De onverbiddelijke Duitsche vergelding Bombardementen op Londen duren voort ii No. 17669. 1940. Duitsche militaire motorrijders De branden uitgebroken de Deutsche Ordnungspolizei Concert voor Talrijke nieuwe s Dinsdag 10 September Het aantal slachtoffers Bevolking vlucht uit Londen Verdere aanvallen op* Engeland De luchtaanvallen van Zondag PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Meer dan driehonderd dooden het D.N.B. uit Stockholm De gebroken ruiten het Mr. H. J. Reinink met voorloopige waarneming belast Hedenavond' uur van zonsonder gang 8.07 u., zonsopgang 11 Sep tember 7.07 uur. Gedurende den tusschenliggenden tijd moet dus worden verduisterd. Daar Dikke TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Hulp voor de slachtoffers De Britsche minister voor de voed selvoorziening deelt mede, dat voor die bewoners van Londen, wier wonin gen door de luchtaanvallen zoo ernstig zijn beschadigd, dat zij niet meer kun nen koken, vleesch in blik beschikbaar zal worden gesteld. Deze speciale re geling geldt uitsluitend voor getroffen gezinnen, andere personen mogen geen vleesch in blik koopen. durende dien tijd vlogen slechts enkele Duitsche toestellen boven Londen. Mr. H. J. Reinink (Foto-archief) Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 cL Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De Duitsche militaire motorrijders zijn een snel en geducht onderdeel van de Duitsche Weermacht. Op de foto ziet men een afdeeling motoren met zijspan tijdens een parade te Weenen voor generaal der Infanterie List. (Holland) Naar meldt, wordt in een officieel En- gelsch communiqué medegedeeld, dat bij den luchtaanval van Zater dag te Londen 306 menschen om het leven zijn gekomen en 1337 zwaar gewond. Dat het aantal slachtoffers niet grooter is, wordt beschouwd als een bewijs voor het feit, dat de Duitsche aahval op strategische objecten was gericht. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Sterke brandhaarden in de dokken Duitsche vliegtuigen, welke gister middag boven Londen zijn ge weest, hebben nog sterke brand haarden aan de Theems waargeno men, en in het bijzonder bij het Victoriadock, dat dioht ba* het Met de voorloopige waarneming van de werkzaamheden van den secretaris generaal van het departement van On derwijs Kunsten en Wetenschappen heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, Rijksminis- ter Seyss-Inquart, den administrateur aan dat departement mr. H. J. Reinink belast. betreffende den grooten Duitschen aan val in den nacht van Zaterdag op Zon dag wordt de aangerichte schade zwaar genoemd. Het communiqué bevestigt, dat Vooral de dokinstalla- ties voortdurend en hevig met bom men werden bestookt. Verklaard wordt, dat vele branden zijn uitgebro ken. Twintig minuten na het eerste alarm der sirenen waren reeds 2 gol ven Duitsche vliegtuigen over de stad gegaan. Het scheen ditmaal om een betrekkelijk klein aantal vliegtuigen te gaan, welke betrekkelijk hoog vlo gen en welke niet in formatie, doch apart optraden. Het afweergeschut werkte op volle gracht en overal in de lucht zag men de kleine wolkjes van de ontploffende granaten. Op vele plaatsen was het afweervuur zoo he vig, dat de ruiten rinkelden en de deu ren rammelden. Eenige bommen sche nen uit het niets neer te dalen, daar men tevoren in het geheel geen motor geronk gehoord had. Ook tijdbommen geworpen De verslaggever van United Press kon eerst na vele uren in een schuil kelder doorgebracht te hebben, weer in contact treden met zijn bureau. Hij vertelde, dat juist toen hij in zijn auto wilde stappen op 500 meter afstand een bom ontplofte. Een regen van splinters kwam over het plein. Tel kens weer hoorde hij bommen naar beneden suizen, welke evenwel niet ontploften: het waren tijdbommen, welke eerst uren later zouden explo- deeren. Van het raam van het gebouw uit, waar de United Press in Londen ge vestigd is, kon men Zondagavond den tweeden grooten Duitschen luchtaanval op Londen duidelijk waarnemen. On danks het hevige vuren van het Lon- densche afweergeschut wierpen de Duitschers tal van bommen. Voorzoo- ver wij hier konden waarnemen, was deze aanval krachtiger dan die van Zaterdagavond. In een wijk van Lon den vielen op korten afstand van el kaar 12 bommen en ook van andere kanten hoorde men zware ontploffin gen. Men hoorde voor het raam het gehuil van minstens 6 bommen, welke op korten afstand insloegen. Ook het brommen der vliegtuigen was duide lijk te hooren. In het communiqué van het Brit sche ministerie van luchtvaart en van binnenlandsche veiligheid wordt ge zegd: Bijzonderheden over de door de luchtaanvallen op Londen in den afge- loopen nacht aangerichte schade zijn nog niet bekend, doch enkele cijfers kunnen thans reeds worden gegeven. De aanvallen waren zeer hevig en zij hebben geduurd zoolang het duister was. Er werd ernstige schade aange richt. Het aantal slachtoffers kan thans nog niet geschat worden, of schoon volgens tot dusver ontvangen berichten het cijfer van Zaterdag niet zou zijn overschreden. De havenwerken aan beide oevers van de Theems zijn opnieuw gebom bardeerd; brisant- en brandbommen hebben talrijke branden doen ontstaan. Vele dezer branden werden reeds ge- bluscht, de overige zal men spoedig meester zijn. Londen was opnieuw het voornaamste doel van den-vijand. Men vermoedt, dat bij den nachtelijken aanval in één straat in het Oostelijk deel van Londen 50 personen gedood zijn. In een officieel Britsch communiqué West-India doek ligt, in het Com mercialdock en in de installaties ten Zuiden daarvan. In de gasfa briek van Bromley werd een be gin van brand waargenomen. Het gebied bij de bocht in de Theems was nog altijd één vuurzee. Op verschillende andere punten ston den strategische objecten in vlam men, zoo bijv, in het stadsdeel ten Zuiden van de London-bridge in Wapping. Behalve den aanval op Londen heeft het Duitsche luchtwapen gis teren ook aanvallen ondernomen op militair belangrijke doelen van Canterbury, welke met bommen werden bestookt. Bij de luchtge vechten boven Londen en Kent ver loren de Engelschen ruim 40 vlieg tuigen, 16 Duitsche toestellen zijn -nog niet teruggekeerd. Ook na het aanbreken van den nacht duurden de aanvallen der Duitsche vliegerformaties voort tegen de militair belangrijke doe len van Londen, urenlang duurde in de hoofdstad het luchtalarm. De Londensche correspondent van de World Union Press te New York meldt, dat op talrijke Engelschen het feit, dat een millioen vensterruiten in den loop der beide laatste nachten in scherven zijn gevlogen, ernstigen in druk heeft gemaakt. Nog is het betrek kelijk warm, maar hoe zal het worden, zoo vraagt de correspondent, wanneer bij de nadere winterkou steeds door nieuwe bombardementen tenslotte de laatste venstérruiten in Londen aan scherven worden geslagen en millioenen menschen onbeschermd aan de koude zijn blootgesteld? De correspondent is van meening, dat deze overweging vele Engelschen doet huiveren voor een voortzetting van den oorlog. zenaer en een siempeiaiuruis. van nur (Zie verder, le blad, pag. 2.) 1 pitaal of ziekeninrichtinf Engelsche afweer belangrijk zwakker dan voorheen Zondag en in den nacht op Maan dag hebben, naar het D.N.B. van wel ingelichte zijde verneemt, slechts weinig luchtgevechten plaats gevon den. Er werden 22 Britsche vliegtui gen, waarvan 2 door luchtdoelgeschut, neergeschoten, 4 Duitsche machines worden vermist. Het viel op, dat de Engelsche af weer door jagers aanzienlijk zwakker was dan voorheen. De Engelsche luchtafweer ontwikkelde boven de Ci ty een doelloos en onregelmatig vuur, terwijl slechts enkele Britsche jagers den strijd aanbonden. Bij den nachtelijken aanval op de gasfabriek van Bromley schoot eens klaps een geweldige, van verre zicht bare steekvlam omhoog. Bovendien werd een opeenvolging van de hevig ste ontploffingen waargenomen. De schijnwerpers van de Engelsche luchtafweer zochten met de grootste zenuwachtigheid den geheelen hemel naar aanvallers af, doch nergens kon den zij er in slagen een Duitsche ma chine in de lichtbundels vast te hou den. Slechts hun eigen nachtjagers vatten zjj eenige malen en deze ver blindden zij zoo, dat duidelijk het neerstorten van een Engelschen jager kon worden waargenomen. Rookwolken verduisterden den ochtendhemel United Press meldt uit Londen: In de Britsche hoofdstad wordt officieel verklaard, dat de Duitsche bommen werpers Zondag opnieuw beide oevers van de Theems aangevallen hebben. De neergeworpen bommen hebben een groot aantal branden veroorzaakt en hadden tengevolge, dat het verkeer in verschillende straten tijdelijk ge stremd was. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend gemaakt, maar men vreest, dat een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen, in het bijzonder in de arbeidersvoorsteden zijn gedood. Van officieele zijde wordt voorts ver klaard, dat behalve staats- en indu striegebouwen, verschillende kerken en een school zwaar beschadigd zijn. Bij na tien uur lang cirkelden vijandelijke vliegtuigen boven de Britsche hoofd stad. Het regende exploseive- en brandbommen. De rook van de ont stane branden verduisterde den mor- genhemel. Men gelooft hier, dat het aantal slachtoffers kleiner is dan Za terdag. De aanvallende vliegtuigen kwamen aanvankelijk uit het Zuidoos ten, doch later vlogen zij ook uit an dere richtingen over de stad. Den ge heelen nacht door hoorde men de ex plosies der bommen en het donderen van het afweervuur. Te ongeveer een uur trad een betrekkelijke rust in. Ge- r (jisteravond heeft de beroemde Duitsche pianiste El ly Ney in de Kurzaal op Scheveningen een concert gegeven voor de leden van de Deutsche Ordnungspolizei en andere genoodigden. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart (links in de logo achter de vlag) woonde met zijn echtgenoote het concert bij. (Polygoon) Volgens te Rome ontvangen berich ten, aldus het D.N.B., is de Londen sche bevolking reeds met tienduizen den vluchtende uit de Engelsche hoofdstad vertrokken. De massavlucht naar het Noorden des lands neemt steeds grooteren omvang aan. De ha veninstallaties worden vaak zonder verder ingrijpen van de brandweer aan haar lot overgelaten en branden met al haar voorraden grondstoffen en levensmiddelen uit. De verdeeling der levensmiddelen in de Engelsche hoofd stad stuit op bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Aangezien dezelfde ver nietigende effecten der Duitsche lucht aanvallen ook in alle andere militair belangrijke steden en haveninstallaties in Zuid-Engeland waargenomen kun nen worden, kan reeds in de eerst vol gende dagen een volledige verlamming van een groot deel van het Engelsche distributieapparaat verwacht worden. Secretariaat-generaal Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Portvrijdom voor militairen in hospitalen Dc portvrije verzending van corres pondentie aan en door militairen, welke geheel opgeheven was, wordt uitsluitend voor die militairen beneden den rang van officier die, gewond of ziek, nog in militaire hospitalen of burgerziekenhuizen verblijven, gedeel telijk hersteld. Deze portvrije verzen ding is beperkt tot briefkaarten, welke echter geen be richten omtrent handelszaken of bestel lingen of aanbiedingen van handels- of fabrieksgoederen mogen bevatten en nieuwsbladen tot een maximumge- wicht van 100 gram. Voor deze port vrije verzending gelden de volgende voorschriften Aan militairen gerichte briefkaar ten enz. dienen, boven het adres opschrift „militair” te dragen. Het adres moet naam, militairen rang van den geadresseerde en aanduiding van hospitaal of ziekeninrichting bevatten. Door daartoe gerechtigde militairen verzonden briefkaarten enz. dienen boven het adres eveneens van het op schrift „militair” voorzien te zijn, welke aanduiding gewaarmerkt moet worden door de handteekening van den afzender. Vprder moet op de adreszijde naam en militairen rang van den af zender en een stempelafdruk van hot- Gistermiddag zijn de dok- en haven installaties ten Noorden en ten Zuiden van de Theems het doel der Duitsche luchtaanvallen geweest. De Duitsche gevechtsformaties bestookten deze mi litair hoogst belangrijke doelen met bommen van elk kaliber. Naast de oude brandhaarden ontstonden, naar het D.N.B. verneemt, talrijke nieuwe, welke de oevers van de Theems in een van verre zichtbaren gloed zetten. De aanval geschiedde in golven met tusschenpoozen van 30 tot 40 minuten. Ruim 300 vliegtuigen wierpen hun re gen van ijzer op de brandende haven en industrie-installaties ten Noorden en Zuiden van de Theems neer, laaiden nieuwe branden op. rookwolken trokken tot aan de mon ding van de Theems. Terwijl de eer ste golven vliegtuigen terugkeerden, naderden andere formaties uit het Zuidoosten, het Zuiden en het Zuidwes ten de Britsche hoofdstad. Van afweer was nauwelijks iets te bespeuren. De schoten van het afweergeschut waren slecht gericht. Jagers werden zelden gezien. De Duitsche vergelding voor de En gelsche aanvallen op de Duitsche bur gerbevolking is onverbiddelijk. Het eerste luchtalarm te Londen is gisteren gemaakt te 4.10 uur n.m. Greenwichtijd, om 7.39 uur n.m. werd het tweede luchtalarm gegeven. r I s „Londen’s voedselvoorziening af gesneden” Onder het vet gedrukte opschrift „Londen’s levensmiddelentoevoer afge sneden” publiceert de „New York Sun” een bericht van Associated Press uit Londen, volgens hetwelk de officieren der Britsche luchtmacht openlijk toegeven, dat de mokerslagen van de Duitsche luchtvloot op de stra tegische objecten in de Londensche havenwijk het havenverkeer volkomen tot stilstand hebben gebracht. Levens middelen voor de bevolking van Lon den kunnen nog slechts met vrachtwa gens en per trein worden aangevoerd. gÉ COURANT HAAGSCHE f f t t I t t t f t f t f t t f f i f t Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 •w

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1