STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Rubriek voor de Jeugd 7. VIERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 „DE TANTE VAN CHARLIE” IN SCALA nieIwe raadsels DE NEDERLANDSCHE UNIE TWEE SCHOOLJONGENS BOTSTEN OP AUTO en tante kttX. „MONTE CARLO DE LUXE” GEOPEND KLEINHANDELAREN IN AARDAPPE LEN, GROENTEN EN FRUIT CORRESPONDENTIE OPLOSSINGEN DER RAADSELS DE LEVERING VAN SCHOOLBOEKEN Beiden ernstig gewond Zeventigjarige door auto gegrepen en gedood A an de gevolgen van bekomen verwondingen overleden DE MARIADAG GAAT WEL DOOR Scholier door vrachtauto overreden en gedood VEREENIGINGEN de „De insecten”, welke met aandacht het bureau aan 3. Ineke is een gezellig gastvrouwtje. En fosco met stroop is óók lekker! EEN DAG OP DE BOERDERIJ. Ingezonden door „Winnetou”. „Gouds- Indiaan' INEKE EN DIENEKE ZIJN GOEDE HUISVROUWTJES l ’s Middags is er extra bedrijvigheid in den tuin. De kaart verdwijnt van den Ondergrondsche inbraak in distributielokaal Mijn eerste I Mijn tweede Mijn geheel collectie opgezette vlinders, torren, waaronder zeldzame Dat was fijn hé? Neen, jaartje wachten. Wordt Karnemelkfuif inplaats van theepartijtje Kinderrubriek. Ook hartelijk welkom ai De rubriek is voor kin- en met 13 jaar. Ja, dat uit logeeren? D t ••puin'elj’jle”. Als je beer het eens? groeten terug. „De Zwart naar je zin? He had je in de vac „Kabouter hè? Had jij geen „B r e i s t e r t beter? T Natuurvriend” haar Voor een Met ingang van Maandag 9 Septem ber wordt het gewestelijk secretariaat ’s Gravenhage van de Nederlandsche Unie gevestigd in de Molenstraat 15a (bij het Noordeinde). Knaapje verdronken Dffiderdagmiddag is ’t tweejarig zoontje van een familie uit Sint Pancras achter de zoning van zijn grootouders te Broek op tangedijk te water geraakt en ver drongen. bij Ineke in huis was, heeft het haar gegeven als afscheidscadeautje. Ineke kreeg een mooi zilveren armbandje met wajangpopjes, dat algemeen door de meisjes op school wordt bewonderd. En tegen Dieneke heeft de luitenant gezegd Nu wil ik eens kijken, of deze robbedoes een serviesje heel kan houden 1 Daarom krijgt zij dit. En als ik terugkam, moet het nog heelemaal heel zijn. Dieneke heeft een kleur gekregen, van blijdschap en van angst. Maar het serviesje is nog heel en als de luit straks op visite komt, zal hij blij zijn Een mooie kaart hebben ze al van hem. En Dieneke’s pappie is gelukkig ook weer thuis. Ja, ’t is heerlijk, dat de oorlog voorbij is Mijn oom heeft een groote boerderij in Gelderland en daar zouden we in de vacantie een paar dagen heengaan! Nu, dat vonden we fijn! We konden op school bijna niet stilzitten. Eindelijk was de groote dag aangebroken. We stonden allemaal om half zeven op, aten vlug en gingen naar den trein. Deze vertrok pre cies om half 8. Met een flinke vaart re den we naar Gouda, stopten en bleven ongeveer 5 minuten staan. Daarna ging het over Utrecht naar Arnhem. Hier stapten we uit en gingen het station uit. Voor het station stond een autobus en deze bracht ons naar Westervoort, waar we zijn moesten. Mijn oom stond al te wachten en zei: „Zoo! Zijn jullie daar al?” Kom maar naar binnen, dan kan je een kop koffie krijgen". Nadat we dat op hadden, gingen we met oom de varkens voeren. Wat gin gen die te keer. Emmer na emmer werd bij hen neergezet en nog kregen ze niet genoeg! Het was intusschen 12 u. en we gingen eten. Daarna gingen we met den wagen en oom naar de stad omdat oom nog iets moest koopen. Na ’n half uur rijden kwamen we in de stad, waar we in een straat kwamen, waar het vol met koeie.n- varkens, kinnen, naarripn enz. stond. Ja, zei oom, hier is de beesten markt. We bleven een tijdje staan en oom kocht een varken en 5 kippen. Toen gingen we naar huis. Of dat ean prettige dag waal 1. Bergen op Zoom. 2. Sneeuwbal. 3. Kampen. Prijzen vielen ten deel aan: „Duima- lotje"; „Elfje**; „Viooltje”, het 2e gedefte van zijn lezing uitstellen 3 October a.s. „W i n n e t o i deren van 7 tc was een fout. „Streepje’ ze moet nog et ze gauw 7 jaar' „Langhaar. een viervoetig die», s een lekkernij. een vogel. In den foyer van Metropole Palace Ter eere van het optreden van het voormalige A.V.R.O. dansorkest in het Metropole Palace is de foyer van het theater omgetooverd in een etablisse ment, dat herinneringen oproept aan het bekende Fransche vermaakcentrum Monte Carlo. Men voelt al direct de sfeer, wanneer men de groote trap be treedt, ter weerszijden waarvan groote palmboomen prijken. Op werkelijk decoratieve wijze staan in den foyer tientallen palmen gerang schikt; fleurige mimosa en andere bloe men completeeren de versiering, welke buitengewoon attractief is. En in dit „Monte Carlo de Luxe", concerteert na afloop van de voorstelling, de A.V.R.O.- band, onder leiding van Klaas van Beeck, die vrijwel het geheele voorpro gramma vult. De belangstelling gister avond bij de opening was zoo groot, dat tientallen geen plaats meer konden krijgen. En direct al na den klateren den inzet van den band met zijn voor- treffenlijke musici, was er stemming. In een schier onvermoeibaar tempo werden de diverse songs, welke door de radio en gramofoon bekendheid hebben gekregen, uitgevoerd. Er waren tal van attracties bedacht om de honderden aanwezigen tot het laatste toe te amuseeren. Zoo werd er o.a. een wedstrijd uitge schreven voor dames en heeren uit het publiek, om na te gaan, wie het best de band kon dirigeeren. Begrijpelijk, dat dit tot tal van komische momenten aanleiding gaf. Bert van Dongen heeft zich eveneens doen hooren. Vooral sloegen in zijn imi tatie van wijlen Louis Davids en zijn liedje „Op een avond in Mei”. Het ligt in de bedoeling nog tal van andere artisten te engageeren, opdat „Monte Carlo de Luxe” aan alle eischen van een goed verzorgd en gezellig cabaret zal voldoen. De openingsavond reeds doet groot succes voor de komende avonden verwachten. ook een gezellig gastvrouwtje, al is ze pas zeven jaar. De kinderen vinden het tenminste dol En Dieneke, weet je wat die kan Reusachtig kan ze vertellenalle maal leuke verhalen uit Indië. Van een tijger en een klein aapje, die vrienden waren van een prachtigen, witten buf fel, die echter gouden horens had en nog veel meer Dat is dan altijd *t slot van de visite. En nu komen iederen Woensdag- en Zaterdagmiddag de kinderen uit de buurt op visite. Kleine Eva van drie jaar in. haar zonnebadpakje, Lotteke van vier op haar autoped en dan Frits en Peter, Keesje en Marijke allemaal van dat kleine grut. Ze drommen in een kluitje voor het tuinhek en wach ten heel geduldig, tot Ineke opendoet. Handen schoon vraagt Dieneke streng. En als dat in orde is, en ook de neusjes er keurig uitzien, mogen ze binnenkomen Eerst worden er spelletjes gedaan vangbal, verstoppertje, slofje onder en nog veel meer. En dan volgt de deftige theepartij. Ineke let er op, dat de dames en hee ren netjes de schoteltjes onder de kop jes houden en niet slurpen. En ook mogen ze niet het koekje opeten vóór de thee is ingeschonken Ja, die Ineke kan flink beredderen. Maar ze is toch PRETTIGE DAGEN. Ingezonden door „Harlekijntje”. Ik ging met vacantie naar mijn oom in Bussum, dat vond ik fijn. Eens op een middag gingen wij naar Hilversum. Eerst met de tram. Het was een rare want er zat een locomotiefje voor. Ver der gingen we met den bus. Toen wij in Hilversum aankwamen, was het er erg druk. Wij gingen eerst naar de Hema. Daar kocht ik een leuk cadeautje voor Vader en Moeder. Daarna zij wij naar Vroom en Dreesmann gegaan. Daar kreeg mijn broertje een vlieg machine en ik een popje met kleertjes. Verder zijn we nog naar Heek geweest. Daar hebben we een ijsco en een glaasje limonade gehad. Zoo ging de middag om. Mijn oom heeft een mooien tuin met ap pel-, peren-, pruimeboomen en besse- struiken. Ik plukte vaak bessen. Ik maaide het gras en knipte de heg en harkte het grint. Wij gingen haast eiken dag boodschappen doen. Toen wij thuis kwamen, zijn we naar den Cineac ge weest Dat waren prettige dagen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek Is piet de volgende aanwinsten.verrijkt: Sprey, K. De weg van Hellas; cultuur geschiedenis van Oud-Griekenland 1940 4o. Warnsinck, J. C. M. Van vlootvoogden en zeeslagen. 1940. Bulten, H. J. Philips van Marnix, heer van St. Aldegonde, 1940. Terpstra, H. Buiténlandsche getuigen van onze koloniale expansie, 1940. r Koot, .T. En nu. Nederland in! Als zwerftoerist door eigen land, 1940. Nijnanten, A. L. C., A. van Zwitserland; land en volk, 1940. Verberne, L. G. J. De Nederlandsche ar beidersbeweging in de 19e eeuw, 1940. Coulomb, J. et J. Loisel, La physique des nuages, 1940. Bergmans, J. Boomen en struiken, 1940 - Rasmussen, S. E. Nordische Baukunst; - Bespiele und Gedanken zur Baukunst un- serer Zeit in Danemark und Schweden, 1940, 4o. Het bestuur van de ’s-Gravenhaagsche Boekhandelaren Vereeniging deelt mede, dat dit jaar de moeilijkheden, welke zich voordoen met de levering van schoolboe ken aan de leerlingen van middelbare scholen en gymnasia, wel buitengewoon groot zijn. Door het bericht, in den aan vang van de vacantie gepubliceerd, dat er wellicht nog wijziging zou komen in de lesroosters er in verband daarmede in de samenstelling van de boekenlijst, zijn vele ouders van leerlingen huiverig ge worden hun bestellingen aanstonds aan hun boekhandelaar op te geven. Boven dien hebben verschillende scholen de boe kenbeurs, welke gewoonlijk op den laat- sten dag vóór de vacantie gehouden werd, in verband met de bovenbedoelde bekend making verschoven tot eenige dagen voor den aanvang van den nieuwen cursus. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de boekhandelaren de bestellingen, voor het Oplossingen i briefjes moeten uiterlijk Woensdagmorg i aan het bureau Haag- sche Courant fa zorgd zijn. Alles moet on- derteekend zijn met je ware namen voluit, schuilnaam, lee ijd en adres. Op het cou vert vermelden „Aan Tante Etty”. TANTE ETTY, uitvoeren van welke zij anders de 6 a 7 vacantieweken beschikbaar hadden, nu in evenzoovele dagen moeten trachten tot uitvoering te brengen. Men zal begrijpen, dat dit zelfs met de grootst mogelijke in spanning en offers aan telefoon- en extra- vrachtkosten niet mogelijk is. Ook in de betreffende uitgeversfirma’s is men tegen een dergelijke lawine van opgehoopte bestellingen niet opgewassen, zoodat ook daar reeds aanmerkelijke ver traging ontstaat. De leeraren aan de Haagsche scholen en vermoedelijk evenzoo in de overige plaatsen van het land, zullen dit jaar ge durende de eerste weken van den cursus een tegemoetkomende houding moeten aannemen, wanneer het overgroote deel der leerlingen nog niet in het bezit is van alle boeken boom en een andere komt er voor in de plaats. Daar staat op „De thee partij wordt een karnemelkfuif en er fosco met stroop." Want Ineke’s moeder heeft nog een beetje stroop gegeven en die hebben de meisjes in de keuken met cacaopoeder vermengd, nu gaat er koude, gekookte melk op. En ’s middags als de gasten komen, staan er twee kleine kannetjes op het theeblad één met karnemelk en één met fosco. Hoe vinden jullie nu onze karne melkfuif vraagt Ineke. Reuzezegt Marijke. Fijn zeg, dat er zooveel bonnetjes zijn inplaats van thee Daar moeten ze allemaal erg om lachen. Maar pret hebben ze tóch dat is het voornaamste1 Opvoering door het gezelschap „De Haagsche Spelers". Het gezelschap „De Haagsche Spe lers” heeft gisteravond zijn eerste voor stelling van „De Tante van Charlie”, de bekende klucht in drie bedrijven van Brandon Thomas gegeven. OPPOSITIE TEGEN DE VEREENIGING VAN GROOTHANDELAARSBONDEN. Donderdagavond werd hier ter stede de jaarvergadering gehouden van den Alge- meenen Bond Voor den Kleinhandel in Aardappelen, Groenten en Fruit. Deze ver gadering stond in het teeken van verzet tegen de V. B. N. A,, de vereeniging van de groothandelaarsbonden. De voorzitter van den Alg. Bond Vei- lingbelang, de heer A. G. van Aken, hield in deze vergadering een voordracht, waarin hij er op wees, dat reeds verschei dene jaren tegen den veillngbezoekenden winkelier en tegen de winkelpers, die aardappelen uit het land betrekken, een felle actie gevoerd wordt door de gros siers en hun bonden. Deze actie is daar om zoo fel, aldus spr., omdat de alge- meene bond in de economische ontwikke ling de werkwijze van de grossiers verre vooruitstreeft en hen voor een groot ge deelte door zijn inkoopsysteem als scha kel in het distributie-apparaat overbodig maakt. Wij kunnen de klok niet terugzet ten, zoo vervolgde spreker. Door het ge bruik van de vrachtauto is de weg van producent naar consument steeds korter geworden, de winkelier, die zijn tijd ver stond, ging er zelf op uit. De grossiers, hoewel in de meeste gevallen zelf winke lier geweest, stellen echter alles in het werk om het koopen op het land te belet ten en om hun vroegere collega’s van de veiling te weren. Daarom hebben de gros siers in fruit en groenten met enkele vei lingen in den lande overeenkomsten ge sloten, die tot strekking hebben, dat de winkeliers op deze veilingen geen toegang hebben. Spr. hekelde voorts de ordeningspogln- gen op dit gebied, in welk verband hij sprak van ordeningsgeknoei. De heer van Aken besprak de V.B.N.A. en ontkende, dat het juist is, wanneer door de grossiers beweerd w'ordt, dat de verschillende maat regelen genomen moeten worden tenge volge van de buitengewone omstandighe den. Reeds lang, aldus spr., streeft de V. B.N.A. naar een heergchende plaats, zij is een combinatie met een zeer monopolis- tischen inslag. In dit verband laakte spre ker de verhouding van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale tot de Vebena, even als die tot de kleinhandelaarsbonden. Deze bonden doen het voorkomen, alsof zij den geheelen kleinhandel vertegenwoordigen. De algemeene bond is in deze kwestie in het geheel niet gekend. De regeling was al in kannen en kruiken toen de heer van Aken een onderhoud er over had met den directeur van de Akkerbouweentrale. In schakeling van het algemeen verbond bij de nieuwe regeling bleek niet mogelijk, zonder dat het zich zou wenden tot de Vebena of de nieuwe stichting centraal be heer. Samenwerking hiermede bleek ech ter onmogelijk, aldus spreker. Hij laakte voorts de houding der kleinhandelaarsbon den, die beweren, dat zij tegen de regeling zijn, doch er niettemin aan medewerken. Tenslotte wekte de heer van Aken zijn gehoor op niet aan deze ordening mede te werken en een lijst te teekenen, waardoor men aan het streven van den algemeenen bond adhaesle betuigt. Jongenan in zweminrichting verdronken Gisteren is in de zweminrichting „De ÏJzere» Man" te 's Hertogenbosch de 17- ;arigeA. Logmans uit Vught plotseling in de diepte verdwenen. Verschillende zwemmers brachten den drenkeling spoe dig boren. Kunstmatige ademhaling bleek niet weer te baten. ten van Bep. „Viooltje”. keer. Bep is jarii geweest. Nog wel gefe liciteerd hoor. H een prettige mid< ig’geweesf? A n e m n n n t k” TJoon ai zes. Ja het was gauw. Fijn zeg. „Elfje”. Zoo geinig nieuws? Dat is jammer. Is ze nu veer beter? Doe je ba»r de groeten van n „H a g e d i s j Dat is ook fijn? wel prettiger, hè' De groeten van allen. „Zangvogeltje"; „Indiaan”, „Gouds bloem”; .Astrid”; ’jetje Bell". Allen har telijk welkom in •„Miès Blackhart Hoe is je scbuilnt m? De haHmijhe groten van jullie aller Van Woensdag op Donderdag is in een distributielokaal in de Balistraat te Am sterdam een brutale inbraak gepleegd. Een partij van 140 halve ponden vet en 200 halve ponden margarine zijn n.l. on der den grond door vervoerd met onbe kende bestemming. Het distributielokaal is gevestigd in een schoolgebouw. In de vestibule van dit gebouw bevindt zich in den vloer een luik. De insluipers hebben het vet en de margarine door dit luik weggehaald. De recherche stelt een nauwgezet onderzoek in Het zal echter een heel karwei zijn de gestolen goederen te achterhalen, aangezien zij met het oog op de distributie een belangrijk handels- artikel zijn geworden, dat wel snel zijn afnemers zal vinden. Bij het uitgaan der school te Barne veld zijn Donderdagmiddag 2 zoons van den landbouwer Broekhorst uit de buurt schap Dronkelaar resp. tien en elf jaar oud, door een auto overreden en ernstig gewond. De jongens reden op de fiets naar huis achter een auto, welke plotseling remde voor een verkeersopstopping. De knapen zwenkten om de auto heen om een botsing te vermijden. Zij reden ech ter recht op een van de tegenovergestelde richting komende vrachtauto in. De be stuurder poogde door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch slaag de hierin niet. De jongens kwamen onder den wagen terecht en werden ernstig ge wond. In zorgwekkenden toestand zijn zij naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Op den Rijksstraatweg Amsterdam Utrecht is de 70-jarige K. uit Maarsen bi; het plotseling oversteken door een vracht auto overreden. Ernstig gewond is het slachtoffer naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar de man is overleden. pe puinruimer A- de Haan, die tijdens pijnwerkzaamheden aan de Boompjes te Rdterdarw ernstig werd gewond, is aan zijl bekomen verwondingen in het zie* keihuis aan den Bergweg overleden. Ineke is niet alleen een klein nufje, dat vreeselijk gesteld is op mooie klee- ren en „vlotte modelletjes”, ze is ook 'een echt gezellig gastvrouwtje. Den laatsten tijd houdt ze voortdurend •theepartijtjes in den tuin, onder den bruinen beuk. Er zijn hier zooveel kleine kinderen komen wonen, vertelt -Ineke, met een wijs gezicht aan moe der, daar moet ik eens een beetje voor zorgen, dat ze het wat gezellig hebben. Goed hoor, ga jij je gang maar, heeft moeder gezegd, als jullie maar niet al te bazig wordt met je tweetjes. Ineke en Dieneke hebbens eens op een middag 'een klein speélgoedtafeltje yonder den beuk gezet en al hun lage 'stpeltjes aangesleept. Die moesten er •^omheen en tegen den stam van den .beuk werd een kartonnen kaart ge- ..prikt,waarop Dieneke met sierlijke letters had geschreven „Theesalon van de dames Ineke en Dieneke.” Niets leuk heeft Ineke gezegd. Je noemt jezelf toch niet „de da mes”. Wie zegt dat nou Maar omdat -Dieneke nu eenmaal zoo keurig ge schreven heeft, met van die sierlijke ..‘halen en krullen, mocht het uithang- -bord zoo blijven. En tenslotte kwam Dieneke nog aan- fdragen met het pronkjuweel: een gloed nieuw theeservies. Hemelsblauw met -goud en met allemaal schattige Chi- neesche poppetjes er op. De zon heeft 1 gefonkeld op de gouden oortjes van theepot; suikerpotje, melkkan en kop jes. Beeldig is het toch hè hebben Ineke en Dieneke nog eens gezucht. Weet je, hoe Dieneke aan dat prach tige serviesje komt De luitenant, die Motor- en wielrijder bij botsing zwaar gewond Donderdag begaf de 20-jarige boeren arbeider v. d. B. te Nieuwersluis zich per fiets huiswaarts. Midden in het dorp is de rijweg tamelijk smal en vermoede lijk is het hieraan te wijten, dat hij door een achterop komenden motor met zijspan werd gegrepen en meegesleurd. Zoowel de wielrijder als de bestuurder van de motorfiets werden tegen den weg geslin gerd en bleven zwaar gewond liggen. Nadat eerste hulp was verleend, heeft men beide slachtoffers naar Utrecht ver voerd. Het bericht, dat de Mariadag mor gen op Houtrust niet zou doorgaan, be rust op een misverstand. De Mariadag gaat wèl door. De vrouwelijke en de mannelijke jeugdbewegingen, welke den Mariadag op Houtrust morgen zullen bijwonen, moeten om 1 uur op het terrein aan wezig zijn. MIJN VACANTIE. Ingezonden door „Hagedisje”. Zaterdag 27 Juli groote vreugde. Wat is er dan wel? Wel vacantie. Ons plan was om Dinsdag naar Groningen te gaan. Maar eerst ging ik nog met de padvinderij. Maandag naar het „Was- senaarsch Dierenpark”. We vertrokken 's morgens om half negen van ons troep- huis. Ik vond het erg .fijp in het dieren park en ook heb ik Suze den olifant ge zien. Hij kon heel mooie kunstjes. Mes sen slijpen, mank loopen. Op ’n bankje- zitten te eten en nog veel meer en tel kens als hij zoo’n kunstje gedaan had, deed hij zijn bek open en dan kreeg hij wat. Toen zijn we Dinsdagmorgen half acht naar Groningen vertrokken. We hebben daar een weekje doorgebracht. De laatste drie dagen ben ik naar het Zuidlaardermeer geweest bootje-varen en zwemmen, ’t Was er erg prettig. De treinreis duurde erg lang, maar ik vond het wel prettig. Ik ben naar Krimpen a. d. IJsel ook nog geweest. We waren om half twaalf ’s avonds weer thuis uit Krimpen a. d. IJsel. Dit was mijn vacantie. Knd onder kar geraakt en gedood In Jet woonwagenkamp aan den Hek- senbefg te Heerlen js gistermiddag het tweejirig kindje van de familie Nertens door een bakkerskar aangereden. De kleinais korten tijd later overleden. Raadselvriendjes en vriendinnetjes 1 wordt uitdrukkelijk verzocht op de enveloppe te vermelden; Voor de Kinderrubriek. Groote Kerk te Haarlem tegen brandgevaar beveiligd Teneinde de beroemde Groote Kerk of St. Bavokerk te Haarlem in dezen tijd zoo goed mogelijk tegen brandgevaar te beveiligen, is onlangs van gemeentewege een brandbluschinstallatie aangebracht, welke geheel onafhankelijk van de water leiding kan werken. Rondom het monumentale kerkgebouw zijn eenige pompen geslagen, van waaruit tot op ongeveer tachtig meter diepte het water wordt opgepompt door een motor. pompinstallatie, welke opgesteld staat in den kelder van de vleeschhal op de groote markt. Deze installatie hoeft een capaciteit van 85.000 liter water per uur. Tot boven in den toren zijn pijpleidingen aangebracht, waarop niet minder dan driehonderdvijf- tig sproeiers zijn aangesloten, welke het water in alle richtingen over de uiterst brandbare houten torenconstructie ver spreiden. Mocht door een of andere oorzaak sto ring optreden bij het gemeentelijke wa terleidingbedrijf, dan is het mogelijk ge bleken de bevolking door de nieuwe in stallatie ook van drinkwater te voorzien. „Langhaar! Dat is een fijne vacan tie geweest, hé? Jaat hij een anderen keer D groeten van Bep. „Duimelot e”. Als je maar goed denkt, gaat het nisschien wel eens Pro- het was niet veel. Vele Op den Schoterweg te Haarlem is Don derdag een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Twee H.B.S.-leerlingen, J V. en C. S., beiden dertien jaar oud, waren per fiets op weg naar school. Ter hoogte van de Dr. Leydsstraat weken zij naar links uit om enkele andere wielrijders voorbij te rijden, doch juist op dat oogenblik passeerde een zware truck met oplegger. C. S. kwam met den oplegger in aanraking, waarbij hij viel en een der wielen van den zwaren wa gen hem over het lichaam ging. De jon gen was vrijwel op slag dood. aan de omgeving, waarin ze door de te kunnen boren. Hoe schade- insecten kunnen zijn, toonde Jt de Paardenhorzel, een in- Gistermiddag is pastoor Ch. E. Ossi van de parochie te Bekkum, toen hij mei zijn jongsten broer in het Los- serscho zand jaagde, door een beroerte getroff#i en kort daarop overleden. Pas toor O$e werd te Losser geboren en be reikte <en leeftijd van 72 jaar. De politie te ’sHertogenboseh’ heeft ut het water achter het woonwagen kamp opgehaald het lijk van J. B„ die sedert lenige dagen vermist werd. Ver- moedeljk is B. door de duisternis mis leid, te water geraakt en verdronken. Ds. C. J. Laarman, Ned. Herv. predikant alhier, heeft het voor zitterschap aanvaard van de Haagsche Federatie van Chr, Jonge Mannen Ver- eenigingen. VERORDENING OP DEN GEMEEN" TELUKEN GENEESKUNDIGEN EN GEZONDHEIDSDIENST Artikel 10, le lid, onder c, van Verordening op den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst geeft aan B. en W. de bevoegdheid In bij zondere gevallen een uitspraak te vragen van een geneeskundige commissie. Deze commissie bestaat dan uit den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst als voorzitter en twee geneeskundigen als leden. Een der gelijk bijzonder geval doet zich b.v. voor, wanneer iemand, die in gemeentedienst aangesteld zou worden, door den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst niet geschikt wordt verklaard. B. en W. achten het gewenscht, dat dan in die commissie ook een geneeskundige, die niet in dienst van de Gemeente is, zitting neemt. De belooning van dien ge neeskundige zouden B. en W. dan voor rekening van den belanghebbende willen doen komen. Ook zouden zij de mogelijk heid willen openen, dat in plaats van den directeur zelf, een door hem aan te wijzen geneeskundige van den dienst optreedt als voorzitter der commissie. Tevens geven B. en W. in overweging om In de veror dening in de gevallen, waarin dat noodig is, door toevoeging van het woord „par ticulieren)" duidelijk te doen uitkomeij, in welke gevallen artsen van den dienst en in welke gevallen particuliere genees- heeren worden bedoeld. B. en W. stellen den Raad voor de ver ordening in bovenaangegeven zin te wij zigen. een van de Adelaar. Was het je al veel gekleurd? Of itie daar geen tijd voor? e”. Mooi is het daar, rijs? Vele groeten terug. j Den volgenden keer Bep is 27 Augustus jarig geweest. Dat is niet prett Wat heb je? De groe- lisschien den volgenden - 1 ,I)E NATUURVRIEND” Donde^agavond hield de Aquarium- en terrarium zer. maandeli, esche bijeenkomst, groot au< itorium heeft de heer G. J. van de Valk it Gouda een causerie gehouden over ,,Dd werd gevilgd. Aan deihand van een aantal afbeeldin gen, gepx ijecteerd door middel van epidiascox heeft spr. verteld merkwaa: lige samenstelling van de di verse ziniiigen der insecten, zooals bij voorbeeld het oog, den mond met kaken enz. Zeer duidelijk liet spr. zien hoe de verschillen ie insecten hun kaken hadden aangepast leefden. 2 >o heeft de Eikelkever b.v. zeer scherpe groote kaken om eikels hea tx lijk sommee spr. aan fee sect dat ejpren afzet, welke door het lik ken met (e tong in de ingewanden van het paard terecht komen, aldaar verpop pen en da| dwars door het lichaam heen naar de oi om dan a in te vliej dat zoo’n oplevert. pervlakte van de huid kruipen S vlieg de vrije natuur weer in. Het gevolg hiervan is weer luid later een slecht stuk leer [eerdere van dergelijke voor beelden w|t spr. op vlotte wijze te ver tellen. Een grooj kevers enl exemplaren! had spr. medegebracht, welke collectie in! de pauze» zeer de aandacht van de aanwezigen trok. Tijdens de pauze werd qen roote hoeveelheid tropische visch en waterplanten gedistribueerd. In verband mei de verduistering moest spr. 1 t -- - tot Donderdl GEP. KAPITEIN G. J. NEISZEN T In den ouderdom van 84 jaar is overleden de gep. kapitein der Artil lerie G. J. Neiszen. De teraardebestel ling vindt plaats Dinsdag a.s. te kwart over elf op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Ja, heel leuk, die theepartijtjes Maareens op een dag komt er plot seling een eind aan. Moeder zegtIneke, je weet, dat we nu maar een heel klein beetje thee kunnen krijgen op de bon, hè Ja moes, we moeten reuze-zuinig zijn, zegt Ineke wijs. Nu, dan moet je ook de theepar tijtjes met je kleine kleuters maar af schaffen. Vind je niet? Hè, moes, dat is jammer Ja, maar ik kan werkelijk geen suiker missen vandaag. En ook geen thee 1 Sneu van Dieneke’s prachtig ser vies Ineke loopt den tuin in om *t aan haar vriendin te vertellen. Niks aan te doen, besluit ze, moes heeft geen thee. Mijn mammie ook niet, zegt Die neke. Dan zwijgt ze en zet een pein zend gezicht. En Ineke denkt ook héél diep na. Dan roept ze opeens ik weet wat we vragen, of we limonade mogen heb ben 1 Hèb ik al gevraagd, zegt Dieneke. Maar dat wordt veel te duur, zeg! O ja. Nou, dan weet ik nóg wat fosco Dieneke wil eerst roepen „ha maar dan betrekt haar gezichtje en ze zuchtKind, daar gaan bergen suiker in Weer is het even stil. En dan zegt Dieneke opeens Ik weet watkar nemelk. Houd ik niet van zegt Ineke. Maar ’t is gezond, hoorReus achtig goed voor de kleine kinderen vindt Dieneke. En ze loopt al weg om haar mammie te raadplegen. Dit stuk, dat de jaren trotseert en tallooze malen door verschillende gezel- schappen is opgevoerd en ook voor de film werd bewerkt, doet 't nog altijd. De verwikkelingen, welke ontstaan doordat plotseling een van een groepje studentenvrienden voor de tante uit Brazilië van een hunner moet fungee- ren, zijn vele en scheppen de dwaaste situaties. Alex Faassen vervulde de rol van de pseudo-donna Lucia d’Abradeur met alle begrip voor de kluchtige effec ten, welke zij biedt. Hij beheerschte vrijwel het tooneel en vond in Guus Verstraete als den vindingrijken Jack Chedney en Bob Verstraete als den minder brutalen, maar toch ook wel ondernemenden Charley Wickhaan een paar vlotte tegenspelers. Willem Huysman en Jules Verstraete - waren resp. de kolonel en de professor, die zich voorgenomen hadden verliefd te worden op Donna Lucia, wier mil- Jioenen een pretttig verschiet voor hen openden, Beppie de Vries speelde de tol van de echte Donna Lucia, gracieus en zeker als de vrouw, die weet, dat zij de touwtjes in handen heeft en het wel vermakelijk vindt met den in het nauw gebrachte bedrieger tegen-wil-en-dank te spelen. Wies je Bouwmeester en Cilly Bach waren de jolige vriendinnetjes van Charley en Jack, die om haar gezel- schap een dag te genieten een pseudo- i tante uitvonden. Bertus v. d. Linden wist van zijn kleine rol als de bediende John iets te maken, dat uitstekend in het geheel paste, terwijl aan Anny van Lith de rol van het nichtje Ella de la Hay was toevertrouwd. De „Haagsche Spelers” hebben een vlotte, levendige vertooning van het stuk gegeven, zoodat er veel gelachen is en het publiek een genoeglijken avond heeft beleefd en in langdurig applaus van zijn ingenomendheid deed blijken. Prijzen thalen Haagsche O jrant op Woensdagmiddag. Daarbij uits jitend je waren naam op geven. 1. Wat wordt juist meer waard door één letter weg te iten? 2. Mijn eerste t een water naar Rotterdam. Mijn tweedJis een kleedingstuk. Mijn geheel's een plaatsje in Zuid-Hol- land. je veel gehad? Is het ,.Anem~oontl"t'Neen er waren er ;rg gezellig. Dat is al ele groeten terug. zeer beter? Doe je ha»r Was het naar je zin? 'at was het? Ja, dat is

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14