Voor den bridge-lief hebber Een verkeerde snit SPORT TWEEDE BLAD' PAGINA 3 HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 COURSES OP DUINDIGT KORTE BERICHTEN 79 Februari, Nogmaals Euwe-Keres WIELRENNEN ONDERWIJS EN KERK EEN DISTRICTSCOMPETITIE IN DIT SEIZOEN DE SCHAAKBOND EN HET KOMEND SEIZOEN ’«-GRAVENHAAGSCHE VRAAGT DRIEKAMPIOENSCHAPPEN STAD1ONWEDSTRIJDEN GAAN NIET DOOR H.L.O.-PROEVEN TWEEDE HALFJAAR 1940 •examens Concentratie. Een tournooi in Leeu warden. De aanstaande competitie DE LICHAMELIJKE OPVOEDING IN FRANKRIJK. Bevordering van het spelpeil beoogd VAN DE HAAGSCHE CLUBS z De oplossing BONDSCOMMISSIEN VOOR 1940-’41 LICHAMELIJKE OPVOEDING. PAARDEN BILJARTEN HOCKEY. Het programma voor Zondag Derde klasse klein biljart te Amsterdam DIVERSEN Een achtkamp in Leeuwarden schaakwereld. Als van VOETBAL SCHAKEN h ge- 6 7 Schoppen is troef. Zuidt komt uit 453. GOLF (zie ook reeks der standaard-ant- die DAMMEN. ken, Opening VEREENIGING VAN DELFTSCHE INGENIEURS De leden van het ontbon- den „Tempo” zijn voor het grootste ge deelte overgegaan naar H.D.V.. Als secre taris van H.D.V. werd door de algemeene vergadering aangewezen de heer B. Tuyl jr.. Hoefkade 1298. tel. no. 334757 9 h 8 3 3 2 b 5 H R KI ge- Kramer, Does- Oost pas pas 3 4 5 H R H 10 R KI h 9 H R Notarieel examen Geslaagd alhier voor deel II: R. J. van de Velde te Harich (Gr P. A. E. T^- sen te St. Odiliënberg West 1 Sch pas a 10 v P. K. Sch H R KI met: 4 v 5 3 a h 6 KI 8 I: II: III: IV: United Press seint ons uit Parijs: De nieuwe leider van de lichamelijke opvoe ding, de bekende sportsman Borotra heeft in een radiorede de Fransche bevolking opgewekt haar passieve houding tegenover de sport te laten varen en actief deel te nemen aan de beweging voor lucht, zon en lichamelijke ontwikkeling. Het was geenszins de bedoeling, aldus Borotra, om aan het lichaam een overwicht boven den geest te geven, maar men streeft naar een harmonische verhouding tusschen lichaam en geest. Aan de lichamelijke opvoeding wordt van nu af aan in de scholen een grootere plaats ingeruimd dan voorheen. De opvoeding moet zich richten op de vor ming van den geest, de versterking van het lichaam en de scholing van het karakter. H R KI één één twee twee aanvullende Sch b108 H 10 6 2 R KI h 9 5 N W Noord 4 KI (16 p.) 4 SA (2 az.) allen passen. Sch 9 6 4 H 9 5 R a 10 7 KI v Sch v H v 8 4 R b 3 2 KI 8 7 VETERANENRENNERSCLUB „UNIE” De leden der veteranenrennersclub „Unie’ komen Zondagmorgen om 8 uur bijeen bij „Het Vosje”, Rijswijkscheweg. om gezamenlijk naar Rotterdam te ver trekken voor deelneming aan den wed strijd voor veteranen aldaar. O Z Professor dr. W. J. Aalders De bekende Groninger hoogleeraar, prof dr. W. J. Aalders, viert Donderdag 19 Sept. a.s. zijn 70sten verjaardag en herdenkt 28 Sept. a.s. den dag, waarop hij voor 25 jaar als hoogleeraar optrad. Dr. Willem Jan Aalders werd 19 Sept. 1870 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de gymnasia te Kampen en te Amsterdam en studeerde aan de Gem. Universiteit in laatstgenoemde plaats theologie. In 1894 werd hij candidaat in Drente en 9 Sept, van dat jaar aanvaardde hij het predik ambt bij de Ned. Herv. gemeente te Buik sloot, welke standplaats hij in 1901 met Beesd verwisselde. Tijdens zijn verblijf in zijn tweede gemeente promoveerde hij in 1909 tot doctor in de theologie. Dr. Aalders, die in 1915 vanwege de algemeene synode der Ned. Herv kerk fcverd benoemd tot kerkelijk hoogleeraar aan de RU. te Groningen, werd in 1923 tot gewoon hoogleeraar aan deze hooge- school benoemd. Hij doceert er de wijs begeerte van den godsdienst en zedekunde. Tal van werken zagen van zijn hand het licht. Door uitstedigheid op zijn beide ge denkdagen, zal prof Aalders zich aan alle feestbetoon onttrekken. „DAM EN VRIENDSCHAP”. In verband met de tijdsomstandigheden is de Haagsche vereeniging „Dam en Vriendschap" genoodzaakt, haar bijeen komsten, in plaats van op Maandagavond, op Zondagochtend te houden, en wel van 9 tot 1 uur in „Passé Partout”. Herman Costerstraat 250. Zondag zal een wedstrijd plaats vinden tegen het eerste tiental van de damver- eeniging „Unitas”. De directie van het Olympisch Stadion te Amsterdam deelt ons mede, dat het programma der wedstrijden, welke Zon dag op de Stadionbaan zouden worden gehouden, geen doorgang zal vinden. Het belangrijkste nummer van dit program ma bestond uit den sprint tusschen Scherens, van Vliet en Derksen. Tot heden had de directie van de baan geen bericht ontvangen van Scherens over zijn defini tieve komst naar Amsterdam. Dezer dagen hebben wij, na ons onder houd met den secretaris-penningmeester van den Nederlandschen Hockey Bond, jhr. L. J. Quarles van Ufford, kunnen mededeelen, dat dit seizoen zoo goed als zeker de wedstrijden om den Tresling-en den Amsterdambeker zouden wegvallen, waardoor alleen de traditioneele hockey- dagen en de competitie overblijven. Nu, uit den aard der zaak, ook van internatio nale ontmoetingen niets kan komen, is het bestuur van den N.H.B. bevreesd, dat het seizoen wat te vlak zal zijn. De secretaris van den Bond heeft thans een plan opgesteld, dat zeker de moeite waard is te vermelden. In de eerste plaats zullen op 3 November proefwedstrijden worden gespeeld in het Oosten, Zuiden, Noord-Holland en Utrecht en Zuid-Hol- land. De organisatie van deze ontmoetin gen is in handen van de districten zelf. Naar aanleiding van deze proefwedstrij den stelt elk district zijn vertegenwoor digend elftal samen. Het is de bedoeling, dat deze vier districtselftallen een volledige competitie spelen, dus met uit- en thuiswedstrijden. Het elftal, dat aan het einde van de com petitie de eerste plaats bezet, dus de ploeg, welke als het ware „kampioen” is, verbindt zich tot het spelen van 1 of 2 wedstrijden* tegen het Noordelijk elftal, zulks ter propageering van hockey in het Noorden en bevordering van het spelpeil. De algemeene jaarvergade- ring van de Sportvereeniging „Haagsche Courant" zal plaats hebben op Zondag 15 September a.s. In gebouw ,,Musica”, Delft- schelaan 2; aanvang 10 uur v.m. precies. EERSTE LUSTRUM S-O.S. Zaterdag zal de jonge handbalvereeni- ging S.O.S. haar eerste lustrum vieren met een receptie in de zaal v. d. Lans, Valkenboschlaan, hoek Valkenboschkade, welke om 2 uur aanvangt. Hoewel door de omstandigheden dit feit slechts in intiemen kring zal worden gevierd, zal het de jeug dige handbalclub zeker niet aan belangstel ling ontbreken. KANO WEDSTRIJDEN TE ZAANDAM AFGELAST Door verschillende omstandigheden moesten de voor Zondag vastgestelde kanowedstrijden te Zaandam worden af gelast. De inschrijvingen, alsmede de uit- noodigingen voor deze wedstrijden, komen hiermede te vervallen. Bij deze concentratiepogingen zal ge streefd worden naar behoud van compe- titievormen. indien deze in zoo'n gewest hun bestaansrecht hebben bewezen Deze maand zal de financieele positie van den bond nauwkeuriger kunnen wor den vastgesteld, omdat dan een overzicht is verkregen van het aantal contribu- eerende leden. De heer van Harten hoop te, dat deze toestand zoo zou i DE TIENTALLEN VAN D.I.O, Voor de komende competitie zijn de tientallen van de Haagsche damvereeni- ging D.I.O. als volgt samengesteld: Eerste tiental: 1. J. M. Bom. 2. J. F. Kuijer, 3. J. C. P Kalden, 4. P Schaaf, 5 C .M. Schouten. 6. A J. Bom. 7. J. J. Kemmers, 8. H. Marchal, 9. G. Sneepels en 10 T. H. Schouten. Tweede tiental: 1. C, J. Privé, 2. C Winia, 3. P. E. Berghuis, 4. J. van Steen- wijk, 5. D. v. d. Lem, 6. C. A. L. P. Fre driks, 7. J. Koert, 8. D. Beekhuizen, 9 C J Krediet en 10. J. C. van Hoorn. In D.I.O.'s eerste missen wij M. B. de Jong, in wiens plaats echter de oud-kam- pioen van den Haag P. Schaaf opgesteld is. Voorts heeft de jongste Bom zich in het tiental gewerkt. Het afspelen West kwam uit met R 2, Zuid gaf op tafel R 10 bij en Oost won den slag met R h Vervolgens speelde Oost Sch 10, de geboden kleur door zijn maat, en on verschillig welke schoppenkaart Zuid bij speelt maken Oost-West drie slagen in schoppen, hetgeen met dien voor R h „Noviten” leggen de proeven af Gisteren en Woensdag heeft het werk comité den Haag der nationale vereeniging tot bevordering v. Harmonische Lichaams- ontwikkeling een groep studenten, „onder handen” gehad voor de H.L.O. proeven. De noviciaats-commissie der Delftsche studenten had het zeer aardige initiatief genomen, om de kennismaking met de nieuwe studenten, voor wat de sport be treft te laten bestaan uit het behalen der H.L.O.-proeven. Dit is zeer wel geslaagd en de noviten hebben zich geducht inge spannen. Eerst is in Delft de wielrijders- zwem- en klimproef afgelegd, daarna op de sintelbaan van Te Werve de 4 athle- tiekproeven. Het resultaat was helaas be droevend. De jongelui, die toch allen de H. B.S. achter den rug hebben, presteerden wat athletiek en klimmen betreft, weinig. Van de 33 candidaten slaagden er slechts 7; zoo konden er slechts 12 den eisch van I. 25 m. hoogspringen halen. Kranig was de 30 k.m. marsch, dien de heeren toch gezamenlijk weer keurig uitliepen, of schoon ze al afgewezen waren en die van Delft, via Kijkduin, Scheveningen en Was senaar een prachtige gelegenheid bood, om broederlijk met elkaar kennis te ma ken. Als zoodanig kan ook voor den be trokken studentenbond, de proef als wel geslaagd beschouwd worden. Na afloop dankte de voorzitter, de heer Graafland, de noviciaats-commissie en de heeren Hoo- geveen, Kelder en Koumans, alsmede alle juryleden en officials voor hun medewer king. KORFBAL Dan is er natuurlijk de competitie, welke, naar men hoopt, begin October reeds zal aanvangen. Er zijn groote moei lijkheden te overwinnen in verband met reismogelijkhedten en de verduistering, maar de problemen zullen moeten worden opgelost. Er zal dit seizoen, naar aange nomen mag worden, geen degradatie plaats vinden, hetgeen ook in het afge- loopen jaar niet het geval was. Reeks voor alle standaard- antwoorden De data. Wij vernemen nog, dat de data van deze competitiewedstrijden reeds zijn vastge steld. Het schema ziet er als volgt uit 1 December Noord-HollandZuiden en Zuid-HollandOosten. 22 December OostenNoord-Holland en ZuidenZuid- Holland. 19 JanuariOostenZuiden en Zuid-HollandNoord-Holland. 9 Februari: ZuidenNoord-Holland en OostenZuid- Holland. 2 MaartNoord-HollandOosten en Zuid-HollandZuiden. 16 MaartZui denOosten en Noord-HollandZuid- Holland. De beide wedstrijden van de „kampi- oens’’-ploeg tegen het Noordelijk elftal zullen op de Paaschdagen worden ge speeld, waarschijnlijk te Groningen en Leeuwarden. De steden, waar de wedstrijden tusschen de districtselftallen worden gehouden, moeten nog nader aangewezen worden. Het spreekt vanzelf, dat men rekening moet houden met reismoeilijkheden, zoo- dat steeds voor twee districten de gemak kelijkst te bereiken plaats zal worden ge kozen. Het bestuur van den Hockey Bond is er van overtuigd, dat dit plan er toe kan meewerke.., om het peil van het spel over het geheele land op te voeren. Het zal de spelers prikkelen om hun beste beentje voor te zetten ten einde in een der ver tegenwoordigende elftallen te worden ge kozen. Bovendien krijgt men op deze wijze een prachtig overzicht van het be schikbare spelersmateriaal. Ned. Herv Kerk Beroepen te Dussen de heer C J. v. d. Broek, cand en hulppred. te Vlaardingen; te Harlingen D. J. Burgersdijk te Bidaard; te Almkerk ds. H. v. d. Akker, te Marken. Chr. G e r e f. Kerk Aangenomen naar Zutphen de heer W. de Graaf, cand. te Lisse. R.K. Kerk. In het aartsbisdom werd benoemd: tot assistent te Groningen J M. Smulders; in het bisdom Haarlem werden benoemd, tot pastoor te 's-Gravenhage H. A. J. Jans sen, tot kapelaan te 's-Gravenhage A. M. W Mulders, te Amsterdam C. J. Ligthart, B J. J. Vroom en A. M. A. Brinkhoff. In het bisdom ’s-Hertogenbosch werd be noemd: tot kapelaan te Nijmegen L. P. van der Meer. In het bisdom Breda zijn benoemd: tot pastoor té Dorst C. Gillis, te Schoondijke C. Vermunt, tot kapelaan te Beek H. Fassaert, te Ulvenhout Jac. Bou- mans. 8 4 v 10 v 10 b 9 Sch 10 7 9 5 2 h 9 4 8 7 5 4 3 TWENTE BEKER OP 29 SEPTEMBER De jaarlijksche 36-holes medalplay voor professionals om den Twente-beker zal ditmaal op 29 September worden gehou den, als gebruikelijk op de Twentsche Golfclub. Dit zal dan de eenige maal zijn dat onze beroepsspelers elkaar dit seizoen ontmoeten, daar door de omstandigheden de kampioenschanpen niet zijn doorge gaan. Reeds heeft een aantal spelers ingeschreven, zoodat het succes verzekerd is. De houder van den beker. P Witte van ,.de Dommel" is van de partij, zoo ook Jos. en W. van Dijk. Stoop van de Kennemer G.C., Dunne en Cramer van Noordwijk e.a. Zaterdags tevoren spelen de profs, tezamen met leden van de Twentsche G.C. 36 holes foursomes. OM DEN MEESTERTITEL N.D B. De zevende ronde van den wedstrijd om den meestertitel N.D.B., district den Haag, welke deze week bij W.Z.D.V. ge speeld zou worden, kan niet doorgaan, omdat de clubs des avonds niet meer bij een kunnen komen. Bedoelde partijen kunnen echter ge speeld worden in het clublokaal van H.C.D.V., gebouw C.J.M.V., Prinsegracht, a.s. Zaterdagmiddag om half drie. Voor de overige ronden zal een nadere regeling gemaakt worden. Hulp aan Delftsche studenten, die ten gevolge van financieele omstandigheden de studie niet voort kunnen zetten. Uit het fonds „Studentenzorg”, samen gebracht door particulieren en maatschap pijen, beheerd door de vereeniging van Delftsche ingenieurs, kan een beperkt aantal studenten van buitengewonen aan leg aan de Technische Hoogeschool die, tengevolge van financieele omstandig heden, buiten staat zijn geraakt hun studie voort te zetten, ondersteuning wor den verleend in den vorm van een rente loos voorschot. Studenten, die meenen voor een ondersteuning in aanmerking te komen, kunnen een schriftelijk verzoek richten tot den administrateur der ver eeniging, Prinsessegracht 23, den Haag. Daarbij moeten uitvoerig worden ver meld het verloop van hun studie en de bijzondere omstandigheden, welke tot het doen van dit verzoek hebben geleid. In dien de aanvrager reeds in het bezit is of geweest is van een studiebeurs, moet dit worden opgegeven. Studenten, wier ouders of verzorgers in onze koloniën woon achtig zijn, komen niet voor deze hulp- verleening in aanmerking, daar zij pp andere wijze geholpen kunnen worden. Mocht het fonds toereikend zijn, dan be staat mogelijkheid bovendien een enkele hoogst begaafde, die thans van zijn voor genomen studie moet afzien, te helpen. Het juiste spel Alvorens van tafel bij te geven, had Zuid in de eerste ronde moeten beden dat het uitkomen met R 2 door West beteekende óf de vierde van boven óf een singleton in ruiten. In het eerste geval zou het mogelijk zijn, dat West van den heer vierde was uitgekomen, doch tegen een troefcontract was het on der den heer uitkomen weinig waar schijnlijk Weliswaar zou in dat geval het contract, ja zelfs een overslag, ge maakt worden, maar Zuid mocht dat risi co niet nemen en moest een veiliger speelwijze volgen, temeer, waar vrij zeker zijn schoppenheer zou worden stukgespeeld als Oost R h had, gezien het volgbod van West. Zuid moest daarom geen snit in ruiten wagen, maar in de eerste ronde dadelijk R a van tafel inleggen. Daarna slaat Zuid de tegenzittende troeven er uit en speelt vervolgens viermaal klaveren en écarteert. op twee hooge klaveren van tafel, uit eigen hand twee schoppen. Dan speelt hij van tafel een ruiten en aldus maken Oost-West slechts twee slagen, namelijk een ruiten- en een schoppen- slag en Zuid wint zijn contract. De zeker stelling van het contract is van grooter r belang dan de onzekere kans op een uitvallen, j overslag. Het bieden verliep volgens het Nederl. systeem: Zuid 1 H 4 H 5 H (aas) Noord heeft 16 punten netto, zoodat zijn standaard-antwoord 4 KI moet lui den wóórden). Na het 5 H-bod van Zuid gaat Noord niet naar een slem, maar past, vanwege zijn 4-3-3-3 distributie, het volgbod van West in schoppen en omdat Sch a in de combinatie ontbreekt (zie ook de blz. 25 en 26 van het biedboekje 1929). totaal vier slagen uitmaakte, zoodat Zuid twee down ging. en moet zeven van de negen slagen maken, hoe Oost en West zich ook ver dedigen. H R KI 6 5 4 3 2 Sch 7 4 a b 10 8 8 5 3 2 KI a h 7 Harten is troef West komt uit met KI 3 en Zuid moet alle dertien slagen ma ken tegen elke mogelijke verdediging Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór 20 dezer bij onze bridgeredactie.Wa genstraat 35-37, onder Vermelding „bridge- probleem” op enveloppe of kaart. Correspondentie. G. J. van R. U vraagt, waarom Zuid's tweede bod bij het 3e voorbeeld op pagina 18 van het biedboekje 1939, d r i e en niet twee harten luidt. De over weging van Zuid is, dat hij zijn maat niet slechts de herbiedbaarheid zijner har- tenkleur wil aangeven, maar tevens dat zijn spel slechts een contract in harten Intusschen had het biedverloop Sch 8 6 7 6 4 2 b 4 In de eerste klasse A spelen zeven ver- eenigingen, n.l. de drie Amsterdamsche clubs V.A.S, A.S.C. en Max Euwe, twee Rotterdamsche vereenigingen, de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging en Kralingen, verder het‘Haagsche DD en tenslotte Bussum. De hoogst uitkomende zal weer kampioen van Nederland zijn. Men stelt zich voor, dat zooveel mogelijk op Zaterdag- en Zondagmiddagen zal worden gespeeld. Grootere puzzles zijn te verwachten in de eerste klasse B met de vereenigingen Eindhoven, het Groning- sche Staunton, Utrecht, Spangen en de H.C.S.V. (Den Haag), waarbij nog de kampioen van de tweede klasse komt, en misschien nog een vereeniging. Waar noo- dig zullen de afstanden gehalveerd moe ten worden. H R KI 10 6 3 N W O z 8 b3 KI waarbij Noord aan slag is en KI 3 speelt. Neemt Oost den slag, dan maakt Noord KI 10. Duikt Oost echter en laat den slag aan West, dan maakt Zuid R b. Sch H R KI Sch a v b 6 5 H 8 4 R 7 6 3 2 KI 6 2 Probleem vorige rubriek Sch a h 5 3 H b R 8 KI 10 6 3 N W O Wij (David Doctor Scott 7 op opening I 7 op opening II 7-op open III/IV eventueel ook op bruto boven drie uitslui tend op netto puntenbezit. ïndien 22 punten en v i e r 'a z e n, antw. 7 op opening I (zie voor kleur-verhoo* gend stand-antw. en verdere bijzon derheden Biedboekje 1939). in een kleur in SA in SA in een kleur Voor aanvullende zeer sterke drie-opening zie bladzijde 13 van het Biedboekje 1939 (N-systeem. door H G. Nieuwenhuis), verkrijgbaar in den boekhandel, prijs 65 cent. Naar wij vernemen heeft de 's-Graven- haagsche Biljart Club drie nationale kam pioenschappen bij het bestuur va» den Nederlandschen Biljart Bond aangevraagd n.l. de titelwedstrijden 3e en 2e klasse driebanden, alsmede de kampioenswed strijden le klasse klein biljart. Deze laatste kampioenschappen zijn vastgesteld voor 20, 21 en 22 December, doch veel kans bestaat er niet, dat de ’s-Gravenhaagsche de organisatie krijgt toegewezen, al is nog gean beslissing ten deze gevallen. Immers, voor het eerste klasse kampioenschap klein biljart, hebben zich nog drie gegadigden gemeld, n.l. de Friesche Biljart Club te Leeu warden, de B.B.C. te Arnhem en Wilhel mina te Amsterdam. Ook laatstgenoem de vereeniging zal zoo goed als zeker dit kampioenschap niet krijgen, omdat Wilhelmina ook verzocht heeft, om de organisatie van 3e klasse en 2e klasse klein biljart, waarvoor tot nu toe geen andere liefhebbers zijn komen opdagen. Het Bondsbestuur heeft inmiddels de beide laatste tournooien reeds aan Wil helmina opgedragen. Voor de titelwed strijden 3e en 2e klasse driebanden heeft zich alleen de ’s-Gravenhaagsche opgege ven. Of deze vereeniging In verband met de omstandigheden de kampioenschappen inderdaad zal kunnen organlseeren, valt op het oogenblik nog niet te bezien. Onderstaand geven wij een lijstje van de vereenigingen, welke zeer waarschijn lijk de diverse kampioenschappen krijgen toegewezen; 3e klas klein biljart 2527 October B. V. Wilhelmina Amsterdam. 2e klasse klein biljart 2224 November B.V Wilhelmina Amsterdam. le klasse klein biljart 2022 December Friesche B. C. Leeuwarden of B.B.C. Arn hem. 3e klasse driebanden 's-Gravenhaagsche B.C. 2e klasse driebanden 79 Maart ’s-Gra venhaagsche B.C. le klasse driebanden 2225 Mei K.R. A.S Amsterdam. 3e en 2e klasse groot biljart 35 Ja nuari en 2123 Maart nog geen aanvra gen. le klasse groot biljart 2427 April K.R.A.S.-Amsterdam. 71/2 groot biljart ancrekader 2629 December Benoorden ’t IJ Amsterdam. toelaat ook als volgt kunnen zijn Noord - 2H 2 Sch 4H Zuid 1 H 2 H 3 H pas al vinden wij dit biedverloop in het onder havige geval minder doelmatig dan het op bladzijde 18 vermelde. Joh. Br. Gaarne ontvingen wij ook de oplossing van het toegezonden pro bleempje. daar volgens ons. bij goed tegen spel, de verlangde dwangstelling niet is te bereiken. Ontvangen oplossingen* De helft der inzenders ongeveer gaf de voorkeur aan het spelen der eerste twee ronden, zooals wij het deden en liet H 8 van Zuid bij de derde ronde door Noord introeven om dan met Sch a en h te ver volgen. Er ontstaan aldus bij de zesde ronde, na het spelen van KI 3 door Noord eenige varianten. De andere helft liet Zuid met Sch v -uit komen, speelde dan H 4 naar Noord en vervolgens Sch a en h. Er ontstaan dan bij de vijfde ronde met KI 3 van Noord eenige varianten. Merkwaardig genoeg kwam geen der in zenders op de door ons aangegeven oplos sing eerst zes slagen maken, gevolgd door een placing op Oost of West in de zevende ronde. Goede oplossingen kwamen in van J. Bakker. Mient 114. Ir. A. F. Bartolotti Rijnders, L. v. M. 730. Cl. Belschner, Koningin Sophiestraat 37. H. Brinkman, Segbroeklaan 31. J. Bronner, Pippelingstraat 89. A. Bunk, Akeleistraat 106. Mevr v. d. Bijl-Spoor, Fahrenheitstr. A. C. Caljouw, Lindestraat 4. S. L. Cohen, Fr. Valentijnstraat 203. P. A. den Dekker. Perziklaan 29. L. Eker, de Heemstraat 258. F. W. Frederiks, Mariastraat 50. W. D. Heel, Galvanistraat 76. D. A. de Jongh, Copernicusstraat 33. C. F A. Krijbolder, Veenendaalkade 321. E E. Mesrope, Kiplaan 4. A. ten Oever, Belgische Plein 28. Schev. A Pauptit, Zandvoortstraat 18, Schev. L. Pont. Haagweg 759, den Haag. J. A. Sanderse, Boreelstraat 6 J. H. Servais. Theresiastraat 225. Dr. F. Sneepels. Badhuisstraat 4, Schev. C. V., van Alkemadelaan. Nieuw probleem Sch a h 10 5 3 2 H R Als elke andere sportorganisatie heeft ook de Nederlandsche Schaakbond de ge volgen van den oorlog ondervonden. Maar de bestuurderen hebben niet bij de pak ken neergezeten en het doorgaan van de Bondswedstrijden te Hilversum was een der belangrijkste teekenen van opbouw, een schaakevenement, dat spoedig door -andere sportieve gebeurtenissen zal wor den gevolgd. Wij hebben in dit verband ons licht eens opgestoken bij den pen ningmeester van den bond, den heer G. van Harten te Amsterdam, één van die figuren, die het Nederlandsche en inter nationale schaakleven door en door kent en krachtig leiding geeft aan een zonden uitbouw der organisatie De heer van Harten begon met er op te wijzen, dat de financieele positie van den bond niet gunstig is, hetgeen rem mend werkt op alle werkzaamheden Bij het uitbreken van den oorlog had b.v. de Rotterdamsche Schaakbond een achter stand in contributieafdracht, welke nog al aanzienlijk genoemd mocht worden Deze achterstand kan nu. na den oorlog, natuurlijk niet geïnd worden, waardoor de financiën van de nationale organisatie geschokt werden Hoe deze aangelegen heid geregeld moet worden, valt op het oogenblik nog niet te bezien, maar het is wel noodzakplijk. dat van 1 October af de Rotterdamsche Schaakbond weer aan zijn verplichtingen tegenover den Nederlandschen Schaakbond zal gaan vol doen. Het sprak van zelf, dat na den oor log opbouw van de Rotterdamsche ver eenigingen en haar clubleven primair was het aanschaffen van stukken, borden en klokken ging voor alles Is de wederopbouw van den Rotter- damschen Schaakbond voor ons zeer be langrijk. niet minder invloed zal kunnen uitgaan van een verdere concentratie van gewestelijke of streekbenden in de natio nale organisatie. In totaal heeft de bond 7500 leden, met als autonome bonden: de Amsterdamsche Schaakbond, de Noordhollandsche Schaakbond, de Haag sche Schaakbond, de Rotterdamsche Schaakbond, de Leidsche Schaakbond, de Zeeuwsche Schaakbond, de Noord-Bra- bantsche Schaakbond, de Limburgsche Schaakbond, de Oost-Geldersche Schaak bond, de Geldersch-Overijselsche Schaak bond, de Noord-Oostelijke Schaakbond, en de Friesche Schaakbond. Maar daarmede zijn wij er nog niet. Het bestuur is in contact getreden met den Amsterdamschen Kantoor Schaak, bond, den Westfrieschen Schaakbond, den Westlandschen Schaakbond, den Twent- schen Schaakbond, en den West-Brabant- schen Schaakbond met het verzoek zich aan te sluiten bij de nationale organisa tie. Deze concentratie is een eisch des tijds en het beteekent voor den Neder landschen Schaakbond een vergrooting van 1000 leden. Als lid van het Euwe-comité deelde de heer van Harten nog enkele bijzonderhe den mede over de eventueele revanche match tusschen Euwe en Keres. Het Euwecomité voelt het meest voor een ont moeting van 20 partijen, waarvan tien partijen in Estland, en tien partijen hier. In dien geest heeft Euwe zich dezer da gen ook tot Keres gewend met het ver zoek deze oplossing in overweging te wil len nemen en de practische verwerkelij king van het voorstel te onderzoeken. Sch v b 9 H h 9 R v 10 9 7 KI v b 10 9 Dit probleempje is „cooked”, zooals men dat in Amerika uitdrukt, d.w.z. het laat meer dan één (een drietal) oplossingen toe, niet afhankelijk van het tegenspel. Het is als zoodanig dus geen zuiver pro- bleem, doch het is toch zeer aardig, daar alle drie oplossingen mooi zijn. Wij zul len hieronder slechts een dezer oplossin gen geven en wel, naar wij. meenen, de fraaiste. Zuid komt uit met H 4 en Noord speelt Sch 3 terug naar de vrouw van Zuid. Vervolgens speelt Zuid H v en loost bij Noord R 8! Dan speelt Zuid R 2 en troeft die bij Noord. Nu volgen Sch a en Sch h van Noord, waarop Zuid KI 8 en KI 7 loost. 1 Er zijn dan zes slagen gespeeld, alle voor Noord-Zuid waren en de situa tie is: a a N W O z h a b v 10 dat verschillende plannen, welke speciaal voor jongere spelers in Nederland op het programma staan, zullen kunnen worden uitgevoerd Welke deze plannen dan zijn? In de eerste plaats denkt men aan het organiseeren van kleine tournooien in enkele groote steden, waaraan uitsluitend jongere spelers zullen deelnemen Het vo rig seizoen was het mogelijk van de aan wezigheid van buitenlandsche meesters te profiteeren door deze te plaatsen tegen opkomende Nederlandsche krachten. Dat is nu niet mogelijk en daarom resteert slechts de organisatie van kleine tour nooien voor de jongeren. De bijeenkomsten van de Haagsche Chr. Damvereeniging zullen voortaan gehouden worden op Zaterdag middagen van half drie tot half zeven. Het speellokaal blijft in het gebouw C.J.M.V. gevestigd. De oefenuren var de Haag, sche Krachtsportvereeniging „Simson” zijn voor de naaste toekomst vastgesteld op Zondagmorgen van 101 uur en op Dins dagavond van 79 uur in de zaal West- einde 93, alhier. Er is een comité gevormd ter huldiging van den heer J. v. Santen, te Rotterdam, die wegens zijn hoogen leef tijd zijn functie als secretaris van den Zuidholl. Wandelsportbond heeft neerge legd. Secretaris van het comité is de heer L W. Muller te Leidschendam, penning meester de heer A. Kop jr. te Vlaardin gen, giro 312639. De gymnastieklessen van de S.V. Gemeentetelefoon vangen heden weer aan in de zaal der openbare school Nijkerklaan 9. De dames beginnen om 7.30 uur, de heeren om 8.30 uur. Na een bespreking met B. C. Look-Out en B.C. Rustenburg is beslo ten den driekamp van de Biljartclub E. K A. uit te stellen tet nader order. De clubavond van E.K.A. is verschoven van Woensdagavond naar Zondagochtend 10 uur. Het zwemuur van de ver- eeniging D.V.Z. is niét 's-Zaterdagsavonds van 99.30 uur. maar van 8.309.23 uur. Voor het seizoen 1940'41 zijn voor den N.K.B. wederom verschillende commissies samengesteld. De voornaamste zijn District-commissie Zuid-HollandK. v. d. Vlist, secr.; J. van Geelen, D. Vijlbrief, L. Wedemeyer. De vertegenwoordiger (ster) van het Bondsbestuur wordt nog aangewezen. Pers- en Propaganda-commissieJ. van Driel. voorzitter, H. Stempels, secr.; Nic. Broekhuysen. Technische commissiedr. ir. J. Mazure, voorz.; ir. H. A. Duns, secr.; Roggen, dr. H. Gerding, H. Krijn. Strafcommissie Zuid-Holland dr. ir. J. P. Mazure, voorz.; Joh. Cramer, secr.; J. Bruinse: pl.v. leden J. van Donkelaar en G. W. Horree. Nederlandsche Twaalftal-commissie K. J. Heyboer, voorz.; J. R. Venekamp, secr.; G. Steenis. Commissie tot samenstelling van het Zuid-Hollandsch Twaalftal J. van Driel, voorz.; A. B. Thape, «eer.; G. de Mey. Scheidsrechters-commissie Zuid-Hol land L. Wedemeyer, voorz.; J. v. Geelen, secr.; G. H. J. Hos. HANDBAL. De Mij. Duindigt geeft Zondag de laat ste meeting in September; in October worden de courses voortgezet. Zij komt met een zeer mooi programma voor den dag, waarop o.m. voorkomt een draverij over 2700 m. Dergelijke nummers over langen afstand beteekenen altijd een at tractie voor het publiek, zoodat wij veel bezoek verwachten, óók omdat het ove rige deel van het programma er mede zijn mag. Wij laten dit programma hier volledig volgen, voorzien van onze voorbeschou wingen. Madeleineprijs. Aanmoedigingsdraverij 4e klasse over 1700 m. Prijzen 100, ƒ20, 15, ƒ10 en f 5. Ingeschreven zijn: 1. Douglas, 2. Dos Palos, 3. Aïda, 4. Erlkö- nig, 5. Betsie O, 6. Diadema, 7. De Prin ses Juliana, 8. Doctor Scott, 9. Evelyn Hanover, allen 1700 m.; 10. Corella, 11. Borlena Scott, 12. David O, allen 1720 m.; 13 David Volo. 14. Amalia, beiden 1740 m.; 15. Bon Esprit 1760 m. Nieuwe in schrijvingen zijn De Prinses Juliana en Evelyn Hanover, die afgewacht moeten worden. Op 1700 m. starten niet minder dan 9 paarden. Wij kiezen Aïda, Betsie O en Doctor Scott, thans in training bij in 't Veen. David O is het aangewezen paard op 1720 m. Bij niet starten David O is David Volo een prima kans- paard. Amalia is onze outsider, voorspellen: Morene de Vlieger O of David Volo), Aïda, (outsider: Amalia). Mignonprijs. Prijzendraverij 2e en 3e klasse over 2060 m. Prijzen 150, 30, ƒ25, 20. ƒ15, ƒ10. Ingeschreven zijn: l. Alphart, 2. Y Zelda Peter, 3. Claudy O, allen 2060 m.; 4 Aura V, 2080 m.; 5. Zoon van David Guy, 6. Amazone G, 7. Caesar S, 8. Casindra, 9. Baronesse Hol lo, allen 2100 m.; 10. Baronesse K, 11. Zampa van N. Z, beiden 2120 m. Gemak kelijk zal deze draverij niet worden ge wonnen en het geluk zal een rol spelen. Daarom is de voorspelling moeilijk De rij afgaande wijzen wij op Claudy O (best geplaatst), Zoon van David Guy. Amazone G (in vorm), Caesar S, Casin dra, Baronesse Hollo (verwachten wij niet aan den start), Baronesse K (haar afstand!) en Zampa van N. Z (in condi tie). De keuze is een kwestie van appre ciatie. Wij zouden vóórspellen: préféré Nottelman, Claudy O. Zampa van N. Z. Mimosaprijs. Handicapdraverij le klas se over 2700 m. Prijzen ƒ150. ƒ30, ƒ25, ƒ20, ƒ15, ƒ10 Ingeschreven zijn: 1. Y Y, 2700 m.; 2. Xaverius, 3. Senator Boja. bei den 2720 m.; 4. Bonnie y Norton, 5. Se nator Norris, beiden 2740 m.; 6. Job, 7. Kozir B, beiden 2780 m.; 8. Allegheny, 9. Whim, beiden 2800 m. Dit nummer over langen afstand zal bij het publiek in den smaak vallen. Y Y zou. in con ditie, een kans maken. Wij prefereeren momenteel Senator Boja van de voorop staande paarden. Op 2740 m. valt onze keuze op Bonnie y Norton. Op 2780 m. staan 2 stayers, beide van den heer v. d. Elshout; vooral Kozir B moet een goede kans hebben. Wij kiezen Whim op 2800 m. en voorspellen: Stal v. d Elshout, Whim, Mount Geersen; outsider: Alle gheny. Minervaprijs. Heatprijzendraverij 3e en 4e klasse over 1760 m. Prijzen 300, 30, 20. Ingeschreven zijn: 1. Colom- bine S, 1720 m.; 2. Bobichon. 3. Borlina Scott, 4. Dutch Hanover, 5. Baron Har vester, allen 1760 m.; 6. Boy, 7. Diana Norton, 8. Alphart. 9. Donum Vita. Caïd. allen 1780 m.; 11. Beminde, 12. Amazone G, 13. Y Zelda Peter. 14. Clau dy O, 15. Caesar S, allen 1800 m.; 16. Ahron B. 17. Casindra. beiden 1820 m. Een ingewikkelde heat met op papier Diana Norton als winner. Colombine S is een nieuwe verschijning. Als kamp- paarden zien wij voorts Bobichon. Dutch Hanover, Donum Vita, Amazone G, Clau dy O, Caesar S en Casindra. Hiermede is niet gezegd, dat uit de niet genoemden niet de winner naar voren zal treden, maar wij wagen te voorspellen: Amazone G. Diana Norton, Donum Vita; outsider: Bobichon. Lotusprijs. Ren op de vlakke baan over 1700 m., te rijden door officieren, heer- rijders en jockeys. Officieren en heerrij- ders 3 k.g. ontheffing. Prijzen 150. 30. ƒ25. ƒ20. ƒ15. ƒ10. Ingeschreven zijn: 1. Zuenoula 75 k.g., 2. Janicule 74 k.g.; 3. Alcala 70 k.g., 4. Clain 68 k.g.. 5. Ponton 68 k.g.. 6. Furnes 67 k.g., 7. Ellesmere 65 k.g., 8. Petite Artiste 65 k.g. Zuenoula draagt het topgewicht op dezen voor den schimmel wat te korten afstand; toch is hij niet uit de race. Janicule. de winner van 1.1. Zondag, staat thans voor een veel zwaardere opgave. Alcala liep de vorige week opmerkelijk goed en vindt dit traject naar haar gading, evenals Clain, die echter telkens verstek laat gaan, hetgeen geen aanbeveling is. Ge vaarlijk kan hier Pouton zijn, die in con ditie is en die Furnes én Ellesmere zal kunnen klopen, al is Ellesmere niet ge heel zonder kans. Petite Artiste zal dicht bij den winner kunnen zijn, zij lien j.l Zondag veelbelovend Wij raden: Alcala. Ponton, Clain; outsider: Petite Artiste 7 10 13 16 19 22 25 punten steeds antwoorden: 4 5 6 5 6 6 1 2 2 3 2 3 4 tot en met drie, Zee belangrijk is ook de organisatie van een achtkamp, welke 21 September te Leeuwarden zal aanvangen. Promotor van dezen wedstrijd is de heer J C. v. Vliet, een bekende figuur in de Friesche schaakwereld. Als deelnemers zijn noemd de Friesche kampioen verder Wijnans, De Groot, van burgh, Landau en Prins, alsmede twee andere Friesche schakers. Het tournooi staat onder auspiciën van den Frieschen Schaakbond.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7