HAAGSCHE COURANT R ii wVil a BEGRAFENIS VAN DEN W.A.-MAN PETER TON De IJsselmeervisscherij bloeit STADSNIEUWS BINNENLAND i Woensdag 11 September 1940 Vraas naar DE TOEGANG TOT STRAND EN DUINEN IS NA ZONSONDERGANG VERBODEN! DERDE BLAD De maximumprijs voor eieren Nieuwe Verkeerswet op komst VOOR POSTZEGELLIEFHEBBERS het EmaAtüouvtiintnHnTi 0 ’s Rouwplechtigheid in het Willem-de-Zwügerhuis Veel belangstelling in de kerk en op de begraafplaats TERAARDEBESTELLING H. J. BORGHOLS Nu met ingang vaat 1 October iedere Nederlander boven 15 jaar voorzien moet zijn van een officieel foto-legitimatiebewijs, worden de winkels, die zich bezig houden met het vervaardigen van pasfoto’s, Overstelpt met werk. (Polygoon) Door het gebrek aan aeevisch wordt op het Ijsselmeer de paling- en snoekbaarsvisscherij druk beoefend. De drukte in de haven van Enkhuizen van visschersscheepjes, die hun vangst aan den afslag komen brengen. De fraaie nieuwe serie postzegels van het generaal gouvernement Polen. Ter reproductie afgestaan door den postzegelhandel J, L. van DE GEWONDE NEDERLANDSCHE SOLDATEN WORDEN NIET VERGETEN ik, -JF A w De plechtige teraarde bestelling HET VERBOD OM TUSSCHEN 10 UUR ’S AVONDS EN 4 UUR ’S MORGENS OP STRAAT TE ZIJN Stuurt vroeg om den dokter Groot aantal verzoeken om ontheffing A Lr* ft». i vindt Aangepast aan het in Duitschland geldende recht dc voor worden in in H44H+4H4» De Hagenaars hielden zich uitstekend aan de bepaling Zij die aan de beterende hand de stad rondgereden de Het (Polygoon) Na 17670 bezit men kunnen Zij, die nog niet op de hoogte zijn van' het verbod om na zonsondergang op het strand en in de duinen te wande len, worden hierop attent gemaakt door borden, welke geplaatst zijn bij de toegangen tot strand en duinen. (Polygoon) Naar ons van de zijde van de politie wordt medegedeeld, hebben de inwoners zich uitstekend gehouden aan de ver bodsbepaling om zich tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens op straat te begeven. Geen enkele overtreding kon geconstateerd worden. Zooals men weet, moet men zich voor een vergunning om tusschen deze tijdstippen toch de deur uit te gaan, in onze stad, evenals in Rotterdam, wen den tot het hoofdcommissariaat van po litie. In andere plaatsen dient men zich te vervoegen bij den districtscomman dant van de Rijksveldwacht. Het aantal verzoeken om een vergun ning na ons gisterochtend bij een be zoek aan de betrokken afdeel ing op het hoofdbureau van politie bleek over stelpend groot. Onder leiding van inspecteur K. v. de Ham is een 24-tal politiebeambten bezig al deze aanvragen te verwerken. Men moet goed in het oog houden, dat slechts bij hooge uitzondering een ont heffing van het verbod word verleend. Het zijn voornamelijk menschcn, die bij de voedselvoorziening betrokken zijn of bij Staatsinstellingen en openbare diensten werkzaam zijn, die een ver gunning zullen krijgen. En dan nog al leen, wanneer omzetting van de dienst uren niet mogelijk is. Want in de z.g. continubedrijven zal zooveel mogelijk gestreefd moeten worden naar een in voering van ploegenstelsels. Ook personeel van nachtveiligheids- diensten e.d. krijgt meestal wel een toe wijzing. Reizigers dienen er rekening mede te houden, dat indien hun trein vertraging mocht hebben en zij daardoor na 10 uur in den Haag aankomen, niet meer over straat mogen gaan. Op het hoofdbureau van politie zijn aanvraagformulieren verkrijgbaar, waarop de aanvrager voornamen, ach ternaam. geboortedatum, woonplaats, adres en reden, waarom vergunning wordt verzocht, moet invullen. Nog maals wordt er op gewezen, dat slechts bij hooge uitzondering aan een verzoek wordt voldaan. Tot nu toe zijn onge- veer 2000 aanvragen binnengekomen. Het aantal personen, dat zich na 10 uur op straat mag bevinden, zal tot het noodzakclijke beperkt blijven, zon der dat echter het algemeen belang uit het oog wordt verloren. - „kleine” Het eerste groote noodmagazijn te Rotterdam geopend Het eerste groote nood.magazijn te Rot terdam, het complex van toonzalen van de N.V, Maatschappij van woninginrich- ting P. van Reeuwijk aan den Nieuwe Binnenweg, is gistermiddag onder groote belangstelling door een vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur officieel geopend. Weinige dagen na de ramp, welke de Maasstad op 14 Mei trof, had de directie van Piet van Reeuwijk reeds plannen be raamd om het bedrijf zoo spoedig moge lijk voort te zetten en zoo konden, dank zij veler medewerking niet in de laat ste plaats van het personeel toonzalen aan de Rochussenstraat worden inge richt. Met deze noodoplossing niet tevre den, was de directeur een van de eer sten, die bij het gemeentebestuur om grond vroeg voor het oprichten van een noodbedrijf, dat thans aan den Nieuwe Binnenweg is verrezen. Het pand is evenals alle noodbedrij. ven opgetrokken van steen, die op een betonnen voet rust. Naar de aard van het bedrijf is veel glas gebuikt; niet min der dan 18 etalages bieden den kijkers gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de verschillende stijlen van meubilee. ring. Voor een deel zijn deze etalages on dergebracht in een galerij, welke de ver binding vormt tusschen den Nieuwe Bin nenweg en de Breitnerstraat. Op de eerste verdieping van het pand, dat geheel electrisch wordt verwarmd, is eveneens een ruime collectie meubelen samengebracht en voorts treft men er de tapijtafdeeling aan. Zoowel het in lichte kleuren gehouden exterieur als het smaakvol aangekleede en met schilderijen van MacLean voor naam aandoende interieur, vagen den in druk van een noodgebouw volkomen weg. De heer S. van Dantzig, president-com. missaris van de N.V. Piet van Reeuwijk heeft een openingsrede gehouden, waarna de heer C. Klippers namens B. en W. van Rotterdam uiting gaf aan de waar. deering voor de energie en voortvarend heid, waarmede de Rotterdamsche za kenlieden zijn vervuld. In zijn dankwoord richtte de heer van Reeuwijk zich tot den architect en den aannemer, tot het personeel en tot Mac Lean, wiens schilderijen in het nooabe- drijf worden geëxposeerd. Spr. herinner de er aan, dat in tien jaar tijds het be drijf twee keer is vernietigd. Den eersten keer was het bedrijf in twee weken weer op gang en thans reeds na enkele dagen, hetgeen aan het personeel te danken is geweest. W<H<<<HUHHH Het gezamenlijke verkeerswezen van Europa wordt duidelijk door het Duitsche verkeersrecht beinvloed, voor zoover het niet reeds geheel daarnaar geregeld is, aldus schrijft dr. Muller Scholtes in de „Deutsche Zeitung”, waarna hij uiteenzet, dat het bureau Verwaltung und Recht bij den bevelhebber der Ordnungspolizei in de bezette Nederlandsche gebieden van den commissaris-generaal voor de Veiligheid en hoogeren S. S. en politie leider in overleg met den Rijkscom- mi^saris de opdracht heeft ontvangen tezamen met het departement van Waterstaat en met de toonaangevende verkeersorganisaties in Nederland on verwijld het verkeersvraagstuk, als zijnde een aangelegenheid van urgent belang, op de juiste wijze op te lossen. Er moet op gerekend worden, zoo schrijft hij, dat de te verwachten ver anderingen op verkeersgebied binnen betrekkelijk korten tijd hun beslag zul len krijgen, zoodat Nederland weldra zal zijn aangesloten bij het gebied, waar het moderne verkeersrecht zich doet gelden. De inleidende bespreking tot de formuleering van een eenheid brengende Verkeerswet voor de ge- heele bezette gebieden is reeds aan den gang. Dr. Muller wijst er dan op, dat ve le naties in Europa reeds hebben in gezien, dat het noodig was maatrege len te nemen, nauw aansluitend op het richting gevende Duitsche verkeers recht. En zij hebben er waarlijk geen berouw van gehad. Het Duitsche ver keersrecht is toonaangevend Europa geworden. L. V. van Rossem t. Te Soest is in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer L. V. van Ros sem, lid van de firma Gerd van Rossem Co. te Rotterdam en consul generaal van Turkije. Wijlen de heer van Rossem heeft in talrijke commissies zijn werkkracht ont plooid. Hij was voorzitter van de com. missie van advies voor den invoer van tabak, lid van de tabakscommissie van de Nederlandsche Overzee Trust, lid van de commissie van advies van het Alge- meene Tabakssyndicaat 1917, voorzitter van de door het Bureau Nijverheid in 1917 ingestelde commissie van advies van den uitvoer van gekorven tabak, voorzitter van de commissie van taxatie van het Rijksbureau voor Tabak. lid van de re- geeringscommissie van advies inzake de heffing van een belasting op tabak (de tegenwoordige banderollebelasting.) Wegens zijn vele verdiensten werd de heer van Rossem benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafe nis is bepaald op a.s. Zaterdag te 12 uur «0 de algemeene begraafplaats Cxooswjjk. Het stoffelijk hulsel van den heer P. Ton, lid van de Weer-afdeeling der N.S.B., die als slachtoffer van de ern stige politieke botsing Zaterdagavond j.l. in de Balistraat is gevallen, was gis teren in het Willem de Zwijgerhuis op- ^ebaard. De voorzaal op de eerste ver- lieping van het gebouw was als rouw- ;amer ingericht en de baar was daar pgesteld, in een omgeving van zwart- oode doeken, terwijl kransen (een van de W.A. en een van den Nationalen Jeugdstorm) en brandende kaarsen het geheel flankeerden. Leden van W.A. en .J.J.S. hielden van twee tot zeven uur de doodenwacht. Een onafgebroken stroom van belangstellenden defileerde langs de baar, terwijl talloozen een tuil bloemen neerlegden. Herdenking der gesneuvelden van 3e Regiment Infanterie Ter herdenking en voor de zielerust van de gesneuvelde militairen, afkom stig van het 3e Reg. Inf., dus behoord hebbende tot 3 R.I., 27 R.I., 3 G.B. of 3 Dep. Bat., zal in September een Godsdienstoefening worden gehouden. Teneinde zooveel mogelijk een ieder in de gelegenheid te stellen deze bij te wonen zal dit geschieden op Zondag en wel te Bergen op Zoom op Zondag 15 September om 11.30 uur in de R.K. kerk op de Groote Markt en te Dordrecht op Zondag 15 Sept, om 4 uur nam. in de Wilhelminakerk Blee- kersdijk 27. Té Bergen op Zoom zal de gewezen hulpaalmoezenier van 3 R.I. kapelaan Rops, de gesneuvelden in een toe spraak herdenken. Daarna zal hij een plechtige H. Mis opdragen voor zielerust van alle gesneuvelden, zal zeer op prijs worden gesteld, wan neer ook de niet-Katholieken deze Mis bijwonen. In Dordrecht staat de Godsdienstoefening onder leiding van den gewezen reserve-veldprediker ds. M. Gravendijk te Dordrecht. Na afloop van iedere herdenking zal op vertoon van het veldzakboekje een draagmedaille, ter herinnering aan de gesneuvelden, worden uitgereikt en wel te Bergen op Zoom bij Coppenolle in de Potterstraat en te Dordrecht in het kerkgebouw. Op indrukwekkende wijze is heden het stoffelijke overschot van den heer Ton, naar zijn laatste rustplaats geleid. Reeds geruimen tijd voor het vertrek van den rouwstoet te één uur van het Willem de Zwijgerhuis aan de Zeestraat stelden zich op het Plein 1813, de Nas- saulaan en omgeving de verschillende groepen op, die tot dezen stoet behoor den. Deze werd geopend door de Am- sterdamsche tamboers en hoornblazers, gevolgd door het Amsterdamsche mu ziekkorps der W.A. Hierachter kwamen de W.A.-stormvlaggen en wachtmees ters en vervolgens de W.A. uit het ge heels land. Daarop volgden de jongens en meisjes van den Nationalen Jeugd storm, voorafgegaan door hun tamboers en vlaggenwacht. Verder het eerste ven del van ban 6 der W.A., tot welk ven del Peter Ton behoorde, en onmiddel lijk daarachter de eerewacht met de dusgenaamde bloedvlag der N.S.B. Daarna volgde de wagen, waarop het stoffelijke overschot was geplaatst, een geheel in het zwart gehouden en door vier paarden getrokken platte wagen, dragende een krans van den Rijkscom- missaris, Rijksminister Seyss Inquart, een krans van den leider, ir. A. A. Mus- sert, en kransen van de W.A. en den N.J.S., zoomede een bloemstuk van de familie. Een afzonderlijk rijtuig volgde, waarop de overige bloemstukken waren gelegd. Drie vendels van de W.A., waartus- schen zich ir. Mussert bevond, verge zeld door eenige hooge functionnarissen der N.S.B., gingen te voet achter het volgrijtuig, dat voor de moeder en de zuster van den overledene was bestemd. Eindelijk volgden de hoofdkwartiers- functionnarissen en een onafzienbare stoet van mannelijke leden der bewe ging. Langs de volgende route begaf de rouwstoet, in totaal vijf a zesduizend deelnemers tellende, zich naar de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen Zee straat, Javastraat, Balistraat (langs het kringhuis), Laan Copes van Catten- burgh, Anna Paulownastraat, Laan van Meerdervoort, Goudenregenstraat en Kamperfoeliestraat. Overal langs den weg had zich een schare belangstellenden opgesteld, die het voorbijtrekken van den plechtigen stoet met eerbied gadesloeg. In de Bali straat werd voor het kringhuis van den Nationalen Jeugdstorm, toen daar de rouwwagen was aangekomen, bij de plaats waar de heer Ton het leven liet, een stilte van twee minuten in acht ge nomen, tijdens welke bijzondere plech tigheid alle deelnemers den nationaal- socialistischen groet brachten. Wij komen morgen uitvoeriger op de begrafenisplechtigheid terug. In verband met de benzine-schaarschte verzoekt het dagelijksch bestuur der Ne derlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst zooveel dit mogelijk is, doktersboodschappen vroeg in dén morgen te zenden en in elk geval voor negen uur des morgens. De geneeskundigen kunnen dan hun dag en dus ook de hun toege wezen benzine, zoo economisch mogelijk indeelen. Niet strikt noodige boodschappen moeten in den loop van den dag zooveel mogelijk beperkt worden. heeft het lezen in ons dio speelt vroolijke muziek en altoos groote belangstelling. Maar „onder contact met de buiten wereld verstaan we toch iets anders, de buitenwereld, dat is niet de Muzen straat, maar wel de stad, de omge ving, de prachtige parken en bosschen, de terrassen der restaurants en vooral de menschen, die in die „buitenwe reld” komen en gaan. Hierin voorziet de voortreffelijke, officieele zorg niet. Maar daarom is het verheugend, dat er in voorzien wordt door „particulieren”, die niet vergeten hebben, dat deze militairen hun leven veil hadden voor het vader land. Eenige dames hebben er voor ge zorgd, dat er een zestal invalidewa- gentjes kwamen. Zij slaagden er tevens in eenige dames bij „elkaar te trom melen, die met deze invalidewagen- tjes met de „jongens” wilden rijden. Het zijn voornamelijk soldaten, die een been in gips hebben, of een ver lamming. Van beide kanten was animo van het begin af zeer groot en zoo trekken dan iederen middag dame, gewonde soldaat en als dritte im Bunde invalidewagentje er op uit, de stad in, naar bosch en park. In den Dierentuin hebben ze gratis toe gang, terwijl ze in verschillende cafés en restaurants gratis een kopje koffie- en-of biertje kunnen drinken. Men kan zich voorstellen, dat zoo’n middag voor menigen soldaat een „uitje” werd, waaraan hij nog lang aangena me herinneringen zal hebben, vooral omdat vele dames zich vlotte causeu ses toonen, die den soldaten, die voor het meerendeel van de provincie ko men, allerlei wetenswaardigheden van de stad vertellen. De menschen denken, dat de jongens, die hier in zoo’n wagentje rondgere den worden blijvend invalide zijn. De hoofdverpleegster verzekerde ons echter, dat zoo goed als allen aan de genezende hand zijn en na verloop van Onder zeer veel belangstelling is he denochtend op de R.K. begraafplaats St. Barbara aan de Binckhorstlaan het stoffelijk overschot van den heer H. J. Borghols, die Zondag j.l. tijdens den I Mariadag op Houtrusti plotseling is overleden, teraardebesteld. De heer i Borghols was o.a. voorzitter van ’t co- mité „Katholiek ’s-Gravenhage”, oud- lid van den Gemeenteraad en van de Provinciale Staten. Vooraf is in de Parochiekerk der Heilige Martelaren van Gorcum aan dc Stadhouderslaan een plechtige uit vaartdienst gehouden, geleid door pastoor P. J. M. v. d. Burg, daarbij ge assisteerd door de kapelaans M. van Nobelen en F. v. d. Vliet. Gezongen werd de Requiemmis van Perosi. Het koor stond o.l.v. dirigent H. v. Koert. Velen die in de kerk aan de Stad houderslaan tianwezig waren, gaven ook blijk van hun belangstelling op het kerkhof. Wij noemen van hen o.a.t De deken van ’s-Gravenhage, mon seigneur J. van der Tuyn, mr. dr. L. N Deckers. qud-minister; de oud-minister mr. J. A. N. Patijn. oud- burgemeester van ’s-Gravenhage; mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten, H. Hermans lid van de Tweede Kamer; mr. T. J. Ver schuur, oud-minister, D. Heukels, lid v. Ged. Staten, jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, griffier der Prov. Staten; mr. J. J. R. Schmal, lid van Ged. Staten, mr. J. Bachg lid van de Tweede Kamer, A. G. Ver beek, voorzitter Kamer v. Koophandel. M. Kropveld, vice-voorzitter K. v. K., en mr. J. E Claringbould. secretaris; mr. J. A. G. M. Hellenberg Hubar, burgemeester van Rijswijk. De navolgende gemeenteraadsleden wa ren aanwezig: Th. M. Di^smé, J. F. van Bijsterveld, mr. D. v. d. Oever, F. N. V. Quant, Jac. Moeskops, Anth. Folmer, als mede wethouder ir. L. J. M. Feber, en het oud-raadslid M. A. M. de Groot Van het comité „Katholiek ’s-Graven- hage” waran o.a. aanwezig: mevr, de Koster de Nivelle, bestuurslid en de heer W. C. v. Breda, secretaris, alsmede de heed W. J. v. Dijk. Verder noemen we de heeren: R. Liffers, voorzitter van de St. Elizabeth Stichting; Th. Borsboom, vice-president van de St. Joseph conferen tie der St. Vincentius vereeniging; J. Nieuwenburg, voorzitter R.K. E.H.B.O.; W. Driessen, bestuurslid R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze” E de Graaf, bestuurslid van het R.K. Handels- instituut voor kantoorbedienden, J. Star, bestuurslid van de R.K. inkoopvereeni- ging St. Hubertus; Kuulkers, voorzitter van de Stille Omgang, R. Peters, voorzit ter en H. M. T. Ruurup, lid van het be stuur van de R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, H. J. L. Ruttern, Kerkmeester aan de St. Theresia van Avila-kerk aan het Westeinde, L. Wertenbach, namens den R.K. bond van café-, hotel-, en restaurant- geemployeerden St. Anthónius, dr. Jos. de Boer, rector R.K. Lyceum voor meis jes. dr. H. J. E. Brockmüller, huisarts van den overledene; W. Drabbe, namens den Bijzonderen Raad van de St. Vincentius- vereeniging. mej. Schwars, van de Katho lieke garde; rector Bokeloh, kapelaan Boomgaard, geestelijk adviseur van St. Hubertus, A. Duinstee, namens de R.K. Arbeidsbeurs, Pierre Balledux en J. Adrichem, namens de vereeniging Haag- sche Spelers, R. Peters, oud-voorzitter van de R. K. Reclasseeringsvereeniging; pastoor L. Brink, oud-adviseur van diver se R.K. vereenigingen, A. Molkenboer, kunstschilder, A. van Duinen jr., namens de K. J. M. V., pater van Genuchten, O. F M. leider van het St. Franciscus-liefde- werk; pater H. Hermans, P Lohman en F. Cromsigt. namens de R.K. Kinderbe scherming. J. v. d. Meer, vice-voorzitter, van het R.K. winterprogramma, J. A. L. M. Knaapen, voorzitter van den bond van R.K. werknemenden in den Midden stand, het vrijwel voltallige personeel van de firma Erven J. v. d. Bergh, W. J. M. Marcelis, president Bijzonderen Raad der Vereeniging St. Vincentius, 5 Paulo, als mede H. J. Op den Akker, lid van ge noemden Bijzonderen Raad, M. A. v. d. Schoot, president St. Joseph gezellenver eeniging, mr. A. Kuipers, directeur Incas- so-Bank, H. M. Burghout, directeur Ne derlandsche Middenstandsbank; namens de Stichting dr. Schroeder-v. d Kolk. K. v. d. Meer, directeur „De Bataaf’ notaris Pauwels en W. Twaalfhoven, directeur van Peek en Cloppenburg. De absoute en beaarding werden ver richt door pastoor v. d. Burg. Een groot ei moet minstens 55 gram wegen Nu eenige dagen geleden maximum prijzen voor eieren zijn vastgesteld, blijkt van verschillende zijden, dat men in het onzekere verkeert over de in dat persbericht aangegeven maten van versche eieren. Over de vraag, waar nu precies de grens tusschen „groote” en „kleine” eieren ligt, be staat veel verschil van opvatting. Tot wegneming van alle misverstand deelt het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd daarom met nadruk mede, dat met „groote” eieren worden bedoeld eieren van’ 55 gram of meer per stuk. Alle andere eieren moeten dus onder de eieren worden gerekend. Nederland nog onlangs blad een kleine 1000 gewonde sol daten, die nog verpleegd worden ziekenhuizen en hospitalen. Er wordt voor den gewonden militair, die straks genezen is, gezorgd. De overheid zorgt ervoor, dat deze menschen weer zoo veel mogelijk in hun oude beroep ge plaatst worden, terwijl tevens het geld er is om het dezen menschen aan niets te laten ontbreken tijdens hun verpfe- g*»g- Niets is eigenlijk te veel gezegd, want er zijn tal van dingen, die niet voor geld te krijgen zijn. Al is een zieke omringd door al wat hij hebben moet om te genezen, toch kan hij zich eenzaam en verlaten voelen. Wat hij vooral noodig heeft, dat is het contact met de buitenwereld, waarnaar zijn hart voortdurend verlangt. Het is waar, de verplegers en ver pleegsters doen al het mogelijke het den gewonden militairen naar den zin te maken en ze slagen daar ook won derwel in. Wie eens door het Militaire Hospitaal in de Muzenstraat wandelt, staat verbaasd over den opgewekten geest, die daar heerscht onder de jon- :gens, die voortsukkelen met behulp van een kruk, of nog in bed liggen. Menige kwinkslag weerklinkt, de ra- 4» I MC I F 4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9