Hoe verdeel ik 100 textielpunten mijn UIT DE OMSTREKEN OriginaZiteiten op goede en KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Veel bezoek kooplust en practische aanwijzingen de Jaarbeurs HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 CONCERT BETHLEHEMKERK CQÜIROLE OP LICHTUITSTRAL1NG De Nederlandsche Unie succes te Soliste: Anna v. d. Smit, zang van Bestrijding van het verdrinkings- gevaar in de duisternis Tweede Indonesische cultureele conferentie FELLE BRAND IN EEN HOUTZAGERIJ AAN DEN DELFTWEG (Polygoon) veel kooplust, was 7897.05. z. Boldoot De E.F.A.-stands Pendax N.V. 7 Tempowagens als zien, Buiscar Waldorp-radio Voor- Heemaf Telefunken Radio Geubels Talrijke voorzorgsmaatregelen moeten worden getroffen Weer 80 vluchtelingen uit Frankrijk terug meesterlijke wijze een Een welriekende verschijning op de 3e étage is Boldoot met een keur van haar artikelen in een charmante collectie flesschen in allerlei vormei) en afmetin gen. is eerelid Society. VOORBURG. RIJWIELEN EN WONINGEN ONVOLDOENDE VERDUISTERD. den de ge- De bekende Haagsche firma Geubels, een der oudste vertegenwoordigsters op de beurs, is in den gebruikelijken om vang verschenen en indien men den toe nemenden kooplust ter beurze wil waar nemen, dan is een kijkje bij dezen stand voldoende. Wat Geubels brengt, behoeft niet meer te worden verteld, maar wel mag worden geconstateerd, dat de inzen ding de aandacht van zeer velen heeft. Ned. vereeniging voor luchtbescherming De afdeeling Voorburg van de Ned. ver eeniging voor luchtbescherming hield gis teravond een ledenvergadering in het Fo- rum-theater, waarvoor maar zeer weinig belangstelling bestond. Onder de aanwe zigen was het hoofd van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst, de heer W. van der Sluijs. In zijn openingswoord wees de voorzitter ir. van Dam, er op, dat de er varing leert, dat men paraat moet blijven. Als er hulp moet zijn, moet deze snel zijn en kan dit ook zijn. De theorie tegen de brandbommen is juist gebleken, als men wist wat te doen, als zand en emmer water bij de hand waren, heeft men een begin van brand dikwijls zeer goed meester kun nen worden. Na de reorganisatie van de vereeniging voor luchtbescherming bespro ken te hebben, zeide spr., dat het plaatse lijk reglement gereed is en aan de blok hoofden is toegezonden. Bij aanvaarding van dit regl. zullen de blokbesturen offi cieel worden erkend. Na bespreking var. de bestuursverkiezing, werd het voorstel van het bestuur, waarbij de heer C. van den Berg tusschentijds zou aftreden in getrokken. Het bestuur werd uitgebreid door de verkiezing van den heer C. G. M. Formijne. Na de rondvraag wees de voor zitter in zijn sluitingswoord er nogmaals op. dat de groote kracht van de organisatie der blokken moet uitgaan. door de benoeming van den heer Hen driks. In verband met deze benoeming werd gewezen op de noodzakelijkheid van spoedigen woningbouw wegens toeneming van ongewenschte woningtoestanden. 152 processen-verbaal. In de laatste tien dagen zijn door de politie 95 processen-verbaal opgemaakt te gen wielrijders, wier verlichting niet vol deed aan de gestelde eischen. In de afgeloopen week zijn door de po litie alhier 57 processen-verbaal opgemaakt tegen ingezetenen, die niet voldoende zorg hadden gedragen voor de afscherming van hun woning. Twee voetgangers werden bekeurd, om dat zij op de straat zaklantaarns gebruik ten, die een sterk licht verspreiden. De Economische Voorlichtingsdienst verstond de teekenen des tijds en han delde ernaar. Dit blijkt uit zijn inzen ding, nu een der meest bezochte op de beurs, waar men den bezoekers en bezoeksters laat zien, hoe het jaar- lijksch inkomen te verdoelen om er het goede rendement van te verkrijgen, vooral in een evenwichtige verdeeling der belangrijkste uitgaven. Ook, en dat is voor het huidig tijds gewricht nog gewichtiger, wordt er een perfecte openbare les-in-beeld gegeven omtrent het gebruik van de textielkaart en haar 100 punten. Als een waarschuwend voorbeeld staat er de huisvrouw, die onoordeel kundig inkocht en nu met een verzame ling stoffen zit, die, gegeven het sei zoen, waardeloos zijn. Zij is volkomen in de war geraakt. Haar ontging de serie voorbeelden aan de overzijde ge geven, waarin de 100 punten wèl op de juiste wijze werden verdeeld. Natuur lijk zijn er in deze exempels willekeurig groepeeringen gemaakt. Er zijn 1001 mogelijkheden, de kaart biedt „elck wat wils” naar bescheiden mate maar hier kan men tenminste een in zicht krijgen, hoe het kan. Er is meer in dezen stand, dat de aandacht verdient, maar om der ruimte wille, moeten wij er helaas van afzien, op andere interessante zaken te wijzen. De Economische lichtingsdienst. Het oud-Tweede Kamerlid D. Kooiman overleden Te Purmerend is Woensdag in ouderdom van 62 jaar, overleden heer D. Kooiman, wethouder dier meente, en dijkgraaf van het hoogheem raadschap Noórd-Hollands Noorderkwar tier, oud-lid van de Tweede Kamer en van Gedep. Staten van Noord-Holland, een bekende figuur op het gebied der ge- meente-administratie en waterstaatsrecht. De N.V. Thabur „Eén lichtstraal kan u guldens kos ten,” zegt de N. V. Thabur in een van haar pakkende slagzinnen. Het gaat dit maal om de „Sjako”, het practische ver- duisteringskapje voor de woning, dat zijn weg reeds naar duizenden afnemers vond. Maar Thabur heeft veel meer op dit actueele gebied. De „Vir”-verduiste- ringslampen in drie sterkten en de „Ru- bli” regelbare verduisteringskap. Verder vindt men in de groep van 20 stands Thabur telde blijkbaar, naar goeden Ne- derlandschen trant, de moeite niet, doch het doel alleen de Rubli-stofzuigers met-de-10-kwaliteiten, lichtgevende ver ven, lijsten, zaklantaarns enz. De gebrui kelijke uitstalling van lampen, electrische kachels en andere electrische apparaten is uitgebreider dan ooit. is opnieuw een precaire toestand ont staan en zie, wederom is het de beurs, die als plechtanker fungeert. De producenten zijn er verschenen, daar bij groote moeilijkheden overwinnend en de handel beloont dit kloek initiatief door zijn steun op zoo ruim mogelijken voet te geven. Meer dan ooit heeft men elkaar nu noodig en de Jaarbeurs bewijst het. Op de Conradkade heeft men aan de achterzijde van de huizen aan de. Obrechtstraat de huisnummers aange bracht, zoodat de leden van den lucht beschermingsdienst ’s avonds direct kunnen constateeren, welk huis onvol doende verduisterd is. Buiscar brengt, eveneens op het Vreeburg, zijn moderne transportwagens onder het oog van de belangstellenden. Zij mogen deze inzending niet verzuimen, omdat zij zichzelf daardoor te kort zou den doen in hun oriënteering omtrent de eischen van dezen tijd. EXTRA ZEEPBONS EN RANTSOENEN. De uitreiking van extra-zeepbons voor kinderen, die op 1 September j.l. nog geen 2 jaar oud waren; en kinderen, die op 1 September j.l. twee jaar oud waren, doch nog niet den leeftijd van 8 jaar bereikt hadden; practiseerende artsen, tandartsen en veeartsen, zal alhier plaats hebben voor hen, wier namen aanvangen met de letters A tot en met L., op Maandag 9 September a.s., des middags van 2 tot 7 uur, en voor hen, wier namen aanvangen met de letters M tot en met Z op Dinsdag 10 September a.s., eveneens des middags van 2 tot 7 uur. Aanvraagformulieren ter verkrijging van extra rantsoenen zeep ten behoeve van arbeiders, kunnen verkregen worden in de bodekamer van het Raadhuis van 9.30 tot 12.30 uur. Deze formulieren moeten uit sluitend door den werkgever worden in gevuld. NAALDWIJK De groenten- en fruitveiing „Naaldwijk” zal in het vervolg tweemaal per week een speciale exportveiling van tomaten houden. Naar wij vernemen, zullen met ingang vari 1 October alhier 10 manschap pen van het wapen der Marechaussee worden gestationeerd. Deze marechaus- see’s zullen in eenige in aanbouw zijnde woningen aan de Verburchlaan worden gehuisvest. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Toegestaan werden de gelden voor uit breiding der verzekering van het personeel hij den luchtbeschermingsdienst. Besloten werd, tot verkoop van eenige perceelen bouwterrein. De gemeenterekening 1939 werd aangeboden en in een commissie voor onderzoek dezer rekening werden benoemd de heeren van Duuren, Blom en Duiver- man. De cijfers der rekening zijn: gewone dienst inkomsten 1.699.835.78, uitgaven 1.506.991.52, batig slot 192.844.26; kapi- taaldienst inkomsten 2.963.094.99, uitga ven 4.972.381, nadeelig slot ƒ2.009.286.01. Op haar verzoek werd aan de afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies een subsidie van ƒ0.25 per verpleegdag toege kend. Een voorziening werd getroffen in verband met de brandverzekering bij bui- tenlandsche maatschappijen. Goedgekeurd werd het voorstel om ook aan de ambte naren, die de vergaderingen van Maat schappelijk Hulpbetoon bijwonen presen tiegeld uit te keeren. In de vacature-Rooij- akkers van de Raadscommissie, inzake on derzoek woningtoestanden, werd voorzien De heer J. M. C. Hoog 75 jaar. De heer J. M. C. Hoog, de oudste direc teur van C. G. van Tubergen’s Bloembol len- en Zaadhandel N.V. te Haarlem, zal op 9 September a.s. 75 jaar worden. De heer Hoog heeft zich veel moeite gegeven om in ons land nieuwe, waardevolle bol gewassen ingevoerd te krijgen. De jubilaris is eerelid van de Royal Horticultural Nationaal Front. Alhier is opgericht een afdeeling van Nationaal Front. Leider is de heer G. Quispel, terwijl dr. H. L. M. van Schaik voorloopig als secretaris zal optreden. Op dyne-systeem met automatische bediening, electrische .bandspreiding, drukknoppen, zelfs op de korte golf, het invoeren van een spaarschakelaar, waardoor het stroomverbruik tot ruim 30 pCt. geredu ceerd kan worden, zuinige nieuwe radio buizen, luidsprekers met een bijna won derbaarlijk magneetstaal, dat in staat is niet minder dan 3500 maal zijn eigen ge wicht te dragen, toestelkasten in een frisschen modernen stijl, met een selecte keuze der kostbaarste houtsoorten op bui tengewoon fraaie wijze gepolitoerd, het is slechts een greep uit de vele nieuwe bijzonderheden, die de serie 1940-1941 een geheel eigen karakter hebben gegeven. De afdeeling „Industrie” exposeert in de Beatrix-hal o.m. een collectie electri sche vlamboog-laschtóestellen, die aange past zijn aan alle te stellen eischen. Zeer belangrijk is dat deze toestellen met de bijbehoorende electroden in een ruime laschcabine, voorzien van donkere ruiten, waardoor het publiek het geheele lasch- proces nauwkeurig kan volgen, in bedrijf gedemonstreerd worden. Het verduisteringsprobleem, merkwaar dige tegenstelling in dezen „stand des lichts”, heeft eveneens bijzondere aan dacht. Zichtbaarheid zonder lichtbron was hier de opgave en die werd opgelost met de phosphorstrooken, waarvan men veel gemak kan hebben. Ge zult uw deurslot en uw schakelaars gemakkelijkkunnen vinden door een om randing met de lichtende strook. Ook uw traptreden kunnen er mee worden gemar keerd en zelfs kunt ge er den naam van uw zaak in de Egyptische duisternis mee afficheeren. In den stand der N. V. Waldorp Radio is het meest opvallend de groep toestellen, uitgerust met d* z.g. Wereld- klok, een klok, welke steeds nauwkeurig den tijd aangeeft van alle plaatsen ter wereld. De klok legt het verband tus- schen onzen tijd en die der radio-sta tions, waar deze ook gevestigd zijn. De klok, eenvoudig uitgevoerd, bevindt zich op elk 'der toestellen van de z.g. edelserie. „Wanneer,” zoo wordt gezegd, „een buitenlandse!) station u meedeelt: „Om 9 uur komen wij terug,” moet u gaan rekenenhoe laat is dat in Ne- derlandschen tijd? Eén blik echter op de ingebouwde Waldorp wereldklok verten u, hoe laat het is in Amsterdam, Tokio, Batavia, Boedapest, New York of wéér ter wereld ook Het bestuur van den Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft aan gemeentebesturen van wa terrijke gemeenten en aan heeren di recteuren van Waterstaat het verzoek gericht, de meest mogelijke aandacht te bestéden aan maatregelen, ter voor koming van verdrinkingsgevaar voor mensch en dier, vooral nu verduiste ring plicht is. Het bestuur van den bond wijst op de goede beveiliging van den rijksstraatweg Amsterdam Haarlem, waar alle boompjes van den ruim 17 k.m. langen weg witomringd zijn en ook alle palen witgekopt wer den. Met groote waardeering is ge constateerd, dat verscheidene gemeen tebesturen reeds verschillende veilig heidsmaatregelen namen, maar ook moet gezegd worden, dat vele gemeen tebesturen nog geen of slechts zeer on voldoende voorzorgsmaatregelen na men. Wit-omringde boomen langs wa terwegen, ook bij telefoon-, telegraaf- en lantaarnpalen, meerpalen, duidelij ke witte strepen bij waterkanten, witte trottoirbanden, witte brugleuningen worden aanbevolen, strak gespannen touwen kunnen goede diensten bewij zen op bepaalde gevaarvolle plaatsen, terwijl ook het plaatsen van witte be tonnen paaltjes, wit-zwarte of wit- rood geblokte hekwerken aanbeveling verdient. De bond roept, nu de avonden len gen en de noodzakelijke verduiste- ringsmaatregelen in vollen omvang, ook langs de wegen, bij avond en nacht moeten toegepast worden, aller medewerking in ter bestrijding van het verdrinkingsgevaar. De stand der N.V. Pendax is hier in de buurt. Daar vindt men teeken des tijds! een verzameling rijwiel-aan- hangwagens, handig en stevig. De aan hangwagen kan aan elk rijwiel worden gekoppeld door een speciale all round- koppeling. In één handsomdraai is de wagen bevestigd of ontkoppeld. En in hooge mate practisch zijn deze wagen tjes, ook door de groote sorteering in di verse modellen naar grootte en inrich ting. Bij elk chassis kan een bijpassend? carrosserie worden gekozen. De Erres-toestellen De N. V. Handelmaatschappij R. S. Stokvis en Zonen is met een nagenoeg even omvangrijke inzending verschenen als voorheen en meer in het bijzonder de radio-groep is voortreffelijk vertegenwoordigd. Aan de hand der ervaring zijn weer nieuwe verbeteringen in de bestaande toe stellen aangebracht. Sommige van deze verfijningen zijn voor den leek niet di rect waarneembaar, doch deze en andere zijn voor den toekomstigen bezitter van het grootste belang, omdat ze het genot van het toestel in bijzondere mate op voeren. De bediening is vereenvoudigd door toe passing van twee z.g druk-trek-bedie- ningsknoppen, door den ,,stationskiezer” en den stationsschaal met groote slaglengte. De spaarschakelaar dient de thans te be trachten economie, óók in het stroomge- bruik der radiotoestellen. De toestellen zien er naar het uiterlijk goed verzorgd uit. De vondsten op dit ge bied zijn soms verrassend. De overige Erres-apparaten, welke niet op het gebied der radio liggen, de stof zuigers enz., verdienen evenzeer de aan dacht. HERVORMDE KERK Zaterdagavond 7 September zal in de kerk Beeklaan der Vereeniging van Vrij zinnige Hervormden te ’s-Gravenhaga een orgelbespeling gegeven worden door Carel Pleijsier, met medewerking vat, Willem Noske. viool. Het programma ver meldt orgelwerken van J. P. Sweelinck, Anthony van Noordt, Q. van Blanken burg, Jos. Seb. Bach en César Franck, voor viool werken van Jean Baptiste Loeillet, Joaquin Nin en Alex. Voormo len. Aanvang kwart over zeven. 13 September zal in het gebouw Centraal een propaganda-vergadering worden ge houden. D e 35-j arigeM. uitVoors c'h o t e n fietste tegen een paaltje en liep bij zijn val een ernstige wond aan het voorhoofd op. Dr. Hubbeling verbond hem en bracht hem in zijn auto naar huis. BijDenDeijlwerd de 60-j a r i g e H. uit Oegstgeest door een auto aangere den. toen hij zich op den rijweg begaf. Hij werd gewond aan een arm en een been. Bij Philips De Philip s-fabrieken hebben haar technischen arbeid onverminderd voortgezet, zoodat zij in staat zijn hier zederom een nieuwe en op velerlei ge- oied baanbrekende serie radio-toestellen te toonen. Het Philips’ toestellenprogramma 1940- 1941 is gebaseerd op vier eigenschappen, die in het bijzonder werden nagestreefd. Verbeterde technische uitvoering, betere geluidsweergave, zuiniger stroomverbruik en fraaiere stijl zijn de grondslagen van het nieuwe programma. Het nog meer geperfectionneerde lino- Burgerlijke Stand van Delft. BEVALLEN; E de Neef, geb. Rorijs, K. J. van Essen, geb. Snel, d. A. Kemp, geb. Lommerde, z. E. Levie geb. Peise, d. P. van Koppen geb. Mas- sar, d. A. C. Th. van der Helm, geb. Massée, z. A. J. Schellekens, geb. Lens- kens, d. C. J. P. de Raad, geb. de Wit, d. OVERLEDEN: J. W. de Vrede, 4 j. C. van der Roest, wed. v. M. J. van der Horst, 86 j. W. F. van Pieterson, 7 w. D. van der Struif, weduwn. v. O. Slie- rendregt, eerder van C. C. Manger, 72 j. Op 68 September a.s. wordt de „tweede Indonesische cultureele confe rentie”, waaraan vrijwel alle Indonesi sche vereenigingen, t.w. „De Indonesi sche Christen Jongeren”, „Kaoem Iboe Indonesia”. „Kaoem Moeda Indonesia”, „Perhimpoenan Indonesia”. „Perkoem- poelan Islam”, „Roekoen Peladjir Indo nesia”, deelnemen, te Leiden gehouden. De aandacht zal geschonken worden aan de positie van de Indonesische vrouw. Vraagstukken zooalshet huwe lijk. de werkende vrouw, de staatkundige rechten der vrouw, het streven der In donesische vrouwenbewegingen e.a. zul len behandeld worden. Het tweede onderwerp zal zijn,.De moderne Indonesische literatuur”, waar bij aan de literatuur in de Bahas A In donesia. het moderne Maleisch, bijzon dere aandacht geschonken zal worden. Uit den verkorten inhoud van de rede, die ter inleiding der discussie zal dienen, blijkt, dat er gestreefd wordt naar een Indonesische literatuur, die meer in over eenstemming is met de eischen der tijds. Hiermede is tevens gezegd, dat de uit gaven van de officieele instanties op dit gebied, de „Bahai Poestaka”, niet aan de behoeften voldoen. De voorbereidende discussies, die in de verschillende plaatsen in Nederland, waar Indonesiërs woonachtig zijn, gehou den worden en de opgave tot deelneming toonen, dat de belangstelling voor deze conferentie minstens even groot is als die van het vorige jaar. Hieruit blijkt tevens, dat de Indonesiërs in Nederland snel van de indrukken van de jongste gebeurtenissen zijn bekomen en juist nu de gebondenheid met het geboorte land voelen. Schoenen op de Jaarbeurs In ons openingsverslag maakten wij reeds melding van de aanwezigheid eener groote, collectieve inzending der schoen fabrikanten. Het is een der drukst be zochte afdeelingen, waar ijverig zaken worden gedaan. Wij troffen er o.a. aan de firma’s A. H. van S c h ij n d e 1 te Waalwijk, de N.V. Cowboy Schoenfabriek te Dongen, J. A. Ligtenberg, eveneens te Dongen, de N.V. Archshoe Comp, te Amsterdam en Robinson uit Nij megen, alle met een keur van schoeisel, dat zich* onder de huidige omstandig heden als een „leer-luilekkerland” voor doet. De Vakschool te Waalwijk verbjndt hieraan een expositie met arbeid-in-de- praktijk. Er is veel origineels te zien en er zijn tal van noviteiten op te merken. Wij vonden reeds eerder gelegenheid daarop te wijzen en een herhaald be zoek aan de beurs niemand verzuime haar, in zijn eigen belang 1 heeft er ons nog verscheidene andere laten ont dekken. De voorlichtingsdiensten hebben nu een uitnemende kans en die kans- is ge grepen De landbouw noemden we reeds, maar in de agrarische afdeeling valt zooveel te kijken en te bewonde ren tevens, dat éénmaal door de hallen gaan, absoluut onvoldoende is om een eenigszins volledigen indruk te krijgen van de schat aan gegevens en wetens- waardigen, welke hier op pakkende wijze „aan den man worden gebracht”. Eén voorbeeld nog wist U boe de pootaardappelen, een van Nederlands voornaamste en beste voedingsmidde len, geselecteerd wórden en dat het een gewoon Drentsch boertje was, die het eerst zijn aandacht aan die selectie gaf. Zijn portret hangt in een der stands, terwijl hij bezig is twee aardappelbloe- men onderling te bestuiven. De man stierf arm en zijn naam werd eerst on langs weer uit de vergetelheid opge haald, om nu voortaan in eere te blij ven. Zijn nabestaanden kregen onlangs een prijs van 1000 gulden en die was hun zéér welkom Het portret hangt boven een bakje zaailingen, gewonnen uit het zaad der, velen stedelingen onbekende, groene ballen van het loof. Geen plant van dezelfde soort brengt zaad voort, dat aan dat van haar soortgenooten gelijk is. De methode van den ouden Drent is door de. wetenschap overgenomen en verbeterd en nu kan men U in den stand laten zien, hoe uit een nietig plantje, in het voorjaar uit zaad ont staan, in het najaar een forsche plant is gegroeid met een goeden opbrengst van gave, vbedzame knollen. Woensdagavond zijn te Breda weer autobussen met gevluchte Nederlan ders uit Frankrijk aangekomen. Met 200 Nederlanders uit Parijs vertrokken, kwamen de autobussen met slechts 80 vluchtelingen te Breda aan, aangezien het meerendeel bestond uit z.g. Belgi sche Nederlanders, die te Brussel en Antwerpen de bussen reeds hadden ver laten. Onder de 80 te Breda aange komen vluchtelingen waren slechts enkej^ Bredanaars de overige bleken Van alle deelen van het land afkomstig te zijn. Wel zeer tragisch was de thuiskomst van een Bredasche familie, die zich, na geneeskundig onderzocht te zijn, vol blijdschap naar haar woning spoedde om na korten tijd diep verslagen bij het gebouw van den geneeskundigen dienst terug te komen, a,angezien de woning door bomaanvallen totaal was verwoest, zoo meldt de N.R.Crt. Door de zorg van het lenigingscomité is deze familie tijdelijk ergens anders ondergebracht. Floralia. De tentoonstelling van de Floralia Ver eeniging zal worden gehouden op Donder dag 12 September a.s. in Het Wapen van Wassenaar. De Tempowagens zijn als oude verschijningen op het Vreeburg hier even eens reeds herhaaldelijk genoemd, maar er is reden er telkens opnieuw de aan dacht voor te vragen, omdat elke Jaar beurs weer nieuwe modellen laat zoo ook nu De zuinigheid demonstreert zich in de nieuwste uitvoeringen, maar de degelijkheid en practische bruikbaar heid hebben er niet onder geleden. RIJSWIJK Vanmorgen om 6 uur is brand uit gebroken in de houtzagerij van de firma Keymer aan den Delftweg. De brandweer rukte met groot materiaal uit. doch spoe dig kon een gedeelte daarvan terugkee- ren. Omstreeks 9 uur was men het vuur meester. Een groot gedeelte van de hout. voorraden is verloren gegaan, terwijl het dak gedeeltelijk uitbrandde. Naar de oor zaak van den brand wordt nog een onder zoek ingesteld. Rijksveldwachter bij botsing met vrachtauto gewond Gisteravond heeft op den Rotterdam- scheweg een aanrijding plaats gehad tus- schen het motorrijwiel van den rijksveld. wachter Z. M. B. en een zandauto, be stuurd door A. J. G. B., die op den Rot- terdamscheweg reed en zonder voorrang te verleenen van richting veranderde. De motorrijder, die vermoedelijk een been heeft gebroken, werd per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd. Het motorrijwiel is ernstig beschadigd. Onder voorzitterschap van dr. B. H. Vos is te Utrecht gehouden de jaarlijk- vergadering van gecomitteerden de stichting tot verzekering tegen de kosten van sanatoriumverpleging in geval van tuberculose. Uit het jaarver slag, uitgebracht door den secretaris. ,mr. J. de Vreeze, bleek, dat de stichting in 1939 een bevredigenden groei ver toonde. Het aantal plaatselijke instellin gen, dat op 31 December 1939 haar leden bij de stichting verzekerde, bedroeg 21, met een totaal aantal van 9553 verzeker de personen. Gewezen werd op het feit, dat naast de vereenigingen voor zieken huisverzekering, zich ook verschillende vak- en beroepsorganisaties voor de sa- natoriumverzekering beginnen te inte- resseeren. Een dringend beroep werd ge daan op andere instellingen, zooals zie kenfondsen en Kruisvereenigingen, om dit werk te steunen, waardoor groote belangen van individu en gemeenschap gediend worden. Instelling van de gewestelijke secretariaten De Nederlandsche Unie heeft gisteren de gewestelijke secretariaten vastgesteld. Deze secretariaten zullen waarborgen dat ook in de praktijk van het dagelijk- sche werk rekening wordt gehouden met de ideëele opvattingen, die aan de Neder landsche Unie ten grondslag liggen. De secretariaten zijn de volgende: Drente: Js. Tepper, Dennenlaan 16, Emmen; Friesland: J. Piebenga en mr. H. W. Kuipers, Zaailand 100, Leeuwarden; Gelderland: mr. I. Opstelten, Berkelsin- gel 1, Zutphen; Groningen: G. Boekhoven en D. Nauta, Brinklaan 27, Groningen; Limburg: J. Maanen, Akerstraat 20a, Heerlen; N.-Brabant: J. Willems, Tuin straat 62, Tilburg; N.-Holland: mr. A. A. Aberson en J. van Eyck, Kruisstraat 25, Haarlem; Overijsel: J. A. Noe, Schalk- burgerstraat 25, Hengelo (O.); Utrecht: J. F. M. A. van Dijk, Nachtegaalstraat 39, Utrecht; Zeeland: ir. M. de Vink, Bier kaai 9, Middelburg; Zuid-Holland: H. Kemp, Goudenregenplein 14, den Haag; Amsterdam: J. G. Suurhoff, Keizers gracht 527, Amsterdam; Den Haag:' W F. Hennink, Molenstraat 15a, alhier; Rotter dam: G. H. L. Schouten, Coolsingel 115,. Rotterdam; Zuid-Holland (eilanden): W. van den Boogerd. Ravelijn Kaaipoort, Brielle (kantoor tel. 17). DE MUILKORF VAN BERNARD SHAW Toen ongeveer een maand geleden in de neutrale pers de bewering opdook, dat de Britsche regeering zich onttrokken had aan den onaangenamen spot van Bernard Shaw door hem met een publi catieverbod den mond te snoeren, publi ceerde het Britsche ministerie voor de inlichtingen een energiek dementi. Er kon geen sprake van zijn, zoo verzekerde men plechtig, dat een dergelijk verbod tegen Bernard Shaw bestaat. De lersche dichter heeft intusschen het ministerie voor de inlichtingen geloochen- straft. Langs omwegen is een editie van het Britsche tijdschrift „Illustrated” in Berlijn aangekomen. Het blad publiceert een vraaggesprek met den schrijver naar aanleiding van zijn 84sten verjaardag. Daarbij verklaarde Shaw op de vraag, of hij niet van meenlng was, dat hij van onschatbare waarde kon zijn voor het Britsche ministerie voor de inlichtingen „Mijn werk is van de grootste internatio nale beteekenis, van zoo groote beteeke- nis, dat de regeering het niet waagt het mij te laten verrichten. Ik ben er niet boos om, dat men mij een muilkorf heeft aangedaan. Ik zou alleen willen, dat ook bekend werd, dat ik zoo’n muilkorf draag.” DELFT. Ir. C. J. He ij ligers, ingenieur bij de Delftsche Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles” is benoemd tot leeraar aan de Middelbaar Technische School te Dordrecht. Door toeneming v a fi het aan- tal leerlingen kon aan de Oranje Nassau- school Herv. Ulo-school, Hugo de Groot straat 59, (hoofd P. Noordmans) een ze vende leerkracht aangesteld worden, voor loopig nog tijdelijk. Als zoodanig werd be noemd de heer A. A. van Gorkum te 's-Gravenhage (wachtgelder). LEIDSCHENDAM. Aanbesteding. Gisteren had de aanbesteding plaats van de herstelwerkzaamheden van de O. L. school aan den Westvlietweg. Totaal wa ren 20 inschrijfbiljetten binnengekomen. De hoogste inschrijver was de heer T. Bakker te Naaldwijk, met 13.585 en de laagste inschrijver de heer N. Tetteroo, te Leidschendam met ƒ7840. De begrooting Gisteravond heeft de bekende organist Alex Schellevis de reeks orgelconcerten, welke hij tezamen met verscheidene so listen in de Bethlehemkerk dezen zomer heeft gegeven, met een uitvoering, gewijd aan werken van J. S. Bach, G. F. Han del en Henry Purcell, waaraan de sopraan Anna v. d. Smit als soliste haar mede werking verleende, voortgezet. Voor de toehoorders, die ook op het volgende concert, dat door den kunstenaar en een groot aantal solisten op Donderdag 19 September a.s. zal worden gegeven, aan wezig zullen zijn, is deze avond een in teressante inleiding tot of voorbereiding geweest voor de composities uit den vóór-Bachschen tijd, welke dan zullen worden uitgevoerd. Want het is een vast staand feit, en bij vluchtige beschouwing eigenaardig verschijnsel, dat evenals in de schilderkunst een Rembrandt of een Raphaël menigeen nader staat dan de werken der primitieven, ook in de mu ziek de hoogst ontwikkelde scheppingen in hun gecompliceerdheid vaak eerder verstaanbaar zijn dan de muzikale taal, welke er aan vooraf ging en die ken merkende elementen nog slechts in kiem bevat. Wij zullen echter op - het volgend concert uit de reeks orgelavonden later in deze rubriek terugkomen, eventueel een korte bespreking vooraf geven. De soliste Anna v. d. Smit vertolkte gisteravond een aria uit „Acis and Gala- thea" van G. F. Handel, aria's uit de cantates 152 en 98 van J. S. Bach en van Henry Purcell„When I am laid in earth” en „An evening hymn”. De stem van deze kunstenares is van opvallend groot volume en prachtig warm timbre. In de groote kerkruimte kwam haar zang dan ook zeer goed tot zijn recht. Met diep doorleefde, dramatische, vaak tot het extatische overgaande voordracht toonde Anna v. d. Smit zich bovendien de ras- artiste. Aan de duidelijkheid der dictie en aan de plaatsing van de stem, welke bij sommige vocalen plotseling een zekere vlakheid vertoonde, zou de zangeres nog haar aandacht kunnen besteden. Haar kunst zou daardoor expressiviteit met de thans reeds zoo bekorende welluidendheid en levensvolheid vereenigen. De organist Alex Schellevis, die de so liste op meesterlijke wijze begeleidde, bracht een Praeludium in e kl. t„ een Fantasie en fuga in c kl. t., beide van J. S. Bach en een orgelconcert in Bes gr. t. van Handel ten gehoore. Deze eminente kunstenaar openbaarde ook nu weer be halve zijn groot vakmanschap zijn dich terschap in zijn door harmonische klaar heid zoo levenskrachtig, bloeiend spel. Vol licht en schaduw was zijn uitvoering van Handel’s concert door een scherp relief, dat met meesterlijke registratie werd geschapen. Het was een machtige muzikale eenheid een vertolking, welke van piëteit voor het hoogstaande gegeven getuigde. Bach's fuga werd door de voor treffelijk doorgevoerde uitwerking der stemmen tot een zeldzaam schoon spel van lijnen. Het is een avond geweest, welke op hoog artistiek plan stond. De Nederlandsche Siemens M a a t s c h a p p ij heeft eveneens haar beste beentje voorgezet en de faam der Telefunken-radiotoestellen wordt her nieuwd in de thans ter Jaarbeurs geëx poseerde toestellen. Zoowel in de een voudige als meer kostbaar uitgevóerde apparaten is gestreefd naar een sublieme geluidsweergave bij fraaie uitvoering. De Telefunken Super 054 G.W.K., „het kleine müziekwonder”, en de Super D. 707 W.K.K om twee toestellen uit de greep te kiezen, munten in beide kwali teiten uit. De modernste verfijningen zijn toëgepast en de behandeling is niettemin alweer eenvoudiger geworden. De N. V. Nederlandsche Stofzuigerfabriek E. F. A. heeft op de le étage een tweetal stands inge richt, waar de stofzuigers der Gouden Standaard-seroe de aandacht trekken, nevens de andere E.F.A--artikelen, als daar zijn de kookplaten, de strijkbouten, de braadroosters en de kachels, die een verwonderlijk hooge warmte producee- ren. Rijwiellampen en tal van andere handige artikelen zijn hier samenge bracht in een smaakvol arrangement. Heemaf heeft haar stand den vorm van een .reusachtigen paddestoel gegeven, die een symbolische beteekenis blijkt te hebben. Men is met eenige nieuwe fabri katen gekomen op huishoudelijk gebied, die gegroeid zijn onder den indruk der bijzondere omstandigheden, en men heeft de fabricage ter hand genomen met een snelheid, waarmede paddenstoelen in het najaar uit den grond plegen te komen. Een handig electrisch kacheltje, dat zich voor vele doeleinden leent, en een lees- spaar-verduisteringslamp openen een serie artikelen, die men de 1-2-3-serie gedoopt heeft, aangezien zij één, twee, drie klaargemaakt moesten worden. Het zijn keurig afgewerkte apparaten ge worden, voornamelijk uit voorradige grondstoffen en onderdeden samenge steld die hun weg naar het publiek zeker zullen vinden. Deze Jaarbeurs belooft een worden. De twee voornaamste factoren daartoe, druk bezoek en wijzen daarop. In den voor ons land donkersten tijd van den vorigen wereldoorlog, in 1916, ontstond de jaarbeurs. Zij werd uit den nood van handel en industrie geboren en schonk hun nieuwe bestaanskansen. Nu De visscherij te IJmuiden. De in de maand Augustus in den Rijksvischafslag verkochte visch heeft 109.764 opgebracht. Verleden jaar be droeg deze opbrengst in dezelfde maand 498.915. De uit zee aangebrachfe visch bracht slechts 407 op, waarvan 384 van een Deenschen kotter. Bijkans alles was afkomstig vanuit Denemarken, aange voerde visch. Over de maanden Januari tot en met Augustus bedroeg de opbrengst 2.452.149 tegen verleden jaar 4.516.693. Jaarvergadering stichting voor sanatoriumverzekering (V.S.V.) Onder voorzitterschap van dr. B. sche van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6