Landbouw, handel en industrie op de Jaarbeurs en van De verkoop en aflevering vaste brandstoffen Haagsche Courant van Woensdag 4 September 1940 STADSNIEUWS Het Haagsche tooneelseizoen begint a.s. De productie van eigen bodem Versoberde, maar suggestieve en verzorgde inzendingen Nadere uiteenzetting van de regeling, welké geldigheid heeft tot 1 October MAN VERDRONKEN Xqm fapt nüwifil te herkennen. De Afdeeling NedoslerMfeeh IwjMi op de 43ste^wirbeufrsJe DE LANDBOUW VRAAGT DE AANDACHT TALRIJKE OVERTREDERS VAN DE VERDUISTERINGS- VOORSCHRIFTEN Het Residentie Tooneel begint het winterseizoen. Foto van de lezing van een nieuw tooneelstuk in een der repetitielokalen. Van links naar rechts Adolphe Eingers, Chris Baay, Mimi Boesnach, Bets Ranucci— Beekman, Jantien van Eek, CobaKelling, Mieke Flink, Joekie Broedelet en Richard Flink NA ZONSONDERGANG IN DE DUINEN DERDE BLAD, PAGINA 1. KOLONIËN EN INDUSTRIEËN VERMAKELIJKHEDEN BELASTING WOORD EN BEELD VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- EN VERWARMINGS- DOELEINDEN 3>; Indrukken van den eersten dag De indrukken samenvattend van een be zoek aan de Jaarbeurs op den dag der opening, kan geconstateerd worden, dat de reactie van het Nederlandsche han dels- en bedrijfsleven op den hevigen schok, dien het heeft heeft ontvangen, van een even verwonderlijke als verheu gende vitaliteit en veerkracht getuigt. Het begrip „opbouw” toont zich hier in volle realiteit en dat doet het hart meer goed, dan lange theoretische vertoogen. Het aantal inzendingen is eenige per centen kleiner dan op de vorige najaars- beurs, maar de hoeveelheid artikelen is sterker gereduceerd. Dit laatste, het moge dan een tijdbeeld zijn, is echter eer als een voor- dan als een nadeel te be schouwen, omdat het overzicht erdoor wordt vergemakkelijkt en elk détail beter tot zijn recht kan komen, in een arrange ment, dat, vooral wat de groote afdee- lingen betreft, respect afdwingt door de zorg, waarmee het werd uitgevoerd. TURF WAT DE „REICHSNaHR- STAND” BRENGT JONGEN AANGEREDEN EN GEDOOD A 501 509 - Zes personen gearresteerd Rijwielen in beslag genomen Door de duisternis misleid MOTORDIEF GEARRESTEERD hoogste mate jaarverbruik ra- of de t In de Beatrixhal ligt hout, massa’s hout. Van kleine kachelblokjes is een pyramide gestapeld rondom een enorme potkachel, tot indrukwekkende stam men toe. En daartusschen alle moge lijke variëteiten in soort en afmeting. Ons hout, weinig nog in productiemoge lijkheid, vindt nieuwe toepassingen. Daaromtrent iets meer te weten kan ter Jaarbeurs geschieden. Ook wat betreft onze tuinbouw en sierteelt, die in hun uitstallingen een weldadig aandoend tafereel bieden van frisch fruit uit het Westland, bloemen, eveneens vandaar, en heesters uit Bos koop. wel zeer verheugend, afdeeling niet hebben missen. De meubelbeurs op - Rijwielen in beslaggenomen fototoestellen, en operatie- maken is aan JUBILEUM MEVR. HAFFMANS» WILDENBURG Deze Jaarbeurs is te belangrijk, dan dat het mogelijk zou zijn in één' artikel haar veelzijdigheid te belichten. Wij moeten volstaan met enkele grepen. Wij kregen dan de inzending betref fende onze koloniën, als steeds ver zorgd door het Koloniaal Instituut. In afwijking van vroeger wordt hier thans een aantal onderwerpen van al- gemeenen aard gedemonstreerd, zoo- als hygiënische verzorging, volkslec tuur, ambachtsonderwijs, bevloeiing, volkshuisvesting en kunstzin. Wij mee nen, dat de inzending in dezen vorm ter afwisseling in de reeks ggge- ven een verbetering beteekent. Na de behandeling in détails gelijk op vorige beurzen geschiedde, is deze algemeene oriëntatie, juist nu, van groote waarde. Onze beteekenis als koloniseerende mogendheid met een ervaring van verscheidene eeuwen, komt hier duidelijk tot uiting en wel Gisteravond stak de 32-j a - rige mejuffrouw F. H. S. van de Gou- verneürlaan, op onvoorzichtige wijze den rijweg over. Zij werd aangereden door een passeerende personenauto en bekwam verwondingen aan het hoofd en rechterbeen. Door den Geneeskundi gen Dienst is zij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. hiaten te bespeuren. Op enkele officieele en semi-offici- eele stands, o.a. betreffende de pro paganda voor het toerisme, komen wij nog nader terug. de 5e verdie ping heeft zich eveneens op verras sende wijze gehandhaafd, al zijn er Honderd processen-verbaal Nog steeds zijn er tal van menschen, die de verduisteringsvoorschriften be wust of onbewust overtreden. In niet minder dan 100 gevallen moest de po litie een proces-verbaal geven. In drie gevallen betrof het onvoldoende afge schermde perceelen, in een geval een onverlichte auto en in 96 gevallen rij wielen. Dat de politie steeds scherper gaat optreden, blijkt wel uit het feit, dat 27 rijwielen in beslag zijn genomen. Nauwkeurig zal onderzocht worden, of deze rijwielen teruggegeven of gede poneerd zullen worden ter griffie. Men loopt dus de kans een proces-verbaal te krijgen en zijn rijwiel kwijt te ken. Gisteravond omstreeks elf uur is de 5?-jarige F. W. uit de Hendrik Zwaar- decroonstraat, in het water langs de Koninginnegracht geloopen. Vermoede lijk werd hij door de duisternis misleid. Een passeerende marinier, de 25-ja- rige H. H. Harsveld, sprong den man na. Hij slaagde er in, hem op het droge te brengen, maar de levensgeesten ble ken reeds te zijn geweken. Door den Geneeskundigen Dienst is het lijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. De inzending op het gebied van de voorlichtingsdiensten voor land-, tuin en boschbouw, ter propageering waar van ir. Roebroek sprak, is een knap voorbeeld van tentoonstellingstechniek. Het eenige bezwaar, dat wij er tegen zouden kunnen inbrengen is, dat zij in haar voorstellingswijzen wellicht iets te hoog is afgestemd. Maar, rekening hou dend met het ontwikkelingsniveau, waarop onze land- en tuinbouwers voor een groot deel staan, is onze aanmer king toch weer niet steekhoudend. In elk geval wordt een voortreffe lijke indruk gegeven, ook aan den niet-ingewijde, v^p wat er in ons land geschiedt op het gebied van onderwijs, voorlichting, research en practische werkzaamheid in den land- en tuin bouw. Wat den burger van Nederland thans het meest interesseert (bij een bezoek aan de agrarische afdeeling der Jaar beurs wel te verstaan) dat is het resul taat van al het vorengenoemde: de voorlichting op voedingsgebied. Welnu, die brengt een speciale stand, waarin getracht is de huisvrouwen te doen beseffen, dat met de voort brengselen van onzen akkerbouw, van onzen weidebouw en zuivelbereiding en onzen tuinbouw een voeding kan worden samengesteld, welke aan ver scheidenheid en volwaardigheid geens zins behoeft te worden achtergesteld bij een voeding, die mede zou zijn geba seerd op geïmporteerde levensmiddelen Een blik op beide kaarten van ons land laat zien, dat Nederland met zijn rijken, gevarieerden bodem ons kan voorzien van die natuurlijke voedings middelen, waarop de voeding, naar de wetenschappelijke begrippen van dezen tijd, geheel kan worden gebaseerd mits de huisvrouw deze begrippen goed tot zich wil laten doordringen. Voor dit doel ijveren Rijksdiensten en commissies, welke, met medewer king van zoowel theoretische- als prac tische deskundigen, zich tot de huis vrouwen wenden met raadgevingen en practische wenken, daarbij dankbaar gebruik makend van medewerking in allerlei vorm van vele zijden. In welke richtipg de oplossing van het vraagstuk der eiwitten- en vet- voorziening moet worden gezocht, toont de leerzame uitbeelding van hetgeen door onzen melkveestapel kan worden Verminderde opbrengst De netto-opbrengst der vermakelijk hedenbelasting in den Haag bedroeg over de maand Aug. 1940 ƒ51.003.31. De opbrengst over deze maand in 1939 en 1938 was resp. 75.915.60 en ƒ65.064.92., De netto-opbrengst over de eerste 8 maanden in 1940 bedroeg 453.619.10. Deze opbrengst was over dit tijdvak in 1939 en 1938 resp. 530.935.12 en ƒ509.751.61. De bioscopen brachten over de maand Augustus 1940 32.059.91 op. De op brengst over deze maand in 1939 was 44.644.14. De bioscopen brachten over de eerste 8 maanden in 1940 270.285.87 op. Deze opbrengst was over dit tijdvak in 1939 315.370.70. Roebroek voor bereiking van het ge stelde doelonderwijs, voorlichting en wetenschappelijk onderzoek. Ons land en tuinbouwonderwijs beweegt en ont wikkelt zich langs vrije banen, kan zich daardoor gemakkelijk aanpassen bij de eischen van het óogenblik en heeft, ge zien den toevloed der „leerlingen” geen stimulans in den vorm van dwang noo- dig. Thans nemen rond 40.000 personen aan de verschillende cursussen deel en het aantal instellingen van onderwijs bedraagt ruim 2000 met eveneens bijna 40.000 leerlingen. Wat de algemeene vorming betreft, zal eenige aanvulling van het onderwijs in de toekomst noo- dig zijn. Een flinke, ruim denkende boerenstand zal het beste kunnen op komen voor zijn eigen belangen en met een goed ontwikkelden boerenstand zal men het best tot zakendoen kunnen komen. De heer Roebroek wees vervolgens nog op de beteekenis van het weten schappelijke onderzoek, welks terrein onbegrensd is en waarin steeds nieuwe problemen en mogelijkheden aan den dag treden. De voorlichtingsdienst sluit bij de resultaten van de research onmiddellijk aan. Hij sluit tevens den schakel met de praktijk. .- Gisteravond vervoegde zich bij een opkooper de 31-jarige electrisch las- scher W. F. B., die een D.K.W.-motor- rijwiel voor 50 te koop .aanbood. Men kon het nog niet eens worden en van ochtend kwam de man terug, juist op recher- Bij een Naar aanleiding van de vele tot het Rijkskolenbureau gerichte vragen met betrekking tot den verkoop en afleve. ring van vaste brandstoffen, volgt hieronder een nadere uiteenzetting, aangaande de getroffen regeling. Zonder vergunning mogen brand en verwar. Mei van den groothandelaar of handelaar, trekken. Na beoordeeling van deze aanvraag kan het Rijkskolenbureau eventueel een toe wijzing aan den betrokken groothandelaar of handelaar verstrekken. Als basis wordt hierbij aangenomen, dat 1000 1. olie gelijk te stellen zijn met 1500 k.g. cokes. 4. Indien een verbruiker zijn met olie gestookte centrale verwarmingsketel niet voor het gebruik van vaste brandstoffen laat ombouwen en overgaat tot het stoken van haarden of kachels, bestaat er geen bezwaar tegen, dat de handelaar, wanneer deze uit de hem ter beschikking staande hoeveelheden er toe in staat is, aan dezen verbruiker andere vaste brandstoffen dan cokes levert. In dit geval mag ook in de periode van 1 Mei tot en met 30 September 1940 niet meer dan 20 pCt. van het geschatte jaar verbruik worden geleverd met een maxi mum van totaal 5 h.l. Aan handelaren wordt in deze gevallen geen extra hoe veelheid beschikbaar gesteld. 5. Indien een verbruiker, die normaal des zomers petroleum gebruikte voor kookdoeleinden, dit jaar is overgegaan tot het verbruiken van vaste brand stoffen voor dit doel, omdat hem geen petroleumdistributiezegels hiervoor ter beschikking konden wonden gesteld A.s. Zaterdag 7 September hoopt mevr. Haffmans-Wildenburg. (procuratie-houd- ster), het feit te hétdenken, dat zij 25 jaar bij de firma Truffino en Co., werk zaam is. Deze beurs staat in het teeken van den landbouw, waarmee een traditie van vele jaren wordt voortgezet. Maar toch is het ditmaal anders dan voor heen, in dien zin, dat de demonstratie op veel grooter schaal dan voorheen geschiedt. Onder de huidige omstandigheden is dit begrijpelijk, want meer dan ooit zal er thans een beroep gedaan moeten worden op de opbrengst van eigen bo dem voor de behoeften der volkshuis houding. De directeur-generaal van den Land bouw, ir. A. Roebroek, heeft naar aanleiding der vertegenwoordiging van den landbouw op de beurs, een lang referaat gehouden over zijn beteekenis, voorheen, in het huidige tijdsgewricht en de toekomst. De bodemproductie vraagt veel aandacht, meer in het bij zonder wat de stimuleering van de op brengst betreft. Onze landbouw staat volkomen op de hoogte van zijn tijd, maar sterker dan in het verleden dient een accent te worden gelegd op de groote taak, welke hij heeft en op de groote verantwoordelijkheid, welke de land- en tuinbouwers voor de volks gemeenschap dragen. Wij hebben veel grond gewonnen in den loop der eeuwen en met trots bezien wij het grootste werk dezer ge neratie de indijking en drooglegging van belangrijke gedeelten der Zuider zee, doch tegenover deze winst staat het verlies van cultuurgrond door de openbare werken. Er moet, nevens de uitbreiding van oppervlakte, sterker nog gestreefd wor den naar intensiveering van bebouwing en verhooging der opbrengst. Weten schap en praktijk gaan hierbij hand in hand. De ruilverkaveling heeft voorts aan zienlijke bodemwinsten gebracht en nog 60.000 h.a. wachten op een verbe tering door deze methode. Drie gewichtige middelen noemde ir. In totaal zijn gisteravond zes perso nen aangehouden, die na zonsonder gang in de duinen liepen, hetgeen, zoo- als men weet, streng verboden is. In de Oostduinoen waren het twee werk lieden uit Katwijk aan Zee en in de Westduinen twee jonge mannen van 21 en 22 jaar uit Loosduinen en twee Haagsche me/sjes uit de van Mieris straat. Alle zes zijn door de politie in arrest gesteld. VAN WIE IS DIT RIJWIEL? Aan het bureau van den justitieelen dienst B. Alexanderplein 15a, bevindt zich een oud heerenrijwiel, dat op Woensdag 29 Mei 1940 is ontvreemd, ter wijl het onbeheerd stond op den hoek van de Raamstraat en Vlamingstraat. De commissaris van genoemden dienst verzoekt den eigenaar zich te melden Buiten de bovenvermelde regeling val len alle soorten turf. Vragen betreffende de voor turf, geldende bepalingen moeten tot het verkoopkantoor fabrieksturf N.V. te Assen of tot de plaatselijke distributie kantoren gericht worden. OVERTREDING EN AFWIJKING VAN BOVENSTAANDE REGELING Een eventueele klacht betreffende ver meende overtreding, van de geldende be palingen zal uitsluitend het plaatselijk distributiekantoor in ontvangst kunnen nemen. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat afwijkingen van deze rcg»» ling niet kunnen .worden tocgeaJaan, geproduceerd. Weinigen weten van welke beteekenis deze voor de voeding onzer bevolking is. Het Rijksbureau Voedselvoorziening geeft in zijn stand in de eerste plaats een overzichtelijk beeld van de dien sten, welke het omvat, terwijl voorts de taak van dit bureau ten opzichte van den boer wordt uitgebeeld. De stand wordt evenwel voornamelijk in genomen door een voorstelling, een beeld gevend van de situatie, zooals deze door het wegvallen van den invoer van granen en veevoeders is geworden. Bij deze inzending sluit zich die van den „Reichnahrstand” op goede wijze aan. Onlangs gaven wij reeds een uit voerige voorbeschouwing over deze nieuwe verschijning ter Jaarbeurs. Het meest typeerende verschil met de Nederlandsche inzending is wel, dat de Duitsche stand zich meer direct tot den landbouwer richt en dichter het bevat tingsvermogen nadert. De voorstellingen, zoowel op het ge bied der „Marktordnung”, de mede werking van den boer aan den Duit- schen wederopbouw en de successen van den productieveldslag, waardoor, als gevolg van verhoogde productie van voeder van eigen bodem 4567 pCt. op den invoer wordt bespaard, zijn in hooge mate suggestief. De grondprincipes der marktordening en hetgeen daaruit voortvloeit ten gun ste van producent en verbruiker, wordt door een pakkende voorstelling in beeld gebracht. Tekst en voorstelling sluiten hier onmiddellijk bij elkaar aan, zijn als het ware elkanders exponent. Het zelfde geldt voor het tweede onderdeel: de taak van den boer in den wederop bouw en van de derde groep, voorstel lend een „greep uit de successen van den productieveldtocht”. In een betrekkelijk beperkt bestek wordt hier een vrij compleet beeld ge geven van Duitschland’s arbeid in den landbouw. Een geheel anderen, maar even inte ressanten indruk daarvan krijgt men op het Jaarbeursterrein aan het Vreeburg, waar de landbouwwerktuigen staan op gesteld en in een aparte afdeeling de noviteit wordt getoond van de toepas- singswijzen dezer werktuigen in de praktijk. De Nederlandsche fabrikanten ont breken hier natuurlijk evenmin en, in aansluiting bij wat binnen is samen gebracht aan zuivelinstallaties e.d., zien we hier de tractors en ploegen, de zaai en maaimachines, wonderen van tech niek en even zooveel bewijzen van de uitnemende technische hulpmiddelen, welke onzen landbouwers ten dienste staan. kan de handelaar hem zonder speciale vergunning voor dit extra verbruik van vaste brandstoffen beschouwen als nieuwen verbruiker en dus boven de reeds toegestane 20 pCt. van het ver bruik in de perioden April 1939 tot en met Maart 1940 nog 20 pCt. leveren van het geschatte jaarverbruik voor kookdoeleinden. 6. Verbruikers, die voor einde Septem ber 1940 de hoeveelheid van 20 pCt. van hun jaarverbruik niet hebben afgenomen, hebben na dien datum geen recht meer op levering van deze hoeveelheid of het res- teerende gedeelte hiervan. De beteekenis, die hieraan moet worden gehecht, is slechts deze, dat op 1 October a.s. de huidige regeling wordt vervangen door een nieuwe regeling. Degenen, die de hoeveelheid van 20 pCt. van hun jaarverbruik niet vóór 1 October a.s. hebben ontvangen, behoeven zich ech ter niet ongerust te maken, daar rekening zal worden gehouden met den dan aanwe zigen voorraad bij de verbruikers. 7. Levering bij toerbeurt (d.i. wanneer de leverantie van brandstoffen het eene jaar aan dezen, het andere jaar aan genen leverancier wordt gegund) dient door de betrokken handelaren in onderling overleg geregeld te worden, daar in deze gevallen geen extra hoeveelheden aan den handel ter beschikking gesteld kunnen worden. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR INDUSTRIEEL GEBRUIK Grootindustrie 1. Aan industrieele verbruikers van vaste brandstoffen met een jaarverbruik van 240 ton of meer mogen slechts brand stoffen worden afgeleverd op een door het Rijkskolenbureau aan den verbrui ker verstrekte toewijzing. Deze verbrui kers moeten zich, voorzoover zulks nog niet is geschied, ter registratie aan het Rijkskolenbureau opgeven. Kleinindustrie verbruikers met minder dan 240 regeling. het moment, dat zich eenige cheurs in de zaak bevonden. nader onderzoek bleek hun, dat het motorrijwiel in Rotterdam ontvreemd was. De man werd gearresteerd en is later op transport naar Rotterdam ge steld. 1. stofhandelaren voor kook, mingsdoeleinden in de periode 1 t/m. 30 September 1940 af leveren: a. Aan oude .afnemers 20 pCt. van de hoeveelheid, die van April 1939 tot en met Maart 1940 door hen werd afgenomen; b. Aan nieuwe afnemers, zooals nieuw gevestigden en in het algemeen zij, die een grooter geschat verbruik in de periode 19401941 zullen hebben dan in de periode 1939/’4O werd aangeschaft, 20 pCt. van het geschatte jaarverbruik, wel ke schatting door de handelaren dient te geschieden, die hiervoor verantwoordelijk zijn. Aan den handel worden hiervoor echter geen extra.hoeveelheden ter be schikking gesteld. 2. Onder de categorie 1b vallen ook zij, die in andere jaren voor koken en/of ver warming andere dan vaste brandstoffen gebruikten, b.v. olie, petroleum, en nu genoodzaakt zijn om thans tot het ge. bruik van vaste brandstoffen over te gaan. 3. De verbruikers, die voor hun cen trale verwarming van olie op vaste gerang- Op het Buitenhof is gistermiddag om half vier de 12-jarige M. H., wonende op het Hofwijckplein. aangereden door een auto, tengevolge waarvan de sche del van den jongen verbrijzeld werd. Hij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal over gebracht. op brandstoffen overgaan, worden schikt in twee categorieën,n.l. a. verbruikers met een geschat jaar. verbruik van minder dan 10 ton cokes. b. verbruikers met een van 10 ton en meer cokes. Voor de categorie a. worden aan den handel geen extra hoeveelheden beschik baar gesteld. De handelaar dient deze af nemers uit de hem ter beschikking staan de hoeveelheden te bedienen. Voor de categorie b. zullen zoo moge lijk extra hoeveelheden aan den handel of groothandel worden toegewezen. Te dien einde dient de verbruiker van categorie b. zich schriftelijk tot het Rijks kolenbureau te wenden onder opgave van: 1. het olieverbruik in de periode 1 April 1939—31 Maart 1940; 2. de gewenschte afmeting brandstof (n.l. cokes 1, 2 of 3. van wien hij de brandstof wenscht te be- in een vorm, welke niet in de eerste plaats het profiteeren van die kolo niën laat zien, maar veeleer onze contra-prestatiede verhooging van de inlandsche volksgemeenschap, haar gezondheidstoestand en haar ontwikkeling. Die taak heeft Neder land nooit uit het oog verloren! Op de industrieën komen wij nog nader terug, maar reeds nu zij de aandacht gevestigd op twee groote inzendingen, n.l. die, welke Duitsch- land op de 3e étage inrichtte en die voor Kunst en Industrie op de 4e verdieping. De Nederlandsche en Duitsche in zendingen zijn gelijkwaardig in haar fraaie arrangement. Beide zijn een lust voor het oog. Duitschland heeft een keuze gemaakt uit haar techni sche voortbrengselen en hier de op tiek en chirurgische instrumenten ge bracht in een verzameling, koel en zakelijk, maar in de verfijnd. Prachtige kijkers, microscopen, lenzen instrumenten en -toestellen deze inzending tot een soort van labo ratorium, waar de leek schoorvoetend binnentreedt en zich daarna omzich tig en met een zeker ontzag beweegt. In de groep „Kunst en Industrie” is het stellig fleuriger, zij het minder zakelijk. Daar wandelt men langs bonte beelden van velerlei aard en soort. Glaswerk, houten gebruiksvoor werpen, fraai smeedwerk en anders zins trekt hier de aandacht. Het is dat wij deze behoeven te 2. Voor industrieele een jaarverbruik van ton geldt de volgende Handelaren mogen zonder speciale ver gunning afleveren: a. aan oude afnemers per maand 1-12 gedeelte van de in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 ontvangen hoeveelheid. Aan seizoenbedrijven of bedrijven, welke in September 1940 een grooter ver bruik mochten hebben dan per maand 1/12 van het jaarverbruik, mag in de ge noemde maand eveneens het maandver- bruik worden geleverd. b. aan nieuwe afnemers per maand 1/12 gedeelte van het geschatte jaarverbruik (met dezelfde afwijking voor seizoenbe drijven etc. als sub. .2a>. 3. Indien ondernemingen (geen pro ducenten) gewoon zijn vaste brandstof fen aan eigen werknemers en daarmee gelijkgestelden te verkoopen en af te le veren, is hiertoe een vergunning van het Rijkskolenbureau vereischt welkf verleend kan worden na aanvrage bij genoemd bu reau.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9