f VROUWENHOEK JE 1 Wasscherijen hebben het moeilijk UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS FINANCIEEL Slaboonen Zullen vetvrije wasch- middelen de oplossing brengen? HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD PAGINA 2 Kaassaus JEUGDIGE DIEVEN HADDEN EEN GEHEIME BERGPLAATS DE DIEFSTALLEN VAN KOFFIE EN THEE CLANDESTIENE HANDEL IN GOUDEN SIERADEN JAARVERSLAG ALGEMEENE KUNSTZIJDE UNIE Achttien kooplieden te Amsterdam gegrepen Peterseliesaus ’s-GRAVENZANDE LEIDSCHENDAM LOOSDUINEN maat- Kester, RIJSWIJK zijn Vetvrije waschmiddelen 7 georganiseerde Schilderijententoonstelling Henk Leurs Jzn. ochtendbladen voor bij M. der z. wen, z. waschindustrie heeft in dezen een wel verdiende reputatie op te houden. Ik noemde U zooeven reeds het door de beide bonden in het leven geroepen en gefinancierd Proefstation, waaraan in de maand Februari van dit jaar een’ goed geoutilleerde proefwasscherij is toegevoegd, zoodat daar alle onderzoe kingen, t.a.v. tint, slijtage, e.d. van de door georganiseerde waschindustrieelen behandelde goederen kunnen worden verricht, ten bate van de linnenkast van geheel Nederland. Wist u, tusschen twee haakjes, dat de totale waarde van alle goederen, welke jaarlijks aan de veilige handen van onze industrie wordt toevertrouwd enkele tientallen milli- oenen guldens bedraagt Het zal u daarom duidelijk zijn, dat onze industrie zich groote financieele offers wil ge troosten om de meest volkomen waar borgen te verschaffen, dat met dit deel van het nationaal vermogen zoo spaar zaam als maar eenigszins mogelijk is wordt omgesprongen. Burgerlijke Stand van ’s Gravenzande ONDERTROUWD W. R. Snijders en J. L. de Reus. GETROUWD: A. P. de Visser en G. Beekenkamp. D. A. Rietdijk en C. Aal- bregt. J. Barendrecht en I. v. d. Nol. S. v. d. Ende en K. Tas. A. P. v. d. Kruk en A. van Velden. C. Verburg en J. de Munnik. BEVALLENF. v. d. Boom geb. v. d. Hoeven d. L. Reedijk geb. v. d. Nol, d. G. Prins geb v. d. Zwaan, d. L. DELFT Bij de firma W. A. Reijnders op de Markt te Delft zijn tot het einde van deze week werkstukken geëxposeerd van den onlangs overleden plateelschilder en ontwerper Léon Senf. Een aantal prach tige stukken werd beschikbaar gesteld uit de collectie van de Delftsch Aardewerk fabriek ,,De Porceleyne Fles”. In verband met de nieuwe v e r- ordening zullen de bioscopen vanaf heden eiken avond om half acht inplaats van te acht uur aanvangen. x De voor heden aangekondig- de vergadering van den L.T.B, zal niet doorgaan. DeveilingenaandeDelftsche Groentenveiling beginnen voortaan des voormiddags om half twaalf. De heer F. B e nt vel ze n heeft op verzoek eervol ontslag gekregen als koster der R. K. Kerk alhier. Tot koster is thans benoemd de heer B. Tetteroo De heer M. van Dalen is ge. slaagd voor het onder rijkstoezicht staan de examen voor maatschoenmaker. Zoowel de plaatselijke af- deeling van de Burgerwacht als de Vrij willige Landstorm zijn dezer dagen op geheven. Pastoor J. B. W. M. Möller van de St. Martinusparóchie, die eenigen tijd in St. Antoniushove werd verpleegd, is thans zoover hersteld, dat hij zijn werk zaamheden weer heeft kunnen hervatten. Als leerkrachten aan de W i 1- helmina-Muloschool alhier zijn benoemd de heeren J. L. Gouman te Rotterdam en A. G. Michon te Voorburg. Een afgestreken eetlepel boter, 2 af gestreken eetlepels bloem, ¥4 L. melk, 1 volle eetlepel fijngesneden peterse lie, snuifje zout. Verwarm op een zacht vuur (in een klein pannetje) roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel; giet daarbij in kleine scheutjes tegelijk, steeds roerende, de melk en laat het sausje even doorkoken tot het goed ge bonden is. Maak het op smaak af met zout, roer er de peterselie door en meng dan de saus door de gaargekook- te boonen. Het bewaren van levensmiddelen Bij D. A. Daamen’s Uitgeversmaat schappij alhier verscheen een practi- sche vraagbaak voor iedere huis vrouw: „Hoe bewaar ik mijn levens middelen in oorlogstijd”. Het boekje bevat een schat van wenken, samen gevoegd en opgesteld op advies van en gecontroleerd door een oud-regee- rings-voedselcontroleur. Vooral in deze tijden mag geen voedsel verloren gaan door bederf of vermindering van kwaliteit. Om dit te voorkomen geeft deze vraagbaak nauwkeurige aanwijzingen aan de huisvrouw wat haar te doen staat met de kruideniers waren, groenten, vleesch, visch, brood en vele andere artikelen. we juist bij deze dikkere boonen de be reiding met een smakelijk sausje aan raden. Ten eerste bereiken we zoo doende een beteren samenhang van de uit elkaar gesplitste boonen en maken we van de groente een beter gehéél; ten tweede hebben wij daarmede be reikt, dat we aan dezelfde groente met behulp van verschillende sausjes telkens een anderen smaak kunnen ge ven. Welk sausje we ook kiezen, we be reiden de boonen zelf altijd voor door ze na het afhalen en het breken op te zetten met slechts een bodempje ko kend water (een paar vingers hoog) met wat zout; we laten ze daarin vlug Reclasseeringsdag De jaarlijksche reclasseeringscollecte wordt alhier gehouden op Zaterdag 14 September a.s. Het secretariaat van het uitvoerend comité is gevestigd bij den heer B. Ch. Ledeboer, Groen van Prinstererlaan 23. Een afgestreken eetlepel boter, 2 af gestreken eetlepels bloem, y4 L. melk, 50 gr. ons) kaas, snuifje zout. Bereid dit sausje op dezelfde wijze als het vorige, maar vervang de pe terselie door de geraspte kaas en laat die met de saus even flink warm worden, zoodat ze smelt. Eén groente, maar verschillend bereid! Het is voor de huisvrouw altijd een gelukkige greep, als ze deze groente in het middagmaal te pas brengt. Iedereen houdt ervan; of de slaboonen nog jong en dun zijn, zoodat de groene peul hoofdzaak is en de kleine witte boontjes nog bijna niet te onderschei den zijn, dan wel of in verder gerijp- ten toestand de flink gevormde witte boonen al door het koken uit de peul zijn losgeraakt, zooals dat op het oogenblik wel het geval zal zijn. Er zijn twee redenen, waarom aan de kook komen, temperen dan de warmte en koken de boonen verder gaar en ongeveer droog, plm. een half uur. Intusschen bereiden we een van de volgende sausjes, die berekend zijn voor 4 personen en die dus gelden voor 1 kg boonen. Acht jongens te Arnhem achter slot en grendel Al gedurende een paar maanden kwa men er bij de politie te Arnhem klach ten binnen over diefstallen uit onbeheerd staande auto’s, en uit winkels. Het aan tal klachten nam steeds toe, en daarbij viel vast te stellen, dat de daders het vooral op geld gemunt hadden. De politie stond vrijwel machteloos, want de dieven bleken geraffineerd te werk te gaan. Toch gelukte het haar, een spoor te volgen en een slag te slaan. De eerste klap van de polltie was raak; er konden vijf jongens worden aangehou den. In den beginne lieten de jeugdige delinquenten niets los, doch een scherp verhoor ontlokte de een na den ander de bekentenis, dat zij zich aan rooverijen hadden schuldig gemaakt. Als gevolg hiervan konden wederom drie jongens worden gearresteerd, meldt de „Tijd”. Voorts bleek, dat de bende er een geheime bergplaats op na hield, waar men den buit goed wist te bewaren. Een der leden was aangesteld als rentmeester en had rekening en verantwoording af te leggen over al het gestolene. De plek, waar de buit bewaard werd, zou zonder de aanwijzingen der jongens waarschijnlijk niet gevonden zijn, want het was een diep in het bosch langs den Apeldoornscheweg gegraven gat in den grond. Deze kuil was zoo „vakkundig” toegedekt, dat het gat voor oningewijden nagenoeg onvindbaar was. De politie vond bij haar onderzoek in deze eigenge maakte kluis eenige van de gestolen voorwerpen plus een bedrag van 100 in contanten. In de afgeloopen maanden hadden de jongens een veel grooter be drag gestolen, doch dit en de opbrengst van verkochte gestolen artikelen hadden de jeugdige dieven reeds opgemaakt door dure uitstapjes in bioscopen en café’s. De acht jongens die in hechtenis wer den genomen, varieeren in leeftijd van 15 tot 18 jaar. Zij zijn na een verhoor in het Huis van bewaring te Arnhem opgeslo ten.. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De Chr. Meisjesvereeniging „Eensgezindheid” zal voor het eerst na de vacantie haar vergadering houden Woensdag a.s. in het dienstgebouw van de Ned. Herv. kerk. De Zendingskrans „Lydia” komt Donderdag a.s in vergadering bij een in het dienstgebouw van de Ned. Herv. kerk. Wi. hebben met mr. J. van Binsber- gen, secretaris van den Bond van Waschindustrieelen over de moeilijk heden, waarmee de wasscherijen thans te kampen hebben en de wijze waarop men tracht ze te oyerwinnen, een onder houd gehad. De vervoersproblemen zijn door samenwerking van de wasscherijen voor een deel opgelost. In verschillen de deelen van het land zijn de onder nemingen tot coördinatie gekomen. Met de Spoorwegen is een contract afgeslo ten om het waschgoed per wagons te vervoeren. Dit vervoer geschiedt hoofd zakelijk ’s nachts, zoodat de wasch des ochtends op de plaats van bestemming, de groote steden, aankomt. Van de stations wordt het dan met paard en wagen of per bakfiets naar de adressen vervoerd. De wasscherijen, die ver van de groote steden afliggen, hebben de grootste handicap, aangezien zij de wasch niet meer tijdig ter bestemde plaatse kunnen brengen. De Nederland- sche huisvrouw is ten deze nogal ver wend. Als regel kreeg zij de wasch de zelfde week nog terug. Dit kan nu lang niet altijd meer. Mr. van Binsbergen deed een beroep op de huisvrouwen om niet al te ongeduldig te worden, wan neer de wasch niet even snel als vroeger thuis bezorgd wordt. Het oplossen van moeilijkheden kost tijd. De voorsprong, welke de wasscherij heeft op het thuiswaschproces is, dat de wasscherij in staat is met minder zeep schooner te wasschen dan de huis vrouw, die thuis wascht met de geringe haar ter beschikking staande hoeveel heid thuiswaschmiddelen. Moet bij de gezinswasch, welke thuis wordt behan deld. te veel chloor te pas komen om het tekort aan zeep goed te maken, dan Gemeenteraad De Raad dezer gemeente komt a.s. Don derdagavond om 7 uur in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot grondruil met de Kerkvoogdij der Ned. Herv Kerk, wijziging rangen en belooningen van de werklieden G.E.B. en gemeentebode, voorstel tot aankoop van onroerend goed van Joh. van Mourik. Het Hoogheemraadschap Delfland heeft afwijzend beschikt op het (ingevolge het raadsbesluit van 9 Juli 1940) gedane verzoek om uitstel te ver- leenen tot het verbreeden van den kruin van den Zanddijk aan het einde van den Strandweg tuigt van een eigen visie en uitdrukking. Behalve de vele mooie polderlandschap pen roemde dr. de Kruijff in het bijzon der ook een interieurtje, voorstellende een Brabantsch kacheltje in het atelier van den schilder. De tentoonstelling is geopend op werk dagen van 10 uur v.m. tot 9 uur n.m. en Zondags van 1 uur n.m. tot 9 uur n.m In de voormalige Schuttersdoelen (Doe lenstraat 18), welk landelijk gelegen huis nog uit de 17e eeuw dateert, houdt de bekende Rijswijksche kunstschilder Henk Leurs een expositie van zijn vele en goede werken. Dr. J. de Kruijff opende Zaterdagmid dag deze tentoonstelling, waarbij hij den ondernemingsgeest van dezen kunst schilder bewonderde en groote waardee- ring uitsprak over diens werk, dat ge- IJt-U AVX. V*. 11. UuUVlvl vat* Leijgraaf, z J. H. Heemskerk, geb. Hendriks, d. H. L. de Vries, geb. Ven- selaar, z. P. van den Bos, geb. Poot, J. M. Gouweleew, geb. van Leeu- A. Th. van den Berg, geb. Spee, d. M. A. Kraak, geb. Driessen, z. OVERLEDEN: N. J. Ammerlaan, geh. HET BETALINGSVERKEER MET ZUID-SLAVIË Het Nederlandsch Clearing-instituut deelt het volgende mede: Naar aanleiding van het in het Veror deningenblad verschenen besluit betref fende het betalingsverkeer met Zuid-Sla- vië wordt erop gewezen, dat dit besluit slechts de strekking heeft aan den be- staanden toestand een wettelijken grond slag te geven. Verwezen wordt naar de mededeeling in de ochtendbladen van 15 Augustus. Een leidraad voor deze clearing is over enkele dagen bij het clearinginstituut verkrijgbaar. Burgerlijke Stand van Delft ONDERTROUWD: D. van den Bosch, en C. J. van der Valk. J. A. Bijkerk en M. Lemson. N W. Grabijn en J. M. Brehm. W. J. Haak en C. J. de Bie. J. Keuzenkamp en M. Th. Mastenbroek. B. L. Kruyne en H. M. van den Berg. G. Verver en M. Th. Kuipers. BEVALLEN: S. M. C. de Vreede, geb. van der Drift, d. J. C. Wensveen, geb. Meijer, z. M. C. H. Lander, geb. van de Leijgraaf, z J. H. Heemskerk, geb. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Koersen voor stortingen op 10 Septem ber 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36, Belga”s 30,14, Zwitsersche francs 42,77, lires 9.87. Deen- sche kronen 36,40, Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kro nen (oude schulden) 6.42, (nieuwe schul den) 7,54, dinar (oude schulden) 3.43, (nieuwe schulden) 4.23. Turksche ponden 1,45|. NEDERLANDSCH CLEARING INSTITUUT Opgave laatst uitbetaalde nummers per September 1940: Clearing met Duitschland, laatst uitbe taald nummer: tegen guldensvorderingen: 898 408; tegen Reichsmarkvorderingen: 39.260/222.431. Clearing met Chili; laatstuitbetaald nummer: 1683. Clearing niet Turkije; laatst uitbetaald nummer: algemeene clearingrekening: 4740; bijzondere clearingrekening: 2431 a. Clearing met Italië; laatst uitbetaald nummer: 2328. Weer viel een groot aantal gouden voorwerpen, bezet met kostbare juwee- len en verhandeld door koopieden, die er geen in- en verkoopregister op na houden en waarvan de herkomst dubieus is, in handen van de Amsterdamsche po litie. Twee politiemannen hebben Zondag morgen een succesvollen inval gedaan in een hotel aan het Weesperplein te Am sterdam. Fonkelende gouden ringen en andere kostbaarheden rolden plotseling over den vloer toen de rechercheurs binnengingen. Prachtige horloges, col liers, hangers, ringen enz. verdwenen haastig in vest of broekzak. Het gezel schap kooplieden werd plotseling door een panischen schrik bevangen en de velen, die zich schuldig voelden, renden weg, wilden door een achterdeurtje naar buiten, doch hier wachtte hen een nieu we verrassing. Politiemannen, die met de revolvers in hun handen dezen uitweg versperden en allen, die vluchten wilden, gemakkelijk tegenhielden, aldus de Crt. Achttien kooplieden uit Amsterdam en andere plaatsen werden gearresteerd bij dezen inval. En met hen ging voor dui zenden guldens aan gouden horloges, kettingen, colliers, ringen enz. mee naar het bureau aan het Jonas Daniël Meyer- plein. Valsche rjjksdaalders In enkele dorpen van de Vechtstreek is in de laatste dagen valsch geld in om loop gebracht. Te Vreeland trof men onder een hoeveelheid zilvergeld, dat men van een bankinstelling had ontvangen, eveneens valsche rijksdaalders aan. De geldstukken zijn zeer goed nagemaakt. Winstverdeeling Voorgesteld wordt het winstsaldo ad 9.559.429.21 als volgt te verdeelen: prio- riteitsaandeelen 6 pCt. 2880. Cum. pref, aandeelen 6 pCt. 107.790. Gewone aan- deelen 4 pCt., met dien verstande, dat van dit dividend 2 pCt., direct betaalbaar gesteld zal worden en de rest eerst op- vorderbaar zal zijn, wanneer er naarmate het, hetzij ineens, hetzij in gedeelten door den raad van commissarissen zal zijn betaalbaar’ gesteld f3 328.620. Over boeking op nieuwe rekening ƒ6.120.139.21. Drie gewonden bij aanrijding te Best Gistermorgen vroeg is op den Boschdijk te Best een auto-ongeluk gebeurd, waar bij 3 personen, J. de Laat, J. Klompers en mej. J. Merkx, die per rijwiel op weg waren naar hun werk in de Bata-fabrie- ken, door een uit de richting Eindhoven komende vrachtauto werden aangereden. De auto, die eerst rechts reed, stak plotseling, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, den weg over en reed op de wielrijders in. Ver volgens raakte de wagen van den weg af en kwam met nog flinke vaart tegen het cafe van d- weduwe Letter terecht. De zijgevel van het pand en de auto wer den zwaar beschadigd. De drie personen, die tegen den grond waren geslagen, ble ken alle ernstige verwondingen te heb ben opgeloopen Dr. Burgerding en dr. Kuijpers verleenden de eerste hulp. Zij achtten overbrenging van den heer de Laat en mej Merkx naar het ziekenhuis te Eindhoven noodzakelijk. De heer Klompers kon naar huis worden ge bracht. Rijks- en gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in tz stellen. Een jeugdige avonturier De Amsterdamsche politie heeft onder de beschuldiging van diefstal een 10-jari- gen jongen aangehouden. Deze knaap was kort geleden van huis weggeloopen en had zich een verblijfplaats ingericht in een boot in een stalling. Om geen koude te lijden, stelde hij zich in het bezit van een deken en door inbraak verschafte hij zich een wekker. Voordat hij zich nog verder kon wagen op het slechte pad is hij door de politie ingerekend. North American Corporation: Na af schrijving van 1.090.619 dollar op vaste activa en reserveering van 484.000 dol lar, voor belastingen, sloot het boekr jaar 1939 met een netto winst van 2.010.251 dollar waaruit aan aandeelhou ders 2.50 dollar per aandeel als dividend werd uitgekeerd. De gang van zaken bij beide schappijen is zeer bevredigend. American Bemberg Corporation; Het boekjaar sloot, nadat voor afschrijvin gen 421.756 dollar was geboekt en. voor belastingen 337.600 dollar was gereser veerd, met een netto winst van 1.228.981 dollar. De gang van zaken is in 1939 zeer goed geweest. In 1939 werd, behalve het regelmatige dividend op de 7 procent cum. pref, aan deelen, het restant achterstallig divi dend op deze aandeelen van 3.50 dollar per aandeel betaald, zoodat thans geen dividend op deze aandeelen meer achter stallig is. British Enka Ltd.: de gang van zaken bij deze dochteronderneming was belang rijk beter dan in de voorgaande jaren. Tegenover een verlies van 1938 van 70.204 pond sterling, staat in 1939 een netto winst van 97.172 pond sterling, na dat voor afschrijvingen op vaste activa 46.394 pond sterling geboekt is. Hollandsche Kunstzijde Industrie: Na dat de gebruikelijke afschrijving van 325.000 op de vaste activa heeft plaats gevonden en tot een bedrag van f 168 636 is afgeboekt, als koersverlies op de ef fectenportefeuille sluit het boekjaar af met een winst van ƒ460.166. dié toelaat aan de algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen een dividend van 4 procent uit te keeren. S.A. Italo Olandese Enka: Het boekjaar 1939 sloot na afschrijving ten bedrage van lir. 447.690 met een netto winst van lir. 217.848, waarvan lir. 21.784 werd ge doteerd aan het reservefonds en lir. 25.000 aan het fonds personeel. Uit het restant, vermeerderd met het onverdeeld winst saldo Ao Po. werd aan aandeelhouders 6| procent dividend uitgekeerd. Ver. Glanzstoff fabriken-A.G., I.P. Bem- berg-A.G., De gang van zaken van deze beide vennootschappen was bevredigend, zoodat een gelijk dividend als het vorige jaar resp 6 pCt., en 8 pCt kan worden betaald. Eerste Oesterreichische Glanzzstoff-fa- brik, AG.. Böhmische Glanzstoff-fabrik. Deze beide fabrieken verkeeren in een overgangsstadium en wij kunnen daarom omtrent de resultaten dier bedrijven nog geen mededeelingen doen. Blijkens de winst- en verliesrekening werd over 1939 een netto winst van ƒ7.411.177 behaald. Rekening houdende met het onverdeeld saldo Ao Po van 2.148.251 is dus 9.559.429 als winst ter beschikking. Burgerlijke Stand van Rijswijk GETROUWD: J. C. Koolhoven, 26 j. en M. A. L. Valkenburg 28 j. H. C. J. Nijbacker 28 j. en C. A. E. Bijl 25 j. BEVALLEN: G. Zegers, geb. Mostert, z. A. D. van Bleijswijk, geb. Berg, d. H. M. P. Oosterlaken, geb. Mulhuijzen, d. M. ZandaneL geb. Blok, z. E. W. Verwoerden, geb. de Bruijn, d. H. R. Kronenburg, geb. Discher, z. Burgerlijke Stand van Naaldwijk ONDERTROUWD: A. B. Vijverberg en C. C. v. d. Helm. C. P. van Paassen en W. E. M. Veenman. A. de Zeeuw en A. v. d. Maat. A. C. v. d. Akker en M. van Lenteren. K. Rodenburg en M. L. J. Voogt. GETROUWD: N. W. Zwinkels en M. M. J. v. d. Berg. R. J. E. Droog en J. H. en A. v. d. Mast A. C. v. d. Akker en M. van Lenteren. G. W. Sanberg en J. J. W. Kester. BEVALLEN: N. W. v. d. Eik geb. Ouwendijk. z. E. R. Schelvis geb. Hes. kes, z. M. Nieland geb. v. d. Wilt, d. P. M. J. Krook geb. Dijsselbloem, z. E. J. Luiten geb. Badoux, z. W. Don geb. van Vliet, z. D. Everaarts geb. Voogt, z. N. D. van Dalen geb. Flinter- man, d. G. E. A. Soudijn geb. Kuiper, d. H. C. L. v. d. Berg geb. v. d. Klugt, z. C. A. Borsjé geb. van Niekerk, d. A. J. M. Groenewegen geb. v. Leeuwen, z. OVERLEDEN; te ’s-Gravenhage: J. P. H. de Kruijff, wedn. van J. Groothelm. 78 j. C. v. d. Eijk, wedn. van A. de Jong, 83 j. C. Diteweg, wed. van P. M. Moor. met C M. A. Kester, 50 j. D. van der Tooien, man van H. van der Vis. 72 j. S. Huisman, wed. van J. Moor, 55 j. A. J. van der Drift, man van C. Ch. Overzier, 70 j. P. Poot, vrouw van H. van den Bos, 32 j. L. G. Breedveld, z., 15 j. VOORBURG Roode Kruis Bij de afdeeling Voorburg van het Ned. Roode Kruis is wederom gelegen heid tot opleiding van gediplomeerd help ster voor vrouwelijke ingezetenen van Voorburg en Nootdorp, die de Neder- landsche nationaliteit bezitten, minstens 17 jaar oud zijn en van onbesproken ge drag zijn, een goede gezondheid genieten en ook overigens naar het oordeel van het bestuur geschikt voor het Roode Kruiswerk zijn. Aanmelding kan geschieden bij mevr. C. HardwijkAlleman, Weverslaan 36, en bij den heer H. Zeeman, Kon. Wilh.- laan 538. Eenige jaren geleden is door mej. dr. ir. H, J. de Wijs uitgewerkt een pro cédé, waarbij gewasschen wordt met vetvrije waschmiddelen. Over de samenstelling daarvan wilde dr. de Wij, wie wij om eenige bijzonderheden vroegen, natuurlijk niet veel zeggen. Het waschmiddel bezit een bepaalde graad van alcaliteit. Het waschver- mogen is volgens onze zesvrouwe nog grooter dan dat van zeep. Het vuilste goed wordt er schoon door, zelfs over alls van monteurs, chauffeur e.d. De tint van met dit waschmiddel gereinigd linnengoed is buitengewoon helder, terwijl de slijtage zeker niet grooter is, dan wanneer het met zeep behandeld wordt Wol en zijde kunnen nog niet met dit waschmiddel gereinigd worden. Dr. de Wijs traqht echter een vetvrij waschmiddel te vinden, waarmee het wel gaat. De vetvrije waschmiddelen vinden reeds toepassing in een 30 A 40 was scherijen. De verschillende stoffen, die voor de vorming noodig zijn, worden gevonden in Nederland en Duitschland. Burgerlijke Stand van Voorburg ONDERTROUWD: J. Koolhaas en A. de Groot. J. v. d. Steen en A. ’t Hart. F. J. M. van den Berg en J. M. J. Boonekamp. GETROUWDP. M. Maas Geesteranus en Z. H. Kühn. A. F A. Hagedoorn en G. C. Tegelaar. W. Th. A. Salsman en I. Snoep. A. Naujoks en J. C. W. Huisman. G. H. Kruispel en J. M. van Welzenis. R. H. de Boer en M. C. H. J. van Dorp G. Wenink en A. 't Hart. C. A. van Hameren en C. J. Hille- naar. H. van Toor en W. E. H. Brevé. W. Nieuwland en G. G. Albers. BEVALLEN: C. M. J. van Dam geb. Lanen, d. H. J. Jongepier geb. de Graaf, z. J. J. Brand geb. Drop, z. A. C. Gentenaar geb. Kokkelink, d. G. A. Hoekema geb. de Vries, z. J. Termos geb. Minnee, d. G. A. Groot geb. Risseel, z. E. L. A. Lasance geb. Bakker, d. E. A. Oosterhuls geb. Groe- neveld, d. E. W. Vink geb. Stekelen- burg, z. W. M. van Vorslen geb. Reijn- hout, z. H. F. Ruigendijk geb Haale- bos, z. C. P. Karreman geb. Zoet. z. OVERLEDEN: N. van Loon, 23 j„ echtg. van L. Bijkerk. H. A. van Kan, 45 j„ echtg. van M Uijthoven. M. H. Roodschild, 65 j., wedr. van A. A. G. Schmal. M. J. C. Albert, 73 j., ongeh. A. J. Volkert, 87 j., wedr. van H. C. M Schillemans. Burgerlijke Stand van Monster ONDERTROUWD: S. van Dijk en J. de Zeeuw. L. Koppert en C. F. van Ant werpen. C. van Dijk en J. S. Lamot. L. C. P. van Steekelenburg en A. H. M. ■v. d. Valk. GETROUWD: J. v. d. Bosch en N. G. van Schouwen. G. L. J. v. d. Drift en A. M. van Paassen. BEVALLENP. A. Slaman geb. van Ruijven, z. H. B. van Zijl geb. Neder- pel, d. W. v. d. Hout geb. Boersma, z. J. van Soest geb. Molenaar, d. A. A. van Ruijven geb. van Lier, z. T. van Geest geb. Kuiper, z. N. Ouwendijk geb. van Eijk, z. J. Zeeman geb. Boers, d. Th. H. v. d. Enden geb v. d. Meer, d. M. J. M. Grootscholten geb. Overgaag, d. OVERLEDEN: A. W. M. v. d. Berg, 2 j. J van Baaien, wed. van L. Ruinard, 73 j. A. J. E. M. Hersbach. 10 j. P. Th. M. F. X. Zuiderwijk, 3 d. Tomatensaus Een afgestreken eetlepel boter, 2 af gestreken eetlepels bloem, 1 volle eet lepel dikke tomatenpurée, snuifje zout, wat fijngesneden peterselie. Bereid de saus op dezelfde wijze, die in het eerste recept is aangege ven; meng er echter, voordat de pe terselie wordt toegevoegd, de toma tenpurée door en laat die even mee warm worden. (Gebruik als tomatenpurée b.v. een voor dat doel overgehouden restje ge stoofde tomaten van een vorigen maal tijd; of wel, neem een gedeelte van een klein blikje purée en gebruik de rest den volgenden dag om er sla mee aan te mengen, jus mee af te maken of een paar bordjes soep mee te be reiden. Breng in dat geval het restje tomatenpurée over in een kopje, zoo dat het niet in het open blikje blijft staan). Eenige weken geleden hebben zich in de hoofdstad talrijke diefstallen van kof fie en thëe voorgedaan. Een man, zeide te komen voor den Opbouwdienst bestelde in diverse 1 groote hoeveelheden levensmiddelen nam dan bij voorbaat kleine hoeveelheden thee en koffie mede. Hij verzocht de resteerende goederen aan een be paald adres, waarin dan de Opbouwdienst gevestigd zou zijn, af te geven. De po litie zocht tevergeefs naar den dader, doch langzamerhand verkreeg zij een vrij vol ledig signalement. Bij nader onderzoek bleek haar, dat het spoor leiden moest naar Amersfoort. Zij verzocht den Op bouwdienst aldaar opgave van de afwe zige manschappen. Het bleek, dat men hier te doen had met een deserteur, na melijk den 22-jarigen A. J. W., geboren te Amsterdam. De commissaris van poli tie van de centrale recherche te Amster dam heeft thans opsporing van dezen man, die wordt verdacht van oplichting van partijen koffie en thee, verzocht. Afscheid mej. C. van Nouhuys Dezer dagen heeft mej. C. van Nou huys afscheid genomen van de openbare school wegens overplaatsing naar de openbare school aan het Alexanderveld. Op zeer waardeerende en hartelijke wijze werd zij toegesproken door het hoofd, den heer Boetes, die namens de collega’s een schilderij van C. Kramer aanbood; den heer Klaassen, wnd. hoofd, die zijn woorden van bloemen vergezeld deed gaan, en den heer de Pater, die als voorzitter van de Oudercommissie de pracht-uitgave van de „Camera Obscura” overhandigde. Tenslotte heeft mej. Nouhuys woorden van dank gesproken. De E. H. B. O. „S t. C o s m a s” h o u d t Donderdagavond in het gebouw van de Meisjesvereeniging aan de Burg. Hovy- laan een propaganda-vergadering. Als sprekers zullen optreden pastoor Bangert en de heer Nieuwenburg, voorzitter van de Vereeniging voor E.H.B.O. „St. Ra- phaël” te den Haag. Ook zullen eenige demonstraties gegeven worden. NAALDWIJK M. v. d. Pol geb. ’t Hart, 2d. L. de Vries geb. Lievense, z. A. v. d. Meer geb. Oversl'ot, d. D. v. Hasenbroek geb. Spanjersberg, d. F. v. d. Boom geb. v. d. Hoeven, d. A. M. van Dijk geb. Verbeek, d. M. Lijster geb. van Santen, d. A. van Zanten geb. de Graaf, z. zal het voordeel van de wasscherij- behandeling ruimschoots opwegen tegen het nadeel van de schadelijke thuis- wdschbehandeling. Jammer voor het publiek, doch gelukkig voor de wassche rij zullen de omstandigheden er, zooals ik het zie, toe leiden, dat de wasch aan vankelijk noodgedwongen bij de was scherij terecht komend, al spoedig door de wasscherij zal worden behandeld. Wasschen is een vak, dat versthan moet worden. En toepassing van het wasch- proces onder bezwarende omstandig heden is een nog moeilijker vak. Ter oplossing van deze moeilijkheden wordt de georganiseerde waschindustrie bij gestaan door het Proefstation voor de Waschindustrie, onder leiding van de directie van den Rijksvezeldienst te Delft. De zeepdistributie stelt de wasch industrie voor groote moeilijkheden. Speciaal die bedrijven, welke niet over groote zeepvoorraden beschikken en de fijngoedwasscherijen en strijkinrich- tingen ondervinden, van het gevolgde distributiesysteem groote nadeelen. De situatie is thans n.l. zoo, dat er bij de huisvrouw weinig of geen bereidheid bestaat tot het afgeven van bons voor de behandeling van haar waschgoede- ren, daar zij er de voorkeur aan geeft, deze bons aan te wenden voor het ver krijgen van toilet- en huishoudzeep. Overigens kan men er gerust op zijn, dat het Proefstation voor de Wasch industrie en de andere particuliere wasscherijdeskundigen niet stil zitten. Het laat zich aanzien, dat door samen werking van wetenschap en practijk door de zeepdistributie de totale omzet van onze industrie weinig achteruit zal gaan. Integendeel, alles zal cr op gezet worden om het Nederlandsche publiek, nog meer dan vroeger, tot de wassche rijen te brengen, mede in het belang van de besparing op textielgoederen, welke in dezen tijd ook zoo noodzake lijk is. De Nederlandsche Winstsaldo over 1939 ruim 7 millioen Aan het jaarverslag van de Algemeene Kunstzijde Unie, is het volgende ontleend: De afzet van kunstzijde, die in het jaar 1938 een ernstigen tegenslag had onder vonden. kon zich tegen het einde van dat jaar en in het begin van 1939 her stellen. Voor onze fabrieken in de U. S.A. en in Engeland was dat een heuge lijke omkeer. Ook voor onze conjunctuur gevoelige Nederlandsche bedrijven, die voor zoo’n overwegend deel van hun pro ductie op export zijn aangewezen, gold hetzelfde. Alles bij elkaar genomen gaf het jaar 1939 zoowel voor onze buitenlandsche, als ook voor onze Nederlandsche bedrij ven redën tot tevredenheid. Dit neemt niet weg. dat zoolang aan de internatio nale goederenruil zooveel moeilijkheden in den weg worden gelegd, als in de laatste jaren en met name thans het geval is, de positie dezer laatsten wissel vallig blijft. De invoer van buitenlandsche garens in Nederland is slechts met 3 procent in voerrecht belast en bedroeg ondanks de contingenteering in 1939 1.257.000 k.g., tegenover 830.000 k.g. in 1938 en 848.000 k.g in 1937. Zooals wij in vorige jaarverslagen mededeelden, konden de Nederlandsche fabrieken slechts trachten haar productie zoo goed mogelijk op peil te houden door een ononderbroken streven om een verla ging van den kostprijs te doen samen gaan met een verbetering van de kwali teit. Het uitbreken van den oorlog in September bracht uiteraard nog geheel andere moeilijkheden. Tot aan het eind van het verslagjaar gelukte het de veler lei moeilijkheden te boven te komen Dat door de oorlogsverhoudingen de verbin dingen met onze buitenlandsche fabrie ken zouden worden bemoeilijkt, was niet te ontgaan Wij hebben dan ook daaruit de consequentie getrokken eener volle dige bestuursscheiding tusschen de A.K. U.. en de Vereinigte Glanzstoff-fabriken A.G. de I. P. Bemberg Aktiengesellschaft, de Böhmische Glanzstoff-fabrik en de Erste Oesterreichische. Glanzstoff-fabrik A.G. St. Poelten. Alle bestuursfuncties in genoemde ven nootschappen zijn door onze Nederland sche bestuurders neergelegd Tegelijker tijd hebben alle niet-Nederlandsche be stuursleden in onze onderneming hetzelf de gedaan, zoodat thans directie en raad van commissarissen uitsluitend door Ne derlanders zijn bezet. Dit heeft echter niets veranderd in de samenstelling der deelnemingen onzer vennootschap. De dochterondernemingen Hier volgt een kort overzicht van den gang van zaken van onze belangrijkste dochterondernemingen. American Corporation: het boekjaar sloot, na afschrijvingen van 1.608.880 dol lar, en reserveering van 710.000 dollar voor belastingen, met een netto winst van 2.241.942 dollar. Aan aandeelhouders werd 5.50 dollar per aandeel als dividend betaald. Gevonden voorwerpen Een groen kindertaschje, Fred. Hen drikstraat 3; schooltasch, Kerklaan 106; hondenpenning met ketting, politiebu reau; lange sleutel, politiebureau; beige kindertaschje, Trekweg 311, den Haag; portefeuille met inhoud, politiebureau; damespolshorloge, Goeverneurlaan 553, den Haag; textielkaart, Ottoburgstraat 9; medaillon met hanger, Kerkstraat 3; Duitsch ordeteeken, Resedastraat 2; zil veren armband, Kerklaan 260; stel regen pijpen, Caan van Necklaan 128; groot stuk vleesch, Donkerstraat 17, Delft; een viertal scheerzeepbonnen, Beetslaan 67; Duitsch leesboek, Lijsterbeslaan 153; no titieboekje met potlood, Kleiweg 5c. Op gevangen: bouvier met penning, Adelheid- straat 82, den Haag. Zaterdagnacht Is van den Haagweg ten nadeele van J. v. d. M. te Leiden een heerenrijwiel ontvreemd. Opsporing van deserteur verzocht Eenige weken geleden hebben zich die kruidenierswinkels en

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6