Roemenië staat de Zuidelijke Dobroedsja af STADSNIEUWS De strijd ter zee MARIA-DAG OP HOUTRUST De bepalingen van het verdrag van Krajova 3 Dr. G. POSTMA OVERLEDEN de DOOR AUTO AANGEREDEN politiek, die belichaamd Duizenden deelnemers als volgt ZWEDEN bü DE BOSCHKANTKERK. RUSLAND. GEEN GEBROKEN GLAS OP DEN RIJWEG GOOIEN DE VERDUISTERINGSMAAT- REGELEN EN HET VAST- RECHTTARIEF uur de wereldoorlog als ministerpresdient de aansluiting van Zevenburgen bij Roe menië ten uitvoer legde. Deze betooging is door Antonescu verboden. Er werd geen poging gedaan om de betooging desondanks te hóuden. loos te stellen. Gemengde commissies zullen zorgen voor de tenuitvoerlegging van deze overeenkomst. Italiaansche duikbooten in den Atlantischen Oceaan Het schijnt, dat de aanwezigheid va Italiaansche duikbooten in den Atlan tischen Oceaan aanleiding heeft gege ven tot heftige verwijten van de autori teiten in Engeland aan de autoriteiten te Gibraltar, aan wie wordt verweten, dat zij de Straat onvoldoende hebben bewaakt, meldt Stefani uit Tanger. NEDERLANDSCH INSTITUUT VOOR ALGEMEENE VOORLICHTING van op Zaterdag a.s. wederom in gebruik. De Boschkantkerk, aan de Princesse- gracht, welke sedert 10 Mei 1.1. buiten dienst werd gesteld, zal met ingang van Zaterdag a.s. weer in gebruik genomen worden. OPENLUCHTMUZIEK IN SCHEVENINGEN Gisterochtend werd van 11 tot 12 uur in Scheveningen een uitvoering van openluchtmuziek gegeven door het mu ziekcorps van het regiment Generaal Göring, onder leiding van dirigent Friess. HAAGiSCHE COUKAJN i VA1N MAAlSiJAG 9 i-ckunjcm COLLECTE NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. De heer L. Hoejenbos, directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, zal morgen avond 7 uur spreken voor de Gemeen telijke Telefoon-radio, te beluisteren op programma 9, over de collecte ten bate van het werk van de Reclas^eerings- instellingen van alle gezindten, welke met toestemming van de bevoegde autoriteiten zal worden gehouden op Zaterdag 14 September a.s. Collectanten kunnen zich aanmelden bij het secretariaat Fultonstraat 191, telefoon 332345. de Zuidelijke Dobroedsja naar het moe derland te kunnen mededeelen. Het desbetreffende verdrag is Zaterdag middag te Krajova onderteekend. De terugkeer van de nieuwe provincie zal in de grenzen van 1912 geschieden. Met dit verdrag van Krajova zijn de ketenen van Neuilly geslaakt en is de gerechtigheid hersteld. Het Boelgaar- sche volk heeft recht, zich over het gebeurde te verheugen. In dit belang rijke uur is het de plicht van de Boel- gaarsche regeering de geniale leiders van Duitschland en Italië, Hitler en Mussolini, te danken, die de verstevi ging van den vrede op den Balkan verhoogd hebben. De toespraak besloot met een beroep tot samenvoeging van alle krachten rond den troon van den koning. DE VOORZITTER VAN „KATHOLIEK ’s-GRAVENHAGE” DE HEER BORGHOLS, PLOTSELING OVERLEDEN Een lezer maakt er op attent, dat, nu van politiewege er op gelet wordt dat door het'rijdend verkeer zooveel moge lijk rechts wordt gehouden, het onge- wenscht is dat men gebroken glas langs de trottoirs of midden op de straten neergooit, zooals tot op heden nog maar al te vaak gebeurt. Een lekke band is dan de tol. die de rechtshoudende fietser moet betalen. Radiorede van Filof Ter gelegenheid van de onderteeke- ning der Boelgaarsch-Roemeensche overeenkomst heeft de Boelgaarsche ministerpresident professor Filof Za terdagmiddag over alle Boelgaarsche zenders een toespraak gehouden, waar in hij zeide: Ik ben verheugd den terugkeer van De Britsche garantie bleek een door een oplichter opgesteld waardeloos papier te zijn. Thans is voor Roeme nië dit verleden afgesloten. Er hebben zich aan het hoofd van het land nieuwe krachten gesteln, die reeds lang de vernieuwing van den staat, ook naar binnen, geëischt en daarvoor tot dusver tevergeefs gestre den hebben. Ook de buren van Roemenië hopen en wenschen een gelukkige wending. Het Roemeensche volk, zoo besluit de Diplo, heeft alle kansen om na de zelf gekozen reorganisatie aan zijn staat een zoodanigen vorm te geven, dat hij door zijn consolideering niet slechts het welzijn en de wederge boorte van de eigen natie bevordert, doch ook in het nieuwe Europa als een waardevol geacht lid aan den ko menden gemeenschappelijken opbouw medewerkt. Het afgestane gebied Het afstaan van de Zuidelijke Do broedsja betreft de vroegere Roemeen sche bestuursdistricten Kaliakra en Dorostolo, met de steden Dobritsj, Si- rlista, Tutrakan, Baltsjik en Kawarna. Het vroegere Roemeensche gebied, dat aan Boelgarije komt, omvat 7726 vier kante km, met in totaal 78.000 inwo ners, waaronder de Boelgaren op de eerste, de Roemenen op de derde plaats staan. Naar de Moskousche radio mededeelt, heeft het presidium van den oppersten sovjet der sovjet-Unie een bijzondere bepaling uitgevaardigd over de uitbrei ding van het staatsburgerschap der sovjet-Unie op de burgers van de Est- landsche, Letlandsche en Litausche sovjet-republieken. Alle personen, die vroeger het Estlandsche, Letlandsche of Litausche staatsburgerschap hadden en die hun woonplaats in de drie Oostzee- staten hebben, verkrijgen van den dag af der aansluiting der Oostzeestaten aan de sovjet-Unie het sovjetrussische staatsburgerschap. Die burgers der Oostzeestaten, die zich op het oogenblik in het buitenland bevinden, moeten zich tot en met 1 November van dit jaar bij de bevoegde diplomatieke of consulaire vertegenwoordigingen der sovjet-Unie melden en kunnen dan eveneens het sovjetrussische staatsburgerschap ver krijgen. OVERTREDING VERDUISTE NGS- GEBOD In den nacht van Zaterdag op Zondag voldeden de lantaarns van 1 motorrij tuig en 43 rijwielen niet aan de voor geschreven verduisteringsvoorschrif- ten, terwijl 14 gebouwen niet voldoende waren verduisterd. Acht fietsen werden in beslag genomen. In den afgeloopen nacht waren 50 rijwielbezitters in overtreding en 20 fietsen werden in beslag genomen. Lichtuitstraling werd in 17 woonhuizen waargenomen. Boelgarije viert feest Het geheele Boelgaarsche volk heeft gisteren, naar het D.N.B. uit Sofia meldt, den terugkeer van de Zuidelijke Dobroedsja gevierd. Overal en in het bijzonder in de hoofdstad zijn betoo- gingen gehouden. Te Sofia is een plech tige kerkdienst gehouden, waaraan werd deelgenomen door koning Boris, de koningin, de regeering, het legerbe- vel, het parlement en de vertegenwoor digers van organisaties. Daarna trok een feestelijke stoet door de straten. Voor de gezantschappen van Duitsch land en Italië groetten de voorbijtrek kende colonnes met opgeheven arm en ovaties aan Führer en Duce. Alle stan den namen aan den optocht deel. Des avonds werd een fakkeloptocht gehou den. Vandaag zal de arbeid stilliggen. De minister van justitie heeft een algemeene amnestie aangekondigd. CONCERT IN HET MILITAIR HOSPITAAL Op Vrijdag j.l. gaf de orkestvereeniging „Ons Genoegen” onder leiding van de di- rigente Louise Garnier, een concert voor de soldaten in het Militair Hospitaal in de Muzenstraat. Medewerking verleenden mevrouw Pij pers de Waal, sopraan, aan de piano bege leid door den heer Pijpers. Genoemde soliste oogstte veel succes, vooral door het zingen van eenige populaire composities, welke op uitstekende wijze geaccompag neerd werden. Ook de orkestvereeniging „Ons Genoe gen” had veel succes. Zij kan met voldoe ning op dezen welgeslaagden avond terug zien. Vooral de marschen vielen bij de militairen zeer in den smaak. Na een woord van dank van een der officieren, werd de avond besloten met „Hoch Hei- decksburg”. Engelsche vloot uit Gibraltar vertrokken De in Gibraltar gestationneerde En gelsche vloot is in de richting van de Middellandsche Zee uitgevaren. Een Britsch konvooi, bestaande uit 6 koop vaardijschepen en begeleid door oor logsschepen en vliegtuigen is naar den Atlantischen Oceaan vertrokken. Noorsch schip vergaan In La Coruna Spanje) is een vis- schersboot binnengeloopen, die 21 schipbreukelingen aan boord van een Noorsch vrachtschip aan boord had ge nomen. De naam ven het schip is niet bekend. Nog 24 leden der bemanning worden vermist. Chineezen weigeren op Engeland te varen Begin Juli hadden 30 Chineesche ma frozen en stokers van een Engelsche tankboot bij hun aankomst te Lissabon geweigerd de reis naar Engeland voort te zetten. Zij waren toen door de Portu- geesche politie aangehouden en in de gevangenis opgesloten. Gisteren zijn deze Chineezen aan boord van het Portugeesche stoomschip „Nassa” naar Afrika vertrokken, om vandaar uit naar hun land terug te keeren. Duitschland ontkent torpedee- ring troepenschip In bevoegde Duitsche kringen wor den de berichten uit Londen gedemen teerd als zou.tengevolge van de actie van een Britschen onderzeeër het Duit sche troepentransportschip Marion” in het Kattegat getorpedeerd zijn. Ge noemde kringen verklaren, dat er geen troepentransportschip met dien naam bestaat en dat er in den laatsten tijd geen Duitsche troepentransport schepen tot zinken zijn gebracht. In gelijke kringen verklaarde men, dat het aan de Duitsche marine toebehoo- rende transportschip „Pionier” groot 3285 ton, dat regelmatig transport- vaarten naar Noorwegen doet, onlangs beschadigd werd, terwijl het door het Kattegat voer. Deze beschadiging zou echter niet het gevolg zijn van vijande lijk ingrijpen. De manschappen en de Duitsche soldaten, die op het schip op reis naar het vaderland waren om daa hun verlof door te brengen, waren gedwongen het schip te verlaten. Er zouden daarbij slechts weinige men- schenlevens te betreuren zijn. Zaterdagmiddag werd in het konink lijk slot van Krajova de Roemeensch- Boelgaarsche overeenkomst over het afstaan van de Zuidelijke Dobroedsja aan Boelgarije onderteekend. Krach tens deze overeenkomst staat Roeme nië het geheele gebied der Zuidelijke Dobroedsja met de grenzen van 1912 af. De voorwaarden van de overeen komst luiden als volgt: 1. Onmiddellijk na de ratificatie zul len militaire grensafbakeningscommis sies van Boelgarije in samenwerking met Roemeensche commissies de nieu we grens nauwkeurig afbakenen. 2. Op 15 September komen de ver tegenwoordigers van de civiele autori teiten in de Dobroedsja voor het be zetten van de staats- en openbare gebouwen. 3. Op 20 September om negen zullen de Boelgaarsche troepen grens overschrijden en binnen 10 da gen het gebied van de Zuidelijke Do broedsja bezetten. 4. Binnen 3 maanden na de ratifica tie van de overeenkomst zal de voor geschreven verhuizing van de Roe meensche bevolkingsgroepen van de Zuidelijke Dobroedsja en van de Boel gaarsche bevolkingsgroepen van de Noordelijke Dobroedsja voltooid zijn. 5. Voor de overige bevolking in an dere gebieden van beide landen is een termijn Van een jaar bepaald oor het vrijwillige verhuizen. 6. De Boelgaarsche staat verplicht zich binnen 2 begrootingsjaren een be drag in lei te betalen, overeenkomende met 450 miïlioen lewa. 7. De Roemeensche staat verplicht zich, de Boelgaren in de Noordelijke- en Zuidelijke Dobroedsja voor alle in ningen en inbeslagnemingen schade- Een tragische gebeurtenis heeft een schaduw geworpen op den Maria-dag, welke gisteren op Houtrust in Den Haag werd gehouden. Nadat de heer H. J. Borghols, voor zitter van het comité „Katholiek ’s-Gravenhage”, het openingswoord had gesproken, hield de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, een rede, waarna deze zich verwijderde om zich gereed te maken voor het lof. De heer Borghols had op een stoel plaats genomen, doch werd plotseling onwel en gleed op den grond. Daar zijn toe stand zich ernstig liet aanzien, werd hij bediend door rector Bokeloh. Korten tijd daarna werd medegedeeld, dat de heer Borghols stervend was en kort daarna overleed hij. De aanwezigen baden hierna gezamenlijk voor zijn zie- lerust. Vele duizenden waren gisteren op Houtrust bijeengekomen om den Maria- dag te vieren. De kleurige vlaggen en uniformen van de diverse jeugdvereenigingen ga ven aan het geheel een vroolijk aan zien. Onder de aanwezigen merkten wij on der meer op mgr. van der Tuyn, de oud-ministers Deckers en van Schaik en oud-wethouder Quant. Na de openingsrede van den heer Borghols, waarin hij de beteekenis van Mariadag naar voren bracht, eerde de jeugd Maria, Koningin van den Vrede. Aan een der lange zijden van het ter rein stond een groote beeltenis van Ma ria en hiernaast en ervoor stelde de jeugd zich op met de vaandels en met bloemen. Gezamenlijk werd hierna gebeden. Vervolgens kreeg mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, het woord. Spr. vond het een schoone gedachte om op Mariadag in onverdeelde eenheid hulde te brengen aan Maria. Wij zijn overgelukkig dat God ons Maria tot Moeder gegeven heeft. Zij is het trouw ste beeld van eindelooze barmhartig heid en liefde. Wij weten dat wij schuldig staan te genover God en daarom hebben wij een moederlijke voorspraak noodig Hem en dat zal Maria zijn. Gij allen weet, aldus spr., wat een moeder is voor haar kinderen. Het meest geeft zij om die kinderen, die in nood en in lijden zijn. Nu begrijpen wij, waarom God ons U gegeven heeft. Wees een voorspraak voor ons bij Uw Zoon, Maria en smeek vergiffenis af voor ons en voor al onze broeders en zusters, die U misschien niet kennen. Gij zijt onze laatste toevlucht en hoop. Maria vraagt van ons, dat wij Haar wegen onderhouden en volgen zullen. Wij moeten ons hart geven aan Haar. Dat is het schoonste geschenk op haar feestdag. Spr. smeekte den zegen af voor de jeugd en voor ons Vaderland en bad om een spoedigen en rechtvaardigen vrede. Tot slot gaf hij allen de zegen. Daar na celebreerde mgr. Huibers het Pon tificaal Lof, waarmede de middag werd beëindigd. werd op de kaart van de overwinnaars en hun Leeraar aan het gymnasium aan Laan van Meerdervoort bleef van het z rale partij Constantin Bratianu heeft zijn aanhangers aangespoord in dezen moeilijken tijd de regeering-Antonescu hun vollen steun te geven en zich te onthouden van alle openbare betoogin- gen. De nationaal-zaranistische boeren partij noemt het aftreden van Carol een vanzelfsprekende gebeurtenis, die reeds lang te voorzien was en betuigt den nieuwen koning Michael haar ge voelens van trouw en toewijding. De beweging van professor Cuza juicht eveneens de nieuwe ontwikkeling toe en wijst er op, dat zij beslist elke deelname aan de regeeringen van het oude 'systeem van de hand heeft ge wezen. Gisteren is de evacuatie van de vier de zóne van Zevenburgen, in overeen stemming met de overeenkomsten, vol trokken. In het Engelsehq lagerhuis is Za terdag medegedeeld, dat tot dusverre 14.600 Engelsche kinderen naar Ca nada zijn geëvacueerd. Een Engelsche versperringsballon dreef Zaterdagmiddag over de streek van Skurup en Blaentarap in Zweden. Hij beschadigde een reeks telefoondra den en lichtleidingenn .waardoor dee- len der stad Trelleborg in het duister werden gedompeld. Het bericht, als zou de vroegere Fransche staatsman Tardieu zijn opge nomen in een krankzinnigengesticht aan de „Cote d’Azur, en zijn geheugen hebben verloren, wordt tegengesproken door de „Guerrier du Centre”. Tardieu verblijft, volgens het blad, bij vrienden te Limoges. Hij moet nog verpleegd worden, doch den laatsten tijd heeft men een duidelijken vooruit gang geconstateerd. De Engelsche „kroningslocomo- tief” welke ter gelegenheid van de kro ning van George V in dienst gesteld werd en daarna steeds den koninklijken trein heeft gereden, zal thans eveneens tot schroot worden gemaakt, teneinde vijftig ton materiaal voor bewapenings- doeleinden op te leveren. Volgens een communiqué te Hel sinki is de toestand van president Kallio, die sedert eenigen tijd ernstig ziek is, Zaterdag iets verbeterd. De „Diplo” over den troonafstand van koning Carol De troonafstand van koning Carol beteekent de slotstreep onder een il- lusie-politiek, waarvan de zwaar wegende gevolgen noodzakelijk tot uiting moesten komen op het oogen blik, waarop de werkelijkheid gebie dend haar recht verlangde. Tot deze conclusie kwam Zaterdag de „Deutsche diplomatische politische Korrespoqdenz” in een commentaar op de troonwisseling in Roemenië. Als een der meest bevoordeelde vruchtgebruiken van de Parijsche vooorstadsverdragen heeft Roemenië, geopteerd voor een politiek, waarbij alles gezet toenmalige systeem. In deze werd in den naam Titulescu, meende men in Boekarest een hechten grond slag te hebben, om voor alle tijden en naar alle zijden de conjunctuurwinst voor zich te kunnen behouden. Wan neer ondanks alles bepaalde realiteiten zich baan konden breken, dan dit beperkt tot het gebied economische leven. Desondanks bleef echter de eigen lijke politieke richting de oude, de Westelijke mogendheden golden ook verder voor den Roemeenschen staat als het fundament, waarop men ten slotte de veiligheid van den staat ge waarborgd achtte. De formeele garan tie, die men van Engeland accepteer de, de intriges van een Tilea, die men rustig toeliet, en tenslotte de geheim houding, waarmede men eerst te Boe karest de ernstigste Britsche sabotage- pogingen dacht te verdoezelen, waren onbetwistbare getuigenissen van een houding, die reeds lang niet meer in overeenstemming was met een gezon den werkelijkheidszin. Verzet tegen deze politiek, alsmede tegen hen, die van het „internationa lisme van de Geneefsche soort profi teerden, werd niet geduld. Koning Carol zelf echter droeg de verantwoordelijkheid ook voor de ge volgen. Toen in Europa de door de toenmalige vrienden van Roemenië ontketende oorlog uitbrak, bleek spoe dig, hoe wrak het geheele fundament was, waarop de Roemeensche politiek DE LICHTGEVENDE VERKEERS- BAND VOOR WIELRIJDERS EN VOETGANGERS De Studio, „De Nachtgids”-direc- teur de heer A. van Dijk, brengt een practischen, lichtgevenden verkeers- band in den handel. Het .is een cel- luloid-band, beplakt met een reepje stof, die met lichtgevende verf is be streken. Men behoeft dezen band slechts enkele oogenblikken bij een gloeilampje te houden. Daarna heeft het praeparaat een nagloeiingstijd van drie uur. De wielrijder, die om eiken arm zoo’n band bij wijze van manchet draagt, zal dus in de duisternis rich ting kunnen aangeven. De Ijzeren Garde De leider, van de Ijzeren Garde, Hor ia Sima, hééft in overeenstemming met den staatsleider Antonescu tot na der order alle demonstraties van zijn legionairs verboden. Er zal een legio- nairs-politie worden ingesteld voor het verrichten van bewakingsdiensten en het handhaven van de openbare orde. Arrestaties te Boekarest Naar United Press uit Boekarest meldt, zijn opnieuw een aantal hoog geplaatste persoonlijkheden gearres teerd. Daaronder zouden zich -doch hiervan kon geen bevestiging verkre- i gen worden een aantal hooge offi cieren van het leger bevinden. Telegramwisseling tusschen Antonescu en Hitler De staatsleider Antonescu heeft den Führer het volgende telegram gezon den: „Excellentie. De eerste gedachte van het Roemeensche volk op dezen histo- rischen dag, waatop het zijn gezonde kracht terugkrijgt, is de plicht uwe excellentie zijn vertrouwen in het groo te Duitsche volk en zijn grooten leider tevens met zijn vertrouwen in de be scherming van zijn heden en dé hoop op zijn toekomst tot uitdrukking te brengen. De Führer heeft hierop geantwoord: - „Ik dank uwe excellentie oprecht voor de vriéndelijke boodschap, welke u mij bij hét aanvaarden van de Roe meensche regeering hebt doen gewor den. Ik ben ervan overtuigd, dat bij de nieuwe ordening van Europa, de toekomst van het Roemeensche volk in nauv/é verbinding met de asmogend heden Duitschland en Italië beschermd is. Uw opbouwend werk in het nieu we Roëmenië zal door mij en het Duitsche volk steeds met warme be langstelling gevolgd worden’. De ontruiming van Zevenburgen gebouwd was. In een officieel communiqué te Boekarest wordt medegedeeld, dat de evacuatié van de derde zone van Zevenburgen overeenkomstig de ver dragsbepalingen op 7 September is ge schied. Tusschen de beide deelen van Zeven burgen n.l. het aan Hongarije afgesta ne deel en dat, hetwelk bij Roemenië is gebleven, vindt reeds thans, terwijl de bezetting door Hongarije nog aan den gang is, een levendige bevolkings- uitwisseling plaats. Met elkander in overeenstemming zijnde waarnemin gen geven aan, dat de stroom land verhuizers uit de aan Hongarije toege wezen gebieden geringer is dan die in tegenovergestelde richting. De nationalistische organisaties der in Boekarest wonende Zevenburgers hadden hun leden opgeroepen tot een betooging voor het monument van den staatsman Jon Bratianu, die na den In den Haag is opgericht het Neder- landsch Instituut voor Algemeene voor lichting, dat zijn zetel heeft in het per ceel Stadhoudersplein 3. Het is geen toevalligheid, dat juist in deze moei lijke tijden een dergelijke zaak is op gericht, want de ervaring heeft geleerd, dat juist dan het aantal vragen op het gebied van handel en gezinsleven het grootst is. De leiders van dit opgerichte bureau hebben een staf van bekwame medewerkers om zich heen verzameld. Daardoor kan het instituut antwoord geven op de meest verschillende vra gen en wat meer zegt juist antwoor den. De werkwijze van het instituut is als volgt. Ieder kan voor een zeker maandelijksch bedrag abonné worden. De abonné’s hebben het recht van on beperkt vragen stellen, hetzij telefo nisch, mondeling of schriftelijk. De antwoorden op de vragen worden al leen schriftelijk gegeven. Behalve dit „U vraagt en wij schrij ven” zullen er tevens voor de abonné’s eenmaal in de week lezingen georga niseerd worden over brandende kwes ties in de bioscoopzaal van het Insti tuut Schoevers. De medewerkers hebben thans op een ongedwongen bijeenkomst met elkaar kennis gemaakt, terwijl de directeuren de heeren R. M. Goddard en J. T. H. Rijken voor persvertegen woordigers een uiteenzetting gaven van doel en werkwijze van het insti tuut Het ministerie van buitenlandsche zaken te Stockholm deelt mede, dat Zaterdag te Moskou een overeenkomst over den goederenruil, een betalings- accoord en een credietovereenkomst tusschen Zweden en de sovjet-Unie zijn onderteekend. In het eerste jaar der overeenkomst zal de wederzijdsche goederenruil de waarde van 150 mil- lioen kronen bereiken. Zweden levert aan de sovjet-Unie wielen voor spoor wagens en ander spoorwegmateriaal, werktuigmachines, kwaliteitsstaal, ko gellagers en andere uitrustingsvoorwer- pen. De sovjet-Unie levert olieproduc ten, graan, veevoer, mangaan, enz. Zweden verleent de sovjet-Unie voor den tijd van 5 jaar een crediet van 100 miïlioen kronen tegen een rente van Vh. pCt. MEN ZAL PER KWH NIET MEER BEHOEVEN TE BETALEN DAN VOLGENS HET NORMALE LICHTTARIEF De beperking van het electriciteits- verbruik, waartoe de verduisterings- maatregelen wellicht zullen leiden, zal tengevolge kunnen hebben, dat het vastrechttarief een over een geheel jaar genomen gemiddelden stroom- prijs oplevert, die den prijs van het normale lichttarief 0,20 per kwh te boven gaat. In verband hiermede zoo ver nemen wij hebben B. en W. van ’s-Gravenhage bepaald, dat in Mei 1941 ten aanzien van alle verbruikers met vastrechttarief (oppervlaktarief, winkeltarief en bedrijfstarief) zal wor den nagegaan of gedurende het tijd vak, gelegen tusschen de meteropne- ming van omstreeks 1 Mei 1940 en de meteropneming van een jaar later, de gemiddelde prijs al dan niet hooger is geweest dan de prijs, die bij toepas sing van het normale lichttarief zou zijn betaald. In het eerste geval zal jian de verbruikers restitutie verleend worden tot een zoodanig bedrag, dat in ieder geval niet meer wordt betaald van den prijs volgens het normale lichttarief. Verbruikers met winkeltarief en be- drijfstarief, die tenminste gedurende een jaar geen wijziging in de grootte van hun installatie hebben aa ge bracht, blijven in de gelegenheid de capaciteit van hun installatie te ver minderen en een herziening van het maandelijksch vastbedrag aan te vra gen. HET BERLIJNSCHE PHILHAR- MONISCH ORKEST SPEELT VOOR DE WEERMACHT Het Berlijnsche Philharmonisch Or kest heeft Zaterdagavond in het Ge bouw van K. en W. het eerste concert gegeven, van een reeks van concerten, welke dit orkest zal geven voor de Weermacht. Na den Haag gaat de reis naar Am sterdam, Utrecht, Antwerpen, Luik, Brussel, Gent, Brugge, Ostende, Rijs- sel, Parijs, Versailles, Fontainebleau, Metz en Straatsburg. De ingang en het podium van het gebouw waren versierd met bloemen en palmen. De zaal was geheel gevuld, voornamelijk met leden van de Duit sche Weermacht. De Rijkscommissaris Seyss Inquart en de militaire be velhebber van het bezette Nederland- sche gebied, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, woonden eveneens het concert bij. Dr. G. Postma, leeraar in de natuur lijke historie aan het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort, is Zater dag om ongeveer 12 uur s middags op den Waalsdorperweg door een auto aangereden. Hij bekwam zwaar letsel en is in den daarop volgenden nacht in het ziekenhuis aan den Zuidwal over leden. Ter nagedachtenis aan den heer Postma had hedenochtend in de aula van het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort een bijeenkomst plaats van leeraren en leerlingen. Dr. J. van Ijzeren, rector van dit gymnasium, sprak een gedachtenis rede uit, waarin hij o.m. het volgende zeide. Het is wel een droevig begin van den nieuwen cursus: nog vóór de lessen aanvingen, heeft een onzer meest gewaardeerde leeraren het leven verloren. Zaterdag praatten wij nog met hemeen half uur later werd de heer Postma door een auto aan gereden, waardoor hij het leven liet. Een groot verlies wordt geleden door den huiselijken kring alsook door zijn vakgenooten. De voornaamheid den heer Postma was gebaseerd de zuivere onaantastbaarheid van zijn karakter, op de strengheid van zijn plichtsbetrachting, op zijn liefde voor zijn werk en voor zijn leerlingen, op zijn liefde voor de levende natuur, al dus dr. van Ijzeren. Dat de heer Postma de belangstelling van zijn leerlingen steeds wist te wekken, bleek heel duidelijk uit het geven van bio- logie-onderwijs. In dit moeilijke, ge heel nieuwe werk, dat hij op verzoek ter hand nam, kon Postma zich ge heel uitleven. Daarbij liet hij het ini tiatief van de leerlingen eveneens gel den. Spr. gewaagde voorts van de vreug de, welke de heer Postma steeds in den arbeid vond en zijn scherpzinnig heid, waardoor hij altijd ontdekte wat voor de leerlingen belangwekkend was in het leven van plant en dier. Geen „pluizers-werk werd verricht, aldus spr., dat de verontwaardiging zou kunnen wekken van kinderen, bij wie de liefde tot de natuur was aangebo ren. De ontleding zelve had tot doel en resultaat die liefde te versterken. In de 29 jaren, waarin de heer Postma aan het gymnasium verbonden is ge weest, heeft het onderwijs in de na tuurlijke historie een zeer hoog peil bereikt. Dit bewijst wel de tallooze, door oud-leerlingen verworven maat schappelijke posities. Zoo hebben wij een voortreffelijken leeraar verloren, aldus besloot dr. van Ijzeren, maar niet minder zullen wij het verlies gevoelen van een trouwen vriend, die belangstelde in ons allen. Hij kwam steeds uit voor zijn begin selen, ook waar die afweken van die der meesten, maar die tevens een ieder de vrijheid van eigen inzicht gunde. De figuur van dr. Postma zal steeds in zuiverder sfeer in onze gedachten terugkeeren, steeds grooter zal de eer bied worden voor hem, waaraan wij zooveel te danken hebben, aldus spr. Hiermede was deze korte plechtig heid ten einde. xj x_-zi.l> x XX O X x> xx BURGERS UIT DE OOSTZEE-STATEN KRIJGEN RUSSISCHE NATIONALITEIT VERSPREIDE BERICHTEN V.- ECONOMISCHE OVEREENKOMST MET RUSLAND

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3