^ETLah VOOR DEN PUZZELAAR z KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS FILM EN BIOSCOOP y zz *7 Rede dr. Colijn pzc VCCV4CC PAGINA 1 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 DERDE BLAD, T»*JE(T <5 <P 3 'Z '3 '4 '<5> /6 *3 Z/ ZZ Z3 3o 3/ 34 33 4Z 43 43 46 <rz 3Z 33 3W €3 €Z LOUIS GIMBERG ZESTIG JAAR M een ^GnJce Atti KOPTE TPAJECTEM OP BIJNA ALLE LIJNEN *4 Louis Gimberg CREMATIE A. W. SEGBOER BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. Predikbeurten Nederland vroeger, nu en in de toekomst Zo Zo ■Zó ■2 4 De toekomst Wesselsstraat 49, Spr. mevr. gem ö'o 10 36 60 VERTICAAL Veelzijdig en talentvol acteur kerk, 10.30 pfarrer uur uur 26, lief als u zelven”. in ons land naam heeft gemaakt. ongemotiveerde nage- op in de in- Leidschendam Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Bou- kema. 57. Club. 59. Nieuwe testament. 60. Volle groei. 61. Pers, voornaamswoord. 62. Hemellichaam. 63. Muzieknoot. StuinScPu Wiersinga, 5 uur ds. J. Smelik. Leyenburg 9 en 11 uur ds. J. Smelik, 5 uur ds. W. A. Wiersinga. 1. Electrische verbinding. 2. Hotelbediende. 3. Welwillende lezer (Lat,)} 4. Slaapplaats. 5. Voorzetsel. 6. Laatstleden. 7. Dier. 8. Naam van een der bekendste die rentuinen. 13. Het bezit van moed en durf. 14. Winkelpersoneel. 17. In het jaar der wereld (Lat). 19. Met de zijnen. 22. Rivier in Italië. 24. Voorzetsel. 26. Ongeluk. 28. Slank. 31. Bijenkoek. 34. Dringend verzoek. 39. Pers, voornaamwoord. 40. Ten opzichte (afk.). 43. Tijdperk. 44. Spaansche adel. 47. Muzieknoot. 48. Alpha en omega. 50. Hoogste deel van een dak. 52. Mensch. 57. Zangstem. 58. Insect. Wassenaar Ned. Herv. kerk. (Schoolstraat), 10 uur ds. H. J. Dijckmeester, 5.30 uur ds. tén Kate. Kievitkerk, 10 05 uur ds. B. ter Haar Ro- meny, van Ginneken. Ned. Protestantenbond, 10.35 uur mej. C. Boer fFoto-archief) HORIZONTAAL 1. Waaraan wielrijder en automobilist altijd een hekel hebben. 9. Waterstand. 10. Spaansch veldheer. 11. Lidwoord (Fr.) 12. Verlies bij bridge. 15. Voegwoord (Lat.). 16. Tijdperk. 18. Voorzetsel. 19. Rauw, ruw (Fr.) 20. Weefsel van zijde en katoen. 21. Voorzetsel. 23. Watertje in Friesland. 24. Onder andere. 25. Lichaamsdeel. 27. Nummer (omgek, volgorde). 28. Plaats in België. 29. Stad in Gelderland. 30. Lichaamsdeel. 32. Scheik. symbool voor europium. 33. Bewoner van een klooster. 35. Dier. 36. Mijns inziens. 37. Steensoort. 38. Voorzetsel. 39. Damp. 41. Titel voor geestelijke. 42. Rotsachtige grond. 45. Pers, voornaamwoord 46. In dat geval. 49. Voorzetsel. 51. Opgeld (fin. term). 52. Muzieknoot. 53. Vat. 54. Zié 23 hor. 55. Kleedingstuk. 56. Pers, voornaamwoord. groote partijen elkander gemakkelijk vonden. Behalve de bestrijding der versplin tering is bestrijding van de ontaar ding der democratie onmisbaar. Naast een sterk regeergezag acht spr. volksinvloed onmisbaar. Doch A. R. en C. H. hebben én als kamerlid èn als minister fel gestreden tegen het streven der Kamer om op den stoel der regeering plaats te nemen. Dit streven zal algemeen en met forsch- heid bestreden moeten worden. Men denke maar aan het enorme misbruik, dat van moties en amendementen ge maakt werd. Hier vooral komt het er op aan, dat principieel en niet uit tydelijke berekening met het verle den wordt gebroken. Op staatkundig terrein is grootsch vernieuwingswerk te verrichten. PROGRAMMA GEMEENTEMUSEUM Het programma van het Gemeente museum in de volgende week luidt: Woensdag 11 September, 2.30 uur: rondleiding door de Toorop-tentoonstel- ling; Zaterdag 14 September, 2.30 uur: rondleiding door de muziek-historische afdeeling; t.m. 15 September a.s. tentoon stelling: „Keur uit1 de werken van Jan Toorop”. DE ONTHULLING VAN HET MARNIX- RAAM TE LEIDEN. De onthulling van het gedenkraam voor Marnix van St. Aldégonde in de Pieters kerk te Leiden, die aanvankelijk was vast gesteld op Zaterdag 14 September, is na der voorloopig bepaald op Zaterdag 21 September a.s. Wat de toekomst aangaat, zal onze positie bij het sluiten van den vrede worden geregeld. Hoe die vrwde tot stand zal komen, hoe de vredesver dragen er zullen uitzien, niemand die het zeggen kan. Toch zijn wij niet ge heel zonder aanwijzfhgen over de toe komst. Spr. herinnert aan de redevoe ringen van den Rijkscommissaris d.d. 29 Mei en 27 Juli en brengt uit elk dier redevoeringen enkele gedachten naar voren. Spr. concludeert, dat door de bezettende macht niet gevorderd zal worden, dat wij ons eigen Neder- landsche karakter zullen verloochenen en dat wij bij onze politieke wilsvor ming zelf den weg zullen kunnen be palen, welken wij begeeren te volgen. Ongetwijfeld zijn deze uitlatingen van beteekenis, maar aan den anderen kant zullen wij ook goed doen die be teekenis niet te overschatten in dien zin, dat wij alle toestanden en verhou dingen na den vrede zullen zien- terug- keeren, zooals ze waren vóór den lOen Mei. Het zal noodig zijn, dat wij met beide voeten op den grond blijven staan en een open oog hebben voor de veranderingen, welke op het continent van Europa reeds ingetreden zijn of nog intreden zullen. Wat het eerste betreft denkt spr. aan de dezer dagen gegeven scheids rechterlijke uitspraak te Weenen over de verdeeling van Zevenburgen. En al weten wij niet, wat de toe komst voor de vijf reeds veroverde landen van West-Europa brengen zal, mén zal toch verstandig doen met de gedachte te aanvaarden, dat, nu Frankrijk als groote mogendheid weg gevallen is, de Duitsche stem op het vasteland van Europa de sterkste worden zal. Spr. kan evenmin als iemand anders den sluier, welke de toekomst bedekt, wegnemen. Maar dit baart hem niet de meeste zorg. Hij hoopt, dat al zijn geestverwanten on der al de moeilijkheden van dezen tijd, nimmer Groen’s adagium uit het oog zullen verliezen: er staat geschreven, er is geschied. Wie steunt op den Bij bel en de historie van zijn volk kent, die kan met vasten tred door het leven gaan. Niet dat daardoor de moeilijk heden zelf worden opgeheven, maar wel zoo, dat het benauwende vaf de moeilijkheden wegvalt. En voorts zul len wij wijs handelen wanneer wij de realiteit van de nieuwe verhoudingen niet uit het oog verliezen, want alleen als wij ook met die realiteit rekenen kunnen wij het den Bilderdijk van 1811 nazeggen: „Holland uit het stof gerezen, zal opnieuw ons Holland wezen”. onbestemde vrees voor toekomstige gevaren is de Nederlandsche Unie geboren. Zij is een soort schuilkelder gewor den voor hen, die bevreesd zijn voor de groep, die door den heer Mussert wordt geleid. Wat de Ned. Unie ontbeert kerk, aula Vrijz. Stolkweg 35, 10-30 MET SVEN HEDIN DWARS DOOR DONKER AZIË Nogmaals want de belangstelling blijft aanhouden zal de Cinematogra fische Volksuniversiteit morgen, Zondag 8 September de fraaie expeditiefilm „Met Sven Hedin dwars door Donker Azië” vertoonen, en wel voor de zestiende week. Het boeiende filmische verhaal van Hedin’s beroemden tocht door de Gobi- woestijn wordt gegeven in het Studio theater, Kettingstraat alhier, aanvangen de te twaalf uur precies. Heden is de ook in onze stad alge meen bekende tooneelkunstenaar Louis Gimberg zestig jaar geworden. In de laatste jaren hebben wij hem minder als acteur op de planken gezien, dan als talentvol conferencier, cabaretier en fa belachtig knap typeur, die zijn routine uitbuitte in alleraardigste, door hem zelf geschreven sketches, als b.v „Het geval Morris”, een detective-geschledenis, boeiend van het begin tot het einde. In het A.B.C. Cabaret speelde Gim berg een leidinggevende rol. Maar wij hebben dikwijls verlangd hem ook weer als acteur te mogen zien. En die wensch zal in vervulling gaan. Want Gimberg, oud-speler bij Brondgeest, de van Liers, Royaards. die in onze stad als tooneel- speler bij het Hofstadtooneel een groo- ten naam maakte, zal in het komende seizoen als gast spelen bij het Residen tie Tooneel onder Dirk Verbeek en Bets Ranucci. En met die wetenschap kunnen wij na den jarige gefeliciteerd te heb ben ook onszelven hartelijk geluk wenschen. HET RESIDENTIE-TOONEEL IN DEN STADSSCHOUWBURG Gedurende het a.s. week-end zal door het Residentie Tooneel, directeur Dirk Verbeek, het volgende repertoire worden gespeeld, t.w. Zaterdagmiddag 7 Sep tember, twee uur, Zondagavond 8 Sep tember, zeven uur: Camera Obscura; Za terdagavond 7 September Toontje heeft een paard geteekend, en Zondagmiddag 8 September Vondel’s „Lucifer”. Onder zeer veel belangstelling heeft in het crematorium op Wester veld te Vel- sen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. W. Segboer, directeur van A. W. Segboer’s Uitgevers-Maatschappij en van de Haag- sche Kiosk-Onderneming. Allereerst sprak de zoon van den over ledene, die zeide namens de echtgenoote, kinderen en kleinkinderen enkele woor den te willen spreken. Dank zij zijn groote energie en scherp inzicht heeft de thans ontslapene een mooi# positie weten te verkrijgen. Door zijn persoonlijke eigenschappen wist hij een sfeer van ge zelligheid rondom zich te scheppen, zoo- dat het een voorrecht was in den ouder lijken kring terug te keeren. Nu heeft hij de aardsche beslommeringen achter zich gelaten en moeten we afscheid ne men. De heer S. Tielenburg, bedrijfslei der, herdacht den overledene als stichter en directeur der Haagsche Kiosk-Onder neming. Zoo kenden wij hem in den Haag. Namens allen, die aan deze onder neming verbonden zijn, wilde spr. een afscheidswoord spreken. Het koste moei te. cm den gang van het bedrijf te vol gen, om ons in te denken, dat de over ledene, man van groote bedrijvigheid als hij was, niet meer is. Zijn heengaan be- teekent een groot verlies voor het bè- drijf en voor ons allen. De heer H. de Nie sprak namens het personeel en zeide, dat de overleden di recteur steeds warme sympathie voor al len hard. Hij was een edel mensch, een hoogstaande persoonlijkheid en een ener giek werker, oprichter en stuwer van het bedrijf, dat hij van den grond af heeft opgebouwd. Een langdurig ziekbed had zijn krachten gesloopt, maar wij bewaren de herinnering aan hem als van een zeer uitzonderlijke persoonlijkheid, met een vakkennis en inzicht als slechts zelden voorkomen. Hij was een voorbeeld van wat wilskracht en energie vermogen De organist speelde ,,Ases’ Tod” uit de Peer Gynt suite van Grieg en „In diesen Heiligen Hallen” uit „Die Zauberflöte” van Mozart. Bij het dalen van de kist zong een familielid, de heer Willem Seg boer, begeleid door den organist „Ruh’n in Frieden, alle Seelen” van Schubert. De zoon dankte voor de belangstelling. Rijswijk Ned. Herv. kerk 10 uur ds. Post (be- Spr. acht zich verplicht nogmaals uiteen te zetten, waarom zyn geest verwanten zich niét den opzet der tweede Ned. Unie niet kunnen vereeni- gen. Aan de eerste Ned. Unie heeft hij krachtig medegewerkt, omdat daar uitgegaan werd van de saam- binding van de krachten, stroomingen, organisaties, welke in het Nederland sche volk werkzaam waren, terwijl de tweede Ned. Unie zeer duidelijk zich richt op verdwijning van het bestaan de en de vorming van eenheidsinstitu- ten, waarin het geheele Nederland sche volksleven behoort te warden op gesloten. Dit brengt natuurlijk mee, dat diepere levensovertuiging geen vloed meer hebben kan op de staat kundige en sociale wilsvorming. Op zichzelf erkent spr. de wenschelijkheid van een algemeene uiting van den geest des volks voor zoover deze niet met het Nederlandsche extremisme meegaat. En dat is stellig 85 a 90 procent van het volk. Maar dat kan alleen slagen, wanneer men rekening houdt met de gecompliceerde geeste lijke structuur van het Nederlandsche volk. ORGELBESPELINGEN JULIANA- KERK Het laatste der serie orgelconcerten, welke in dit seizoen gegeven worden in de Julianakerk (Kempstraat) door den organist Henk Herzog, zal plaats vinden Maandag 9 Sept. a.s. Medewerking ver leent het Chr. Residentie-mannenkoor o. l.v. L. W. Vischer. Het programma bevat o.a. Concert Bes dur van G. F. HSndel voor orgel; voor mannenkoor o.a. „Tene- brae factae sunt’.’, M. Haydn, en „Ster rennacht” van K. Vink. Het concert zal om 7.30 uur aanvangen. clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur en 5.30 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur ds. R. E. Sluiter, em. pred., Beatrix-school. Linnaeussiraat, 10 uur en 5.30 uur. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gemeente (Centrum) geb. Prinsegracht 75, 10 uur en 5.30 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. Voorburg Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. J. Roodenburg, 6 uur ds A. Hoekert. AANWINST VOOR HET SCHOOL MUSEUM Het Museum voor het Onderwijs alhier kon dezer dagen twee aanwinsten boe ken, n.l. vroege Javaansche steenen beel den, een vorstelijk bijzetting;sbeeld en den heiligen stier, den nandi, die, het geen zelden voorkomt, in menschenge- daante is weergegeven. Scheveningen Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. K. H. E. Gravemeyer. Remonstr. Geref. Christel, lyceum, v uur ds. F. Kleyn. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Westduinweg, 10 uur en 6 uur ds. B. Hennephof. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. zenddinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur ver- lossingssamenkomst. Leidster: adjudante E. Kickhefer. MARIAN GOBIUS In het Huygens Museum Huize Hof- wijck, Westeinde, Voorburg, wordt tot 30 September een tentoonstelling gehou den van beeldhouwwerken, schetsen en teekeningen door de bekende beeldhouw ster Marian Gobius. Spirit. Christen Gemeenschap, boven zaal Plaats 22, 10.30 uur. Spr. mevr. L. S. Hania van Weidum. Onderwerp: „De dooden rusten in God”. Helderz. waarn. door mevr. J. M. van den Bos— Teunissen. Spir. Ethische Stichting, Prinsessegr. 23. 10.30 u. wijdingsdienst. Spr. de heer G. May van* Utrecht. Helderz. waarn. door mevr. Chr. v. d. Lely. Soefi Beweging, Bazarstraat 20, 11 uur. Universeele eeredienst. Spr. de heer G. W. J. van Spengler. Onderwerp: „Ware godsdienst vereenigt den mensch met God”. Bond van den Heiligen Geest, gebouw „Excelsior”, Zeestraat 5759, 10.30 u. Spr. de heer Jos. van Veen. Geb. Prins Hendrikplein 15, 10.30 uur. Dienst ChTistologen. Spr. de heer C. J. van Beemen. Onderwerp: „Nieuw leven en nieuw geloof” Ond. Ver. Psychisch Leven, huize Beth el, Spui 166. 10.30 u. wijdingsdienst. Spr. de heer C. v. d. Engel; 9 Sept., 7.30 u„ openbare seance. Melczarek Timmerman; 11 Sept., 7.30 uur, psychom. seance. Spr. mevr. Moes Weekhout. ker, van China. Christen-gemeenschap, Assendélftstraat 18, 10.15 uur heiligingssamenkomst en 6 uur de heer J. Kal, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 19 uur Ménschenwijdingsdienst. Christ, gem., Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur en 7 uur prediking. Pinkstergemeente „Maranatha”, géb. Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen komst. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5.30 uur pre diking, ds. J. B. de Neef, 8 uur jongelie- densamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur prediking en 6 uur Evanlische samenkomst. Spr. ds. de Jong. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa- brie, 6 uur Evangelisatie-samenkomst. Oud Baptiste-gemeente, Boylestraat 51, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Hèelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags Adventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendélftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur verlos- singssamenkomst. Leider: majoor Ruijsink. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Leidster: kapiteine F. Staüdt Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst 7.30 uur verlossingssamen komst. Leider: Envoy Böning. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. Leidster: adjudante W. Küh. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. Leidster: brigadier M. Sche rer. Ned. Leger des Heils, 10 uur, Lange Beestenmarkt 108, wijdingsdienst, ge leid door mevrouw kolonel Kerk hoven, 7.30 uur heilsprediking, geleid door mevr, kolonel Kerkhoven en majoor van Wijk. Vrije Katholieke kerk, St. Albaan-kerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Pontificale hoogmis, gecelebreerd door mgr. A. G. Vreede Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H. Dienst, 10 uur HET NEDERLANDSCH KAMER ORKEST Tot opvolger van Fernando 2>pparoni is als concertmeester van het N-K.O. (dir. Otto Glastra van Loon) benoemd de bekende solo-violist Thomas Magyar. Kinderkerk (Vreugd en Rust), 10 uur mej. T. Strookman. Noorderkerk (Bilderdijklaan), 11 uur cand. A. Sonneveld. Effathakapel 3 uur de heer C. L. Rooseboom (voor doofstom men). Geref. kern (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. H. Holtrop, van Beverwijk, 5 uur ds. W S. de Vries. Effathakapel, 10 uur ds. P. K. Keizer. Noorderkerk, 9.30 uur ds. mr. W. S. de Vries, 5 uur ds. P. K. Keizer. Vereen, v. Vrijz. Godsd.. gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur dr. H. Faber, van Schiedam Loosduinen Stichtingskerk Bloemendaal, en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Het geestelijk leven Eindelijk de cultureel-geestelijke vragen. Hier is de eigenlijke vernieu wing onmisbaar, omdat alle echte volksvernieuwing van binnen uit ver kregen wordten moet en noch door wetten noch door organisatie verkre gen kan worden. Wie roept om ge meenschapszin tegenover individueel of groepsegoïsme, roept om een nieuwen geest. En deze kan niet ver kregen* worden zonder geestelijke krachten in den diepen religieusen zin van dit woord. Daarmede is als ot- voldoende afgewezen het streven om cultureel-geestelijk te helpen met ver werping van geestelijke kracht en het streven om de volkseenheid te berei ken door onderschikking van het geestelijke aan het nationale. Al dit securalisme zal in de toekomst teleurstelling uitloopen, gelijk dit het verleden het geval was. Het aantal Nederlanders, dat be wust in deze richting werkt, is zeer gering. Zij moeten scherp bestreden worden door allen, wien de geeste lijke goederen ter harte gaan. Spr. denkt hierbij niet aan een dogmati sche begrenzing. Wegneming van gescheidenheid moet worden streefd. Op heel dit erf groeit veel, dat wel altoos bepleit is doch dat thans een nieuwen klank ontvangt en nieuwe daden te voorschijn roept. Naarmate deze vernieuwing in 'het centrum voortgaat, wordt de kracht verkregen, waardoor de terreinen, die aan den omtrek liggen en die vernieu wing vergen, deze ook ontvangen kun nen. Tot een gezamenlijk werken in deze richting roept spr. allen op, die de waarde der geestelijke goederen erkennen en branden van begeerte om het volksgeheel te dienen. JOS. GOUDSWAARD 70 JAAR Heden viert de bekende genealoog Jos. Goudswaard zijn zeventigsten verjaardag. Als genealoog heeft hij de laatste 25 jaar naam verworven. Voordien was hij ja renlang woonachtig en werkzaam in Vlaanderen als vertegenwoordiger van den Nederlandschen boekhandel, speciaal voor den verkoop van letterkundige werken. Dat hij veel van Vlaanderen hield getuigt zijn boek „Uit het leven van een leurder”. In 1914 heeft Goudswaard met vele vrienden, o.a. den dichter Karei v. d. Oever, Vlaanderen moeten verlaten en vestigde hij zich te Baarn. Hier koos hij als beroep de genealogie, waarmede hij Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, Lange Voorhout, 10.30 uur ds. D. A. Vor- ster, van Arnhem. Remonstr Geref. gemeente, mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. Riemers. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur de heer C. de Haas. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. Michelin Moreau. Duitsche Kaetzke, First Church of Christ, Scientist. An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „De Mensch”. Gulden tekst Romeinen 816, 17. Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, jeugdkerk ouderen, ds. Schoch, 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. Voor- steegh. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. H. Stolk. Vrijz. Hervormden. Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. Trouw. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. B. J. Aris. Vrijz. Chr. Jongerenkerk (15 j. en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3, 7.30 u. ds. H. W. Meihuizen. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Wil helmina van Pruisenstraat 49, 10.30 uur mej. C. E. Jolles Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr. de heer P. Beukema. Onder werp: „Geen verdiensten”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Spr. de heer L. A. Hartman. Onderwerp: „Heb uw naasten (ook uw vijanden) lief als u zelven”. Lukas 103037. Geref. kerk in hersteld kerkverband, VUU VTCJVl, gsm., TTVOOVJÜ! 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Vergadering van geloovigen, Rozen burgstraat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 6 uur ds. J. P Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 5.30 uur ds. Vasseur Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur en 7 uur zendelinge T. Bak- Daarna was het woord aan dr. Colijn. Zijn rede bewoog zich rond een drietal punten: Nederland In het ver leden, in het heden en in de toekomst. Wat het eerste punt aangaat treft nog immer, aldus spr. dat er zoove- len zijn, die een veroordeelend von nis uitspreken over het Nederland van vóór Mei 1940. Dat zulk^ in de eer ste verwarrende weken na 14 Mei het geval was, behoeft geen verwondering te wekken. Mq^r dat veroordeeling van het Nederlandsche verleden, cul tureel, sociaal, zelfs wat het geeste lijke leven betreft, aanhoudt, dat verwondert wel. Spr. blijft nog altijd van oordeel en Ijij zet dat nader uit een, dat ons land onder de volken van Europa met eere mocht worden genoemd, al is hij geenszins blind voor de gebreken, die in ons staats bestel zich hebben geopenbaard en waartegen spr. reeds twintig jaar ge leden zijn stem heeft verheven. Wat de toestand van Nederland in het heden aangaat, waarmede spr. be doelt den tijd, waarin het land door den overwinnaar bezet is, deze wordt gekenmerkt door een roep van alle- kanten om hervorming, om herstel, om vernieuwing. Uit welken hoek de ze vernieuwingsdrang ook komt, in één opzicht is hij vrijwel gelijk, n.l. in zijn afkeer van degenen, die vroe ger het land hebben bestuurd. Het merkwaardige jdaarbij is verder, dat de vernieuwers in Nederland waar schijnlijk onder elkaar niet minder verdeeld zijn dan de oude politieke partijen waren. Wat spr. betreft, hy zou buitengewoon verblijd zijn, wan neer wy op het gebied van sociale wetgeving", woningbouw, volksgezond heid, onderwijs, geestesvrijheid zul len kunnen houden en indien degenen, die na ons komen, ons koloniaal be wind in de toekomst op even voor treffelijke wijze zullen voeren als in het verleden het geval was. Alleen ons staatsbestel zal, ook als wij vol ledige onafhankelijkheid verkrijgen, op de helling moeten. De politieke wilsvorming in Nederland werkt te langzaam, de daadkracht liet vaak te wenschen over. Spr. is van oordeel, dat men ge durende den bezettingstijd zich niet kan bezighouden met hervor mingen in ons staatwezen. Dat zal tot later moeten wachten. Ook het feit, dat de bezettende over heid uit den aard der zaak de bestuursmacht niet uit handen kan geven, draagt er toe bij, dat de roep om vernieuwing in het heden moeilijk in daden kan bor den omgezet, behalve dan in de ethische sfeer. Immers, daden die ingrijpen in het staatkundig en maatschappelijk bezit, kunnen alleen worden verricht door hem, die de bestuursmacht bezit. Velen hebben daarop nog niet een juisten kijk. Men meent, dat men wat moet doen, vooral om gevaren, die men ducht te keeren. Uit zulk een ORGELBESPELINGEN JULIANAKERK Maandag 9 September vindt in de Julianakerk (Kempstraat) het laatste or gelconcert in dit seizoen plaats. Mede werking wordt verleend door het Chr. Residentie-Mannenkoor o.l.v. L. W. Vi scher. Organist: Henk Herzog. vestiging van ds. A. G. van Wijk als hulp prediker) en 6 uur ds. J. v. d. Wiel. Geb. Chr. belangen, Oranjelaan 10 uur ds. J. F. v. d. Berg, van Noord- horn.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10