OPEL MwM'HÜig AI I. VOET De Hongaarsche troepen bezetten Noord-Zevenburgen HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 PAGINA 2 EERSTE BLAD, Het D.N.B.-frontbericht marine den Liverpool zwaar geteisterd Succesvolle activiteit van de Duitsche Het ontstaan van rlog 1939 Verklaring van Churchill Wij moeten ons deze maand voorbereiden op den scherpsten strijd De Britsche luchtdefensie RECLAMES. Bevolking gevlucht Vervolg van pag. 1. oo Zie verder le blad, pag. 3 WAGENSTRAAT 4-6-8 Drukte op vliegvelden in Noord-Frankrijk Hedenochtend opnieuw luchtalarm te Londen Het eerste luchtalarm werd heden ochtend voor het Londensche gebied om 5.15 uur gegeven. Om even over 12 uur is gistermid dag wederom luchtalarm gemaakt. Het vierde en laatste luchtalarm, dat gisteren in Londen gegeven werd, duurde tot in de vroege morgenuren van vandaag, en had een tijdsduur van in totaal 5 uur, aldus het D.N.B. Sedert 24 uur heerscht, naar het D.N.B. verneemt, groote drukte op de Duitsche vliegvelden in Noord-Frank rijk. In stralenden zonneschijn mogen de jonge piloten voor de eerste maal mee boven het front vliegen. Door de oude, ervaren oorlogsvliegers worden zij ingelicht over de laatste resultaten der luchtgevechten. Een bijzonder^ gebeurtenis viel op een vliegveld op te merken, waar een nieuw Engelsch vliegtuigtype een toestel, dat tot een noodlanding ge dwongen was nauwkeurig onder zocht en beoordeeld werd. Het oordeel scheen niet bijzonder gunstig uit te vallen: een der jonge vliegers ken merkt het met een uitdrukking uit het dialect van zijn geboortestreek als „belachelijke hemelluis”. BINNENKORT NIEUWE ZEN van en Het D.N.B. meldt uit Dublin: Reizi gers uit Liverpool melden, dat de haven zwaar geleden heeft onder de luchtaan vallen van de laatste twee weken. De stad heeft in den loop van 6 dagen niet minder dan 22 maal luchtalarm gehad, meermalen uren achtereen, waardoor zakenleven en verkeer geheel sti’"e1 ;d werden. N.V. F. VAN DER VALK's AUTO-MIJ. J. v. WiLLiGEN ZONEN De aanvallen op Zuid- Engelsche vliegvelden en vernielden alle vensterruiten. In het kindertehuis wonen 118 kinderen van 6 tot 14 jaar. Toen de .alarm- sirenes weerklonken, begaven zij zich allen met de grootste kalmete naar den schuilkelder, zoodat er geen ge wonden vielen. Toen ‘ha het sein,,alles veilig” de kinderen de aangerichte schade zagen zongen de oudsten van hen in hun verontwaardiging een be kend spotlied op Churchill. In den nacht van 4 op 5 Septem ber hebben groepen Duitsche ge- vechtsvliegers de West- en Oost kust van Engeland met succes aangevallen. In Liverpool, Swan sea en Bristol zijn weer de havens maar ook wapenfabrieken gebom bardeerd. Scheepswerven en ha veninstallaties werden in Huil en Great-Yarmouth vernield. Talrij ke branden getuigden van de uit werking. Behalve de staatswerf Chatham zijn verscheidene mili taire doelen in de omgeving van Londen, o.m. in Tilbury, met bom men bestookt. Onder de aan de Zuidkust van het eiland vooral zwaar getroffen havens zijn Wey- nouth en Poole te noemen. Het redden van verongelukte vliegers De Duitsche zeenooddienst heeft in de periode van 4 tot 31 Augustus 127 officieren, onderofficieren en man schappen van het Duitsche luchtwa pen, die op zee in nood verkeerden, gered. Bovendien werden in dezelfde periode door den zeenooddienst 7 doo- den geborgen. Bommen op een kindertehuis Berlijn en Grünewald alsmede de be- wapeningsfabrieken door Engelsche Vliegtuigen zijn gebombardeerd en gedeeltelijk in brand zijn gestoken. De inwoners van Berlijn kunnen van al hetgeen in dit Engelsche be richt wordt beweerd, niets zien, aldus de bladen. Een Engelsch officier over „bliksemoorlog” Een hooge officier van het Britsche luchtwapen heeft gisteravond voor de radio gesproken over het onderwerp bliksemoorlog in de lucht. Hij moest toegeven, zoo verklaarde hij o.a. dat door de Duitsche vliegtuigen aan vliegvelden en verkeersknooppunten eenige schade, is aangericht. Sedert eenigen tijd doen de Duitschers om vangrijke nachtelijke aanvallen op Engeland. Hierbij hebben zij zelfs zeer veel schade aangericht. Des nachts is de Britsche afweer tot dusver niet bijzonder succesvol geweest. Het komt er daarom op aan, nog meer- ervaringen op te doen, De Engelsche propaganda Alle Berlijnsche ochtendbladen ver maken zich over een bericht van het Britsche ministerie van luchtvaart, volgens hetwelk de electrische cen trale van Berlijn, de spoorlijnen bij De Duitsche pers over de rede De gisteren door Churchill in het Lagerhuis afgelegde verklaring wordt door de geheele Duitsche pers een jammerlijk antwoord op de Führer- rede genoemd. „Generaal Bluf sprak” „Stem uit den afgrond”, dit zijn de opschriften van de bladen, die zich met deze rede bezighouden. Hoe jam merlijk doet het aan, zoo schrijft de Berl. Borsenztg.”, nu Churchill na de methode van het „houdt den dief”, thans probeert de verdenking op Duitschland te werpen en beweert, dat de geheele wereld er over tevreden is te zien hoe de vijand de vergissing begaat zichzelf te bedriegen.- Deze wereld heeft in 12 maanden oorlog de gelegenheid gehad, aan de hand van een aaneengesloten reeks van bewijzen vast te stellen, dat Duitschland zich nog in geen enkel geval heeft vergist, en dat Engeland daarentegen van de eene illusie in de andere is getuimeld. Wanneer zij nu thans van den heer Churchill verneemt, dat de Britsche verliezen, zelfs indien men ze met 2 of 3 vermenigvudigt, in geen geval ern stig zijn te noemen in vergelijking met de verheven wereldproblemen, die op het spel staan, dan kan zij dit nog slechts met een verachtelijk lachen opnemen. De „grootste wereld problemen” van de Britsche piraten zijn evenzeer algemeen bekend als de methoden, waarmede men tracht de ze problemen op te lossen. Redevoe ringen. zooals gisteren door Churchill uitgesproken, vormen slechts een ge deelte, en wel een bijzonder karakte- riseerend gedeelte van deze metho den van de leugen en het brute ge weld. den veilig gesteld. Zij bepaalt, dat in zulke gevallen, zonder ingrijpen van de overheid, door een overeenkomst tusschen de beide belanghebbenden partijen een regeling tot stand moet komen, welke zoowel met de belangen van het bedrijf als met de sociale om standigheden van den arbeider behoor lijk rekening houdt. Nieuw is echter, dat de werkgever niet zelf zonder meer tot een loonsver laging kan besluiten, maar zich hier over eerst met zijn werknemers bera den moet, een eisch, welke, wanneer zij door de beide partijen juist wordt begrepen, tegelijkertijd geschikt is om de gemeenschapsgedachte in het bedrijf te bevorderen en daardoor tenslotte slechts het algemeen belang van alle betrokkenen dient. De toepassing der verordening. Onder het geldigheidsgebied van de verordening van den Rijkscommissaris Vallen alle landbouw-economische, industrieele- en handelsbedrijven met inbegrip van visscherij- en scheepvaart bedrijven. De verordening is verder van toepassing op de arbeidsverhoudingen in de vrije beroepen. Onder „geldende loon- en salaristarieven”, voor korting waarvan toestemming vereischt wordt, worden verstaan de in feite betaalde loonen en salarissen met inbegrip van alle regelmatige toeslagen en andere vergoedingen. Niet onder het verbod vallen b.v. toelagen en vergoedingen, die slechts een enkelen keer worden verstrekt en die slechts zoo nu en dan om bijzondere redenen worden gegeven. Daartegenover zijn vergoedingen, zoo als verlofsgelden, alsook toeslagen voor overwerk, toelagen voor zwaren arbeid, toelagen voor bijzondere verontreini ging, enz. in de verordening opgenomen. De wijze van goedkeuring zelve is in de uitvoeringsvoorschriften zoodanig geregeld, dat verdere toelichting over bodig is. Voor het verstrekken van toe stemmingen is bevoegd het college der rijksbemiddelaars, dat ook tot dusver met de behandeling van bezwaarschrif ten op grond van het besluit van 24 Mei 1940 belast was. Overigens is het van zelfsprekend, dat alle tot de uitvaardi ging van de verordening van den Rijks commissaris ingediende bezwaren door de rijksbemiddelaars nog op den ouden rechtsgrond zullen worden afgewikkeld. gen, herinnert .de schrijver er aan. dat de Führer op het hoogtepunt van de crisis, maar nog tijdig genoeg, om den vrede tè bewaren, nieuwe positieve voorstellen aan Polen heeft gedaan. Het is de onzuivere en dubbelzinnige houding van Engeland gefeest, die één doel had. n.l. een succes door directe Poolsche pnderhandelingen te.beletten. Warschau heeft maar al te goed gewe ten, dat het den 31sten Augustus om oorlog of vrede ging. De schrijver is van oordeel, dat de machtspositie vah Engeland, welke Frankrijk helaas in volkomen onafhankelijkheid gevolgd is. naast hoogmoedswaanzin en verblin ding van de Poolsche regeering, de schuld draagt aan het Duitsch-Poolsche gewapend conflict. Vervolgens behandelt hij uitvoerig de meer omvattende vraag, hoe het kwam, dat de oorlog tusschen Duitschland en Engeland en daardoor ook tusschen Duitschland en Frankrijk, losbarstte. Hij zet ter beantwoording daarvan uit een, dat het wederom Engeland is ge weest, dat ter handhaving van zijn door de zeemacht mogelijk gemaakte en door het kapitalisme uitgebuite heerschappij in Europa en de wereld, een zoo groot mogelijke coalitie tracht te bijeen te brengen tegen de sterkste macht op het Europeesche vasteland en die te verslaan. Daartegenover berustte de politiek van Duitschland tusschen 1933 en 1939 in steeds dringender for- muleering op de gedachte Ieder het zijne. Ieder zijn eigen belangen en le venssfeer. De middelmatige, zelfs slech te leiding van het Engelsche volk heeft het vele, dat beide volken in idealen en opvattingen gemeen hadden, kort zichtig opzij geschoven en gemeend, nog eens met de, uit vroegere eeuwen en vroegere oorlogen gebruikelijke midde len van blokkade, van hongeroorlog, van belastering van de tegenstanders, van ophitsing der neutralen en de an dere bekende trucs, de in onzen tijd niet meer te verdragen heerschappij en inmenging van Engeland te kunnen handhaven. Uitvoerig toont de schrij ver deze stelling aan, waarna hij ten slotte de afwikkeling der andere kwes ties, welke uit het onrechtvaardige en onverstandige verdrag van Versailles voortvloeiden, belicht, om tenslotte zijn vertrouwen in de overwinning van Duitschland uit te spreken. De voornaamste invallen waren gericht tegen de groote voorraad schuren en oliereservoirs in het ha vengebied, die urenlang brandden en in verren omtrek voor toeschou wers afgesloten waren. Ook in de havenbassins hebben bommen zware verwoestingen aan gericht, vooral in het bekende Bir- kenhead-dok, waar tal van schep' met zware averij liggen. Het goede renverkeer van de haven is tot een minimum gedaald en het laden en lossen moet meermalen buiten het havenbassin met behulp van lich ters uitgevoerd werden, daar het binnenloopen in de bassins te ge vaarlijk blijkt. Schepen onder bui- tenlandsche vlag zijn sedert weken niet meer binnengeloopen, met uit zondering van énkele kleine lersche schepen doch er varen tal van Nedr- landsche, Noorsche en Deensche schepen onder Britsch comRiando. De bevolking van Liverpool is voor een groot deel naar het platteland ge vlucht, daar het verblijf in de stad ten gevolge van de talrijke luchtaanvallen steeds onhoudbaarder wordt. ^rarbtcollecüe uiskam er:v ^lyapkaincrs ,9 11'kamers De Engelsche koninklijke familie naar Canada? Naar het tijdschrift „News Week” te New York bericht, worden op het oogenblik in Ottawa plannen uitge werkt voor het huisvesten van de Brit sche koninklijke familie in Canada, aldus het D.N.B. re omgeving te constateeren. De nieuwe poging om de Rijkshoofdstad wederom aan te vallen, mislukte we derom door het goede luchtafweer- vuur. Slechts op twee plaatsen lukte het bommen neer te werpen op het stedelijk gebied van Berlijn, maar ook hier werd slechts onbelangrijke materieele schade aangericht. Rijksregent Horthy houdt zijn intocht te Szatmar De chef van den Hongaarschen generalen staf deelde gisteren mede, dat de Hongaarsche troepen in Sath- mar en Marmarosch-sigeth zijn bin nengerukt. De opmarsch is geheel vol gens plan en zonder storingen verloo- pen. Om 7 uur ’s morgens begon de opmarsch in de nieuw verworven ge bieden. De eerste grensoverschrijding vond plaats bij Nagyleta in Noord- Zevenburgen. Toen rijksregent Horthy op een wit paard gezeten, en begeleid door den minister van oorlog Barta en den chef van den generalen staf Werth den in tocht der Hongaarsche troepen in Sathmar leidde, werd hij door een 30.000 koppige menigte met geestdrift begroet. De menigte had zich reeds bij het krieken van den ochtend daar opgesteld om den intocht der troepen gade te slaan. Kinderen wierpen den binnentrekkende soldaten bloemen en guirlandes toe. Steeds weer barstte de menigte uit in kreten als „Leve Horthy, Mussolini, Hitler”. Men zong het Hongaarsche volkslied, dat in dat gebied steeds verboden was geweest. Bij den intocht waren ook de pre mier, graaf Teleki, en andere leden der regeering tegenwoordig. De nieuwe grens van Hongarije Het Hongaarsche correspondentie- bureau M-.T.I. bepaalt een standpunt tegenover de beweringen van zekere buitenlandsche bladen, volgens welke de tot aan de Oostelijke Karpathen op geschoven Hongaarsche grens moet dienen als verdedigingslinie tegen be weerde aanvalsvoornemens van een met de asmogendheden en Hongarije in vriendschappelijke verhouding le vende mogendheid. Van bevoegde Hongaarsche zijde wijst men in dit verband, naar het M.T.I. mededeelt, op het natuurlijke feit, dat de grenzen van iederen staat en natuurlijk ook die van Hongarije tevens verdedigingslinies tegen iederen aanval vormen. Deze omstandigheid echter kan niet de gerinste aanleiding geven om Hongarije, dat alleen zijn natuurlijke Oostelijke grenzen her krijgt, aanvalsvoornemens in de schoenen te schuiven tegenover een staat, die de meest correcte diploma tieke betrekkingen met Hongarije on derhoudt en wiens grenslijn juist met Hongarije het kortst is. Dergelijke ge ruchten zijn niets anders dan onweten de of kwaadwillige storingspogingen. Een belangrijke beschouwing van Werner Freiherr von Rheinbaben In November van het vorige jaar heeft, op verzoek van de buitenland sche politieke vereenigingen der Zweedsche studenten Werner Frei herr von Rheinbaben, staatssecretaris b. d.. in Stockholm Upsala, Göteborg en Lund een lezing gehouden over het ontstaan van den oorlog 1939, waarin hij het Duitsche standpunt belichtte, In een boekje heeft hij deze belangrijke voordracht uitgewerkt en aangevuld, dat onlangs bij de Zuid-Hollandsche Uitgevers-Maatschappij te ’s-Graven- hage in Nederlandsche vertaling is ver schenen. Na drie maanden moest het reeds worden herdrukt, welke gelegen heid de schrijver gebruikte om zijn oordeel aan te vullen, naar aanleiding van het intusschen verschenen boek ..Failure of a mission”, van den gewe zen Engelschen gezant te Berlijn. Hen derson, en nog een en ander op te mer ken over de den vrede bedreigende werkzaamheden van de Amerikaansche amateur-diplomaten Bullit en Kennedy, gelijk de schrijver in zijn voorwoord mededeelt. Om te bewijzen, dat Duitschland niet verantwoordelijk is voor den oorlog te gen Polen, waaruit de oorlog tegen En geland en Frankrijk ontstond, werpt Freiherr von Rheinbaben eerst een te rugblik op het ontstaan van het „Polen van Versailles”. Groote stukken gebied met een overwegend Duitsche bevol king werden, in openlijke schending van de punten van Wilson die,, zoo als men was overeengekomen, de grond slagen voor den vrede zouden vormen aan Polen gegeven. Ofschoon bij volksstemming tweederden van Opper- Silezië voor Duitschland stemden, werd ook daar een onmogelijke, bloedende grens getrokken, waardoor een zoo groot mogelijk deel van het industrie gebied aan Polen moest toevallen, dat, volgens Fransche meening. voortaan de rol van doodsvijand van Duitschland zou vervullen. Nog onrechtvaardiger en onverstan diger was het stichten van een breed Poolsch gebied, den zoogenaamden Cor ridor. tusschen tOost-Pruisen en he Rijk, en van de zoogenaamde „vrije stad Danzig”. Vervolgens wijdt de schrijver uit over de onderdrukking van de Duitsche minderheden in Polen, welke Frankrijk niet heeft willen ver hinderen. Tevergeefs trachtte Duitsch land in de jaren 19191933 met vreed- zame middelen de positie der Duit- schers in Polen te verbeteren. Zoo ver liepen de Duitsch-Poolsche betrekkin gen in drie jaren in een reeks van spanningen. Hierna volgt een uiteenzetting van de pogingen, welke Hitler, nadat het nieuwe nationaal-socialistische Duitsch land op 30 Januari 1933 was ontstaan, in het werk gesteld heeft de Duitsch- Poolsche betrekkingen te verbeteren. Na het verdrag van 26 Januari 1934. met Pilsudski gesloten, heeft Polen echter zijn ontduitschingspolitiek voort gezet. Meer dan dat, het heeft het ver drag van 1934 gebruikt als dekking voor een nog sneller optreden tegen zijn Duitsche bevolking. De schrijver betoogt vervolgens, dat Hitler een vredelievende oplossing heeft nagestreefd en geeft een over zicht van de besprekingen en onder- handelingen sedert den 24sten October 1938, o.a. van het aanbod van den Führer om de grenzen van Polen offi cieel te garandeeren, waarbij hij er op wijst, dat het volkomen onjuist is te beweren, dat Duitschland 21 Maart 1939 plotseling Polen met onaanneme lijke eischen op het lijf is gevallen. De garantie, welke Engeland 31 Maart d.a.v. aan Polen gaf, was het resultaat van het noodlottig wisselspel tusschen Polen en de Engelsche oorlogspartij. Polen’s antwoord aan Danzig en zijn Duitsche minderheid was de radicale doorvoering van een systeem wreede onderdrukking, uitroeiing moord. In het voorjaar en den zomer van 1939 luidde Engeland’s raad aan Po len wijs de Duitsche herzienings- eischen van de hand, wees er van over tuigd, dat wij, Engelschen en Fran- schen, aan uw zijde staan. Dat is in de kern het karakteriseerende geweest van de Europeesche spanning in den vorigen zomer. Komend tot de overweldigende ge beurtenissen der laatste Augustusda- Ingp ftlipe/n lew’tittq uit voovtaad De Londensche correspondent van I de „New York Times” bevestigt, naar het D.N.B. meldt, dat de Duit sche groepen bombardementsvliegtui gen bij hun vlucht over de Zuidoost kust van Engeland niet meer door Engelsche jagers worden aangevallen tot zij den beschermingscirkel van Londen bereiken. De luchtafweer aan de kust en ook de verder het land in staande afweerbatterijen, zoo wordt in een beschrijving van een aanval ge zegd, hebben binnenvliegende Duitsche bommenwerpers weliswaar beschoten, maar de Duitschers kwamen er zon der eenig verlies doorheen. De correspondent bevestigt verder de vernielingen op de vliegvedlen Manston, Hawkingo en Lympne, welke hij zelf bezocht heeft. Officieren van het luchtwapen ach ten deze vliegvelden echter „niet on- voorwaardelijk noodig, daar andere vliegvelden in het gebied van Londen slechts 50 mijl van het Kanaal af lig gen en de Engelsche jagers even goed daar kunnen opstijgen”. De correspondent geeft in dit ver band als zijn meening het volgende te kennen: het voortdurende gebruik der kustvliegvelden is wellicht voor de verdediging van Londen niet noodig. Hun verlies kan echter ernstige ge volgen hebben, wanneer de Duitschers trachten aan de kust van Kent te lan den. Aangezien de Engelsche jagers veel benzine verbruiken en slechts 50 minuten met topsnelheid kunnen vlie gen, is in geval van een invasie de start van de Londensche vliegvelden een groote belemmering. Grooten indruk heeft op den corres pondent de volledige afwezigheid van scheepvaart in het Kanaal gemaakt. Tijdens een tocht van Dover naar Fal mouth langs de kust heeft hij geen enkel convooi gezien. De koopvaardij schijnt ver te blijven van de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland. gelooven wij toch weerstand te kunnen bieden. Churchill kondigde een wijziging in het systeem van de luchtalarmsirenes aan, waardodr onnoodig alarm moet worden venmedên. Betreffende het Naburige Oosten zeide hij, dat Engeland daar verdacht moet zijn op zwaren stTijd. Zitting wegens lüchtalarm geschorst Voor de derde maal weerklonken gistermiddag in de straten van Lon den de alarmsirenes, juist toen het Lagerhuis met het gebruikelijke vraag- en antwoordspel was begon nen. De toeschouwerstribunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnen gekomen, verklaarde de speaker van het Huis, dat een luchtaanval dreig de en de zitting moest worden opge heven. De afgevaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting her vat worden om de aangekondigde ver klaring van Churchill aan te hooren. Lagerhuis verdaagd tot 18 September Alvorens Churchill zijn verklaring aflegde, deelde hij mede, dat het Huis na de bijeenkomst van gisteren ver daagd wordt tot 18 September. Dan zal het twee dagen vergaderen en zoo noo dig zal Churchill een regeeringsverkla- ring afleggen. In het Hoogerhuis heeft lord Halifax een rede uitgesproken, overeenkomende met de door Churchill afgelegde verkla ring. Kort na 12 uur werd in den afge- loopen nacht in Berlijn luchtalarm gegeven. Daar de vijandelijke vliegtuigen, die reeds waren gesignaleerd, nog voor het bereiken' van het stadsge deelte omkeerden, werd na eenigen tijd het signaal „alles veilig” gege- ,ven. De nachtelijke vijandelijke vluchten naar het Rijksgebied hebben ook dit maal geen noemenswaardige materi eele schade veroorzaakt. Hoe weinig de Britsche vliegers zich bekommeren om het doel van hun aanvallen blijkt uit hun aanval van gisteren op het bekende Bad-Kis- singen, waaraan een in brand gesto ken woonhuis ten offer viel. Talrijke buitenlandsche gasten hadden hier de gelegenheid het ontbreken van ieder militair object in de naaste of in ver- Een ooggetuige verslag De „New York Times” publiceerde gisteren een ooggetuigenverslag van zijn correspondent te Londen, die de Engelsche gebieden heeft bezichtigd, welke door het Duitsche luchtwapen zijn aangevallen. Uit zijn overzicht blijkt, dat niets er op wijst, dat Duitschland de bur gerbevolking meedoogenloos bom bardeert. In militair opzicht concludeert de correspondent op grond van hetgeen hij met eigen oogen gezien heeft, dat het gevaarlijk is aan te nemen, dat de Duitschers Engeland’s verde- digings-installaties niet kunnen in drukken. Bij den na’chtelijken aanval van Britsche vliegers, in den nacht van 3 op 4 September, heeft een Britsch vliegtuig, naar het D.N.B. thans ver neemt, op een terrein, waar het kin dertehuis van Hermsdorf in de Noor delijke omgeving van Berlijn staat, verscheidene bommen uitgeworpen, die dicht bij het tehuis neerkwamen, beschadigden het dak van het gebouw Duitsche groepen vliegtuigen, aldus het D.N.B., die gistermorgen met suc ces vliegvelden in Zuid-Engeland heb ben aangevallen, zijn teruggekeerd na eenige luchtgevechten aan de Engel sche kust te hebben geleverd, waar bij zij 20 Britsche toestellen hebben neergeschoten. 5 Duitsche toestellen zijn nog niet teruggekomen. Reuter geeft nog een gemeenschap pelijk communiqué van de ministe- riën van luchtvaart en binnenlandsche veiligheid over den Duitschen lucht aanval van gisterochtend op Zuid- oost-Engeland. Hierin wordt toege geven, dat deze aanval „wijzigingen” in de verbindingswegen van Zuid- Londen tot gevolg heeft gehad. Om het effect van deze fatale be kentenis te verzachten, wordt overi gens haastig beweerd, dat de schade verder van weinig beteekenis is ge weest. De Londensche correspondent van het Spaansche blad A.B.C. meldt, dat de Engelsche regeering het voor nemen heeft een verordening uit te vaardigen, welke het opzoeken van schuilkelders en het voortdurend bij zich hebben van gasmaskers verplicht stelt. De correspondent meldt ver der, dat vele Londenaars er een ge woonte van maken geheele nachten in schuilkelders of stations door te bren gen, onverschillig of er luchtaanval len komen of niet. Er heerscht groot gebrek aan veldbedden en matrassen. Het frontbericht van het D.N.B. van gisteren luidt als volgt: De succesvolle activiteit van de Duitsche marine tegen eenheden van de Britsche marine en koopvaardij duurt onverminderd voort. Immers, de Engelsche marine heeft de laatste dagen niet minder dan 5 torpedoboot- jagers verloren en de koopvaardij vloot boekte een verlies van verschei dene gewapende handelsschepen met in totaal 27.000 ton, die in een sterk beveiligd convooi voeren. Duitsche groepen vliegers hebben in den loop van gisteren wederom mili taire doelen in Engeland met bom men bestookt. Een vliegtuigmotoren- fabriek in Rochester, het startterrein van een in de nabijheid gelegen vlieg veld, fabrieken van vliegtuigdeelen in Weybridge, ten Zuidwesten van Lon den, kregen talrijke treffers. In Mid- den-Engeland is een munitie-inrich- ting met reeksen bommen bestookt, die verscheidene munitiebunkers en andere gebouwen vernielden. In een verklaringgisteren in het Lagerhuis afgelegd over den oorlogs toestand heeft ministerpresident Churchill toespelingen gemaakt op den overdracht der Amerikaansche torpe- dobootjagers aan de Britsche marine. De torpedobootjagers, zoo zeide hij, naar het D.N.B. üït Londen bericht, zullen zonder verwijl in actieven dienst genomen worden. Het zou een vergis sing zijn, wanneer men in de offi- cieele nota meer wilde lezen dan de documenten zelf zeggen. Omtrent de Balkankwestie zeide spr.Ik ben steeds van meening ge weest, dat het Zuiden der L.broedsja aan Boelgarije moest worden terugge geven én ik ben nooit zeer verheugd geweest over de wijze, waarop Hon garije na den vorigen oorlog is behan deld. De premier voegde hieraan toe: „Wij stellen voor geen territoriale wij zigingen, welke tijdens den oorlog plaats vinden, te erkennen, wanneer zij niet geschieden met vrije instem ming van de betrokken partijen”. Omtrent den luchtoorlog zeide Churchill: „Wij moeten ons in deze maand voorbereiden op den scherpsten strijd. De vijand zal zijn aanvallen in den loop van September nog vermenigvuldigen. Maar zelfs wanneer de aanval verdubbeld of verdrievoudigd is, JONGE PILOTEN VOOR HET EERST NAAR HET FRONT DING PERSONEN-en VRACHT- AUTOMOBIELEN. Off. Fabrieksagenten voor Den Haag en Omstreken: Tot nader* aankondiging zijn onze Magazijnen ’s avonds na 6 uur (Zaterdags 8 uur) GESLOTEN De juweliers van 1888 HOEK PIET HEIN-ZOUTMANSTR. HOEK PASSAGE - SPUISTRAAT MEDEDEELINGEN VAN EEN AMERI- KAANSCHEN CORRESPONDENT LUCHTGEVECHTEN AAN DE KUST

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2