Koffers naar Station? m De politieke ommekeer Roemenië OORLOGSSCHADE i VERZEKERING MIJ. Balans van den oorlog ter zee SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 De op het van VEREENIGDE STATEN AMERIKA EN HET VERRE OOSTEN De luchtaanvallen Engeland Hongaarsche intocht Zevenburgen Engelsche vliegtuigen boven Berlijn Engeland sterk in nadeel Proclamatie van Antonescu WendtUtot Uw Assurantiebezorger! Engeland bevestigt verlies twee torpedojagers HAAGSCHE COURANT VAN^ZATERDAG^ in Tweede zóne bezet van Demonstraties te Boekarest Duitsche nachtjagers in actie Belangwekkende conclusie neutrale zijde HAAGSCHE BOODSCHAPPENDIENST Ontevredenheid in Engeland over de berichtgeving Geen defensief verbond met Australië Arbeiderswijk bestookt Een derde beschadigd De Amerikaansch-Canadeesche verdedigingsraad Engelsche luchtaanvallen worden zwakker Bom op een schuilplaats Wat aan Carol’s afstand voorafging RECLAMES. ONDERLINGE Vervolg van pag. 1. Maximum naheffing; tegen de ge- be- van zal door ver- DE DIENSTPLICHTWET Het Huis van afgevaardigden heeft met 123 tegen 119 stemmen een voor stel van den republikein Schafer ver worpen, op grond waarvan onder de nieuwe dienstplichtwet ook alle leden van het Congres beneden den leeftijd van 65 jaar dienstplichtig zouden zijn. MINISTER KNOX NAAR HAWAII De* minister van marine, Knox, is gisteren van San Francisco naar Ha waii gevlogen om de aldaar liggende vlooteenheden te inspecteeren. begrip te hebben voor deze kinderen, die hun vaderland en hun ouders mis sen en nog niet weten, wat zij doen. Zij laat evenwel doorschemeren, dat de verhouding uiterst ’netelig is, zoo meldt het A.N.P. de het SUCCES VAN HET AFWEERGESCHUT x,r zijn slechts weinig vijandelijke vliegtuigen over de Duitsche grens ge vlogen. Een deel zette koers naar Z.-O. Duitschland. de andere vlogen Oost waarts. Duitsche nachtjagers waren opgeste gen om de Britsche vliegtuigen, die parachutefakkels uitwierpen, tot om- keeren te dwta"- BOODSCHAPPEN IN DE STAD? Alles verricht de Ook opslag en nazending. Hoofdkant.: DEN HAAG, van der Aastr. 34 Telefoon 776566. Dag en nacht, als ook op Zon- en Feestdagen geopend. filiaal: WASSENAAR, Nassaulaan 3, Telefoon (01751) 9393. Geopend op werkdagen van 8 tot 18 uur. Ongeveer 1000 personen, die zich tijdens een luchtaanval te Londen in een openbare schuilplaats be vonden. zijn aan den dood ontsnapt, toen een bom op het bouwwerk tot ontploffing kwam. Twee perso nen werden licht gewond. Koning Michael stuurt vliegtuig naar zijn moeder Koning Michael heeft een vliegtuig paar Florence gezonden om zijn moe der, prinses Helena, naar Boekarest terug te brengen. Te middernacht kwamen ongeveer 12 Engelsche bombardementsvliegtuigen uit Nederland Duitschland binnen. De toestellen vlogen in opeenvolgende gol ven met tusschenpoozen van 5 tot 10 minuten. Van deze vliegtuigen vlogen er enkele op groote hoogte over het versperde gebied van groot-Berlijn, waar zij, zooals reeds gemeld, boven de binnenstad lukraak bommen uitwier pen. Canada krijgt oude tanks van Amerika De chef van den Amerikaanschen generalen staf, Marshall, heeft mede gedeeld, dat de Vereenigde Staten vele honderden tanks uit den wereldoorlog ter beschikking van Canada zullen stellen. Deze tanks met hun snelheid van 5 k.m. per uur zijn dermate ver ouderd, dat zij slechts voor de oplei ding in aanmerking komen. Nieuwe arbitrageverdragen In het departement van buitenland- sche zaken zijn gisteren de nieuwe arbitrageverdragen met Australië, Nieuw-Zeeland en Canada ondertee- kend. Deze nieuwe verdragen komen in de plaats van de algemeene ver dragen, die in 1914 met Engeland voor het geheele imperium zijn geslo ten en zij beteekenen derhalve de er kenning van den onafhankelijken sta tus der Dominions. Een groote formatie vijandeljjke vliegtuigen was gisteravond laat over de Oostkust gevlogen. Men gelooft, dat dit tot dusverre de grootste formatie is geweest,, die sedert het begin van den oorlog opdit gebied heeft aange vallen. Brand- en fluitbommen werden in Londen uitgeworpen. Boven 8 ste den werden vijandelijke vliegtuigen gemeld. Slechts afzonderlijke toestellen vlogen over Landen. Het alarm heeft 7| uur in totaal geduurd. Op de persconferentie te Washing ton is minister Huil de vraag gesteld, of de Amerikaansche regeering met het oog op de ontwikkeling in het Verre Oosten met Australië evenals zij het met Canada heeft gedaan, een defensief verbond wilde sluiten. Huil antwoordde, dat op het oogenblik geen plannen voor zulk een verdrag bestaan De besprekingen, die Huil gisteren met de vertegenwoordigers van Engeland en Australië had gevoerd, hadden in het algemeen slechts bestaan uit het uitwisselen van inlichtingen over den toestand in het Verre Oosten. Er wa ren daarbij echter noch voorstellen gedaan noch beslissingen genomen. Bovendien had de conferentie van gis teren hoofdzakelijk de onderteekening der arbitrageverdragen gegolden. Huil weigerde te antwoorden op de vraag, of Engeland de regeering der Vereenig de Staten het gebruik van de vloot- basis Singapore had aangeboden. Strategische verbindingsweg De plaatsvervangende chef van den Canadeeschen marinestaf, Murray, heeft te Ottawa verklaard, dat de ver- J—’’’’ingsraad o.a. plannen zal bespre- Prins Nicolaas naar Roemenië terug? Het blad „Porunca Vremi” meldt, dat Prins Nicolaas, de broeder van ex-koning Carol, uit zijn verbanning in Italië haar Roemenië zal terugkeeren. Prins Nicolaas heeft in den zomer van 1937 van al zijn rechten als lid der koninklijke familie afstand gedaan en later heeft hij op grond van de meeningsverschillen met Carol het land moeten verlaten. Voor de buiten wereld was het voorwendsel het bur gerlijk huwelijk van den prins, die toen den naam Nicolaas Brana heeft aangenomen. Roemeensche jeugdorganisatie ontbonden De door koning Carol opgerichte staats-jeugdorganisatie „Landwacht” is ontbonden. In den afgeloopen nacht hebben we derom Engelsche bombardementsvlieg tuigen groot-Berlijn als doel gekozen. Het gros der bommenwerpers werd voor het bereiken5 van het stadsgebied door afweergeschut en nachtjagers te ruggedreven. Slechts enkele vliegtuigen slaagden er in, over de versperring van het afweervuur te komen en in de stad bommen te werpen. In het bijzonder in Wedding, de be kende arbeiderswoonwijk in het Noor den der stad, kon men waarnemen, hoe op verscheidene plaatsen branden uit braken en aan enkele huizen ernstige schade werd toegebracht. In de nabij heid van de gezantschapswijk zijn een opslagloods en een politiebureau ge troffen. Er werden alleen enkele perso nen gewond. Aangerichte schade te Berlijn United Press meldde heden uit Berlijn: Het minsterie van propagan da organiseerde vanmorgen een tocht voor buitenlandsche correspondenten ter bezichtiging van de schade, die een Engelsche luchtaanval op Berlijn in den afgeloopen nacht aangericht. Naar tot dusver bekend is gewor den, zijn 3 personen gedood en 20 ge wond. Twee brandbommen zijn geval len op het oude gerechtsgebouw, dat juist tegenover een groote kazerne is gelegen. Een politiebeambte en een ge vangene werden gedood, 3 andere ge vangenen gewond. Bij het Lehrter goe derenstation geraakte een schuur in brand. In Wedding in het Noorden der stad viel een brandbom op een radio- fabriek, waar echter slechts geringe schade werd aangericht. Een explosieve bom sloeg op het station van Tegel nabij de firma Bor- sig in. In de Schulzendorferstrasse ontplofte een bom in de nabijheid van een autochassisfabriek. Een aantal personen, dat niet naar de schuil kelder was gegaan, doch zich in een huis ophield, werd getroffen. Een werd gedood en 10 gewond. Tenslotte werd nog een stal bij het Lehrter Bahnhof in vlammen gezet. Sedert gisterochtend zetten Hongaar sche troepen hun opmarsch in het door Roemenië afgestane gebied voort. Rijks- regent Horthy hield zijn plechtigen intocht in Nagyvarad. De chef van den generalen staf deelt mede, dat de Hongaarsche troepen tot gisteravond volgens het vastgestelde plan en ongestoord de gestelde op- marschdoelen in de te bezetten gebie den bereikt hebben. Officieel wordt te Boekarest mede gedeeld, dat gisteren volgens het vast gestelde plan de tweede zóne van het aan Hongarije afgestane gebied ont ruimd is. De ontruiming geschiedde or delijk en zonder eenig incident. United Press meldt uit Boedapest: Duizenden Hongaarsche vlaggen wap-’ peren op de plaatsen waar de grens overschreden werd. Muziekkorpsen speelden het Hongaarsche volkslied. Om precies 7 uur meldde zich een ma joor van dén Roemeenschen generalen staf bij den commandeerenden gene raal van de Hongaarsche troepen en verklaarde „Volgens de te Weenen ge velde scheidsrechterlijke uitspraak geef ik het gebied over.” De Hongaarsche generaal gaf bevel tot den opmarsch der troepen. De Hongaarsche voor hoede, die uit cavalerie en wielrijders bestond, werd begeleid door een groot escorte Hongaarsche grenswachten op boerenpaarden gezeten. Boeren ijl Zon- dagsche kleeding en fraai uitgedoste vrouwen en meisjes in Hongaarsche nationale kleedij stonden langs de we gen geschaard. Zij wierpen de troepen bloemen toe en deelden kussen onder de soldaten uit. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de beide torpedoboot- jagers, Ivanhoe” en „Esk” zijn getorpedeerd. De torpedobootja- ger „Express” is beschadigd, doch kon een haven binnenloopen. De voorzitter van den gemengden Amerikaansch-Canadeeschen verdedi gingsraad, La Guardia, heeft na een conferentie met president Roosevelt verklaard, dat de leden van den raad de kwestie van het afstaan van mili taire uitrustingen aan Canada hebben besproken. Hij voegde er aan toe, dat de Vereenigde Staten 2 steunpunten voor gewapende troepeneenheden op New Foundland zullen inrichten. Cana- deesche leden van den raad zullen zich naar Washington begeven, waar Maan dag en Dinsdag opnieuw vergaderd zal worden. ONDERLINGE 's-Gravenhage, Javastr. 76, den Haag Deze maatschappij, opgericht door directeuren van oude, belangrijke. onderlinge maatschappijen, heeft een voorzichtig evenwicht betracht S tusschen het door verzekerde te J 5 brengen offer en een practische scha- 3 i deregeling. In 7 weken werd reeds voor 100.000.000.verzekerd, ver- f 5 deeld over 7000 posten. 1197 VERBITTERING TUSSCHEN ENGEL SCHE EN PLEEGOUDERS De „Columbia Broadcasting Com pany” maakt melding van een stijgen de verbittering tusschen naar Amerika overgebrachte Engelsche kinderen en hun pleegouders. Men vertelt, dat de kinderen de Vereenigde Staten nog altijd als een Engelsche kolonie beschouwen en zich dienovereenkomstig gedragen. Hevige verwijten maken zij er den Amerika nen van, dat de Vereenigde Staten nog steeds niet aan den oorlog deelnemen. De „Columbia Broadcasting Company doet een beroep op de Amerikanen Voor Oraniënburg ontmoette een Duitsch jachtvliegtuig kort na midder nacht een Britschen bommenwerper. Bij de achtervolging werd de Britsche machine zwaar beschadigd. Men kon in het licht der schijnwerpers duidelijk zien, hoe een lid der bemanning met zijn valscherm uit het toestel sprong. deeld over 7000 posten. Voorschotheffing: 1 p. mille p. halfjaar Maximum naheffing: X 4 p. mille p. halfjaar. J Schadeuitkeering halfjaarlijks. Geen dekking tezamen met groote p (industrieele) risico’s; maximum per object 50.000. Voor objecten boven ƒ50.000.is S een geheel apart werkende afdeeling J B. opgericht: Voorschotheffing: 1 p. mille p. halfjaar Maximum naheffing: 9 p. mille p. halfjaar: Van bevoegde zijde wordt de mee- ning uitgesproken, dat de nachtelijke aanvallen der Engelschen op het Duit sche Rijk zwakker worden. Niet alleen worden van Britsche zijde minder vliegtuigen gebruikt, maar er worden ook minder bommen geworpen. De Duitsche afweer is buitengewoon doeltreffend. Luchtafweergeschut, nachtjagers, zoeklichten en luchtver- sperringen zijn zoo dicht opeenge hoopt, dat er geen vrij gebied over blijft om ongehinderd binnen te vlie gen. De Britten blijven hun bommen lukraak uitwerpen, zooals vandaag, toen de weinige bommen, welke uitge worpen werden, met één uitzondering op plaatsen vielen, welke geenerlei mi litaire beteekenis hebben. Slechts in één geval werd een militair doel ge troffen en wel een zoeklichtstelling in de nabijheid van Brandenburg, waar verscheiden dooden en gewonden vielen en een zoeklicht vernield werd. MEDEDEELINGEN VAN DE REGEERING OVER AANGERICHTE SCHADE ZIJN MISLEIDEND. Onder het opschrift „Vertel ons de waarheid” publiceert de „News Chro nicle” een brief van een lezer, waarin weer bedenkingen worden ingebracht tegen de misleidende officieele mede- deelingen over de uitwerking der Duit sche luchtaanvallen. Churchill heeft onlangs verklaard, aldus dezen brief, dat in de havenstad Ramsgate bijna 1000 huizen vernield zijn. Ik heb alle officieele communiqué’s van de minis- teriën van luchtvaart en binnenland- sche zaken nagezien, welke waren uit gegeven na aanvallen in die streek, en ik vind daarin geen aanwijzing, dat een zoo groote schade is aangericht. De mededeeling, dat eenige gebou wen zijn getroffen, is te bescheiden voor 1000 verwoeste huizen. Als Chur chill de waarheid heeft toegegeven, dan zal het feit, dat men even een kijk heeft gekregen op de door de Duit- schers aangerichte schade, in het ver volg twijfel aan alle officieele mede- deelingen doen rijzen. De „Daily Express” levert een ander bewijs voor het feit, dat de Engelsche mededeelingen steeds er naar streven, den toestand mooier voor te stellen dan hij is. Steeds weer beweert het ministerie van luchtvaart, „dat de Duitsche vliegers er niet in geslaagd zijn den verdedigingsring van afweer geschut en jagers rondom Londen te doorbreken”. Het genoemde blad schrijft in een bericht echter woorde- lijk „Nadat het 2 uur lang rondge cirkeld had, liet een Duitsch vliegtuig zes explosieve bommen vallen, die een der voorsteden van Londen deden schudden op haar grondvesten. Toen echter de eerste bom v|el, schoten de luchtdoelbatterijen met veel lawaai granaten op den Duitscher af, die zich verwijderde”. De Londensche vertegenwoordiger van de National Broadcasting Corpo ration heeft dezer dagen voor het eerst openlijk gemeld, dat de Engel sche berichten over de schade van de Duitsche bombardementen niet over eenkomstig de feiten en misleidend zijn. Ministerpresident Antonescu heeft gisteren den volgenden oproep tot het Roemeensche volk gericht: „De van hoogerhand ingéstelde or de verlangt ook' orde in de, lagere rijen. Slechts orde kan het antwoord zijn dat het volk op de bebéurtenis van heden geeft. Geen onrust, Hét is thans genoeg. De jeugd heeft tiloed vergoten en veel geleden. Ook ik heb geleden. Maar bloed kan nooit door bloed teruggekocht worden en ver draagt geen nieuw lijden. Die zoo iets doet, heeft zijn land niet lief, eert zijn volk niet'en respecteert het uur van thans niet. Tegen niemand mag geweld gebruikt worden, des te min der tegen onschuldige soldaten en po litiemannen,. die hun plicht doen. Ge weld is een- misdaad, die ik slechts onmiddellijk en streng kan bestraffen. Staakt de betoogingen, opdat de orde niet verstoord wordt en geen binnen- landschq vijand gebruik kan maken van wanorde, laat geen provocateurs de hoogste wet, de discipline, schen den. Roemenen, jeugd, eert de oplos sing, die het lot gegeven heeft, en toont u harer waardig”. In een proclamatie aan het leger zegt generaal Antonescu: „Koning Ca rol II heeft afstand gedaan van de regeering. Kroonprins Michael heeft den troon der koningen van Roemenië bestegen. In deze tijden van beroering komen onze harten tot kalmte, ver eend als zij zijn in de hoop, die een geheele natie op het nieuwe Roeme nië vestigt. Het leger zweert den nieuwen koning Michael II trouw. De God van onze vaderen en van de dap pere vorsten dezer natie moge hem helpen, zoodat zijn heerschappij slechts waardige daden, overwinning en roem kent en hem steeds de liefde en het vertrouwen van zijn onderda nen omgeeft. Soldaten, de legers heb ben steeds het eerst den eed van trouw aan den Troon afgelegd. Der halve moeten alle troepen, in welke positie zij zich ook bevinden, nog he den voor uiterlijk 6 uur den eed van trouw afleggen. De opvolging van dit bevel moet terstond gerapporteerd worden. Leve Michael I! Leve zijn le ger!”. Eerste decreet koning Michael Gisteren heeft koning Michael zijn eerste decreet onderteekend. Het her haalt het den vorigen dag verschenen decreet omtrent de vastlegging van de koninklijke voorrechten. Kroonraad afgeschaft De regeering heeft de instelling Van den kroonraad afgeschaft. De 3e was een speciale instelling ter advi seering vann den koning. Hij was in het leven geroepen na de invoering van de autoritaire koninklijke grond wet van Februari 1938. Telegram van Antonescu aan de moeder van koning Michael Ministerpresident Antonescu heeft aan de in Italië wonende moeder van koning Michael een telegram gezon den, waarin hij haar verzoekt, naar Roemenië terug te keeren, om den jongen koning terzijde te staan. Het Roemeensche volk heeft, naar hij in het telegram verklaart, eenstemmig en geestdriftig met de troonsbestij ging van haar zoon zijn instemming betuigd. schikte Groot-Brittannië in September 1939 over een millioen ton scheeps- ruimte minder dan bij het uitbreken van den wereldoorlog. De tegenwoor dige oorlog begon derhalve, voor wat de aanvoernfogelijkheden van Enge land betreft onder ongunstiger om standigheden dan in 1914. De V.P.B.-correspondent meldt uit StockholmDe marinemedewerker van het blad „Dagens Nyheter’ houdt zich in een lang artikel bezig met het verschil tusschen de Engelsche wijze van oorlogvoeren ter zee in den wereld oorlog en thans. Zijn conclusies vat hij als volgt samen: 1) Duitschlands weerstand een blokkade is oneindig veel grooter dan tijdens den wereldoorlog. 2) Duitschland beheerscht heele Atlantische kust van de Noor delijke IJszee tot de Golf van Biskaye en kan deze als operatiebasis tegen Engeland gebruiken, zoowel voor de vloot als voor het luchtwapen, waar door Duitschland’s kracht om toe te slaan enorm is toegenomen. Engeland heeft slechts één voordeel, namelijk dat alle transporten naar Frankrijk, welke in den wereldoorlog veel van de Engelsche vloot vergden, zijn wegge vallen. 3) Het krachtige Duitsche luchtwa pen werkt mede in den strijd tegen de Engelsche koopvaarders en een groot deel van het vijandelijk tonnagever- lies moet aan dit wapen worden toe geschreven. De door Duitschland in gevoerde combinatie van zee- en luchtoorlog levert de mogelijkheid om den Engelschen toevoer algeheel af te snijden. Het Duitsche luchtwapen is een goede verdediging tegen Engel sche jacht-onderzeeboot-eskaders en levert daardoor een bijdrage om het verlies aan Duitsche onderzeeërs te reduceeren. 4) De Duitsche onderzeeërs hebben in vergelijking met den wereldoorlog een veel grooteren actieradius en zijn beter toegerust. 5) Door de onophoudelijke Duitsche luchtaanvallen op Engelsche havens worden de mogelijkheden om de En gelsche handelsvloot te' herstellen ten zeerste verkleind. 6) Volgens Duitsche opgaven worden de nieuwe Duitsche onderzeebooten in een sneller tempo gebouwd dan vroe ger, zoodat eerder met een verhoo- ging dan met een vermindering van de vijandelijke verliescijfers valt te rekenen. 7) Duitschland is er in geslaagd om de veiligheid van het in convooi varen aanzienlijk te verkleinen, zoodat deze methode niet meer als afdoende tegen de gevaren van een zeeoorlog kan worden beschouwd. Daarenboven be schikt Engeland slechts over de helft van het aantal daarvoor benoodigde oorlogsschepen, in vergelijking met den wereldoorlog. 8) Volgens Engelsche opgaven ken voor den aanleg van een Canada leidenden strategischen bindingsweg tusschen de Vereenigde Staten en Alaska. genomen, verboden'was, is thans we der voor het eerst verschenen. In Boekarest worden vlugschriften der IJzeren garde aangeplakt, waarin den ex-koning het verwijt wordt ge maakt, dat hij het land uitgebuit en uit Roemenië een Joodsch land heeft gemaakt. De vlugschriften eischen zijn veroordeeling. De vorming van de nieuwe regeering De leider van de IJzeren garde, Horia Sima., die de laatste dagen in de provincie vertoefde, is op uitnoodi- ging van ministerpresident Antonescu gistermiddag te Boekarest aangeko men. Nog des avonds had hij het eer ste onderhoud met generaal Antonescu over de deelneming van de IJzeren garde aan de nieuwe regeering. De leden van het afgetreden kabinet Gigur- tu zullen hedenmorgen in handen van koning Michael den eed afleggen, aan gezien thans definitief besloten is, dat zij tot de ontruiming van het afgesta ne deel van Zevenburgen, dus waar schijnlijk tot ongeveer 15 September de zaken zullen afwikkelen. In den tusschentijd zal ministerpresident An tonescu zijn nieuwe kabinet vormen. De meening te Berlijn Goed ingelichte Duitsche kringen ga ven als hun meening te kennen, aldus meldt United Press uit Berlijn, dat de troonsafstand van koning Carol verder zal bijdragen tot een medewerking van Roemenië aan de politiek der as-mo- gendheden. Men verklaart hier„Het is onze eerste indruk, dat het onmid dellijke succes van de abdicatie een vreedzame ontwikkeling van de bin- nenlandsche politiek zal zijn. Alle poli tieke kringen in Roemenië zijn het blijkbaar ,eens met de troonbestijging van Michael, ook de IJzeren Garde. Men is van meening, dat koning Mi chael zelf een naar verhouding geringe rol in de leiding van de buitenlandséhe aangelegenheden van Roemenië zal spelen, daar door de verandering van de grondwet een groot deel van de dic tatoriale volmachten van den koning op Antonescu overgaan. Omtrent den politieken ommekeer te Boekarest is het volgende bekend geworden, meldt het D.N.B. Generaal Antonescu heeft in den loop van den dag verder geinformeerd naar de houding van het leger en van toonaangevende kringen jegens den ko ning. Hij kreeg overal ten antwoord, dat Carol moest aftreden. Gistermor gen om half vijf deelde Antonescu den koning het resultaat van zijn enquête mee en bepaalde, dat de koning vóór 6 uur moest antwoorden. In den tusschentijd hadden verschei dene door Carol begunstigde generaals geprobeerd hem een ander beeld van den toestand te suggereeren. Generaal Antonescu verklaarde in een brief, dat dit een verdraaiing van den wer- kelijken toestand was: Het geheele land en het leger verlangden troonsaf stand, daar anders stroomen bloed zouden vloeien. Bovendien kwam ter kennis van den koning, dat de com- mandant van de gardetroepen weiger de op lieden van Roemeensche natio naliteit te schieten. Daarop deelde de koning om tien minuten voor 6 zijn besluit mede om afstand van den troon te doen. Generaal Antonescu heeft de gene raals, die den koning probeerden te misleiden, terstond doen arresteeren. Onder hen bevinden zich de chef van den generalen staf, Mihail, de voorma lige premier, generaal Argetoianu, en de exminister van luchtvaart, gene- Teodorescu. De voormalige hofmaar schalk Urdereanu is niet gearresteerd en zal naar het buitenland vertrekken. Evenzoo staat mevrouw Lupescu, Joodsche geliefde van Carol op punt het land te verlaten. Carols vertrek United Press meldt uit Boekarest: Naar men uit betrouwbare hofkringen verneemt zouden exkoning Carol, ma dame Lupescu en hofmaarschalk Ur- dareanu gisteravond in een extratrein naar Zwitserland vertrekken. Men zou vertrekken van het koninklijke station Mogosojanu, dat ongeveer 5 K.M. ten Noorden van het koninklijk slot ligt. Carol en zijn medereizigers reizen on der speciale politiebescherming. Daarentegen zal niemand hen naar het station begeleiden. Ook de nieuwe koning Michaël zal zich daar niet heen begeven om van zijn vader afscheill te nemen. (Zie verder 3e blad, pag. 4J5 Vannacht heeft de Duitsche afweer tegen de tot Duitschland doorgedrongen Engelsche vliegtuigen weder veel succes gehad. In het Roergebied, in Maagden burg en in Hannover, alsmede in de naaste omgeving van Berlijn zijn even eens de aanvalspogingen van den vijand door het geconcentreerde afweervuur van het Duitsche luchtdoelgeschut, als mede door het beweeglijke optreden van de nachtjagers en het verrassend opstellen van versperringsballons ver ijdeld. De met den eersten golf meekomende Britsche vliegtuigen bogen af en vlogen in een grooten boog, naar het Noorden uitwijkend, rond de krachtige afweer- versperring van het Roergebied. Naar het D.N.B. van den leider van den luchtwachtdienst van groot-Berlijn ver neemt, vlogen de binnenkomende Engel schen op enkele uitzonderingen na in de richting van Berlijn. VLIEGVELDEN WORDEN BEWAAKT De correspondent van United Press Frank Stevens meldt uit Boekarest: Verschillende vliegvelden in Roe menië worden door leden van de IJze ren garde bewaakt om te verhinderen dat iemand het land verlaat, met wiens vertrek de IJzeren garde het niet eens is. Naar verluidt zou de bewaking der vliegvelden in de eerste plaats daar om geschieden om te voorkomen dat Carol het land per vliegtuig verlaat. De vroegere politiechef generaal Ma rinescu, die wegens zijn onverzoen lijke houding ten opzichte van de Ijze ren garde bekend is, werd Donderdag door Carol ontvangen. Naar verluidt wilde Marinescu nog denzelfden avond Roemenië in zijn particulier vlieg tuig verlaten. Dit werd evenwel ver hinderd en de generaal bevindt zich thans in huisarrest. Horia Sima, de tegenwoordige lei der van de IJzeren garde, leidt allé maatregelen, die ten doel hebben te verhinderen, dat iemand het land ver laat, die zich op niet geheel zuivere wijze onder het regime van koning Carol verrijkt heeft. Men neemt aan dat Sima reeds in de komende dagen een belangrijke regeeringspost krijgen. Gisteravond marcheerden 12000 le den van de IJzeren garde naar het koninklijk paleis en riepen: „Leve Mi chael, leve Antonescu’. Zij trachtten den jongen koning te bewegen op het balkon te komen. De koning had zich ’s middags reeds op het balkon ge toond om de ovaties van 3000 enthou siaste Roemenen in ontvangst te ne men. Daar hij zich ’s avonds niet meer liet zien, zongen de demon stranten het herinneringslied aan Co- dreanu en vingen spreekkoren aan, waarbij steeds weer geroepen werd: „Wij zullen door arbeid zegevieren en niet door geweld”. Tegelijkertijd zon gen andere IJzeren gardisten voor df radio Vaderlandsche liederen. De IJzeren garde „Buna Vestire”, het vroegere blad van de IJzeren garde, dat in Maart 1938, toen de maatregelen tot onder drukking van de IJzeren garde werden

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2