Chaas Leven Churchill Londen geheel gedesorganiseerd De Engelsche bomaanvallen op Duitschland over den dreigenden Duitschen inval in BELANGRIJK NIEUWS op op zal duur verkocht Duitsche luchtaanval Britsch Levensmiddelentoevoer grootendeels stopgezet Ook Noorckkiitsche steden getroffen „Elke duimbreed grond De afstand van de Zuidelijke Dobroedsja Von Rheinbaben over de aanvallen op Londen OUD GOUD, ZILVER en BRILJANT kunt U het beste verkoopen of ruilen h* RINGENHUIS, Prinsestraat 86 Daar ontvangt U den hoogsten prijs! worden” De bezetting van Noord- Zevenburgen EERSTE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 convooi Souper f 2.50 Krajova FRANKRIJK. ITALIE 'Tru^tiAjoL DUITSCHLAND Strategische doelen tusschen de woonwijken gelegen Zie verder le blad, pay. 1 Het verdrag van Het herstel der waterwegen in Frankrijk en België Berlijn in den afgeloopen nacht weer gebombardeerd HEDENAVOND Geopend tot 4 uur des nachts Hongaarsche muziekavond! NED HONG. ORKEST HETTEMA Bomaanvallen erger dan verwacht werd Kwart millioen menschen dakloos KEU LAMES. L POTEN 31 DEN HAAG niet Massavlucht uit de hoofdstad Boelgaarsche van Londenaren telkens ’s nachts in de schuilkelders Telegram van koning Boris aan den Führer Koning Boris van Boelgarije in hc^- Zij art- DE VERLIEZEN IN SOMALILAND Tegenover de Engelsche beweringen omtrent zoogenaamd geweldige verlie- zij, die de Italiaansche troepen bij de verovering van Britsch-Somaliland ge leden hebben, worden thans van offi- cieele Italiaansche zijde de volgende verliescijfers bekend gemaakt, meldt het D.N.B. uit Rome: Nationale troe pen 50 dooden, 120 gewonden, 20 ver misten. Inheemsche troepen 190 doo den, 1300 gewonden en 100 vermisten. aan. tengevolge vertrek- Verbittering onder de Berlijners Het bombardeeren van den Duit- schen Rijksdag, de Brandenburger poort en andere smbolen van het Duitsche volk heeft in Berlijn in alle lagen der bevolking een hevige verbit tering gewekt. Daar bij het nachtelijk neerwerpen van de Engelsche dyna miet- en brandbommen tevens ook turnlokalen, het Katholieke Hedwigs- ziekenhuis, het huis der Duitsche in genieurs, dus over het geheel genomen niet-militaire doelen, zijn getroffen, voortdurend zijn Londen overvol. Eveneens Gistermiddag kreeg een Duitsche afdeeling gevechtsvliegers bericht van een verkenner, dat een Britsch convooi van een twintigtal schepen de Theems had verlaten. Als een zwerm wespen vlogen de gevechtstoestellen op de Britsche schepen af, meldt het D.N.B. en, in weerwil van het hevige afweer vuur slaagden de Stuka’s er in, door bommen brand te veroorzaken op een torpedobootjager en 6 vrachtschepen. De rest van het convooi nam de vlucht en trok zich in de monding der rivier terug. DE VERVOLGING VAN DE OUD- MINISTERS TERUZZI BIJ GENERAAL VON EPP Gisteren heeft de Italiaansche minis ter' van koloniën, Teruzzi, met rijks- leider generaal Ritter von Epp te Mün chen een langdurige bespreking gehad. Des middags zijn beiden naar het vroe gere gevechtsgebied in het Westen ver trokken. De eerste formatie Engelsche vliegers wist blijkbaar niet verder door te bre ken dan tot de buitenwijken der stad. De tweede bereikte de stad blijkbaar in het geheel niet, het feit, dat zij na derde was alleen te onderkennen aan het flitsen van het vuur der afweer- batterijen, terwijl de derde groep ein delijk werkelijk boven de binnenstad zelf kwam. Het geronk van de motoren was duidelijk te hooren temidden van het gedonder van het afweergeschut. In het centrum der stad werden geen bomexplosies waargenomen. Het schijnt den Engelschen voldoende te zijn, dat zij Berlijn aan vallen, meldt het D.N.B.. Vandaag zijn 2 steden in het Noordwesten van Duitschland op de wijze van Berlijn gebombardeerd. Op woon- en zaken wijken viel een geheele reeks bommen, welke weinig materieele schade veroor zaakten, doch waardoor verscheidene burgers gedood of zwaargewond zijn. Een houtopslagplaats ging in vlammen op. Verscheidene arbeiders- en ambte naarswoningen zijn door bommen ver nield. Een eensgezinswoning en een tuinhuis zijn geheel uitgebrand. Ten Westen van Oldenburg is een Engelsch vliegtuig, dat aan den aanval had deel genomen, door afweergeschut neerge haald. De stroom van Londensche vluch telingen naar de provincie, zoo melden de Amerikaansche bladen, zwelt voortdurend aan. Sedert Dinsdagmorgen hiervan de uit kende treinen heerscht op de wegen groote drukte van personen, die al het huisraad. De aanval op Londen De bombardementen op Londen, zoo vervolgde Churchill, zijn een deel van het Duitsche invalsplan. Churchill stel de de Duitsche luchtaanvallen op mili taire doelen in Londen zoo voor, alsof de Duitsche vliegers „gruwelijk op goed geluk” hun bommen uitwierpen. Na lastering van Adolf Hitler en lof aan het adres van de Vereenigde Sta ten besloot Churchill zijn rede met de Engelschen nogmaals tot eenheid aan te sporen. DE MEENING VAN DEN AARTS BISSCHOP VAN CANTERBURRY De uitlating van den aartsbisschop van Canterbury, dat hij hoopt nooit van zijn leven nog eens twee nachten te moeten doorbrengen zooals die tij dens de jongste Duitsche aanvallen, heeft te New York groot opzien ge baard. ,,U kunt zich nauwelijks voor stellen, zoo verklaarde de aartsbis schop, wat het beteekent voortdurend gebombardeerd te worden, niet met tusschenpoozen doch iedere minuut, terwijl men niet weet wanneer en waar de volgende bom zal vallen. De aartsbisschop heeft, zooals bekend, meldt het D.N.B., nog kort voor het begin van de Duitsche vergeldingsac tie tegen voor den oorlog belangrijke objecten in de Engelsche hoofdstad, de Engelsche bevolking aangespoord, te volharden in den strijd, waarbij hij als zijn meening te kennen gaf, dat het wel niet zoo erg zou worden. De minderheden in Hongarije Minister-president graaf Teleki heeft op zijn rondreis door het bevrijde gebied van Zevenburgen besprekingen gevoerd met de leiders der minder heden en in verband daarmede o.a. verklaard: De regeering wenscht een mensche- lijke en billijke nationaliteiten-politiek te voeren. Zij waarborgt volledige juri dische en feitelijke gelijkheid der min derheden, alsmede het vrije gebruik van de moedertaal in het particuliere leven, op school en in de cultureele in stellingen. Daartegenover wordt onvoorwaarde lijke trouw jegens den Hongaarschen staat, alsmede bereidheid tot samen werking op economisch en cultureel ge bied geëischt. De regeering is er zich van bewust, dat een van begrip getui gende nationaliteitenpolitiek de hoogste taak van den Hongaarschen staat is. Europeesche kust tot Brest uit. Nie mand weet weliswaar, of de Duitschers ook maar zullen trachten te komen, doch niemand mag zijn oogen sluiten voor het feit, dat met alle Duitsche zorgvuldigheid een krachtige inval voorbereid wordt, en dat hij elk oogen- blik tegen Engeland kan beginnen. Churchill spoorde vervolgens de be volking aan, haar plicht te doen. Ter geruststelling verklaarde hij, dat de Engelsche vloot sterk was, hoewel de Engelsche luchtmacht numeriek in de minderheid was. Hij herhaalde, hetgeen hij reeds in vroegere redevoeringen over de paraatheid van de Britsche landstrijdkrachten had gezegd en wees er opnieuw op, dat geen civiele over wegingen zullen gelden. Hij verklaarde hier woordelijk„Iedere duimbreed gronds in elk dorp en in elke straat zal den vijand duur verkocht worden”. De leden van de vrijwillige burger wachten voor de plaatselijke verdedi ging waren volgens de opvatting van Churchill evenzeer soldaten als de manschappen van het staande leger.” De Duitsche oud-staatssecretaris von Rheinbaben heeft te Berlijn voor de pers gesproken over Londen als object der Duitsche vergelding. Bij een topo grafische bestudeering van Londen ziet men, aldus von Rheinbaben, dat anders dan in Berlijn, waar de indus triewijken veel scherper omgrensd zijn, te Londen de fabrieken, welke voor den oorlog van belang zijn, tuS- schen de woonwijken liggen. In Ber lijn, zooals ook in Parijs, grenzen de dichtbevolkte Westelijke stadsdistric ten aan de vrije natuur, hetgeen bij Londen niet het geval is. Westelijk van het Westend loopen nog talrijke toegangswegen, waarlangs een gehee le reeks fabrieken van strategische beteekenis ligt. Onder de oorlogsin dustrie valt echter veel meer dan de zuivere wapenfabrieken. Men kan staande houden, dat een derde deel van de Engelsche oorlogsbehoeften in een of anderen vorm in verband staat met Londen, hetzij op grond van de productie, hetzij op grond van het ver keer. De Duitsche vergeldingsactie is tot dusver beperkt gebleven tot den benedenloop van de Theems. Stroom afwaarts van de London Bridge is de Theems één haven. Tusschen de tal rijke dokken liggen armere woonwij ken, waarin weer vele installaties voor de oorlogsproductie, zooals gasfabrie ken, vervlochten liggen. De Engelsche leiders weten dat alles zeer goed. Zij moesten ook weten, wat zij te ver wachten hadden, toen zij den oorlog voortzetten en hun luchtaanvallen op het Ruhrgebied en Berlijn verscherp ten. De Duitsche vliegers hebben de City als het ware afgepaald en zich, voor zoover maar eenigszins mogelijk was, geconcentreerd op militaire ob jecten. In den modernen oorlog behoo- Nog 2 Britsche vliegtuigen gisteren neergeschoten Naar het D.N.B. verneemt, zijn gis ternacht nog 2 Britsche vliegtuigen, die bommen op Berlijn hadden gewor pen, door afweergeschut en nachtja- gers neergeschoten. Het aantal door afweergeschut, nachtjagers en mari- negeschut neergehaalde Engelsch vliegtuigen is daardoor gestegen tot 8. MAATREGELEN TEGEN EMIGRANTEN Naar United Press uit Vichy meldt heeft de regeering besloten een diep gaand onderzoek in te stellen naar de vluchtelingen, die in de jaren tusschen de beide oorlogen Frankrijk binnenge komen zijn. Tevens werd bekend ge maakt, dat „zekere maatregelen” tegen Joodsche en niet-Joodsche vreemdelin gen, wier aanwezigheid „een gevaat voor de openbare orde” beteekent, ge nomen zullen worden. Verder moeten de buitenlanders en de genaturaliseer de Franschen wier „houding onvereenig- baar is met den tegenwoordigen toe stand” uit de vrije beroepen verwijderd worden, of mogen niet meer als auto riteiten der regeering werkzaam zijn, Zooals bekend hebben zich sedert 1935 meer dan een half millioen buitenlan ders, hoofdzakelijk Duitschers, Italia nen, Hongaren en Spanjaarden Frankrijk gevestigd. De meesten gaven zich in de vrije beroepen, werden advocaten,' journalisten, sen, enz. Brandbommen op Hamburg en Bremen Het D.N.B. meldt voorts, dat in den afgeloopen nacht Britsche vliegtuigen explosieve en brandbommen wierpen op de woonwijken van verscheidene steden, vooral Hamburg en Bremen. Er braken talrijke groote branden uit, terwijl woonhuizen beschadigd werden. Er zijn verscheidene dooden. zwaarge wonden en lichtgewonden. Het aantal dezer laatsten staat nog niet vast. Gisteren zijn de Hongaarsche troepen onder het gejubel der bevolking Kolozsvar binnengetrokken. der Royal Air force en lokken zij de zelfde verbittering tegen Engeland uit als het massaal neerwerpen van zelf- ontbrandende brandplaatjes, gericht tegen de Duitsche oogstvoorraden en bosschen, en tegen boerenhofsteden. Deze plaatjes worden alleen uitge worpen in plattelandsstreken en nooit op militaire doelen. Deze soort oorlog voering tegen de vreedzame boerenbe volking van Duitschland wordt in Ber lijn zoo arglistig en misdadig geacht, dat algemeen de wensch naar een nieuwe uitbreiding van de vergel dingsactie van het Duitsche luchtwa pen hoorbaar wordt. Felle verontwaardiging der per- De Duitsche bladen keeren zich met felle verontwaardiging tegen de bom aanvallen van Engelsche vliegers op nationale gedenkteekens, ziekenhuizen, hotels, zaken- en woonwijken van de rijkshoofdstad. Het is duidelijk, zoo schrijft de ,,Berl. Börsenztg.”, dat het den Brit sche luchtpiraten er slechts om té doen was, nationale heiligdommen van het Duitsche volk te vernielen. Zij ne mén daarbij zelfs de mogelijkheid op den koop toe, het eigendom van hun Amerikaansche vrienden te beschadi gen. Dezelfde Engelschen, in wier leu genachtige berichten van tijd tot tijd steeds weer de zoogenaamde Duitsche bombardementen in de omgeving van de gebouwen of landhuizen der Ame rikaansche diplomaten verschijnen, bekommeren zich niet om Ameri- kaansch bezit wanneer zij bezig zijn met hun barbaarsche acties tegen het Duitsche volk en zijn nationale plaat sen. Een gebrekkige oriënteeringsmo- gelijkheid kan hier niet als uitvlucht worden benut, daar de heldere maan- en sterrennacht het den laffen aanval lers mogelijk maakte, hun doelen zon der moeite te vinden. Het Duitsche volk wordt het steeds duidelijker, aldus gaat dit blad voort, dat alleen totale vernietiging van de misdadige Britsche plutocratie vrij heid en vrede voor Duitschland en v.oor Europa kan brengen. De verbitte ring en de wil tot vergelding worden onder het volk nog vergroot door de aanvallen op dichtbewoonde arbei derswijken, die in denzelfden nacht zijn gedaan. Bommen op het Amerikaan sche ambassadegebouw Engelsche vliegtuigen hebben gister nacht ook verscheidene brand- en tijd bommen op het Amerikaansche ambas- sadegebouw geworpen, die gelukkig slechts in den tuin terecht gekomen zijn. In totaal zijn op het terrein van de Amerikaansche ambassade 6 sporen van bommen gevonden. Dat hier geen vergissing in het spel is, blijkt daaruit, dat de Britsche vliegers vlak tevoren verscheidene lichtpijlen boven het am bassadegebouw hadden afgeschoten, die het terrein zoo helder als de dag verlichtten. Slechts aan een gelukkig toevél is het te danken, dat daarbij geen personen gewond werden. Een zware scherf is echter door de ruit der werkkamer van den zaakgelastig de geslagen en in den tegenovergelegen muur terecht gekomen. De zaakgelas tigde had tot voor kort in het ambas sadegebouw zelf gewoond. Een deel van het terrein der ambassade is nog ge sloten, daar verscheidene sporen op tijdbommen duiden en de grond onder zocht moet worden. Ministerpresident Churchill heeft gis teravond een radiorede gehouden, waarin hij, volgens het D.N.B., ver klaarde Elk oogenblik van gunstig weer dui ken boven het Britsche eiland heele golven van Duitsche bommenwerpers onder bescherming van jagers op. Menigmaal zijn het 300 tot 400 Duit sche machines in een keer. Zij komen in het bijzonder van den kant van het graafschap Kent. Wij hebben hier te doen met pogingen van de Duitschers, de luchtheerschappij over Engeland overdag te winnen. Dit is natuurlijk een beslissende factor voor het geheele verloop van den oorlog. Tot dusver zijn deze pogingen, zoo beweerde Chur chill, niet gelukt. Engeland kan zich zelfs veel sterker voelen dan destijds in Juli bij het begin van den strijd in de lucht, want door de voortdurende actie wordt van de Duitsche gevechts vliegers veel gevergd en zij zullen, als dit nog talrijke weken zoo doorgaat, uitgeput raken. Dit verschaft Engeland een zeer groot voordeel De vroegere Fransche politici, die op het oogenblik op hun proces wachten, waaronder Daladier, Reynaud, Gamelin en anderen, bevinden zich op het oogenblik in het kasteel Chazeron. Zij bewonen aparte kamers en mogen zich niet met elkaar in verbinding stellen. De vroegere minister van binnen- landsche zaken, Mandei, is uit Noord- Afrika in Frankrijk aangekomen en onverwijld naar het kasteel Chazeron bij Riom overgebracht. ren echter ook verkeersinstallaties, electrische centrales enz. tot de mili taire objecten vooral de stations, die over het geheele stadsgebied verspreid liggen. Daaruit ontstaan natuurlijk nieuwe gevaren. Von Rheinhaben somde tenslotte een aantal der grootste wapenfabrieken te Londen op, zooals in Woolwich, En field, Weybridge, Kingston, Feversham, en Walton Abbey. In het parlement heeft men er vaak genoeg voor ge waarschuwd, dat fabrieken, die voor den oorlog van belang zijn, met de woonwijken vermengd worden op een wijze, zooals te Londen het geval is. Na zes weken van opbouwenden Duitschen arbeid in het Westen, waar toe voor een groot deel de organisatie Todt gebruikt is, is het mogelijk ge worden de belangrijkste waterwegen in den Elzas, in Lotharingen en in België te herstellen en weer bevaar baar te maken. Aan het RijnMarne- kanaal, het RijnRhónekanaal, het Oostkanaal en het Saarkanaal moesten ruim honderd opgeblazen bruggen worden verwijderd. Er werden 23 nieuwe bruggen gebouwd en 25 brug gen tijdelijk weer in gebruik gesteld. Voorts werden er 173 sluisdeuren ge repareerd en 85 sluisdeuren volledig vernieuwd. Een der noodzakelijkste werkzaamheden was het uitbaggeren der kanalen. Naar van bevoegde zijde wordt geconstateerd, zijn de kanalen in den Elzas en in Lotharingen thans zoo goed bevaarbaar geworden als zij sinds 1919 niet meer geweest zijn. Ook de andere verkeerswerken in deze beide gebieden krijgen geleidelijk een normaler aanzien. De winterdienst van de Duitsche spoorwegen, welke op 6 October in werking treedt, zal ook reeds betrekking hebben op de spoor lijnen in den Elzas. Ook in België heeft men de binnen scheepvaart grootendeels kunnen her vatten. Groote trajecten van het Albert- kanaal en van de kanalen tusschen Luik, Brussel, Gent en Antwerpen zijn opnieuw bevaarbaar gemaakt, waar mede de verbinding is hersteld tus schen het Belgische steenkolengebied en de voornaamste steden des lands. Het geweldige werk, dat hier verzet is, blijkt duidelijk uit het feit, dat de En gelschen op hun aftocht alle bruggen over kanalen en rivieren hebben laten springen, dat schepen tot zinken waren gebracht, dijken doorgestoken en de sluizen opgeblazen. zonderheden van het Roemeensche verdrag van Krajova nopens de teruggave van de Zuidelijke Dobroedsja. De nieuwe grens tusschen Boelgarije en Roemenië begint aan den Donau onmiddeilijk ten Noorden van Silistria en eindigt aan de Zwarte Zee ongeveer 8 k.m. ten Zuiden van Magalia. De Boelgaarsche commissie voor de over name begint op 15 September met haar werkzaamheden. Met het oog op den verplichten bevolkingsruil rekenen de Boelgaren op ongeveer 45.000 volks verhuizers uit de Noordelijke Dobroed sja, terwijl de Roemenen uit de Zuide lijke Dobroedsja op ongeveer 80.000 worden geschat. Bij het verdrag be- hooren t< nslotte nog zeven annexen betreffende een aantal technische kwesties, zooals vrijlating van alle Boelgaren, die wegens politieke over tredingen gevangen gehouden worden, bescherming voor bepaalde Roemeen sche gedenkteekens en voor staats eigendom. faciliteiten voor de scheep- Zwarte het de Het Boelgaarsche regeeringsblad Wetsjer publiceert nog volgende bij- Boelgaarsch- van heeft den Führer een telegram gezonden van den volgenden inhoud „Na het gelukkige einde van de onderhandelingen van Krajova voel ik mij gedrongen in de eerste plaats u, mijnheer de rijkskanselier, mijn harte- lijken dank te doen geworden voor den welwillenden steun, dien Boelgarije van den kant van uwe excellentie in F In den afgeloopen nacht hebben de Engelschen, evenals bij hun vroegere aanvallen .op Berlijn, blijkbaar getracht de woonwijken der arbeiders en be- beroemde nationale monumenten te treffen, meldt het D.N.B. hedenmorgen. In den Tiergarten zijn bommen gevon den, welke klaarblijkelijk hetzelfde doel hadden als die, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn geval len. Een deel der Engelsche aanvallers werd in West-Duitschland door den Duitschen afweer tot den terugtocht ge dwongen. Op verschillende plaatsen lie ten zij hun bommen vallen om ze kwijt te zijn. Eenige Britsche vliegtuigen zijn na middernacht op groote hoogte over de door het afweergeschut gelegde ver sperring te Berlijn gevlogen, waarna luchtalarm werd gemaakt. Op verschillende'plaatsen werd sper vuur onderhouden. De Engelschen kwa men van het Westen en het Noordwes ten en cirkelden boven de stad. In het Noordwesten wierpen zij een brandbom op een fabrieksgebouw. Er ontstond een kleine brand, welke snel gebluscht kon worden. Op verschillende andere plaatsen in de binnenstad vielen brandbommen op woon- en zaken wijken. Steeds was de brandweer spoe dig ter plaatse. De brandhaarden wer den snel gebluscht. Bom gevallen bij woning van dr. Göbbels Het D.N.B. verneemt over den En- gelschën vliegeraanval op Berlijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag, die voornamelijk gericht was op de diplomatenwijk, de volgende bijzonder heden Op drie meter afstand van de woning van den minister voor propa ganda, dr. Göbbels, gelegen in de Her mann Göringstraat, viel een 7 kilo gram zware brandbom. Zij veroor zaakte in den tuin van den minister een groot gat en beschadigde een groot rozenperk. „Doldrieste onderneming” Vervolgens wees Churchill op het dreigende gevaar van een Duitschen inval, dien hij „een zeer doldrieste onderneming” noemde. De Duitsche voorbereidingen strekten zich langs de vaart aan de kusten van de Zee en vergemakkelijking van vreemdelingenverkeer tusschen beide landen. De eerste Boelgaarsche troepen zul len op 21 dezer om 9 uur de Zuidelijke Dobroedsja binnentrekken. Het luchtalarm te Berlijn United Press meldt: In Berlijn is in den afgeloopen nacht opnieuw luchtalarm gegeven. Het signaal „vrij” volgde anderhalf uur later, n.l. om 2.16 uur. De aanval der Britsche vliegtuigen, welke in drie afdeelingen aankwamen, was echter onbelangrijk in vergelijking met dien 1 blijkt aan iedereen duidelijk de mili- van den vorigen nacht. taire zinloosheid van deze aanvallen Welken omvang de desorganisatie van het burgerlijke leven te Londen .tengevolge van de bombardementen heeft aangenojnen blijkt, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, trots de strenge censuur, uit de berichten der Londensche dagbladcorrespondenten. Millioenen menschen brengen prak tisch den meesten tijd in de schuil kelders door zonder eenige mogelijk heid om te koken, inkoopen te doen, te werken of in een bed te slapen. De toevoer van levensmiddelen is grooten deels stopgezet, groote pakhuizen aan de Theems staan in brand. Melk en groente zijn nauwelijks te krijgen en de prijzen voor vléesch en visch zijn enorm gestegen. Talrijke wijken in Oostelijk Londen zitten al dagen lang zonder gas, water en electriciteit. De banken betalen particulieren nog slechts tot tien pond sterling per per soon uit, pasmunt is schaarsch gewor den en voor dollarbiljetten worden fan- tasieprijzen betaald. Barclay’s Bank heeft Maandag als gevolg van een „run” op de loketten haar betalingen lijdelijk volkomen gestaakt. In de stadswijken waar sinds Vrijdag onaf gebroken branden woedden is practisch geen verkeer. De bewoners van deze buurten, bijna een kwart millioen, zijn dakloos en zoeken een onderdak in de tunnels van den ondergf ondschen spoor weg. In de geteisterde wijken heeft de politie verscheidene personen doodge schoten, die op plundering uit waren. De bevolking schijnt teleurgesteld te zijn, dat ondanks de berichten van radio en pers over het enorme aantal z.g. neergeschoten vijandelijke vliegtui gen, de Duitsche aanvallen in hevig heid toenemen. De „New York Herald Tribune” schrijft, dat de Duitsche aanvallen on getwijfeld een stagnatie in de produc tie hebben veroorzaakt. De Britsche regeering heeft derhalve personen werkzaam in de voor het levensonder houd noodzakelijke bedrijven, aange spoord zich te beschouwen als „front strijders” en voortaan zelfs na het klinken van het alarmsignaal alleen, wanneer het gevaar zeer dreigend is in de schuilkelders te gaan. De aan komst van de Duitsche bommenwer pers volgens dienstregeling dwingt de bevolking tegen 8 uur ’s avonds de schuilkelders op te zoeken, die zij eerst des morgens weer kunnen verlaten. Dezelfde tooneelen kan men waar nemen in de beste hotels, die zelfs diners in den kelder opdienen. Een van de grootste vraagstukken van de Londensche burgers, hetzij arm of rijk, is de slaap. Sedert dagen loopen zij slaperig en oververmoeid rond. deze te oerde gebrachte aangelegenheid heeft ervaren. Het geheele Boelgaar sche volk deelt de gevoelens van vreug de en dankbaarheid, die ik daar prijs ik mij gelukkig om uwe excel lentie en het groote Duitsche volk kan doen toekomen”. De Führer heeft hierop geantwoord met een telegram, luidende „Uwe majesteit verzoek ik mijn har- telijken dank te willen aanvaarden voor uw vriendelijk telegram. Met mij juicht het geheele Duitsche volk de in Krajova bereikte overeenstemming tus schen Boelgarije en Roemenië toe, overtuigd, dat daarmede een nieuw hoofdstuk van vreedzame ontwikkeling in het Donaugebied begint”. Bij dezelfde gelegenheid zijn tele grammen gewisseld tusschen den Boek gaarschen premier, Filof, en den Führer. dat zij kunnen vervoeren, met zich meesleepen. Wegens de door bommen veroor zaakte schade aan de Londensche waterleiding is van officieele zijde dringend verzocht, het waterver bruik zooveel mogelijk te beper ken. In restaurants en café’s is de thee rot een kop per persoon be perkt. De oorzaak van de water- schaarschte zou vooral een gevolg zijn van de vernieling der water reservoirs en pompinstallaties bij Ilford en Westham. De „New York Times” schrijft, dat men niet moet denken, dat de Duitsche luchtaanvallen niet van invloed zijn op de bevolking, integendeel, de men schen worden met het uur kwader. Vele café’s hebben geen gas en elec triciteit meer en kunnen derhalve nog slechts koude maaltijden opdienen. In de voornaamste straten in het Eastend stonden mannen en vrouwen, bepakt en gezakt, en bedelden bij de voorbij rijdende automobilisten om mede ge nomen te worden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2