1 PASFOTO'S Engelsche luchtaanval op Berlijn i Burgtheater INKOOP „ENGELAND MAAKT ZIJN TESTAMENT” HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 11 SEPTEMBER 194t) EERSTE BLAD, PAGINA 2 De oogst in Duitschland Afschuwwekkende strijd- methode der Britsche luchtmacht POLYFOTO maakt OOK Alléén: PLEIN „Brandplaatjes” boven Duitschland uitgestrooid In den afgeloopen nacht werden gebouwen in de binnenstad gebombardeerd RECLAMES. in functie op de ENGELAND. ZWITSERLAND ..Het theatex dcx tpeetc 'lejrtise.s." Officieel wordt te Bern medegedeeld: Ter beantwoording van de door het Zwitsersche gezantschap te Londen in gediende protesten tegen de schendin gen van de Zwitsersche neutraliteit door de Britsche luchtstrijdkrachten heeft de regeering van Groot-Brittannië den 8en Chamberlain, die onlangs een operatie had ondergaan, heeft, naar Reuter ver neemt, zijn werkzaamheden hervat. De minister van arbeid, Bevin, die even eens afwezig was, is ook op zijn post teruggekeerd. Verder nemen, een een De bladen te Boekarest publiceeren een bericht uit officieele bron, melden de, dat ex-koning Carol thans via Frank rijk en Spanje naar Portugal is vertrok ken, waar hij zich met goedkeuring van de Portugeesche regeering definitief zal vestigen. De ex-koning heeft de Portu-, geesche regeering een schriftelijke ver klaring gegeven, waarin hij zichzelf zoowel als zijn gevolg verplicht om zich te onthouden van ieder politiek optre den. SPANJE. In bijna het geheele land hebben on weersbuien groote schade aangericht. Te Barcelona viel gedurende verschei dene uren een geweldige regen, waar door in de lager liggende deelen van de stad groote overstroomingen ontstonden. Door hagelbuien vooral in de provincies Catalonië, Andalusië en Levante werd de wijn- en olijvenoogst in talrijke dor pen vernield. In Santander en omgeving heeft het voor de eerste maal na 2 maanden weer geregend. Ooit in Pam plona, Valladolid en Avila werd de wijn oogst door hagel vernield. September opnieuw uitdrukking gege ven aan haar „diepe leedwezen” over de voorgevallen „incidenten” en nogmaals de verzekering gegeven, dat de vliegers instructie gekregen hebben om het vlie gen over Zwitsersch gebied te vermij den. De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht gekregen er op aan te dringen, dat deze instructies streng opgevolgd worden en opnieuw de aandacht van de Britsche regeering op de ernstige ge volgen te vestigen, die nieuwe schendin gen van de Zwitsersche neutraliteit met zich zouden kunnen meebrengen. ZUID-SLAVIE PLAFOND VAN EEN KERK IN Door het instorten van het plafond van de in aanbouw zijnde Fransche kerk in Belgrado zijn 5 personen ge dood en 28 gewond. De drie houten stutten, die het plafond van gewapend beton steunden, braken plotseling door midden. Het plafond stortte van een hoogte van 13 meter omlaag en kwam in het schip terecht. De ingenieur, die de leiding had bij den bouw, en vier arbeiders werden gedood. Deop het plafond bezig zijnde 10 arbeiders stort ten eveneens naar beneden, terwijl de overige arbeiders door steenen en splinters lichte verwondigen opliepen. Dezer dagen is de moordenaar van José Antonio Primo de Rivera, den stichter der Phalanx, gearresteerd. Het is Lopez Molina. Kort nadat hij in de gevangenis was gebracht, heeft hij zich door ophanging van het leven beroofd. Zie verder le blad, pag. 4 ROEMENIE De vroegere Joodsche directeur van het dagblad Timpul, Jean Hurtig, heeft Maandag getracht met zijn gezin van Constanza met een Roemeensch stoom schip naar Athene te vertrekken. Bij een nauwkeurig onderzoek van zijn bagage en zjjn kleeding vonden de douaneambtenaren talrijke aanbeve lingsbrieven van bekende Roemeen- sche persoonlijkheden aan hun Griek- sche vrienden. Zoo vonden zij onder een schoenzool een credietbrief van een bekende Atheensche bank, geldig voor een groote som. In een mantel zak van mevrouw Hurtig en in de zakken der kinderen vond men verder goud en sieraden ter waarde van ruim twee en een half millioen lei. Hurtig zou er in geslaagd zijn zich tijdig te ontdoen van een koffer met acten. Hij is met zijn gezin wegens overtreding van de deviezenvoorschriften en de wet op handel in goud gearresteerd. De Duitsche bladen over Engelsche aanvallen 13 De Duitsche pers keert zich in scher pe bewoordingen tegen het bombardee- ren van woonwijken en andere niet- militaire doelwitten door Engelsche vliegers. De ,Berl. Lokal Anz.” schrijft, dat de schade niet is aangericht door brandbommen, maar door explosieve bommen, die voor militaire objecten be stemd zijn en waarvan de Engelschen met het oog op den grooten afstand slechts weinige hebben kunnen mede- nemen. De vliegers van Churchill heb ben hun munitie zonder meer laten val len op woonwijken en daarmede op nieuw bewezen, dat zij in het geheel niet de bedoeling hadden hun bommen op militaire doelwitten te werpen. De bevolking van Berlijn verdraagt deze daad van geweld in het bewustzijn, dat de Duitsche luchtmacht het woord van Adolf Hitler in de daad zal omzetten en iederen Engelschen bom duizendvou dig zal vergelden. De gevolgen van de Britsche oorlogsvoering met haar lucht aanvallen op de woonwijken vallen op den uitvinder terug. Het „Hamb. Fremdenbl.” is van mea ning, dat de Duitsche waarschuwingen geen gehoor hebben gevonden. Groote deelen van Londen staan reeds in vlam men, maar de Royal Air Force zet haar lukrake aanvallen voort in het volle besef van het feit, dat haar onsolda teske ondernemingen den eersten zwa- ren vergeldingsslag tegen de Londen- sche havenwijk hebben uitgelokt en dat voortzetting van die ondernemingen zich op de bitterste wijze moet wreken in andere deelen van de hoofd stad. De „BerL Börsenztg.” constateert op nieuw dat de Engelsche luchtmacht in tegenstelling tot de Duitsche met ne meedoogenloosheid en de brutaliteit van een Churchill, zonder acht te slaan op de waarschuwende teekenen des Koning Michael heeft zich naar Si- naja begeven, waar hij, naar verluidt, de aankomst van koningin-moeder Helene zal afwachten. met WERNER KRAUSS VAN JUWEELEN. GOUD Kunstacademie en ziekenhuis getroffen. Het D.N.B. meldt voorts, dat in den afgeloopen nacht wederom Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland zijn verschenen. Verscheidene hunner gelukte het door te dringen tot Berlijn. De Engelschen wierpen hier en daar bommen op woon- en zakenwijken. Van de enkele bommen, die neergewor pen werden, troffen er sommige doelen, die niet alleen nationale, maar ook in uitgebreiden zin internationale beteeke- nis hebben. Zoo werd het in de geheele wereld bekende „Haus der Vereins Deutscher Ingenieure”, da| voortdurend onderkomen en vergaderruimte biedt aan talrijke studenten, geleerden eh technici, in brand gestoken. Bovendien werd de Academie der kunsten, die ge legen is bij de Brandenburger Poort op den Pariser Platz, getroffen. In de Aca demie bevinden zich, behalve de loka len voor het geven van les en voor het werk, voortdurend tentoonstellingen van werken van moderne binnen- en buitenlandsche kunstenaars. In het cen trum der stad werd het Hedwigs zie kenhuis, dat in een der volkrijkste wij ken der stad ligt, door brandbommen getroffen. tijds, haar strijd tegen de Duitsche burgerbevolking voortzet. Engeland mag zich er dan ook niet over ver wonderen, als de vergelding steeds ver- nielender en verwoestender wordt. De „Angriff” schrijft: Het staat vast, dat de Engelschen geen vreugde zullen beleven van hun misdaad. Achter de rust van het Duitsche volk schuilt een namelooze verbittering. De vergelding is reeds begonnen. De „Deutsche Allg. Ztg.” tenslotte spreekt het vermoeden uit, dat de om vang van de vergelding voor de Brit sche regeering nog niet voldoende schijnt te zijn, want zij heeft haar bom- nenwerpers bevel gegeven, juist de bombardementen voort te zetten, die de Duitsche vergelding in haar tegenwoor- digen graad hebben uitgelokt. Bomaanval op Hamburg Gisternacht is de burgerbevolking te Hamburg opnieuw het object van En gelsche luchtaanvallen geweest, meldt het D.N.B. De Britsche vliegtuigen lie ten talrijke explosieve bommen vallen, die voor het grootste deel terechtkwa men in de arbeiderswijk en daar ver scheidene woningen vernielden. Dicht bij een ziekenhuis zijn 2 groote bom- trechters gevonden, terwijl eenige brandbommen branden in een villawijk aan den Westrand hebben veroorzaakt. Een boer verloor twee paarden. Fa- brieksinstallaties en militaire objecten hebben geen schade geleden. Ost-West-Achse openscheurden, maar verder neerkwamen in de plantsoenen van den Tiergarten. Al deze doelen bewijzen, dat men met den aanval op nationale monumenten en symbolen, die in de geheele wereld bekend zijn, fret Duitsche volk wilde treffen. In verre omgeving ligt hier geen industri- eele of militaire installatie. De tweede serie explosieve en brand bommen werd eveneens na het laten vallen van lichtbommen neergeworpen boven de woonwijk rondom het St. Hedwigs ziekenhuis. In dit ziekenhuis, evenals in een in dezelfde wijk gele gen tehuis voor ouden van dagen en in een school, deden de brandbom men brand ontstaan. Ook hier kan men ver in den omtrek zoeken, zonder ook maar één punt te vinden, dat aanspraak zou kunnen maken op mili taire of industrieele beteekenis. Explo sieve bommen, die neerkwamen in de kleine straten der arbeidende bevol king, vernielden woningen en beroofden vele menschen van hun huis. Wanneer hier slechts weinig slachtoffers te be klagen zijn, moet dat er aan worden toegeschreven, dat de bevolking zich streng heeft gehouden aan de maat regelen der luchtbescherming. Een tocht door de getroffen wijken geeft ondubbelzinnig en zonder twijfel te zien, dat de Engelschen gehandeld hebben volgens een zeer bepaald plan. De omstandigheden van den gemee- nen, achterbakschën overval doen zie dat een van hoogerhand gegeven bevel hun aanleiding gegeven heeft tot dezen aanval op leven en eigendom der bur gerbevolking. In hun onmacht om militaire objecten of industrieele en vitale installaties ernstig te treffen, vervallen zij steeds meer in deze dui- schuren, akkers, die rijp zijn voor den velsche methode, die alleen de laatste maanden onder de Duitsche kinderen 78 dooden heeft geëischt. Duitschland heeft dezen oorlog niet gewild. Steeds weer heeft de Führer getracht langs vreedzamen weg hef conflict bij te leggen. Steeds was het Engeland, dat gewetenloos, bouwend op zijn aangeworven 1 iedere vreedzame overeenstemming deed mislukken. Thans heeft het den oorlog, dien het gewild heeft. Thans krijgt het het Duitsche zwaard in zijn algeheele scherpte te gevoelen. Te Miercurea Ciucului in het Szekler gebied, waar zich onder het regime van ex-koning Carol een groot concentratie kamp voor aanhangers der Ijzeren Gar de bevond, worsen thans nu deze stad door de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen aan Hongarije komt, de lijken van 46 legionarissen opgegraven en voorloopig in Predeal bijgezet. De definitieve bijzetting zal geschieden in een groot mausoleum, dat de laatste rustplaats zal worden voor alle ver moorde legionnarissen. Waar dit mauso leum zal worden opgericht, staat nog niet vast. en ZILVER De Duitsche pers over het gebruik der brandpillen De „Deutsche Allgem. Ztg.” schrijft hedenmorgen over deze licht ontvlam bare brandpillen o.a.: Sedert ruim 3 maanden laten de vliegers van de Royal Air Force hun bommen op Duitsche woonstreken val len. Brandplaatjes, die sinds eenigen tijd in zeer grooten getale eenvoudig boven Duitsche landbouwgebieden zijn uitgeworpen, vormen voorts een strijd middel, waarmee Engeland op afschu welijke wijze getracht heeft lukraak Duitsch bosch en Duitsche akkers in brand te steken. De bommen echter, die thans met onophoudelijke golven op de militaire belangrijke objecten van de Britsche hoofdstad uur na uur neersuizen, leveren het antwoord op Britsche strijdmethodes, die in het af geloopen kwartaal door Duitschland, volgens het woord van Adolf Hitler, niet beantwoord zijn, omdat men had gemeend, dat dit schandaal vanzelf zou ophouden. Thans spreekt de realiteit der Duit sche wapens. Men weet uit alle erva ringen der laatste jaren tot welk een einde zij spreken zal. De „Lokalanzeiger” schrijft, dat het Engelsche volk thans met volle kracht getroffen wordt door een lot, dat het een ander had toegedacht. De Duit sche aanval zal eerst eindigen, wan neer Engeland volledig is overwonnen. Thans is de definitieve afrekening met Engeland begonnen. Wie den totalen oorlog heeft ontketend, moet weten, dat met de industrieinstallaties te gelijk de dicht daarbij wonende bur gerbevolking in gevaar verkeert. Ook Churchill wist dat, doch heeft deson danks den oorlog doen ontbranden. Steeds weer heeft Adolf Hitler het Engelsche volk opgeroepen verstandig te zijn en gewaarschuwd aldus con stateert de „Volkischer Beobachter” maar Engeland wilde niet hooren. Het wilde den oorlog en wel met metho des, die met iedere menschelijkheid den spot drijven. Des te minder réden heeft het thans om te klagen over de vruchten, die zijn zaaisel oplevert. Nu is het de tijd om Juweelen Goud en Zilver tegen hoogen prijs te verkoopen. J. VAN WiLLiGEN EN ZONEN Dezer dagen zijn te Berlijn Boelgaarsche, een Finsche en Spaansche officierendelegatie aange komen, die een bezoek aan de slag velden in Frankrijk en België zullen brengen. Van bevoegde zijde zijn in Berlijn gisteren mededeelingen gedaan over een bijzonder afschuwwekkend en ge meen strijdmiddel van het Britsche luchtwapen. Sedert 11 Augustus werden eerst enkele en daarna in grootere hoeveel heden zoogenaamde „brandplaatjes” door de Engelsche vliegers op hun nachtelijke tochten boven Duitschland over groote afstanden van het land neergeworpen. Deze plaatjes zijn ge maakt van celluloid, zijn ongeveer vijf bij vijf centimeter groot en ver.toonen in het midden een gat, waarin zich een in brandwatten verpakte brandpil bevindt. Door de inwerking van de zuurstof in de lucht, of van de zonne stralen, ontbrandden de plaatjes, waar door een meter hooge steekvlam ont stond, waardoor alles in brand moest geraken wat in de buurt lag. Het is onnoodig te zeggen, aldus wordt in de mededeeling gezegd, dat deze brandplaatjes totaal onge schikt zijn voor het beschadigen van militaire doelwitten. In geen enkel ge val is dan ook getracht hiermede een militaire installatie in brand te steken. Het doel van dit strijdmiddel was klaarblijkelijk, die objecten te vernie tigen, waarvoor de Royal Air Force geen groot aantal bommen wilde ge bruiken, zooals b.v. boerenwoningen, Bommen op den Rijksdag, de Brandenburger Poort en op woonhuizen De aanval der Engelsche vliegers op A Berlijn van den afgeloopen nacht is weer alle militaire doelen zorgvuldig uit den weg gegaan meldt het D.N.B. Het optreden der Britsche vliegers was klaarblijkelijk nauwkeurig overlegd en met voorbedachten rade ondernomen, vooral daar in den door maan en ster ren helderverlichten nacht het beeld van de Rijkshoofdstad duidelijk te zien was en de tegenstander bovendien nog talrijke lichtbommen gebruikte. Behalve de reeds gemelde schade werd o.m. de Rijksdag door een bom getroffen, voorts de Brandenburger Poort en een reeks woonhuizen in het dichtbevolkte centrum der Rijkshoofd stad. Geen enkel der genoemde objec ten kan ook maar in de verste verte aangeduid worden als militair of voor den oorlog belangrijk doel. De systema tische uitvoering van den aanval door de Britsche bommenwerpers, welke niet kan worden bestreden, geeft de gevolg trekking aan, dat de hoogste militaire leiding in Londen ondubbelzinnig bevel heeft gegeven om het hart van de Rijks hoofdstad meedoogenloos te bombar- deeren. oogst, bosschen enz. Deze plaatjes zijn veelvuldig in buitengewoon groote aan tallen neergeworpen. Door gebruik te maken van alle ter beschikking staan de organisaties werd het gevaar, dat deze brandplaatjes opleverden, bezwo ren. Desondanks zijn enkele boeren- hofsteden, graanmijten, schuren, eenig handlangers, bosch en stukken heide aan dit strijd middel ten offer gevallen. Voorname lijk liepen personen brandwonden op, die dit strijdmiddel zonder te weten wat het was, aanpakten of in den zak ont- De opmarsch der Hongaren in Zevenburgen De chef van den Hongaarschen gene- ralen staf deelt mede, dat ook gisteren de Hongaarsche troepen volgens het plan de voor gisteren gestelde marsch» doelen in Zevenburgen hebben bereikt Officieel wordt te Boekarest medege deeld, dat de ontruiming der aan Hon garije afgestane Zevenburgsche gebie den systematisch in volkomen orde en zonder incidenten wordt voortgezet. stopten, waar het onverwachts brandde. „Wanneer thans, zoo wordt ten slotte in de mededeeling van bevoegde zijde gezegd, na zoo talrijke afge wezen vrèdesaanbiedingen en zoo tal rijke in den wind geslagen waarschu wingen, Duitsche bommen militaire objecten in Londen treffen, dan zijn deze bommen tevens de vergelding voor deze onwaardige Britsche strijd- mthode”. brief van den Horthy, over- Het D.N.B. meldde heden uit Berlijn: In den afgeloopen nacht hebben de Engelschen wederom niet-militaire doe len in Noord-Frankrijk, België en Duitschland met bommen bestookt. Het zwaartepunt van hun optreden lag daarbij in België en Berlijn. In Berlijn werden bommen in grooten getale, terwijl de maan helder scheen, op de binnenstad en het Westen dei stad geworpen. Er ontstonden talrijke branden en ontploffingsschade werd aangericht, vooral in eenige zieken huizen, hotels, staatsgebouwen, in za ken- en woonwijken Branden, die op zolderverdiepingen waren ontstaan, werden snel gebluscht. Een reeks waar devolle kunstvoorwerpen, woninginrich tingen en de inrichtingen van zieken huizen werden vernietigd. Verscheidene' gebouwen kregen ernstige schade aan de muren. Van verscheidene huizen zijn de muren ingedrukt, bij andere bestaat gevaar van instorting, zoodat heele stratenblokken in de binnenstad ont ruimd moesten worden. Er zijn 5 dooden en verscheidene zwaar- en lichtgewonden te betreuren. Dank zij het gedisciplineerde optreden der Berlijnsche bevolking werd verhin derd, dat de vele explosieve en brand bommen niet nog grootere persoonlijke schade hebben aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, een daarvan door lucht afweergeschut, het tweede door nacht- jagers. „Engeland maakt zijn testament”, zoo schrijft Karl Megerle in de „Bör senztg.” ais opschrift boven een artikel, dat betrekking heeft opde diepere be teekenis van den Engelsch-Amerikaan- schen ruil, welks voorwerpen aan den eenen kant oude bezittingen, aan den anderen oude torpedoboot jagers waren. Megerle schrijft o.m. Als grootste we reldmacht heeft Engeland het Rijk den oorlog verklaard. Als leider van een coalitie, die besliste over het lot van zijn bondgenooten, wilde het Europa zijn wil opdringen. Als staat in de be scherming der Vereenigde Staten moet het thans documenten ‘onderteekenen, waarin zijn af danken vervat is. Want, hoe ook de geheime en geheimste over eenkomsten tusschen Churchill en Roo sevelt er uitzien, zij alle veronderstel len niet de overwinning, maar de totale nederlaag, het opgeven van het moe derland. Engeland moet thans een po sitie, ondergeschikt aan die van de Vereenigde Staten, aanvaarden. De po litiek, die Adolf Hitler Engeland aan bood, zou Engeland de handen en den rug hebben vrijgemaakt om zich geheel aan de ontwikkeling en beveiliging van het empire te wijden. De politiek, die Churchill gekozen heeft, eindigt met de zelfvernietiging van het wereldrijk. Het Engelsche moederland is in de uitge- wisselde mondelinge en schriftelijke overeenkomsten reeds opgegeven. Zon der het moederland echter is het we reldrijk een holle noot. Amerika is de erfgenaam. De dollar triumfeert over het pond De Britsche saldi stroomen in de Amerikaansche kassen. Op de ENGELSCHE BEWEGING VOOR COMPROMISVREDE MET DUITSCHLAND? Naar Transozean, volgens een A.N.P.- bericht uit Berlijn meldt, verklaren de bekende Amerikaansche communisten Drew Pearson en Robert Allen in een opzienbarend bericht uit Washington in de „New York Daily Mirror”, dat het departement van oorlog en dat van marine den laatsten tijd betrouw bare berichten uit Londen hebben ont vangen, volgens welke een kleine, maar invloedrijke kring in de Britsche financieele wereld en bij de Britsche admiraliteit streeft naar een compro misvrede met Duitschland. Aan deze beweging waarvan ook de Amerikaan sche ambassadeur Kennedy, deel zou uitmaken, zouden de volgende feiten ten grondslag liggen. In kringen van Britsche marine officieren vraagt men zich steeds af, of Engeland’s wanhopige strijd tegen Duitschland niet in laatste instantie de belangen der Vereenigde Staten dient. Verder betwijfelt men in Britsche marinekringen, of de Vereenigde Sta ten bereid zullen zijn in~het a.s. voor jaar bommenwerpers en gevechtsvlieg tuigen ter beschikking van Engeland te stellen. De overeenkomst tusschen Roosevelt en Churchill zou in Londen aanzien lijke critiek ontmoeten, welke culmi neert in de verdenking, dat Engeland door den afstand der waardevolle steunpunten op het Westelijk halfrond een al te hoogen prijs heeft betaald. Megerle over den Engelsch-Ameri- kaanschen ruil en de positie van Roosevelt Volgens de raming ongeveer 25 millioen ton graan Tengevolge van het slechte weer den groeitijd is in de meeste landen der aarde de graanoogst beneden de betrekkelijk hooge opbrengsten der laatste jaren gebleven. Ook voor Duitschland werd een belangrijke ach teruitgang gevreesd, welke vaak werd geschat op 10 tot 20 procent van den normalen oogst. Volgens de Augustusraming van het rijksbureau voor de statistiek, welke natuurlijk nog geen definitief beeld kan geven, is deze vrees, wat Duitsch land betreft, ongegrond, meldt het D.N.B. Voor Groot-Duitschland zonder het protectoraat en de nieuwe gouwen in het Oosten wordt een graanoogst van 24.600-000 ton verwacht, hetgeen slechts 2 procent minder is dan het ge middelde in de vredesjaren van 1934 tot 1938, toen het gemiddelde 25.100.000 ton bedroeg. Bovendien is dit gemid delde wat aan den hoogen kant door den record-oogst van 1938. De graan oogst van dit jaar moet dan ook zeer goed genoemd worden. Verder moet men nog in aanmerking nemen, dat deze cijfers het nieuwe gebied in het Oosten, dat een overschot aan graan oplevert (Danzig. Westpruisen en het Wartheland) niet begrepen is. Hier zal de oogst op zijn minst 3.500.000 ton bedragen. Het aanzienlijke overschot zal voor het eerst dit jaar ter beschik king van het Duitsche Rijk zijn. De invoermogelijkheden uit Zuidoost- Europa en Rusland zijn groot en ver der heeft men nog de buitengewoon groote voorraden van het vorige jaar, welke alleen voor broodgraan reeds 6.200.000 ton bedragen en zelfs nog iets grooter zijn dan bij het begin van den oorlog. De hakvruchtenoogst wordt als steeds pas in October officieel geraamd, doch reeds nu kan gezegd worden, dat aard appelen, suikerbieten en voederbieten waarschijnlijk een zeer grooten oogst zullen opleveren, daar het weer dezen hakvruchten zeer ten goede is gekomen. DUITSCHLAND De Führer heeft gisteren den Hon gaarschen gezant, Doeme Sztojay, ont vangen, die hem een rijksregent, admiraal handigde. Aanvallen op leven en eigendom van de burgerbevolking Bij de aanvallen, die Berlijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft ondergaan, moet wederom worden vastgesteld, schrijft het D.N.B., dat Britsche vliegers bepaald met vermij ding van ieder ijailitair of industrieel doel tijdens zeer helder weer van ge ringe hoogte hun bommenlast Uitslui tend in de woonwijken en op nationale monumenten der binnenstad hebben geworpen. Zij wierpen eerst, toen zij aankwamen, een groot aantal licht bommen neer, die de door hen aange vallen doelen krachtig verlichtten. Het bombardement begon toen boven den Pariser Platz, waar de Brandenburger Poort, de academie der kunsten, wel ke vlak bij de Amerikaansche ambas sade ligt, en een klein politiebureau aan den voet van de poort werden getroffen, doch slechts licht werden be- schadigd; het enkele passen verder liggende, ver buiten Duitschland be kende Haus des Vereins Deutscher In genieure, en het Rijksdaggebouw wer den door brandbommen getroffen. In al deze gevallen kon groote schade verhoed worden en werden de bran den snel gebluscht. Dicht bij de Sie- gessaule kwamen verscheidene explo sieve bommen neer, die echter slechts op één plaats het plaveisel van de Britsche nederlaag bestudeert de Ame rikaansche weermacht de modernste wapens en methodes. Engeland finan ciert de moderniseering van de Ame rikaansche oorlogsindustrie. In afwezig heid van de Engelsche schepen en kooplieden maken de Vereenigde Sta ten zich meester van de markten. Op het zwaarste oogenblik van Engeland schakelen de Vereenigde Staten zonder valsch medelijden uiterst waardevol koloniaal bezit .in hun machtssfeer in en verzekeren zich de uitlevering van de Engelsche vloot. Amerika heeft goede zaken gedaan. Aangezien Duitschland aan gene zijde geen territoriaal, politiek of mili tair belang heeft, kunnen wij bij de dingen, die aan de overzij tusschen de Angelsaksers zich afspelen, gelaten toe zien. Mocht echter Engeland tot vlieg- tuigmoederschip of invalspoort be stemd zijn voor aan deze ruimte vreemde machten tegen Europa, dan zou het eerst recht met onverbiddelijke hardheid ter neder moeten worden ge worpen en in deze functie worden vernield. De politiek van Roosevelt neemt steeds sneller imperialistische trekken aan. Voorloopig is hij nog bezig het Westelijke halfrond en vele teeke nen wijzen er op, dat hij daar nog niét klaar is. De Zuidamerikaansche staten zijn oij den Engelsch-Amerikaanschen ruil gepasseerd. Zij zullen alle krachten moeten inspannen om zich te hand haven. Vele onder hen worden door de Vereenigde Staten reeds als steunpun ten beschouwd. Wanneer dit neo- imperialisme het gebied van de Mon- roeleer overschrijdt, zal het noodge dwongen in de andere werelddeelen problemen opwerpen, welker oplossing men niet kan ontgaan. Men kan niet uittrekken om in de Europeesche en Aziatische ruimte het principe van den status quo te verdedigen en in de eigen ruimte den status quo zoo revolution- neerend opheffen als de pachtverdra- gen met Engeland doen, tenzij men de zelfde dwaling mocht begaan als En geland en aanspraak zou maken op wereldpolitieke altegenwoordigheid. Of men in Washington dit Voornemen heeft, kan alleen de toekomst leeren. Bekendmaking van deze aanspraken zou beteekenen, dat de Vereenigde Staten van de Britsche erfenis niet alleen de saldi, maar ook de politieKe schulden willen overnemen. Dat is de beslissende kwestie. Zij wordt door de op Duitschland en zijn vrienden ge doelde proclamaties en gebaren, waar mede het overnemen van het protec toraat over Engeland voltrokken wordt, niet beantwoord en het lot van Enge land is geen aanmoediging voor wie ook om te vervallen in dezelfde fouten en dwalingen. BUITENLANDSCHE HEDENAVOND EN MORGEN VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF Doorloopende Voorstellingen tot ’s-avonds 9,20 uur ENGELSCHE VERONTSCHULDIGING VOOR SCHENDING DER NEUTRALITEIT CHAMBERLAIN WEER IN FUNCTIE EX-KONING CAROL NAAR PORTUGAL NOODWEER RICHT GROOTE SCHADE AAN Laatste Voorstellingen van Serenade BELGRADO INGESTORT MOORDENAAR VAN PRIMO DE RIVERA GEARRESTEERD MISLUKTE VLUCHT KONING MICHAEL NAAR SINAJA EEN MAUSOLEUM VOOR OMGEKOMEN LEGIONN ARISSEN Het vertrouwde adres sedert 1888 HOEK PIET HEIN—ZOUTMANSTR. HOEK PASSAGE—SPUISTRAAT OFFICIEREN NAAR DE SLAGVELDEN HITLER ONTVANGT DEN HONGAAR SCHEN GEZANT

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2