Luchtaanvallen Britsche Dr. Göbbels brengt rapport uit CINEtfë op vliegtuigfabrieken HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 Duitsche Winterhulpwerk Zware branden en aan hevige ontploffingen waargenomen Engelsche vliegers boven Duitschland AMERIKA EN DE KOLONIËN IN OOST-AZIE Berlijn In een jaar ruim I milliard mark aan vrijwillige bijdragen OUD GOUD, ZILVER en BRILJANT kunt U het beste verkoopen of ruilen iS RINGENHUIS, Prinsestraat 86 Daar ontvangt U den hoogsten prijs! Bommen op richtten weinig schade Het D. N. B.-frontbericht Uit den stryd in Polen RECLAMES. RECLAMES. te Vervolg van pag. 1. Oproep turnen estafettes verspringen zwemmen Duitsche persstemmen een ontroerende plechtigheid De apen van Gibraltar’s rots was (566 Luchtalarm te Berlijn dat Twee dooden en een gewonde polsstok* hoogspringen De sociale volksgemeenschap is het hoogste geluk. Indien wij door haar de overwinning bevechten en hoe zou het anders kunnen zijn? dan zal ZORGENKINDEREN VOOR DE ENGELSCHE OVERHEID op te spoedig aantal de van Amerika en de rede van Hitler De gisteren door Adolf Hitler in het sportpaleis te Berlijn gehouden rede voering heeft overal in de Vereenigde Staten een sensationeel opzien ver wekt. De rede is nog in de New York- sche avondbladen onder enorme kop pen uitvoerig verschenen. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen van het Duitsche rijksgebied brisant- en brandbommen uitgewor pen. De bommen vielen voor het groot ste deel op het open veld. Op twee plaatsen werden woningen en dorpjes, op een andere plaats werd een ma gazijn getroffen. Bij de aanvallen op de Engelsche vliegvelden en vliegtuigfabrieken ont stonden verscheidene luchtgevechten, die voor de Duitsche jachtvliegers een succesvol verloop hadden. 54 Brit sche en 15 Duitsche vliegtuigen wer den neergeschoten. „Niet in het bezit van geld”, zoo riep dr. Göbbels uit, „ligt het geluk van een volk. Het berust op de sa menvatting van zjjn kracht en op het gebruik in een eenheid van zijn natio nale reserves. De totale opbrengst van het eer ste plaatsen ongeveer lucht- Duitsche vliegtuigen hebben ook in den afgeloopen nacht bomaanvallen op verscheidene havensteden aan de Oost en Westkust van Engeland onder nomen. Britsche nachtjagers trachtten ver geefs aan de Duitsche gevechtsvlieg tuigen de uitvoering van hun taak te beletten. Alle toestellen op één na zijn naar hun basis teruggekeerd. Ik prefereer thans te strijden tot eindelijk een volkomen duidelijke beslissing tot stand is gebracht. En die duidelijke beslissing kan alleen deze zijn, dat het regime van erbarmelijke en laaghartige oorlogsopruiers uit den weg wordt geruimd en dat een toestand in het leven wordt geroepen, waarin het onmogelijk is, dat een natie in het vervolg geheel Europa ver mag te tyranniseeren. Duitschland en Italië zullen er zorg voor dra gen, dat dit zich in de geschiede nis niet herhaalt. En hier zullen Engeland ook al zijn bondgenooten niets helpen, noch de plannen, welke zij mogen ontwerpen. Te zwakke protesten, zegt Berlijn. De V.P.B.-correspondent meldt uit Berlijn: Men is weinig gesticht over Naar officieel bekend wordt, hebben weer tal van Britsche vliegers van nacht gepoogd door den gordel vafl Zie verder le blad, pag. .1 een enkele gemeenschap is, des meer zal zij inzien, hoe kansloos haar onderneming is. Menschen. die, van elkander gescheiden, ieder huns weegs gaan, kan men breken, 85 mil- lioen echter, die denzelfden wil heb ben, hetzelfde besluit en bereid zijn tot dezelfde daad, breekt niemand. Op rerzot'k van duizenden bezoekers besluiten wij. deze .neek de Vetfooningen van de OL YMPI IDE-FILM met een reprise van de mooiste en span nendste opnamen uit de deeten 1-5. d.a.: Luchtalarm te Londen Het geheele stadsgebied van groot-Londen heeft tot gisteravond 11 uur 42 minuten driemaal lucht alarm gehad. Reuter meldt daar over nog, dat men het geluid der motoren van de Duitsche machi nes duidelijk kon hooren. Ook gistermiddag is in het gebied van Londen luchtalarm gemaakt. Het Duitsche luchtwapen heeft, naar uit een achteraf ontvangen be richt blijkt, in den nacht van 2 op 3 September in het zeegebied ten Noor den van Aberdeen nog een Britsch con- vooi van verscheidene koopvaar dijschepen aangevallen. Bijzonder ef- De apen van de rots van Gibraltar bereiden den Engelschen autoriteiten onaangenaamheden en zorgen. Voor eenigen tijd was een verbod uitge vaardigd om de dieren, die door de voortdurende beschietingen angstig zijn geworden, buiten de vastgestelde voederplaatsen te voederen. Daar na de jongste aanvallen van Italiaansche vliegtuigen deze voeder plaatsen gedeeltelijk vernield zijn, en de bevolking van Gibraltar zich niet meer, zooals vroeger om de apen be kommert, overvallen deze uitgehon gerde dieren thans de menschelijke woningen. Voor eenige dagen heeft een uitge hongerde troep apen zelfs een gezel schap jongelui aangevallen, dat hals over kop een goed heenkomen moest zoeken om aan den aanval te ontko men. De politie moest met de vuurwape nen de hongerige apen verdrijven. schen tot 6 pCt. in 1939 verminderd, de wijze, waarop Zwitserland op het Van 1933 tot 1939 zijn alleen ruim 2 millioen kinderen door de nat. soc. volkswelvaart voor vacantie naar bui ten gezonden en van 1934 tot 1939 zijn ruim 800.000 kinderen, die een kuur moesten doormaken naar tehuizen der nat. soc. volkswelvaart gezonden. Deze getallen van den opbouw stel de dr. Göbbels tegenover het Engel sche „socialisme”, dat zijn documen ten vindt in bedroevende toestanden, in nood, ellende, honger en ziekte. fectieve treffers werden geplaatst op een schip van 8000 en een van 50000 ton. Beide koopvaardijschepen bleven zwaar brandend stil liggen. Eenigen tijd later werden zij in zinkenden toe stand aangetroffen. In het bijzonder de aandacht waard is het tot zinken brengen van 6 gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 51.507 ton, hetgeen door een duikboot is gemeld. de de Pyreneeën Europa van vijanden schoongeveegd. Wie kan er in Enge land in ernst nog aan gelooven, dat het „Generaal Bluf” kan gelukken deze geweldige kracht bij haar laat- sten vernietigenden slag in de armen te vallen? De slag zal vallen, onaf wendbaar en op het door Duitschland bepaalde uur. Daarover heeft de Führer geen twijfel laten bestaan. Duitschland’s beslissing, zoo schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.” is ten gun ste van den onverbiddelijken strijd ge vallen. Deze wereld, zoo riep de Führer uit, zal vrij worden. Eens en voor al tijd moet worden afgerekend met het schandaal, dat het een natie mogelijk kan zijn al naar believen een geheel vasteland te blokkeeren. Het moet in d. toekomst onmogelijk worden ge maakt, dat het een piratenstaat van tijd tot tijd steeds weer naar wensch en luim veroorloofd wordt eenvoudig ruim 450 millioen menschen min of meer aan armoede en ellende over te leveren. Ik vind het onverdraaglijk, dat een ander volk te allen tijde aan lichaam en leven bestraft kan worden, wanneer het de een of andere horde plutocraten past. De Führer herinnerde er vervolgens aan, dat hij het Engelsche volk reeds zoo vaak de hand der overeenstem ming had gereikt. Gij weet het zelf, zoo zeide hijHet was mijn buiten- landsch politiek program. Na een kor te verwijzing naar zijn laatste beroep op Engeland ging spr. voort: Wij zijn tot alles bereid, tot alles vastbesloten en van zins te allen tijde te handelen. En vooral, men maakt ons door niets bang. Wij, Duitsche nationaalso.cialisten, hebben de hard ste school doorloopen, welke mensche- lijk slechts denkbaar is. Men kan ons door niets intimideeren, men kan ons door niets verrassen. hulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis is in totaal 221,5 mil lioen mark ingezameld. Bij de op richting van dit oorlogshulpwerk had men een opbrengst van onge veer 60 millioen verwacht. De vrijwillige totaalprestaties van het jaar 1939-40 bedroegen dus 681 millioen voor het oorlogswinter- hulpwerk, 221,5 millioen voor het hulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis en 124 millioen bij dragen van leden voor de natio naal socialistische volkswelvaart, zoodat het Duitsche volk als vrij willige sociale prestatie in het eerste oorlogsjaar in het geheel 1026,5 millioen heeft opgebracht. Wanneer men nu in Engeland zeer nieuwsgierig is en vraagt: „Ja, waarom komen jelui dan ein delijk niet’ dan antwoord ik: „Stelt u gerust, wij komen” (don-, derend applaus). Men moet niet steeds zoo nieuwsgierig zijn. In zijn rapport over het Winterhulp werk 1939-40 heeft rijksminister dr. Göbbels gisteren geweldige cijfers ge noemd, als vrijwillige b’jdragen van het Duitsche volk. „Wanneer men overweegt zoo zeide hij o.m., dat de beide groote sociale hulpdiensten van het afgeloopen oorlogsjaar, het „oor- logswinterhulpwerk” en het „oorlogs hulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis” zijn opgebouwd op volstrekte vrijwilligheid, kan men daarin sociale plebiscieten zien, welke alle door ver- kiezingsleugens tot stand gebrachte parlementaire verkiezingen in de wes telijke democraten in waarde en effec tiviteit ver in de schaduw stellen”. Britsche luchtmacht twee of drie of vierduizend kilogram bommen laten vallen, dan laten wij thans in één nacht 150.000, 180.000, 230.000, 300.000, 400.000 en meer kilogram vallen. Wanneer zij ver klaren, dat zij onze steden op groote schaal zullen aanvallen, dan zullen wij hun steden wegva gen. als be- normale gebruik „ongezond” geworden zijn. De werkplaatsen en hangars zijn „grootendeels verwarde, verroeste puinhoopen met neerhangende daken, verbrijzelde betonnen muren en verbo gen ijzeren balken”. De landingsterrei nen zijn bezaaid met bommenkraters. Naar de „New York Herald Tri bune” heden uit Londen meldt, schijnt Duitschland een belangrijke overwin ning in den slag tegen Engeland be vochten te hebben. Duitsche strijd krachten hebben volgens dit bericht 3 Engelsche vliegvelden, welke voorposten fungeeren, zoo sterk schadigd, dat zij voor het Gij zult begrijpen, dat wij thans nacht na nacht het antwoord ge ven (stormachtig gejuich) en wel in stijgende mate. Wanneer de Dr. Göbbels gaf verder antwoord op de vraag, wat er met deze reus achtige bedragen gebeurt, aangezien Duitschland geen werkloozen meer heeft, die door het winterhulpwerk verzorgd moeten worden. Van den aanvang af, zoo zeide spr., heeft men plannen gemaakt voor groote sociale inrichtingen, teneinde niet alleen den bestaanden acuten nood op te heffen, maar vooral komenden nood tijdig te verhinderen. Zoo zijn uit de middelen van het winterhulpwerk voor het hulpwerk „Moeder en Kind’ van 1935 tot 1940 rond 66 millioen rijksmark ter be schikking gesteld, welke grootsch op gezette inrichtingen mogelijk hebben gemaakt. De zuigelingensterfte, welke in het oude rijksgebied nog in 1933 7,7 pCt. bedroeg is daardoor intus- Ook in Berlijn is luchtalarm ge maakt. Echter naderden slechts enke le vijandelijke vliegtuigen de rjjks- hoofdstad. Bij het bereiken van den versperringsgordel van groot-Berlijn kwam den Britten een compact vuur van de luchtdoelartillerie tegemoet. Boven het stadsgebied van Berlijn kruisten eenige Duitsche jachtvlieg tuigen, die met de zoeklichten samen werkten. Twee vijandelijke toestellen gelukte het boven de rijkshoofdstad te vliegen. De rest moest voordien te- rugkeeren. Een Engelsche machine werd al vorens de rijkshoofdstad te bereiken, neergeschoten. De vijandelüke vlieg tuigen wierpen verscheidene lichtko- gels uit. Tot dusver is bekend gewor den, dat brisantbommen op een arbei derswijk aan den rand van Berlijn zijn geworpen en aanzienlijke schade heb ben aangericht. Het winterhulpwerk En zoo is het winterhulpwerk, deze geweldige sociale hulpinstelling, de grootste, die er ook maar op aarde is, een machtige demonstratie van dezen geest. Het is de geest van onze volksge meenschap, die ons alles doet verdra gen en die ons volk sterk doet zijn voor alle krachtmetingen en beslis singen der toekomst, Hoe meer de an dere wereld ziet, dat dit groote volk Vanmorgen om 9 uur werd lucht alarm gegeven. Bij de luchtgevechten van gisteren hebben de Duitsche jagers bijzonder veel succes gehad. Ook in den nacht op 4 September konden groepen Duit sche gevechtsvliegers haveninstalla ties en wapenbedrijven duchtig met bommen bestoken. Zware branden en hevige ontploffingen werden waarge nomen. De rede van den Führer beheerscht het beeld van de geheele Duitsche ochtendpers. De „Berliner Börsen- ztg.” schrijft: Wanneer het den Engelschen moei lijk zou vallen, de taal der cijfers van het Winterhulpwerk te verstaan, dan is hun door de rede van den Führer een niet te overtreffen middel tot beter begrip aan de hand gedaan. De gebalde vuist van 85 millioen menschen heeft in een jaar tijds van de rivier de Boeg in Polen tot Noordkaap en tot de grens van Europa van „oorlogswinterhulpwerk” heeft 681 millioen R.M. bedragen millioen het voorafgaande jaar). Er kan dus een stijging met 115 millioen worden geconstateerd. Dienovereenkomstig zijn ook de prestaties verhoogd tot 642 mil lioen Rijksmark. Brisant- en brandbommen uitgeworpen regelmatig overvliegen van Zwit- sersch gebied door Britsche vlieg tuigen reageert. De Zwitsersche pro testen noemt men hier zwak en zon der eenig effect en men meent, dat de Zwitsersche regeering naar aan leiding van de Britsche onverschillig heid voor al deze protesten "haar neu- traliteitsrechten met meer kracht zal moeten handhaven. De verwondering over de platoni sche reactie van Zwitserland tegen deze brutale schendingen is des te grooter, omdat in vroegere gevallen, wanneer Duitsche vliegtuigen, kenne lijk bij vergissing boven Zwitsersch- gebied vlogen, wezenlijk andere accen ten in de Zwitsersche openbare mee- ning tot uitdrukking kwamen. Men verheelt hier niet, dat dit meten met twee maten een bepaald licht op de politieke houding van Zwitserland werpt, dat weliswaar niet nieuw is, doch het daaromtrent aan Duitsche zijde reeds bestaande oordeel beves tigt. Verklaring van minister Huil De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Cordell Hull, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat de regeering der Ver eenigde Staten, alsmede die van ver scheidene andere staten, waaronder Japan, de laatste maanden uitdrukking gegeven hebben aan haar wensch, dat in dén Stillen Oceaan en inzonderheid in Nederlandsch-Indië en Fransch Indo- China het beginsel van den status quo behouden blijft. In het licht van het feit, dat een officieele bevestiging bepaalde geruch ten omtrent een zoogenaamd Japansch ultimatum aan Fransch Indo-China ontbreekt, heeft de Amerikaansche re geering er bezwaar tegen aan deze ge ruchten geloof te hechten, De politieke situatie en het voorwerp van deze ge ruchten zijn evenwel een aangelegen heid, waaraan de Amerikaansche re geering beteekenis toekent. Het is dui delijk, dat, indien deze geruchten ge grond mochten blijken, de uitwerking op de openbare meening van de Ver eenigde Staten „ongelukkig” zou zijn. Indo-China geïsoleerd United Press meldt uit Manilla: Het schijnt, dat Indo-China van de buitenwereld volkomen afgesneden is. Fransche kringen zijn van meening, dat de situatie critiek is. Alle scheepsverkeer met Hongkong is ge staakt. De eenige verkeersverbinding, welke nog openstaat wordt door Ja- pansche vliegtuigen van Kanton uit naar Hanoi onderhouden. Blijkbaar worden alle berichten en telegrammen uit en naar Indo-China door den cen suur vastgehouden. De „Kokoemin sjimboen” zegt ver nomen te hebben, dat in een onder houd tusschen den ministerpresident Konoje en den waarnemenden chef van den generalen staf Sawada beslis sende maatregelen betreffende Fransch Indo-China genomen zijn. Wij zullen deze nachtpiraten hun werk onmogelijk maken. Het uur zal komen, dat een van ons beiden ineen stort en dat zal niet het nationaal-so- cialistische Duitschland zijn. Ik heb reeds eenmaal een dergelijken strijd in mijn leven uitgevochten tot aan de laatste consequentie en de tegen stander is gebroken, die thans nog in Engeland op een laatste eiland in Europa zit. Verkeerde speculaties Toen men in Engeland een jaar ge leden ten oorlog trok, zeide men: Wij hebben een bondgenoot, hij heet gene raal Revolutie. Zij hadden geen begrip van den nationaalsocialistischen Duit- schen volksstaat. Deze generaal revo lutie was niet te vinden. Toen zeiden zij, dat zij nog een anderen bondge noot hadden, generaal Honger. Wij hebben er van te voren rekening mee gehouden, dat de groote „menschen- vrienden” evenals in den wereldoorlog zouden probeeren, vrouwen en kinderen uit te hongeren en wij hebben ons er op voorbereid. Ook deze generaal was slechts een verkeerde speculatie. Thans is men een derde generaal op het spoor gekomen. Het is generaal Winter. De Engelschen moesten, wan neer zij al werkelijk zulke generaals nemen, niet vergeten hun belangrijk sten generaal misschien tot Britschen rijksgeneraalveldmaarschalk te benoe men, n.l. den generaal Bluff. Dat is hun eenige solide bondgenoot. Ons verslaat men echter met dezen gene raal niet meer. Daarmede kan men het Britsche volk misschien dom ma ken, maar het Duitsche volk heeft Engeland in feite leeren kennen. Met deze middelen zullen de heeren den oorlog niet winnen. En de andere mid delen zijn, God zij dank, in onze han den en zullen in onze handen blijven. En wanneer het uur geslagen heeft, zullen wij in de plaats van generaal Honger, of Revolutie, of Winter, of Bluff weer den generaal der Daad stellen, d.w.z. de actie. En dan zullen wij zien, wie zich hier het beste houdt. In zijn verdere uiteenzettingen gaf de Führer uitdrukking aan den dank van het Duitsche volk aan zijn sol daten. In deze dagen, zoo zeide hij, worden wij allen bewogen door dank jegens ons luchtwapen. Ik zou thans, zoo ging hij voort, vooral dank wil len uitspreken aan het moederland voor dit achter ons liggende jaar. Het is iets wonderbaarlijks, volk in den oorlog te zien, in zijn gansche discipline. Wij beleven juist ook nu in dezen tijd, nu de heer Churchill ons een vertooning geeft van zijn uitvinding der nachtelijke lucht aanvallen. Hij doet dat niet omdat de ze luchtaanvallen bijzonder effectief zijn, maar omdat zijn luchtwapen overdag niet over Duitsch land kan vliegen, terwijl de Duitsche vliegers zich dag na dag boven Engelschen bodem bevinden. De Engelschen komen in den nacht en werpen hun bommen lukraak en zonder systeem op burgerwoonwijken op boerenhofsteden en dorpen. Ik heb 3 maanden lang daarop geen antwoord laten geven in de meening, dat zij dit schandaal zouden staken. De heer Churchill zag daarin een teeken van onze zwakheid. van Hitler ten behoeve van de winterhulp De Führer spoort het Duitsche volk in een oproep aan, vrijwillig bijdragen voor de winterhulp in den tweeden oorlogswinter te schenken. Deze groo te sociale instelling, aldus de oproep, is een uiting van de tot werkelijkheid geworden gemeenschap van het Duit sche volk. Het vaderland heeft in het afgeloo pen oorlogsjaar bewezen, door zijn houding en zijn offervaardigheid, dat het den grooten prestaties zijner zonen waardig is. „Ik ben er van overtuigd, dat het ook in den komenden winter zijn plicht zal doen, om in ons volk het bewust zijn van de onverbreekbare sociale gemeenschap nog meer te verster ken’. Weer luchtalarm in Zwitserland In verscheidene streken van Zwit serland is in den afgeloopen nacht weer luchtalarm gemaakt. Te Bern duurde de toestand van alarm zelfs 40 minuten, meldt het Zwitsersche te legraaf agentschap. Het alarm begonnen om tien minuten voor mid dernacht. De Zwitsersche generale staf deelt mede, dat in den nacht van 4 op 5 September vreemde vliegtuigen verscheidene middernacht het Zwitsersche ruim hebben geschonden. Dr. Göbbels wees er in het bijzon der op, dat juist eenige gouwen, welke eerst in het teeken van het nationaal socialisme bij het rijk zijn gekomen, zich zelf hebben overtroffen in hun vrijgevigheid. De gouw Salzburg staat aan de spits van alle Duitsche gouwen. Vlak daarop volgen andere voormalige Oostenrijksche gouwen en de gouw Sudetenland. Wanneer men het totale resultaat van het groote oorlogshulpwerk optelt, blijkt, dat het Duitsche volk ieder weekeinde voor sociale doeleinden rond 25 millioen mark uitgeeft precies zooveel als volgens Engelsche gegevens het dage- lijksche tekort is, dat Engeland in zijn oorlogshuishouding heeft. In Enge land zoo zeide de minister zijn de laatste weken 2 millioen rijksmark uitgegeven om de kinderen der pluto craten, hun kostbare renpaarden en honden in veiligheid naar Canada te brengen, in Duitschland heeft de na tionaal socialistische volkswelvaart 15 millioen ter beschikking gesteld voor de inrichting van oorlogskindertehui- zen en voor de verzorging van kinde ren uit alle kringen. Opbrengst collectes Bij 5 collectes aan huis en twee op straat ten bate van het oorlogs- ons volk in vrijheid zijn eigen toe komst kunnen scheppen. Want eerst wanneer wij de noodige hulpmiddelen bezitten, wanneer wij niet meer, zoo als tot dusverre, gedwongen zijn van den eenen dag in den anderen te leven, eerst dan zijn wij in staat, de wereld door het Duitsche volk te bewijzen, wat waar socialisme is”. Opbouw van een nieuwen staat Juist ten aanzien van dezen strijd echter, zoo ging de Führer verder, is het noodzakelijk te begrijpen, hoe be langrijk de opbouw en vorming van onze Duitsche volksgemeenschap is. Wat den Duitschen soldaat sterk maakt, is het bewustzijn en het we ten, dat achter hem in ijzeren aaneen sluiting en met fanatieken wil een ge heel volk staat. En wel een volk, dat vervuld is van zijn hooge doelstelling. En die doelstelling gaat ver uit boven het alleen maar winnen van den oor log. Neen, wij willen een nieuwen staat opbouwen. Daarom worden wij thans ook zoo gehaat door de anderen. Het zijn nu eenmaal plutocratieën, waarin een heel klein groepje kapitalisten de massa’s beheerscht, natuurlijk in het nauwste contact met de internationa le Joden en vrijmetselaars. Zij haten ons om ons sociale standpunt en alles wat wij van dat stajidpunt uit aan plannen ontwerpen en uitvoeren schijnt hun gevaarlijk toe. Zij zijn er van overtuigd, dat de wereld, de toekomst aan deze ontwikkeling behoort. Ik ben er van overtuigd, dat staten, die zich piet aansluiten bij deze ontwikkeling vroeg of laat ineenstorten. Maar om dat wij weten, dat deze strijd in laatste instantie een strijd is om den geheelen socialen grondslag van ons volk, die de substantie van ons leven is en tegen deze substantie is ge richt, blijft ons in het geheel niets anders over dan juist in den strijd voor deze idealen ons steeds weer uit te spreken voor die idealen. Gistermiddag, aldus het D.N.B., hebben Duitsche vliegtuigen nieuwe aanvallen op de Britsche eilanden ge daan. Hun doel waren weer de vlieg tuigfabrieken in Zuid-Engeland, die verscheidene treffers gekregen schij nen te hebben. De Duitschers braken op verschillende plaatsen door de Brit sche luchtversperring. Op 3 September j.l. was het een jaar geleden dat Bromberg, tijdens den Poolsch-Duitschen strjjd den z.g. bloed-Zondag beleefde, zoo herinneren alle Duitsche bladen aan dit feit. Reeds op 17 November 1939 was on- omstootelijk vast komen te staan, dat door Poolsche soldaten en ambtenaren in den loop der tijden 5437 volksduit- schers waren vermoord. Al kwam vast te staan, dat dit slechts een klein onderdeel was van de misdrijven, welke gepleegd waren. Bij het openbreken van massagraven in Polen werden 12857 lijken geïdenti ficeerd. Later werd bij onderzoekin gen vastgesteld dat er in Polen 58000 volks-Duitschers waren vermoord. De ergste gebeurtenissen hadden echter te Bromberg plaats in den z.g. Bartho- lomeusnacht op Zondag 3 September 1939. Toen de Poolsche troepen op dien datum de stad verlieten, was dat het teeken voor de achtergebleven Polen, die zich allen gewapend hadden, om de weerlooze Duitschers te overval len. Een ontzettend bloedbad werd aangericht. Het aantal Duitschers dat dien nacht door de Polen vermoord werd bedroeg bijna duizend. Dit vreeselijk gebeuren is 3 Septem ber j.l. op treffende wyze door de Duitschers herdacht. Alle scholen, za ken en winkels waren gesloten. In alle straten hingen vlaggen. Op het eere-kerkhof waar meeste Duitsche slachtoffers dezen massa-moord begraven zijn, had plaats. Door hooggeplaatste militaire en bur gerlijke autoriteiten werden daarna kransen op de graven gelegd. De bladen wijzen er tenslotte op, dat het Duitsche volk dankbaar moet zijn jegens den Führer en de Duitsche weermacht, die aan de gekwelde Duit sche volksgroep na 19 smartelijke jaren de vrijheid en den terugkeer naar het Groot-Duitsche rijk gebracht hebben. I ons Voorts het volledig programma. van Vrijdagmorgen 9 30 uur af, in BLOED-ZONDAG VAN BROMBERG HERDACHT

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2