HAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS Rubriek voor de Jeugd Vrijdag 13 September 1940 I WÈ VIERDE BLAD DE ZAAK VAN DEN BABY Ds. W. BIESHAAR DE WED. KLAASJE VAN EIJK WELDRA 101 JAAR LANGE CORRESPONDENTIE J OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS ENQUETE EN CONTRA-ENQUETE VOOR HET GERECHTSHOF 3. LAATSTE LICHTING BRIEVEN BUSSEN CREMATIE J. H. DE RUYTER BEGRAFENIS Ir. W. VAN. BOVEN Jhr. Mr. W. C. QUARLES VAN UFFORD OVERLEDEN HET VERKEER OP DE BEESTENMARKT EN DE HOOGE NIEUWSTRAAT CLUBHUIS „DE MUSSCHEN” OPENT HET WINTERSEIZOEN ra eet goed” badhuizen in Foto-archief) na, geheel ongerept be- Werk- TANTE ETTY« KONIJNTJE SLIM Er was eens een klein, dapper 1. Raadselvriendjes en wordt uitdrukkelijk verzocht op enveloppe te vermelden: Voor Kinderrubriek. Maar.toch loopt dit verhaaltje nog goed af 1 HET LAND VAN DE ROODE MADELIEFJES de van „Gij zult mijn vrouw worden”, zei de koning. dachten jaar te Hoe heet de bovenste steen van een huis? No. 17672 druppel heet kaarsvet op zijn hand en de koning werd wakker. O weeriep hij, nu is alles ver loren Was je maar zoo verstandig ge weest om tot morgen te wachten Nu heeft de heks weer macht over mij en ik moet onmiddellijk naar haar toe. naar het land van de roode madelief jes En op hetzelfde oogenblik dat hij dit gezegd had, was hij verdwenen 2. Op welk ijs kan men niet rijden? 3. Wat heeft de postbode aan zijn linker hand als hij uit het postkantoor komt? 1. 2. De nieuwsgierigheid van de jonge koningin bedierf alles! vriendinnetjes de de de groote steden werden mede door zijn toedoen verboden. De heer Wegeriff memoreerde hierna het vele, dat de overledene voor den Haagschen Kunstkring gedaan heeft. Hij had steeds een open oog voor de belangen van de jongeren. Tenslotte sprak de heer J. de Waal, die er op wees, dat de heer van Boven 25 jaar bestuurslid van de Ver. voor School en Kinderbaden is geweest. De overledene heeft zeer veel gedaan voor de boom vast, trok eenvoudige kleeren aan van een meisje, dat ze daar zag loopen en verhuurde zich in het paleis als dienstmeisje. De keukenmeid had juist een hulpje noodig, omdat er een groot feest op til was. De dochter van onze meesteres gaat trouwen met een koning, vertelde zij. Dat moet mijn man zijndacht de jonge koningin. Ze zei niets, maar ’s nachts stond ze op en zocht net zoo- lagn tot ze de kamer van den koning vond. Eerst herkende hij haar niet, om dat hij geheel in de macht van de heks was, maar toen ze hem met den too- verring had aangeraakt, herinnerde hij zich alles en ging vlug met haar mee. Het varken wees hun den weg naar huis, ’s Morgens heel vroeg kwamen ze in hun koninkrijk aan en leefden daar nog heel lang en gelukkig. over meer 125.216,98 of De wnd. directeur van het Postkan toor te ’s Gravenhage brengt ter alge- meene kennis, dat de vierde en tevens laatste lichting van de stadsbrieven bussen tijdelijk met plm. 1 uur en 15 minuten is vervroegd. Geen, Een. Schie, Broek. Schiebroek. Koe; koek. Koekoek. Prijzen vielen ten deel aan; „Rozenknopje”. „Kaboutertje”. „Pau-Li”. Prijzen afhalen aan het Bureau Haagsche Courant op Woensdagmid dag. Daarbij uitsluitend je ware namen opgeven. „Ik ben gezond en moesten verschijnen. Hij keek ze allen oplettend aan, maar in al die oogen zag hij schrik en afschuw bij het zien van zijn afschuwelijken ezelskop. Toen zond hij de meisjes weg en keerde moede loos naar zijn paleis terug. Maar in het park gekomen, zag 'hij iets bewegen achter een boom. Een meisje met een lief, zacht gezichtje was daar wegge kropen, omdat ze zoo arm was en haar kleeren er zoo slordig uitzagen. In de oogen van die kleine bedelares zag de koning enkel zachtheid en medelijden. Jij zult mijn vrouw worden, zei hij en nog denzelfden dag werd de brui loft met veel pracht en praal gevierd. De jonge koningin werd prachtig ge kleed en kreeg alles wat haar hartje begeerde Maar één ding moest ze den koning belooven ze mocht niet nieuwsgierig zijn en niet vóór den volgenden dag vragen, hoe hij zoo betooverd was ge worden. Dan zou ze alles te weten ko men. Goed, dit beloofde ze plechtig. Maar.midden in den nacht werd de jonge koningin opeens wakker en wat zag zij Een manestraal viel juist op het bed van den koning en verlicht te zijn hoofd Een gewoon menschen- hoofd was het en geen leeljjke ezels kop meerDoor de blijdschap en de schrik vergat de koningin haar heele belofte en inplaats van vlug haar oogen weer dicht te doen, sprong ze het bed uit, stak een kaars aan en ging haar man, die zijn knap vriendelijk gezicht weer terug had, op haar gemak bekij ken. Maar, o schrikdaar viel een De arme kleine koningin huilde en snikte, maar niet lang. Weldra droogde ze haar tranen en ging dapper op weg om den koning te zoeken. Bij de poort van het paleis ontmoet te ze de goede fee, die haar den toover- ring aan den vinger stak. En daar had ze erg veel pleizier vanZe hoefde er maar een steentje mee aan te raken en dan veranderde dat direct in een goud stuk, waarvoor ze al het noodige* voed sel kon koopen en haar onderdak voor den nacht kon betalen. Zoo reisde ze het heele land door, totdat ze eindelijk aan een groote woestijn kwam, waar ze een kleine hut zag staan. Een oud vrouwtje woonde daar met haar varken. En op de vraag van de jonge koningin, waar het land van de roode madeliefjes toch was, zei deze Waar het is, weet ik niet. Maar ik weet wel, dat mijn varken er vaak naar toe gaat. Het loopt altijd midden in den nacht weg en als het terugkomt, heeft het allerlei kostbaarheden bij zich. Goed zei de koningin, dan ga ik met hem mee 1 Zoo gezegd zoo gedaan ze ging met haar prachtige japon in het varkens hok naast het varken liggen en toen het midden in den nacht opstond en wegliep, ging zij achter hem aan. Het varken liep luid knorrend door een groote woestijn en toen kwamen ze in een wonderlijk land, waar alles rood was. De madeliefjes waren rood, het gras was rood en de boombladeren ook en midden in een rood bosch verhief zich een vuurrood paleis. De koningin bond het varken aan een Rijn. Alle menschen, die ik daar kende zijn weg, alleen het huis staat er nog, al is het dan wat veranderd. Op school schreef zij eerst op een lei, later met een ganzepen. Haar dochter voegt daar trots aan toe, dat ze bij het verla ten van de school een prijsje kreeg als beste leerling. Er is wel veel veranderd in den tusschentijd. Van electriciteit werd niet gedroomd. Een olielampje, de z.g. „snotneus” vervulde in die gene ratie de rol van lichtbron in de duis ternis. Voor 4 centen had je de heele week licht. Wij hadden nog uren bij de 101-ja- rige met haar nog zoo levendigen geest kunnen doorbrengen maar moesten weg. Haar schoonzoon liet ons even haar stamkaart zien: geboren 25 September 1839. Er stond eerst ’39. Dat is ge lukkig veranderd, zei hij lachende, want toen ik meV> haar broodkaart kwam aanzetten, scheurden ze er de helft af voor havermout. Ze met een kind van nog geen doen te hebben! Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer J. H. de Ruyter, oud-hoofd der openbare muloschool te Woerden, al hier overleden. Aanwezig waren notaris F. A. Minkema te Woerden, voorzitter der Neutrale H.B.S. aldaar, welke de overledene nacde heeft helpen stichten, terwijl de heer Minkema tevens als voorzitter het depar tement Woerden van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeert vertegenwoordigde; J. G. Snuif, H. G. Ohmstede, S. C. van der Werff e.a. Ds. A. Keuter, predikant bij de Doopsa gezinde gemeente alhier, die in het sterf huis ook den rouwdienst had geleid, las eenige verzen van Psalm 23 en zeide, dat familieleden en vrienden den over ledene hier nog eens voor 't laatst voor zich zien, als den helderen, werkzamen en eenvoudigen man. Hij was een sterke fi guur, die echter zijn innerlijke kracht niet alleen putte uit zijn scherp Intellect, maar ook uit zijn warm kloppend hart en zijn godsdienstig bewustzijn. Hij had God gevonden en kon daarom blijmoedig zijn. Zijn dierbaren zijn hem zeer dankbaar voor alles wat hij voor hen was. De organist speelde Gezang 273 „Be veel gerust uw wegen” van Paul Gérhard, „Wenn ich einmal soil scheiden” van J. S. Bach en bij het dalender kist „Boven de sterren" van Fr. Abt. Een zoon van den overledene dankte voor de belang stelling. Een goede fee en een booze heks kre gen eens ruzie om een tooverring. De fee beweerde, dat de heks hem haar had ontstolen, maar de heks zei, dat ze den ring eerlijk gekocht had in het land van de roode madeliefjes. Wat nu te doen Ze vroegen een wijzen jongen koning om raad. Die zei tegen de heks Nu, laat dan maar eens zien, of je met den ring tooveren kunt-! Maar de heks kon dit niet.Toen vroeg de koning hetzelfde aan de fee en deze bracht den ring aan haar lip pen, raakte er daarna den troon van den koning mee aan en zietdeze ver anderde in zuiver goud De tooverring is voor diegene, die er mee tooveren kan zei de koning. En hij gaf den ring aan de goede fee. En een ezelskop is voor diegene, die hem verdientschreeuwde de heks woedend. Ze raakte den koning met haar tooverstafje aan en.op hetzelf de oogenblik was zijn hoofd in een ezels-kop verandtrd. Alle hofdames uitten een kreet van schrik, maar de fee zei Liefde kan herstellen, wat haat heeft bedorven. Trouw met een lief, zacht meisje en de betoovering zal verbroken zijn. Hierop beval de koning, dat alle meisjes uit het heele land voor hem was een der pioniers voor de huisvesting. Mede door hem is systematisch woningonderzoek stand gekomen. De z.g. uitbouwen in „E i k e 11 j e”. Met ons gaat het goed. Dat is al vroeg. Jammer, dat je de raad sels niet wist. Vele groetjes terug. „H a r 1 e k ij n t j e”. Dat kan je fijn in je taschje doen. Als er dan wat stuk is kan je het maken. ,,S t r e e p j e”. Ja, dan moet ze nog een poosje wachten. Hoe heet het broertje? Zelfverzonnen raadsels heb ik erg graag. Vele groetjes terug. A s t r i d”. Doe maar goed je best met de raadsels. Dan heb je ook gauw kans op een prijsje. Pau-Li”. Neen, ik heb het niet ge vonden. Dat is jammer hè? Schrijf je voortaan op alle twee de kanten z.o.z.?. Anders weet ik niet, dat er aan den an deren kant ook wat staat. „L a n g h a a r”. Heb je het al uit? Was het mooi? Ik heb het niet gevonden, maar jullie schrijven dat voortaan wel op je briefje hè? De groeten van ons terug. „H a g e d i s j e”. Hoe heet het? Dat is fijn hè? Neen, nu krijgt hij het te druk met leeren. De groeten aan allen. „De Zwarte Adelaar”. Ken je het al goed? En heb je fijn geslapen? Vela groetjes terug. .Kaboutertje”. Ja het is een kort ritje. Maar wel fijn he? Dat vond je zeker wel erg aardig. „E 1 f j e”. Dus jullie zijn om de beurt ziek geweest? Was het naar je zin? Moei lijke raadsels moeten er ook eens zijn. De groeten van Bep. „V i o o 11 j e”. Wel bedankt. Wat een mooie cadeaux zijn dat. Fijn, als het nu regent hè? En heerlijke warme voeten heb je nu zeker ook wel. „Breistertje”. Wel bedankt hoor. O, wat een ongeduldje ben jij. Je moet nog even wachten. Dat was niet prettig hè? Nu weer heelemaal over? „Filmsterre tj e”. Misschien gaat het ’t volgende jaar wel. Al weet je de raadsels niet, dan mag je toch een briefje schrijven. Vele groeten terug. „Rozenknop) e”. Wel bedankt voor je raadsel, het is erg aardig. Je kan het goed hoor. Vele groetjes terug. „Sneeuwwit] e”; „N a a i s t e r t j e*» Hartelijk welkom in de Kinderrubriek. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY, DE TELEFOONDIENST IN 1939 Blijkens het jaarverslag van den Gem. Telefoondienst over 1939 is het aantal aansluitingen met 2226 toege nomen. Op 31 December 1939 bedroeg het totaal aantal aangesloten num mers 41256. Op deze 41256 aansluitin gen waren 58248 toestellen verbonden. In 1939 bedroeg het aantal netaan- sluiting-storingen 38498. Voegt men hierbij het aantal gevallen, waarin sto ringen werden gemeld, doch de aan sluiting in orde werd bevonden, dan komt men tot 59411 storingmeldingen. Het percentage gestoorde aansluitingen bedroeg gemiddeld per dag 0,247. Het aantal aan het Inlichtingen bureau gestelde vragen was in 1939 860.220. Dat is 72.358 meer dan in 1938. Op 31 December 1939 was het aantal radio-aansluitingen 8869. Het aantal straatuurwerken droeg 66. Het voordeelig saldo, dat over 1938 1.336.217,01 bedroeg, bedraagt 1939 ƒ1.461.433.99 254.233,99 dan geraamd), dat is ruim 9 pCt. meer. Gistermiddag had op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van ir. W. van Boven, oud- hoofdinspecteur der Volkshuisvesting. Op de begraafplaats gaven o.m. van hun belangstelling blijk de heeren ir. H. v. d. Kaa, hoofdinspecteur der Volks huisvesting, dr. ir. G. H. van Beuzekom, inspecteur der Volkshuisvesting, L. C. Heyting, oud-assistent-resident, J. J. van Schuylenburg, oud-inspecteur der Volks huisvesting, G. J. van Haersma Buma, voorzitter commissie van beheer van de verloting van den Haagschen Kunstkring, mevr. Ruysch-Douwes Dekker en J. de Waal, bestuursleden Ned. Ver. Volks- en Schoolbaden, J. R. Preut, architect, G. de Graeff, oud-inspecteur Volkshuis^sting, H. E. M. Rademaker, architect, G. Otten, gepens. technisch hoofdambtenaar van Gemeentewerken, A. H. Schirm, oud-di- recteur Gemeente-apotheek, J. P. E. van Ameyde, namens de Stichting Centraal Badbeheer, F. P. Wethmar, oud-inspec teur der Belastingen, A. H. Wegeriff, C. A. Abspoel, Chr. de Moor, resp. voor zitter, voorzitter van de tweede afdeeling en voorzitter van de eerste afdeeling van den Haagschen Kunstkring, Henry Roe- ters van Lennep, tuinarchitect B.N.T., J. J. Gort, architect en Jan Ubink, schrijver. In de aula sprak allereerst een familielid, dat zeide, dat de overledene een welbesteed leven heeft gehad, dat in dienst stond van het openbaar be lang. Ir. v. d. Kaa voerde namens den se- cretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken het woord. De heer van Boven Volks- een tot ko nijntje, dat Slim genoemd werd. Al zijn vrienden in het bosch waren dol op hem, omdat hij zoo flink en hulpvaar dig was. En slim was hij ook, luister maar lederen avond kwam een mooi moederhert aan den vijver drinken met haar kleintjes. Konijntje Slim had dit al vaak gezien. Maar eens op een dag sprong de groote leeuw., de ko ning der dieren, plotseling uit het bosch te voorschijn en pakte een der jongen in zijn klauwen. Hij at het sidderende hertje echter niet op, maar zei, dat het eerlijk zijn kind was en dat het mee wilde ne men naar zijn hol. Je begrijpt, dat het moederhert vreeselijk bedroefd en loos was en alle groote dieren te hulp riep om haar goed recht te verdedigen. Maar ze wéren allemaal doodsbang voor den leeuw en dus durfden ze niets doen. Toen vroeg het hert konijntje Slim om raad en die zeiLaten alle die ren vanavond na zonsondergang in het bosch samenkomen. Ik weet zeker.dat je dan gelijk zult krijgen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Er kwam een groote vergadering van alle dieren bijeen, maar o wee, terwijl ze over Oplossingen en briefjes moeten uiter lijk Woensdagmorgen aan het Bureau Haagsche Courant bezorgd zijn. Alles moet onderteekend zijn met je ware namen voluit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermeldenAan Tante Etty. BOEKVERSPREIDING ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND De afdeeling Boekverspreiding van hét Algemeen Nederlandsch Verbond was tij dens de mobilisatie misschien wel ver wend, omdat leesstof (boeken en tijd schriften) van heinde en verre uit ons land werden toegezonden. Toch zou de gedachte niet bij het publiek moeten postvatten, dat er thans minder lectuur noodig is voor dezen nationalen arbeid. Sedert Juli heeft de geregelde maande- lijksche toezending van leesstof aan het depót’van het A.N.V. te Antwerpen weer voortgang kunnen hebben, zoodat onze stamgenooten in Vlaanderen die meer dan ooit daaraan behoefte hebben Nederl. lectuur kunnen krijgen. Ook voor Rotterdam is nog veel leesstof noodig. Daarom doet het A.N.V. wederom een beroep op belangstellenden in ons land, om boeken en tijdschriften te blijven zenden Pakken of kisten buiten Den Haag kunnen, zoo noodig, ongefrankeerd verzonden worden (Surinamestraat 28) en wanneer men in ’s-Gravenhage (liefst) schriftelijk verzoekt, zal de inzamel- wagen de leesstof komen afhalen en wijksgewijze de adressen worden bezocht. Boeken en Ned. week- en maandbladen kan men een nuttige bestemming geven door ze af te staan aan de afdeeling Boek verspreiding van het Alg. Nederl. Ver bond (Postrekening 149431, telefoon 112508). Gisteren is te Velp in dèn leeftijd van 78 jaar overleden jhr. mr. W. C. Quar les van Ufford, oud-vice-president van de. Amsterdamsche rechtbank. Hij is een der oprichters geweest van het Nederlandsch Jongelingsverbond. Ook op het terrein van de Reclasseering heeft de heer Quarles van Ufford zich bewogen. In den Haag is hij lid geweest van het college van regenten voor de gevangenis. De teraardebestelling zal plaats heb ben Maandag 16 September te 11.45 uur op de Algemeene Begraafplaats, alhier. het instellen van groote steden. Zooals reeds in het kort is medege deeld, is dezer dagen de enquête ge sloten, welke gehouden is in verband met het door het gerechtshof alhier gewezen arrest met betrekking tot de procedure tusschen twee families om het bezit van een baby, in welk arrest aan de familie S. was opgedragen te bewijzen, dat het lijkje, dat op 30 Mei in de puinhoopen bij de kliniek Bethle hem te ’s Gravenhage gevonden is, dat was van een kind, toebehoorende aan een moeder, die op zaal 9 lag. Voor het getuigenverhoor had procureur der familie S., mr. Oven, nog drie getuigen gedagvaard, xan wie er slechts één verschenen was, namelijk mej. A. Tichelaar, zuster Volutiana, die in Mei j.l. werkzaam was in bovengenoemde kliniek. Mr. van Oven zag af van het hooren der beide andere getuigen. Zuster Volutiana verklaarde, dat zij gedurende de laatste dagen van Mei bemerkte, wanneer zij zich in de ver loskamer bevond, welke onder zaal 9 gelegen is, dat haar van de puinhoopen achter het gebouw een ♦onaangename lucht tegemoet kwam. Zij deelde dit mede aan den rechercheur Jurgens. Op 30 Mei is zij met den heer Jurgens en een inspecteur gaan zoeken, met het resultaat, dat zij diep in de puinhoop, onderaan, onder brokken steen, een kinderlijkje bedolven vond. Onder het lijkje lag een wiegkleed. Getuige kon echter niet zeggen, van welke zaal een en ander afkomstig was. Wel was het lijkje gekleed in kleertjes, welke in de kliniek alleen op zaal 8 en 9 gebruikt worden. Een kindje uit de couveuse- zaal kon het niet zijn, want dan zou het een trui aangehad moeten hebben. Bovendien is die zaal, op een paar ge sprongen' ruiten gebleven. Na den bominslag heeft getuige op- ruimingswerk op de zalen gedaan. Op zaal 15 (boven zaal 9) waren alle bed den en wiegen nog aanwezig. De wie gen stonden zelfs nog op hun voetstuk. Van deze zaal was alleen het balkon afgeslagen. Hierop stond geen bed, noch een wieg. De overige zalen be halve zaal 9, waren in zoover alle ongerept gebleven, dat zich de wiegen en bedden daar nog in bevonden. Bij de hierna gehouden contra- enquête had mr. Ir. Smalhout, den procureur van de familie van der W., vier getuigen gedagvaard. Mevr. W. P. Oosterveen, een zuster van mevr, van der W., werd het eerst gehoord. Zij had mevr, van der W. tweemaal; terwijl zij in de kliniek Bethlehem lag, opgezocht en toen haar baby gezien. Na den bominslag zag zij het kind herhaaldelijk weer en zij twijfelde er geen oogenblik aan, of haar zuster was in het bezit van haar eigen kind. De oogen van het kind aldus deze getuige zijn geheel die van mijn eigen kinderen en ik herken er een eigenaardigheid van onze fami- Veertigjarig ambtsjubileum A.s. Maandag herdenkt ds. W. Bies- haar, zendingsdirector van den Geref. Zendingsbond en emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente, alhier, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Willem Bieshaar werd 5 Juni 1874 te de Bilt geboren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht en studeerde aan de R.U. aldaar theologie om in 1900 can- didaat te worden in Zuid-Holland. Uit een achttal beroepen werd dat naar Groot- Ammers aangenomen, waar wijlen ds. B. v. d. Wal hem 16 Sept, van dat jaar be vestigde. Uit tal van beroepen werd na 2| jaar, dat naar Zetten aangenomen, waar de jubilaris 15 jaar werkzaam was. In 1917 vertrok ds. Bieshaar naar Utrecht, waar de Geertewijk aan de herdelijke zorgen van ds. Bieshaar was toever trouwd. In 1920 vertrok ds. Bieshaar naar de residentie als opvolger van den hof prediker, wijlen dr. J. H. Gerretsen. 23 Sept, van dat jaar bevestigde wijlen dr. D. J. de Lind van Wijngaarden van de Bilt hem in de Groote kerk alhier, waar wijk IX aan zijn herderlijke zorgen werd toevertrouwd en waar ds. Bieshaar ook zitting had in het classicaal bestuur. In 1923 ontving de jubilaris een benoe ming als zendingsdirector van den Geref. Zendingsbond in de vacature, die ontstond door het aftreden van ds. G. Lans. Hij bedankte echter voor deze benoeming. Na 10 maanden volgde een hernieuwde benoe ming, die nu werd aangenomen. 28 Sept. 1924 legde ds. Bieshaar wegens bekomen emeritaat zijn arbeid neer. In dezelfde maand werd ds. Bieshaar in de vergade ring van het hoofdbestuur van den Geref. Zendingsbond als zendingsdirector ge ïnstalleerd. In zijn kwaliteit van zendings director verzorgt ds. Bieshaar de geheele propaganda van den bond redigeert hij zijn orgaan „Alle den Volcke” en heeft hij alom in den lande honderden spreek beurten voor de Zending vervuld. Door uitstedigheid heeft ds. Bieshaar zich aan alle feestbetoon onttrokken. Meer dan een eeuw oud wordt Klaasje van Eijk. 25 September zal deze dag zijn aangebroken. Ze wil geen drukte in haar huisje. Dat past toch niet in dezen tijd en je kan de bezoekers toch niet op een glaasje water tracteeren en alles komt maar neer op mijn dochter, mijn eenig overgebleven kind en haar man. Het is het echtpaar W. de Jóng, bij wie ze inwoont. Wel zullen er op dien dag veel kleinkinderen en achterkleinkinde ren zijn, die voor het meerendeel uit Gouda moeten komen, waar ook „Opoe” een deel van haar leven hard werkende heeft doorgebracht. Zij zullen haar vinden, zooals wij haar vonden, zittende in een gemakke- lijken stoel voor het raam met het gezicht op de zonnebloemen in het stille voortuintje van Parimaribostraat 121. De kamer is tamelijk donker en het licht valt langs de plantjes op het witkanten mutsje van de ineengedoken gestalte, op haar rimpelige handen, die bladzijden vasthouden van een kerke lijk Zondagsblaadje. Ze zit zoo ver diept, dat ze ons binnenkomen niet be merkt. Bovendien is ze vooral den laatsten tijd erg hardhoorend gewor den, zegt haar schoonzoon en beroert even haar met wollen omslagdoeken beschermde schouders om haar op den gast opmerkzaam te maken. Ze kijkt op, en het is ternauwernood te gelooven, dat wij in oogen kijken, die al 101 jaar achter zich hebben. Iemand van de krant, verduide lijkte haar schoonzoon, maar hij komt je niet fotografeeren. Wij scho ven zoo dicht mogelijk in haar buurt om ons verstaanbaar te maken. Tja, zei ze, het is onbegrijpelijk, dat een mensch zoo oud kan worden. Zelf be grijp ik het niet. Altijd heb ik hard ge werkt, gewasschen, genaaid en gestopt. Dat is nou niet noodig meer. Ik heb nooit niks niemandal gescheeld, ben gezond en eet goed. Ze wees naar haar ooren; het eenige is, dat ik wat doof word, dat is lastig, maar mijn oogen zijn nog best. Ze keek even naar buiten en het gesprek ging door met den heer de Jong. De groenteboer, onderbrak ze en haar schoonzoon ging de groen ten uitzoeken. Ik kan niet meer naar buiten, sprak zij, eigener beweging, door. Ik ben geboren in Koudekerk aan den ZILVEREN JUBILEUM BIJ HUS Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Willems als bakker in dienst trad bij de N V. Meel- en Broodfabrieken „De Zeeuw” B. Hus. De jubilaris en zijn echtgenoote werden ontvangen op het hoofdkantoor van de onderneming, Jacob Catsstraat 182, waar een huldiging door de directie en chefs plaats vond. De zilveren medaille en het diploma voor 25-jarigen trouwen dienst van de Nederlandsche Vereeniging van gevers werden hem uitgereikt. Tevens ontving hij de gebruikelijke en veloppe met inhoud, terwijl aan zijn echt genoote bloemen werden aangeboden. het geval aan het praten waren, hoor den ze opeens het gebrul van den leeuw. Ze beefden allemaal van angst en verklaarden eenstemmig, dat het hertje het kind van den leeuw was Maar nu moet je hooren, wat het dappere konijntje Slim deed Het stak zijn kop uit zijn hol en riep heel hard Niets van waar Het hertje is het kind van het groote hert en de leeuw is een leelijke, valsche dief Plofdaar sprong de leeuw al met vreeselijk gebrul bovenop het hol om konijntje Slim te pakkenMaar deze had zich heelemaal achter in zijn hol teruggetrokken en nam de vlucht door een geheim deurtje. Wacht maar, zei de leeuw toen, ik zal hem uithongeren Ik blijf hier net zoolang zitten, tot hij van honger gestorven is 1 En dus bleef de leeuw zoolang voor het hol zitten, zoolang, tot hij zelf was doodgehongerd. GelukkigToen kon het groote hert haar kindje weer mee naar huis nemenk en konijntje Slim kon weer in zijn hol gaan wonen Nu de autobussen van de N.V. West- landsche Stoomtramweg Maatschappij niet meer stationneeren in de Lange Beestenmarkt en het niet meer noodza- kelijk is het rijverkeer in die straat in de richting van de Herderinnestraat te verbieden; hebben B. en W. dit desbe treffende verbod opgeheven. Daar het wegens het drukke rijver keer in de smalle Hooge Nieuwstraat, waar op sommige punten trottoirs ont breken, in verband met de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk is het rijverkeer in die straat in de rich ting van het Tournooiveld te verbieden, hebben B. en W. een dienovereenkom stig verbod uitgevaardigd. Deze besluiten treden Maandag in werking. De leider van het clubhuis „De Mus» schen” schrijft ons: Allen ouden en nieuwen Musschen wordt bekend gemaakt, dat het clubhuis „De Musschen” Woensdag 18 September a.s. zijn winterwerk begint. Van dien datum af bestaat er gelegen heid, zich van 2 uur ’s middags tot 9 uur ’s avonds opnieuw te laten inschrijven in het clubhuis, Rijswijkschestraat 157. Evenals voordien is het tehuis toegan kelijk voor kinderen van alle gezindten en zal de arbeid ook nu weer de grond slag vormen van onze opvoeding. Er zal wederom gelegenheid zijn voor timmeren, schilderen, metaalarbeid, fi guurzagen, teekenen, gymnastiek, lezen en tooneel, terwijl bovendien, evenals de vorige jaren, wekelijks een cultu- reele film zal draaien. Voorts wordt ge tracht weer 's Zaterdagsavonds onze welbekende kunstavonden te organisee- ren. Met het oog op de verduistering zijn de aanvangsuren veranderd. Deze zijn thans van 5 uur tot half zeven voor kinderen van 6 tot 13 jaar. Bovendien kunnen kinderen van 6 tot 13 jaar Woensdagmiddag van half drie tot vier uur komen. De toegang is wederom kosteloos. lie in. Het eene oog is namelijk iets kleiner dan het andere, het is alsof de pupil niet in het midden zit. Ook heeft het kind een naar buiten staand knietje een eigenschap, die in de fami lie van der Winden voorkomt. Dit had haar zuster haar in de kliniek verteld en later heeft getuige dit ook ten huize van haar zuster gezien. Een vlekje, dat het kind op den neus had, veroorzaakt door een druppel zilvernitraat, had ge tuige later ook gezien, toen het kind thuis was. Mevr. W. F. J. van der Winden, schoonzuster van den heer van der W., had diens vrouw een keer in de kli niek bezocht in gezelschap van de vorige getuige. Na de ramp kwam ge tuige ten huize van de familie van der W. en twijfelde er ook niet aan, of dit was hetzelfde kind, dat zij in de kli niek gezien haa. Ook deze getuige heeft in de kliniek het vlekje op den neus van het kind gezien. Toen het kind thuis was, heeft zij er niet op gelet of dit vlekje er nog was. Wel had getuige gezien, dat het kind een naar buiten staand knietje had. Zoo wel getuige’s man als diens broer, partij van der W„ hebben een derge lijke knie. Getuige vond, dat het kind precies de oogen van haar schoon zuster had. Tenslotte werd nog ge hoord een broer van mevrouw van der W., de heer J. G. L. Berkhout. Onge veer 5 uur na de geboorte van het kind is hij in de kliniek geweest. Hij heeft toen gezien, dat het kind een donker vlekje op den neus had en het viel hem ook op, dat het haar door liep over de wang naar de ooren. Later, op 10 Mei, is zijn zuster met een kind ten huize van de ouders van getuige gekomen en hij heeft daar bij dat kind denzelfden haargroei en het zelfde vlekje op den neus waarge nomen. Mr. Smalhout zag af van het hooren van de vierde getuige. De contra-enquête was daarmede ook afgeloopen, waarop de raadsheer- commissaris de zaak verwees naar de rol van het hof ter pleidoói-bepaling. Zooals bekend zal morgenmiddag op nieuw worden gepleit.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13