De Najaarsbeurs buiten eer! gewoon succes Haagsche Courant van Vrijdag 13 September 1940 ■ÉiigM Het bezoek twee tot drie maal was grooter dan verleden jaar Het inmaken van gras i BINNENLAND STADSNIEUWS DE NIEUWSTE MODE, - yJKII Amerikaansche kruit fabriek door ontploffing verwoest t rS/ j Het verbod om uit te gaan na 10 uur De luchtoorlog phosphorplaatjes Leger des Heils Commissie Het maken van foto’s en films Nederlandsche Perskamer opgericht Spoorwegovergangen en de verduistering Vijftig dooden en ruim 200 gewonden HET VERBOD OM TUSSCHEN 10 UUR N.M. EN 4 UUR ’S MORGENS OP STRAAT TE ZIJN DERDE BLAD, PAGINA 1. Gratis-üijvoegsei van de „Haagsche Courant” ONDERHOUD MET DEN DIRECTEUR, Mr. J. MILIUS Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 16 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MOD E”. ZILVEREN JUBILEUM ADR. BEERS t>p vele boerderijen is mén Mézig met het inm«ken van gras als winter-voedselvoorraad voor het vee. Het z.g. „late gras”, dat thans gemaaid wordt, is hiervoor het best geschikt. Het wordt eenige dagen op groote stapels gelegd, totdat er voldoende „broei” in zit, en daarna afgedekt met zand of modder. Het gras behoudt zoodoende den geheelen winter zijn geur en zijn smaak, (Polygoon) ONVOLDOENDE AFSCHERMING TEGEN LICHTUITSTRALING voor het verzekerings bedrijf Het gebruik van 7~x' i kers, enz., Nederlandsch Volksverbond. is maar ver- De geheele Nederlandsche pers thans samengebundeld Een soepele Rotterdamsche maatre gel voor reizigers van vertraagde treinen Veer tig- jarig jubileum mevr. II. E. M. de Dreu-v. d. Berg Men schrijft ons: Zondag 22 September a.s. zal mevr. lui. tenant-kolonel H. E. M. de Dreu v. d. Berg haar 4O-jarig jubileum vieren als officier van het Leger des Heils. Als jong officier streed zij in verschil lende deelen van ons land als korpsoffi cier met veel zegen. In de groote steden van ons land als Rotterdam en den Haag was zij een trou we bezoekster en een welkome gaste, in de verschillende ziekenhuizen. Door den arbeid voor den Bond van Barmhartigheid is zij voor een groot aantal gezinnen een ware hulp geweest. De laatste jaren wijdt zij zich geheel aan de mannen, welke verblijf houden in de landkolonie „De Groote Batelaar” te Lun. teren, waar zij een ware moeder van de kolonie is. Vereenvoudiging van het gemeente wezen in Noordbrabant. Het provinciaal bestuur van Noordbra bant heeft sedert twintig jaren er naar gestreefd de gemeentelijke indeeling van deze provincie te verbeteren en in over eenstemming te brengen met den feitelij- ken toestand. In dien tijd zijn 32 gemeen ten opgeheven als afzonderlijke gemeen schappen. Deze vereenvoudiging en versterking van het gemeentewezen wordt voortgezet, nu de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op 1 Augustus j.l. den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken gemach tigd heelt, te beslissen inzake verande- De heer Adr. Beers, een van de pioniers op bedrijfsautogebied hier te lande, viert op 15 September a.s. zijn zilveren jubileum als zelfstandig automobielhandelaar. Zoo- als de meeste automobiel-impprteurs van de „oude garde", is ook de heer Beers afkomstig uit de rijwielbranche. In 1910 is hij echter overgeschakeld op den auto handel, n.l. als bedrijfsleider van de firma Verwey Lugard. Den Haag. De heer Beers heeft dus een 30 jarige ervaring op automobiel-gebied, waarbij hij al van het begin af aan een speciale in teresse aan den dag legde voor bedrijfs auto’s. Toen de vorige oorlog uitbrak, was het evenals thans met den verkoop van automobielen slecht gesteld. De heer Beers werd toen aangezocht om op te treden als technisch opzichter bij den motordienst van ons leger. Intusschen durfde hij het aan om, on danks de ongunstige omstandigheden, zich zelfstandig te vestigen (op 15 September 1915), waarbij hij de hoofdvertegenwoor diging verkreeg van een Duitsche fabriek op het gebied van vrachtauto’s en omni bussen. Sindsdien is de zaak steeds uitge breid en worden er nieuwe agentschappen ter hand genomen. Inmiddels waren enkele zoons van den heer Beers in het bedrijf gekomen en werd overgegaan tot fabricage van trailers. Van dien tijd dateert de reputatie van Beers als specialiteit op het gebied van „zwaar geschut”, zoomede zijn pioniers werk voor het „schommelas”-systeem in ons land. Toen vervolgens alle vier zoons tot de zaak waren toegetreden, ging Beers ook automobiel-chassis fabriceeren n.l. spe ciale tractors en verder „Tram-Coaches”. Het spreekt vanzelf, dat een vooruit strevend zakenman als de heer Beers zich ook thans aan de gewijzigde omstandig heden heeft aangepast, door zich toe te leggen op generators. Op vereenigings-gebied is de heer Beers eveneens een bekend persoonlijkheid en wel voornamelijk als mede-oprichter van den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, aan welken bond hij 18 jaar ach tereen ?ijn beste krachten heeft gewijd. ringen door het algemeen belang gevor derd, in de begrenzing der gemeenten. Van ambtelijke zijde werd ons medege deeld, dat binnenkort de volgende veran deringen te wachten zijn: de gemeente Breda zal worden uitgebreid met de ge meente Ginneken en Princenhage en een deel van Teteringen. De gemeente Gilze en Chaam zullen worden uitgebreid met deelen van Ginneken. De gemeente Hel mond zal worden uitgebreid met de ge meente Stiphout en met deelen van Mierlo, Bakel, Deurne, Someren en Aarle Rixel, de gemeente Geldrop met deelen van Mierlo en Someren. De gemeente ’s-Her- togenbosch zal worden uitgebreid met de gemeenten Engelen en Vught en het dorp Hintham van de gemeente Rosmalen. Ver der zal nog uitbreiding plaats hebben van de gemeenten Grave, Cuyk, Boxmeer en andere. In haar nieuwen vorm zal de gemeente ’s-Hertogenbosch een oppervlakte beslaan van ongeveer 8000 h.a., dus een omvang verkrijgen als de gemeente Tilburg. buurten aanvankelijk onder den indruk brachten, dat een aardbeving plaats vond. De explosies werden begeleid door enorme vuurzuilen. Spoedig daarop werden uit Kenville ziekenauto’s en reddingsbrigades aangevraagd. Alle brandweerwagens uit de omgeving werden naar de plaats van het onge luk gezonden. Boven de getroffen kruitfabriek hingen dichte rookwolken. In het ziekenhuis van Dover, op 8 K.M. van Kenville werden 150 gewon den opgenomen, en met alle mogelijke transportmiddelen werden nog aldoor meer slachtoffers naar de kliniek ver voerd. De explosies moeten plaats gehad hebben in de dynamiet-afdeeling der fabriek. De Hercules Powder is een der grootste kruitfabrieken der Vereenig- de Staten. De fabriek te Kenville is er slechts een uit de vele, welke aan deze maatschappij behooren. De on derneming werkt vooral voor de Ame- rikaansche regeering, die kort geleden nog een opdracht van een half millioen dollar aan de Hercules Powder Com pany heeft verstrekt. Het opruimingswerk wordt belem merd door het dreigende gevaar, dat een voorraad van 250.000 pond nitrogly cerine, welke onder den grond is op geslagen zal ontploffen. Het jaarbeursbezoek is twee tot drie grooter geweest dan verleden jaar en wat het zaken doen ter beurze betreft, is er in vergelijking tot andere beurzen beslist een groote verbetering te. bespeuren ge weest. Men mag aannemen, dat de beurs, welke thans ten einde is, de drukste is geweest, die men tot dusverre heeft gekend. Het fotografeeren en filmen van inrichtingen, materiaal en leden van de Duitsche weermacht Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het voor personen, die niet tot de Duitsche weermacht behoo ren, verheden is fotografieën of films te maken van inrichtingen en mate riaal, alsmede van leden der Duitsche weermacht, tenzij men in het bezit is Duitschen weer- machtsbevelhebber in Nederland afge geven vergunningsbewijs. Personen opnamen van leden der Duitsche weer macht, welke met hun toestemming ge maakt zijn, worden hierdoor niet ge troffen. Een en ander werd reeds vastgelegd in een betreffende verordening (nr. 25) paragraaf 9, opgenomen in het „Ver ordeningenblad” nr. 6 van 24 Juni Blijkens een door ons ontvangen com muniqué is door een groep jongeren van verschillende richting uit den arbeiders- en middenstand, een vereeniging gesticht, die onder den naam „Nederlandsch Volks verbond” wil streven naar het bereiken der, zeker onder de huidige omstandig heden, voor ons volk zoo noodzakelijke eenheid, er voor wakend evenwel, dat die eenheid niet wordt verkregen ten koste van die bevolkingsgroepen, welke ook van de voordien heerschende verdeeldheid in de hoogste mate het slachtoffer waren. De oprichters stelden zich daarom, aldus het communiqué, op het standpunt, dat de zoo noodzakelijke eenwording zich dient te ontwikkelen onder leiding van die groepen, (arbeiders, boeren en midden standers), welke de gevolgen van het heil- looze systeem, dat ook ons land geleidelijk naar den afgrond voerde, het felst aan den lijve ondervonden. Niettegenstaande dit, vertrouwen zij, dat vele vooraanstaanden, theoretici en mannen uit de practijk, be reid zullen zijn onbaatzuchtig hun kennis en ervaring in dienst van het Verbond te van een door den stellen door zitting te nemen in de te vor men adviseerende Raden. Het adres van het secretariaat Singel 63, Amsterdam-C. Het A.N.P. meldt: Heden, Vrijdagmiddag werd te Den Haag de stichting „Nederlandsche Perskamer” op gericht. Hiermede heeft de Raad van Voor lichting der Nederlandsche pers zijn doel bereikt. Toen deze, kort na den oorlog zijn doelstellingen bekend maakte bestond er bij vele groepen en personen in de pers werkzaam, aanvankelijk eenige terughoudendheid Van stap tot stap echter heeft de Raad van Voorlichting het vertrou wen in breede kringen der Nederland sche pers weten te winnen, zoowel als gevolg van de door den president met nadruk gegeven uiteenzettingen om trent doel en methode, als door de werkwijze van den raad. Zoo werd begonnen met de oprich ting van een organisatie voor de pro vinciale en periodieke pers onder lei ding van den heer H. J. Kerkmeester, welke, zooals het laatst verschenen nummer van het orgaan dezer organi satie bewijst, er in korten tijd in is geslaagd het overgroote deel van de nieuwsbladen en tijdschriften op rati- oneele wijze te organiseeren. Na dezen eersten stap is de raad overgegaan tot een reorganisatie der journalisten, welke leidde tot het op richten van het Verbond van Neder landsche journalisten onder leiding van den heer P. J. van Megchelen, dat thans reeds meer dan 600 journa listen onder zijn leden telt. In 29 gevallen is gisteren, na het invallen van de duisternis, door de politie proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van het verduist- ringsgebod. Een woonhuis was onvol doende tegen lichtuitstraling afge schermd, terwijl de lantaarns van 28 rijwielen niet aan de voorschriften vol deden; hiervan werden er 10 in beslag genomen. Een bewoner van de Stevinstraat droeg vanochtend omstreeks 5 uur op het Plein een zaklantaarn bij zich, welke een zoodanig hel licht uitstraal de, dat de politie hem aanhield en overbracht naar het bureau Prinse- straat. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Ook ten aanzien van directeuren en uitgevers van dagbladen werd het door den raad gewenschte resultaat in be trekkelijk korten tijd bereikt. De aan sluiting van de vereeniging de Neder- landscheDagbladpers onder haar nieu wen voorzitter mr. J. Kars is dezer dagen te verwachten, terwijl heden te Den Haag de oprichting plaats had van het verbond van Nederlandsche persbureaux, waarvan tot voorzitter de heer A. Meyer-Schwencke werd be- noemd. Bovendien zijn de noodige voorbereidingen getroffen voor een 5e verbond van uitgeverspersoneel, waarmee dan voorloopig de sluitsteen voor de organisatie der Nederlandsche Perskamer zal zijn gelegd. Deze resultaten door den raad bij zijn voorbereidend werk bereikt, zijn thans de aanleiding geworden over te gaan tot de stichting der eigenlijke Nederlandsche Perskamer. Het is een verblijdend teeken, dat ondanks de moeilijke situatie, waarin de Nederlandsche pers zich na de oorlogsdagen zag geplaatst toch in zoo korten tijd vorm gegeven kan worden aan de vele, vaak tegenstrijdige in de Nederlandsche pers werkende en werkzame krachten. In den komenden tijd immers zal het niet meer moge lijk zijn, dat in de samenwerking machten naar voren treden, welke slechts het eigen belang beoogen en zonder oog te hebben voor de volks gemeenschap hun eigen belang boven dat van het- volk stellen. De thans bereikte ordening zal door de samen bundeling van wat vroeger veelal af zonderlijk en tegen elkaar werkte onge twijfeld in staat zijn de pers op een hooger peil te verheffen. Ook hier is de eer van het beroep alleen dan verzekerd, wanneer het welzijn der volksgemeenschap op den voorgrond staat en zoowel journalist als uitgever hun dienende taak begrij pen. De leiding van de Nederlandsche Perskamer berust bij dr.T.Goedewaa- gen, zijn plaatsvervanger is de heer A. Meyer-Schwencke. Tot algemeen- secretaris is benoemd drs. W. Goed- huys, naast wien als directeur van het bureau der Nederlandsche Perska mer is benoemd de heer J. Lehrbuch. Er is een raad van bestuur gevormd, waarin zitting hebben de HH.L. Arts, drs. W. Goedhuys, mr. J. Kars, H. J. Kerkmeester, P. J. van Megchelen, A. Meyer-Schwencke, dr. Alb. van, de Poel en mr. M. M. Rost van Ton- ningen. Meubelen en schoenen De meubelafdeeling is ditmaal klein geweest, het gevolg, van de schillende moeilijkheden, waarmede de meubelbranche te kampen heeft Zij, die vertegenwoordigd waren, hebben daar van echter allerminst spijt. Zij toonen zich integendeel zeer tevreden. Ook de Figuur 1 in dit nummer is een herfstjurkje van wollen stof, met voor stuk en mouwen van genopte zijde. Alleen maat 42 en 46, waarvan het pa troon a 10 cent verkrijgbaar is aan ons Centraal Aanneemburea,u, Wagenstraat 35—37. saties stappen doet om tot bepaalde ver beteringen te komen. Als voorzitter van het wbond zal een hoogstaand man moeten optreden, die geen enkelen anderen band met het assurantiebedrijf heeft. De voorzitter zal moeten waken voor het algemeene be drijfsbelang en voor de belangen der ver zekerden. Indruk van een aardbeving United Press meldt uit Kenville, aangaande de geweldige ontploffings- ramp, dat vier buitengewoon krachti ge ontploffingen waargenomen werden, welke de bevolking der omliggende Wat betreft de reizigers van ver traagde treinen, die na 10 uur Rotter dam bereiken, heeft men in Rotterdam den volgenden maatregel genomen. De politie heeft aan de stations den con- trole-ambtenaren biljetten uitgereikt. Reizigers, die na 10 uur Rotterdam vertraagd bereiken, kunnen in het be zit gesteld worden van een dergelijk papier, zoodat zij, ook na 10 uur, hun woning nog kunnen bereiken. Uitge sloten zijn echter de reizigers, die met een trein, officieel na 10 uur aanko mende te Rotterdam, arriveeren. Vijf overtredingen De eerste processen verbaal zijn opgemaakt terzake van overtreding van het verbod om zich tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens op straat te bevinden. Om 1 uur werd op het Stationsplein aangetroffen een 38-jarige bewoner van Hillegersberg, om 3 uur in de Gravestraat een 58- jarige inwoner van Gelderland, in wiens gezelschap zich een 27-jarige inwoonster van den Haag bevond en omstreeks middernacht op het Juliana van Stolbergplein een heer met 2 dames, die hier ter stede woonachtig zijn. Allen werden naar de sectiebu- reaux overgebracht en moesten daar blijven tot 4 uur in den ochtend. Zij hebben eveneens een proces-verbaal gekregen. Te Kenwil in New Jersey hebben zich gisteren in de Hercules Powder Company, welke dynamiet en rookloos kruit vervaardigt, verscheidene zware ontploffingen voorgedaan. Zij waren tot 80 K.M. in den omtrek te hooren en veroorzaakten een geweldigen brand. Brandweer, politie en reddingsploe gen uit den geheelen omtrek hebben zich naar de plaats des onheils be geven. De ontploffing heeft naar schatting 50 dooden geëischt. Tot dusver zijn 20 lijken gevonden. Het aantal gewonden is grooter dan 200. De schade zou ruim twee millioen dollar zijn. De kruitfabriek is volkomen verwoest. J in organisaties te bestonden, verscheidene Rood waarschuwingslicht In verband met het feit, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang de over wegen van de Nederlandsche Spoorwe gen niet meer verlicht zijn, dreigen de afsluitboomen der spoorwegovergangen gevaar op te leveren. Daarom zullen deze overwegen kenbaar gemaakt wor den met rood licht, dat voor het slui ten der boomen op den weg zal wor den geplaatst, en dat dan na het ope nen der boomen weer wordt wegge nomen. Men laat het van de plaatse lijke omstandigheden afhangen, of men voor het beoogde doel met een of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet, is voor de mechanisch be veiligde overwegen, die met z.g.n. flikkerlicht, een aparte regeling ge troffen. De commissie voor het verzekeringsbe drijf (secretariaat Keizersgracht 391, Amsterdam) heeft zich, blijkens een ons toegestuurde circulaire, tot taak gesteld een verband te leggen tusschen de be staande organisaties en, ter opneming het nieuwe verband, c~~I~~‘: scheppen, waar zij nog niet In het verband zijn reeds organisaties opgenomen. De commissie bepaalt zich echter niet tot de belangen der maatschappijen, zij heeft evenzeer die der gevolmachtigden, beurs-makelaars en assurantiebezorgers tot zich getrokken. Zij heeft aan organi saties van provinciale assurantiebezor gers in overweging gegeven zich met el kander te verstaan, opdat ook deze in het algemeene verband kunnen worden opge nomen. Dit algemeene verband zal, zoo stelt de commissie zich voor, bestaan uit een ver eeniging, welker leden de verschillende organisaties zijn van de bij het verzeke ringsbedrijf betrokkenen. Deze vereeniging. welke de commissie het Verzekeringsverbond zou willen noe men, zal een orgaan zijn, dat diep kan ingrijpen in den arbeid van allen, die zich met verzekering bezig houden. Haar bouw zal daartoe worden ingericht. Het bestuur van het verbond zal van het bestuur eener organisatie kunnen eischen, dat het binnen een zekeren tijd bepaalde voorstellen aan haar ledenver gadering doet en een gepaste meerderheid der ledenvergadering zal alle leden dier organisatie aan het besluit binden. Een kleine minderheid zal dus niet meer een verbetering kunnen tegenhouden. Voorts zal elke aangesloten organisatie kunnen verlangen van het bestuur van het Verbond, dat het bij andere organi- den. Verder mag genoemd worden de medewerking van de spoorwegen voor het doen loopen van de bekende extra-trei- nen en de verkeersinspectie voor de ge legenheid een aantal speciale bussen te doen rijden, niet alleen naar de beurs zelve, maar ook naar de spoorwegsta tions. In dit verband mag misschien nog wor den opgemerkt, dat de beursadministra tie een speciale afdeeling had geopend voor het voorbereiden vah excursies. De restaurants hebben niet te klagen gehad over het jaarbeursbezoek. Het jaarbeurs restaurant had de hongerigen niet kunnen spijzen, wanneer niet het desbetreffende departement had ingegrepen op verzoek van de jaarbeursdirectie in verband met de contingenteering. Het aantal betalende bezoekers was vooral groot in de catego rie met dagkaarten. Er zijn dit jaar im mers heel wat minder zoogenaamde re- ductiekaarten aangevraagd, die door de deelnemers zelve worden gegeven, Bij het zeer gestegen bezoek moest dit tot gevolg hebben een gestegen aantal dag kaarten, maar ook hieruit blijkt duide lijk, dat er bij het publiek een groote eigen aandrang was om de beurs te be zoeken. En daaruit volgt weer, dat het een verstandige daad is geweest, om de beurs te doen doorgaan. Want daarmede is eveneens een sterke steun gegeven aan handel en industrie, die de beurs trou wens steeds meer beschouwen als een wa penschouw van wat Nederlandsche nij verheid en handel vermogen. Mr. J. Milius, directeur van de Jaar beurs, leidde zoo een gesprek in, dat een A.N.P.-verslaggever met hem had naar aanleiding van de 43ste Jaarbeurs. Er is onder den druk der tijden zeer veel verkocht, men kan dan ook zeggen, dat er een opgewekt zakenleven viel waar te nemen in vrijwel alle branches. Zijn er nog klachten geweest mr. Milius? vragen wij. Ik heb geen enkele klacht gehoord, zegt hij. In het algemeen is men op de Jaarbeurs karig met lof, wij zijn er dan ook maar aan gaan wennen, de tevreden heid te meten naar de mate van het ont breken van klachten. En als u nu weet, dat er géén klachten zijn geweest, of het zou moeten zijn: „kwamen er maar wat minder koopers”, dan kunt u zelf beoor- deelen, in hoeverre de beurs geslaagd mag heeten. De voorlichtingsdiensten hebben op deze beurs het nu van hun aanwezig heid volkomen bewezen. Men is in die kringen thans voorstander geworden van deelneming, na een vroeger niet onduide lijk naar voren getreden sceptisisme. Men is tot de bepaling van het stand punt gekomen, dat men met zakelijke voorlichting op een zakelijk instituut als de Jaarbeurs op zijn plaats is. Nu mag zeker worden opgemerkt, dat door de voorlichtingsdiensten met moderne mid delen is gewerkt. Dat men gebruik heeft gemaakt van statistieken en sprekende voorstellingen en dat daarvoor deze groep van deelnemers zeker lof ver dient, te grooter, wanneer men nagaat, dat de tijd van voorbereiding, maar zeer kort is geweest. De voorlichtingsdiensten zullen zich dan ook voortaan zeker onder de vaste klanten rangschikken. Agrarische beurs trok bijzon dere belangen IKng De agrarische beurs heeft dit keer wel de bijzondere belangstelling genoten. Gebleken is, dat als de agrarische beurs met goede artikelen komt deze onmiddel lijk tot den boer spreken. Dat geldt ook voor de voorlichtingsdiensten. Niet te verwonderen is dan ook het drukke be zoek van agrarischen kant. Voor zoover het ter administratie bekend was, zijn er niet minder dan 153 excursies naar de beurs gemaakt. En elke excursie omvatte toch zeker een 30 personen. Er zijn -er bij geweest, die 60 a 80 k.m. per fiets kwa men. dan de beurs bezochten, en weer rustig naar huis peddelden. Ook zij, die per trein kwamen, hadden om den trein te bereiken, vaak reeds tientallen fietskilometers achter den rug. Opmerkelijk is het geweest, dat de kleine boeren over het algemeen de eerste week kwamen. En dat de, wat wij noemen, grootere boeren de laatste dagen ter beurze zijn verschenen. Een ander merk waardig feit is, dat door deze jaarbeurs ook de kleinere smid een kans heeft ge kregen, speciaal voor het agrarisch be drijf, dat behoefte aan kleinere land- bouwwerktuigen nu speciaal In ons land moet dekken. De Duitsche stands op agra risch gebied hebben zeer veel belang stelling ondervonden. Zij bleken goed ge organiseerd (dat is den Duitschers wel toevertrouwd) en de beoogde doelstellin gen zijn helder en duidelijk naar voren gebracht. schoenmakersgroep is content, zoo zelfs, dat zij besloot in ieder geval op de vol gende beurs weer van de partij te zijn. De schoenmakersafdeeling heeft in het geheel geen spijt, na 15 jaar van afwezig heid, weer te zijn teruggekeerd tot de jaarbeurs. Er is in deze groep uitstekend zaken gedaan, vooral bezien In het licht van de distributie, en met name is men er in geslaagd, een goede propaganda te maken voor het in alle opzichten uitne mende Ned. fabrikaat. De bond „Kunst in industrie” had over belangstelling niet te klagen. Zij maakt thans onder de leden propaganda teneinde te komen tot beter en aesthetisch smake lijk verzorgde stands. Zij gaat dus niet alleen haar interesse uitstrekken over de producten van haar leden, maar ook over de wijze, waarop de stands worden inge richt. Het is in dit verband overigens opmerkelijk te constateeren, dat vele deelnemers ditmaal minder groote voor raden in hun stands hadden uitgestald. Dit kwam het voorkomen der stands zeer ten goede. Het zakelijk karakter der stands vooral heeft er bijzonder door ge wonnen. De groep „uitvindingen” was zeer be grijpelijk maar matig. Ook de zuivelma- chines traden ditmaal niet bijzonder op den voorgrond. Omtrent het belangrijker bezoek kan nog gemeld worden, dat de heer H. D. Louwes, directeur van het bu reau „Voedselvoorziening” met de voed- selpommissarissen een bezoek bracht aan de beurs. Verder kunnen wij noemen de secretarissen van de handelskamer uit Krefeld en Düsseldorf. Over het bezoek van dr. Fischböck en den commissaris in Utrecht schreven wij reeds eerder. De stad Utrecht zoo vertelt de heer Milius verder heeft ditmaal weer meer voordeel voor de beurs gehad dan in vroeger jaren het geval was. Er bleven in verband met de reismoeilijkheden dit maal meer menschen in de stad dan in normale tijden. Het logies van de beurs, dat in handen is van de V.V.V. heeft ten deze nuttig werk verricht. Door de be middeling van dit bureau zijn vele hon derden pensionkamers bezet kunnen wor- De nachtelijke luchtaanvallen van Engelsche bommenwerpers boven ons land, waarbij door het lukraak uit werpen van bommen uitsluitend de burgerbevolking werd geteisterd, met de beschadiging of vernietiging van privaat eigendom hebben zich de laatste nachten niet op noemens- waardige wijze herhaald. Hier en daar vielen bommen neer, zonder persoon lijke ongelukken of schade van eenig belang te veroorzaken. Van bevoegde Duitsche zijde wordt erop gewezen, dat thans ook in ons land door Engelsche vliegers phosphor plaatjes worden uitgeworpen, die in Duitschland reeds neerkwamen op ak- bosschen, boerenhoeven kennelijk met de bedoeling den oogst te vernietigen of te beschadigen en de landbouwbevolking te treffen. Men weet, dat deze phosphorplaatjes gemakkelijk ontvlammen door inwer king van het zonlicht. Het is zaak, dat de boerenbevolking op haar hoede is en direct de noodige maatregelen neemt, wanneer deze plaatjes worden uitgestrooid. De laatste dagen is dit in ons land niet op groote schaal ge beurd als gevolg van het regenachtige weer. Ook zouden, naar ons werd medegedeeld, door Engelsche vliegers Colorado-kevers zijn uitgestrooid bo ven bepaalde landbouwstreken. Weten schappelijke onderzoekingen, ook van neutrale zijde, ingesteld hebben, wat de phosphorplaatjes betreft, uitgewe zen, dat dit materiaal ongeschikt is om militaire doelen te vernietigen. Duitsche vergeldingsmaatregelen tegen deze strijdmethode zullen niet uitblij ven.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9