarige periode braadt Geknoei met declaraties Dezer dagen is bij Maatschappelijk Steun te Amsterdam een fraude aan het licht gekomen, waaraan zich een ambte naar van dezen gemeentelijken dienst, die reeds jaren hierbij werkzaam zich heeft schuldig gemaakt. De man had tot taak, ondersteunden te controleeren en na te gaan of deze menschen ook bijverdiensten verzwegen of op andere wijze de gemeente bena deelden. Thans is gebleken, dat hij van zijn werkzaamheden declaraties indiende voor onkosten, die hij in ’t geheel niet had gemaakt. Zoo noteerde hij zelfs reiskos ten voor reizen buiten de hoofdstad, die hij eveneens niet had gemaakt. Op deze wijze wist hij zich in den loop der jaren vrij belangrijke bedragen toe te eigenen, meldt de Crt. De declaraties werden vlot uitbetaald, omdat men tegen den ambte naar niet het minste wantrouwen koes terde. Tenslotte kwam het bedrog uit, waarna een uitgebreid onderzoek door de centrale recherche werd ingestgld. Een groot aantal der reeds uitbetaalde decla raties werd nagezien. De fraude stond toen vrij spoedig vast. Men kreeg ten slotte zooveel bewijs tegen den ambte naar, dat deze een volledige bekentenis aflegde. De man bleek reeds sirtds ver scheidene jaren de gemeente Amsterdam op deze wijze voor een aanzienlijk be drag te hebben benadeeld. Hij is hierop gearresteerd en voor den officier justitie geleid. De verdachte is in het huis van bewaring opgesloten. Brand gesticht in leegstaande woning In de van Heemstralaan te Arnhem heeft een uitslaande brand gewoed. Dank zij het feit, dat de brand door de buren spoedig was ontdekt en de brandweer oogenblikkelijk krachtig ingreep, was de brand spoedig gebluscht. Desalniettemin had de bovenverdieping van het perceel, dat onbewoond was, reeds vrij aanzien lijke brand- en waterschade opgeloopen. Bij het door de recherche ingesteld on derzoek bleek duidelijk, dat hier sprake was van opzettelijke brandstichting. Door het in brand steken van eenige rollen be hangselpapier was op twee plaatsen in het perceel brand gesticht. Verder bleek, dat ook in een ander onbewoond perceel, waartoe men zich door een gebroken ruit toegang had verschaft, een hoeveelheid papierafval had gebrand, welke brand evenwel door gebrek aan voedsel was gedoofd. Nadat van de omwonenden een signale ment was verkregen van een aantal jon gens, die bij dat pand waren gezien, werd oogenblikkelijk met onderzoek naar deze knapen met kracht aangevat, met het ge volg, dat zij in den loop van Zaterdag j.l. kenden worden aangehouden. Deze jeugdige vandalen vielen al spoe dig door de mand en bleken met opzet in deze perceelen brand te hebben ge sticht. De aanvoerder van deze veelbe lovende knapen, een 15-jarige jongen, die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest, zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Van heden af bestaat bij het kantoor Hazelaarstraat 121 en bij de Distributie- kringkantoren gelegenheid tot het afhalen van aanvraagformulieren ter verkrijging van extra rantsoenen zeep ten behoeve van arbeiders, die werkzaamheden verrich ten, waarbij zij in sterke mate aan verontreiniging van lichaam en/of kleeding zijn blootgesteld 830 De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze formulieren uitsluitend worden ver strekt aan werkgevers of bedrijfsleiders of aan hen, die zelfstandig een beroep, als hierboven bedoeld, uitoefenen. De formulieren moeten uiterlijk 13 September a.s. worden ingeleverd bij, of toegezonden aan den Gemeentelijken Crisis- en Distributiedienst, Goudenregenstraat 36, alhier. De wijze van uitreiking der extra bons zal nader worden bekend gemaakt. Hollands jongste tenor is al te jong In „Rose Marie”, hetwelk op het oogen blik in Carré te Amsterdam gaat, trad tot Vrijdag „Hollands jongste tenor” Willy Alberti op. Hij zong in deze ope rette het liedje van een kleinen zwerver „Ik ben zoo alleen” van Chris Reumer. De knaap, die volgens zijn zeggen 15 jaar oud was, had met dit liedje veel succe» en meermalen kreeg hij geschenken uit de zaal. Wie schetst echter de ontstelte nis van den directeur Alex Wunnink, toen de politie kwam vertellen, dat Wil ly nog geen 14 jaar oud was en dus niet mocht optreden. Hij liet den knaap bij zich komen en deze viel weldra door de mand. „Nou, dan zit ik er in,” was het eenige antwoord, dat de 13-jarige den verbaasden directeur gaf, alvorens hij zijn spullen pakte en verdween. Voor den jongen, die aan het begin van zijn loopbaan staat, was het alles behalve prettig. Hij verdiende goed en had tevens uitzicht op eenige aardige contracten. Op 13 October a.s. wordt hij echter veertien jaar. Wellicht zal van dien datum af zijn ster opnieuw willen gaan rijzen. Tot dien dag houdt de poli tie een oogje in het zeil. Limburg Brabantsche Hyp. Bank. NihiL Nederl. Kininefabriek (Maarssen). Div. bew. 21 - interim div. over 1940 - betb. ten kant, der Venn, en Twentsche Bank, A’dam en Utrecht. Oostelijk Groningen (Stoomtramw. Mij-), (Winschoten). Nihil, Man ging zijn gewezen echtgenoote te lijf Gisternacht werden de bewoners van de Duifstraat te Utrecht, opgeschrikt door een hevig gegil, dat kwam uit perceel 5bis. Aldaar woont de 22-jarige juffrouw W. U. in pension. Zij is getrouwd geweest met den 28-jarigen E. K. Reeds geruimen tijd ging K. de gangen van zijn gewezen vrouw na. Daaruit was voor hem komen vast te staan, dat zij omgang had met andere mannen en daarover maakte hij zich zoo boos, dat hij naar middelen zon om de vrouw voor deze handelwijze te straffen. Hij belde omstreeks twee uur aan. Mej. U., die niets vermoedde, deed open en zag tot haar grooten schrik haar v/oegeren echtgenoot met een geopend mes de trap op stormen. Onder het uitroepen van de woorden: „Al ben je van me af, wat je tegenwoordig üitspookt, neem ik niet”, wilde hij haar eenige messteken toebren gen. Dit gelukte hem in zooverre, dat hij haar polsen raakte. Hierdoor verloor het slachtoffer veel bloed. Er ontstond op het portaal een hevige worsteling en buren, die op het gegil wakker waren geworden, snelden te hulp. Zij haalden de vechtenden uit elkaar. Nadat de politie en de genees kundige dienst waren gewaarschuwd, werd de vrouw verbonden, waarna zij werd overgebracht naar het stads- en acade misch ziekenhuis, waar zij is opgenomen. De man is gearresteerd. Voor de leden der Tweede Kamer is, naar wij vernemen, een wachtgeldre geling vastgesteld, waardoor zij gedu rende de huidige zittingsperiode een deel van hun schadeloosstelling ont vangen. Voor de leden der Eerste Ka mer, die een schadeloosstelling per bijgewoonde vergadering krijgen, is een dergelijke regeling niet noodig. Waar is Adriaan Witkamp? Te Utrecht wordt in het gezin Witkamp sedert veertien dagen de jongste zoon, Adriaan, vermist. Hij is in den vroegen morgen van den 19en Augustus per trein naar den Haag vertrokken en in deze stad aangekomen, maar heeft zich niet op zijn werk gemeld. Daarna heeft hij, zooals ach teraf is gebleken, enkele dagen bij ken nissen in Katwijk en Rotterdam gelogeerd. Na Maandag 26 Augustus is hij niet meer gezien. Volgens zeggen van de familie in Rot terdam zou hij het plan gehad hebben, naar Noord-Brabant en Limburg te reizen. De vader heeft zich persoonlijk vorige week naar Maastricht en andere Limburg- sche plaatsen begeven, doch zonder resul taat. Zijn signalement is als volgt. Oud 18 jaar, lang 1.88 meter, slank postuur, bleeke gelaatskleur, donker haar, zwarte, zware wenkbrauwen. Hij is gekleed in donker grijs op bruin colbert costuum, blauw ge streept wit overhemd, bruine schoenen. Vermoedelijk lichte regenjas. Hij heeft geen legitimatiebewijzen of levensmidde lenkaarten in zijn bezit. Man aangereden en gedood Gisterochtend is de 28-jarige K. J. Schut te Leeuwarden door een vracht auto aangereden en gedood. Minnaar bewerkt echtgenoot met ijzeren staaf Men zal zich herinneren, dat onlangs een jongeman de 26-jarige soldaat-zieken. verpleger J. K. voor den Haagschen Krijgsraad heeft terechtgestaan omdat hij in den nacht van 19 op 20 November j.L in de woning van den bioscoopdirecteur •van der W. te Tilburg gepoogt zou hebben dezen van het leven te berooven en dat de krijgsraad den beklaagde wegens po ging tot moord tot drie jaar gevangenis staf met aftrek van preventief en met ontslag uit den militairen dienst, heeft veroordeeld. Op den achtergrond van dit drama stond de jeugdige (derde) vrouw van den bioscoopdirecteur, welke vrouw verklaard had van den man te willen scheiden, doch daarbij stuitte op verzet van den echtgenoot, en voor wie de mili tair gemeend had de partij te moeten op. nemen hetgeen hij dan wel op eigen aardige manier heeft gedaan, want hij had zich bij zijn nachtelijk bezoek gewa pend'met een zwaar stuk ijzer, waarmee de bioscoopdirecteur dermate werd be werkt, dat deze op het kantje af aan den dood is ontsnapt. De soldaat was in beroep gekomen om dat de auditeur-militair (die zes jaar en zes maanden had geëischt) appèl had aan- geteekend tegen het vonnis van den krijgsraad. Beklaagde- gaf toe, dat hij niet had be hoeven te slaan, maar hij was ertoe ge komen omdat hij vreesde te worden aan gevallen en meende zich aldus te moeten verdedigen. De secretaris.generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende be kend: Zooals in de dagbladen van 27 Mei 1940 is gepubliceerd, is tot heden het afleve ren van terpentijn zoowel door den groot- als door den kleinhandel zonder uitdruk kelijke schriftelijke toestemming van het bestuur van het Rijksbureau voor chemi sche producten verboden geweest, uit gezonderd aan schilderspatroons in hoe veelheden van hoogsten 1 liter per week per volwassen schilder. Met ingang van 9 September a.s. komt deze regeling te vervallen. Van dien da tum af zal eveneens het afleveren van terpentijn aan een toestemming van het bestuur van het Rijksbureau voor che mische producten gebonden blijven, doch zal een speciale regeling gelden voor het afleveren aan het schildersbedrijf. De uitvoering van deze regeling, berust bij den directeur van de sectie verf en verfgrondstoffen van het rijksburau voor chemische producten, Koningskade 15, ’s-Gravenhage. Bij de technische vetten en olie-distributiebeschikking 1940 1 van 13 Juli 1940 werd lijnolie, al dan niet be werkt, tot distributiegoed verklaard. Met de uitvoering van deze regeling, ook voorzoover de schilders hierbij betrokken waren, wordt belast de afdeeling marga rine, vetten en oliën van de Nederland sche Zuivelcentrale. Voorzoover het betreft de distributie onder de schilders wordt ook deze rege ling vervangen door een nieuwe, waar, van de uitvoering eveneens is opgedra gen aan den directeur van de sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor chemische producten. Nadere bijzonderheden zijn in een in alle dagbladen geplaatste officieele publi catie vastgelegd. Tot drie jaar veroordeelde staat in hooger beroep terecht. Wegens het als militair opzettelijk be kendmaken van inlichtingen omtrent mid delen van verdediging aan ’n ander dan die daarmede uit den aard zijner betrekking bekend mag zijn, had zich voor het Hoog Militair Gerechshof alhier de dienstplich tige soldaat M. A. P. te verantwoorden. Het betroffen inlichtingen over de opstel ling van de Grebbe-linie, die deze soldaat in Januari te Utrecht aan een restaurant- bezoeker meermalen had verstrekt in de veronderstelling, dat deze inlichtingen voor Engeland van belang konden zijn in den strijd tegen Duitschland, en voor welk misdrijf de krijgsraad den soldaat tot drie jaar gevangenisstraf had veroordeeld met aftrek van preventief (van 27 Januari tot 23 Mei 1.1.) en met ontslag uit den dienst en ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Beklaagde zeide, dat hij niet opzettelijk verraad had gepleegd, doch in de mee- ning, dat Duitschland onze vijand was, de inlichtingen had gegeven aan iemand, die ze wellicht zou kunnen doorgeven aan Engeland. De president repliceerde hierop, dat Duitschland heelemaal onze vijand niet was en dat het gepleegde feit in ieder geval als verraad moest worden be schouwd. De advocaat-fiscaal vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. van Everdingen, als raadsman voor beklaagde optredend, achtte zonder den ernst van het feit te willen miskennen deze jongeman iemand, die de portee van zijn daad niet heeft begrepen. Het psychia trisch rapport gewaagt ten aanzien van dezen beklaagde van neiging tot groot spraak en loslippigheid, iemand, die alle mogelijke dingen verwart. Drie jaar ge vangenisstraf zouden hem volgens pleiter volkomen waardeloos maken. Als verzach tende omstandigheid geldt, dat de jonge man geen geld heeft aangenomen en dat de teekeningen en gegevens nimmer op hun bestemming zijn gekomen, nog afge zien van de omstandigheid, dat zij reeds op zichzelf vrijwel waardeloos waren. Der halve drong pleiter aan op plaatsing van beklaagde in een psychiatengesticht, bijv, voor den tijd van een jaar. De uitspraak van het Hof volgt later. De „Rüstungsinspektion Niederlande” deelt mede, dat degenen, die nog in het bezit zijn van „Abschatzungsurkunden” voor gevordere motorrijtuigen, waarop nog geen betaling is gevolgd, deze tot 9 September a.s. kunnen inzenden aan de rijksverkeersinspectie, Koningskade 25, den Haag. Indien na onderzoek betaling kan plaatsvinden, zullen de houders van bovegenoemde stukken persoonlijk hier omtrent een mededeeling ontvangen. De aandacht wordt er op geveestigd, dat het bovenstaande uitsluitend betrek king heeft op taxatierapporten met het opschrift „Abschatzungsurkunde”, welke aanvangen met de volgende woordertt „Hiermit bescheinigen wir, dass wir, die unten bezeichneten Mitglieder der Ab- schatzungskommission, in übereinstim- mung mit dem uns vom Herrn Reichs- verkehrsgeneralinspektor in Haag erteil- ten auftrag den unten benannten Last- kraftwage abgeschatzt haben”. De „Ab schatzungsurkunde” moet zijn ondertee- kend door de Kommandantur. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, heeft een verordening vastge steld, waarin vergoedingen worden toe gekend aan veehouders voor door milt vuur gestorven dieren. RIJWIELDIEFSTALLEN. Tegen den 31-jarigen koopman P. W. de B„ alhier, had het O. M. wegens ver schillende door hem gepleegde rijwieldief stallen gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en acht maanden geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot één jaar. De 39-jarige los-werkman J. H., alhier, had wegens diefstal van een rijwiel een jaar gevangenisstraf tegen zich hooren eischen. De rechtbank legde dezelfde straf op. De 19-jarige banketbakkersknecht M. M. Z. zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande, die een aantal rijwie len ontvreemdde, welke hij vervolgens bij opkoopers van de hand had gezet, waarbij hij zich telkens met een door hem gestolen distributiekaart legitimeerde, werd con form den eisch van het O.M., tot negen maanden veroordeeld. Tegen den niet verschenen M. S. alhier had het O.M. wegens diefstal van een rij wiel bij verstek een jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde S. tot zes maanden. De los-werkman C. M. M. alhier, had op 15 Juni j.l. een damesrijwiel, dat door een jong meisje in de Vaillantlaan voor een winkel was neergezet meegenomen en was daarbij op heeterdaad betrapt. Het O.M. had acht maanden tegen hem ge- eischt. De rechtbank veroordeelde M. tot zes maanden. Zekere V., die verdachte had los gerukt toen op het hulpgeroep van het meisje enkele personen waren toegesneld en M. werd vastgegrepen, had het O.M. wegens het behulpzaam zijn bij het ontkomen van een van misdrijf verdacht persoon, veertien dagen gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot dezelfde straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Te ’s-Hertogenbosch is gistermiddag in den leeftijd van 63 jaar overleden de heer Jac. A. A. M. de Gruijter, lid der directie van de N.V. Handelmaatschappij P de Gruijter en Zn. Gok dankte prof. Schrieke prof. Klei weg de Zwaan voor het vele, dat deze daadwerkelijk aan de anthropologische en volkenkundige verzamelingen van het Koloniaal Instituut heeft bijgedragen, laatstelijk door zijn schenking van de be langrijke verzameling ethnografische voorwerpen, welke hij gedurende zijn jongste studiereis op Bali en Lombok had verzameld. Voor zijn verdiensten werd hem toentertijd (1930) de zilveren medaille van het instituut aangeboden. In zijn dankwoord herdacht prof. Klei weg de Zwaan zijn vriend en collega prof. J. C. van Eerde, den vorigen direc teur van de afdeeling volkenkunde, die hem in 1915 voor de benoeming tot an thropoloog had voorgedragen. Hij her dacht de velen, die hij op de afdeeling had zien komen, waarvan reeds velen zijn heengegaan en hij dankte voor de aangename samenwerking, die hij steeds van alle zijden had mogen ondervinden. Te water geraakt en verdronken Gisternacht is de 56-jarige gehuwde caféhouder S. Ziesling uit de Gelkinge- straat te Groningen, vermoedelijk door de duisternis misleid, bij het Winschoterdiep te water geraakt en verdronken. Het lijk is later opgehaald. DIVIDENDEN Boekhandel en Drukkerij v.h. G. C. T. v. Dorp Co. Nihil (v. j. 6 pCt.) Djoewiring (Cult. Mij.) Nihil. Dordtsdhe Petroleum Industrie Mïj. Geen slotdiv. Japarasche Cultuur Mij. NihiL Een ernstig gewonde Vanmorgen om ongeveer tien uur is te Klooster bij Coevorden een motor met zijspan, waarin de wachtmeester der ma rechaussee van der Leest en marechaus see Spanjer gezeten waren, in botsing ge komen met een auto bestuurd door den heer J. Franke, hoofdopzichter van de Nederlandsche Heide maatschappij te Coevorden. Na de botsing vloog de motor tegen een boom en geraakte vervolgens in brand. Den heer Franke, die, hoewel de voorkant van zijn wagen ernstig werd beschadigd, geen letsel had bekomen, mocht het gelukken den wachtmeester van der Leest onder den brandenden motor weg te halen. De heer van der Leest, die vrij ernstig was ge wond, werd naar het Aleida Kramerrie- kenhuis te Coevorden vervoerd. Mare chaussee Spanje kwam met den schrik vrij en kon naar de kazerne te Coe vorden worden gebracht Het Fonds voor Oud-Militairen (opgericht 1815), gevestigd Nes 57 Am sterdam, deelt mede, dat de verminkte militairen en de nagelaten betrekkin gen van gesneuvelden, alvorens de door den Staat te verleenen pensioe nen zijn vastgesteld, zich reeds tot steun tot genoemd fonds kunnen wen den. Bij voorkeur zullen dergelijke verzoeken gericht dienen te worden aan de districts- of plaatselijke com- missiën van het fonds. Zooals reeds vroeger werd medege deeld ligt het in het voornemen van het fonds, nadat omtrent de benoodig- de geldmiddelen een voldoende over zicht zal zijn verkregen, zich tot het Nederlandsche volk te richten. Stortin gen op postgironummer 75597 worden echter reeds gaarne tegemoet gezien. Tegen ieder der verdachten twee jaar geëischt Voor de Rotterdamsche rechtbank stond een verdachte terecht, P. R. uit Rotterdam, die zich met zijn broer aan een ergerlijk feit had schuldig ge maakt. Op 15 Juni van dit jaar had een jonge vrouw te Schiedam, wier echtgenoot zich in krijgsdienst be vond en van wien zij in lang niets had gehoord, een advertentie in een krant geplaatst, waarin zij een beloo- ning uitloofde voor dengene, die nade re aanwijzingen omtrent de verblijf plaats van haar man zou kunnen geven. Verdachte had zich daarop bij de familie van den vermiste aange meld en verteld, dat de vermiste zich in Duitsche krijgsgevangenschap be vond. Verdachte zou nu voor zijn terugkeer kunnen zorgen, maar daar voor was een costuum noodig. Of men dat dan maar aan hem wilde geven. Verdachte zou het dan naar een café te Schiedam brengen, alwaar een man wachtte, die hiertoe opdracht had ge geven. Deze onbekende zou ook voor de terugkomst van den vermiste zor gen. Later bleek, dat deze onbekende de broer van den verdachte was. De familie vond het geval wat vreemd en mengde de politie er in, die spoedig had uitgemaakt, dat verdachte een poging tot oplichting had gedaan. Des wege stond hij terecht Verdachte ontkende het tenlastege- legde, maar de officier van justitie achtte uit de getuigenverklaringen verdachtes schuld gewezen. Spr. noem de het een uiterst laakbare daad van verdachte en eischte een gevangenis straf van 2 jaar. Mr. Schadee pleitte clementie. Oe broer van den verdachte stond vervolgens terecht. Deze, C. R., had de vrouw van den vermisten militair op gezocht en een fantastisch verhaal verteld, waarin hij zeide, dat hij voor de terugkomst van den vermiste kon zorgen; daarvoor zou een boerenpak noodig zijn, dat 6 gulden kostte. Dit bedrag heeft dé vrouw aan verdachte ter hand gesteld, maar spoedig bleek, dat het verhaal onwaar was. De ver miste soldaat bleek in het geheel niet in Duitschland te zijn geweest, maar zich te Calais te hebben opgehouden. Verdachte hield zijn verhaal vol, ont kende evenwel het geld van de vrouw te hebben ontvangen. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte eveneens 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Bock achtte het bewijs niet sterk genoeg. Slechts de benadeelde heeft verklaard dat zij het geld aan verdachte heeft gegeven. De zuster van de benadeelde was wel bij het ge sprek, echter niet bij het overhandi gen aanwezig geweest. Spr. vroeg vrij spraak voor verdachte. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling werd afgewezen. Op 16 September a.s. zal de recht bank vonnis wijzen. Doodelijk ongeluk te Zeist Vanmorgen omstreeks acht uur is Zeist een ongeluk gebeurd, dat den de Gier uit de Steynlaan het leven hééft gekost. De schoenwinkelier had in de Burge meester Patijnlaan het ongeluk met zijn fiets over een lossen steen op den weg te rijden. Hij verloor hierdoor het stuur en raakte aan het slingeren, waarbij hij op het midden van den weg geraakte. Op hetzelfde oogenblik kwam een auto voor bij. Een aanrijding was niet te vermijden. De schoenwinkelier werd gegrepen. Hij sloeg met het hoofd tegen een voorspat- bord met het noodlottig gevolg, dat hij een zware schedelbreuk opliep. De man overleed na enkele oogenblikken. Het soldatenkerkhof op den Grebbe- berg, waar Nederlandsche en Duitsche soldaten een laatste rustplaats gevonden hebben, zal, naar de Tel. meldt, ver plaatst worden. Reeds eenigen tijd was men niet tevraden met de plaats, waar het huidige kerkhof zich bevindt. De om geving langs den rijksweg is te druk en er gaan niet voldoende wijding en stich ting van deze plek uit. Daarom is thans besloten het kerkhof te verplaatsen naar de zandafgravingen in het Konings- bosch, eveneens bij den Grebbeberg. Hier zal een mausoleum worden opge richt, waarmede den gesneuvelden een waardige laatste rustplaats wordt ge geven. In verband met deze voorgenomen verplaatsing is de plechtige onthulling van een monument, dat opgericht zal worden ter nagedachtenis aan hen, die in deze omgeving het leven lieten voor het vaderland, voorloopig uitgesteld. Het initiatief voor de oprichting van dit monument is uitgegaan van de mili tairen van het 8ste Regiment Infanterie. Dit regiment, dat in vredestijd te Arn hem gelegerd was, had gedurende de mo bilisatie en den oorlog een deel van de stellingen op den Grebbeberg betrokken en telt dientengevolge een groot aantal gesneuvelden onder zijn gelederen. Onge veer de helft van de op den Grebbeberg gevallen militairen behoorde tot het 8ste R.I. en de overlevenden achten het een plicht, een blijvende nagedachtenis aan hun kameraden te stichten. Dit zal thans geschieden in den vorm van een monument, dat ontworpen is door den Arnhemschen architect W. C. Jens en vervaardigd werd in de steen houwerij van den heer J. H. Hofhuis te Enschedé. Het monument wordt uitge voerd in Oberkirchner zandsteen. Het is een zeskantige zuil op een vier kant voetstuk, bekroond door een ronden sluitsteen, waarop een helm rust. Op den sluitsteen komen de woorden voor: „Den Vaderlant ghetrouwe”, op het voetstuk: 1015 Mei 1940. Op de zes kanten van de zuil worden de namen van 160 gesneu velden gegraveerd. Aan den voet van het monument komt een steen te liggen met het opschrift: „8 R.I. Onzen onbekenden kameraden". De commissaris voor de Drente deelt mede, dat de kinderen, die gistermorgen uit Rotterdam naar Drente zijn vertrokken, behouden zijn aangekomen en zich in goeden wel stand in de pleeggezinnen bevinden. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is in de brandstoffenbeschikking 1939 no. 1 een artikel ingevoegd, waarvan de tekst als volgt luidt: Het is een ieder verboden turf te ver werken tot turfstrooisel of turfmolm zon. der schriftelijke vergunning, daartoe na mens den directeur verleend door de N.V. turfstrooiselkantoor te Zwolle. Aan een vergunning, als bedoeld in het eerste lid, kunnen voorwaarden en beper. kingen worden verbonden. Een vergunning kan door den houder niet worden overgedragen. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. Gisteren is op het kerkhof te Rozen burg het stoffelijk overschot van een Engelschen luitenant-vlieger, wiens toestel boven het eiland was neerge haald en die daarbij om het leven kwam, met militaire eer ter aarde be steld. Aan de groeve sprak een Duit sche 2e luitenant-veldprediker. Ook de burgemeester van Rozenburg heeft een korte toespraak gehouden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6