Dover door Duitsche kustbatterijen beschoten Londen Vuurzee m Britsch door artillerievuur convooi uiteengedreven Goed gecamoufleerd •W i JI Woensdag 11 September No. 17670. 1940. BEZINNING Londen duren voort Luchtbombardementen op De gebrekkige Engelsche oorlogsvoorbereiding TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG In de meeste bedrijven moest het werk worden neergelegd Gisteren vier maal lucht alarm te Londen I PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: van het leger, aldus Wells, De Het moreel der bevolking Een goed gecamoufleerd stuk Duitsch afweergeschut „ergens” aan de Kanaalkast (Holland) Hedenavond uur van zonsonder gang 8.05 u., zonsopgang 12 Sep tember 7.09 uur.Gedurende den tusschenliggenden tijd moet dus worden verduisterd. den nog van het leger, aldus Wells, hebben sinds 1918 niets geleerd en nog meer uit Toen de inval in Noorwegen begon, t cïonoraaal Trrincirlr, nnc mot Har i wijs weigert de les uit de geschiedenis te trekken. Wells zegt dan woordelyk: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren ♦egen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 In zoo uitermate hevig bewogen tij den als deze, komt het voor den mensch, die staande wil blijven temidden van het tumult, bovenal aan op bezinning. Hij moet, door het warnet der elkander bliksemsnel opvolgende gebeurtenissen heen, trachten den dieperen grond van dit alles te ontdekken en zich de blij vende beteekenis van de in bonte rij voorbijgaande feiten duidelijk te maken, niet slechts voor het heden, maar vooral ook voor de toekomst. Men mag en kan niet volstaan met schrik en afschuw voor de wreedheden van den grimmigen oorlog en met smart om het momenteel tragische lot van ons eigen land. Nog woedt de oorlog met huivering wekkende verbittering, dood en vernie ling zaaiend aan beide zijden; en het einde is nog niet te zien. Wie zich ech ter in kalmte op deze schokkende dingen tracht te bezinnen, zal tot de erkenning komen, dat een oorlog zooals wij reeds onlangs schreven niet wordt gevoerd om zichzelf, doch ter bereiking van een doel. Daarbij hebben wij niet het oog op de overwinning, die uit den aard der zaak het onmiddellijke doel is voor eiken oorlogvoerende, maar op het verder liggende eigenlijke doel: den toe stand, die uit den oorlog zal worden geboren. Het is in d i t doel, dat de oor log met al zijn wreedheid en ellende een rechtvaardiging moet vinden. Het doel en de rechtvaardiging liggen dus in de toekomst; allereerst de toekomst van het eigen volk, maar in breeder verband ook van een volkerencomplex en zelfs van de wereld. In zijn jongste groote rede (in ver band met de „Winterhilfe”) wees de Duitsche Führer op de noodzakelijkheid om ten aanzien van dezen strijd te be grijpen, hoe belangrijk de opbouw en vorming van de Duitsche volksgemeen schap is. Ook verklaarde hij, dat de hooge doelstelling, waarvan het Duit sche volk is vervuld, ver uit gaat boven het alleen maar winnen van den oorlog. „Neen”, aldus Hitler, „wij willen een nieuwen staat opbouwen”. Wie de jongste geschiedenis volgt zal niet kunnen twijfelen aan de realiteit van deze naar het Westen en naar het Oosten stelseflnatig doorgevoerde vor ming van een machtigen centralen staat, bedoeld om aan het Europeesche conti nent een krachtige leiding te geven in economisch, sociaal, cultureel en politiek opzicht en daardoor zijn wereldbeteeke- nis te bevestigen. paaide generaaal Ironside ons met den bluf over Hitlers onvermijdelijke ne derlaag. Wij willen den generaal zijn opschepperij, dat Hitler toen de auto bus gemist heeft, nooit vergeven. Hit ler kan wel de autobus gemist hebben, maar hy nam het vliegtuig, zoo luidde de volksgrap, welke men elkaar in aansluiting op den bluf van Ironside na de overwinning der Duitsche wape nen in Noorwegen placht te vertellen. Na scherpe critiek op de Engelsche plutocraten, komt Wells tot de conclu sie, dat het Engelsche leger uit de breedste lagen van het volk vernieuwd moet worden. Dit is echter iets, waar in Duitschland Groot-Brittannië jaren Een artikel van den Engelschen schrijver H. G. Wells ,New York Times” publiceert een verhelderend werkend artikel van den bekenden Engelschen schrijver H. G. Wells. Daarin wordt o.a. be weerd, dat de gebrekkige oorlogsvoor bereiding van Engeland een gevolg is van den kastegeest in het Britsche le ger, welke de vernieuwing van het of ficierscorps en de recruteering van de manschappen reeds sinds geruimen tijd ernstig belemmert. Het departe ment van oorlog en ook het opperbevel vooruit is. nog vóór de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig waren begonnen. De gezochte doelen waren in nacht duidelijk te zien, daar steeds in de havenwerken en fabrie ken groote branden woeden, die ont staan waren tijdens de aanvallen der laatste dagen. Op enkele plaatsen stonden nog verscheidene olietanks in brand, die reeds op 8 September ge troffen waren. In de nabijheid der oude branden ontstonden nieuwe brandhaarden, welke d?n Duitschen vliegers de volgende nachten weer den weg zullen wijzen. schijnt ook getroffen te zijn. Men ge looft een valscherm te hebben zien dalen. Gebouw van de „Daily Express” verwoest? De Londensche correspondenten van de Amerikaansche bladen hebben in hun berichten van Maandagavond ge wezen op een stijgende intensiteit der aanvallen van de Duitsche luchtmacht op Londen. In dit verband doet ook het gerucht de ronde, dat het gebouw van het Londensche blad „Daily Ex press” in Fleet Street is verwoest. In Londen is gisteren tot viermaal toe luchtalarm gemaakt. Ofschoon Londen het hoofddoel van de vijande lijke aanvallen was, zijn, naar Reuter meldt, enkele vijandelijke vliegtuigen boven steden in het Noordwesten en Zuidoosten van Engeland, alsmede in het Züidwesten en in de centrale dis tricten aan de Schotsche Zuidoostkust en Wales gemeld. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. De schippers en de verkeers- belemmering Vrijwilligers trachtten te redden, wat er te redden was De Londensche correspondent van de „New York Times” meldt in een uitvoerig bericht, dat het onophoude lijke denderen van de motoren der Duitsche bommenwerpers en het loeien van de neervallende bommen op den duur, naar de Engelsche regeering zelf toëgeeft, een demoraliseerende uitwer king moeten hebben. Voor zoover de schijnwerpers niet toevallig de Duit sche toestellen in hun stralen vingen, waren jagers en luchtdoelartillerie zoo goed als *niet in‘ staat, hen te verdrij ven. Vele Londenaars vragen zich reeds af, zoo meldt de correspondent, waar om de Duitsche vliegers zich naar eigen goeddunken boven Londen kun nen bewegen. De Engelsche pers stelt ijverig pogingen in het werk haar lezers duidelijk te maken, waarom de voorkeur gegeven moet worden aan het sparen van munitie boven het nut teloos verspillen op onzichtbare doel witten. De correspondent van het blad, die zelf ternauwernood aan een bom is ontsnapt, en een herhaling van een dergelijke zenuwproef in geen geval kunnen voltrekken, als het oorlogsge weld zal ijn geweken en de volken in vrede aan hun herstel en aan hun toekomst zullen kunnen werken. Wie zich bezint op den huidigen toe stand in eigen land, heeft dit alles rus tig te bedenken en het als niet te ont kennen werkelijkheid en niet te ontloo- pen eisch van werkelijkheid te aanvaar den. Hij heeft te bedenken en te aan vaarden allereerst, dat ons land door zijn overwinnaar is bezet, hetgeen nu eenmaal zwaar te dragen consequenties meebrengt, waartegen zich daadwerke lijk of lijdelijk te verzetten niet slechts doelloos is, maar zelfs in hooge mate schadelijk voor eigen land en eigen volk. Elke goede Nederlander verlangt vu rig naar den terugkeer van de nationale vrijheid, ook binnen het raam van een door Duitschland beheerscht Europeesch continent, zoodra de oorlog zal zijn ge ëindigd en de Europeesche statenge meenschap zal worden geregeld. Om dit te bereiken is het echter vóór alles noo- dig, dat het geheele Nederlandsche volk zich onderwerpt aan den tijdelijken toe stand. Het moet daarbij bedenken, dat Nederland niet alleen thans bezet gebied i3, maar óók: dat de oorlog nog hevig voortwoedt en ons land binnen het oor logsgebied ligt. Dit, tezamen met het feit, dat een der oorlogvoerenden ons land bezet houdt, is de verklaring voor veel, dat ons Nederlanders thans wordt opgelegd aan beperking op velerlei ge bied en dat ons hard valt. Doch is het niet zóó, dat ons het dragen en verdra gen daarvan minder zwaar zal vallen en ons ook minder zwaar zal worden ge maakt, als wij inzien, dat wij hier staan voor onvermijdelijkheden als gevolg van een toestand, waarop wij zelf geen in vloed kunnen uitoefenen? Is het niet zóó, dat wij onszelf, ons land en ons volk het beste dienen door een loyale medewerking te verleenen aan de be zettende macht en de huidige autoritei ten, door orde en rust te bewaren, ook onderling, en door een waardige, be- heerschte. gedisciplineerde houding? Gebrek aan zelfbeheersching, aan discipline, in woord en daad, aan natio naal gemeenschapsgevoel vooral ook,kan ons vaderland en ons Nederlandsche volk onnoemelijke en zelfs onherstelbare schade doen, nu en bovenal in de toe komst. Door rustige bezinning, noesten arbeid en gemeenschappelijken vreed- zamen opbouw dienen wij ons land het best. De groote beteekenis hiervan ook voor Nederland springt in het oog als men bedenkt, dat zooals wel niemand ten onzent zal ontkennen als gevolg van de groote militaire en staatkundige gebeurtenissen in West-Europa ons land in feite binnen de levensruimte van het groote Duitsche Rijk is gekomen en, naar stellig niet zonder reden vrijwel algemeen wordt aangenomen, ook in de toekomst zijn lot aan dat van Duitsch land nauw verbonden zal zien. Ook afgezien daarvan echter zal nie mand, die oog heeft voor de werkelijk heid, kunnen ontkennen, dat de deelne ming van ons land aan den oorlog, de capitulatie en de bezetting van ons grondgebied door de overwinnaars een grondigen ommekeer hebben gebracht in de grondslagen van onze volksge meenschap of beter gezegd, zulk een ommekeer, die bezig is zich te voltrek ken, in gang hebben gezet. Men behoeft het goede, dat een thans plotseling be ëindigde periode van ons volks- en staatsleven heeft tot stand gebracht, niet te miskennen of te beschimpen, noch hen, die daaraan hebben meegewerkt, te verguizen, om te erkennen, dat nieuwe grondslagen noodzakelijk zijn geworden. Evenals elders heeft een door over-ontwikkeling tot verval gekomen of het verval naderende democratie, met haar onnatuurlijke maatschappelijke scheidsmuren, haar onvruchtbaar wor dende, te scherp toegespitste politieke partijwezen en als gevolg daarvan te zwakke centrale gezag, haar onhoud baarheid in dezen verworden vorm, waarop tevoren reeds steeds meer en steeds dringender critiek was geoefend, in den stormwind, die over ons land is gekomen, bewezen. Naast de politieke zijn ook de econo mische en sociale zwakke plekken, waarop tevoren van verschillende zijden reeds was gewezen, eveneens bloot ge komen. Vandaar ook in ons land het streven naar vernieuwing op velerlei terrein, economisch, sociaal, cultureel, in de richting van een inniger volksge meenschap, een vastere nationale een heid, een doelmatiger economie, recht vaardiger verhoudingen tusschen bur gers en groepen, een krachtiger centraal gezag. Het is waar, dat de verschillende stroomingen, die den nieuwen geest vorm en werkelijkheid willen geven, nog steeds vrij ver uiteen loopen. doch niet te ontkennen valt, dat deze stroomin gen tezamen een zeer breed front be slaan, op welk front ons volk voort schrijdt naar een nieuwe gemeenschap, die zich natuurlijk eerst ten volle zal Spoedig, nadat gisteren te Londen voor de eerste maal luchtalarm was gemaakt, aldus Reuter, werden vijan delijke vliegers gehoord, die op groote hoogte over het centrum in de richting van de Theemsmond vlogen. Van de Zuidoostkust kwamen kort daarop 30 bommenwerpers, begeleid door ja gers, die naar Londen vlogen. Het af weergeschut opende het vuur. Eén bommenwerper scheen getroffen te zijn, hij maakte zich los van de groep en vloog den kant van de zee uit. De vijandelijke formatie, die op groote hoogte vloog, werd ook in het gebied van Londen door hevig afweervuur ontvangen. Eén van deze vliegtuigen vergeten. Hun personeel bestaat i trage individuen van een geestelijk af gestompte klasse, die niet eens de nog eens wil beleven, citeert een Lon- denschen collega, die het einde van Warschau heeft medegemaakt, en die verzekert dat niets te vergelijken is met datgene, wat Londen op het oogenblik begint door te maken. En kele omgevingen van Londen gelijken thans op de toekomstfantasieën van den schrijver H. G. Wells over de ver woesting van de moderne wereld. Het bericht eindigt met de opmer king, dat hoewel de beschadigingen zeer talrijk zijn, de Duitsche bomaan vallen. onmogelijk willekeurig kunnen worden genoemd. Vele getroffen kan toren bevonden zich onmiddellijk naast absoluut militaire objecten. De vernieling der dokken De Londensche correspondent van „Göteborgs Morgenpost” meldt aan zijn blad het volgende In de meeste Londensche bedrijven is het werk vandaag als gevolg van de bomaanvallen neergelegd. Van offi- cieele zijde is medegedeeld, dat de dok ken in de omgeving van de monding van de Theems geheel zijn vernield en dat alle pogingen om de vuurhaarden te blusschen, moesten worden opge geven. Men beperkt zich er toe, de modern ste installaties te redden, die gelegen zijn aan den Noordelijken oever. Bij zondere pogingen worden in het werk gesteld om de groote voorraden goede ren bij de Victoria- en Albertdokken in veiligheid te brengen. Hier bevin den zich n.l. groote graanpakhuizen, waarvan echter de installaties geheel zijn vernield. Verscheidene straten bi, deze dokken staan in vuur en vlam en ook hier staan geweldige maga zijnen in brand, waarin anders voor het levensonderhoud noodzakelijke goe deren liggen opgestapeld. Een groot aantal vrijwilligers probeert hier te redden, wat er te redden valt. Dichtbij TUSSCHEN 10 UUR ’S AVONDS EN 4 UUR ’S MORGENS MAG GEVAREN WORDEN In scheepvaartkringen en in die van beroepsvisschers heerscht, naar ge bleken is, eenige ongerustheid omdat men er niet zeker van is, of ook het scheepvaartverkeer in de kustzone valt onder de bepalingen van de ver ordening waarbij het verboden is zich tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens buitenshuis te bevinden. Voor deze ongerustheid bestaat geen aanleiding. Van bevoegde Duitsche zyde wordt ons medegedeeld, dat schippers vrij tusschen de genoemde uren kunnen varen, wanneer hun vaar tuigen voldoen aan de eischen, welke voor de verduistering gedurende de daarvoor bekend gemaakte uren zyn voorgeschreven. De St. Paul’s Kathedraal niet beschadigd Uit een Reuterbericht blijkt, dat de St. Paul’s Kathedraal, evenals de kathedralen in Frankrijk, onbe schadigd is gebleven, ofschoon in de nabijheid liggende militaire objecten getroffen zijn. Zelfs geen ruit van de kathedraal is gespron gen. Nieuwe luchtaanvallen in den afgeloopen nacht Duitsche formaties gevechtsvlie- gers hebben in den afgeloopen nacht opnieuw een reeks militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland aangevallen. Het zwaartepunt lag daarbij wederom qp Londen, waar indu- strie-centra en militair belang rijke installaties met succes met bommen werden bestookt. Giste ren werd in de Britsche hoofdstad reeds vóór 10 uur ’s avonds zes maal luchtalarm gemaakt, d.w.z. De thans begonnen week wordt door velen wellicht de kritiekste in de ge schiedenis van Engeland genoemd. Met deze uitlating begint het verslag van een anderen correspondent. Hij stelt de vraag hoe lang de bevolking, die door de schuld van de clique van Chur chill eveneens moet lijden, dezen stormaanval zal doorstaan. Hij prijst het moreel van deze bevolking en ver volgt Geen objectieve toeschouwer kan ontkennen, dat vele problemen moeten ontstaan, waarvan de oplossing thans onmogelijk voorzien kan worden. Het vraagstuk van het zedelijke weer standsvermogen der burgerbevolking berust op factoren, die niet exact kun nen worden weergegeven. Geen beoor- deelaar, die eenige aanspraak op objec tiviteit wil maken, kan spreken van eenigerlei waarborg, dat dit moreel gelijk zal blijven. Van Londen uit be zien kan niet geloochend worden, dat de uitslag van den luchtoorlog thans op bepaalde factoren berust, die verder niet geanalyseerd kunnen worden. de West-India-dokken woeden, naar de correspondent verder meldt, gewel dige vuurhaarden, alsmede in het Com- mercial-dok en in de voor den oorlog belangrijke installaties, die ten Zuiden van deze dokken liggen. In de gas fabriek van Bromley werd het uitbre ken van een nieuwen brand waarge nomen. Bovendien staan de voor den oorlog belangrijke installaties ten Zui den van de brug in Wapping in brand. Met onverminderde kracht, zoo heet het in een correspondentie van „Stock- holms Tidningen” uit Londen, wordt de strijd om de Britsche hoofdstad voortgezet. De geweldige branden heb ben de donkerste uren van den nacht van Zondag op Maandag in daglicht veranderd. De eene brand volgde op de andere. De Londenaars beleefden de geweldigste explosies, die ooit in een oorlog voorgekomen zijn. De aarde en de lucht beefden kilometers in den omtrek, toen groote bommen insloegen. De uitwerking der groote bommen, die nu nacht in, nacht uit op Londen wor den geworpen, is fantastisch. Het effect der explosies is enorm. De bevolking buigt haar rug van angst voor de eeuwige aanvalsgolven. De branden in de nabijheid van de dokken woedden nog altijd, toen ik gelegenheid kreeg om de haveninstallaties te bezichtigen, waar ook de petroleumreservoirs nog altijd haar vettige rooksluiers verbreid den. Daar stonden volkomen verwoeste tankauto’s en op de kaden hingen totaal verbogen, onnatuurlijk verwron gen kranen. Aan de kaden lagen vaar tuigen met zware slagzij na den brand. Ook verder naar het Oosten was er brand, waar groote industrieele instal laties in asch en puin gelegd waren. Achter de muren der enorme pakhui zen stegen nog altijd geweldige rook- massa’s omhoog en bijna alle huizen in de buurt waren door het vuur ver woest. Zelfs de gasbuizen waren in brand geraakt en de waterleidingen gesprongen. Langs de kaden, waar vroeger lange rijen opslagplaatsen en pakhuizen stonden, liep de teer als en dikke zwarte massa over den rij weg. Het heeft hier geen zin me^r de ongehoorde schade te verheimelijken. Dit was een brand van dusdanige af metingen, dat ik niet weet of Engeland iets dergelijks beleefd heeft sinds den grooten brand van Londen in 1666, toen driekwart van de stad met den grond gelijk gemaakt werd. De verkeersverbindingen in het Londensche gebied Het Britsche ministerie voor het verkeer heeft via de radio medege deeld, dat tengevolge van de hevige Duitsche bomaanvallen in het Londei*- sche gebied de spoorwegverbindingen gedeeltelijk verbroken zijn. Men zal pogingen in het werk stellen de ge troffen lijnen zoo snel mogelijk weer te herstellen. Het publiek wordt ech ter verzocht, niet absoluut noodzake lijke reizen van Londen naar de om liggende streken achterwege te laten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede Op 9 September des avonds werd een Britsch convooi, komend van Dover, door Duitsche kustbatterijen onder vuur genomen. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Vier schepen keerden naar Dover en twee naar Deal terug. Een beschadigd tank schip werd eveneens naar Deal gesleept. Het achtste schip van het convooi bleef liggen, waarbij zich een sterke rookontwikkeling voordeed. Het vuren werd door het invallen van de duisternis om 8.40 uur n.m. gestaakt. Een uur later nam ons verdragend geschut een Britsche batterij bij Dover onder vuur. Deze battery had om 8.30 uur n.m. getracht het vuur van onze batterijen op het convooi te beant woorden. Zij werd in een strijd, die bijna twee uur duurde, tot zwijgen gebracht. r COURANT lag HAAGSCHE gvtaiuuipvc: jmcosc, mc xiicv cel» de J elite van haar eigen kaste is en eigen- m i f4 ma. J l 4 i i t t f i Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1