GEMENGD NIEUWS B! FINANCIEEL Hereeniging der Neder landsche arbeiders De Maastunnelbouw vordert gestadig '"IIENLAND Sociale bijslag voor Nederlandsche arbeids krachten in Duitschland HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD PAGINA 2 VUURZEE TE WOLFHEZE ONDERWIJS EN KERK BEDROG IN KOOPWAAR VEREENIGINGEN ALGEMEENE VERGADERING VAN AQUARIUMHOUDERS- BEWONERS SPRINGEN UIT BRANDEND HUIS ONVOORZICHTIGHEID MET EEN PATROON RINGEN EN DIAMANTEN TER WAARDE VAN TIEN MILLE VERDUISTERD aangevangen NIEUWE BEPALINGEN VOOR HET VERZEKERINGSBEDRIJF In de tweede 13 weken 13 weken Rede van commissaris Woudenberg voor bijeenkomst van het N.V.V. Waterwerk aan den linkeroever Sigaret veroorzaakt brand i het pakje lichte de Gehuwden Nederlandsche Div bew. hen finan- In de eerste tot 1 kind met 2 kinderen met 3 kinderen met 4 kinderen met 5 kinderen met 6 en meer k. de de ƒ1.50 „2.— 2.50 3.— 3.50 „4.— en H„ is Minderwaardige tabak in den handel gebracht Dezer dagen heeft een t” X- -XX.. X- nxx..., gedaan, dat de inhoud De kostwinners van aan cieel afhankelijke familieden zijn in deze regeling eveneens opgenomen. Fundamenteel worden alle kinderen beneden 14 jaar voor het - vaststellen van den socialen bijslag in aanmerking genomen. Hetzelfde geldt ook voor kin deren van 14 tot 21 jaar, voor zoover Voorschotten voor het aan schaffen van werkkleeren Aan Nederlanders, die in Duitsch land gaan werken, worden behalve de sociale bijslag, op verzoek ook voor schotten verleend voor het aanschaffen van werk- en onderkleeren, schoenen enz. De hoogte van dit voorschot bedraagt voor iederen arbeider 20 gulden. Het wordt in kleine termijnen terugbetaald en kan later onder bepaalde omstan digheden worden gestaakt. Voor het aanschaffen van kleeren worden door de distributiekantoren bijzondere pun ten of kleerenkaarten verleend. Als bijzonder verteergeld gedurende de reis naar het arbeidsveld in Duitsch land ontvangt reder arbeider vier gul den. Zij, die niet in het bezit van eenig geld zijn, hebben dus de middelen om voor de reis mondvoorraden te koopen. Het verleenen van een socialen bij slag is alleen ingesteld met het doel de minder bedeelde kringen der bevolking te helpen. De werkende menschen, die in het genot van dezen bijslag komen, verplichten zich daarmede tot arbeids- lust en werkzaamheid. Arbeid en socialisme behooren bij el kaar en vormen een onscheidbare een heid. zij op school gaan of een vakopleiding krijgen. Bovendien worden cok die kin deren in aanmerking genomen, onver schillig hoe oud zij zijn, die volgens een medisch attest wegens lichamelijke of geestelijke afwijkingen niet in eigen onderhoud kunnen voorzien en onder houden moeten worden. J. van Bijsterveld, Tegelen. S t u u r 1 i e d e n-e x a m e n. Geslaagd alhier voor Isten stuurman gr. handelsvaart de heeren A. Krijgsman en H. D. A. Götz; voor 2en stuurman groote handelsvaart de heeren B. Beijl en J. de Kok. EXAMENS Notarieel examen. Geslaagd alhier voor deel I de heer W. Zaterdagmiddag is te Leiden na een langdurige ziekte overleden de heer W. F. K. de Kievit, gep. hoofdambtenaar, adj.- boekhouder der stedelijke lichtfabrieken te Leiden. Voor welken tijd wordt de sociale bijslag uitgekeerd? Zooals reeds gezegd, is de sociale bijslag een extra-uitkeering, opdat de gezinnen der Nederlanders, die in Duitschland werken, de mogelijk heid hebben, terug te keeren tot ge zonde economische en financieele ver houdingen. Het verleenen van een so cialen bijslag is voor den duur van 26 weken vastgesteld. Daarbij is natuur lijk voorwaarde dat hij. die den socialen bijslag ontvangt, ook den geheelen tijd 26 weken in Duitschland werk zaam is. De bijslag kan dus niet uitge keerd worden aan hen, die hun ar beidsveld in Duitschland verlaten heb ben. Radiorede comité voor de zomerpostzegels De radiorede voor de zomerpostzegels door den voorzitter van'het centrale pro- paganda-comité voor de zomerzegels 1940, prof. mr. C. P. M. Romme, is thans defi nitief vastgesteld op morgenavond om 9.25 uur. Zij zal voor de A.V.R.O.-micro- foon worden uitgesproken. Restituties bij uitvoer van eieren Tot dusverre werden bij uitvoer van eieren aan de exporteurs uitkeeringen verleend, welke ten doel hadden de be taalde invoerheffing op het veevoeder aan de pluimveehouders terug te geven. Nu er geen veevoeder meer wordt ingevoerd, is er geen aanleiding hiermede voort te gaan. Dienovereenkomstig zullen met in gang van heden geen restituties bij uit voer van eieren en eiproducten meer ver leend worden. Tot welk bedrag wordt de sociale bijslag verleend? De Nederlander, die in het Duitsche Rijk gaat werken, ontvangt, onverschil lig of hij werkloos is of niet, gedurende de eerste twee weken, dat hij in Duitschland werkzaam is, de volle on der steuning, welke hem ook geduren de zijn werkloosheid werd uitgekeerd pf die hem, indién hij werkloos zou worden, uitgekeerd zou moeten wor den. Na afloop van deze twee weken, treedt de regeling ten aanzien van een Leiderswissteling van Nationaal Front te Amsterdam Onder dankzegging voor de bewezen diensten en de betoonde toewijding, is door den leider van Nationaal Front met ingang van 6 Sept. j.l. op diens verzoek, ontheven uit zijn functie als afdeelingsleider van Amsterdam mr. J. Th. Starkenburg, terwijl met ingang van denzelfden datum als zoodanig is benoemd mr. J. H. Haitsma Mulier. Koopman in de hoofdstad gearresteerd De politie heeft een ruim 40-jarigen koopman, wonende op een der grachten, te Amsterdam, gearresteerd, wegens ver duistering van een partij gouden ringen, waarvan vele bezet met diamanten, tot een totale waarde van plm. tien mille. De eigenaar van deze kostbaarheden had zijn collectie den koopman in commissie gegeven, aldus het ,,Handelsblad”. Dank zij een gemeenschappelijken kennis was de eigenaar met den koopman in connec tie gekomen. Ja, de koopman wist wel koopers voor de ringen. En op een con ferentie in een café wist de koopman zulke prachtige verhalen omtrent zijn relaties en zijn zakencapaciteiten op te hangen, dat de eigenaar den man zijn collectie ter verkoop toevertrouwde. Hij gaf alles mee maar zag er nooit iets van terug De politie werd tenslotte in de zaak gemengd en zij slaagde er niet alleen in den oneerlijken koopman aan te houden, doch tevens de kostbaarheden te achter halen en in beslag te nemen. De koopman had alles in pandhuizen beleend en geld te eigen bate aangewend. Zaterdagmorgen omstreeks 8 u. is uit ’t water van het Havenfront te Amsterdam opgehaald het lijk van een onbekend manspersQon van het volgende signalement: Lang 1.90 meter, oud tus schen 45 en 50 jaar, donkerblond achter over gekamd haar, bol gezicht, flink postuur, gekleed In grijs overhemd met roode streep. Om hals donkere grijze das met wit streepje. Droeg verder rood bruine lage schoenen met rood-bruin ge breide sokken, was overigens geheel naakt. Aan rechterhand een gladde gou den ring, aan linker een gouden ring met monogram (onleesbaar). Voorts waren in het overhemd manchetknoopen. waarin ongeveer 8 niet te ontcijferen letters en een portret van een man met lang haar Dengenen die omtrent voornoemd lijk in- 'ichtinpen kunnen verschaffen, wordt verzocht zich te willen vervoegen aan het politiebureau, Warmoesstr*»! Met de regelmaat van de klok gebeu ren de werkzaamheden van den Maastun nelbouw te Rotterdam. Zaterdagmorgen is het negende tunnelstuk van de Waalhaven versleept naar zijn plaats in de rivier en daarmede is een begin gemaakt van het werk in het water aan den Linkermaas- oever. Men heeft bij de tochten van de Waalhaven naar de bestemde plaats op de rivier van deze ongeveer 15.000 ton we gende kolossen goed weer en liefst een rimpellooze rivier en de omstandigheden kwamen Zaterdagmorgen dit ideaal wel zeer nabij. In alle vroegte, ongeveer 7 uur, maakten acht sterke sleepbooten van Piet Smit het tunnelstuk vast en ving de reis aan. De kapiteins van de sleepbooten, die dit werkje reeds verschillende malen on dernomen hebben, kennen zoo langzamer hand het klappen van de zweep en kon den onder leiding van een ervaren rivier- loods met groote zekerheid manoeuvree- ren Met zes sleepbooten voor en twee voor de correctie er achter, vond de sleep zijn weg over de stille rivier, en omstreeks half 9 was zij te bestemder plaatse aan gekomen, waarna onmiddellijk met het ankeren begonnen kon worden. Zaterdag en gisteren duurden de voorbereidende werkzaamheden. De tunnelstukken 1, 2, 3, 4 en 5 aan den rechteroever zijn reeds gezonken en nu is dus nummer 1 van den Linkermaasoever aan de beurt en daarna komen de nummers 8 en 7 aan den rech teroever. Het laatste zal men tunnelstuk nr. 6 doen zinken, waarmede dan dit ge deelte van het Maastunnelwerk tot het verleden behoort. Tusschen de beide ventilatiegebouwen komt in totaal ongeveer 560 meter tunnel- oppervlak onder water, waaraan thans nog slechts 185 meter, gezamenlijke leng te van drie stukken waarbij dan ge rekend zijn de stukken voor het voegen van ongeveer een meter per stuk ont breken. Tot nog toe zijn de werkzaamheden buiten verwachting vlot verloopen en men heeft alle hoop ook het resteerende ge deelte met dezelfde snelheid te kunnen voltooien. Hierbij is échter een eerste voorwaarde, dat het weer zijn medewer king in alle opzichten verleent. Is dit niet het geval, dan zal het doen zinken van de tunnelstukken op de tegels, dat immers een buitengewoon minutieus karwei is, langer tijd vergen. In ieder geval kan men zich vleien met de hoop, dat gesteld, dat men met dezelfde snelheid kan voort werken. ook de overige drie tunnelstuk ken op hun bestemde plaats in de rivier rusten, vóór het jaar 1940 ten einde is. EXCURSIES EN EEN LEZING. Gisteren heeft hier ter stede in „Den Hout” de jaarlijksche algemeene vergade ring plaats gehad van alle aquariu nhou- dersvereenigingen, welke zijn aangesloten bij den Bond van Aquariumvereenigingen, „Scalare” trad daarbij als gastvrouwe op. 's Ochtends en in den voormiddag werd er vergaderd. Daarna bestond er gelegenheid tot het deelnemen aan een tweetal excur- ties. De eene excursie leidde den deelne mers naar den Dierentuin, waar het aqua rium en de tuin bezichtigd werden. De tweede excursie ging naar strand en ha venhoofd. Op het havenhoofd bevindt zich een zeer interessante fauna van zee anemonen. In een der bovenzalen van Den Hout hield drs. J. M. Lodewijks, voorzit ter van Scalare, een boeiende voordracht over inteelt. In het algemeen wordt inteelt beschouwd als te zijn schadelijk voor dier en plant. Spr. was echter van oordeel, dat men dat niet zoo maar mag aannemen, zoolang het proces in al zijn volheid niet nauwkeurig bestudeerd is. De verschij ningsvorm van dier en plant is niet alleen het resultaat van de erfelijkheid, maar ook van het milieu. In Amerikg en ook in ons land heeft men uitgebreide proeven genomen met inteelt van ratten en muizen. De factor milieu heeft men daarbij geëlimineerd. Na op 40 a 50 exemplaren inteelt te hebben toe gepast bleek, dat het eindproduct gewon nen had aan gewicht, vruchtbaarheid en weerstand tegen besmettelijke ziekten. Met planten heeft de inteelt nog niet tot gunstige resultaten geleid. Men moet daarbij indenken, dat de factor bodem daarbij niet beheerscht kan worden. Na deze voordracht werden eenige licht beelden series van microfoto’s van zeer kleine waterdiertjes en wanterplanen ver toond. De commissie voor het verzekeringsbe drijf heeft zich in enkele circulaires tot de diverse belanghebbenden bij het ver zekeringsbedrijf gericht. Aan den inhoud ontleenen wij het volgende: Ingevolge par. 9 tweede alinea van de verordening van den Rijkscommissaris voor hét bezette Nederlandsche gebied over de behandeling van het vijandelijke vermogen van 24 Juni 1940, wordt aan de gevolmachtigde agenten, vertegenwoordi gers en vertegenwoordigingen van vijan delijke verzekeringsmaatschappijen alge meen machtiging verleend om: le. De loopende verzekeringscontracten op te zeggen. 2e. Opzeggingen van verze kerden te accepteeren. 3e. In een voor tijdige beëindiging van loopende verze keringscontracten toe te stemmen. 4e. Bij de onder 3e. genoemde voortijdige beëin diging een evenredig gedeelte van de pre mie terug te betalen. De commissie deelt nog ter toelichting mede, dat de boven geciteerde beschik king uitsluitend de V.V.V. betreft. Deze beschikking verleent ten aanziën van de in de beschikking genoemde handelingen ontheffing van het artikel 8 van de V.V.V. opgenomen verbod om over het zich in het bezette Nederlandsche gebied bevin dende vijandelijk vermogen te beschik ken. De beschikking brengt echter geen wijziging in de rechtsverhouding tusschen assuradeuren en hun verzekerde. De we derzij dsche rechten en verplichtingen van de partijen bij de overeenkomst van ver zekering blijven derhalve geheel onverlet bestaan. Aan de hand van de op de overeenkomst van verzekering toepasselijke bepalingen van Nederlandsch recht (casu quo van vreemd recht, indien do overeenkomst aan vreemd recht onderworpen is) zullen de partijen hun rechten tot opzegging van de overeenkomst, op premierestorno, enz. enz. moeten vaststellen. Verder deelt de commissie nog, naar aanleiding van de vraag, of de betaling van premie en schade van hier te lande door ingezetenen in vreemde valuta afge sloten verzekeringen in die valuta moge lijk is, het volgende mede Voor deze betaling in vreemde valuta is een vergunning van het Devieaeninstf- tuut noodig. Het is aan de commissie ge bleken, dat het Deviezeninstituut zooda nige vergunning niet afgeeft. De com missie ziét derhalve geen andere oplos sing dan dat partijen in onderling over leg de in vreemde valuta verschuldigde bedragen, omrekenen tegen den officiee- len koers. Tenslotte hebben de Duitsche autoriteiten met de commissie voor het verzekeringsbedrijf de vraag besproken, welk aandeel de direct teekenende Duit sche maatschappijen zpuden verkrijgen in de vroegere Engelsche en Fransche teeke- ning. Van Duitsche zijde is daarbij als eisch gesteld, dat het aandeel der Duitsche maatschappijen in die teekening 50 pCt. zou moeten bedragen. Ofschoon de leden der beide makelaarsvereenigingen reeds eerder in dezen geest werden ingelicht, meent de commissie toch goed te doen aan deze aangelegenheid ruimere bekend heid te geven, opdat alle betrokkenen daarmede rekening kunnen houden en wel volgens de navolgende regels 1. Van alle over te sluiten posten moet op zijn minst 50 pCt. van het vroeger bij Engelsch en/of Frdnsche assuradeuren ge dekte bedrdg bij Duitsche maatschappijen worden overgesloten (bepalingen op de sluitnota„alleen Hollandsche dekking’* e.d. zullen derhalve achterwege moeten blijven). 2. Posten met een totaal som van minder dan ƒ200.000 worden van den sub 1 genoemden regel vrijgesteld. De commissie doet een dringend be roep, niet alleen op de makelaars, doch op alle betrokkenen, om zich vrijwillig aan de hierboven gestelde regels te hou den en alles na te laten wat de naleving daarvan in gevaar zou brengen. Het ligt in de bedoeling der Duitsche autoriteiten zich over eenigen tijd door middel van steekproeven te overtuigen of inderdaad medewerking is verleend tot het bereiken van het door haar gestelde doel, n.l. dat 50 pCt. der vroegere Fransche en Engel sche teekening over zal gaan aan de Duit sche maatschappijen. Jongen ernstig gewond De jongen van G. van den Alphensche- weg te Gilze (N.-Br.) had een patroon gevonden en trachtte deze gisteren te „de- monteeren”. Het projectiel sloeg daarbij uit elkaar en verwondde op ernstige wijze de linkerhand van den jongen. Dr. Hoeks verleende de eerste hulp. Vermoedelijk zal de onvoorzichtige knaap zijn hand moeten missen. zijn geslaagd. Omstreeks de aandacht mede windrichting, be- Tentoonstelling tuinarchitectuur geopend. In de zalen van het Gildehuis te Amers foort is Zaterdagmiddag door den stads architect ir. C. B. van der Tak, in tegen woordigheid van den burgemeester, de achtste tentoonstelling geopend, welke ge organiseerd wordt door de Nederlandsche vereeniging voor Tuin- en Landbouw kunst en den Bond van Tuinarchitecten (B.T.N.). Na een inleidend woord van den voor* zitter van den B.T.N., den heer dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, uit Wageningen, hield ir. C. B. van der Tak een rede, waarin hij groote waardeering voor het werk van de Nederlandsche tuinarchitecten uitte en in het bijzonder wees op het Nederlandsche karakter daarvan. De tentoonstelling, welke tot 17 Sep tember geopend is, mocht zich reeds da delijk in een druk bezoek verheugen. baren wil naar een betere toekomst voor den arbeider en positief in de richting van het nieuwe groeiende Europa, in het besef en de erkenning, dat daarin het be lang der Nederldndsche arbeiders ligt. Ir het algemeen ie tot een dergelijke loyale samenwerking bereidheid tij de meeste hoofdbestaurdec* gevonden: er waren er echter onder de bestuurders die krach tens hun belastverleden of om andere redenen, die waarborg niet konden geven, d.w.z., het volstrekt noodige vertrouwen niet konden geven. Het is nu eenmaal zoo, dat men de con sequenties van elke uiting, élke houding; elk standpunt, heeft te aanvaarden. Uit iedere nederlaag, uit iedere overwinning, vloeien consequenties voort, die noodzake lijk en logisch zijn. Als bijv, de voorzitter van het N.V.V. op een internationaal congres te Parijs nog niet lang geleden (reeds in den oorlog) verklaarde, dat de Nederlandsche arbei ders aan de zijde stonden der Westersche plutocratieën, dan schaarde hij de Neder landsche arbeiders dus in slagorde tegen Duitschland. Het is begrijpelijk, dat aan een aergenjk optreden, dat oorlogvoering beteekent, bij een nederlaag consequen ties vastzitten, ook hier moet men de ver antwoordelijkheid dragen van zijn woor den en daden. Deze voorzitter, die zelfs nu nog zijn salaris ontvangt, kan hoogstens de edel moedigheid van de Duitsche bezetting pi ijzen. Ware de geestesgesteldheid, zoo als ook bedoelde voorzitter die toonde, met zoo stelselmatig door regeering vu pers in ons volk gedruppeld, dan ware de oorlog, zooals die thans ons volk getrof fen heeft, zeker achterwege gebleven. De weinig fraaie wijze waarop vijf millioen naar Engeland is gebracht van het ver mogen der vakbonden, toont intusschen de stemming en de gezindheid; die weinig waarborg biedt voor de toekomstige loyale, actieve, positieve samenwerking in vriendschap met Duitschland. Het was daarom noodzakelijk, dat en kele personen zich uit de vakbeweging moesten terugtrekken, teneinde de vak organisatie zelfs te kunnen handhaven en haar doel nader te kunnen bereiken. Toen spr. in functie trad, heeft hij er naar ge streefd zooveel mogelijk de beproefde krachten op hun plaatsen te laten. Alleen waar noodzakelijk de plaats door hem moest worden bezet, heeft hij mannen aangesteld, die krachtens hun levensgang en verleden waarborgen, die vereischt zijn, in zich dragen. Men kan niet zeg gen, dat gezien het aantal personen in de hoofdbesturen willekeurig is inge grepen. Een aantal van 28 op de ruim 300 zegt voldoende. Deze tijd echter, zoo ver volgde commissaris Woudenberg, zal veei ,van ons vergen en kan niet verdragen, dat er met personen geëxperimenteerd wordt. Het ligt dan ook niet in de bedoe ling, zoolang ieder hier inderdaad loyaal, actief en positief medewerkt, nog verder maatregelen te nemen of nog een van de thans zitting hebbende hoofdbestuurders van hun ambt te ontheffen, met de thans gegeven ontslagen zijn alle noodzakelijke ontheffingen geschied. Spr, zette vervolgens uiteen, hoe voor de arbeidende bevolking een tijd wende is aangebroken. Het licht van den nieuwen tijd daarvan zal hij, die met zijn geest aan het verleden geklonken blijft, niet zien. In dezen nieuwen tijd zal de N.V.V. in de vakbeweging geenszins het stiefkind zijn. Met waardeering maakte de commissa ris vervolgens gewag van de inrichting en in het algemeen ook de wijze van ad ministratie van de organen van het N.V.V. Het dwingt respect af, dat mees tentijds zeer eenvoudige personen dit rox stand hebben kunnen brengen en in stand hebben kunnen houden. Het ligt dan ook niet aan het menschenmateriaal, en niet aan het gebrek aan toewijding en over gave, maar aan den heerschenden gedacn- tegang uit den vooroorlogschen tijd, dat de vakbeweging geen grootere machtsont plooiing en eenheid tot stand heeft kun nen brengen. De noodzaak van eenheie.. Deze eenheid, waarnaar door allen is gestreefd, is noodzakelijk in de vakbewe ging om de juiste plaats aan den arbei der in de maatschappij te bereiken. In verband met deze noodzakelijke eenheid is het toe te juichen, dat bereids fusie tusschen N.V.V. en N.V.C. tot stand kwam, terwijl anderzijds door maatregelen, rege lende de verhoudingen tusschen koporga- nisaties en aangesloten bonden, en in terne maatregelen een meer productief werken zoowel naar binnen als naar bui ten, mogelijk is geworden. Juist dit sterker maken van het N.V.V. is het grondbeginsel van alle tot op heden getroffen maatregelen. Deze maatregelen, zoowel als de buitengewone belangstelling van de bezettende overheid, voor het N.V.V., zijn waarborgen voor de toekomst van het N.V.V. Een bewijs, dat deze orga nisatie als het ware het fundament is voor wat er verder op het gebied der vakbe weging zal worden gebouwd. Op het mo ment, dat dit volkomen doordringt en be grepen wordt, zal ieder weldenkend vak bestuurder juichen, dat door een schok van buiten aan de verstarring een einde is gekomen en dat zich, op den weg naar eenheid en socialisme, perspectieven openen, waarvan de laatste jaren zelfs niet is gedroomd. Spr. was er van overtuigd, dat de tijd niet meer ver is, dat de welwillende en weldenkende arbeider en vakbondbestuur- der dankbaar zullen zijn, dat door het vertrouwen, dat de Rijkscommissaris hem heeft geschonken, de mogelijkheid voor het N.V.V. is geboden, niet alleen om voort te bestaan, maar om te komen tot grooten bloei, waardoor oude reeds ge doofde verlangens in ons weer gaan leven en tot werkelijkheid zullen worden. De commissaris richtte vervolgens een meer persoonlijk woord tot alle aanwezige hoofdbestuurders en verklaarde, dat hij in goede harmonie samenwerking wil be reiken en zich met kracht zou verzetten tegen iederen aanval van andere zijde. De organisatie, zoowel als de bestuurders, zullen niet vogelvrij zijn en ongepaste aanvallen, van welken kant ook, zullen afgeweerd worden. Na in het kort nog uiteengezet te hebben, hoe ook door ver dere concentratie de eenheid in de Neder landsche vakbeweging dient te worden verkregen, besloot spr. zijn rede met de conclusie, dat de tijd voor een nieuwe sociale orde, nieuwe economische opvat tingen, is aangebroken en persoonlijke belangen dienen te wijken om voor dezen tijd ruim baan te maken. Groote graanvoorraad verloren gegaan Gistermiddag omstreeks zes uur werd de Oosterbeeksche brandweer gealar meerd voor een ernstigen brand, welke was uitgebroken in een groote voorraad schuur van de boerderij Boschhoeve aan den Boschweg onder Buunderkamp bij het dorp Wolfheze. De schuur was tot de nok gevuld met rogge van dezen oogst, waarin de vlammen gretig voedsel von den. In een oogwenk stond de groote loods in lichterlaaie en tot overmaat van ramp sloeg het. vuur nog over naar twee rogge- mijten, welke op eenige meters afstand stonden. De brandweer van Oosterbeek, die ge assisteerd werd door de brandweer van Wolfheze en Renkum stond tegen de ge weldige vuurzee machteloos omdat in de omgeving geen water aanwezig was, zoo meldt de Crt. Zij kon zich er slechts toe beperken de boerderij, welke eveneens gevaar liep, met emmers water, welke van een pomp aangedragen moesten wor den, nat te houden. Voor alle zekerheid was het huisraad reeds in veiligheid ge bracht. De boerderij kon echter, dank zij de gunstige houden blijven. Tegen middernacht woedde de brand, welke tot in verren omtrek te zien was, nog steeds. Op dit oogenblik was onge veer veertig bunder rogge door het vuur vernield tot een totale waarde van onge veer tienduizend gulden. socialen bijslag in werking. Binnen den totalen duur van den socialen bijslag worden wekelijks volgende bijslagen uitgekeerd: KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Koersen voor stortingen op 9 September tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36; Belga’s 30.14; Zwit- sersche francs 42.77; Lires 9.87; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechische kro nen (oude schulden) 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54; Dinar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schulden) 4.23; Turksche ponden 1.45J. ƒ3.— 3.50 „4.— 4.50 5.— 6. In een gisteren te Amsterdam gehou den bijeenkomst van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, waar toe allé hoofdbesturen van aangesloten vakvereenigingen waren opgeroepen, heeft commissaris Woudenberg een uit eenzetting gegeven van de gebeurtenis sen bij het Ned Verbond van Vakveree nigingen over de oorzaken, welke dit in grijpen noodzakelijk maakten en de ge volgen, welke uit dit ingrijpen zijn voort gevloeid. Daarnaast zette commissaris Woudenberg uitvoerig uiteen, langs wel ke wegen gewandeld zal moeten worden om tot een nieuwe sociale orde te komen, welke de hereeniging der Nederlandsche arbeiders verzekert. De commissaris zette uiteen, dat de ge nomen maatregelen noodzakelijk waren teneinde de nieuw te scheppen vormen in de. organisatie te kunnen consolidee- ren. Spreker heeft de hem opgedragen taak aanvaard in het welbegrepen belang der Nederlandsche arueiders en wil met alle krachten medewerken aan nieuwe welvaart, aan de verheffing van de wer kers in de nieuwe Europeesche orde, met werkelijkheidszin en inachtneming van d« gewijzigde verhoudingen, gedreven door zijn liefde voor het volk en gedra gen door de socialistische idealen. Voor een ieder, die bereid is op deze basis mede te werken, dient ih de eerste plaats echter duidelijk te zijn, dat op 10 Mei een periode beslissend is afge sloten en wie ook in de vakbeweging wil medewerken moet zooveel werkelijk heidszin hebben, dat hij inziet, dat de wapensuccessen van Duitschland of liever de nederlaag van de plutocratieën de oude orde hebben omvergeworpen en ook ons economisch en sociale leven in nieuwe banen worden geleid. Deze groote oorlog is een revolutie, waarin de jonge, bruisende volkskracht, steunende op den arbeid, de kluisters afwerpt en triumpheert over de heerschende mach ten, die met hun oude, afgeleefde krach ten steunen op een stelsel, dat we kapi talisme noemen. Regeeren is vooruit zien. De geschie denis is anders geschreven dan door velen was verwacht en het besef dringt langzamerhand meer door, dat het an ders zal moeten, dat er eenheid en con centratie moet komen. Het is echter logisch en het ligt in de natuur der dingen, dat diegenen, die ook voor den oorlog het juiste inzicht en gelooof hadden in de ontwikkeling der historisch aan de orde zijnde krachten, de leidende en betrouwbaarste figuren zullen zijn in den opbouw op alle fron ten van de nieuwe werkgemeenschap, waarin ook de vakbeweging zijn juiste plaats moet hebben. De brand, welke Vrijdagmorgen in een matrassenfabriek in de Langestraat te Amsterdam heeft gewoed, blijkt door een brandende sigaret veroorzaakt te zijn. Een in het atelier te werk gestelde jongen heeft ondanks het uitgevaardigde verbod onder het werk gerookt. Een vonk is daarbij op het uiteraard brandbare ma teriaal in het atelier neergekomen. De jongeman is thans in staat van beschul diging gesteld wegens het in gevaar brengen van goederen en personen door handelingen in strijd met de geldende voorschriften. Het hoofd van de afdeeling Sociale Zaken van het Rijkscommissariaat deelt mede: De opneming van Nederlandsche ar beidskrachten in Duitsche bedrijven heeft gelukkige gevolgen gehad. Vele duizenden mannen en vrouwen hebben den roep tot het opnemen van arbeid aan de zijde van de hun stamverwante Duitsche arbeiders gevolgd Hun loon- inkomsten zijn goed, zoodat zij thans na jarenlange werkloosheid kunnen beginnen hun economische en sociale aangelegenheden weder op gezonden grondslag in te richten. De werkloosheid, haar gevolgen en begeleidende verschijnselen, zijn in Duitschland uit den tijd van 1918 tot 1933 voldoende bekend. In het bijzonder is bekend het geleidelijke afzakken ten gevolge van de werkloosheid, naar slechte omstandigheden, die dikwijls geleid hebben tot den ondergang van gezinnen Op grond van deze ervarin gen, die ook voor Nedenand gelden wordt voortaan op bevel van de afdee ling Sociale Zaken, gegarandeerd, dat aan de in Duitschland geplaatste en nog te plaatsen arbeidskrachten een sociale ‘bijslag gegeven wordt, die in het bijzonder tot doel heeft.aan de gezinnen der arbeidskrachten die in Duitschland aan den slag zijn gegaan, de mogelijkheid te bieden den overgang naar geregelde economische en sociaie verhoudingen te vergemakkelijken. Bij cje invoering van den socialen bijslag is als grondslag voor de hoogte van den bijslag de grootte van het gezin aange nomen. De kinderrijke gezinnen bren gen voor de gemeenschap de grootste offers en moeten daarom ook meer ont vangen. Het was vereischt, den socialen bijslag hun te doen toekomen, die niet in staat zijn zich zelf te helpen. van den Rijkscommissaris, dat wensch van Duitschland, dat wensch van het Duitsche volk! Het voorkomen van een dergelijke her haling kan op verschillende manieren bereikt worden. Het kan door de instel ling van een gouvernement als Polen, een protectoraat als Slowakije of eenige andere vorm, waarop onze zelfstandig heid een einde neemt, doch wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de Rijkscom missaris een anderen weg kiest, den weg van vriendschap en rede. Daarop hebben wij recht, omdat wij geen Polen zijn en ook geen Slowaken, maar een cultuur volk, een volk, dat zijn toekomstige plaats in het nieuwe door Duitschland geleide Europa zal willen innemen, dat door dezelfde belangen aan dat nieuwe Europa zal zijn gehecht, en vooral ook omdat dit Duitsche volk ons in den bloe de zoo na staat. Nederland kan en mag nimmer meer de springplank worden voor Engeland, d.w.z. het wereldkapita- lisme. zoodat omwonenden hun huizen betrekken. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade, welke vrij aanzienlijk is. De taak van de vakorganisaties Komende tot de taak van de vak organisaties. reide spreker, dat de mede werking van de vakorganisatie loyaal moet zijn, actief bezield met den strijd- Wie ontvangt socialen bijslag? Met ingang van 9 September 1940 ontvangen alle personen den socialen bijslag, die: 1. sinds 15 Mei 1940 in Duitschlann aan het werk zijn gegaan of nog zullen gaan en 2. daardoor van hun gezin gescheiden moeten leven, en 3. wier grondloon minder bedraagt dan 50 Rm. per week of 225 Rm. per maand. Met deze beperking van aen kring van bijslag, wordt gegarandeerd, dat alle bijslag wordt gegarandeerd, dat alle mannen en vrouwen, die vrijwillig werk in Duitschland hebben ter hana genomen en nog zullen ter hand nemen, in het genot van den socialen bijslag zullen worden’ gesteld. Het spreekt van zelf dat dezJ'sociale bijslag slechts'aan hen gegeven wordt, wier inkomen bin nen zekere grenzen ligt. De vaststelling van het grondloon op 50 Rm. per week of 225 Rm. per maand geeft den waar borg, dat alle minder welgestelde krin gen omvat worden. Juist die arbeids krachten, die eenjgering inkomen heb ben, moeten geholpen worden. Bij de berekening van het grondloon gaat men uit van den normalen ar beidstijd en het uurloon zonder meer. Bij de berekening van het grondloon mogen niet in aanmerking worden ge nomen: kinder- en vrouwenbijslag, schadeloosstelling voor de scheiding, bijslagen, die te voren zijn overeenge komen, alsmede andere geldelijke uit keeringen. Dezer dagen heeft een Rotterdammer bij de politie te Rotterdam zijn beklag gedaan, dat de inhoud van een pakje tabak niet in orde was. Hij had gekocht een pakje van een half ons lichte Vir- ginia-shag voor sigaret en pijp, dat het merk droeg „Virgini Tobacco Amster dam”. Deze tabak was, volgens de ban- derolle afkomstig van de firma F. te Am sterdam. De politie heeft de tabak laten onder zoeken door deskundigen, die tot de slot som kwamen, dat het geen Virginia-tabak was, maar een mengsel van minderwaar dige tabakken, welke bovendien een z.g. kelderlucht had, welke men had wegge werkt door toevoeging van een of andere stof, meldt de N. R. Crt. Daar er hier bedrog in koopwaar aan wezig werd geacht, heeft de Amsterdam- sche recherche op verzoek van de Rotter - damsche politie bij de firma F. driehonderd pakjes van deze tabak en de emballage in beslag genomen. Tegen de firma tegen een Rotterdamsche firma A. die met de firma F. samenwerkte, proces-verbaal opgemaakt. over een werd politieagenten in het hoofdbureau getrokken door hulpge roep. Daar het bureau dicht bij het water staat, dachten de agenten, dat er iemand door de duisternis misleid te water was geraakt en zij trokken er met een dreg op uit. Buiten gekomen zagen zij echter, dat het filiaal van het sigaren magazijn J. C. Speyer, dat schuin tegen over het politiebureau staat, in lichter laaie stond. De bewoners, het gezin M. v. d. Berg, dat uit man, vrouw en een kind bestaat, konden zich het leven red den door van een hoogte van 3 meter uit een raam te springen. Zonder letsel te hebben opgeloopen, bereikte^ zij de straat. Met 4 stralen tastte de brandweer het vuur aan. Daar het pand in een dichtbe bouwde omgeving staat, was er groot gevaar voor uitbreiding en de bewoners van de belendende perceelen moesten hun woningen verlaten. Om half drie was het vuur bedwongen, zoodat de gevluchte weer konden De juiste houding. Op grond van het feit, dat wij een oorlog hebben verloren en een bezet ge bied zijn geworden, hebben wij als Ne derlanders de keuze tusschen loyaliteit, medewerking, samenwerking of bewuste tegenwerking en ondermijning. Er is maar één juist standpunt, dat doof alle Nederlandsche instanties en ook de vak beweging is genomen. De loyale mede werking en samenwerking niet alleen met de bezetting, maar verderstrekkend tusschen Nederland en Duitschland, tus schen het Nederlandsche en het Duitsche volk. Daarom vraagt de nieuw geboren toestand de sociale en economische oriën- teering naar en op Duitschland, dat reeds thans het vasteland van Europa be- heescht. Het heeft geen zin om thans nog te jammeren om terugkeer tot het oude, want een 10e Mei mag en zèl nooit meer terugkeeren. Hoe het lot zich ook wen den en keeren mag, een oorlog tussthen onze broedervolken moet voorgoed tot het verleden behooren. Dat is de wensch is is Nachtelijke vuurzee te Maassluis In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft de Maassluis een korte, doch felle brand gewoed in het sigaren magazijn aan de Markt no. 7. De bewo ners konden zich slechts redden door van een hoogte van 3 meter op straat te springen, waarin zij zonder ongelukken kwart van DIVIDENDEN Grontmij. (Zwolle). Div.bew. 12-3 pCt. betb. ten kant, der Venn Machine en Motorenfabriek v.h. Bran- denburgh, v. Rheenen en Voorwalt (Am sterdam), Nihil (onv.) Verz. Mij. St. Petrus, (Utrecht). Div. bew. 18 der volgestorte aand. 13 pCt. - div.bew. 12 der niet-volgestorte aand 9 pCt. bet.b. ten kant, der Venn. Theobroma (Handel-Mij. (Amsterdam). Div.bew. 2 der aand. Serie A No. 1 tot en met 33 - ƒ70 div.bew. 2 der aand Se rie B. no. 34 en hooger - ƒ40 betb. 12 Sept. 1940 - ten kant, der Mij. Utrechtsche Asphaltfabriek 4 der pref. aand. - 6 pCt. - div. bew 3 der gew. aand. - 4 pCt. - betb. Rotterd. Bankvereen iging. Ver. Bezit van Ind. Fondsen, voorgest 5 pCt. (v.j. 8 pCt.) Poentjoe (Cult. Mij.) Nihil. Watoetoelis Poppoh (Cult. Mij.) (Haag). Het dividend werd vastgesteld op 4 pCt., zijnde het reeds uitgekeerde interim-div. Ver. Bezit van Ind. Fondsen (R’dam) div.bew. 46, 5 pCt. betb. R. Mees en Zn.. Rotterdam en den Haag.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6