Opening het achtste Duitsche van Winterhulpwerk De Vrijmetselaarsloges in ons land ontbonden 1 Donderdag 5 September. 194Ö. I No. 17665. Innige verbondenheid tusschen front Rede van Hitler in het Sportpaleis te Berlijn TIJDEN VAN ZONSOP- t EN ONDERGANG „Product van de dwalingen van een voorbij tijdvak” Nederlandsche arbeiders Duitschland en vaderland De rede van Hitler j Strijd tot een vol- I J komen duidelijke j beslissing Rg Miller lil V i t t t t •i i Van bevoegde offideele zijde wordt ons medegedeeld, dat gisteren in geheel Nederland de ontbinding der Vrijmetse laarsloges is bevolen. De Nederlandsche kok reikt het middagmaal aan zijn landgenooten uit (Deutsche Presse) Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Veelzeggende brieven Wa 4 COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: groepen, welke de (Foto-archief) in Mühlheim-Ruhr, 87’40. jullie JAN. Beste Jo. JAN. JOHAN. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.— p. kw. Bij postkantoren ‘"wn de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct Natuurlijk Engelsche - ------- z de aan I i I i i i i i i i I i i I heeft aangetrok- zijn minst i Je Vader XJ. W. M. VAN DIJK). r Hedenavond uur van zonsonder gang 8.19 uur, zonsopgang 6 Sep tember 6.59 uur. In den tusschen- liggenden tijd moet dus worden verduisterd. Lieve jongen. Je vader gaat het goed. Het is hier best. Ga naar je tante. Brief en geld volgen. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. betreft, daarover kunnen wij niet kla gen. Ook de huisvesting is goed. Het spijt me, dat ik mijn hengel stokken niet heb meegenomen, want deze zijn hier namelijk duur. Vijf en zes Rijksmark voor een gewoon bam boestok, dat is niet goedkoop, niet waar? Wanneer jij hier ook konst, Bul, moet je je hengelstokken niet vergeten Aon mej. Joh. te Boekhorst p.a. van Krimpen, Taamderstraat 74d. Wesseling, 137’40. mee te nemen. Hier in de omgeving is prachtig vischwater. Wij zijn van plan de in de omgeving liggende ste den, als Dortmund, Duisburg, Essen en Oberhausen eens spoedig te bezoeken. Al deze plaatsen liggen niet ver van Mühlheim. Zoodra we ons eerste loon zullen hebben gekregen, zullen wij jul lie het geld toesturen. Wij verdienen circa 50 Rijksmark in de week, met verpleging en huisvesting. Dat is best dus. Hartelijke groeten, Wjj hebben een heel prettige reis ge had. In Duitschland zelfs in tweede klasse wagons. Je weet, ik heb nooit alle kletspraat jes over Duitschland geloofd, maar tot nu toe is nog geen enkele bewaarheid, bijv, krijgen wij geen zwart brood, maar gewoon brood en zelfs meer dan in Ne derland. Ook krijgen wij rijkelijk ge noeg boter. Het spijt me, dat ik niet reeds eerder naar Duitschland ben ge gaan. De eetzaal op het terrein van de fabriek is prachtig. Een bediening als in een hotel aardige, vriendelijke meis jes met sneeuwwitte schorten voor. Ik vind alles nog veel beter, dan ons des tijds bij de arbeidsbeurzen is verteld. Menschen, die anders vertellen, zijn luiaards of lijntrekkers, die liever steuntrekken en niet van hun moeder weg willen. Wij worden op dezelfde wijze behandeld als de Duitsche arbei ders en zijn volkomen vrij. Wij zijn in nieuwe, steenen gebouwen gehuisvest, waar douches met heet en koud water aanwezig zijn. Deze kaart mag je bij de afdeeling bouwvakken van de Ar beidsbeurs toonen. Zoodra ik hoor, dat je deze kaart gekregen hebt, zal ik je uitvoerig schrijven. Wij hebben hier van den oorlog nog niets gemerkt. Hoe bestaat het. niet Met hartelijke groeten, maanden al niet gewerkt en wat heb ben wij niet al verslapen. Wat hebben de Engelsche politici in dien tijd niet allemaal gezien en juist ingezien en vooral steeds op het juiste tijdstip aangepakt. En wat hebben wij daar tegenover niet allemaal gemist. Tot Noorwegen kwam. Toen de operaties begonnen, verheugde de Engelsche oorlogsberichtgeving zich over de ontzaglijke fout, die wij, Duitschers, hadden gemaakt. En men verheugde zich in Engeland er over, dat men eindelijk de gelegenheid kreeg, om zich te kunnen meten met de Duit schers. Zij kregen de gelegenheid en de krachtmeting kwam ook. Het is een ironie van het lot, dat de voor de Engelschen toentertijd erg ste slag te danken was aan hun eigen propaganda. Toen wij n.l. de Noren tenslotte tot Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J, de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. w. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Lieve ouders, broer en zuster. Hierbij wil ik jullie even schrijven, dat het ons nog altijd goed gaat en dat wij allen goed gezond zijn. Ik hoop, dat het ook met jullie allen goed is. Het werkhier bevalt ons goed. De tweede week begint nu. Wat het eten de toekomstige ontwikkeling is daar bij, of de onderwerping van een gees teswereld en van een politieke organi satie ontspruit aan een vooruitstreven- den gedachtengang, of dat zij slechts is te beschouwen als te danken aan het feit, dat oude politieke krachten, die op zichzelven tot een overwinning op de loges niet in staat waren, nu een gunstig oogenblik hebben gevonden om met hun tegenstander af te rekenen, met geen ander doel dan verouderde instellingen opnieuw aan de macht te brengen. beter ingelichte kringen, hoorde men, dat het lot in het Oosten nu defini tief gekeerd was. Daarop kwamen even welingelichte deskundigen, die opmerkten, dat zelfs wanneer Duitsch land een succes zou hebben verwor ven, hetgeen in het geheel niet het geval was, dit succes in werkelijk heid slechts een wansucces was, ge zien van een hooger strategisch stand punt. En toen wij reeds voor War schau stonden, wist men weer, dat men gerechtigd was om aan te he men, dat thans in het Westen de aan val der geallieerden zijn eerste groote en doorslag gevende succes bereikt had.' Vervolgens zeide men: ,,Er is een groote nachtmerrie van ons weg genomen. Die Polen in het Oosten wa ren steeds onze zwakke zijde. Nu kun nen wij ons op het Westen concentree- ren, waar wij met de Duitschers zul len afrekenen”. Nadat in de laatste jaren bij de vol trekking van de staatkundige hervor ming van een aantal Europeesche lan den de vrijmetselaarsloges, als zijnde organisatorische en grootendeels ook geestelijke steunpunten van het wereld- liberalisrne en van de geldheerschappij, geliquideerd zijn, zijn in de afgeloopen weken verscheidene andere staten er toe overgegaan, de Vrijmetselaars-orga- nisaties binnen hun grenzen te verbie den. Dat dit besluit genomen is in lan den, waarin deze organisaties een bui tengewone geestelijke en politieke macht uitoefenden, is te beschouwen als een vérstrekkend politiek symp toom. Daartegenover is het zoo luidt het in de ons verstrekte officieele me- dedeeling teekenend voor de Neder landsche partijen en zich naar haar zeggen tot een herorde ning geroepen voelen, dat eenige groepen uitgezonderd nergens ook maar een poging wordt gedaan, om de loges als een product van de dwalingen van een voorbij tijdvak te brandmer ken en er definitief mee af te rekenen. De nuchtere feiten Bij al haar afwijzing van geest en methoden der Vrijmetselarij denkt het nationaal-socialisme te zeer in histori- schen zin, om niet in het feit, dat de Vrijmetselarij 150 jaar lang Europa in toenemende mate heeft beheerscht, meer te zien dan slechts een toeval of het uitsluitend resultaat van duistere samenzweringen. Wij zien thans in de gedachten en de daaruit ontsproten daden van de Fransche revolutie een revolutionnaire breuk met de Middeleeuwen, waar mede echter gepaard ging de onbe kwaamheid om in de plaats van de oude bindingen nieuwe in hei leven te roepen. Het valt echter niet te betwis ten, dat het tijdvak van het absolutis me inwendig vermolmd en corrupt was geworden, en dat de krachten, die dit tijdvak droegen, onbekwaam waren ge bleken uit zichzelve tot een zuiverende evolutie te geraken. Het Fransche systeem Door de geschiedenis, d.w.z. door het verloop van het spel der krachten, is een ondubbelzinnig oordeel geveld over het ten val gekomen Fransche systeem van de achttiende eeuw. Daarom moet het als bedenkelijk worden beschouwd, wanneer thans krachten, die tot nu toe uit zichzelve onmachtig waren, trach ten in de plaats van overleefde vor men weliswaar een nieuwe gedaante, doch naar den inhoud het oude regime te stellen. Het nationaal-socialisme nu streeft er naar, met voorbijstreven van de ongebondenheid van het libe ralisme, een nieuwe staatkundige en sociale gedachtenwereld op te bouwen. Het stelt in de plaats van de niet meer houdbare bindingen van het verleden een vaste sociale orde, en daarom draagt de over winning op de Vrijmetselarij een zeker vooruitstrevend karakter. Natuurlijk zal ook de ontwikkeling hier in Nederland na dezen maatregel met opmerkzaamheid worden gevolgd. Hoe ook de resultaten van dit verbod mogen zijn, de vorm van de Vrijmet selaarsloges is, nu zoovelen een blik hebben kunnen slaan in de loges zelf en in heel de valsche romantiek van haar instellingen, van alle illusies ont daan. In ieder geval kan men zeggen, dat het z.g. mysterie dat vele klein burgerlijke naturen ken en anderen op zijn minst ge ïnteresseerd heeft, thans niet meer be staat. Wel heeft zich eens in deze loges de politieke macht geconcentreerd, van hier uit zijn de groote transacties van de wereldpolitiek en van de wereldeco nomie gesloten. De materieele symboli seer ing echter van een vroeger dweep zuchtige idéé was dermate primitief en armelijk aan vormen, dat ook dit feit slechts een uiting is van heel de in nerlijke leegheid, welke in de steeds verder vervlakkende geesteswereld van de Vrijmetselarij naar voren komt. In het raam der nieuwe orde Onder de slagen van de nieuwe revo lutie storten thans de steunpilaren van de liberale wanorde overal ineen, het zij deze gaan over de wereldbeschou wing der Vrijmetselarij, hetzij over haar complotten of over de door haar nagestreefde slechts door goud gedek te wereldvaluta en de heerschappij der geldtrusts. De thans nog steeds smeulende ver langens om de leuzen van de Fransche revolutie, van een wereldstatenbond of van een Volkenbond weder in oude glorie te herstellen, laat de natuurlijke revolutie van den nieuwen tijd zege pralend achter zich., voorbij Hamar en Lillehammer had den verslagen, marcheerde en Brit- sche brigade, zonder van iets te we ten, op den weg naar Hamar. Zij had naar achteren geenerlei verbinding, want die verbinding hadden onze duik bommenwerpers en gevechts-bombar- dementstoestellen vernield. Zij luis terden dus allen naar de Britsche ra dio. En door de Britsche radio ver nam de brigade-commandant, dat wij nog ver achter Lillehammer za ten en dat wij een zware nederlaag hadden geleden. Nu marcheert Britsche brigadecommandant het hoofd van zijn brigade Lilleham mer binnen en gaat daar rustig op een kist zitten, gevuld met documeïiten, waarop stond geheim, niet den vij and in handen laten vallen”, (storm achtige vroolijkheid). En hier werd hij nu denzelfden nacht met zijn kost baren winkel door onze troepen gevat. Dat komt er van, wanneer iemand vertrouwt op de Engelsche bericht geving. Zoo was het pveral. Zij hebben ge logen en gelogen. Zij zijn de zee in geworpen het was, zooals zij zeggen, een „heel groote overwinning”. Toen kwam de trotsche krachtmeting in het Westen. Juist bij dezen veldtocht heeft de geallieerde combinatie werkelijk niets anders dan alleen maar neder lagen moeten incasseeren. Nu is Frankrijk eveneens ineengeslagen. En wat heeft men thans voor een ver klaring? Men zeide: „thans kan En geland zich eindelijk met zijn geheele kracht concentreeren, thans heeft En geland de strategische positie bereikt die het voortdurend gewenscht en ge hoopt heeft te krijgen. De ballast van Frankrijk heeft ons alleen maar kostbaar Britsch bloed gekost”. Men zeide, zoo verklaarde Führer ten aanzien van Engeland ver der, dat de oorlog 3 jaar duurt en dat men zich instelde op 3 jaar. Maar ik heb toentertijd tegen den rijksmaar- schalk gezegd: Göring, bereid alles voor op 5 jaar. Wij handelden zoo niet, omdat ik geloof, dat de oorlog vijf jaar zal duren. Maar wat ook mo ge komen, Engeland zal ineenstorten, (minutenlang durend applaus). Ik ken geen anderen termijn dan alleen deze (applaus).(Zie verder, le blad, pag. 2.) Historische ontwikkeling Het is de vrijmetselarij geweest, uit welker milieu eenmaal de leuzen van de Fransche revolutie van 1789 zijn op gekomen. Zij zelf was in haar later tot ontwikkeling gebrachte organisatie het politieke, zij het onofficieele machtsmiddel van die cosmopolitische liberale kringen, die in politieke en economische samenwerking het aan schijn van de parlementen van vele staten hun stempel opdrukten. Het is teekenend voor den toestand der laat ste decenniën, dat het aan geen an dere politieke macht gelukt is de vrij metselarij uit den zadel te werpen. Alle aanvallen van de zijde der ker ken tegen de loges leidden niet tot resultaat en eerst aan de nationaal- socialistische en fascistische revoluties bleef het voorbehouden, de organisato rische en grootendeels geestelijke steunpunten van het wereldliberalisme en van de geldheerschappij te over winnen. Wanneer thans andere staten dit voorbeeld gaan volgen of onder in vloed van Duitschland den nieuwen koers vinden, dan is dit het resultaat van de nationaal-socialistische en fas cistische omwenteling. Beslissend voor hl een groote betooging is gisteren in het Sportpaleis te Berlijn het achtste Winter hulpwerk van het Duitsche volk door den Führer geopend, die in een lange, mee- aleepende redevoering het Duitsche volk opriep om opnieuw te werken voor het geweldigste sociale werk van alle tijden. Tevoren had rijksminister dr. Göbbels tapport uitgebracht over het eerste Winterhulpwerk van den oorlog, welks reus achtige getallen getuigen van de onwrikbare en innige verbondenheid tusschen front en vaderland. Bij de opening waren talrijke vooraanstaande mannen van staat, partij en weer macht aanwezig. Men merkte op de rijksministers Frick, Gürtner, Lammars, Schwerin-Krosigk, Darre, Dorpmüller, dr. Todt en Seyss-Inquart, staatsminister Meissner, rijksleider Bouhler en vele vertegenwoordigers van generaliteit en admi raliteit Begeleid door den gevolmachtigde voor de winterhulpactie, Hilgenfeldt, verscheen de Führer in het veldgrijs. Hij werd begroet met een enthousiast gejuich, toen hij met den chef der Duitsche politie, Himmler, rijksleider Bormann en zijn persoonlijken adjudant door het midden van de zaal ging, naar alle kanten dan kende voor de ovaties, die zich in sterkere mate herhaalden, toen dr. Göbbels den groet tot den Führer richtte. In ons blad van gisteren hebben wij enkele beschouwingen gegeven aan de hand van wat ons van bevoegde Duit sche zijde werd medegedeeld over de vele mogelijkheden, welke op het oogenblik den Nederlandschen werk- looze geboden worden om zich met nuttigen arbeid in Duitschland een be hoorlijk bestaan te verzekeren. Van dezelfde zijde gewerden ons enkele brieven van Nederlandsche arbeiders in het Duitsche Rijk, welke bij de Ar beidsbeurzen hier te lande ontvangen werden. Hier volgen enkele van deze brieven Lieve vrouw. Als zwakstroomtechnieker ben ik thans in Politz aan het werk. Het is een heel goede betrekking en ik ver dien ook flink. Het gaat mij uitste kend, alles is goed. Je behoeft je om mij geen zorgen te maken. Het is in Duitschland beter dan in Nederland. Vriendschap ziet men overal en de menschen hier zijn voor ons heel goed. Het eten is ook zeer goed; in geen ge val te weinig, hetgeen ik krijg, kan ik zelfs nog niet in één keer opeten. Je moet met Johan in Frankfurt komen, dan kan ik je het geld daarheen zen den. Je kunt er daar dan iets mee be ginnen, meer dan in Rotterdam. Er worden hier nieuwe, mooie steenen woningen voor ons gebouwd. Wanneer ze klaar zijn, kan je bij me komen en hier wonen. Je kunt nu naar Lize gaan en je zult er zeker geen spijt van heb ben. Schrijf je mij het even als je gaat Ik heb het Dirk ook reeds ge schreven. dat je zult komen. Hartelijke groeten van je liefheb benden man. Op dezen dag, zoo verklaarde de Führer, eindigt het eerste oorlogs jaar. De successen van dit eerste jaar zijn uniek. Wij kunnen in het geheel geen vergelijking trekken met het eer ste oorlogsjaar van den wereldoorlog want in dat eerste oorlogsjaar zijn immers overal, ondanks de grootste dapperheid, ondanks den pngehoorden omvang der offers, slechts gedeelte lijke resultaten bereikt en niet een de finitief voltrokken oplossing. De Führer wees vervolgens op de geweldige geographische ruimte, die thans door de Duitsche weermacht wordt beschermd en verklaarde o.m.: een aantal tegenstanders is uit den weg geruimd. Alleen aan zijn gelukkige geogra phische ligging en aan zijn buitenge wone snelheid in het vluchten heeft Engeland het te danken, dat hetzelfde lot het nog niet ten deel is gevallen. Want het is niet zoo, gelijk eenige Britsche politici dit zeggen, dat het Britsche leger als een wild paard aan den teugel rukt, brandend van begeer te om eindelijk te worden losgelaten tegen den Duitschen vijand. Zij waren immers zoo dicht bij ons en konden zonder meer hun begeerte bevredigen. Zij zelf hebben zich van ons verwij derd en het bleef hun voorbehouden deze verwijderingen als groote over winning voor te stellen. Engelsche „berichtgeving” Het groote gebied, dat door de Duit sche troepen op het oogenblik wordt beheerscht, is nog uitgebreid door on zen bondgenoot, Italië, die van zijn kant in Oost-Afrika het initiatief heeft genomen, daar zijn positie versterkte en Engeland terugsloeg, staan ook daartegenover „successen”. Maar het zijn successen, die het normale, gezonde menschen- verstand niet begrijpt. En daarom staan zij ook innerlijk niet in een speciaal verband. Wij be leven steeds weer, dat de Engelsche propaganda van de eenige hoogte in de andere diepte valt, weliswaar om enkele dagen later op nog grootere hoogten te zweven. Zoo heb ik bijvoorbeeld eens gele zen: „Thans wordt de teerling van den oorlog geworpen. Wanneer het den Duitschers niet gelukt naar Parijs te komen en dat zal hun niet geluk ken dan hebben zij den oorlog ver loren. Mochten zij echter toch naar Parijs komen, dan zal Engeland den oorlog winnen”. Zoo heeft Engeland talrijke z.g. „overwinningen” bevochten. De roem- rijkste overwinning die weliswaar in onze oogen het smadelijkste wan succes was was de vlucht uit Duin kerken. Telkens onderbroken door het luide lachen van zijn toehoorders, gaf de Führer eenige voorbeelden van Engel sche oorlogsberichtgeving, die haar onbetrouwbaarheid kenmerken. Wij rukten juist, zoo zeide spr. o.m., Polen binnen, toen de Engelsche propagan disten verklaarden, dat zij uit welin gelichte kringen wisten, dat de Duit schers reeds een heel reeks zeer zwa re nederlagen hadden geleden en dat de Polen zegevierend naar Berlijn op- Tukten. Eenige dagen Jater, en stellig uit nog Toen kwam een geruime tijd van kalmte. Die rust was natuurlijk ook een ontzaglijk, duurzaam succes der Britsche weermacht en een even con stant wansucces van Duitschland. Wat hebben de Engelschen in die ---

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1