Londen De aanvallen Duitsche vliegtuigen beheerschen het luchtruim boven Londen op duren voort Engelsche vliegtuigen boven Duitschland G. BLOM Zwitserland Ex-koning Carol aangekomen Amerika de oorlog en in Aanval rdediging Göring leidt de operaties persoonlijk Geen nieuwe aanval op de Rijkshoofdstad Het Italiaansche weermachtbericht FRANSCHE OUD- MINISTERS GEARRESTEERD op koninklijken trein bij het vertrek uit Roemenië Britsche ve verlamd flB^RINCESSE LJavillon HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 Ook de marine in actie De ommekeer in Roemenië Een rondrit door het gebombar deerde gebied Engelsche luchtaanval op Oostende SCHEVENINGEN Het gevaar van Roosevelt’s politiek Kerk te Hamm zwaar beschadigd De president van Paraguay bij vliegongeluk omgekomen Successen van het luchtwapen RECLAMES. RECLAMES. en de Weermacht Opmerkelijk is, dat na den gewel digen aanval van vele honderden Duitsche bommenwerpers op Lon den niet één enkel Engelsch vlieg tuig gepoogd heeft tot boven de Rijkshoofdstad door te dringen. dedigingsmiddel geheel gefaald te heb ben. via en Bevolking moest woningen ontruimen. Tijdens een rondrit door de meeste gebombardeerde gebieden van Londen stelde een correspondent van United Press vast, dat in enkele woonwijken de bevolking de woningen moest verla ten, daar hun toestand, doordat zij in de nabijheid van militaire doelen of ondernemingen in openbaren dienst wo nen, te gevaarlijk -verd. Op verschil lende plaatsen waren deze huizen dan ook door bomaanvallen onbewoonbaar geworden, Gisteren zag men, na de aan vallen op groote schaal van Zaterdag, vele inwoners naar de kerk gaan. Ook de kleine Noorsche kerk achter de Lon- densche dokken was het doel van vele kerkgangers. Alle ruiten van deze kerk waren gebroken, doch verder was zij onbeschadigd. In de door bommen getroffen wijken kon men groote schade waarnemen. Bij zonder gevaarlijk is de situatie voor de bevolking, die aan de Theems woont ge weest, hier werden zoowel Zaterdag als ook in den nacht op Zondag bommen ge worpen. De rondrit begon in de nabij heid van een station dat door de Londe- naren veelal tot uitgangspunt voor hun Zondagsche uitstapjes dient. 3i k.m. van dit station verwijderd, aan den an deren oever van de Theems, zagen we de eerste uitwerking van het bombarde ment. Hier bevinden zich de grenzen van de havenwerken en stijgen aldoor nog groote rookwolken omhoog. Drie houtopslagplaatsen brandden nog onder groote rookontwikkeling. Enkele kleine dekschuiten, schommelen volledig uitge brand, tegen de door de rook zwartge- schilderde steigers. Vele honderden vier kante meter havengebied, vele opslag plaatsen zijn zwaar beschadigd. Enkele gebouwen schijnen onbeschadigd te zijn, slechts de ruiten zijn verdwenen. Van anderen staan nog slechts enkele muren omhoog, of steken zwartgerookte stalen balken uit de puinhoopen op. Men heeft zich er blijkbaar toe beperkt te redden wat te redden viel. In de ge vallen waarin blijkbaar niets meer te rédden viel, liet men het vuur vanzelf uitwoeden. Men zag enkele persopen, die licht gewond waren, met verbonden ledematen door de straten loopen. stortte in een bosch neer. Generaal Weygand kreeg slechts ontvellingen in het gelaat en lichte verwondingen aan het bovenlichaam. Hij kon zich zelf uit het wrak van het vliegtuig bevrijden, evenals de drie andere inzittenden. De bestuurder liep een beenbreuk op. Wey gand en zijn metgezellen werden ter stond naar het ziekenhuis te Limoges vervoerd, waaruit de vroegere minister van oorlog denzelfden avond reeds weer kon worden ontslagen. Talrijke branden ontstaan Alle berichten over de aanvallen van heden melden, dat de Duitschers groote afdeelingen bommenwerpers en jagers in het vuur gebracht hebben. Een be woner van Londen zeide. dat hij min stens 5 afdeelingen van 100 toestellen had gezien. Kort na het tweede alarm hoorde men het geraas der Duitsche motoren Luchtafweer en brandweer trader niet op gedurende het tweede alarm, dat te 7.30 uur n.m. werd gegeven. Even na het tweede alarm werd het geluid van een groote ontploffing uit Oost-Londen gehoord. In een der wijken konden honderden Londenaars hun huis niet op de gewo ne manier bereiken. Zij moesten in de schuilkelders vluchten. Gisterochtend vroeg deed de brandweer haar best om de vele branden in een dichtbevolkte wijk te blusschen. In verscheidene ha venwerken waren branden ontstaan, terwijl fabrieken beschadigd werden. Er zijn bommen gevallen op een schouwburg en op vele kantoren en fabrieken. Openbare diensten, zooals de verlichting, werden in het ongereede gebracht. Men trachtte tot lederen prijs de- verbindingen in stand te houden. Arbeiders vulden de bomtrechters op, terwijl in de nabijheid nog bommen ontploften. Gas- en waterleidingsbuizen werden hersteld, telegraaf- en telefoon verbindingen weer in orde gebracht. Groote rookwolken stegen boven Lon den op. Toen het donker werd, wierpen de vliegtuigen hun bommen zooveel mogelijk in de nabijheid der reeds ver oorzaakte branden. Als één brand gebluscht was, laaide een nieuwe op. Twee Duitsche jagers dedöQ «mm aanval nn trein recht hebben aan den door het staats hoofd gepresideerden ministerraad deel te nemen. Deze ministerraad stelt de richtlijnen van de regeeringspolitiek vast en besluit tot dienovereenkomstige maatregelen. De ministers Marquez, Mireaux, Piétri, Lemmery en Ybarnegaray zijn uit de regeering getreden. Op bevel van Weygand is een gevolmachtigde der Fransche regeering naar Afrika gezon den om de politiek en administratie der Fransche koloniën in Afrika met die van het moederland te coördineeren. In ononderbroken volgorde vielen tot nu toe meer dan een millioen k.g. bomrfien van alle kalibers op het ha ven- en industriegebied aan de Theems. Kadeinstallaties, koopvaardijschepen, dokken en graanpakhuizen, electrische centrales, waterleidingsbedrijven en gasfabrieken, alsmede arsenalen, fa brieken en verkeersinstallaties werden getroffen en gedeeltelijk door zeer zwa re ontploffingen vernietigd. Groote branden woedden in de omgeving der dokken. Door krachtig optreden maak ten jachtvliegtuigen den weg voor de Verscheidene formaties Duitsche ver- kenningstoestellen vlogen gisteren des morgens en des middags op groote hoogte over het stedelijk gebied van Londen en namen foto’s. Een formatie Duitsche bommenwer pers deed wederom een aanval op de installaties van Woolwich, waar aan zienlijke schade werd aangericht. Ook in de Zuidwestelijke buitenwijken van Londen vielen bommen. Verscheidene fabrieksinstallaties, een magazijn en een station werden vernield; op twee andere plaatsen brak brand uit. Bij deze aanvallen kwam het op verschei dene plaatsen tot kleine luchtgevech ten, waarbij 12 Britsche en 4 Duitsche vliegtuigen wedden neergeschoten. De trein beschoten Uit Temeschburg wordt door het D.N.B. gemeld, dat daar enkele honder den legionairs getracht hebben den specialen trein, waarmede ex-koning Carol naar het buitenland reisde, te overvallen. Toen de trein tegen 5 uur ’s middags het station binnenreed en de remmen aanzette om met vermin derde snelheid het station te passeeren, begonnen legionairs, die aan weers zijden van den spoorweg opgesteld stonden, met geweren en pistolen den trein te beschieten. Het militaire escorte van dezen trein, die onmiddel lijk zijn snelheid opvoerde, beant woordde het vuur met geweren en mi trailleurs. Talrijke vensterruiten van den trein werden door de kogels ver nield. Of van de inzittenden van den trein iemand gewond is, was niet be kend. Enkele legionairs stapten, toen Uit Vichy wordt gemeld, dat de vroe gere Fransche minister-presidenten Daladier en Reynaud, alsmede de vroe gere opperbevelhebber van het Fran sche leger, generaal Gamelin, gearres teerd en in een kasteel in de buurt van Riom, den zetel van het hooggerechts hof, zijn ondergebracht. Het betreft hier vooreerst een voorzorgsmaatregel op grond van de onlangs door den minis terraad aangenomen wet tot hand having van de openbare veiligheid vol gens welke staatsgevaarlijke personen voor den duur van den oorlog in arrest kunnen worden gesteld. Ook de vroe gere minister van binnenlandsche za ken Mandei, die zich tot dusver in Marokko bevond, is gearresteerd. Hij zou op het oogenblik per vliegtuig op weg zijn naar Riom. Weer luchtalarm in Londen Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, is in den afgeloo- pen nacht in Londen wederom een langdurig luchtalarm gemaakt. Duitsche gevechtsformaties hebben hun aanval op stad en haven voortgezet en met welgemikte bom men op de haveninstallaties en op industrieele en andere militair be langrijke doelen aanzienlijk schade aangericht. De branden, die nog van den vorigen dag voortduurden, werden uitgebreid, eenige nieuwe brandhaarden kwamen er bij. Drie Engelsche vliegtuigen hebben gistermiddag een aanval gedaan op de havenwerken van Oostende. Zij doken bij verrassing uit de wolken te voor schijn. Een der vliegtuigen raakte in een spervuur van het Duitsche lucht afweergeschut, en stortte brandend in zee. Twee inzittenden konden zich zwemmend in veiligheid brengen. De geldmiddelen van Carol Voor zijn vertrek uit Boekarest is aan ex-koning Carol een cheque van ruim 20.000 pond sterling overhandigd als eerste jaarlijksche uitbetaling van een schadeloosstelling, welke Carol voor zijn leven geëischt en toegezegd heeft gekregen. Bovendien beschikt de ex-koning over rekeningen in Zwitserland, Enge land en de Vereenigde Staten. De Roemeensche minister-president Antonescu heeft bevel gegeven, dat alle in direct of indirect bezit van ex-koning Carol zijnde aandeelen, obli gaties, processen en andere vorderin gen geblokkeerd moeten worden bij hen, in wier handen zij zich op het oogenblik bevinden. Met name wordt genoemd het bezit van Carol aan aan deelen der Roemeensche credietbank, der Roemeensche telefoonmaatschappij, der textielfabrieken Busch en Scherg, der ondernemingen der zware industrie Reschitza en Melaxa, der bank Blank en der suikerfabrieken Ripicenci en Lujani. Deze papieren moeten aange geven worden bij het gerechtshof van Boekarest. Wie nalaat de papieren aan te geven of tracht ze te vervreemden of te verbergen, zal gestraft worden met een gevangenisstraf van 5 tot 10 jaar. DANSEN. Aanvang 6j9| UUR ORKEST PAUL GODWIN ZONDAGS MATINÊE Ex-Koning Carol heeft Boekarest Zaterdag in de vroegte om vier uur in een extra-trein verlaten. Zijn vertrek was streng geheim gehouden. Carol bevond zich in gezelschap van den voormaligen hof- Minister Urdarianu, van zijn adjudant, overste Filitti en van den beheerder zijner goederen, overste Clauss. Naar het D.N.B. uit Boekarest vernam be vond zich ook madame Lupescu incog nito in den trein van den ex-koning. die zich door Italië naar Zwitserland begaf. De Zwitsersche regeering heeft Carol een verblijfsvergunning van een maand gegeven. Goedingelichte Duitsche kringen te Berlijn verklaarden gisteravond, dat het Duitsche luchtwapen het luchtruim bo ven Londen beheerscht, aldus meldt United Press: De aanvallen van gisteren zijn, vol gens te Berlijn binnengekomen berich ten, niet op dezelfde groote schaal als Zaterdag ondernomen. Dit beteekent echter niet, dat de aanvallen op Enge land verminderd zullen worden, want er is reeds vaak een opvallend gebrek aan berichten van het Duitsche oppercom mando geweest, wanneer zeer belang rijke operaties aan den gang waren of zich in hun eerste ontwikkelingsstadium bevonden. Het belang dat men in de hoogste Duitsche militaire kringen aan de huidige aanvallen op Engeland hecht, blijkt in het bijzonder hieruit, dat Gö ring zijn hoofdkwartier naar Noord- Frankrijk heeft verlegd, vanwaar uit hij zelf de operaties tegen Engeland leidt. In goedingelichte Duitsche kringen houdt men het. voor onwaarschijnlijk, dat Göring aan de aanvallen deelneemt. Zijn bezigheden in zijn hoedanigheid als opperbevelhebber van de Duitsche luchtmacht, zoo verklaarde men, kunneh hem nauwelijks tijd laten persoonlijk aan de luchtaanvallen deel te nemen. De Duitsche vliegtuigen wierpen he denmorgen opnieuw hoog-explosieve bommen in het hart van het Londensche industrieele gebied. De nieuwe aanval begon gisteravond en duurde tot in de vroege morgenuren voort. Naar gezaghebbende kringen berich ten zijn de tot dusver bekend geworden Duitsche verliezen gering, daar de Brit sche verdediging door de voorafgaande aanvallen sterk is verlamd. Het vuren van het luchtafweergeschut was bij het overvliegen van de Engelsche Zuidkust bijzonder fel, doch de uitwerking mini maal. Verschillende Britsche nachtja- gers stegen op om de aanvallers af te weren. De sperballons schijnen als ver- gevechtsvliegtuigen naar Londeij vrij. Andere aanvallen waren gericht te gen de groote olie-opslagplaatsen en dokinstallaties van Thameshaven, tegen de springstoffenfabrieken van Chatham en het vliegveld van Hawkings. Boven dien vielen gevechtsvliegers industrie ën havendoelen in Liverpool, Manches ter, Birmingham, Cardiff, Bristol, Southampton, Portmouth, Portland en tien andere plaatsen aan. De vijand vloog wederom des nachts naar Duitschland. Een golf vloog naar Zuid-West Duitschland en wierp hier en daar bommen, welke geen schade aanrichtten. Het andere gedeelte der Britsche gevechtsvliegtuigen probeerde, evenals in de vorige nachten, naar Ber lijn te vliegen. Zij werden echter door den geconcentreerden afweer in het Westen tot omkeeren resp. tot het vroegtijdig neerwerpen van hun bom men gedwongen. Alleen in een kerk te Hamm richtten de bommen eenige schade aan. De vijand verloor bij de gevechts handelingen van gisteren 94 vliegtui gen, 26 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Een duikboot heeft in 2 convooien 5 bewapende vijandelijke koopvaardij schepen, met een totalen inhoud van 33.400 brt., tot zinken gebracht en een ander schip van 4000 brt. beschadigd. In den nacht van 6 op 7 September ontmoetten 2 motortorpedobooten een door torpedojagers en bewakers zwaar beveiligd vijandelijk convooi. Ondanks hevigen afweer, brachten zij 3 zwaar beladen schepen met een gezamenlijken inhoud van 11.000 brt. tot zinken en keerden onbeschadigd op haar steun punten terug. Een door Duitsche zee- strijdgrachten in overzeesche gebieden ópgebracht vijandelijk koopvaardij schip, is bij het ontmoeten van een Britsch oorlogsschip door het aan boord zijnde Duitsche prijzencommando tot zinken gebracht. „Regeeringswqziging in Frankrijk is structu- reele verandering” Omtrent de regeeringswijziging ver klaart men in Fransche politieke krin gen, dat het hier niet om een wijziging in den gebruikelijken zin gaat. Pétain heeft hier veeleer een verandering van structureelen aard <oegepast. Zoo is de positie van den vice-voorzitter van den ministerraad, Laval, aan wien het oppertoezicht op de verschillende mi nisteries is opgedragen, aanmerkelijk versterkt. Een bevoorrechte positie nemen in de toekomst de minister van buitenlandsche zaken, van productie, van marine, van oorlog en van binnen landsche zaken in, daar zij allen het Het Opperbevel der maakte gisteren bekend De aanvallen van ons luchtwapen tegen de voor de oorlogseconomie bijzonder belangrijke objecten van Londen, welke in den nacht van 6 op 7 September zijn begonnen, werden ook op 7 en in den nacht van 7 op 8 September met zeer sterke krachten en met gebruikma king van de zwaarste bommen, voortgezet. Deze aanvallen vormen de vergelding voor de door Enge land begonnen en in de laatste weken nog toegenomen Britsche nachtelijke aanvallen op woonwij ken en andere niet-militaire doelen in het rijksgebied. De rijksmaar- schalk leidt persoonlijk het optre den van Noord-Frankrijk uit. - -Op weg naar Nice United Press meldt uit Berlijn: Uit betrouwbare bron werd vernomen, dat ex-koning Carol zich op weg naar Nice bevindt. Volgens deze mededeeling heeft hij de Fransche regeering ver zocht, hem toestemming te verleenen, zich op zijn aldaar bevindende bezit ting te vestigen. Aankomst te Lugano Exkoning Carol is gistermiddag om 5 uur te Lugano aangekomen. In de „New York Journal American” schrijft de uitgever Hearst, dat Roose velt’s hartewensch, Amerika vóór de verkiezingen in den oorlog te storten, thans vervuld is. Afgewacht moet worden, welke vergeldingsmaatregelen de tegenpartij neemt, en hoe, waar en wanneer de oorlog voor Amerika merkbaar wordt. Waarschijnlijk zullen de asmogendheden met Japan een mi litair bondgenootschap aangaan, het geen tot.dusver uit vrees voor een kwetsing van Amerika is nagelaten. Alle politici en groote zakenlieden zijn voor dezen oorlog van Amerika. Daarentegen zijn het de „breede massa’s met haar bekrompen vooroor- deeïen”, die den oorlog moeten voeren. Dé „New York Sun” schrijft, dat thans de tijd gekomen is om de dingen bij hun juisten naam te noemen en niet bang te zijn voor de verklaring, dat' de Vereenigde Staten zich in staat van oorlog bevinden. De „New York World Telegram” waarschuwt in zijn hoofdartikel voor den tegenwoordigen koers in Roosevelt’s buitenlandsche politiek. Wij rukken thans, zoo schrijft het blad, een psy chologisch gevaarlijke zóne binnen, waaraan moeilijk het hoofd te bieden is. Bladen en tijdschriften, redenaars en radiosprekers hebben het steeds meer over oorlog dan over vrede. Nog een jaar geleden hadden Roosevelt en de openbare meening het er slechts over, dat wij buiten dezen oorlog moe ten blijven. In den vorigen oorlog zijn wij er bij gehaald en hebben ons de vingers gebrand. Wij hebben er genoeg van en wenschen deze belevenis niet te herhalen. Geleidelijk echter ontwikkel de' zich de onvermijdelijke stelling, dat wij vroeg of laat aan dezen oorlog moeten deelnemen. Deze stelling breidt zich steeds ver der uit, hoewel de oorlog tot dusver nog geen gebeurtenissen opleverde, die een dergelijke ontwikkeling recht vaardigen. Dat is een gevaarlijke gees testoestand en wij achten den tijd ge komen om ons de situatie duidelijk voor te stellen. Wellicht zou het een goede gedachte zijn de hospitalen te bezoeken, waar thans nog slachtoffers van den vorigen oorlog liggen. zwaar beschadigd, een derde bom ont plofte vlak voor de kerk. Een zijnis is geheel weggeslagen. De bevolking is zeer verontwaardigd over dezen nieu wen Engelschen aanval op niet-mili taire doelen, te meer, omdat in de on middellijke nabijheid der kerk 2 zie kenhuizen liggen, welke van verre als zoodanig te herkennen zijn. Vier explo sieve bommen vielen vlak bij het ste delijk ziekenhuis. Slechts de straat breedte ligt tusschen de plaats van den inslag en het gasthuis. Het andere ziekenhuis ligt eveneens slechts 100 m. van de plaats, waar de bommen zijn gevallen. Als door een wonder zijn beide ziekenhuizen en de verpleegden voor vernietiging bewaard gebleven. De kerk is veranderd in een plaats van verschrikking. Het betreden is levensgevaarlijk, daar instortingen dreigen. Binnen in het gebouw zijn reusachtige gaten geslagen. Niets is onbeschadigd gebleven. Het hoofdal taar en de kostbare ruiten zijn ver nield. Waarschijnlijk zal het maanden duren, alvorens de kerk weer gebruikt kan worden. Hoe generaal Weygand aan den dood ontsnapte Generaal Weygand is bijna het slachtoffer geworden van een vliegtuig ongeluk, meldt „Le Journal”. Weygand bevond zich op een inspectiereis naar Limoges. Ongeveer een kilometer voor het vliegveld verloor het vliegtuig door onbekende oorzaak aan hoogte en Engelsche vliegtuigen zijn geduren de den nacht van Zaterdag op Zon dag, zooals gebruikelijk, weer in het Duitsche rijksgebied binnengevlogen, meldt het D.N.B. De eerste golf richt- tt zich naar het Zuidwesten, terwijl een tweede groep, welke minder tal rijk was, in Oostelijke richting vloog, klaarblijkelijk met koers op Berlijn. Tengevolge van de veranderde opstel ling der luchtdoelartillerie in het Ruhrgebied, alsmede de herhaalde lijke verlegging der ballonversperrin- gen en door in het versterkte mate op treden van Duitsche nachtjagers ge raakten de Britsche vliegers vroeg tijdig in een hevigen afweer, waarop zij klaarblijkelijk niet gerekend had den. Het meerendeel der vliegtuigen van deze tweede golf werd dientenge volge nog in het gebied van Westfalen zonder schade te hebben aangericht tot omkeeren gedwongen. JUWELIER 1404 PLAATS 9 DEN HAAG Telefoon 115221. I N k fl A P van GOUD, ZILVER 4 H n U U r JUWEELEN Volgens berichten uit Asuncion deelt het ministerie van binnenlandsche za ken van Paraguay mede, dat staats president Estigarribia en zijn echtge- noote bij een vliegtuigongeluk om het leven zijn gekomen. Tot voorloopig president is generaal Rorinigo, tot dusver minister van oor log, benoemd. Het stoffelijk overschot van Estigarribia zal vandaag met een plechtige staatsbegrafenis ter aarde worden besteld. Het onderzoek naar de oorzaak van het vliegongeluk heeft uitgewezen, dat het toestel vermoede lijk in dikken mist tegen een rots is gevlogen. Het toestel werd bestuurd door majoor Peralta, een ervaren ge- veehtsvlieger uit den Chaco-oorlog. de trein snel wegreed, op een alleen staande locomotief en reden den spe cialen trein achterna, terwijl anderen met een gehuurde auto naar het 40 k.m, verder gelegen grensstation Hatzfeld (Jimbolia) reden. Toen zij daar aankwamen, had de speciale trein echter reeds, zonder op het Roe meensche grensstation te stoppen, de grens gepasseerd en het Zuidslavische grensstation bereikt. Om 8 uur des avonds zette hij in den salonwagen welke aan de Orientexpress Boekarest Milaan gekoppeld werd, de reis Agram en Laibach naar Triest Zwitserland voort. Toen gistermorgen te 8.25 uur extratrein, waarin zich koning Carol en zijn gevolg, waaronder madame Lupescu, aan het Italiaansch-Zuidsla- vische grensstation Postumia aan kwam, was, aldus United Press, het perron op enkele Italiaansche politie beambten na, volkomen leeg. Geen enkele Roemeen was ter begroeting aanwezig. Behalve madame Lupescu bevonden zich nog 29 personen onder wie Qok enkele leden van het hof, zich in den trein. Na een kort oponthoud op het station Postumia, vertrok de trein in de richting Chiasso. Tijdens dit oponthoud verschenen noch Carol, noch madame Lupescu aan het ven ster. De gordijnen van waren gesloten. Bevolking zeer verontwaardigd Hamm werd aangevallen door En gelsche vliegtuigen, welke hun bom men lukraak op de stad wierpen. De R.K. Lieve-Vrouwekerk werd recht streeks door 2 bommen getroffen en MINISTERS AFGETREDEN Verscheidene leden der regeering Gigurtu hebben Zaterdag edn eed op koning Michael niet afgelegd, doch zijn op verlangen van generaal Anto nescu afgetreden. Het betreft den mi nister van binnenlandsche zaken, gene raal Popescu, den minister voor lucht- vaart en marine, admiraal Paisch, den minister voor het leger, generaal Nico- lescu en den minister voor de bewape ning, Priboianu. Generaal Antonescu heeft zich, met steun van de onder staatssecretarissen, zelf belast met de leiding van de betrokken ministeries, in de eerste plaats met dat van binnen landsche zaken. Ook zijn afgetreden de onderstaatssecretarissen in het mi nisterie van onderwijs, Tzoni, en het ministerie van luchtvaart, Topziu. De staatsleider, Antonescu, heeft bepaald, dat geen politicus Roemenië zonder zijn uitdrukkelijk schriftelijk verlof mag verlaten. De grensbewa king heeft order gekregen alle politici, die zonder verlof willen passeeren, on middellijk in hechtenis te nemen. De voorzitter van de vroegere libo Zie verder le blad, pag. 9 i len, waardoor branden en verwoestin gen ontstonden, alsmede een vijande lijke duikboot, welke in het dok lag, getroffen. De vijandelijke luchtmacht, welke door onze jachtvliegtuigen werd aangevallen, verloor 2 vliegtuigen, waarvan er een aan de kust en het andere boven zee neerstortte. Een derde vliegtuig is waarschijnlijk neer geschoten. Al 'onze vliegtuigen zijn met enkele gewonden aan boord naar hun steunpunten teruggekeerd. In de Roode Zee is een vijandelijk convooi door het luchtwapen aange vallen; een schip werd getroffen, zwaar beschadigd en door de beman ning verlaten. Een andere Italiaansche vliegtuig formatie heeft de haven van Aden ge bombardeerd en in een luchtgevecht èen vijandelijk jachtvliegtuig neerge schoten. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Vijandelijke vliegtui gen hebben Buna gebombardeerd en in duikvlucht met succes beschoten. van de Theems ten Oosten van Londen, waar groote branden ontstonden. Ook vielen bommen op een openbaar ge bouw. Zekere bureaux zijn ernstig ge troffen. Talrijke bommen, zoo wordt verder in het bericht gezegd, werden geworpen op de haveninstallaties en de dokken, waar een groote brand ont stond. Op andere plaatsen zijn opslagplaat sen beschadigd en verscheidene pinas sen verbrand. Uit deze berichten blijkt tevens, dat belangrijke verkeerscentra in het Londensche gebied beschadigd werden. De informatiedienst van het Britsche ministerie van luchtvaart verklaart, dat de luchtgevechten zich over het geheele gebied van Londen hebben af gespeeld en Zaterdagavond langer dan een uur hebben geduurd. Spitfires en Hurricanes stegen op om den eersten grooten aanval te verhinderen. Het ministerie van luchtvaart deelt mede: „de vijandelijke luchtaanvallen op Londen hebben zich verschillende malen herhaald en in grooteren om vang dan ooit te voren. Onze verdedi ging trad overal tegen den vijand op, terwijl de burgerlijke verdediging zich bewonderenswaardig heeft gedragen. De strijd duurt nog steeds voort”. Het hoofdkwartier van de Italiaan sche weermacht deelde gisteren mede Een van onze duikbooten heeft een vijandelijk oorlogsschip, dat in dé om geving van de zeeëngte van Gibraltar patrouilleerde, tot zinken gebracht. Eenheden bombardementsvliegtuigen, door jachtvliegtuigen vergezeld, heb ben het arsenaal van Malta aangeval-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2