den voor Drogerij-installatie tuinbouw in werking gesteld Haagsche Courant van Vrijdag 6 September 1940 I fi if I - w- - J. .wF- STADSNIEUWS den van export en Een tweesnijdend zwaard: Bevordering prijsregelend Ik i e THEATER DER PROMINENTEN F. V. Valstar DERDE BLAD, PAGINA 1. Dg heer F, N» Valstar stelt door het omdraaien van oen schakelaar het ïMCdtóWü bodrijf m werking f Polygoon}i' gedragen ZILVEREN JUBILEUM R.K. LYCEUM VOOR MEISJES - J Rede van den heer Valstar Voorstellingen in Diligentia (Polygoon) .^Polygoon). Op de foto ziet men het bestuur van de St. Vincentiusvereeniging, te vens bestuur van het R.K. Lyceum voor Meisjes. Links van mgr. Huibers, den bisschop van Haarlem (midden achter de groene tafel) zitten o.a. de ■heeren dis., JF van Andel, inspecteur- en kan wor- REVUE ,,’s-GRAVENHAGE LACHT” De heer Valstar voerde na den heer van ’t Hart het woord ’n nieuwen stap te zetten op het pad. dat tot prijsbeheersching kan leiden. Het gaat bij den tuinbouw om een loonend maken zijner bedrijven en om een toonenden prijs voor zijn produc ten dit is alleen te bereiken, wanneer de onderscheidene afnemers op de vei lingen, dus ook de verwerkers van het tuinbouwproduct, de drogers, een loo- nenden prijs kunnen betalen. Mgr. Huibers sprak daarna nog een kort afscheidswoord en gaf zijn bisschoppelij- ken zegen. Nadat de bisschop was vertrokken, deed de heer Emiel Franke voorlezing van een groot aantal telegrammen en gelukwen- schen. De president-curator, mr. W. J. Berger, procureur-generaal bij den Hoogen Raad, heeft vervolgens de verdiensten van de vroegere bestuursleden en curatoren ge memoreerd en bracht hulde aan den rector en de docenten. Nog hebben hun gelukwenschen uitge sproken, dr.W. Reindersma, rector van het Ned. Lyceum en een oud-leerling, mej. M, Visser, Mgr. v. d. Tuyn heeft een slot woord gesproken .waarin hij den leerlin gen behalve Vrijdag nog een extra vrijen dag in het uitzicht stelde. Het gesproken woord was gevat in een muzikale omlijs ting, waaraan medewerkten een koor uit de leerlingen, piano dr. J. M. van Buyte- nen, viool Jan During. Zij allen oogstten veel bijval. „Tuinbouw moet een gezond bedrijf den” der lycea en de rector, dr. JoS de Boer. Rechts op de foto wethouder ir. L. F. M. Feber en de heer F. Quant, oud-wethouder. Achter het spreekgestoelte mgr. van der Tuyn, deken van Den Haag, zitten, een kostelijke parel, die niet ver loren mag gaan. Spr. herdacht met dank baarheid de stichting door pastoor H. J. v. d. Ven en zijn kerkbestuur. De heer Quant door den Paus onderscheiden. Voorts bracht mgr. v. d. Tuyn hulde aan den heer F. N. V. Quant, die tal van jaren met grooteri ijver het penningmees terschap heeft vervuld. Spr. deelde onder hartelijk applaus mede, dat de heer Quant door den Paus is benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius. Dr. Jos. de Boer, rector van het lyceum, heeft vervolgens een uitvoerige herden kingsrede gehouden, met als onderwerp „Een kwart eeuw nationale en katholieke opvoedingsarbeid”. Spr. zeide, dat de school bij de oprichting in een behoefte voorzag en bracht in herinnering de ver diensten van zijn ambtsvoorgangers.Voorts merkte spr. op, dat dr. F. van Agt sedert de oprichting aan het lyceum is verbonden en dus eveneens zijn 25-jarig jubileum viert. Op 14 September 1915 begon men met 15 leerlingen, thans telt de school 17 klassen met in totaal 360 leerlingen. Na de historische gegevens te hebben aangestipt, gaf spr. een antwoord op de vraag of het lyceum aan zijn roeping heeft beantwoord. Vrijheid en recht moeten haar grondslag en leven vinden in de ziel des menschen. Het werk was onvolkomen, maar de tijd zal leeren in hoeverre de opvoeding is geslaagd. De Christelijke op voeder weet, aldus spr., dat hij eens in Gods klare licht het resultaat van zijn ar beid zal zien. Hierna heeft drs. J. van Andel, inspec teur der lycea, het jubileerende lyceum gelukgewenscht. Spr. herinnerde aan de totstandkoming van het vrije onderwijs, dat werd bereikt na bange worsteling. Het lyceum vergemakkelijkt de keuze der ouders bij de voortzetting van de stu die. Spr. eindigde met de hoop uit te «preken, dat nog vele ouders zouden mo gen begrijpen, dat het geestelijke meer is dan het stoffelijke, dat een school, die kin deren vormt naar eigen confessioneele richting meer is dan een instituut, dat op leidt voor een diploma. Gisteren heeft het R.K. Lyceum voor Meisjes zijn 25-jarig bestaan herdacht. Des morgens heeft mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat een pontificale Hoogmis opgedragen, waarbij hij werd geassisteerd door mgr. J. M. v. d-. Tuyn, deken van den Haag, als presbyter-assistens, de pastoors C. A. Bulters en L. Smeele als troondia- ken, moderator A. Harst, terwijl verschil lende andere functies werden verricht door leerlingen van het groot-seminarie te War mond. De Gregoriaansche misgezangen werden gezongen door een koor van leer lingen van het R.K. Meisjeslyceum onder leiding van dr. van Buytenen. Gistermiddag is in de groote zaal van den Dierentuin een herdenkingsbijeen komst gehouden, welke goed bezocht was. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de oud-ministers mr. J. R. van Schaik en mr. dr. L. N. Deckers, wethouder ir. L. J. M. Feber, prof. mgr. P. Groenen, mgr. dr. Th. Verhoeven, H. J. Borghols, voor zitter van het comité „Katholiek ’s-Gra- venhage”, prof. dr. A. Steger, drs. J. van Andel, inspecteur der lycea, dr. E. H. Renkema, inspecteur der gymnasia, prof. R. Woltjer, voorzitter van den schoolraad, mr. O. van Nispen tot Sevenaer, dr. W. Reindersma, rector van het Ned. Lyceum, pater van Rijckevorssel, rector van het St. Aloysiuscollege, mr. J. Wintermans, oud- lid van de Tweede Kamer, dr. L. H. M. Berger, mr. A. O. H. Tellegen en vele geestelijken uit den Haag. Het bestuur van de St. Willibrordus- vereeniging, waarvan het R.K. Meisjesly ceum, uitgaat had achter de groene tafel op het podium plaats genomen, temidden van vele bloemstukken. De voorzitter van het bestuur, mgr. J. M. v. d. Tuyn, heette de aanwezigen, in het bijzonder de autori teiten, hartelijk welkom en wees erop, dat de stichting van het lyceum is gepaard gegaan met veel zorg, moeite en durf. De jubileumherdenking beoogt dan ook dank baarheid te kweeken bij alle geloofsgenoo- ten, dat wij een katholieke instelling be- Export naar Duitschland werkt stimuleerend Dat deze aanzienlijke export naar Duitschland echter natuurlijk óók sti muleerend werkt op de prijzen van zuiver binnenlandsche producten zoo- als spinazie, andijvie, postelein en zoo vele andere behoeft geen nader betoog. Gedurende een reeks van jaren heeft de tuinbouw voor zeer, zeer lage mini mumprijzen zijn producten aangeboden, waar de consument van profiteerde. Geen wonder dan ook, dat de georga niseerde tuinbouw middelen beraamde om eenmaal uit die phase te geraken en tenslotte na rijp beraad en overleg er eindelijk toe over is gegaan te trach ten zich zelf te redden. Toen dan ook op Donderdag 4 April j.l. de eerste paal geslagen werd, was dit de eerste paal in letterlijken en figuurlijken zin, die voor rekening van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen in Ne derland geslagen werd. Eendracht maakt machtDit is al tijd de leuze geweest van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen. Aan den wedloop tot concentratie behoeft de Nederlandsche tuinbouw dus niet deel te nemen. Spr. bracht hulde aan de uitvoerders van de Drogerij. geheel nieuw aspect, ook voor den export en wel naar die landen, waarde transportkosten een rol van beteekenis spelen. Men denke slechts aan de berg landen of moeilijk te bereiken binnen landen. Voor landen, welke weinig of geen versche groenten opleveren, zal dit product in de toekomst een uit komst blijken. Inderdaad worden uit gebreide exportmogelijkheden geboden en in dit verband zij speciaal gewezen op het feit, dat dit product voor vrij wel onbepaalden tijd en in elk kli maat kan worden opgeslagen, zoolang het tegen licht en vocht gevrijwaard blijft. In de plaats van de vernietiging van de overproductie moet een^weg worden gevonden, langs welken wij prijs-sti- muleerend kunnen optreden, ten eerste om vernietiging tegen te gaan, ten tweede om voorraden aan te leggen voor tijden van nood en schaarschte, De tuinbouw moet en kan en zal dan ook weer een gezond bedrijf worden. Dan moeten wij als in het verleden zelf de hand aan den ploeg slaan. Wij hebben de hand aan den ploeg gesla gen. Temiddeh. van het oorlogsrumoer en de moeilijkheden, welke daaruit voor den op- en afbouw van de fabriek zich voordeden, is het werk voltooid. Met den wensch, dat de ingebruik neming dezer installatie voor den tuin bouw beteekent een nieuwe en een be tere toekomst, de ontsluiting van nieu we afzetgebieden, een stap nader tot een vernieuwde opleving, waaraan de tuinbouw zoo groote behoefte heeft, open ik deze drogerij. Na het gebruiken van eenige versna peringen, begaf het gezelschap zich naar de fabriek, die door den heer Val star met een handbeweging in werking werd gesteld. Het in werking stellen van deze dro gerij voor groenten en fruit is in de geschiedenis van den tuinbouw een be langrijk feit. Die belangrijkheid zit niet hierin, althans niet in de eerste plaats, dat voltooid is deze moderne, aan alle eischen voldoende installatie voor het drogen van groenten en fruit. De belangrijkheid en groote beteeke^ nis voor den tuinbouw van deze ge reedgekomen drogerij zit ergtens an ders in. De tuinbouw heeft een nieu wen stap gedaan op een terrein, waar, wij zijn er ons van bewust, vele voet angels en klemmen liggen, waar de moeilijkheden vele zijn, maar die door de gewijzigde omstandigheden noodza- kélijk is geworden. De tijd, dat wij ons veilig voelden ten aanzien van den prijs bij verkoop van onze producten op de veilingen, is voorbij. Er moet méér gebeuren ter verkrij ging en verzekering van een loonenden prijs voor onze producten. Willen, wij prijsbeheerschend kunnen optreden, dan moeten wij ook in staat zijn invloed uit te oefenen op den aanvoer. Indien men den aanvoer niet kanbe- heerschen, is iedere poging om den prijs te beheerschen tevergeefsch. De vernietiging van doorgedraaide producten behoort gelukkig practisch tot het verleden, door de gunstige exportgelegenheid van ons product in verschen toestand naar, Duitschland. Daarmede is het probleem voor de toekomst echter niet opgelost. Wil men een regelmatige voorziening van eigen markt en een regelmatigen afzet voor export tegen een voor den kweeker loonenden prijs bereiken, dan zal daarvoor iets moeten worden gedaan en zal daaraan door iedere veiling en iederen tuinder persoonlijk moeten worden medegewerkt. Dat komt maar niet zoo vanzelf. Doel van de stichting dezer drogerij is niet het drogen op zichzelf. Doel is s' Gistermiddag is de drogerij-instal latie van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen te Schipluiden bij Delft geopend. Een gebeurtenis, die voor den tuinbouw van de allergrootste beteekenis is. Een drogerij dient om groenten te drogen. Hierdoor is het mogelijk de producten naar verre landen te exporteeren en bovendien om ze te bewaren in groote hoeveelheden, indien er sprake is van over productie. De drogerij stelt dus de tuinbouwers min of meer in staat prijsregelend op te treden. Het eerste gedeelte van de openings plechtigheid geschiedde in het veiling gebouw van Delft. Het drogen van groenten Nog een enkel woord wil ik zeggen over het drogen van groenten. Drogen van groenten brengt nieuwe export mogelijkheden. De nieuwste theorie en techniek toe gepast op het drogen van groenten, heeft thans tot resultaat, dat men pro ducten toont, welke de bewondering van iederen deskundige afdwingen. Door deze methode opent zich een Rede A. van ’t Hart De heer A. van 't Hart, voorzitter van de Drogerij en van de Rotterdam- sche veiling, zeide Op dezen voor den Nederlandschen tuinbouw zoo belangrijken dag is het mij een aangename taak u allen na mens het bestuur van de Groenten- en Vruchten Drogerij Van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen in Nederland van harte welkom te heeten. Reeds lang vóór den oorlog in 1939 vormde zich een studie-commissie om te onderzoekenten eerste de rentabi liteit van het drogen van groenten en ten tweede de eventueele afzetmoge lijkheden. Uit dit feit alleen blijkt, dat deze drogerij geen oorlogskind of oor- logsproduct is. Integendeel deed zich al lang de behoefte gevoelen onder de voormannen in den tuinbouw, om an dere afzetmogelijkheden te zoeken, om in de toekomst eenmaal verlost te wor den van het veelvuldig doordraaien van verschillende producten. De tijds omstandigheden hebben zich wel vlug gewijzigd. Opgezet met het doel stimu leerend op te treden ten opzichte van den prijs van verschillende producten, staat het thans zoo, nu het groote Duitsche Rijk weer als kooper op de markt is, dat met één handomslag het doordraaien, dus het onverkocht- blijven van verschillende exportpro ducten heeft opgehouden. Dat wil niet zeggen, dat alles naar Duitschland gaat, integendeelen het is goed hier van deze plaats er den nadruk op te leggen, omdat de buitenstaander zoo licht geneigd is, dat te verkondigen. DIERENPARK „WASSENAAR” „Na aanvankelijke tegenslagen, tóch nog een goed seizoen!” concludeert de directie van het Dierenpark „Wassenaar”. Nadat de maand Mei, die anders dank zij de Pinksterdagen een groote drukte mee brengt, thans erg stil was verloopen, en ook de maanden Juni en Juli het verwach te niveau nog niet ten volle bereikten, mocht men op een dergelijk resultaat niet hopen. De directie van het Dierenpark organi seerde echter gedurende Augustus goed- koope dagen, n.l. ’s Zaterdags en ’s Zon dags. Dit heeft ongetwijfeld velen, die zich anders door de kosten zouden hebben laten afschrikken, bewogen om in dit wonder mooie natuur-dierenpark ook eens een vacantiedag door te brengen. Zoo werd Augustus 1940 dan toch nog een recordmaand en de populaire prijzen vielen zoo in den smaak, dat de directie en het bestuur der stichting wandel-, vo gel- en dierenpark „Wassenaar” besloten hebben, om dezelfde regeling ook voor de maand September te laten voortbestaan. AFSCHEID N. A. VAN ZEIJL Gisteren heeft de heer N. A. van Zeijl, hoofdcommies bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek alhier, in intie- men kring afscheid genomen van de ambtenaren, met wie hij in zijn 37-jari- gen ambtelijken loopbaan heeft samen gewerkt. Op 1 Maart 1903 werd de heer van Zeijl benoemd tot tweede-klerk, waarna hem achtereenvolgens bevorderingen ten deel vielen: le klerk (1908), adjunct- commies (1914), commies (1919) en hoofdcommies (1926). Tot de statistieken, waaraan hij vrijwel steeds gewerkt heeft, behooren voornamelijk de overzichten betreffende loonen en arbeidsduur en die aangaande den bedrijfstoestand en de arbeidsmarkt. De directeur van het bureau, dr. Ph. J. Idenburg, heeft den heer van Zeijl toegesproken en vooral zijn ijver en ac curatesse geprezen. Niet alleen zijn werk voor het Centraal Bureau gold deze lof, hij had mede betrekking op het vele werk, dat de heer van Zeijl als hulp van den secretaris der Centrale Commis- sie voor de Statistiek heeft verricht. De heer C. W. L. Stiel, leider van de onderafdeeling voor sociale statistieken, heeft den heer van Zeijl namens zijn col lega’s toegesproken en hem een fraaie kleurenets en eenige planten aangeboden De heer van Zeijl, die den dienst wegens zijn verminderden gezondheids toestand heeft moeten verlaten, heeft tenslotte in een kort woord den aan wezigen voor hun belangstelling dank gebracht Van den zomer, toen ’t „herfst” was, zaten de Prominenten op Scheve- ningen en nu ’t bijna herfst wordt en ’t volop zomer is, zijn zij residentie- waarts getrokken. Het weer moge dan ongestadig zijn, de programma’s der Prominenten blijven steeds zoo zij zijn, n.l. uitstekend. Thans»is dit troepje kunstenaars in Diligentia neergestreken en zij zijn in de eerste plaats begonnen om de Diligentia-zaal een veel gezelliger aan zien te geven. De lange rijen stoelen zijn er uit verdwenen en hebben plaats gemaakt voor prettig zittende stoelen met kussens, bij tafeltjes. Door deze verandering, die een groote verbete- ding is, leent het zaaltje zich uitste kend voor de intieme cabaretkunst. De nieuwe revue ,,’s-Gravenhage lacht”, die de Prominenten er brengen, mag er weer wezen. Zij doet niet onder voor voorgaande. Men weet, wat de Prominenten bren gen, men kent hun sprankelenden hu mor, hun tempo en hun meesleepend spel, die allen er hun aandeel toe bij dragen om den bezoeker een avond van voortdurende vermakelijkheid, van vlotte amusementskunst te ver schaffen. Rita Georg, Jopie Koopman, Liesl Frank, Franz Engel, Maxim Herman, Fritz Steiner en Wim Sonneveld, zij allen brengen in montere stemming met veel Schwung hun liedjes, hun grappige sketches en niet te vergeten hun „gespielte Witze”, want, wat zooals Franz Engel ’t zei de Haag- sche hopjes voor den Haag zijn, dat zijn de „gespielte Witze” voor de Pro minenten. Om met Franz Engel te beginnen: Hij toonde zich een acteur van een bijzonder komische kracht en Maxim Herman zeker niet minder. Als dit tweetal op het tooneel is, dan krijgt men komisch samenspel van de aller beste soort te zien. Hun optreden in „Der Patient” vooral was van zeer komische werking. Rita Georg zong wederom haar lied jes met uitstekende voordracht en zij had veel succes. Jopie Koopman bracht op charmante wijze (in „Die alten Grachten” samen met Wim Sonneveld) enkele chansons en ook levendig en vol élan speelde zij haar rol in de Lustspiel Operette, welke na de pauze volgde, „Ich hab’ heut’ Nacht ge- traumt von dir”. Behalve Rita Georg en Jopie Koop man had ook Liesl Frank een welver diend aandeel in het succes van dezen avond. Bijzonder vermakelijk was Ma xim Herman in „Bobby”. Het pro gramma zette al direct goed in met de opvoering van „Ein kleines Drama”, dat allesbehalve drama was, maar zeer den lachlust opwekte, mede door de - opmerkingen van „publiek” in de zaal. Welk nummer men dan verder kiest. ze zijn alle even geslaagd. Er volgde o.a. nog „Die Post” met Franz Engel. „Ein kleines Leierkastenlied”, gezon gen door Jopie Koopman en Wim Son neveld, een zeer geestige „Neueste Se rie gespielte Witze”, „Operetten-melo- diën”, gezongen door Rita Georg, „Der neue Kellner” met Franz Engel en Fritz Steiner, „1000 Worte Hollan- disch” door Wim Sonneveld enz. En na de pauze de zeer vermakelijke ope rette „Ich hab’ heut’ Nacht getraum, von dir”, met buitengewoon grappig spel van alle medespelenden. Zoo is er een rijk gevarieerd pro gramma samengesteld en de verschil lende nummers zijn stuk voor stuk voortreffelijk, hetgeen door het pu bliek, blijkens het hartelijk applaus zeer werd gewaardeerd. Alle mede spelenden verstaan de kunst om dc nummers met komische mimiek, met leuke typeering en met van veel- rou tine getuigende vlotheid relief te ge ven. Men heeft zich dus gisteravond in Diligentia zeer wel vermaakt. Er werden bij het einde van het eerste deel van het programma bloemen op- voor alle medewerkenden. b !S*MI W 4 XMU X -4 *2* - i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9