LONDEN ZWAAR GETEISTERD F ral 1940. Een veroverde Fransche kazemat Zeer ernstige politieke botsing den Haag 3S! Maandag 9 September No. 17668. in Het begin van Hitler’s vergelding Alle types vliegtuigen gebruikt Verhooging omzetbelasting TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Meer dan een millioen kilogram bommen daalde neer Engeland niet in staat zijn hoofdstad te verdedigen PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: een o.m. Het oordeel der Duitsche pers van opgenomen. in .Afl De officieele en semi-officieele Britsche berichten Hedenavond uur van zonsonder gang 8.10 u., zonsopgang 10 Sep tember 7.06 uur. Gedurende den tusschenliggenden tijd moet dus worden verduisterd. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Sportpalast de bomaanvallen voortduren. Hiervoor komt thans Geweldige rookwolken van Fransche kust te zien den den ons in. in ter Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Deze Fransche kazemat werd door Dtiitsche stormtroepen genomen. Twee 10-kilo springstof ladingen waren voldoende om de bezetting tot overgave te dwingen. 26 Soldaten en een kapitein werden hierbij gevangen genomen, (Holland) macht naar Londen en de belangrijkste industriecentra heeft hij gedurende de nachten van de vorige week een groo- ter resultaat behaald dan hij ver wachtte. Een aanzienlijk deel der Brit sche nijverheid heeft hij stopgezet. In vele deelen van het land, waar zijn bommenwerpers verschenen, heeft hij tallooze huisgezinnen geheel of gedeel telijk gedesorganiseerd door den men- schen van hun slaap te berooven. Als wij dat nog langer toelaten, zal niet alleen de productie dalen, maar de geestelijke en lichamelijke capaciteiten der menschen zullen minder worden. Als men een bezoek brengt aan de wo ningen of de fabrieken, waar duizenden intensief werken aan de vernieuwing der voor onze defensie zoo belangrijke wapenen, kan men reeds zien, dat Hit ler een zaad gezaaid heeft, dat op ze keren dag tot ernstige ontbinding kan leiden. Kilometers ver een groote vlammenzee Het Duitsche luchtwapen is sedert gisteren naar reeds gemeld is, tegen over het laffe werpen van bommen door Engelsche vliegers op woonwijken en niet-militaire doelen in het rijks- stateeren, dat ook bij deze aanvallen wederom alleen militair belangrijke objecten het doel zijn geweest van de Duitsche gevechtsvliegtuigen. en de werden midder- voort- gedaan In de officieele en seml-officleele bo richten over den grooten Duitschen aanval op Londen wordt o.a. gezegd, dat het talrijken Duitschen vliegtuigen gelukt is de in het Oosten van Londen liggende industrieele installaties te na deren. Electrische centrales en andere bedrijven zijn voor een deel zwaar be schadigd. Ook hebben de Duitsche vliegtuigen de Londensche dokken aan gevallen. „Er is veel schade aangericht en een bepaald aantal personen is dakloos ge worden”, zoo wordt in een dezer be richten gezegd. De vijand concentreerde het grootste deel van zijn krachten op de beide oevers vergelding. De luchtoorlog is in nieuwe phase getreden. De „Berliner Borsenztg. verklaart, dat er wel niemand in Duitschland zal zijn, die niet voldaan is over de snelle en uitdrukkelijke vergelding, welke En geland heeft gekregen. Het Duitsche luchtwapen heeft voor de eerste maal in Londen getoond, dat het hard weet te slaan, Zoodra het het bevel daartoe krijgt. Gistermorgen hebben opnieuw tal rijke Duitsche gevechts- en jacht- toestellen aanvallen ondernomen op Londen op de zelfde wijze als Zaterdag. De militaire doelen de zer formaties waren vitale industrie- en haveninstallaties te Londen. De op elkander volgende aanvallen op Londen toonen, naar het DN.B. van militaire zijde verneemt, aan, dat Engeland niet in staat is zijn hoofdstad tegen Duitsche luchtaanvallen te bescher men. Men heeft van Engelsche zijde tot dusverre steeds verklaard, dat alle Duitsche aanvallen op Londen werden afgeslagen. In wer kelijkheid echter waren dergelijke aanvallen in het geheel niet onder nomen. De Duitsche aanvallen op Londen zijn eerst Zaterdag begon nen en toonen, dat het den Duit schen vliegerformaties mogelijk is iedere willekeurige hoeveelheid bommen van alle soorten en ieder kaliber bij dag en bij nacht op mi litaire doelen van Londen te wer pen. Londen zal met millioenen kilogrammen bommen bestookt worden zoolang de aanvallen van vijandelijke vliegers op niet mili taire doelen in Duitschland wor den voortgezet. Luchtalarm duurde 9% uur In den afgeloopen nacht heeft Lon den, aldus het D.N.B., het langste lucht alarm beleefd sedert het begin van den oorlog: 9J uur. Eerst om 4 uur 35 weer klonk het sein „alles veilig”. ‘(Jit een Reuterbericht blijkt, dat de trefkracht van het Duitsche lucht wapen van aanval tot aanval merk baarder wordt. Toonaangevende waarnemers verklaren, aldus wordt in het Reuterbericht gezegd, dat de aanval van den afgeloopen nacht nog intensiever is geweest dan de aanval van gisternacht. In den loop der uren werd de aanval steeds fel ler. De bommen vielen met zeer korte tusschenpoqzen neer. Nog 8 uur na het begin van het alarm kon men ze hooren vallen. Op ver schillende plaatsen ontstonden branden en de brandweer had veel te doen. Vreeselijke verwoestingen in Oost-Londen De Amerikaansche bladen hebben tot dusver nog weinig berichten ont vangen over de aanvallen van van nacht op Londen, aldus het D.N.B. Uit deze weinige berichten blijkt, dat de omvang van deze aanvallen even vreeselijk was als die van den verigen dag. De branden waren nog niet ge- bluscht toen een nieuw bombardement al begon. Door de branden werd Lon den zoo fel verlicht, dat het effect der verduistering volkomen te niet werd gedaan. Een ambtenaar van het ministerie van luchtvaart verklaarde, dat nog heviger aanvallen verwacht werden. Zelfs wanneer Engeland vier maal zoo veel of nog meer vliegtuigen in den strijd kon brengen tegen de aanvallers, zou het onmogelijk zijn een doorbraak van de Duitsche bommen werpers te verhinderen. De „New York Herald Tribune” meldt uit Lon den, dat het pad der vernietiging als met een zeis gesneden is in het stads beeld van Londen. De 10 mijl verwoest gebied in het Oosten van Londen bie den een beeld van verwoesting, zoOals zelden in de geschiedenis is gezien. Zware rookwolken boven Oost-Londen Reuter bevestigt gisteren in een uitvoerig bericht de vernietigende uit werking van den Duitschen luchtaan val. Het bericht zegt, dat er oogen- blikken waren, waarop de lucht vol was met ontploffende granaten, neer stortende duikbommenwerpers en om- laagvliegende bommen. Ondanks de Engelsche jagers en het luchtafweer geschut, was het Oosten van Londen spoedig vol dikke rookwolken en bran den, ontstaan door de vernietigende Duitsche bommenwerpers. Bij het aan breken van den nacht verschenen de bommenwerpers weer. Zoodra een brand was gebluscht, vlamde een an dere op. Op slechts 20 meter hoogte vloog een Duitsch vliegtuig over een spoortrein. Bij den grooten aanval op de Brit sche hoofdstad zijn alle vliegtuigtypes gebruikt, welke Duitschland bezit. Heinkel-bommenwerpers, Junkersvlieg tuigen, Messerschmitt-machines heb ben verderf naar het eiland overge bracht. Elke machine droeg 2000 kg ontplof bare stoffen naar den vijand. Verschei- - 'denê'mimöen&ïri^ijzer werden boven Londen losgelaten. -> De Engelsche luchtversperring werd van het Zuiden uit doorbroken. Het was moeilijk door den gordel van afweer rondom Londen heen te komen. De Engelschen verdedigden hun hoofd stad taai en verbeten. De geweldige schade, welke aan het hart van het Britsche rijk veroorzaakt werd, is met offers betaald moeten worden. Maar op dit oogenblik is het alleen van be lang, dat het Duitsche luchtwapen op klaarlichten dag Londen met bommen heeft bestookt. Militaire waarnemers in Berlijn zijn het erover eens, dat dit het begin van de vergelding is, welke Hitler heeft aangekondigd. Paniek in de Britsche hoofdstad Volgens te Stockholm ontvangen be richten uit Londen is in de omgeving van de Zaterdag door de Duitschers gebombarderde militaire objecten in de Engelsche hofdstad op vele plaat sen een wilde paniek ontstaan. Uit de omgeving dezer objecten stroomden de menschen vluchtende naar de naast- bijzijnde ingangen der ondergrondsche spoorlijn. De telkens opnieuw weerklin kende ontploffingen in de dokinstalla- ties en de olietanks wekten schrik en opwinding onder de menschen. Voor de ingangen van de ondergrondsche verdrongen en vochten zij om toegang te krijfen. Aangezien de binnenstroo- menigten op de rails werden gedron gen, moesten de toegangen deels met geweld worden gesloten, hetgeen de opwinding nog vergrootte. Onmiddel lijk deden geruchten de ronde, dat de ondergrondsche door inslaande bom men in de Theems overstroomd was. Honderdduizenden waren niet in staat voor donker hun huis weer op te zoe ken, aangezien zij vastgeklemd zaten in de menigte en voor noch achteruit konden. De dicht opeengepakte men schen belemmerden de brandweer her haaldelijk in zijn optreden in de be dreigde gebieden. derlijke Engelsche nacht jagers tracht ten eenige Duitsche bommenwerpers lastig te vallen, doch alle Duitsche vliegtuigen ontdeden zich boven nauw keurig aangegeven doelwitten van Londen van hun dood en verderf zaaienden last. een verschrikkelijke Zon voor de Londensche be- Hoogtepunt van den luchtoorlog nog niet bereikt Toonaangevende kringen in Londen verklaren, naar de diplomatieke cor respondent van Reuter schrijft, dat de luchtoorlog op het punt staat in een kritiek stadium te treden. Men kan zeggen, dat hij in een crescendo is overgegaan, maar hij heeft zijn hoogte punt nog niet bereikt. Opnieuw wordt bevestigd, dat de aanvallen van het Duitsche luchtwapen zich o.a. gericht hebben tegen verkeersverbindingen dus op militaire doelen. Het „Verordeningenblad” heden, nr. 25, bevat o.m. als ver ordening nr. 127 het besluit van den secretaris-generaal van Fi nanciën betreffende een wijziging van de Omzetbelasting 1933. Bij dit besluit is voor een aantal artikelen de bestaande vrijstel ling van omzetbelasting opge heven terwijl voor andere artike len de percentages voor de om zetbelasting en het bijzonder in voerrecht zijn verhoogd van vier en tien tot een bedrag van resp. zes en twaalf ten honderd. Artikelsgewijze vindt men de wijziging van de Omzetbelasting- wet elders in ons blad van heden Amerikaansche indrukken De New Yorksche bladen publicee- ren dramatische beschrijvingen van den luchtaanval van Zaterdag op Lon den. Ondanks de merkbare strenge censuur leggen de berichten den na druk op de ontzaglijke schade in de Londensche industriewijk, evenals de havenwerken, de fabrieken en de levensmiddelenbedrijven. Verder geven zij te kennen^ dat aanzienlijke verwoes tingen zijn aangericht in de gasfabrie ken, de electriciteitscentrales en op de spoorwegen. De nachtelijke hemel bo ven de stad werd verlicht door tallooze branden. Londen heeft sedert 1666 niets van dien aard gezien. Het knet teren der vlammen overstemt alle ove rige geluiden. De pro-Engelsche „New York Times” moet in zijn verslag con- gebied, overgegaan tot de vergelding en heeft in voortdurend op elkander volgende golven de belangrijkste mili taire installaties van Londen met bom men bestookt. Hoe het daarbij toeging verneemt het D.N.B. uit een spannend getuigenverslag, waarin o.m. gezegd wordt Het vergeldingswerk begint. Als voorlaatste machine rollen wij naar de startbaan. Een spanning, die om ont lading roept, heeft ons allen gegrepen. De zee wordt bereikt. Aan den Noor delijken horizon een gloeiende puntvoorval opgedragen. Het hart van het Britsche wereldrijk. De vuurroode weerschijn aan hemel wijst ons zonder kompas weg. Boven de Theems. Onder rechts en links spelen de zoeklichten van den Engelschen afweer. Hun afweer geschut vuurt uit alle monden. Ze heb ben ons niet gezien. Het heeft er den schijn van, alsof de vijandelijke jagers reeds bij het begin van den dag buiten gevecht zijn gesteld. Precies volgens den aangegeven koers vliegen wij naar een grooten brandhaard. Een gasfabriek is vernield en brand lichterlaaie. Daar voor staan eenige gasometers zij zijn het doel, dat ons is opgedragen. Nog een eindje, midden tusschen de zoek lichten. De bommen zijn klaar. Er op af. Een handige draai van den bestuur der maakt het ons allen mogelijk de uitwerking van den aanval te zien. Irr het doel een plotseling opvlammen en daarop een snelle uitbreiding van den brand. De tankinstallatie is getroffen. Een vreeselijke aanblik bij het weg vliegen. Kilometers ver ziet onze for matie een groote vlammenzee. In alle windstreken verwoestende gevolgen van de aanvallen der andere formaties. Dat wordt dagmorgen volking, Aanzienlijk deel der Britsche nijverheid stopgezet De „Evening Standard schrijft: „Hitler heeft zijn overwinning behaald. Wij willen dat openlijk toegeven en hij heeft die overwinning op goedkoope wijze gekregen. Door het zenden van kleine afdeelingen der DuitschQ lucht- Van officieele zijde wordt gemeld Op Zaterdag, in den namiddag, mar cheerde een afdeeling van den „Natio- nalen Jeugdstorm”, ter sterkte van ongeveer 200 jongens en meisjes, bege leid door eenige W.A.-mannen van de N.S.B., door de stad in, de richting van de Balistraat, om daar het N.S.B.- huis op te zoeken. Juist voor dit huis reed met een duidelijk provoceerende bedoeling een wielrijder op deze afdee ling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van dezen marsch aan de politie mededee- ling was gedaan en hiervoor toestem ming was gegeven, grepen de slechts in geringe sterkte aanwezige Neder- landsche politie-ambtenaren niet Daarop ontstond tumult, hetwelk een handgemeen overging. De plaatse aanwezige Nederlandsche poli tiemannen van de gemeentepolitie wa ren niet opgewassen tegen deze situa tie, doch maakten op een door den toestand niet gerechtvaardigde wijze van hun wapens gebruik, waardoor verschillende N.S.B.-ërs zwaar gewond werden, tengevolge waarvan een hun ner nog denzelfden avond in het zie kenhuis is overleden. Ook bij de ver dere behandeling van dit incident openbaarde zich een gebrek aan orga nisatie bij de gemeentepolitie. De Rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den hoofdcommissaris van politie in den Haag uit zijn ambt ont zet en aan den höheren S.S.- und Polizeiführer, S.S.-Brigadeführer Rau- ter, het verdere onderzoek inzake dit Duitsche verkenningsvliegtuigen be richtten gisteren, dat de geweldige rookwolken, die Zaterdag na den groo ten aanval op Londen opstegen, giste ren nog boven het gebied tusschen Lon den en het Kanaal hingen. Zij trekken langzaam naar het water en naar de kust van Vlaanderen, van waar men gedurende den nacht de branden in Londen kon zien. Uit Londen zelf stij gen zonder onderbreking nieuwe rook wolken op en verhinderen in groote gebieden der steden een nauwkeurig vaststellen der schade door de Duit sche verkenningsvliegtuigen. Een ge weldige brandhaard ligt in het stads gedeelte ten Zuiden van de Tower, waar belangrijke en uitgebreide fabrie ken werden getroffen. In het centrum der stad woeden vele andere groote en kleine branden, die als een huive ringwekkend teeken der vergelding over het Engelsche land trekt. Naar van de Fransche kust gisteren gemeld werd, heeft men gedurende den nacht de ontzaglijke brand in Londen niet alleen kunnen zien van de Kanaal- kust bij Calais, maar zelfs de geheele bocht van de Seine tot aan Cherbourg toe. Even ver is overdag de geweldige rookmassa te zien, die van Londen naar de kust trekt. De rookwolken schuiven tot wolkbanken ineen, welke reeds een hoogte van verscheidene dui zenden meters hebben bereikt. De Duitsche bomaanvallen op de Britsche hoofdstad zijn ook tijdens den nacht van Zaterdag op Zondag niet minder hevig geworden. Het bom- bardeeren van voor den oorlog belang rijke objecten in en bij Londen, dat Zaterdagmiddag laat een geweldigen omvang had aangenomen en waardoor, naar men weet, postverbindingen, waterleidingen, gasfabrieken ondergrondsche spoorwegen vernield, werd tot lang na nacht met dezelfde hevigheid gezet. De aanvallen werden door afzonderlijke groepen meestal be staande uit 100 bommenwerpers, De Duitsche toestellen vlogen zeer handig boven de Engelsche luchtversperring. De Engelschen hielpen de Duitschers in zooverre, dat zij de stralen van de zoeklichtbatterijen steeds weer langs de versperringsballons lieten glijden, teneinde de aanvallende vliegtuigen in het licht te vangen, hetgeen in de meeste gevallen mislukte. Daarentegen zagen de Duitsche piloten de versper ring hel verlicht voor zich liggen en konden zij deze met gemak uit den weg gaan. Over de Duitsche verliezen tijdens den nacht is nog niets bekend. Afzon- Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend Het luchtwapen heeft hedenmiddag voor het eerst met sterkere krachten de haven van Londen en de stad aangevallen. De aanvallen geschiedden als vergelding voor de nachtelijke aanvallen, welke het Engelsche luchtwapen de laatste weken in ver sterkten omvang tegen niet-militaire doelen in het Duitsche rijksgebied heeft onder nomen. Van het stadscentrum van Londen tot aan de monding van de Theems strekt zich een enkele groote rookwolk uit. Naar het D.N.B. verneemt, teisterden de Duitsche bommenwerpers voornamelijk de ten Oosten van Londen gelegen voor den oorlog belangrijke industrieele doelwitten in Silverton, Woolwich en Green wich. Het geheele verkeerscentrum van Londen is bij den aanval in het ongereede geraakt. De schachten van den ondergrondschen spoorweg zijn, naar men heeft kunnen vaststellen, ingestort. Twee gasfabrieken vlogen in de lucht en groote entrepots en graanpakhuizen werden door de Duitsche machines aangevallen. In het stadsgebied van Londen werd Zaterdagavond om 8.30 vliegeralarm gegeven. Het signaal „alles veilig” werd eerst om 4.48 gistermorgen gegeven. De Berlijnsche Zondagsbladen staan geheel in het teeken van den grooten Duitschen aanval op het Londensche gebied van Zaterdag, welke beschouwd wordt als de door den Führer in zijn rede in het Sportpalast aangekondigde vergelding op de nachtelijke aanvallen op niet-militaire objecten in Duitsch land. Opnieuw hebben de Engelschen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in Berlijn en in andere plaatsen van het rijk hun bommen op arbeiderswonin gen en andere niet-militaire objecten neergeworpen, zoo constateert de „Deutsche Allg. Ztg.. Hiermede heb ben de Engelschen de practijk voortge zet, welke zij reeds lang volgden. De Führer heeft hierop 3 maanden lang geen antwoord laten geven. De heer Churchill zag hierin een teeken van zwakte en heeft ook na de rede in het doen de i: COURANT HAAGSCHE i t t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 5S0310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1