VRÖUWËNHÖEKJËI f BINNENLAND DE TELEFOON RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS FINANCIEEL LUCHTVAART HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD- PAGINA 2 RÜwielIamp-afscherming voor van FRöBELHERDENKING AVONTUREN MET EEN BABY GOEDERENTREINEN TE UTRECHT IN BOTSING De beste vorm van snelverkeer Doeltreffend nijverheids onderwijs voor meisjes het grootste belang MEISJE IN BRAND GERAAKT ONDERWIJS EN KERK VEREENIGINGEN GEKNOEI MET BENZINE TE BODEGRAVEN DOODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM In de kerk met brandende kaars in aanraking gekomen Het voedselprobleem Alleen groote materieele schade Wederwaardigheden op de vlucht naar Zuid-Frankrijk RECLAMES. dan Nieuwe uitgaven. R„ ien. van - Feenstra ver- BELEEDIGING VAN DE N.S.B. Vader overleden Theol. School te Apeldoorn aankomst Huis te Harderwijk in lichterlaaie BETALINGSVERKEER MET LUXEMBURG OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 12 SEPTEMBER KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING-INSTITUUT Geruststelling aan de schippers Onze geruststelling van gisteren aan de schippers dat zij namelijk des nachts normaal hun beroep kunnen uitoefenen geldt niet alleen voor de kuststreek, maar voor het geheele ge bied, waar het uitgaansverbod tusschen tienen en vieren geldt. het Jan, THE WANDERERS HOTCLUB Evenals vorige jaren zal bovengenoemde vereeniging van Zondagmiddag 15 Sep tember af wederom in café.rest. „De Ga lerij” haar Thé-Dansants organiseeren. Op het programma van a.s. Zondag middag staat o.m. een concert, te geven door een 14.mans groote dansorkest „The Collegians”, o. 1. v. Lou van Rees, een optreden van den bekenden tenorsaxofo nist Red Debroy met zijn band met Cor Dil en Jopie van Delft, sologuitaarspel door Hans Vlig, guitarist en arrangeur van het voormalige A.V.R.O.-Dansorkest en een eerste optreden van het „Good. man-Quartet” van de Wanderers Hotclub. Andere bekende jazzmusici verleenen hun medewerking. Een en ander wordt afge wisseld met dansen. mevr. te Natuurlijk Inl.: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010’ Samenwerking van ziekenhuizen Naar wij vernemen hebben de Ver eeniging van Katholieke Ziekenhuizen, de Vereeniging van Ziekenhuizen in Nederland en de Vereeniging van Pro- testantsche Ziekeninrichtingen in Ne derland besloten tot vorming van een „Federatie der Ziekenhuisvereenigingen in Nederland (F.Z.N.)”, welke zich ten doel stelt de ontwikkeling van het zie kenhuiswezen te bevorderen en de ge meenschappelijke belangen harer leden te dienen door het opstellen van alge- meene richtlijnen en het verstrekken van adviezen, welke o.a. betrekking zullen hebben op het voldoen aan rede lijke eischen van doelmatig ziekenhuis beheer, op een regionaal plegen van overleg tusschen groepen van zieken huizen en op een rationeele distributie en uitbreiding van ziekenhuisbedden. LUCHTLIJN SAN FRANCISCO— NIEUW-ZEELAND De Pan-Amerikjiansche luchtvaartmaat schappij heeft een luchtlijn geopend tus schen San Francisco en Nieuw-Zeeland. Mr. W. de Rijke Mr. W. de Rijke, die belast is met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal te Arnhem, werd 10 Nov. 1896 geboren. Hij studeerde aan - de universiteit van Amsterdam en ves tigde zich daarna als advocaat en procu reur in Haarlem. Hij was lid van den Haarlemschen gemeenteraad en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Voorts is hij kantonrechter-plaatsvervan- ger te Haarlem. Sinds 14 December 1937 heeft mr. de Rijke voor de N.S.B. als lid zitting in de Eerste Kamer. Geref. Kerken. Benoemd tot hulppred. te Winschoten de heer G. van Doornik, cand. te Delft. Onregelmatigheden met den verkoop van petroleum Tegen een aantal petroleumventers te Amsterdam is procesverbaal opgemaakt, omdat zij drie of meer liter petroleum op een zegel welke slechts recht geeft op twee liter hadden verkocht. Een van hen had zelfs in het geheel geen zegel gevorderd In andere gevallen bleek dat zegel 4, welke nog niet gebruikt is ver- valscht was en tot zegel 5 was omge werkt. De vervalschingen kwamen echter aan het licht en tegen de bedrijvers is eveneens procesverbaal opgemaakt Voorloopig heeft de politie nog geen voorraden in beslag genomen in deze ge vallen. Streng optreden kan echter wor den verwacht. (Delft). - betb. ten DRIE RIJSWIJKSCHE JONGEMAN NEN GINGEN NAAR ROTTERDAM OM TE PLUNDEREN Het dochtertje van den heer Donders is gisteren in een kerk te Gilse (N Br.) met een brandende kaars in aanraking gekomen, waardoor haar kleeren vlam vatten. Het meisje holde verschrikt naar button, waar haar vader trachtte de vlammen te dooven, hetgeen echter niet direct gelukte. Een voorbijkomend Duitsch militair trok zijn jas uit en wik kelde de kleine hierin. In zorgwekkenden toestand is het meisje vervolgens naar het Ignatius ziekenhuis te Breda ver voerd. Naar wij vernemen zal de Centrale Diaconale Conferentie der Ger. Kerken, welke 19 Sept. a.s. te Amersfoort zou worden gehouden, niet doorgaan. In den afgeloopen nacht is uit een winkel aan den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam een hoeveelheid manufac turen en mantels, ter waarde van ƒ300. en een bedrag van /200.aan baar geld gestolen. De dader of daders hebben zich vermoedelijk laten insluiten. De politie stelt een nauwgezet onderzoek in. De Amsterdamsche politie heeft in ver band met den diefstal van overalls in een school in de Pontanusstraat, waar een afdeeling van den Opbouwdienst was ge legerd, wederom twee militairen gear resteerd. Het onderzoek wordt nog voort gezet. niets meer weggegooid worden, alles moet men benutten. Van hoeveel waarde is het niet, wan neer moeder de vrouw uit een oude japon van haar zelf kleedingstukken kan vervaardigen voor haar spruitenIeder moet leeren van oud nieuw te maken. In den vongen oorlog heeft het nijver heidsonderwijs een sterke opleving getoond Wij verwachten, dat dit ook thans weer het geval zal zijn, hoewel erkepd moet worden, daj de toeloop van leerlingen dit jaar nog niet zoo heel veel grooter is dan anders. Er wordt nog veel weg gegooid Hoeveel wordt er soms niet weggegooid bij de bereiding van het eten, om nog maar niet te spreken van ondoelmati ge bereiding der spijzen Vooral in een tijd als deze, nu zich voedsel- schaarschte begint te openbaren en we tal van dingen slechts een afge paste hoeveelheid kun nen krijgen, is het noo- dig, dat de meisjes en vrouwen voorlichting ver krijgen van vakkundige leeraressen. Er mag nu Gezamenlijk expeditiekantoor van de Steenkolenmijnen in Limburg In verband met de tegenwoordige transportmoeilijkheden, hebben de direc ties van de Staatsmijnen in Limburg, N.V. Maatschappij tot exploitatie van v Limburgsche steenkolenmijnen, genaamd Oranje Nassau mijnen. Maatschappij tot exploitatie der steenkolenmijnen Laura en Vereeniging Domaniale Mijnmaat schappij N.V., N V. Nederlandsche steen kolenmijnen „Willem Sophia", ten behoeve van de verzending van de kolen, cokes en briketten een centraal expeditiekan toor opgericht, dat zijn werkzaamheden zal aanvangen onder den naam van ex peditiekantoor der Limburgsche mijnen Het kantoor is gevestigd Stationsstraat 31 Heerlen. Voorloopig telefoonnummer 4541. Met de algemeene leiding zijn belast de heeren ir. J. W. Kleinbentink en ir. P. A. A. Wirtz. De dagelijksche leiding be rust in handen van den heer J. Ooster- wijk. Het comité van bijstandvoor oorlogsschade der Geref. Kerken heeft aan den kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg voorloopig een bedrag van 6000 toegezegd ten behoeve van de ge troffen leden der gemeente. De heer C. van Andel, beroepen predi kant bij de Geref. kerk van Ooster-Nij- kerk, is voornemens Zondagmiddag 6 Oc- -JfffSP.r.-A-S. ■éHdaa.L zijn intrede te doen na 's morgens vooraf ïe ‘zrjn bevestigd dcor zijn a.s. schoonvader, dsT^ïn van Scheveningen. Hedenavond spreekt voor de Oud-Geref. Gem. (Centrum) te Scheve ningen, Menninckstraat 7, ds. E. v. Dijk. Hij heeft melk van zeventig schillende Fransche koeien gedronken op zijn vlucht naar Zuid-Frankrijk De moeder van Jan Serge, het 1-jarige jongetje, dat te Amsterdam is gearriveerd en door het Nederlandsche Roode Kruis uit Perpignan is afgehaald, vertelt. De geheele reis, al de angst, de onzekerheid en de maandenlange beklemmende be zorgdheid draaien om Jan. Om den lie veling van den Roode Kruis-staf. En het kind zelf? Het heeft genoten. Het staat nu voor het raam van een huis aan den Parnassusweg, trommelt, aldus de Tel., vol verlangen op de ruiten, als er een auto passeert en roept een der eerste woorden die het zeggen kan: auto, auto! Wij gingen op 14 Mei uit Brussel weg met een geleende auto. De mitrail leurs stonden vlak bij het huis. Misschien was niet noodig geweest. Onze vreeselijke angst was misschien niet ge motiveerd, maar de ontzetting zat er in. Zig-zag gingen we door Frankrijk, steeds enkele uren aan het kanongebulder voor af. Jan was toen negen maanden. Een moeder heeft dan maar één zorg: pap voor het kind. Vier keer per dag stop ten we voor een boerderij, al konden we soms met moeite uit een file vluchtelin gen komen. Want ik zag maar één pro bleem: melk. En steeds kreeg ik de flesch vol. De pap maakte ik in de boer derijen, deed ze in de flesch, want op zóo’n reis voer je ze niet met een lepel, maar laat het kind uit de flesch drinken. Ter gelegenheid van de opening van den nieuwen cursus der Theol. School van de Chr. Geref. Kerk, te Apeldoorn, droeg prof. J. J. v d Schuit met een rede over: „Theologie en Philosophic”, het rec toraat over aan zijn opvolger, prof. L. H. v. d. Meiden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eemnes-Binnen de heer W. R. Ambrosius, cand. te Rotterdamte Tholen ds J. Batelaan te Stavenissete Aalst en te Hellouw de heer J. v. Vliet, cand. te Bleskensgraaf. Benoemd tot hulppred. te Nieuwleusen de heer P. de Bruyn, cand. te Ommen. De heer C Fortuin te Maassluis, cand. aan de R.U te Leiden, is door het Prov. kerkbestuur van Groningen toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk. Bij de N.V. Drukkerij v/h La Rivière en Voor hoeve te Zwolle verscheen: „Ons Dagelijksch B r o o d”, goede maaltijden in oorlogstijd, geschreven door mevr. C. J. Ooms-Vin- ckers, met recepten van mej. A. J. Reiding. Naast een keur van me nu’s en recepten voor dezen tijd, geeft het boekje een overzicht van de groente en fruitsoorten gedurende de verschillende maanden van het jaar. Verder bevat het tal van practische wen ken en beveelt het allerlei dranken aan, die voor kof fie en thee niet onder doen. Juist in dezen tijd kan een dergelijk boekje voor de huisvrouw te pas komen. Koersen voor stortingen op 12 September 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36; Belga’s 30.14; Zwit- sersche francs 42.77; Lires 9.87; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechische kro nen (oude schulden) 6.42; Tsjechische kro nen (nieuwe schulden) 7.54; Dinar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schulden), 4.23; Turksche ponden 1.45i. DIVIDENDEN Drie jongemannen uit Rijswijk waren op 14 Mei met een personenauto naar Rotterdam gereden om er een familie, lid te bezoeken en na afloop hadden zij een rondrit door de Maasstad gemaakt. Zij waren bij hotel Central op de Kruis kade terecht gekomen, dat aan de achter zijde brandde. Zij waren naar binnen ge. gaan en hadden er. wat meubelstukken weggehaald en in de auto geladen. Thans hadden zij zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden. De officier van justitie, noemde het op treden der jongelieden zeer ergerlijk. Re kening houdend met het feit, dat twee der mannen reeds met de justitie in aanraking zijn geweest, eischte hij tegen elk der mannen een jaar en drie maanden gevan genisstraf. De verdedigers mr. de Haan, mr. Blok en mr. Dijker bepleitten cle mentie. Uitspraak 26 September a.s. Het Fröbel Herdenkingscomité schrijft: Door de groote verbreiding van de kleuterscholen, waaraan Fröbels naam verbonden is, zou men kunnen vergeten, of weet men niet, dat ook voor den thans schoolplichtigen leeftijd diens ver diensten zeer groot zijn. In hef Thüringsche dorpje Griesheim, ving Fröbei, aw J24 jagr gêféden, aan met de opvoeding van vijf van - en dit was het begin van opvoedingsinrichting, die in Keilhau Grijsaard liep tegen puinaato op Gisteravond heeft in de Eerste Mid- dellandstraat te Rotterdam een doodelijk verkeersongeval plaats gehad. De 71.ja- rige P. van der Es, uit de Schiefbaan- laan wilde via een vluchtheuvel den rij weg oversteken. De oude man lette ech ter niet op het van de richting West- Kruiskade komende verkeer en liep tegen een puinauto op. Hoewel de bestuurder van de auto, nog krachtig remde, ko-n hij niet verhinderen, dat de grijsaard met kracht tegen de straat werd gesmakt. Met ernstige verwondingen aan hoofd en linkerhand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Bergweg overge bracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Gisteren is het woonhuis van den heer C. Klaassen, voorzitter der vis- scherijvereeniging te Harderwijk, totaal uitgebrann. De zolder met netten en zeilen, ter gezamenlijke waarde van 3000, ging verloren. Eenig huisraad kon worden geborgen. Huis noch in boedel waren verzekerd. Valuta’s (schriftelijke en tel transacties) New-York 1.88ft—L88A- Berlijn 75.28 —75.43. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90. Zürich 42.84—42.92. Bankpapier: New-York 1.86J1.901. Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.76— 44.94. Zurich 42.80—42.96. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor den Horn (Gr.) de heer J. Meerburg Snarenberg, prop, te Ha ren (Gr.). Tank met water gevuld Dezer dagen heeft de gemeentepolitie te Bodegraven in samenwerking met een controleur van den Centralen Crisiscon- tröledienst, een ernstig geval van geknoei met benzine opgespoord. Een rijwielhersteller ter plaatse te vens houder van een benzinepomp wist met een ander verschillende autobezitters te bewerken, dat zij buiten de benzine- distributieregeling om bij hem benzine be stelden in kwantums varieerende tusschen de honderd en duizend liter. Op die wijze speelden zij het klaar, aldus de Crt., aan orders 4000 liter te plaatsen. Aangezien zij zelf niet over de noodige contanten beschikten om aan de leveren de maatschappij te kunnen betalen, moes ten de autobezitters vooruit betalen, het. geen vele hunner deden. Nadat de pomp houder de benzine had ontvangen, werd deze buiten de distributie om aan de „geld- schieters-bestellers” afgeleverd. De gemid delde verkoopprijs bedroeg een kwartje per liter. In vier dagen tijds was de pomp leeg. Nu zat men met het geval, want de benzine was niet door bonnen gedekt. Om daarvoor verantwoord te zijn ver brak de pomphouder het zoogenaamde mangat en vulde de tank gedeeltelijk met water bij. Daarop reclameerde hij bij de maatschappij, dat deze hem in plaats van benzine water geleverd had. De maat schappij zou het aan de pomp kunnen la ten onderzoeken. De rijwielhersteller had uit de autotank van een der allerlaatste afnemers een monster getrokken, waarin, zoo beweerde hij, zich waterdeelen zou den bevinden. De betreffende maatschappij stelde een onderzoek in en kwam vanzelfsprekend tot de conclusie, dat het uitgesloten moest worden geacht, dat zij in plaats van ben zine 4000 liter water had geleverd Zij vermoedde op goede gronden, dat er ge knoeid was, waarom aangifte bij de politie en bij het Bureau van Aardolieproducten volgde. Het onmiddellijk met voortvarendheid ingestelde onderzoek bracht bovenstaande feiten aan het licht. Een veertiental koo- pers van gfootere én kleine kwantums ben zine in Bodegraven en omgeving werd opgespoord, waardoor thans nagenoeg ge heel bekend is geworden, waar het geheele kwantum is gebleven. Behalve overtreding van de Benzinebe- schikking door de verkoopers en de afne mers is uit het onderzoek gebleken, dat getracht is de maatschappij door bedriege- lijke handelingen te bewegen tot gedeel telijke schadeloosstelling door middel van andere benzine of terugstorting van het be taalde bedrag. De eischen waaraan voldaan moet worden De Rijksinspecteur voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen (Heerengracht 23, den Haag) maakt, naar aanleiding en ter rectifi catie van tal van misvattingen en pu blicaties op het gebied van afscherming van rijwiellampen het volgende be kend: 1. Ieder, die een afschermkap voor een rijwiellamp of een rijwiellamp met beperkte lichtuitstraling bij den handel koopt, moet er op toezien, dat deze voorzien is van het door de Rijksin- spectie vastgestelde goedkeuringsmerk (bestaande uit een rechthoek met daar- I.L.B. waaronder het Knaap verdronken Gistermiddag om vier uur is te Gro ningen de 7-jarige L. Wening, wonende aan het Meidoornpad. bij het spelen in het water van de Oosterhaven bij de sluis gevallen. Hoewel de knaap spoedig op het droge was gebracht slaagden twee geneesheeren er niet in de levensgeesten tc doen weerkeeren in de letters nummer). 2. Andere dan goedgekeurde af- schermkappen voor rijwiellampen mo gen niet in den handel worden ge bracht. 3. De vorm en uitvoering van een door den handel op de markt gebrachte goedgekeurde afschermkap of rijwiel lamp met beperkte lichtuitstraling be hoeft niet in overeenstemming te zijn met de in de verduisteringsverordening voorgeschreven afmetingen, spleet enz. Ook deze andere vorm en uitvoering voldoen blijkens het keur ten volle aan de bepalingen uit de verduiste ringsverordening. 4. De controleerende politieambte naar heeft slechts de aanwezigheid van dit keur te controleeren en niet den vorm en uitvoering van de goedgekeur de afschermkap. 5. Alleen zij, die zelf een afscherm kap maken en deze dus niet koopen, moeten de bepalingen betreffende de afmetingen en plaats van de spleet van de verduisteringsverordening in acht nemen (de spleet 1 bij 3 c.m. in de onderste helft van de kap). Goedgekeurde in den handel ge brachte uitvoeringen voor de afscher ming van rijwiellampen zijn dus altijd goed, ook al wijkt de constructie geheel af van die, welke van de eigen gemaakte afschermkappen is voorge schreven. Centrale Ammoniakfabr. Voorgest nihil (onv.). Kantoorboekenfabr. Delft Div.bew. 3 der winstbew., kant, der Venn. Hengelosche Trijpweverij (Hengelo).—* Div.bew. 15-4 pCt., zijnde 16 per aan deel, betb. Twentsche Bank, alhier. Katoenmij. v.h. gebr. Scholten en Co. (Almelo). Div.bew. 32 der aand. 50 per aand. en 25 per onderaand., betb. Rotterd. Bankver., Amsterdam en Alme lo, en ten kant, der Venn. Nedico (Ned.-Ind. Combinatie). Uit- keeringsbew. 2 der depótfractiebeW- 17.25 per bew. ad 1/100 depöteenheid. 34.50 per bew ad 2/100 depöteenheid. betb. 9 Sept. ’40 Twentsche Bank, A’dam- Ver. voor Volkshuisvesting Nutswo- ningen) (alhier) Nihil. (In de vergadering werd besloten de per 30 Nov. 1938 als verjaard afgeschre ven dividenden no. 1, 2 en 3, totaal ƒ888, weer betaalbaar te stellen.) Nijverdal (Kon. Stoomweverij (Almelo). Div.bew. 68 ƒ62.50 per aand. - betb. Amsterd. Bank. Onesiforus Bank (Mij. tot Geldverschaf- fing voor Kerk en Schoolbouw) (Utrecht) Nihil (onv.) De Plaatwellerij (Velsen). Div.bew. 10 der pref. aand. - ƒ240 - div.bew. 18 der gew. aand. f8u.5O per aand. van ƒ350 - div.bew. 1 der A aand. - ƒ241.50 - 1939- ’40 betb. 14 Sept. ’4f' Twentsche Bank A'dam De div.bew. nr 17 Ier gew. aand. nom. gr ƒ350, zijn waardeloos, voor zooverr» daarmede niet is uitgeoefend het recht van inschrijving op nieuwe aand. Ver. tot Verbetering der Volkshuisves ting (Doetinchem). Voorgesteld 4 pCt. Op het rangeerterrein achter het Cen traal Station te Utrecht zijn gistermid dag twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Er werd groote ma terieele schade aangericht, doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor Uit de richting Arnhem reed omstreeks twee uur een lange goederentrein, het rangeeremplacement op. Blijkbaar had deze trein te veel vaart om op het aan gegeven punt te stoppen. Hij schoof door en kwam daardoor in botsing met een verderop alleen staande locomotief. Door den stoot werd deze opgeduwd en het geheel botste vervolgens tegen een goe derentrein, welke uit Amersfoort was gekomen en juist op een kruispunt stond. De Amersfoortsche trein werd in de flank aangereden en ernstig beschadigd. Van de tien wagons, waaruit deze trein be stond, werden er zes uit de rails gewor pen. De opgeduwde locomotief en een ge deelte van den Arnhemschen trein ont spoorden eveneens. De schade was hier geringer, al vlogen de eierkolen uit de open kolenwagens over het rangeerter rein. Deze stagnatie was echter spoe dig verholpen. Op het gekraak van de botsing kwam terstond hulp toesnellen. Dank zij het snel en krachtdadig optreden van het gerequireerde personeel was het moge lijk nog voor het invallen van de duister nis de versperde banen vrij te krijgen. Over de voornaamste sporen heeft nu weer treinenverkeer plaats. Vanwege de Nederl. Spoorwegen wordt een onderzoek naar de toedracht het ongeval ingesteld. Vijftien dagen en nachten. Weet uwat het zeggen wil, te moeten vluchten met een baby? Hem te moeten behoeden voor ontbering? Het is voor mijn man, die mij al die weken moed insprak, te veel geweest. In het ziekenhuis te Perpignan is hij door uitputting overleden. Drie maanden lang woonde StoneEdens in een boerderijtje Villelongue de la Salangue. Tusschen dorpsmenschen met een gouden hart. Alles hebben ze voor ons gedaan. Deze menschen staan dichter bij de na tuur. Ernst en werken. Maar het zijn dan ook werkelijke vrienden. Enkele huisjes, zooals het onze, waren van te voren voor uitgewekenen in orde gemaakt. Eens bracht een bewoner van het dorpje 18 fr. Hij had ze extra verdiend en gaf het geld dan maar weg. Voor baby-kleeren, zei hij. Jan is in Frankrijk verwend door allen, die hem zagen. Ieder wilde hem houden. Als ik hem aan ieder gegeven had, die hem hebben wilde, zou ik aan honderd niet genoeg hebben gehad. Waarom ging u zoo ver? De troepen zakten steeds en werd steeds lekker warmer voor hoe verder we kwamen. Duizenden moe ders deden het. En wat is het hier nu koud! Daar, in Zuid-Frankrijk, heeft het kind het uitstekend gehad. Alles wat er noodig was brachten de menschen. Zij keken in den suikerpot of er nog voor raad was. De dorpelingen huilden tranen met tuiten toen Jan weg ging. Hijzelf was blij, toen hij weer in een auto zat, nu die van het Roode Kruis. Hij ging van den eenen schoot op den anderen en soms zag ik hem in uren niet. Een klein, bruin nikkertje is het nu geworden en het eenige, wat hem mankeert, is reizen en trekken. Hij begrijpt niet wat dat nu is. zoo dom thuis te zitten Nu is er een eind gekomen aan de reis. Aan de vlucht en de duizenden angsten om ’t kind, dat steeds zelf maar geglimlacht heeft, schaterend van vreug de in de schuilkelders ging als de aarde dreunde. Besluiten van den Middelburgschen Gemeenteraad betreffende oorlogs- geweldschade In de gistermiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Mid delburg, heeft de burgemeester mede- deeling gedaan, dat aan B en W. is gebleken, dat bij de voorbereiding van regelen voor het vaststellen der tege moetkoming wegens oorlogsgeweld- schade ernstig is overwogen een zeker percentage van de op 9 Mei j.l. gel dende verkoopwaarde van de verwoeste panden te vergoeden. Aangezien te Middelburg de verkoopwaarde van wo ningen en winkelpanden slechts een ge deelte van de herbouwwaarde uitmaakt, hebben B. en W. een commissie in het leven geroepen, teneinde op zeer kor ten termijn een rapport op te stellen betreffende de verkoopwaarde van pan den in deze gemeente in verband met de herbouwwaarde. De commissie is onmiddellijk met haar arbeid begon nen, heeft reeds eenige malen verga derd en hoopt binnen eenige weken haar rapport gereed te hebben. De gemeenteraad besloot verder in verband met de gebeurtenissen tot in stelling van éeh gemeentelijk grondbe drijf. Hij vereenigde zich met hetgeen B. en W. hebben gedaan met betrek king tot het stichten en exploiteeren van noodwinkels. De raad stelde een crediet van 45.000 gulden beschikbaar voor aanschaffing van nieuw brand- weermateriaal en aanvaardde een voor stel van B. en W. tot het verleenen van een gratificatie aan door oorlogsgeweld getroffen gemeentepersoneel, welke voor gehuwden op een maand en voor ongehuwden op een halve maand sala ris neerkomt. Het Nederlandsche Clearing-instituut maakt bekend, dat wederzijdsche verplich tingen in het betalingsverkeer met Luxem. burg voortaan dienen te worden afgewik- keld over de clearing met Duitschland. Stortingen hier te lande dienen op de gebruikelijke wijze te geschieden op post rekening 2020 ten name van het Neder- landsch Clearing-instituut „Duitschland of op de rekening „Duitschland” van het Nederlandsch Clearing-instituut bij de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam onder gelijktijdige inzending van een for mulier A (Duitschland) aan het Neder landsch Clearing-instituut afd. Stortingen. Verplichtingen uitgedrukt in Luxem- burgsche francs dienen te worden omge rekend tot den koers van Lux. frs. 10— 1 R.M. Bij besluit van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Justitie, is aan H. G. C. Korsmeyer op zijn verzoek eervol ont slag verleend met ingang van 1 Decem ber 1940, als hoofdcommies bij het departement van Justitie, met dankbe tuiging; is aan A. Bolderdijk jr. op zijn ver zoek met ingang van 1 October 1940 eervol ontslag verleend als hoofdcom mies bij het departement van Justitie, met dankbetuiging. Een tak van onderwijs, welke in dezen tijd vcor ons volk van groote waar de zal blijken te zijn, is het Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Volgens de wet heeft het ten doel, op den grondslag en met voortzetting van het alge meen vormend onderwijs o'V te leiden voor huis houden, naaien en andere specifiek vrouwelijke vak ken. Het leidt dus onmid dellijk voor de practijk van het dagelijksche. le ven op. Hoewel de huis houdscholen. nijverheids scholen en hoe men ze meer noemen wil, al tal van jaren bestaan en tienduizenden van het nut er van daadwerkelijk overtuigd zijn, staan nog tal van vrouwen er scep tisch tegenover, vertelde ons de inspectrice voor het Nijverheidsonderwijs voor meisjes, mej. M. M. A. Michels in een onder houd, dat wij met haar mochten hebben. Dat dit standpunt fout is, wordt wel duidelijk bewe zen door onze cursussen Uitgestelde vergaderingen De landelijke propagandaleider van de Int. Ver. „Bellamy” maakt bekend, dat alle openbare bijeenkomsten, dus ook de openlucht meetings, welke in verschillende provincies zouden worden gehouden, zijn uitgesteld. De nationale landdag van de agrarische jeugdbeweging uit den nationalen bond „Landbouw en Maatschappij”, welke op 14 September te Rolde gehouden zou worden, is uitgesteld tot Zaterdag 5 Oc tober. De algemeene vergadering van het Cen traal genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies, welke was vastgesteld op Zaterdag a.s. te Utrecht en de jaarvergadering van de vereeniging „Nederland in den vreemde” op Zaterdag 21 September a.s. in het Muiderslot zul len niet doorgaan. zïffi- .neven een gröó£ëb 1817 naar werd overgeplaatst. Reeds na acht jaren telde deze inrichting 56 leer lingen, jongens van zes tot veertien jaar. Het onderwijs ging uit van het nemen van waarnemingen in de naaste omge ving en deze droegen bij tot het beoefe nen van aardrijkskunde, alsmede plant-, dier-, natuur- en scheikunde. Hiermede verbonden zich de taal- en opsteloefenin- gen. De leerlingen moesten daarbij trach ten het waargenomene in hun eigen een voudige woorden weer te geven. Men doorkruiste daartoe de omgeving, bestu deerde de boomen en bracht planten mee, terwijl vogels', veld- en boschdieren wer den waargenomen De begeleidende on derwijzers gaven hierbij een verklaring van de verschillende natuurverschijnse len. De kinderen bezochten ook de werk plaatsen in de dorpen eri gaven hun in drukken weer. In een grooten tuin achter het slot had elk der kinderen zijn eigen tuintje voor het kweeken van groenten en bloemen. De ouderen hielden zich ook bezig met het enten en snoeien van boömen, als mede de zorg voor het pluimvee. Natuur- en scheikundelessen waren de voorberei ding voor de practijk van verscheidene beroepen. Bij het rekenen ging men aan vankelijk van het concrete uit, doch het werd voortgezet met practische oefenin gen alsmede met algebra. Het teeken- onderwijs was geen copieeren, doch het zelfstandig na-teekenen van voorwerpen en landschappen naar de natuur. De lesuren werden met arbeidsuren af gewisseld. Volgens Fröbel zou er geen kind moeten zijn, dat zich niet dagelijks tenminste één of twee uren wijdde aan het vervaardigen van bepaalde voorwer pen. In den tegenwoordigen tijd besteedt het kind te veel tijd aan abstracte zaken en te weinig aan arbeid. Het zou heil zaam zijn naast de gewone lesuren, ook arbeidsuren in te voeren, zooals Fröbel deed door zijn leerlingen uit papier-, kar ton en houtwerk practische voorwerpen te laten vervaardigen, die tevens als ge schenken voor de ouders konden dienen. Door het nauw contact dat Fröbel on derhield met „Turnvater Jahn”, kende hij ook groote waarde toe aan het gymna stiekonderwijs, waardoor het lichaam in staat werd gesteld elk oogenblik aan den geest te gehoorzamen. Van evenveel waarde achtte hij het gevoel voor rhythme, dat weliswaar bij kleine kin deren leeft, doch niet wordt gevoed, zoo niet gedood. Thans gaat zijn eisch in vervullingelk dorp en elke stad moet voor de jongenswereld een eigen gemeen schappelijke speelplaats hebben. Congres en tentoonstelling uitgesteld Het Fröbel herdenkings-comité deelt nader mede, dat zoowel het congres voor voorbereidend onderwijs als de tentoon stelling „Honderd jaar kleuteronderwijs”, tot nader bericht zijn uitgesteld. Voor den Zutphenschen politierechter had zich vandaag te verantwoorden de 29-jarige kantoorbediende S. J. H. B. uit Borculo, die zich op 26 Juni j.l. al daar in het openbaar beleedigend had ■uitgelaten, over een groep van deNe derlandsche bevolking i.c. de N.S.B. Uit het getuigenverhoor bleek dat B. een gesprek had afgeluisterd dat de heer E. J. Boenk te Borculo had gehad met eenige personen en dat verdachte naar aanleiding van dit gesprek tegen Boenk beleedigende woorden aan het adres van den N.S.B. had geuit. De officier van justitie mr. Stam, was van oordeel, dat verdachte een ernstige beleediging had geuit en dat verdachte door deze woorden onrust wilde wekken. Onrust vond spr. op dit oogenblik <n ons land allerminst gewenscht, waarom hij veroordeeling van verdachtte vorderde van 1 maand gevangenisstraf. De verdachte voerde tot zijn verdedi ging aan, dat niet hij onrust wilde wek ken, maar dat Boenk, daar z.i. al mee bezig was. De officier repliceerend vond de hou ding van verdachte zoo afkeurenswaardig dat hij bijna aanleiding vond om een hcogere straf te requireeren. De politierechter veroordeelde B.. con form den eisch, tot een maand gevange nisstraf. PLUNDERAARS STAAN TERECHT VOOR DEN KRIJGSRAAD In de oorlogsdagen tusschen 10 en 14 Mei hebben tal van soldaten, die in een stelling onder Woudenberg lagen, zich schuldig gemaakt aan plundering. Van 11 Mei af was Woudenberg, wat de bur gerbevolking betreft, geëvacueerd en dus waren vrijwel alle winkels onbeheerd. Verschillende soldaten hebben hiervan misbruik gemaakt door van hun com mandant verlof te vragen om hun stel ling te verlaten en op rooftocht uit te gaan. Voor het meerendeel ondergaan deze militairen thans hun straf, doch thans stond nog een tweetal terecht voor den Utrechtschen Krijgsraad terzake diefstal van rijwielonderdeelen. Het wa ren de 23-jarige schoenmaker G. S. en de 24-jarige magazijnbediende J. M. R., waarvan de eerste werk had en de ^ae- de nog niet aan den slag was gekomen. Ook zij hadden hun stelling met ver lof van hun commandant verlaten, doch, zooals ter zitting bleek, niet met het oogmerk om te gaan stelen. Zij waren van uit hun stelling naar hun kwartier gegaan om nóg! wat klee dingstukken, welke hun toebehoorden, mee terug te nemen. Op den terugwe# zagen zij, dat soldaten aan het plunderen waren. Toen zij daarbij stonden te kij ken, noodigden de dieven hen uit mee te doen, waarop beklaagden waren be zweken voor de verleiding en krachtig hadden meegeholpen een schuur met rij wielonderdeelen leeg te halen. Beklaagden erkenden het hun ten laste gelegde feit. De auditeur militair eischte tegen ieder acht maanden gevangenis straf. De krijgsraad veroordeelde hen tot een jaar, waarvan acht maanden voor waardelijk en vier maanden onvoor waardelijk. aan getrouwde vrouwen. Dikwijls kost het veel moeite, haar er toe te krijgen. Maar volgen zij eenmaal onze lessen, dan zijn zij een en al enthou siasme, omdat zij inzien, dat de vakkundige leera ressen haar tal van prac tische wenken geven, waarvan zij veel voordeel hebben. Hoeveel moeders zijn er niet, die heelemaal niet weten, hoe zij een naald moeten hanteeren

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6