HAAGSCHE COURANT RL i hoofd- HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT BINNENLAND TELEGRAMMEN STADSNIEUWS Donderdag 12 September 1940 De installatie den van nieuwen commissaris van Bekendmaking DE ZAAK VAN DEN BABY OPENBARE MUZIEKLES BIJ DEN OPBOUWDIENST BOUWMEESTERS REVUE „JOLIJT” Ds. J. F KRUYT Komt Zaterdag a.s. in Scala DERDE BLAD LAATSTE TRA.M NAAR WASSENAAR FIETSER TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN De kroon op hard werken ie De 2de Indonesische cultureele conferentie MATINEE VOOR OORLOGS INVALIDEN TERAARDEBESTELLING Dr. G. POSTMA DE V1ADUCTB0UW AAN DE SCHENKKADE Do nieuwe hoofdcommissaris van politie, mr. P. M. C. S. Hamer, spreekt op de binnenplaats van het hoofdcommissariaat de delegaties van de verschillende onderdeelen van het politiecorps toe. Spoorwegen aan de Egyptische kust gebombardeerd DE AANVOEREN VAN VERSCHE VISCH TE SCHEVEN1NGEN Betreffende den Wapendienst en Rüksarbeidsdienst Ir. F. VAN DER GOOT f Tachtig Britsche vliegtuigen neergeschoten h Autoriteiten bezoeken de Jaarbeurs Makelaars in onroerende goederen Leeuwarden, Uit het hotel-> café- restaurantbedrijf MODEL woonplaats: Naam en familienaam: straat: get. Schwabedissen. dan aan, vliegtuigen zijn terug* CABARET REVUE IN DILIGENTIA trachtten Zaterdag pleidooien voor het Gerechtshof Na den gewonen dienst, waarbij de laatste tram naar Wassenaar (remise)] te 7 uur 40 nam. van de Turfmarkt vertrekt, rijdt iederen avond nog den personeelwagen, die ook voor het pu bliek toegankelijk is en welke te 8 uur 30 nam. van de remise te Wassenaar vertrekt, rijdende tot Tournooiveld, van waar te 9 uur nam. naar Wassenaar (remise) wordt teruggereden. No. 17671 dag van geboorte: plaats van geboorte: 13 65 514 motorloggers motorkotters schokkers uur ge- begint, met met met (Schimmelpenningh)' Naar aanleiding van een persbericht over vergaande besprekingen inzake fu sie van bonden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf, deelen de hoofdbesturen van de katholieke werkgevers- en werk nemersorganisaties in dit bedrijf mede dat hun hiervan niets bekend is en zij aan deze besprekingen ook niet deelne men. De 54-jarige wielrijder P. J. Z. uit de van Goghstraat, is vanochtend, waar schijnlijk doordat hij door de duister nis misleid werd, in het water aan de Soestdijkschekade gereden. Zijn lijk is opgehaald en overgebracht naar het zie kenhuis aan den ZuidwaL Den Haag, 10 September 1940. De bevelhebber v. d. Weer macht in Nederland. De chef v. d, Generalen Staf, In een dezer dagen te Amsterdam ge houden bijeenkomst van afgevaardigden van de besturen van vereenigingen van makelaars in onroerende goederen, zijn besprekingen gevoerd, om tot grootere samenwerking te komen, waarvan de wenschelijkheid reeds vroeger meermalen was uitgesproken. In deze bijeenkomst vond het denk beeld tot nauwere aaneensluiting bijval. Een voorstel tot het oprichten van een Nederlandsche federatie zal nu in de af zonderlijke besturen worden besproken, waarna een definitief besluit zal worden genomen. Dezer dagen is de 2e Indonesische cultureele conferentie in het clubhuis „Indonesia” te Leiden gehouden. De conferentie, welke, zooals reeds ge meld, door zes Indonesische vereenigin gen in Nederland georganiseerd werd genoot zeer veel belangstelling. Hei aantal deelnemers bedroeg niet mindei dan 118 tegenover 94 het vorige jaar Er werden twee referaten gehouden, t.w. een over „De positie van de Indo nesische vrouw” en een over „De mo derne Indonesische literatuur”. Ook werd een modern Indonesisch tooneel- stuk „Loekisan Masa” („Beeld des Tijds”) opgevoerd, dat grooten bijval oogstte. Met ingang van Zaterdag 14 Sep tember gaat in Diligentia iederen mid dag en avond een groote, internationale doch goeddeels Nederlandsche cabaret- revue onder den titel ,,’s-Gravenhage Lacht”. Medewerkenden zijn Rita Georg, Jopie Koopman, Maxim Her man, Wim Sonneveld, Gerard Hart kamp, Brook en Rosfield en vele an deren. DE GEMEENTELIJKE BADHUIZEN In verband met verschillende verorde ningen zullen de gemeentelijke badhui zen op Vrijdag- en op Zaterdagavond uiterlijk te 9.15 uur gesloten worden. In de badhuizen aan de Duinstraat, de Hemsterhuisstraat, de Nieuwe Haven dwarsstraat en de Julianastraat (L.) welke niet verduisterd worden moet het baden ongeveer een half uur na zons ondergang afgeloopen zijn. HONGAARSCHE MUZIEKAVOND IN TROCADERO Heden zal in „Trocadero” aan de Lange Poten een Hongaarsche muziek avond plaats hebben, welke tot 4 uur ’s nachts zal duren. Medewerking wordt verleend door het Nederlandsch-Hon- gaarsche orkest Hettema. In overeenstemming met den bevel hebber van de Ordeningpolitie bij den Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, wordt door mij het volgende bepaald: Mannelijke Rijks-Duitschers in de bezette Nederlandsche gebieden, die zich hier blijvend hebben gevestigd of reeds langer dan één jaar hier ver blijf houden, en wel: a) Alle Duitsche staatsburgers, die in het jaar 1921 zijn geboren, voor zoover zij niet reeds in vrijwilligen dienst staan; b) De aan de dienstplichtige geboor tejaren 19141920 toebehoorenden, die tot heden van den wapendienst waren vrijgesteld of nog niet in dienst zijn geweest c) De oudgedienden wapenplichtigen van alle geboortejaren, moeten zich onmiddellijk, uiterlijk echter tot en met 20 September a.s. schriftelijk aan melden volgens hieronder aangegeven model-lijst bij den voor hun woon plaats bevoegden stafofficier van de Ordeningpolitie bij den afgevaardigde van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Deze hebben hun zetel in de volgende plaat sen: Voor de provincie: Zuid-Holland: major Krüger, Den Haag, Sophialaan 4. Noord-Holland: major Pfeiffer, Haarlem, Kenaupark 19. Friesland: major Kuhn, Zuiderstraat 13. Groningen: major Werner, Groningen, Groote Markt 27. Overijssel: major Zütz, Zwolle, Burgem. van Royensingel 13. Drente: major Görhardt, Assen, Beiler- straat 11. Utrecht: major Leissner, Utrecht, Malie baan 10. Gelderland: major Hanisch, Arnhem, Huis Angerenstein aan den Velperweg. Noord-Brabant: major Lueg, ’s-Hertogen- bosch. Paleis van Justitie. Limburg: major Burkart, Maastricht, Graaf van Waldeckstraat 8. Zeeland: hauptmann Wiese, Middelburg, Dam 6. Bij niet-nakoming worden dwangmaat regelen genomen. veel liefde voor zijn leerlingen en voor de natuur. Bovenal sierde hem de gaafheid van zijn karakter. Al deze goede eigen schappen geven ons de herinnering aan een man, groot in zijn eenvoudigheid. Vervolgens heeft de heer M. Kleyn, na mens de Alg. Ver. voor Natuurbescher ming voor ’s-Gravenhage en omstreken, de verdiensten van den overledene voor deze vereeniging gememoreerd. Hij was een der oprichters en gedurende vijf jaar haar nauwgezette secretaris. Hij was een man met een oprecht hart, die recht op zijn doel afging. Spr. bracht den ontsla pene dank voor hetgeen hij voor de ver eeniging deed. Een broeder van den overledene sprak hierna een woord van afscheid. De organist, de heer W. Abrahams, die bij het betreden van de aula het Largo van Handel ten gehoore bracht, speelde tenslotte „Feldeinsamkeit” van Brahms en „Traumerei” van Schubert. Aan de groeve heeft de zoon van den overledene dank gebracht voor de betoonde belangstelling. Vele kransen dekten het graf. Dinsdag j.l. is hier ter stede over leden in den ouderdom van 71 jaar, ir. F. van der Goot, oud-hoofdingenieur en hoofd van het bedrijf der telegrafie in Nederlandsch-Indië. Ir. v. d. Goot werd op 3 October 1868 te Muntendam geboren. Na op het tech nisch bureau van het departement van Koloniën werkzaam gesteld te zijn, werd hij in October 1903 tijdelijk ter beschikking gesteld van den Gouver- neur-Generaal, om toezicht uit te oefe nen op het leggen van verschillende ka bels in Nederlandsch-Indië, o.a. van Java naar Billiton. Op 31 Maart 1904 werd hij hiervan eervol ontheven en keerde hij naar Nederland terug. In December van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot ingenieur bij den P.T. T.-dienst in Indië en op 1 Januari 1914 bevorderd tot hoofdingenieur. Ir. v. d. Goot werd in 1919 benoemd tot hoofd van het dienstvak telegrafie. De regeering heeft zijn verdienste erkend door hem in Augustus 1922 te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. De verassching zal plaats hebben morgen in het Crematorium te Velsen na aankomst van trein 1.15 uur, halte Driehuis Westerveld. Gisteren hebben enkele vooraan staande autoriteiten een bezoek ge bracht aan de Nederlandsche Jaar beurs. Gistermiddag heeft de commis saris in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosen thal de Jaarbeurs bezocht. Hij werd rondgeleid door den directeur der Jaar beurs, dr. J. Milius. De commissaris in deze provincie heeft het geëxposeerde met groote belangstelling in oogen- schouw genomen. Voorts is de Jaar beurs bezocht door Finanz-minister, dr. Fischböck, generaal-commissaris voor financiën en volkshuishouding, die ver gezeld was van verschillende heeren uit ambtelijke omgeving. Het gezelschap werd bij den rondgang over de beurs voorgelicht door den raad van beheer. De spoedcursus voor zangleider bij één der corpsen van den Opbouwdienst welke op 12 Augustus j.l. werd ge opend, is ten einde. Op een zangles, welke wij eenige weken geleden bij woonden, en waarover wij onze in drukken in een kort artikel hebben vastgelegd, was reeds te voorzien, dat de resultaten, die toen al opmerke lijk waren, ondanks den korten tijd, door de wijze van aanpakken, door de energie en wilskracht, welke in alles tot uiting kwamen, tenslotte voortreffelijk zouden zijn. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Hoofd- afdeeling IV van den Opbouwdienst, trotsch op de bereikte resultaten, hooggeplaatste officieren, belangstel lenden, waaronder verscheidene per soonlijkheden uit het Nederlandsche muziekleven, en vertegenwoordigers van de pers uitnoodigde tot het bij wonen van een openbare les, welke in het Gebouw de Ruyterstraat onder leiding van kapitein P. J. Tiggers en zijn staf deskundigen werd gegeven. Zoo merkten wij onder de aanwezigen majoor Breunese en den Nederland- schen toondichter B. van den Sigten- horst-Meyer op.. De muziekles werd door kapitein Tiggers geopend met een kort woord. Spr. wees daarin op het feit, dat de samenstelling van de beide cursus klassen geheel een gevolg is van ener gie en doortastendheid der verschil lende deelnemers: het antwoord op een tot hen gerichten oproep. Toen het namelijk wenschelijk werd het oude plan om een soldaat te laten zingen en behoorlijk te laten zingen, in de zen nieuwen tijd in verband met an dere omstandigheden te verwezenlij ken, richtte men een oproep tot onder officieren, korporaals en werkers, die deel uitmaken van den Opbouwdienst, om den cursus voor zangleider te vol gen. Een goede stem, eenige kennis van noten en eventueele muzikale ont wikkeling hebben voor de uiteindelijke toelating slechts tot aanbeveling ge strekt. Êierna nam de eigenlijke les met solfège-oefeningen onder leiding van In luitenant E. Witsen een aanvang. Diatonische-, chromatische, heele to nen- en kerktoonladders werden op eangegeven handhoudingen gezongen. Ja zelfs een tweestemmige improvi satie werd solfieerend op deze visueele Groote belangstelling op de Algemeene Begraafplaats. Zooals wij reeds in het kort hebben ge meld, is gistermiddag het stoffelijk over schot van dr. G. Postma, leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort, die Zater dag j.l. door een verkeersongeluk om het leven kwam, onder zeer groote belangstel ling op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. Op het kerkhof gaven o.a. van hun be langstelling blijk de heeren jhr. mr. C. Feith, president-curator en mr. L. P. J. Michielsen, secretaris van curatoren van het Eerste Stedelijke Gymnasium, bene vens vele leeraren en oud-leeraren, leer lingen en oud-leerlingen van het gymna sium, waaraan de overledene was verbon den. Van hen noemen wij o.a. dr. J. van Ijzeren, rector, dr. J. C. Vollebregt, con rector, dr. J. van Gelder, dr. L. Polak, dr. J. Teixeira de Mattos, L. J. Guittart, mej. dr. B. H. Wind, dr. H. A. Leenmans, B. Merema, dr. Jac. van Vliet, dr. B. Hun- ningher, dr. Boswinkel, dr. Baudet, drs. W. J. Verdenius, allen leeraren, M. Ho- vingh, oud-leeraar, W. H. Zwaan, ama nuensis en W. P. Venneman, bediende aan het gymnasium, J. D. Scharft, secr.-pen ningmeester van de oudervereeniging en voorts de heeren prof. R. Casimir en prof. H. Casimir jr., W. H. Kobes, directeur van de Nederlanden van 1845, E. J. Koppe- schaar, letterkundige, M. Kleyn, secretaris van de Alg. ver. voor natuurbescherming voor ’s-Gravenhage en omstreken, M. Uhl, S. A. Pereboom, hoofd van de van Nijen- rodeschool, P. Winter, gep. hoofd eener school, dr. Joh. van Burkom, leeraar H. B.S. en voorzitter van de Ned. Natuurkun dige vereeniging, J. H. Schutt, leeraar H. B.S., dr. H. R. Boulan, F. E. R. de Maar, tandarts, C. J. Geerts, biol. cand., G. Geerts, directeur eener N.V., J. W. B. v. d. Stigchel, conservator Gem. museum van het Onderwijs, dr. J. G. Schoup, con servator Econ. Hapdelshoogeschool, Ka merbeek, directeur H.B.S. en dr. W. Rein- dersma, directeur van het Ned. Lyceum. In de aula heeft allereerst prof. R. Ca simir een woord van afscheid gesproken, waarbij hij in herinnering bracht, hoe dr. Postma dr. W. Reindersma en spreker zelf in de hechtste vriendschap waren verbon den. Alle drie Friezen, allen aanvankelijk werkzaam bij het lager onderwijs, teza men opgeleid voor de universiteit hebben wij, aldus spr., vele jaren samengewerkt, voor onze gemeenschappelijke idealen. Hecht waren de banden, die ons bon den en spr. roemde den trouw, de op rechtheid en de eerlijkheid van dr. Postma die bioloog was met hart en ziel. Zijn denken was nooit star, maar beweeglijk en vatbaar voor nieuwe opvattingen. Wij hebben hem leeren kennen als een man van een onaantastbaar karakter, zoo be sloot spreker. Hierna heeft de rector van het gymna sium, dr. J van Ijzeren herinnerd aan den stillen eenvoud van den thans ontsla pen leeraar en diens groote belangstelling voor alles in zijn omgeving. Gedurende 29 jaar was hij werkzaam aan' het eerste stedelijke gymnasium. Er ging van hem, zoo zeide spr., op ons allen een goeden invloed uit, toen hij zijn werk aan het gymnasium begon. Zonder gestrengheid wist hij het spoedig zoover te brengen, dat de biologische opleiding aan het gymna sium een goeden naam verkreeg. Hij had De in verband met het arrest in de procédure tusschen de families S. en van der W. ten overstaan van den raadsheer-commissaris mr. A. L. M. van Berckel gehouden enquête is thans ge ëindigd. De procureurs van partijen zul len opnieuw voor het hof pleiten. Deze pleidooien zullen Zaterdagmiddag a.s. te 2 uur worden gehouden. aanduidingen uitgevoerd. Wat hierin bleek te zijn bereikt zal voor de cur sisten voor het geheele verdere leven van onschatbare waarde zijn. Rythme- en muziekdictée’s, welke anders op schrift werden genoteerd, werden hierna onder leiding van len luitenant W. Kohier door eenige aan staande zangleiders feilloos en vlot op een schoolbord opgeschreven. Van len luitenant drs. J. v. d. Griend kregen eenige cursisten de op dracht om een muzikaal fragment met de klas op de juiste wijze in te stu- deeren. Het slaagde uitmuntend, ter wijl de aanstaande leiders zonder be denken kleine oneffenheden of onzui verheden aanwezen. Onder len luite nant R. Gevers werd een demonstra tie van stemvorming in klasse-ver- band volgens de meest moderne me thodes gegeven. Het bleek ons daarbij, dat le luitenant Gevers zijn discipelen een prachtige vocaal-techniek heeft bij gebracht. Een korte bespreking aan de hand van gramofoonplaten, ter ontwikkeling van het muzikaal begrip, gaf luite nant R. van Yperen van ,,1’ Apprenti Sorcier” van P. Dukas. De zeer zakenkundige thematische- en instru mentale analyse vestigde den indruk, dat ook bij dezen leeraar het onder wijs in de beste handen is geweest. De demonstraties werden onder lei ding van kapitein Tiggers met eenige kooroefeningen en het zingen van oude en moderne liederen, waaronder „Wilt heden nu treden”, „Wie gaat mee over zee?”, „Nederlandsch volkslied” van Badings en „Die winter is ver- gaen” dat uitgevoerd werd met instru mentale begeleiding, besloten. De aanwezigen hebben met een na praatje, waarbij de stand met leer middelen, in gebruik bij het onderwijs van het Centraal Muziekinstituut van den Opbouwdienst, welke zich in de zaal bevond, veel anrek vond, het samenzijn nog voortgezet. De cursisten, die heden, Donderdag 12 September, een examen hebben moeten afleggen, hebben een gunsti- gen uitslag voor hun harde, toegewijde studie ten zeerste verdiend. Aangeboden door den heer W. Krens in café Lido Gistermiddag heerschte er in café Lido, Bleyenburg no. 1, een sfeer van geanimeerde drukte, die ditmaal een bijzonder karakter had: ongeveer twee honderd oorlogsinvaliden, verpleegden uit het militair hospitaal alhier, wer den door den eigenaar van Lido, den in sportkringen welbekenden oud-wiel- renner W. Krens, op de meest harte lijke wijze onthaald. Een groep talent volle artisten deed, na korte bespre king met Krens, al even spontaan en enthousiast mede en verleende haar welwillende medewerking, zoodat een perfect en gevarieerd cabaret-program- ma tot stand kwam, waarbij Jules Se- ron als conférencier en (tezamen met zijn echtgenoote) als zanger van het levenslied optrad. Pierre Leenhouts, vlot humorist, en de bekende Haag- sche snelteekenaar mr. Max hun num mers met een doorslaand succes ten beste gaven. Bart Ekkers en zijn radio- solisten brachten er met hun jazz muziek al dadelijk de stemming in. De artisten werden flink in de bloemetjes gezet. Kapitein Gulikers, een der gas ten, dankte namens de aanwezigen en bood onder een ovationeel applaus het echtpaar Krens bloemen aan. Ook de heer Swiebel, voorzitter van Ninabo- kos, sloot zich bij deze hulde evenals tenslotte dr. van Beek. De artisten zorgden voor afwisselen de en boeiende kleinkunst; het echt paar Krens haalde gastvrij uit en trac- teerde op koffie, gebakjes, limonade, sigaren en fruit. Er werden alleraar digste surprises verloot; verschillende bekende Haagsche firma’s hadden tot het welslagen van den middag hun medewerking verleend. Aanbesteding van betonweg en bestrating Vanwege het gemeentebestuur van ’s-Gravenhage is heden aanbesteed het aanloggen van een betonweg langs een gedeelte van de Schenkkade en het be straten van de viaduct Weteringkade. Laagste inschrijfster was de N.V. v.h. fa. J. Heijmans te Rosmalen voor ƒ71.800. Zooals reeds gemeld zal ds. J. F. Kruyt te Zwolle op Zondag 22 dezer bevestigd worden als tweede voorganger van de afdeeling ’s-Gravenhage-Scheveningen van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. (Foto-archief) In de maand Augustus In de afgeloopen maand Augustus werd aan den Vischafslag te Scheveningen voor een totaalbedrag van 70.635 aan versche visch verkocht, welke visch werd aange voerd door 7 motorloggers met 880.70, door 128 motorkotters met 11.905.15, door 784 schokkers met ƒ35.565.10 en aan versche visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor 22.284.05. Vorig jaar Augustus was het totaal be drag aan verkochte visch 45.837.95. aan gevoerd 4.895.55, 4637.50. door door door 22.256.60 en aan visch van elders naar hier ten verkoep gezonden voor 13.744.30. In de maand Augustus van dit jaar werd dus voor ƒ24.797.05 meer visch ver kocht dan in de maand Augustus van het vorig jaar. Motorkotters zoowel als schok kers besomden belangrijk meer dan in Augustus 1939, de schokkers besomden ruim 13.000 meer, terwijl ook het be drag van verkochte visch van elders naar hier ten verkoop gezonden, hooger is dan vorig jaar. Het aantal kustvisschers dat thans van Scheveningen uit aan de vis- scherij deelneemt is grooter dan vorig jaar, daar verschillende motorkotters en schokkers, die anders elders aan de markt kwamen, thans op Scheveningen markten. Behalve deze meerdere aanvoe ren, zijn ook de vischprijzen beter vorig jaar. ERGENS IN ITALIË, 12 September Stefani). In het weermachtbericht nr«i 97 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: De spoorwegwerken aan de Egypti sche kust en de vijandelijke militaire werken te Sollum en Sidi-Barrani wer den opnieuw onderworpen aan lucht bombardementen des nachts en over dag, welke branden, ontploffingen en vernielingen teweeg brachten. Vijan delijke pantserwagens werden gebom bardeerd en beschoten. De vijand heeft gepoogd een lucht aanval te ondernemen op Derna, maar werd door onze jagers en ons lucht doelgeschut op de vlucht gedreven. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blenheim werd neergehaald. Een an der toestel is waarschijnlijk neerge haald. Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat tijdens het bombardement van Aden op 1 en 2 September 2 vijandelijke torpedojagers tot zinken zijn gebracht^ Onze luchtformaties hebben het vlieg veld van Khartoem gebombardeerd, waar een hangar getroffen werd. Ook werd een aanval gedaan op het spoor- wegknooppunt van Haya waar de rails, wagons en magazijnen getroffen werden. Op het vliegveld van Atbara werden 3 hangars getroffen en brak brand uit. Al onze gekeerd. De vijand heeft geprobeerd een aan val te ondernemen met pantserwagens en artillerie van klein kaliber op het bruggehoofd van Kassala. Onze artille rie heeft den vijand op de vlucht ge jaagd na een gevecht, dat een uur duurde. Wij leden geen verliezen. Een andere aanval op onze Dubat-afdee* lingen te Gherilli werd eveneens zon der verliezen aan onzen kant na 2 uren strijden af geslagen. Een Engelsch vliegtuig bombardeer de het wooncentrum van Assab, waar bij burgerwoningen beschadigd wer den. Een inlander werd gedood en 2 gewond. Een andere vijandelijke aan val op de kampen van Chachaman ten zuiden van Addis Abeba veroor zaakte lichte schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. De uit 3 personen bestaande bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. Vijandelijke vliegtuigen een aanval te ondernemen op de vloot- basis van Massaoea, waar het afweer geschut terstond in werking trad, zoo dat de toestellen hun bommenlast in zee moesten laten vallen. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op Dessie, waarvan melding gemaakt is in het weermachtbericht nr. 95, werden 2 BERLIJN, 12 September. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Opnieuw hebben Britsche vliegtuigen in den nacht van 11 op 12 Septem ber in Noord-Duitschland de woonwij ken van verscheidene steden, waaron der Hamburg, Bremen en Berlijn, met brisant- en brandbommen bestookt. Er ontstonden talrijke branden en veel schade werd aangericht in woon huizen en arbeiderswijken. Veertien personen werden gedood en 41 gewond. Welgericht afweervuur, gedisciplineerd optreden van de bevolking en doeltref fend ingrijpen van den luchtbescher mingsdienst verhinderden in de Rijks- hoofdstad en in andere plaatsen, dat grootere schade werd aangericht. Duitsche gevechts-, jacht- en torpedo- eskaders hebben dag en nacht hun ver- geldingsaanvallen tegen Londen voort gezet. Inrichtingen van „dokken” en havens, welke door branden hel ver licht waren, gasfabrieken en electrische centrales, een kruit- en een wapen fabriek werden zwaar getroffen. An dere aanvallen in den loop van den dag golden een vliegtuig-fabriek in Southampton, waarin 6 hallen vernield werden, alsmede de petroleumopslag- plaatsen van Port Victoria. Nachtelijke aanvallen waren verder gericht tegen Liverpool en andere havenwerken aan de West- en Zuidkust van Engeland. In de monding van de Theems heb ben gevechtsvliegtuigen een convooi aangevallen. Een torpedojager en 4 koopvaardijschepen werden getrofflen en geraakten in brand. Twee andere koopvaardijschepen kregen treffers. In het verloop van de aanvallen op Londen ontstonden er .verscheidene verbitterde luchtgevechten, waarbij 67 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts werden 6 andere Britsche vlieg tuigen boven Duitsch gebied door luchtdoelartilerie omlaag gehaald. De artillerie der marine heeft 6 vij andelijke bombardements-toestellen aan de kust van de Noordzee en een ander toestel aan de kust van het Ka naal neergeschoten, zoodat de totale verliezen, welke de vijand gisteren ge leden heeft 80 vliegtuigen bedragen, 20 eigen toestellen worden vermist. Een duikboot onder het bevel van den luitenant ter zee tweede klasse, Jenisch, wiens gedeeltelijke resultaat van 21.000 br. t. reeds gemeld is. heeft op een tocht in totaal 40.000 br. t. aan vijandelijke scheepsruimte uit krachtig beschermde convooien tot zinken ge bracht. Een andere duikboot heeft een bewapend vijandelijk koopvaardijschip van 7000 br. t. eveneens uit een con vooi tot zinken gebracht. Vervroegd aanvangsuur en versneld tempo Bouwmeester’s Revue „Jolijt” met den populairen Buziau en den onweer staanbaar komischen Kaart, komt naar onze stad Na weken van enorm succes in Am sterdam, zullen wij van Zaterdag a.s. af het gezelschap, dat in den loop der jaren een reeks schitterende show’s in Nederland vertoonde, weer in Scala kunnen bewonderen. Enkele, door den tijd wat verouderde scene’s zijn ver vallen en hiervoor zijn nieuwe frag menten in de plaats gekomen. De Hage naars zullen hun oude bekenden uit Scala zeker met enthousiasme begroe ten. In verband met het vroege van „thuis-zijn”. heeft de directie zurgd, dat men tijdig genoeg om de gansche revue, onverkort, maar wat gecomprimeerder in een versneld tempo te kunnen zien; iets dat aan ’t geheel alleen maar ten goede komt. De pauze is ook aanzienlijk ingekrom pen, er wordt alléén die tijd aan pau- zeeren besteed die noodig is voor ver- kleeden en voor het changeeren van een groot décor. Zondags wordt een matinee gegeven, die om kwart voor 2 aanvangt en om kwart over 4 eindigt. Zaterdag- en Zondagavond vangt de voorstelling aan om half 6 en zij duurt dan tot 8 uur. Op alle andere avonden wordt gespeeld van half 7 tot 9 uur, het publiek moet daarna dus op de fiets, of wandelende naar huis. Doch Zaterdags en Zondags zal men nog een tram kunnen nemen. De directie der Revue hoopt, dat het publiek deze maatregel zal weten te waardeeren. F

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9