Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Het vreeselijkste luchtgevecht dat de geschiedenis ooit heeft gekend De Duitsche vergelding De oorlog ter zee ROEMENIE Dag n Zie verder le blad, pag. 3 Nieuwe Engelsche lucht aanval op Berlij Talrijke verkeerswegen te Londen vernield, vele schepen versperd Bommen bij Wesermünde De afstand van de Zuidelijke Dobroedsja Actie der Duitsche lucht macht even krachtig als aanhoudend Maar bij het RINGENHUIS slaagt u nog uitstekend voor Gouden sieraden en verlovingsringen alsook Horl Princoetr RR inruil v. goud en zilv rillloUolI. (JU tegen hoogsten prijs Fransch-Japansche besprekingen over Indo-China HAAGSCTTE COURANT VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. en aan Vervolg van pag. 1. Bomaanvallen en effecten te DUITSCHLAND FRANKRIJK. den. Verscheidene woonhuizen getroffen De eerste Amerikaansche torpedo jagers voor Engeland overgedragen Levensmiddelenwinkels werden bestormd Zwarte rookmassa’s kronkelden in golven nabij. Nachtelijk luchtalarm duurde ruim negen uur Een groep van de door Amerika aan Engeland geleverde torpedojagers is gisteren, volgens de Britsche radio, in ieder recht verspeeld om te klagen en te jammeren, omdat nu aan de oevers van de Theems recht gedaan wordt. meer ver- De toestand aan de Chi- neeschIndo-Chineesche grens De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft in verband met de buitenlandsche persberichten, volgens welke tusschen Chineesche en Fransche troepen aan de grens van Indo-China gevechten zouden zijn uitgebroken verklaard, dat de offi- cieele telegrammen der Japansche auto riteiten niets van dien aard behelsden. Naar de woordvoerder verder mede- Engeland heeft gebrek vliegerpersoneel Het Britsche departement van lucht vaart heeft per radio bekend gemaakt, dat het lucht wapen nieuw vliegerper soneel noodig heeft, vooral piloten, radiotelegrafisten en waarnemers. Jon gemannen, in den leeftijd van 18 tot 20 jaar worden opgeroepen zich aan te melden. De maximumleeftijd voor pilo ten is verhoogd tot 30 jaar. Het nachtelijke luchtalarm in Londen eindigde vanmorgen om kwart vo.or vijf. Het had negen uur en zes minuten geduurd. De Britsche admiraliteit deelde gister avond officieel mede, dat de Britsche duikboot „Phoenix” verloren is gegaan. De „Phoenix” liep in 1929 van stapel. Zij had een waterverplaatsing van 1475 ton en behoorde tot het z.g, type, dat wordt gebruikt voor het patrouilleeren in overzeesche wateren, meldt het D.N.B. uit Londen. Politieprefect van Boekarest gearresteerd De gewezen politieprefect van Boe karest, generaal Gabriel Marinescu, is te Turnu ’Severin gearresteerd op het oogenblik, waarop hij naar Zuid-Slavië trachtte te vluchten. en nacht niet meer te onderscheiden Amerikaansche persstemmen. Ook de New Yorksche bladen bren gen lange verslagen over het bombar dement. In alle richtingen, zoo heet het hierin, konden van het centrum van Londen uit, branden worden waarge nomen. Het verkeer is gedeeltelijk vol komen gestremd. De meeste Londe- naars moeste i te voet naar hun werk gaan. De politie patrouilleert met ge weren door de straten en controleert de indentiteitspapieren van de voetgan gers. Uit de buitenwijken van Londen meldt een ooggetuige, dat het Theems- gebied een onvergetelijken apocalypti- schen aanblik biedt. Zware, zwarte In den afgeloopen nacht zijn, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, tegen 12 uur eenige Britsche vliegtuigen ge vlogen naar de door luchtafweergeschut sterk verdedigde stad Wesermünde. Een deel der toestellen werd, voor ze de stad bereikten, verdreven door wel gericht afweervuur, een ander deel door zoeklichten zoo verblind, dat het zijn bommen lukraak op het veld wierp. Het twee maal op Londen gerichte zware bombardement heeft volgens te Stockholm binnenkomende berichten, een beslissenden invloed uitgeoefend op het dagelijksche leven der wereld stad. De vernieling van talrijke ver keerswegen, de versperring van vele straten, heeft de toevoeren van levens middelen naar de stad gevoelig ver stoord. De wensch der Londenaars, om zich in ieder geval met levensmiddelen te dekken, teneinde bij komende ver dere luchtaanvallen in ieder geval een eigen reserve in huis te hebben, leidde tot een bestorming der levensmiddelen winkels, vooral in de dichtbevolkte ar beiderswijken waren tegen den middag alle winkels totaal leeggekocht. De win keliers konden niet mededeelen, wan neer zij nieuwe voorraden zouden ont vangen. De post is in Londen Maandag slechts in enkele wijken bezorgd. Tele grammen kunnen slechts op enkele kantoren worden opgenomen. De brandweer, Welke bijna 62 uur onon derbroken dienst heeft gedaan, zal thans versterking uit de provincie krij gen. Veel arbeiders en bedienden waren Maandag niet meer naar hun werk ge daan, omdat zij hun gezin niet alleen wilden laten of doordat de verstoorde verkeersverbindingen hun den rit naar het werk onmogelijk maakten. Anderen keerden na een tocht van uren weer naar huis terug, daar zij inplaats van de fabrieken, waar zij werkten, roo- kende pijnhoopen hadden aangetroffen. Uit Vichy wordt gemeld, dat generaal Weygand.in verband met het hem over komen vliegongeval zijn functie van generaal-gedelegeerde der Fransche regeering in Fransch-Afrika nog niet heeft kunnen aanvaarden. De behande ling van den generaal, die ook twee ribben gebroken heeft, zou nog wel drie weken kunnen duren. United Press meldt uit Berlijn: Het luchtalarm, dat den laatsten nacht in Berlijn werd gegeven duurde van 1.45 - 2.28 uur. Reeds kort na eenen hoor de men het vuren van het luchtaf weergeschut. De sirenes loeiden ech ter eerst 35 minuten later. Van offi- cieele Duitsche zijde werd verklaard: „Verscheidene woonhuizen vielen den aanval ten offer”. De getroffen huizen bevinden zich in de voorstad Rosenthal, ongeveer 12 km van het Berlijnsche centrum verwijderd. Men kon in de Berlijnsche binnenstad on danks de heftige detonaties van het afweergeschut het brommen van de vliegtuigmotoren hooren. Een van de Engelsche bommenwerpers wierp bo ven Berlijn een lichtparachüte uit, welke echter uitdoofde eer hij geheel door het wolkendek was gedrongen. Alarm werd pas gegeven toen de twee de golf Britsche bommenwerpers de stad naderde. De vijandelijke aanval geschiedde blijkbaar in 4 golven, waarvan de tweede, en de vierde in het bijzonder op de voorsteden gemunt waren. De eerste en de derde golf vlogen over de binnenstad. De nieuwe Engelsche luchtaanval op woonwijken in de rijkshoofdstad geeft de „Berl. Ztg. am Mittag” aanleiding te constateeren, dat Engeland niet wil aflaten van zijn methode om den oor log te voeren tegen de burgerbevol king. Het Duitsche luchtzwaard, zoo merkt het blad waarschuwend in dit verband op, slaat meedoogenloos toe. Welke effecten bommen van het zwaarste kaliber moeten hebben, is getoond in Warschau en Rotterdam. Wanneer Londen een gelijk lot tot het uiterste wil ondergaan, moet het Chur chill en zijn misdadigerskliek verder des nachts piraten naar Duitschland laten starten. Maar dan heeft het ook Verklaringen van den Boelgaarschen premier De Boelgaarsche ministerpresident Filof heeft gisteravond voor de peirs-, vertegenwoordigers uitvoerig verkla ringen afgelegd over het Boelgaarsph- Roemeensche verdrag van Krajova, waarbij hij toelichtingen gaf op den inhoud van het verdrag en de uitvoe ring daarvan. De ministerpresident wees er in het bijzonder op, dat de gunstige beëindiging der onderhande- lingen over de teruggave van de Zui delijke Dobroedsja aan. Boelgarije vooral te danken is aan Duitschland en Italië en aan hun leiderk, waar voor hun de Boelgaarsche regeering en het gansche Boelgaarsche volk die pe dankbaarheid verschuldigd is. Voor de uitvoering van het verdrag van Krajova wordt een groote com missie voor de overneming van het afgestane gebied gevormd, welke zich onder leiding van generaal Schilkof van 15 September af te Dobritsj, in het Zuiden der Dobroedsja, zal ophou den. Op 20 September zal de aftocht van de Roemeensche troepen voltrokken zijn. Daarna begint de opmarsch der Boelgaarsche divisies. Op 3 October, op den Boelgaarschen nationalen feest dag, wordt in Dobritsj een groote troepenparade gehouden voor koning Boris. Op uitnoodiging van de rijksregeering is de minister voor Italiaansch-Afrika, Teruzzi, naar Duitschland vertrokken om het bezoek te beantwoorden, dat de leider der Duitsche koloniale beweging, von Epp, hem heeft gebracht. In het tijdvak van 26 Augustus tot 1 September zijn 314.500 vluchtelingen en gedemobiliseerde soldaten over de demarcatielijn naar huis gezonden. „Paris Soir” meldt, dat kortgeleden het passeeren van de demarcatielijn bij Moulin door het vereenvoudigen van de formaliteiten van beide zijden aan zienlijk vergemakkelijkt is. Japansche schepen mijden Engeland. In de haven van Lissabon liggen 3 Japansche koopvaardijschepen, die in verband met de Duitsche blokkadever- klaring tegen Engeland hun voor Engel sche havens bestemde lading en passa giers in Lissabon aan land brengen, meldt het D.N.B. De kapitein van een dezer schepen verklaarde tegenover vertegenwoordigers van de pers, dat hij sedert 1908 als gezagvoerder van dit schip tusschen Japan en Engeland heeft gevaren. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke vaart onderbroken moet wor den. Zelfs in de moeilijkste tijden van den wereldoorlog is dat nog nooit voor gekomen. Er worden te Lissabon nog Japansche koopvaardijschepen wacht voor het lossen van hun voor Engeland bestemde vracht. De berichten over de verwoestende uitwerking der Duitsche luchtaanvallen op Londen hebben, aldus het D.N.B., op de effectenmarkt te New York een krachtige verkoopbeweging met koers dalingen tot vijf punten, hoofdzakelijk bij de bewapeningspapieren, veroor zaakt. Zelfs de publicatie van het nieuwe Amerikaansche vlootbouwpro- gramma kon de depressie niet verja gen. tastische motorgehuil der toestellen, welke tot den duikaanval op de ver sperringsballons overgingen. Ik heb 5 ballons geteld, welke in vlammen op gingen en neerstortten, omgeven door een vettigen zwarten rookwolk. Terwijl deze strijd zich nog afspeel de, naderden nieuwe eskaders met don derende motoren. Met een oorverdoo- vend lawaai, dat de lucht om ons heen aan flarden leek te scheuren, stortten zij zich op de havens. Deze aanval stel de alles in de schaduw, wat tot dusver in den luchtoorlog is voorgevallen. Wij voelden, hoe de lucht om ons heen tril de. Men kreeg den indruk van een aardbeving bij den heldersten zonne schijn. En toen stegen overal rookmas sa’s op. De opmarsch van de Hongaren in Zevenburgen De chef van den Hongaarschen gene- ralen staf heeft medegedeeld, dat de Hongaarsche troepen zonder storing de voor gisteren vastgestelde marsch- doelen hebben bereikt. In een communiqué te Boekarest wordt bekend gemaakt, dat de vijfde zóne van Zevenburgen volgens de over eenkomst met Hongarije op 9 Septem ber is ontruimd. Ik geloof, dat de strijd maar 20 tot 30 minuten duurde, maar men vergeet den tijd, als men zelf aan een derge lijke gebeurtenis deelneemt. Ik volgde de groote meerderheid van de brand weerauto’s naar het Oosten. Weldra stuitten wij op de eerste bomkraters. Toen wij iets verder naar het Oosten waren gekomen, leek het vuur een reusachtige muur, welke alles voor ons afsloot. De vlammen begonnen langs de straat op te laaien en toen doorrijden te gevaarlijk werd; sprongen wij let terlijk door muren v^n vuur. De hou ten pakhuizen brandden knetterend. Uit de Theems pompte men onophoudelijk water, want de waterleidingen zelf waren al beschadigd. Van den Zuide lijken oever van de Theems zag ik hoe het vuur zich aan den Noordelijken oever uitbreidde. De zon stond bleek en onwerkelijk achter een dikken rook- sluier. Hier kent men dag noch nacht, slechts reusachtige branden, welke als een prairievuur steeds verder om zich heen vreten. Het is wel duidelijk, zoo besluit de Zweedsche journalist, dat het vuur niet alleen terwijl ik dit schrijf in de haven is ontstaan, maar dat de Duitsche aanval tegelijkertijd ook tegen industrieele installaties langs de Theems en in het Oosten van Lon den gericht was. De electrische centrale en andere installaties van openbare diensten zijn beschadigd. Wij bevinden ons in het slotoffensief en Engeland strijd voor zijn leven. Zeer indrukwekkend is ook het ver slag van den Londenschen medewerker van „Dagens Nyheter”, die o.a. schrijft: In den nacht van Zaterdag op Zondag kon men op de Theemsbruggen zonder moeite in het schijnsel van de gewel dige branden de krant lezen. De hoofd stad van het Britsche imperium heeft haar tot dusver zwaarsten slag ge ïncasseerd. Het gedunde Zondagsverkeer in de straten van Londen en de leemten in het autobusverkeer en de ondergrond- sche spoorlijnen, toonen den toevalli- gen bezoeker het duidelijkst wat in den afgeloopen nacht is voorgevallen. De beteekenis van Göring’s persoonlijke leiding In bevoegde militaire kringen Berlijn legt men den nadruk op het feit, dat rijksmaarschalk Göring per soonlijk de operaties der luchtmacht- afdeelingen tegen Engeland leidt. Daaruit kan met zekerheid worden op gemaakt, aldus zegt men, dat het de Duitsche oorlogsleiding ernst is met de aangekondigde vergelding voor de nog steeds voortdurende Britsche nachtvluchten en bombardementen op de burgerbevolking in verschillende deelen van Duitschland. Men verklaart tevens, dat uit de persoonlijke leiding van Göring blijkt, dat men vastbeslo ten is de actie tegen militaire en strategische objecten in Londen en ge heel Engeland niet met eea of twee groote aanvallen te laten afloopen. De persoonlijkheid van den maarschalk staat er borg voor, dat de actie van de luchtmacht even krachtig als aan houdend zal zijn. Naar aanleiding van het zwakker worden van den Britschen afweer zegt men te Berlijn, dat het opvalt, hoezeer het optreden van Engelsche jagers afneemt. Opmerke lijk is ook, dat de Engelsche jagers ernstige gevechten steeds meer trach- tèn te vermijden. In de Reuterberich- ten van den laatsten tijd wordt zeer veel gesproken van het in het vuur brengen van Poolsche en Tsjechische vliegers. Aan Duitsche zijde ziet men daarin niet zoozeer een opwekking voor de vliegers van die volken als wel een laatste bittere noodzaak. Het staat vast, dat de Royal Air Force zich genoopt heeft gezien, verschillen de scholen voor jachtvliegers te slui ten. Het half-geoefende personeel werd in den strijd gebracht, waardoor de minderwaardige kwaliteit van eenige Engelsche jachtvliegers verklaard wordt. Ook zijn bestuurders van ge vechtsvliegtuigen voor jachtvliegtuigen gereed gemaakt, hetgeen een nieuw teeken van zwakheid is. De Duitsche luchtmacht heeft bij de gevechten van Zaterdag in totaal 26 vliegtuigen verloren, waarvan slechts 4 gevechtsvliegtuigen, dus bommen werpers waren. Hieruit blijkt duidelijk dat de Duitsche jagers met groot suc ces tegen de Britsche jachtvliegtuigen zijn opgetreden. De Duitsche gevechts vliegtuigen hebben overdag en bij het beste zicht hun doel onbestreden kun nen bereiken. Het luchtruim boven Londen behoort den Duitschers zoo vaak zij dat willen en de Duitsche leiding het noodig acht. Telegram van Victor Emanuel aan Boris Naar aanleiding van de onderteeke- ning der Boelgaarsch-Roemeensche overeenkomst heeft de Italiaansche koning-keizer Victor Emanuel aan ko ning Boris van Boelgarije het volgen de telegram gezonden: „Terwijl Boelgarije met trots en vreugde de verwezenlijking van een zijner groqjje nationale aspiraties be leeft, ontvange uwe majesteit en de bevriende Boelgaarsche natie van mij en alle Italianen gevoelens van leven dige sympathie”. rookwolken en steekvlammen, welke waar te nemen vielen, waren onmis kenbaar van brandende petroleum af komstig. Foto’s uit Londen, die te New York word*» gepubliceerd, toonen een totaal verwoeste dokinstalltie, op den achter grond is een zinkend schip te zien. Een tweede foto laat een vernielde brug zien, in de nabijheid waarvan zich tal rijke dokinstallaties bevinden. Prijs gemaakt schip tot zinken gebracht. Zooals in het Duitsche weermachts- bericht van gisteren werd medegedeeld, is een als prijs opgebracht schip door het Duitsche prijscommando tot zinken gebracht. Het D.N.B. verneemt, dat alle personen, die zich aan boord bevonden’, gered zijn. Behalve het Duitsche' prijs commando en de eigen bemanning van het schip bevonden zich aan boord nog de bemanningen van eenige vijandelijke koopvaardijschepen, die door Duitsche zeestrijdkrachten in overzeesche wate ren tot zinken waren gebracht. Drie reddingbóoten, die o.m. het voltallige Duitsche prijscommando aan boord hadden, zijn in een neutrale haven aan gekomen. Eenige neutrale zeelieden werden met behulp van een vliegboot gered. Een andere reddingboot werd aangehouden door een vijandelijk oor logsschip, dat de inzittenden, o.w, de kapitein van het prijsgemaakte schip en zijn echtgenoote, aan boord nam. Britsche duikboot verloren gegaan een Oost-Canadeesche haven aan de Britsche marine overgedragen. Hier mede zijn deze schepen in dienst ge steld. deelde, zijn de Japansche autoriteiten in Indo-China. die onder leiding staan van generaalmajoor Nisjihara, gemach tigd met de locale Fransche autoriteiten overeenkomsten uit te werken. De woordvoerder betwijfelde, of de in de Amerikaansche pers gepubliceerde, z.g. Japansche eischen aan Indo-China in overeenstemming zijn met de feiten. Deze Japansche eischen zouden be trekking hebben op de inrichting van luchtsteunpunten in Haiphong, het recht tot vliegen over Fransch Indo- Chineesch gebied voor Japansche vlieg tuigen, Japansche controle in de ha vens van Fransch Indo-China, Japansch recht van passage in geval van het ver schijnen van Chineesche troepen aan de grens, enz. Op de vraag, of de Vereenigde Staten stappen hadden gedaan bij Japan be treffende Indo-China, antwoordde de woordvoerder„Wij houden dat niet voor stappen.” Engelschen beschieten weer- looze Duitsche vliegers Op de thuisvlucht van een der jong ste aanvallen op Londen moest een Duitsch vliegtuig in het Kanaal een noodlanding doen. De bemanning sprong met zwemvesten aan in het water. Engelsche jagers, die het voorval hadden waargenomen, kwamen nader bij en openden het vuur op de weerloos in het water ronddrijvende Duitschers, van wie er thans 2 met verscheidene schoten in het hoofd aan de Fransche kust zijn aangespoeld. Over deze gru welijke daad van Britsche vliegers heeft een Duitsche vlieger, wiens commandant zich onder de vermoorden bevindt, een uitvoerig relaas aan het D.N.B. gedaan. groote school, wijze, volledige reorganisatie worden gekomen, uiteen- Een overeenkomst? Het D.N.B. meldt uit Sjanghai Vol gens een in Hongkong ontvangen klaar blijkelijk officieel bericht uit Indo- China is een FranschJapansche over eenkomst tot stand gekomen, waarbij Japan het transport van troepen door Tonkin (Indo-China) naar de Chinee sche grens wordt toegestaan. Frankrijk heeft in de landing van Japansche troepen in Haiphong en het vervoer van deze troepen per spoor tot Yoen- nan toegestemd onder voorwaarde, dat de troepen onderweg de spoorlijn niet mogen verlaten. Japansche kringen te Sjanghai ver klaren, dat zij als gevolg van het ont breken van inlichtingen over de ge beurtenissen in Indo-China niet in staat zijn dit bericht te bevestigen of tegen te spreken. Een beel-’ van de vernietigende sla gen van het Duitsche luchtwapen, toe gebracht aan de hoofdstad van Groot- Brittannië. geven de Londensche cor respondenten van verscheidene Zweed sche bladen, die uit eigen ervaring de kracht van de Duitsche aanvallen heb ben leeren kennen. De Londensche correspondent van „Stockholms Tidningen” schrijft o.a.: In den nacht van Zaterdag op Zondag braken honderden Duitsche bommen werpers door ?n veroorzaakten in een groot deel van de Engelsche hoofdstad branden. De vlammen waren kilome ters ver te zien. De rook hing in dikke, zwarte, witte en gele wolken boven Londen. Nooit heeft de geschiedenis een zoo vreeselijken luchtstrijd beleefd als dien ik Zaterdagavond boven de Lon densche havens heb gadegeslagen. Vliegtuigen raasden naar de aarde, ver sperringsballons suisden brandend tegen den grond, zwarte rookmassa’s wentel den in golven naderbij. Telkens en tel kens weer stegen dichte rookwolken op. Toen de strijd boven ons een einde nam, reden wij naar het brandende ge bied. Op vele plaatsen waren de brand- weermanschappen in het geheel nog niet met hun werk begonnen, toen wij kwamen. De weg er heen voerde door opengereten straten. Het heftigst woed den de branden op den Zuidelijken oever van de Theems. De correspondent schildert zijn erva ringen bij het vijftigste luchtalarm te Londen sedert het begin van het groote offensief in de volgende bewoordingen: De kanonnen begonnen in het Oosten te donderen. In den zonneschijn zagen we 2 Duitsche eskaders van elk om streeks 10 machines, welke^juist met donderend lawaai naar het Noordwes ten vlogen. Rondom hen explodeerden granaten als witte ballen, jmaar de Duitsche toestellen zetten onverstoor baar hun weg voort. Twee minuten later leek het wel of de vliegtuigen werkelijk uit alle hemelstreken op de stad neersuisden. Wij hoorden het fan- Talrijke hervormingen aangekondigd In een bijeenkomst van den minister raad heeft de staatsleider, Antonescu, een uiteenzetting gegeven van het pro gramma der regeering en de vraag stukken, waaraan zij haar bijzondere aandacht zal besteden. Deze zijn Ver heffing van den boerenstand door eco nomische, administratieve en hygiëni sche maatregelen. Overheidsorganisatie van den landbouw en van den afzet der landbouwproducten. De organisatie van „vliegende” gezondheidsposten in de dorpen. Verheffing van de arbei dersklasse door maatschappelijke her vormingen en reorganisatie der in dustrieele ondernemingen. Reorganisa tie van het bestuursapparaat en het ambtenarencorps, waarborging van een bestaansminimum voor de ambtenaren, voor iederen ambtenaar slechts één salaris, gezinstoeslag naar gelang van het aantal kinderen, salarisverhooging voor verdienstelijke ambtenaren. Orga nisatie van het Roemeensche gezin. Hervormingen op hygiënisch gebied ter bestrijding van kindersterfte, so ciale ziekten en alcoholisme. Antonescu heeft verder in trekken de vraagstukken van kerk, justitie en leger en de waarop tot daarvan zal gezet. De door ex-koning Carol opgerichte ..partij der natie” en de zoogenaamde Chineesche divisies aan de grens van Indo-China. In militaire kringen te Tsjoenking verluidt, dat sinds geruimen tijd de beste divisies van het centrale Chinee sche leger geconcentreerd zijn aan de grens van Indo-China, waar op het oogenblik ook generaal Pai tsjoeng hsi vertoeft. De Chineesche strijdkrachten worden op minstens 200.000 man ge raamd. De Engelsche bommen op Hamburg Gisternacht heeft geen enkel En- gelsch vliegtuig getracht tot boven Ber lijn te komen. Om toch nog iets van zich te doen hooren, kozen de Engel schen veel liever, zooals reeds gemeld, de voor hen dichtsbijgelegene en ge makkelijkste te bereiken stad. Zij lieten n.l., meldt het D.N.B., hun bommen vallen^ op dichtbevolkte woonwijken van de stad Hamburg. Talrijke brand en dynamietbommen vielen in straten en op woonhuizen, in den omtrek waar van geen militaire objecten of in dustriegebouwen te vinden zijn. Ver scheidene particuliere huizen en villa’s stortten in. Ook werd o.a. de garage van een groentehandelaar getroffen, een kantoorgebouw en een veerboot vernield. Drie .zwaar ep 8 licht gewon den werden naar de ziekenhuizen ver voerd. De reactie van de bevolking van Hamburg op deze oorlogsdaad tegen de burgerbevolking is buitenge woon scherp. De op het oogenblik aan den gang zijnde vergeldingsactie tegen Londen wordt daarom in Hamburg bij zonder levendig toegejuicht. Volgens de Hamburgsche bladen wer den behalve woonwijken ook twee be graafplaatsen gebombardeerd. Zoo wer den op een begraafplaats verscheidene dynamietbommen geworpen terwijl op een andere begraafplaats tien graven door een bom werden vernield. Mili taire doelen werden niet getroffen. Het blad „Petit Dauphinois” publi ceert een officieuze verklaring uit Vichy over de FranschJapansche bespre kingen inzake Indo-China. De bespre kingen te Tokio tusschen den Franschen ambassadeur Henry en den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, aldus de verklaring, zijn gepaard gegaan met besprekingen, die in Indo-China tusschen admiraal De- cóux en generaal Nisjihara gevoerd zijn. Laatstgenoemde bestudeert te Hanoi de eventueele uitvoeringsbepa lingen betreffende de kwesties, welke eerst te Tokio langs diplomatieken weg onder de oogen gezien zijn. Deze laat ste besprekingen hebben tot vaak on juiste commentaren geleid. Het contact tusschen de beide partijen is nooit ver broken geweest. De besprekingen wer den voortgezet in het wederzijdsch verlangen ze tot een goed einde te brengen. Aangenomen kan worden, dat de belangen van Japan met de be langen en plichten van Frankrijk in f.pai LIJ UCI lldlic CIA V»C overeenstemming gebracht kunnen wor- „nationale garde” zijn ontbonden. Alle organisaties en instellingen der weermacht, die den naam van ex- koning Carol dragen, moeten dezen naam laten varen. Zij zullen nieuwe namen krijgen uit de Roemeensche ge schiedenis. De regeering heeft alle personen vrij gelaten, die gedurende de laatste we ken van Carol’s bewind in een concen tratiekamp opgesloten zijn onder de be schuldiging van verspreiding van val- sche geruchten. Verscheidene gezantschappen afgeschaft Naar uit een officieele mededeeling te Boekarest blijkt, zijn bij het Roe meensche diplomatieke corps groote veranderingen uitgevoerd en is een reeks gezantschappen om bezuinigings- redenen afgeschaft, n.l. die in Mexico, Kopenhagen, Helsinki, Teheran en Rio de Janeiro. Verschillende ambassa deurs en gezanten zijn teruggeroepen. De ambassades, die Roemenië in ver schillende buitenlandsche staten onder hield, worden veranderd in gezant schappen. De titel van ambassadeur wordt afgeschaft. Het nieuwe kabinet De premier Antonescu heeft het tegenwoordige overgangskabinet ge completeerd door de benoeming van kolonel Riusanu tot onderstaatssecre taris van het ministerie van binnen- landsche zaken. Tot onderstaatssecre taris van het ministerie voor lucht vaart is kolonel Lienscu benoemd. GENERAAL WEYCAND BEZOEK VAN ITALIAANSCHE MINISTER TERUGKEER VAN VLUCHTELINGEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2