Londen steeds weer waaraan moeten voldoen Identiteitsbewijzen en de voor waarden 1940. Door de Engelschen achtergelaten geschut Donderdag 12 September I bestookt Tijdbom in de tuinen van het Buckingham- paleis ontploft No. 17671, De regeling voor Er zijn dooden en gewon den - Weinig materieele schade Wordt de Britsche hoofd stad geëvacueerd? onze gemeente VOOR ’s-GRAVENHAGE DE VOLGENDE WEEK NADERE MEDEDEELINGEN TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Hedenavond uur van zonsonder- gang 8.03 u., zonsopgang 13 Sep- tember 7.10 uur. Gedurende den tusschenliggenden tijd moet dus 4 worden verduisterd. J Omgeving van Brussel gebombardeerd jl JSI PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: de Vijf personen gedood De Nederlandsche padvinders De huidige positie der padvinderij Waarborgen. Koninklijke familie bevond zich niet in het paleis United Press meldde heden uit Londen: Van officieele Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat Dins dag in de vroege morgenuren in de tuinen van het Buckingham Pa leis een Duitsche tijdbom is ge ëxplodeerd. Er is slechts geringe schade aangericht. Aan den Noordelijken gevel zijn tal van ramen gesprongen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct In regeeringskringen Jieeft men er weinig hoop op, dat een dergelijke evacuatie van de Engelsche wereld- hoofdstad practisch door te voeren is, De Duitsche gevechtsformaties heb ben gisteravond bij het invallen der duisternis den vergeldingsslag tegen Engeland voortgezet. Een groot aantal stukken geschut van alle kalibers is door de Engelsche troepen bij den terugtocht uit Noord-Frankrijk achtergelaten. Een kijkje op een der plaatsen, waar het buitgemaakte oorlogsmateriaal wordt samëvgebracht. (Holland) de de (Zooals men ziet zijn de aanvankelijk voor de identificatie aangegeven richt lijnen thans in eenigszins gewijzigden vorm vastgesteld. Red.). Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De uitreiking der identiteits bewijzen zal in de gemeente ’s-Gravenhage worden verzorgd door de afdeeling Bevolking, Ver kiezingen en Burgerlijke Stand der gemeentesecretarie. In het begin der volgende week zullen nadere mededeelingen omtrent de wijze van uitreiking worden bekend ge maakt. Men wordt verzocht deze mededeelingen af te wachten en zich niet reeds thans voor het in ontvangst n?men der bewijzen aan te melden Militaire toegangswegen dreigen te verstoppen De eischen, waaraan een portret moet voldoen Onder „goedgelijkend portret” is te verstaan elke (pas)foto, welke den per soon duidelijk kenbaar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de bevolking, met het oog op de korte spanne tijds, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd met betrekking tot de eischen, waaraan een foto eigenlijk behoort te voldoen. Niettemin verdient het aanbeveling, dat zij, die voor het onderhavige doel toch z.g. pasfoto’s moeten doen maken, reeds thans rekening houden met de eischen, welke bij de invoering te zijner tijd van eenvormige identiteitsbewijzen aan een goed gelijkend portret zullen worden gesteld, te weten: a. afmetingen 3% c.m. breed, bij 4% c.m. hoog; b. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden per soon weergeven; c. de foto moet den af gebeelden persoon zonder hoofdbedek king weergeven; d. de afbeelding van het hoofd moet ongeveer 2 c.m. in door snede of grooter zijn; e. de foto moet den afgebeelden persoon half „en face” en half „en profil” naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk zichtbaar is; f. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g.n. kunstfoto’s)g. de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven; h. gelijkmatige (z.g.n. egale kleur, witte of grijze ach tergrond; i. de foto mag geen nevenaf beeldingen bevatten (geen andere per sonen, geen huis, geen landschap, .geen hond, enz. enz.); j. de foto rrtag geen stempelafdruk of deel van een stem pelafdruk bevatten; k. de achterzijde der foto’s moet zijn van wit papier, zon der eenigen stempelafdruk, opdruk of anderszins. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 ^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Personen, die in het bezit zijn van te hunnen name gesteld(e) geldig(e) bewijs van Nederlanderschap of distri- butiestamkaart, kunnen dat bewijs of die stamkaart persoonlijk aanbieden, hetzij bij de plaatselijke politie, hetzij ter secretarie (afdeeling bevolking), teneinde het noodige voor het als iden titeitsbewijs geldend maken, te doen verrichten. In toonaangevende Londensche re geeringskringen wordt, naar men van betrouwbare zijde verneemt, onder den indruk van de steeds meer toenemende Duitsche vergel- dingsaanvallen overwogen, de stad te doen ontruimen, om hiermede een einde te maken aan de reeds begonnen ongeregelde massale vlucht, welke thans reeds de be langrijke toegangswegen dreigt te verstoppen. Militaire kringen hebben de regee- ring er nadrukkelijk op gewezen, welke gevolgen een dergelijke ver stopping van de belangrijkste we gen tijdens den veldtocht in Frank rijk op de militaire acties heeft gehad. De belangrijkste kruispun ten der wegen konden toen niet voor militaire doeleinden worden gebruikt, omdathet den troepen niet mogelijk was, snel genoeg door de hen tegemoetstroomende vluchtelingen heen te komen. De Nationale Padvindersraad heeft aan een toonaangevende Duitsche instantie, die in nauwe verbinding staat met de Duitsche jeugdleiding, verklaard, dat de raad van Mei 1940 af op geen enkele wijze meer con tact heeft gehad met het interna tionale bureau van de Boy-Scouts in Londen. Na de bezetting van Nederland door de Duitsche weermacht heeft de Nationale Padvindersraad het standpunt ingenomen, dat het con tact met de verschillende padvin- dersorganisaties in de verschillende landen verbroken is. Onder de nieuwe omstandigheden ziet de Nationale Padvindersraad nog slechts de mogelijkheid van een .nieuw internationaal jeugdverbond, dat alle landen der wereld de mo gelijkheid van aansluiting biedt. Bij den aanval werden ook ver scheidene hallen van de Spitfire- vliegtuigfabrieken te Southampton beschadigd. Bij de verbitterde luchtgevechten, die gisteren in het Zuidoosten van Engeland zijn geleverd, werden tot dusver 54 Britsche vliegtuigen neergeschoten, 18 Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Op de groote tankinstallaties van Port Victoria zijn talrijke bommen uitgeworpen. Uit verscheidene tanks schoten geweldige vlammen omhoog. Dikke zwarte rookwolken kenmerkten van ver af de plaats der vernieling. Bovendien werd een aldaar lossend tankschip door een bom in brand gestoken. De in de Londensche dokken aangerichte schade De Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda” meldt nieu- daar er voor de acht millioen inwo ners van groot-Londen in het beperkte gebied van het Britsche eiland geener- lei voldoende mogelijkheden bestaan om uit te wijken. Het industriegebied in midden-Engeland is reeds dermate overbevolkt, dat het niet nog eens enkele millioenen menschen zou kun nen opnemen. Hierbij komt, dat het niet voldoende is de menschen te evacueeren, doch dat men ook de fabrieken, waarin de ze menschen werken, moet evacuee ren. Een dergelijke evacuatie kan ech ter niet geïmproviseerd worden. Een toonaangevend terzake deskundige verklaarde volgens een bericht uit Londen: „Engeland zonder Londen is een mensch zonder hoofd”, aldus het D.N.B. Engelsche vliegers hebben in den voorgaanden nacht weder op niet-mili- taire doelen en vooral woonhuizen te Brussel lukraak bommen geworpen. Zoo hebben zij in de omgeving van de Belgische hoofdstad in scheervlucht 8 bommen op woonhuizen laten vallen, waarbij 5 burgers om het leven ge komen zijn, waaronder een gezin be staande uit vader, moeder en 2 doch ters van 12 en 16 jaar. De bommen hebben bovendien aanzienlijke schade aan huizen aangericht. Tot ver in den omtrek van het Britsche aanvalsdoel bevonden zich geen objecten van mili tairen aard. Groote ontstemming heeft het onder de bevolking gewekt, dat de Engelschen ook nog de woonwijken onder mitrailleurvuur namen. Gister morgen hebben de Britsche vliegers bommen laten vallen op de gemeente Herstal bij Luik, waarbij echter geen schade werd aangericht. Het reizigersverkeer in het Londensche gebied beperkt „Stockholms Tidningen” meldt uit Londen, dat de autoriteiten thans een verbod hebben uitgevaardigd om naar of uit Londen te gaan. Alleen in de dringendste gevallen mag men op reis gaan, teneinde de beschadigde ver keersmiddelen niet bovenmatig te be lasten. Vele Londensche schouwbur gen hebben hun deuren gesloten. Bio scopen sluitend des avonds om 9 uur. De Londensche correspondent van „Göteborgs handels- en scheepvaart- blad meldt, daf lange rijen bewoners van het havengebied in Oostelijk Lon den naar het Westen trekken; ook worden velen naar plaatsen buiten Londen gebracht. Brandhaarden aan de Theemsmonding Gistermiddag hebben, naar het D.N.B. meldt, Duitsche bommenwer pers nieuwe branden in industrie- en havenbedrijven te Londen doen ont staan. Bijzonder omvangrijk zijn de brandhaarden aan de monding van de Theems. Engelsche jagers trachtten de Duitsche gevechtsvliegtuigen te gen te houden. Zonder zich hiervan iets aan te trekken, zetten de Heinkel- bommenwerpers hun vernietigings werk voort. Als identiteitsbewijs in den zin der verordening wordt beschouwd: a. een geldig Nederlandsch paspoort afgegeven door de bevoegde Neder landsche autoriteiten. b. een niet langer dan een jaar geleden, door.de bevoegde Neder landsche autoriteiten uitgereikt gel dig bewijs van Nederlanderschap, voorzien van een goedgelijkend, met den gemeentestempel gewaar merkt portret. c. Een distributiestamkaart voor een Nederlander, voorzien van een met den gemeentestempel gewaar merkt goed gelijkend portret. d. Een door of namens den burge meester voor den duur van ten hoogste een jaar afgegeven iden titeitsbewijs. e. Een door of namens den com mandant van den Nederlandschen Opbouwdienst uitsluitend aan per soneel van dien dienst afgegeven identiteitsbewijs, voorzien van een met den dienststempel gewaarmerkt goed gelijkend portret. f. Een door of namens den direc- teur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie, uitsluitend aan het personeel der P.T.T. afgegeven identiteitsbewijs, voorzien van een met den dienststempel gewaarmerkt goed gelijkend portret. g. Een door of namens het hoofd der Rijksinspectie van de bevol kingsregisters bij het departement van Binnenlandsche Zaken afge geven identiteitsbewijs, voorzien van een met den dienststempel ge waarmerkt goed gelijkend portret. Een en ander op voorwaarde, dat het paspoort, het bewijs of de kaart ook overigens voldoet aan de in de verordening gestelde eischen. Vergeldingsactie van Duitsche luchtwapen duurt voort De vergeldingsactie der Duitsche luchtmacht tegen Engeland is onver- minderd voortgezet. Bomaanvallen op strategische objecten in stads- en ha vengebied van Londen hebben talrijke nieuwe branden veroorzaakt. Men heeft kunnen constateeren, dat blus- schingspogingen van reeds vroeger uitgebroken branden daarop werden opgegeven. Tegelijkertijd zijn, vooral in het Zuidoosten van Engeland, met succes vliegvelden, havens en fabrieks- installaties gebombardeerd. Ten Zui den van de Hebriden heeft een ge vechtsvliegtuig een Britsch convooi aangevallen en een vrachtschip van 8000 ton tot zinken gebracht. Bij de gevechtshandelingen boven Engeland zijn 3 Duitsche vliegtuigen verloren gegaan. Van de Britsche vliegtuigen, die Berlijn aanvielen, is er een door afweergeschut en een tweede door nachtjagers neergeschoten. Aan de kust van het Kanaal heeft de scheeps- artillerie 4 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. we bijzonderheden over de schade in het havengebied van Londen. Vol gens dit bericht zijn bij de Duitsche aanvallen niet alleen, zooals de Engelsche minister voor de voedsel voorziening, Woolton, toegegeven heeft, meel en suikervoorraden ver nietigd, doch ook groote hoeveelheden kaas en varkensvleesch. Bovendien is een groote maalderij en een silo be schadigd en zijn voorraden cacao en koffie verbrand. Spitfirefabrieken beschadigd Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau dd. gisteren luidt als volgt: Wederom hebben de Britsche vlie gers, zooals in het weermachtsbericht wordt gemeld, den nacht gebruikt voor het lukraak werpen van bommen op de Duitsche burgerbevolking. In het bezette gebied vlogen vijandelijke toestellen boven Frankrijk en België doch zij richtten even weinig schade aan als de vliegtuigen, welke boven verschillende Noord-Duitsche plaatsen bommen lieten vallen. Enkelen Brit- schen vliegtuigen gelukte het, tot Ber- - lijn door te dringen en hun bommen boven de hoofdstad te laten vallen. Opnieuw zijn op talrijke plaatsen in de woon- en zakenwijken branden ont staan. In de diplomatenwijk moesten straten wegens instortingsgevaar tijde lijk ontruimd worden. Een brandbom viel op het Rijksdaggebouw, een twee de trof de academie der kunsten. In twee ziekenhuizen in de binnenstad werden door bommen branden veroor zaakt, die echter, evenals op andere plaatsen, snel gebluscht konden wor den. De veiligheids- en hulpdienst, die onmiddellijk in actie kwam, en het energieke ingrijpen der bevolking zel ve hebben voorkomen, dat de talrijke brandbommen ergens schade van grooten omvang konden aanrichten. Niettemin zijn bij deze lukrake bom bardementen vijf personen gedood en verscheidene licht gewond. De actie der Duitsche luchtmacht tegen de Britsche hoofdstad is tot dus verre ten uitvoer gelegd volgens een zorgvuldig uitgewerkt plan. Steeds lag het zwaartepunt der aanvallen op strategische objecten, ofschoon Londen in zijn geheel een groot industriecom plex is en derhalve natuurlijk als oor logsdoel moet worden beschouwd. De Britsche vliegers daarentegen hebben opnieuw woonwijken en andere stads- deelen van Berlijn gebombardeerd, terwijl zich in de nabijheid daarvan niet het minste militaire doel bevindt, tenzij de Engelschen de Amerikaan- sche ambassade in de binnenstad als zoodanig hebben beschouwd. op den Theems. Voorts meldt „United Press”, dat de Duitsche verdragende kanonnen giste ren den tot nu toe krachtigsten aanval op Dover gedaan hebben. Door de ont ploffingen is de watervoorziening van Dover tert deele gestoord. In een circulaire aan de burgemees ters schrijft de secretaris-generaal. wd. hoofd van het dep. van Binnen landsche Zaken o.a.: Alvorens over te gaan tot het gel dend maken van een bewijs van Ne derlanderschap of een distributiestam kaart of tot het afgeven van een iden titeitsbewijs, overtuigt de ambtenaar zich door ondervraging aan de hand van de gegevens van de persoonskaart, door raadpleging van over te leggen legitimatiebewijzen en desnoods door middel van getuigen, dat de op het be wijs of op de distributiestamkaart be schreven persoon inderdaad identiek is aan den verschenen persoon, wiens portret en wiens beroep moeten Wor den aangebracht en gewaarmerkt. Met nadruk wordt gewezen op de verantwoordelijkheid van den ambte naar en op de ernstige gevolgen, welke voor hem uit de ontdekking van een vervalsching, mystificatie of onrecht matig gebruik van een aan een ander toebehoorend(e) bewijs of kaart, kun nen voortvloeien. Bommen op Zuid-Londen Reuter meldt uit Londen: Het de partement van luchtvaart deelde gis teren mede, dat Dinsdagavond op nieuw tailrijke vijandelijke vliegtuigen Londen zijn genaderd. Enkele bommen werden op Zuid-Londen geworpen. Tot dusver zijn de bijzonderheden nog niet bekend. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op een stad in het graafschap Kent. Een aantal huizen werd verwoest en verscheidene personen werden gedood. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft de vijand wederom een aan tal bomaanvallen op Londen onderno men. In verscheidene depóts en fabrie ken aan den oever van de Theems brak brand uit. In de stad zelf werd schade aangericht. Te zijner tijd zul len nadere mededeelingen worden ge daan. Op Wales, in het gebied van het Bristol-Kanaal, alsmede in het Westen van Engeland werden eveneens bommen geworpen. Laat in den voormiddag zijn giste ren aan de Zuid-Oost kust duidelijk hevige ontploffingen gehoord. Men heeft tot dusver niet kunnen vaststel len, of deze ontploffingen veroorzaakt werden door bommen of door grana ten, die aan de Fransche kust werden afgeschoten. Aan de kust zijn nog xneer ontploffingen gehoord. Ook de muur toont de sporen van de explosie en aan den eenen kant is een gedeelte van het dak naar bene den gekomen. In het bijzonder zijn de zwembassins der prinsessen, werkkamer van den koning en kleedkamer van de koningin bescha digd. De bom is Maandagmiddag om half 2 gevallen, doch daar zij eerst den volgende morgen ontplofte zijn er dooden en gewonden te betreuren. De koninklijke familie was noch tij dens den inslag noch tijdens de explo sie in het paleis aanwezig. Uit Berlijn wordt hieromtrent van bevoegde Duitsche zijde verklaard, dat, „ofschoon bij de Duitsche lucht macht niets hiervan bekend is, het in het geheel niet onmogelijk is, dat een verdwaalde bom in den tuin van het Buchingham paleis is terecht geko men. Was het de bedoeling van de Duitsche vliegers geweest om het pa leis te bombardeeren, dan zou de zaak geheel anders zijn en dan zou niet slechts een verdwaalde bom daar te recht gekomen zijn”. Dover’s waterleiding getroffen „United Press” meldt uit Londen, dat de nachtelijke aanval van de Duitsche vliegers begonnen is met het uitwer pen van brandbommen, die vuur en vlammen zaaiden. De „New York He rald Tribune” maakt melding van 5 reusachtige branden. Groote branden woedden in het gebied der „Londensche dokken” ten Oosten van den Tower en Zuidelijken oever van de COURANT HAAGSCHE 4 4 4 4 4 4 t f 4 4 f t 4 4 4 f' 4 4 4 4 4 f 4 f f f f 4 f f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ff 4 f\ 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4\ 4 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 WK» t

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1