FOTAX 1 VROUWENHOEKJE PASFOTO'S Recepten BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD PAGINA 2 voor 60 Aflevering brandstoffen en van De „Polyantha” te Schiedam DISTRIBUT1E-VLEESCHKAARTEN Uit de N.S.B. IDENTIFICATIEPLICHT WAGENSTRAAT De distributie van tabak tabaksproducten Garens en de puntenkaart Bedwelmen van dieren het slachten De visch van het oogenblik De vereeniging „Koloniaal Instituut” bestaat dertig jaar Jubileumtentoonstelling te Amsterdam Vorderingen van de Duitsche Weermacht RECLAMES. vragen van het raadslid ds. Ekering Appel* en gemberjam. Ordening van den tabakshandel. Gekookte mosselen. Prachtige dahlia-inzendingen. Donderdag 19 September, voor Korbijn t.m. Livingstone; aanvullit! beroemde Een Nederlandsche S.S. opgericht de explicatie verzorgde. ik toen menschen Zoek de mosselen uit en verwijder, die welke een open schelp hebben. Bor- ste ze schoon, trek er de draden af, wasch ze en werp ze in kokend water, met 10 gram zout op 1 d.l. water, waar in ’n takje selderij en een gesnipperd uitje. Kook ze, tot de schalen goed open springen. Neem ze uit de schelpen, spoel ze vlug af in water tot al het zand er uit weg is en geef ze met azijn of citroen en peper. 9—1 uur, van 2—5 VOORBURG VLUG EN GOED (pHIlipsl Tot nader order geen markten te Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam, gelet op artikel 219 der Gemeentewet, verbiedt, in verband met de handhaving der open bare orde, met ingang van Zaterdag 14 September 1940 tot nadere aankondiging, het houden van markten te Amsterdam, met uitzondering van de centrale markt, de brandstoffenmarkten, de vischmarkt en de veemarkt. Wasch 750 gram mooie zure appelen goed schoon, schil ze niet en snijdt ze in vieren. Zet ze op met liter water en laat ze pl.m. 1 uur zachtjes koken. Deze massa door een haren zeef wrijven, terugdoen in de pan en er 250 gram fijn gesneden natte gember met wat gem bersiroop aan toevoegen. Deze massa 10 minuten op een flink vuur laten ko ken, er 750 gram suiker bijdoen en de jam zóólang laten inkoken, tot een drup pel, welke van een lepel op een bord valt eerst blijft staan en dan langzaam uitloopt. De jam overdoen in schoone potten en deze sluiten met een deksel of perkamentpapier. Ook al heeft men vóór 1 October zijn 20 pCt. niet ontvangen, is er geen reden tot ongerustheid De bond van Nederlandsche hande laren in brandstoffen schrijft ons: Bij een groot deel van de bevolking bestaat nog steeds groote vrees, dat men het kwantum kolen, waarop men recht heeft, niet zal ontvangen. Met al len nadruk moge er daarom ter gerust stelling de aandacht op worden geves tigd, dat men er niet de minste schade van zal ondervinden, wanneer men op 1 October a.s. zijn 20 procent niet in huis zou hebben. Er is wel in de bladen door het rijkskolenbureau medegedeeld, dat degenen, die hun 20 procent vóór 1 October niet hebben ontvangen, na dien datum geen recht meer hebben op levering van deze hoeveelheid of het resteerende gedeelte daarvan, doch het schijnt de aandacht van velen te zijn ontgaan, dat in dezelfde publicatie ver meld werd, dat zij daarvan geen schade zullen ondervinden, omdat „rekening Zal worden gehouden met den dan- aan wezigen voorraad bij de verbruikers.” Op deze laatste mededeeling moge alle nadruk vallen. Afnemers, die op 1 October, dus hun 20 procent niet mochten hebben ontvangen, worden niet ten achter gesteld bij diegenen, die dat wel hebben ontvangen. Zij zullen bij de per 1 October in werking treden de distributieregeling. o.i. stellig den voorrang hebben, terwijl degenen, die reeds hun 20 procent ontvingen, dan zullen moeten afwachten, totdat ieder zijn deel heeft ontvangen. Hier komt het op aan. Er komt op 1 October een nieuwe regeling, welke rekening houdt met dé vraag of en hoeveel men tot dien datum al dan niet ontvangen heeft. In verband met het bovenstaande moge nog worden verzocht van de han delaren niet het onmogelijke te vragen. Het kan nu-wel als een vaststaand feit worden aangenomen, dat het niet moge lijk zal zijn iedereen voor 1 October zijn 20 procent te bezorgen. Maar dit behoeft geen enkelen verbruiker zor gen te baren, omdat dit door de in te voeren distributieregeling vanzelf in orde komt. Ieder blijve daarom bij zijn ouden leverancier, aangezien men dan zijn rechtmatig aandeel zal ontvangen. f1 UW.BURGVs-XI 4WTIL.ll/O/l DENHAA6 HÏJ SllCHtlSI Es. Al lts HEI EU JU Nederlandsche journalisten te Linz Het D.N.B. meldt uit Linz Op uit- noodiging van gouwleider Eigruber, is gisteren een gezelschap Nederlandsche journalisten te Linz aangekomen. Tij dens een receptie stelde de gouwleider in een toespraak de belachelijke sprook jes van de plutocratische propaganda over de Oostmark tegenover de on wankelbare trouw der hier wonende menschen jegens Führer en Rijk. De heef Hotke van de Nieuwe Rot- terdamsche Crt. sprak namens de Ne derlandsche journalisten een woord van dank. Op de receptie volgde een bezichtiging der stad en van de Führergedenkstatte te Leonding nabij Linz. Bij besluit van 11 September van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den Bevel hebber van de Duitsche Weermacht in Nederland is een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst, aan den res.-kapitein J. Bonder, aan de res.- eerste-luitenants H. G. J. Bezemer, mr. J. W. M. Peek, I. I. Gramsbergen en J. J. Oudegeest, allen van het wapen der infanterieaan de res.-kapiteins mr. A. A. H. du Toy van Hees en N. A. C. Pruis, beiden van het wapen der artillerie en aan den res.-officier van gezondheid le kl. J. van der Reijden, van den geneesk. dienst der landmacht. ********WW%%\' Het propagandabureau van den Eco. nomischen Voorlichtingsdienst meldt: Uit de brieven, welke de Economische Voorlichtingsdienst (departement vaj Handel, Nijverheid en Scheepvaat^ ’s-Gravenhage) van vele zijden on(. vangt, blijkt, dat nog steeds misverstand bestaat ten aanzien van garens. Hand, werkgarens, mits in speciale handwerk- opmaak, zijn vrijgesteld van de distri. butieregeling. Hieronder vallen b-v. borduur- en haakgarens, kelimwol, zephirwol en der. gelijke. In de gewone verpakkingen van 50 en 100 gram vallen deze handwerk- garens echter onder de puntenwaardee- ring; hiervoor worden 5 punten Inge- houden voor 100 gram of gedeelte daar- van. Koop dus nooit gedeelten van 100 gram. Voor smyrnawol en angorawol daarentegen is bepaald, dat deze ook in de verpakking van 50 en 100 gram vrij, gesteld zijn. Visschersgaren (visschers- katoen) moet als handbreigaren worden verkocht tegen inlevering van punten. Naai-, maas- of stopgarens kunnen tegen inlevering van de garenbons wor den gekocht; de vrouw des huizes dient echter bij de besteding van haar pun tenkaart en die van haar huisgenooten te bedenken, dat bij eiken garenbon een punt behoort; bij dien voor 200 yards zelfs twee punten. Rijggaren moet als naaigaren worden beschouwd. B. en W. van Amsterdam beantwoorden DELFT. Voor de R a d i o c e ntr a 1 e der „Nozema” te Delft zal de heer Anton Dee ring, secretaris van het plaatselijk comité van uitvoering van den nationalen reclas- seeringsdag, hedenavond om half acht een korte rede uitspreken in verband met de morgen te houden collecte. De Delftsche weekmarkt was gisteren zeer slecht bezet. In totaal waren er nog geen 15 kramen. LEIDSCHENDAM Verhuizing van Rotterdamsche geëvacueerden De burgemeester maakt op verzoek van den directeur van het bureau afvoer be volking bekend Aan vluchtelingen, in den zin van het rondschrijven van het ministerie van Binnenlandsche Zaken d.d. 20 Juni 1940, mag geen vergunning wor den gegeven om de gemeente, waar zij verblijf houden te verlaten en zich in een andere gemeente te vestigen, zonder dat daarvoor toestemming is verleend door het bureau afvoer burgerbevolking. Bij eigenmachtige verhuizing zullen alle financieele consequenties, welke het ge volg zijn van het weigeren eener verhui zing door het bureau afvoer bevolking, geheel voor rekening van de betrokkenen komen en is geenerlei schadeverhaal mo gelijk. Gisteravond van 6 tot heeft een Duitsch muziekcorps Op desbetreffende vragen van het Raadslid ds. Ekering hebben B. en W- van Amsterdam geantwoord: Bij Verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied is het met ingang van 5 Augus tus 1940 verboden, slachtdieren anders te slachten dan na voorafgaande be dwelming. Krachtens art. 2 dezer Verordening hebben de Secretarissen-Generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Visscherij bepaald, dat bedwelming van slachtdieren in den zin der Vleeschkeuringswet zoodanig moet geschieden, dat het bewustzijn on middellijk wordt opgeheven, hetzij door middel van toestellen, waardoor de groote hersenen mechanisch worden be- leedigd. Met de hierbedoelde voorschriften is dus de electrische doorstrooming van slachtdieren als middel tot het bewus teloos maken vóór de slachting op niet voor tweeërlei uitleg vatbare wijze wet telijk gesanctioneerd. De electrische doorstrooming vond reeds een reeks van jaren elders in Ne derland op ruime schaal toepassing ten opzichte van varkens. Onder deze omstandigheden was er geen bezwaar tegen, proefnemingen met het bedwelmen van runderen te doen. Dat deze proefnemingen bij den eersten keer niet zijn geslaagd, valt te betreu ren, doch wettigt niet, te spreken van een schandelijke dierenmishandeling. Immers bij het eerste rund werd het door de technici medegebrachte appara tuur op den kop aangebracht, ten einde den weerstand te meten van den kop, hetgeen ongeveer vijf minuten in beslag nam, hierbij had evenwel electrische doorstrooming niet plaats. Vervolgens geschiedde de eigenlijke doorstrooming gedurende vijf seconden, waarna het dier onmiddellijk neerviel. Alstoen bleek dat uit een der neusgaten bloed vloeide. Eenige seconden na den val kwam de koe wederom tot bewustzijn, waarna het dier met een schietapparaat is be dwelmd. Bij een tweede koe werd slechts de weerstand van den kop ge meten: dit dier is, volgens de uitdrukke lijke verklaring van de er bij betrokken technici, niet electrisch doorstroomd. Door niet bekende oorzaak viel de koe tijdens het meten van den weerstand op den vloer der slachthal en raakte daar bij de krukas van de lier van den slacht- stand; hierbij was van bloedende ver wondingen echter geen sprake. De bedoelde handelingen aan het abattoir beoqgden dus uitsluitend, een juiste uitvoering van de voorschriften, gegeven bij en krachtens de verordenin gen van den Rijkscommissaris, te ver zekeren, waarbij geheel gehandeld is overeenkomstig letter en geest dier voorschriften. De invoering der bedwelming van slachtdieren door electrische doorstroo ming zal te Amsterdam, in navolging van elders, o.a. Zaandam, Haarlem, As sen, Groningen en Dordrecht, geschie den, zoodra een apparatuur beschikbaar is. hetwelk in de practijk aan strenge eischen, wat juiste wijze van functio- neeren betreft, voldoet. Een op dit ge bied bij uitstek deskundige firma is thans bezig met de samenstelling daar van. M.V.K.V. De tooneelvereeniging M.V.K.V. (Met Vereende Krachten Voorwaarts) geeft Zondagmiddag 29 September te half drie een uitvoering in hotel „Leeuwendaal" te Rijswijk. Opgevoerd zal worden het boeiende tooneelstuk „de Zaak-Morland” in vier bedrijven door Otto Zeegers. De regie berust bij den heer J. W. M. Trouw borst. Muziek onder leiding van Jacques Dool. Na afloop der voorstelling bal tot 9 uur. Benoemingen rectores magnifici Bij besluit van den waarn. secretaris generaal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het studiejaar 19401941 de hoogleeraar dr ir. C J van Nieuwenburg benoemd tot rector-magnificus van de Technische Hoogeschool te Delft; de hoogleeraar dr. H R. Kruyt benoemd tot rector-magni- ficus van de Rijksuniversiteit te Utrecht, en de hoogleeraar dr A. W. Bijvanck be noemd tot rector-magnificus van de Rijks universiteit te Leiden. Uitreiking begint Dinsdag a.s. De uitreiking van de distributie-vieesch- kaarten zal te Voorburg plaats hebben op Dinsdag 17, Woensdag 18 en Donderdag 19 September a.s. in de Wilhelminaschool, Parkweg 127, op Dinsdag 17 en Woensdag 18 September in de Mariaschool aan de Julianastraat en op Dinsdag 17 tot en met Vrijdag 20 September a.s. in de open bare school aan de Van Faukenberge- straat. Per circulaire, welke Zaterdag door de post huis aan huis wordt bezorgd, wor den nadere mededeelingen omtrent dce uitreiking verstrekt. Generaal Schumann inspecteert de Utrechtsche politie. De Befehlshaber der Ordnungspoli- zei, generaal Schumann, heeft gister middag, vergezeld van zijn adjudant en den Stabsoffizier der Ordnungs- polizei in de provincie Utrecht, majoor Leissner, zijn inspectiereis voortgezet en de politie te Utrecht bezocht. De hoofdcommissaöis, de heer D. Schuite nmaker, heeft den generaal rondgeleid. De opleidingsschool der onlangs nieuw benoemde agenten van politie had de bijzondere belangstelling van den ge neraal. Generaal Schumann heeft daarna den dienst der luchtbescherming in het stadhuis bezo.cht. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart inzake de distributievan tabak en tabaksproducten. Hierbij wordt ingesteld een rijksbureau voor tabak en tabaksproducten, dat te ’s-Gra venhage is gevestigd. Bij dit bureau moeten alle ondernemingen, betrokken bij de bewerking of handel in tabak, doch met uitzondering van den detail handel, zich aanmelden door middel van een door de directie vast te stellen formulier. Na inschrijving ontvangt de aanvrager een inschrijvingsbewijs, aan gevende den bedrijfstak, welken de aan vrager mag uitoefenen. Hieraan zijn verschillende voorwaarden en beper kingen verbonden. Deze beschikking treedt 12 September in werking. voor Driendijk t.m. Geervliet; van 25 uur voor Geesink t.m. Gijzenij; Burgerlijke Stand van Delft. ONDERTROUWD: C. Beezemer en W S Lieffering. L. H. Dam en M. A- Lieffering. H. A. Furguson en H. G- van den Ende C. van der Heul en K F de Vroom. A. H. van Holstijn en A M. C. Meijer. A. J. de Kok en L. M- Brobbel. P. WKnijpers en J. J. G<r rissen. J. J. van Oosten en W. M. va11 ’t Nedereind. F. van Pieterson en M. J Gijselhart. J. van Vugt en E. Kuijper*- P. J. Solleveld en Th. Nagi. A. A- van Staveren en H. van Wijk. BEVALLEN: Ch. A. Kooij geb. Snee»' d. M. J J. Stolk geb. Alblas, z. L M Warffemius en L M van den Berg, OVERLEDEN: H. Klijn, 56 L 7 uur een con cert gegeven op het Sluisplein. RIJSWIJK Niet goed verduisterd In acht gevallen werd proces-verbaal opgemaakt’ tegen inwoners, die hun w ningen niet voldoende hadden verduisterd. Wederom werden in de afgeloopen weeK tientallen wielrijders bekeurd, omdat de verlichting van hun rijwiel niet aan de voorschriften voldeed. Tegen een viertal personen werd pro- ces-verbaal opgemaakt, omdat zij zich na 10 uur op den openbaren weg bevonden. WASSENAAR Gevonden voorwerpen Aan* het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uureen dames- handschoen, een zilverbon, twee heeren- rijwielen, een armbandje, een kettinkje, een enveloppe met inhoud, vijf portemon- naies met inhoud, drie rijwielbelastind- plaatjes, een regenjas, een paar been- pijpen, een zadeldekje. Voorts een hond. Verdwaald. In een tuin aan den Kerkdam werden ’s nachts slapende aangetroffen de 15-ja- rige H. en de 14-jarige K. uit Rotter dam, die op stap waren gegaan en naat hun zeggen verdwaalden, De knapen wer den op transport gesteld. „Floralia” In Het Wapen van Wassenaar is giste ren de tentoonstelling gehouden van de gekweekte planten voor de Floralia-Veree- niging. De omvang van de expositie was kleiner dan andere jaren, wat aan het geheel geenszins schade deed. De planten waren zeer goed. De prijzen zullen wor den uitgereikt op Woensdagavond 18 Sep tember 7 uur. De commissie voor Huishou delijke Voorlichting organiseert weer cur sussen over doelmatige voeding, ook voof naaien en kinderverzorging. Zij worden gegeven in samenwerking met de beid’ Nijverheidsscholen alhier voor Steege t.m. Uijttewaal; uur voor V Lm. Veurman; Vrijdag 27 September, van voor Viane t.m. Westerweel; uur voor Westgeest t.m. Wijte; Zaterdag 28 September, van 9—1 uur, voor IJ t.m. Z. Het geldend maken van de distributie- stamkaart van de gehuwde vrouw of we duwe geschiedt onder den geslachtsnaam van den echtgenoot of overleden echtge noot. De distributiestamkaart, het paspoat of het geldig bewijs van Nederlander schap moet persoonlijk op bovenge noemden tijd en plaats ter aanvullig worden aangeboden. Met nadruk wordt er op gewezen dr het strafbaar is, wanneer iemand rechtmatig gebruik maakt van een ar een ander toebehoorend bewijs of kaan De verplichting van vreemdelingen (a van staatloozen) om te allen’ tijde ee: geldig paspoort bij zich te dragen, blijf! onverminderd bestaan. Een artikel van ir. A. A. Mussent in „Volk en Vaderland” naar aanleiding van den dood van den W.A.-man Peter Ton eindigt als volgt: „Mijnerzijds heb ik ook een antwoord op deze misdaad der democratie. Zoo snel en deugdelijk mogelijk zal het W.A.-korps verder worden opgebouwd. Duizenden zijn reeds in training. „De eerste duizend hebben in Zand- voort gemarcheerd op Zaterdag 24 Augus tus j.l.; niemand van ons dacht toen aan de mogelijkheid, dat de tweede marsch in grooter verband zou geschieden achter de baar van een vermoorden kameraad. „Als aanvullend antwoord besluit hierbij tot de oprichting van de „Neder landsche S.S.”, een zustercorps van dg Duitsche S.S., die tot uiting zal brengen de bloedverbondenheid van het Neder landsche volk met het Duitsche volk en de hooge waarde, die wij Nederlandsche nationaal-socialisten toekennen aan de oude ridderlijke deugden van moed en eer en trouw. Zij, die komende uit dit korps, eens zullen toetreden tot de politiekorp sen zullen waarborg zijn, dat misdaden als in Den Haag gepleegd, in de toekomst tot de onmogelijkheden zullen behooren.” Verder doet „Volk en Vaderland” mede deeling van de benoeming van ir C. J. Huijgen tot secretaris-generaal der Bewe ging met opdracht te bevorderen de samenwerking en het doelmatig function- neeren van de afdeelingen van het Hoofdkwartier. Deze benoeming geldt voor het tijdvak van 16 September 1940 af tot nader order. Tot persleider der Nationaal-Socialis- tische Beweging, met opdracht te bevor deren de samenwerking en het doelmatig functionneeren van de persorganen der Beweging is benoemd dr. T. Goedewaagen, Deze benoeming geldt eveneens voor het tijdvak van 16 September 1940 tot nader order. van 9-1 uur, voor Haa t.m. Hodel; van 2—5 uur van Hoeben t.m. Hijzen; Vrijdag 20 September van, 9—1 uur, voor I t.m. Klarenberg; van 2—5 uur voor Klasen t.m. Kops; Zaterdag 21 September van 91 uur voor Korbijn t.m. Livingstone; Maandag 23 September, van 91 uur, voor Lobeck t.m. Kiszler; van 2—5 uur van Koen t.m. Nijst; Dinsdag 24 September, van 9—1 uur, voor O t.m. Pijpstra; van 25 uur voor Q t.m. le Roux; Woensdag 25 September, van 9—1 uur, voor de Rover t.m. Slooff; van 2—5 uur voor Sloot t.m. Stechweij; Donderdag 26 September, van 9—1 uur, van 2—5 DE VOOR VOORBURG GELDENDE REGELING In verband met de verplichting, dat iedere Nederlander of Nederlandsch on derdaan, die den leeftijd van 15 jaren heeft bereikt en in het bezette Neder landsche gebied woont of verblijf houdt van 1 October af in het bezit moet zijn van een identiteitsbewijs, voorzien van een portret, wordt medegedeeld, dat als identiteitsbewijs wordt beschouwd: 1. een geldig Nederlandsch paspoort, afgegeven door de bevoegde Nederlandsche autori teiten. Paspoorten, waarvan de geldig heidsduur is verstreken, kunnen dus niet meer als identiteitsbewijs worden ge bruikt; 2. een niet langer dan een jaar geleden door de bevoegde Nederlandsche autoriteiten uitgereikt geldig bewijs van Nederlanderschap, voorzien van een met den gemeentestempel gewaarmerkt goed- gelijkend portret; 3. een distributie stamkaart, voorzien van een met den ge meentestempel gewaarmerkt goedgelij- kend portret; 4. een door of namens den burgemeester voor ten hoogste één jaar afgegeven identiteitsbewijs, voorzien van een met den gemeentestempel gewaar merkt goedgelijkend portret; 5. een door of namens den commandant van den Nederlandschen opbouwdienst uitsluitend aan personeel van dien dienst afgegeven identiteitsbewijs; 6. een door of namens den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie uitsluitend aan het personeel der P.T.T. afgegeven iden titeitsbewijs; 7. een door of namens het hoofd der rijksinspectie van de bevol kingsregisters afgegeven identiteitsbe wijs. Andere dan hierboven vermelde be scheiden zijn, behoudens goedkeuring van het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters, niet als identiteits bewijzen te beschouwen. Ter verkrijging van een identiteitsbe wijs als bedoeld onder 4 of ter aanvul ling van paspoorten, bewijzen van Ne derlanderschap en distributiekaarten met de volgens de betreffende verordening noodige gegevens dienen belanghebben den zich persoonlijk aan te melden en de voor opplakking op de uit te reiken of aan te vullen bescheiden bestemde portretten mede te brengen. De aanmelding moet geschieden in het stempellokaal, ingang naast het postkan toor aan de Heerenstraat, op: Maandag 16 September, van 91 uur, voor hen, wier geslachtsnaam is van AA t.m. Besuijen; van 25 uur voor Betgem t.m. Booij; Dinsdag 17 September, van 91 uur, voor Bor t.m. Citroen; van 25 uur voor Claassens t.m. Drielsma. Woensdag 18 September, van 91 uur. Vandaag is in de groote tentoonstel lingshal van de „Polyantha” té Schiedam de dahlia-tentoonstelling begonnen, welke telkenjare georganiseerd wordt door de Nederlandsche dahlia-vereeniging in samenwerking met de vaste keurings commissie van de Nederlandsche maat schappij voor tuinbouw en plantkunde. Deze expositie is steeds het hoogtepunt van het dahlia-seizoen. De inzenders zijn slechts die kweekers en particulieren, die op de normale periodieke keuringen van den dahlia-proeftuin ts Haarlem de hoog ste onderscheidingen behaalden en op grond daarvan waardig geacht worden deel te nemen aan het groote concours om de hoogste prijzen van het seizoen. Dit maal wordt de hal van de „Polyantha” niet alleen gevuld met de prachtige bloe men, welke de Nederlandsche kweekers hebben ingezonden, er zijn er verscheidene van liefhebbers, welke waarlijk geen slecht figuur slaan tegenover die van de be roepskweekers. Groote groepen staan in de hoeken, kleinere zijn er tusschen gevoegd, op het middenveld rondom het beekje staan aparte inzendingen en zoo is .door de be kwame etaleurs van de Nederlandsche dahlia-vereeniging een show verkregen, welke een waardig slot vormt van de groote bloemententoonstelling „Polyan tha”. Deze van de dahlia's is ongetwijfeld wel de mooiste, de bloemen leenen zich bij uitstek voor een fraaie compositie en hun kleuren maken allerlei combinaties mogelijk. Van de inzendingen der kwee kers noemen wij die van den heer N. J. van Oosten, alhier, die een drie-deelige stand heeft, waarin het meest opvallend zijn de dubbele ster-dahlia „Casanova”, een prachtig bruin-wit gestreept product, voorts de roode „Pacific” en de gele deco ratieve „State Express” een zaaiïng van de beroemde „Henny Boudewijn”, die reeds zooveel succes oogstte. Voorts noe men wij in dezen stand de anemoon- dahlia „Deanna Durbin”, een bijzonder fraaie gele bloem Van de particulieren zouden wij ten slotte nog willen wijzen op de „Shirley Temple” van den heer K. Wiersma, alhier, een dahlia-kweekproduct, dat bijzonder veel overeenkomst vertoont met een roos. Gisterochtend heeft de keuring plaats gehad. Gistermiddag te twee uur is de tentoonstelling geopend door den voor zitter van de algemeene Nederlandsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer, mr. dr. L. N. Deckers, waarbij ook nog het woord werd gevoerd door den voor zitter van de Nederlandsche dahlia-ver eeniging, den heer J. F. Ch. Dix. De jury heeft uit de tientallen verschil lende soorten der onderscheidene rassen als de beste buitenlandsche dahlia be kroond de „Mrs. Brown” van de firma J. G. Ballego en zonen, in Leiden, een prachtige rood-gele halskraagdahlia. De heer L. A. Hoek, in den Haag, verkreeg den beker voor de beste Nederlandsche dahlia met zijn „Oranje Imperator”, een _semi-cactus. Kapelaan Mangnus, van Don- 'gen, een van de bekendste amateurkwee- kers, verwierg den hoogsten lof voor de beste inzending van liefhebbers. Actie voor grooter vischverbruik „De visch van het oogenblik”. Onder dezen titel is de commissie ter bevorde ring van het vischverbruik in Nederland, in opdracht van de Nederlandsche vis- scherij-centrale en met medewerking van het Centraal verkoopkantoor voor mosse len, het Verkoopkantoor voor garnalen en de Nederlandsche Heide-maatschappij een grootscheepsche actie begonnen, welke tot doel heeft de Nederlanders er toe te bren gen, nu het vleesch niet meer in die mate voorradig zal zijn als vroeger, visch een ruime plaats op het menu te geven. In de eerste plaats mosselen, daarnaast gar nalen en zoetwatervisch, zullen onder de aandacht van het publiek worden ge bracht. De voedingswaarde en het vita- minegehalte van visch zijn vrijwel gelijk aan die van vleesch, terwijl visch in vele gevallen lichter verteerbaar is. De visch van het oogenblik behoort aan de eischen te voldoen, welke deze tijd stelt. Zij moet groote voedingswaarde bezitten en bovendien moet de bereiding dusdanig zijn, dat de huisvrouw geen moeilijk heden krijgt met de distributieregeling, met andere woorden, dat het niet te veel bons kost. De mogelijkheden, welke op dit punt de mosselen en garnalen bieden, heeft een verslaggever van het A.N P. persoon lijk kunnen keuren, daar de commissie ter bevordering van het visch-verbruik in Nederland in hotel Krasnapolsky een bijeenkomst hield, waar deze gerechten werden geserveerd De heer Th. Meye- rink, voorzitter, hield daarbij een rede, waiwin hij de bedoeling der actie uiteen zettê. Dan werd nog het woord gevoerd door den heer J. C. Heinerik, directeur van het Centraal verkoopkantoor van mosse len, die het een en ander over deze schelpdieren vertelde. De heer J. P. Vrolijk, directeur van het Verkoopkantoor voor garnalen, sprak hierna over het verbruik van garnalen De heer A. J. L. Looyen, visscherij- ambtenaar der Ned. Heidemaatschappij, sprak tenslotte nog over de zoetwater visch. Tot besluit van deze propagandabijeen- komst werd een film over de haringvangst vertoond, waarbij de heer A. de Graaf Dit jaar is het dertig jaar geleden, dat de heeren J. F. Cremer en dr.’ H. F. R. Hubrecht het initiatief namen tot de oprichting der vereeniging Kolo niaal Instituut, welke in de eerste plaats ten doel heeft de kennis der Nederlandsche overzeesche gewesten te verzamelen en te verbreiden. Een doel stelling, welke o.a. er toe geleid heeft het Koloniaal Instituut in de Linnaeus- straat te Amsterdam op te richten, een museum, dat geworden is tot een der mooiste in ons land. In dit museum, waarin eigenlijk iedere Nederlander „thuis” behoorde te zijn, krijgt men een indrukwekkend beeld van den geweldigen rijkdom van onze koloniën, niet alleen economischen rijkdom, doch ook cultureelen rijkdom. Morgenochtend zal een jubileumten toonstelling voor het publiek worden opengesteld. Deze tentoonstelling om vat een historische afdeeling, betrek king hebbende op de periode tot 1811, een afdeeling, getiteld „Wat New York o.a. van de West zag”, omvatten de een gedeelte van de inzending op de wereldtentoonstelling te New York en een inzending der afdeeling volken kunde. Vooral de historische afdeeling is zeer belangwekkend. Er is in een aan tal vitrines een zeer kostbare en merk waardige verzameling archivaria bij eengebracht. Men vindt hierin onder de oudste archiefstukken het scheeps journaal van Jacob van Neck, die in 1598 de reis naar Oost-Indië maakte. Deze van Neck was een zeer merk waardige figuur, die o.a. burgemeester van Amsterdam is geweest en deel heeft uitgemaakt van den Muiderkring. Zooals men zich zal herinneren, werd op last van de Staten-Generaal in 1602 de Vereenigde Oost-Indische Compagnie opgericht. Het octrooistuk, waarin deze oprichting is vastgelegd, behoort even eens tot het geëxposeerde. Bovendien vindt men er het participatieboek der compagnie met de eerste inschrijvingen van Amsterdammers, die hun geld in deze jonge onderneming staken, de oudste bestaande polis ter verzekering van een retourvloot, het oudste koop mansboek der compagnie uit 1602, dat ook boekhoudkundig een merkwaardig document is, talrijke scheepsjournalen, o.a. van Jan Cartensz, den ontdekker der Schneeuwgebergten op Nieuw- Guinea, een artikelbrief der compagnie, den beroemden brief van Jan Pietersz. Coen van 29 September 1618, een brief van Abel Tasman met teekeningen, een journaal van mr. Isaac Rumpf, talrijke kaarten en een exemplaar der oudste in Batavia verschenen krant, „de Ba- tavaise Nouvelles”, welke van 1744 1746 verschenen is, doch toen weer verboden werd „omdat de niet zoo wijs behoefden te worden”. Pas in 1810 kreeg Indië wederom een krant, waarvan de volledige uit gave in het bezit van het museum is. Bovendien zijn er talrijke moderne werken over de geschiedenis van Indië bijeengebracht. De historische afdee ling wordt aangevuld met een collectie Indische munten en een prachtige ver zameling postzegels, historische kaar ten o.a. is er een met de handge kleurde atlas van den wereldberoemden cartograaf Blaeu prenten, schilde rijen, scheepsmodellen en portretten, o.m. een serie van de gouverneurs-gene- raal, welwillend in bruikleen afge staan door het ministerie van Kolo niën. Van Suriname en de Westindische eilanden is een collectie bijeengebracht onder den titel„Wat New York o.a. van de West zag”. Hier zijn verschil lende prachtige maquettes bijeenge bracht, o.a. van Willemstad met zijn natuurlijk havencomplex, van de zout winning op Bonaire en van eerr koffie plantage op Suriname, welke door in poldering tegen den binnendringenden vloed wordt beschermd. Bovendien is een prachtige symbolische voorstelling van de samenstelling der niet-Europee- sche bevolking in Suriname bijeenge bracht, vereenigd op een markt, be staande uit bijna levensgroote Kaethe Kruse poppen. De inzending der afdeeling volken kunde bestaat uit drie deelen. Ten eerste uit een prachtige maskertentoon- stelling, afkomstig uit den Indischen archipel, maar voorts ook uit Oceanië, Centraal-Afrika, China, Japan en Cey lon ten tweede uit een bloemlezing van de aanwinsten, welke het muséum den laatsten tijd heeft verworven, o.m. buitengewoon fraai Cheribons hout snijwerk en ten derde uit een verza meling compagniemeubelen, opgesteld in de van Gybland Oosterhoff-kamer in de Centrale lichthal. In de van Gyb land Oosterhoff-kamer hangt bovendien het oudste schilderij van Batavia, da- teerend uit 1656 en gemaakt door An dries Beekman. Het is een zeer merk waardig stuk. Historisch vermoedelijk juist en daarom merkwaardig, omdat de schilder getracht heeft een zoo uit voerig mogelijk beeld te geven van de menschen en rassen, welk in dien tijd in Batavia woonden. Dze tentoonstelling, welke tot 19 Oc tober geopend zal blijven, is vooral voor hen, die zich interesseeren voor de geschiedenis en de cultuur van over zeesche gewesten zeer belangwekkend. Horecaf meldt ons: Hotel-, restaurant- en pensionhouders worden er nogmaals aan herinnerd, dat verschillende vorde ringen, gesclied na 29 Mei 1940 12 uur ten behoeve van de Duitsche Weermacht, niet behandeld kunnen worden op grond van Verordening 50/1940 (inkwartiering), doch gebracht kunnen worden onder Ver ordening 49/1940 (R-verrichtingen). Derhalve dienen zij hun rekeningen te Splitsen in die voor logies én voor ove rige gevallen. Deze overige gevallen kun nen o.a. betreffen vorderingen van voe ding, keuken, garage, parkeerplaats enz. De nota’s, betreffende R-verrichtingen, moeten uiterlijk voor den 15en van iedere maand bij de gemeentebesturen worden ingeleverd. Nadien kunnen zij niet meer in behandeling genomen wor den.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6