HAAGSCIIE COURANT De eerste groote luchtaanval op Londen UIT DE PERS STADSNIEUWS Het Zuiderparkbad gesloten De Nederlandsche Om roep na 9 uur via de radiocentrales LAATSTE RITTEN TRAMS EN AUTOBUSSEN Zaterdag 14 September 1940 HUISVROUWEN LEEREN DOELMATIG KOKEN Pt VIERDE BLAD van van OPHEFFING BUSLIJNEN L EN M DE MARKT OP ZATERDAG DEPARTEMENT VAN JUSTITIE MAATSCHAPPIJ ZEEBAD (Polygoon# de Benoeming raad adviseur directoraat- generaal van politie EERSTE CURSUS GISTEREN IN DE HUISHOUDSCHOOL AAN DE LAAN VAN MEERDERVOORT BEGONNEN VERSNAPERINGEN VOOR NEDER LANDSCHE GEWONDE MILITAIREN No. 17673 Zooals gezegd, er wordt nauwkeurig rekening gehouden met het inkomen. Wanneer het badbedrijf van de Maat schappij Zeebad te Scheveningen zijn poorten voor het publiek zal sluiten, staat nog niet vast. De officieele slui tingsdatum is morgen. Men laat het echter van het weer afhangen of men na morgen nog voor de liefhebbers van een zeebad geopend zal blijven. In ieder geval kan men nog tot en met morgen terecht. Bij besluit van den secretaris-gene- raal wnd. hoofd van het departement van Justitie, is benoemd tot raad-advi- seur bij het directoraat-generaal van politie aan het departement van Justi tie mr. P. Meijjes, thans referendaris bij bovengenoemd departement. Autobuslijnen: Lijn L: van Pomonaplein 8.40, van Gevers Deynootplein 9.10; Lijn M: van Valkenboschplein 8.30, van Kijkduin 9. Lijn P: van Groote Markt 9.18, van Appelstraat 8.50; Lijn R: van Hofweg 9.10, van Waalsdorperweg 9.25? Lijn T: van Spoorwijk 8.30, van Van Alkemadelaan 9.— DE NATIONALE RECLASSEERINGSDAG GEMEENTERAAD De Gemeenteraad zal op Maandag 23 September a.s. te half 2 bijeenko men. BRIEVEN EN PAKJES MET AANGEGEVEN WAARDE. Van 20 dezer af zal het postverkeer voor brieven en pakjes met aangegeven waarde tusschen het Duitsche rijk en het protectoraat Bohemen en Moravië eenerzijds en Nederland anderzijds wor den hervat onder de bepalingen, welke vóór 10 Mei van kracht waren. De bereidingswijze heeft een belang- weet, de huisvrouwen en vooral zij, ri)ken invloed op de waarde van het „Geeft den aardappel de plaats, die hem toekomt”, aldus de directrice Over het geheele land worden deze maand cursussen geopend van vier lessen, waarop de huisvrouwen gele genheid hebben zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden op huishoudelijk gebied. In den Haag is de eerste cursus gistermiddag om half vier uur begonnen in de Huis houdschool aan de Laan van Meer dervoort In totaal hadden zich veertig huis vrouwen voor dezen..eersten cursus opgegeven. De directrice, mejuffrouw Mesdag, achtte dit een zeer verheu gend resultaat, aangezien deze aan meldingen enkel het gevolg waren van een mededeeling in de pers. HET VERBOD OM NA 10 UUR ’S AVONDS UIT TE GAAN Het bestuur van de marktkooplie- denvereeniging „Aller Belang” verzoekt ons mede te deelen, dat in verband met de verduisteringsbepalingen, met ingang van Zaterdag 21 September a.s„ de Algemeene markt aan de Her man Costerstraat reeds des ochtends 9 uur zal aanvangen en met zonsonder gang zal eindigen. Met ingang van Maandag ajs. Wij herinneren eraan, dat met ingang van Maandag a.s. de lijnen L (Pomona pleinGev. Deynootplein) en M. (Val kenboschpleinKijkduin) opgeheven worden, in verband met de van hooger- hand bevolen inkrimping van autobus diensten. HEDEN NACHTFEEST IN METROPOLE PALACE Heden zal in het Monte Carlo de Luxe”, dat zooals bekend is ingericht in den foyer van Metropole Palace, aan de Carnegielaan, een nachtfeest plaats vinden, dat van vanavond 10 uur tot morgenochtend 4 uur zal duren. Medewerking zal worden verleend door het voormalige A.V.R.O.-dans- orkest, onder leiding van ïtlaas van Beeck, alsmede door den bekenden ra- diozanger-imitator Bert van Dongen. Tal van andere artisten zullen even eens optreden, terwijl voorts nog voor diverse attracties zal worden zorg ge dragen. Enkele koude buffetten zijn. ^yoor de bezoekers ingerichU Een mooi en dankbaar werk Men deelt ons mede: Zooals bekend, zijn door het perso neel van enkele bureelen van den Rijkswaterstaat gelden bijeengebracht om den oorlogsgewonden in het Mili tair Hospitaal en de ziekenhuizen te ’s-Gravenhage, Voorburg en Wassenaar versnaperingen te kunnen aanbieden. Reeds eenige keeren heeft een uit- deeling van sigaretten, tabak en choco lade plaats gehad. Deze uitdeelingen werden niet alleen door de verpleegden op prijs gesteld, doch tevens heeft het den gevers met een gevoel van dankbaar heid vervuld, in de gelegenheid te zijh geweest iets voor de gewonde Neder landsche militairen te mogen doen. In het bijzonder dient wel te worden vermeld, dat sommige tabakfabrikan- ten geen geld wenschten te accepteeren voor het geleverde, waardoor weder gelden voor andere bestellingen werden overgehouden. Mede door de royale houding van bovengenoemde firma’s konden de ge wonden met in dezen tijd zoo moeilijk te bekomen sigaretten en tabak wor den verblijd. Het moge voor velen een aansporing zijn, dat men in alle ziekenzalen waar oorlogsgewonden liggen, een zonne straal laat schijnen. Ook diverse chocoladefabrikanten werkten mede door hun lage prijzen voor de geleverde artikelen. Het is een mooi en-dankbaar werk en het zou jammer zijn, als deze arbeid tot het verleden zou moeten behooren. In aansluiting op ons bericht van gisteravond kunnen wij mededeelen, dat de Nederlandsche omroep ook na 9 uur te beluisteren is via een aanslui ting op die radiocentrales, welke van een lijnverbinding met de studio’s zijn voorzien. Hieronder vallen alle stede lijke centrales, zoodat zij ook in Den Haag, Voorburg en Rijswijk, voor zoo verre zij op een centrale zijn aange sloten, des avonds het volledige om roepprogramma zullen blijven uitzen den. De distributiecentrales zullen van 911 uur nam. het programma uitzen den, dat verzorgd wordt door de om- roepvereenigingen, welke over den zen der Jaarsveld (414.4 meter) uitzenden. voedsel, zooals het op tafel komt Den vrouwen wordt gewezen óp het korte koken, niet te lang stoven en snel aan den kook brengen. De producten, welke Nederland zelf in groote hoeveelheid produceert, worden naar voren ge haald, omdat men daarover in de toe komst kan blijven beschikken. Er wordt in ons land meer rogge ver bouwd. Eet daarom meer roggebrood, dan tarwebrood. Bruinboord is voed zamer dan witbrood, omdat daarin zemelen zitten met waardevolle be- standdeelen. Het gebruik van bruin- en roggebrood heeft bovendien het voor deel, dat in gezinnen, waarin het broodrantsoen wat klein wordt beoor deeld, het broodrantsoen dan voldoen de blijkt te zijn. Het is voedzamer en geeft een sterker verzadigingsgevoel Zoo zijn er tal van dingen, die voor de huisvrouwen in dezen tijd van groot belang zijn. Op de eerste les werd be handeld de andijvie, bruineboonensoep en aardappelen. 1 Nederlandsche Unie en Nationaal Front. In een hoofdartikel „Waarom niet de handen ineen?” heeft het „Nederlandsche Dagblad”, orgaan van Nationaal Front, de vraag behandeld, van éénwording van Nederlandsche Unie en Nationaal Front (op de basis van een Groot-Nederland). Wij ontleenen aan het slot van dit ar tikel het volgende: ,,Hoe is de toestand? Er is de N.S.B., „De Nederlandsche Unie” en „Nationaal Front”. Er is dan ook nog die groep, die zich van alles behalve het oude par- tijgedoe, maar dat is verleden wil onthouden. Die groep schakelt zichzelf uit! „Het gaat er dus om, of binnen de mogelijkheden, die de toestand van be zetting aan het Nederlandsche politieke streven biedt de N.S.B. een beslissen den invloed op die verdere ontwikkeling zal krijgen, of dat „Nationaal Front” en/ of „De Nederlandsche Unie” zulks ver krijgt „De N.S.B. heeft op het oogenblik zeer zeker het overwicht. Ware zij niet bij ons volk gehaat vooral door haar on-Ne- derlandsch om niet te zeggen anti-Ne- derlandsch karakter, dan zou er reeds nu geen ruimte voor andere mogelijkheden van ontwikkeling zijn. „Nationaal Front” Koezeer het uitgroeide in de afgeloopen maanden, beschikt ook nü nóg niét over den overvloed van middelen, waarover een N.S.B. beschikt. Het Is als „Neder landsche” beweging een ietwat minder gemakkelijk te begrijpen figuur voor onze bezetters, maar het heeft wel het gezag van een beweging, die niet de fuik naar den wind zet, omdat reeds ja renlang bekend is, waarnaar de beweging streeft Het weegt echter ongetwijfeld, al thans op dit oogenblik, lichter dan de N.S.B. „De Nederlandsche Unie heeft een te plotselinge toevloed van leden gehad en is te zeer onder den dwang van de omstandigheden begonnen, om reeds nu zwaar te wegen bij de beslissingen, waarvoor de bezetter zich telkenmale ge steld ziet en welke hij dan in een of an deren zin moet nemen. „Nu zou dit alles geleidelijk aan kun nen uitgroeien, indien de keuze niet voor de deur stond, de keuze van een verdere ontwikkeling in N.S.B.-richting of in een richting tegengesteld aan die der N.S.B. Wie niet blind is of zich blind houdt, moet dit toch wel zien! Trouwens de catastrofe-politici, die alles verwach ten, van zooveel mogelijk wrijving in den lande, hopen op een door de Duit- schers gepatroniseerd N.S.B.-bewind, men zou anders te licht vergeten, zoo meenen deze Anglophilen, dat de Duit- schers onze officieele vijanden zijn! Indien de zaken nu zoo liggen, dan be hoorde er in Nederland de onthouders zonderen wij, gelijk gezegd, uit slechts twee groepeeringen, te zijn: de N.S.B. en de „Nederlandsche” eenheidsbeweging. Deze moét, gelijk de leider zei, de door hem genoemde essentialia, nastreven. Hoe verder de éénwording zich zou kunnen voltrekken, is een punt van tweede orde, trouwens een punt, dat zich niet voor een dagbladartikel leent. Waar het hoe lapger hoe meer den schijn heeft, dat er bij dieper onderzoek geen principieele- verschillen bestaan, waar het den schijn heeft dat „De Nederlandsche Unie” après tout op onze beginselen gaat steunen, ge biedt de werkelijkheid, gebiedt eigenlijk het N.S.B.-gevaar, dat er eenheid komt tusschen ,.De Nederlandsche Unie”, en „Nationaal Front”. DOOR MILITAIRE COLONNE GEREDEN De 45-jarige wielrijder J. S., uit Guido Gezellestraat beging gistermiddag de onvoorzichtigheid op den Rijswijk- scheweg door een militaire colonne te rijden. Hij werd aangereden en kreeg dientengevolge' een verwonding aan het hoofd, een hersenschudding, terwijl hij den linkerarm brak. Door den genees kundigen dienst is hij naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht DE HAAGSCHE POLITIE De Persdienst van de N.S.B. meldt Gisteren is te ’s Gravenhage een af- deeling B (justitie en politie) van het Rechtsfront opgericht. Als leider dezer afdeeling zal voorloopig optreden de heer P. G. Bolland, agent van politie, Lunterenstraat 277. Politie-ambtenaren te 's Gravenhage, die zich bij het Rechtsfront wenschen aan te sluiten, kunnen zich wenden tot den bovengenoemden voorloopigen leider of tot een der volgende leden W. de Frens, agent van politie, Mus- schenbroekstr. 160, J. v. d. Weerd, agent van politie, Nijkerklaan 98, B. J. Eysink, agent van politie, Vliegwiel- straat 30, S Wijmenga, rechercheur, Klimopstraat 105, J. N. Nieto?, agent van politie, Joan Maetsuyckerstraat 203.. De afdeeling B van het Rechts front te ’s Gravenhage telt thans reeds (Polygoonylmeer dan 100 leden, Wij hebben ons een oogenblik onder de aandachtig toehoorende huisvrou wen geschaard. Andijvie moet gekookt worden met weinig water, niet te lang koken en niet stoven met boter. Brui neboonensoep wordt klaargemaakt met melk. In een half uur had de leerares een heerlijk „soepje” gereed, dat voedzamer was dan de ouderwet- sche en bovendien veel sneller klaar was. Aardappelen werden in de schil gekookt en met zeer weinig water, nadat ze eerst geborsteld waren. Geen enkel waardevol bestanddeel gaat daarbü verloren. Mej. Mesdag wees er op, dat de aardappel weer het be langrijkste voedingsmiddel dient te worden. In de steden is het gebruik, in tegenstelling tot het platteland de laatste jaren sterk achteruitgegaan,' hoewel het een voedingsmiddel bij uit nemendheid is. Dunne schillen kunnen zonder bezwaar mee gegeten worden, terwijl men de dikkere na het koken zeer gemakkelijk kan verwijderen. In de andere lessen wordt er op gewezen, welke rauwe groenten we kunnen ge bruiken, welke vervangingsmiddelen er zijn om het brood te smeren als het kwantum Ipoter op is, hoe men vleesch kan vervangen en bovenal die al eenige jaren getrouwd zijn, staan nogal sceptisch tegenover cur sussen. Ze kunnen mij toch niets meer leeren.Mijn man en mijn kin deren vinden het eten heerlijk en wat behoef ik dan nog meer te leeren. Maar vooral in dezen tijd, nu er tal van producten op den bon zjjn gegaan en de huisvrouw deze niet meer in onbeperkte hoeveelheid kan koopen, is een wetenschappelijke voorlichting dringend gewenscht, zoodat het niet overdreven is te zeggen, dat deze cursussen van groot sociaal belang zijn. Mej. Mesdag heeft ons gisteren het een en ander over de cursussen ver teld. Er worden maatregelen beraamd om in alle vakscholen in den Haag eerstdaags cursussen te openen. Het cursusgeld zal in overeenstemming met het gezinsinkomen worden be paald. Niet alleen voor beter gesitu eerde huisvrouwen, maar ook voor haar, die over geringe kasmiddelen beschikken zijn dus deze cursussen. Zoo zal voor deze laatste categorie een cursus worden geopend in de gemeentelijke avondnijverheidsscho- len. Het lesgeld is 0.05 per les, terwijl de „leerlingen” het bereide eten mee naar huis mogen nemen. Den huisvrouwen wordt in de eer ste plaats geleerd op welke wijze zij het meest doeltreffende het hoofd kunnen bieden aan de distributiemoei- lijkheden. De leeraressen leggen niet alleen uit, maar de huisvrouwen krij gen tijdens den cursus ook volop de gelegenheid om ook zelf te koken, op de nieuwe manier. Er wordt gedemonstreerd hoe men uitrekenen kan of een voeding beant woordt aan de eischen. Er zijn ta bellen samengesteld, waarop de sa menstelling der voedingsmiddelen is aangegeven. Deze tabellen krijgen de huisvrouwen. Ze kunnen dan contro- leeren of de bereide hoeveelheid goed is en welke producten gebruikt moe ten worden voor de z.g. bijvoeding. Verder worden vouwbladen met re cepten ter beschikking gesteld. Deze vouwbladen bevatten tevens een samenvatting van de voedingsleer. Hel Zuiderparkbad.heeft hedenmorgen het seizoen officieel gesloten. De laatste badgasten ontvingen na het bad een groote bloemenmand en fruit namens de directie en badpersoneeL Een luchtopname van de uitwerking van den eersten grooten Duitschen luchtaanval op Londen, waarbij groote schade werd aangericht in het haven- en industriegebied. (Associated Press) Een der ijverige collectanten heeft beet Personeel van nachtveiligheidsdiensten krijgt vergunning He personeel van de nachtveiligheids- diensten is door de bevoegde autoriteiten in het bezit gesteld van eén vergunning, om, ter uitoefening van hun beroep zich van 10 uur ’s avonds tot 4 uur ’s mor gens, op straat te mogen bevinden. Terzake van overtreding van bovenge meld verbod, zijn tusschen 10 en 4 uur, gisteravond en vannacht, 12 burgers aan de verschillende sectiebureaux aange bracht. Tegen hen is procesverbaal opge maakt welke voeding opgroeiende kinderen noodig hebben. Het is natuurlijk, dat de huisvrou wen niet alles kunnen onthouden wat haar geleerd wordt in deze vier les sen, welke ieder twee uur duren. Daarom ontvangen zij aan het eind van den cursus een samenvatting van het geleerde. Wij brengen nog eens in herinnering, dat men zich kan opgeven voor de nieuwe cursussen aan de huishoud scholen én schriftelijk bij de secreta resse van deze cursussen, mej. W. N. de Groot, Papaverhof 22, alhier. De huishoudscholen, waarvoor men zich op kan geven zijn: Huishoudschool Laan van Meerdervoort 211, vak school voor meisjes aan de Louise Henriëttestraat 10, Licht, Liefde en Leven, Vinkesteynstr. 141, Industrie school voor meisjes, Van Diemen- straat 202, Christelijke Huishoud school, De Ruyterstr. 36, Roomsch Katholieke Huishoudschool, De Ruy- terstraat 4, AANLEG TWEEDEN RIJWEG LAAN VAN MEERDERVOORT EN KIJKDUINSCHESTRAAT Zooals bekend is, is de tweede rijweg van de Laan van Meerdervoort, tus schen den Muurbloem weg en de Kijk- duinschestraat, nog niet aangelegd. Wel is de aarden baan voor dezen weg gereed. Dit is ook het geval met den tweeden rijweg van de Kijkduin- schestraat, tusschen de Laan van Meer dervoort en de Duinlaan. 3. en W. zouden deze beide aarden banen thans van een puinfundeering willen voorzien en dit werk in werk verschaffing doen uitvoeren. Daartoe zei een puindepót worden gevormd;, zoodra voldoende puin is vergaard, kan met het werk worden begonnen. Is de puinfundeering gereed, dan kunnen de wegen, na een oppervlakte behandeling met teer, voorloopig voor het verkeer worden opengesteld. De Geklaag kan later worden aangebracht. Het profiel van de Laan van Meer dervoort zal gelijk worden aan dat van. het aansluitende gedeelte van die laan. De nieuwe rijweg van de Kijkduinsche- straat zal een breedte van 8 m. ver krijgen; daarnaast komt een rijwielpad, hetwelk, met inbegrip van een veilig- heidsstrook, 4 m. breed zal worden, als mede een trottoir ter breedte van 3 m. De kosten van het werk worden ge raamd op 34.500. Hierin is begrepen een bedrag van 13.900 voor loon in werkverschaffing (560 manweken). B. en W. doen een voorstel in dezen zin aan den Gemeenteraad van ’s-Gra venhage. Zooals men weet werd heden in he< geheele land de jaarlijksche nationale reclasseeringsdag gehouden. Overal in den lande is gecollecteerd voor het doel, het verzamelde geld te besteden voor de lotsverbetering van hen die met de justitie in aanraking gekomen zijn. Ook in onze stad is een dergelijke collecte gehouden. Ongeveer 500 collectanten zijn er vanochtend, gewapend met bussen, om 8 uur op uit getrokken om tot zes uur toe aan voorbijgangers een gift voog het goede doel tc vragen, Latere vertrektijden Aangezien het personeel der H.T.M. onder bepaalde voorwaarden toestem ming is verleend om zich na 22 uur naar huis te begeven, zijn met ingang van heden de vertrektijden der laatste trams en autobussen als volgt vastge steld: Lijn 1: van Frankenslag 8.51; Staatsspoor 9.18. Lijn 2: van Sportlaan 8.42; van Staats spoor 9. Lijn 3: van Kwartellaan naar Staats spoor 8.52; van Kwartellaan naar Riviervischmarkt 9.07; van Staats spoor naar Kwartellaan 9.22; van Riviervischmarkt naar Kwartellaan 9.28. Lijn 3a: van Markenscheplein naar Staatsspoor 8.46; van Markensche plein naar Riviervischmarkt 9.12; van Staatsspoor Q.19; van Rivier vischmarkt 9.33. Lijn 4van Hollandsche Spoor 9.05? van Zijdelaan 9.35. Lijn 5 van Mient 9.04; van Prinses» segracht 9.28. Lijn 6van Escamplaan 8.55; Stuyvesantplein 9.23. Lijn 7van Valkenboschplein 8.56# van Laan van N.O.-Indië 9.28. Lijn --8 van Kurhaus tot Hollandsche Spoor 8.52, daarna tot 9.15 naar Kneuterdijkvan Hollandsche Spoor 9.21; van Kneuterdijk 9.30. Lijn 9 van Kurhaus naar Hollandsche Spoor 8.55, daarna tot 9.12 naar Tournooiveldvan Hollandsche Spoor 9.22; van Tournooiveld 9.30. Lijn 10van Duivelandschestraat 8.44? van Stuwstraat naar Duiveland schestraat 9.04van Stuwstraat naar Statenplein 9.30. Lijn 11: van Zedhust 8.53; van HoF landsche Spoor 9.20. Lfjn 12van Lijsterbesstraat naar Staatsspoor 9.10 van Lijsterbes straat naar Hollandsche Spoor 9.17? van Hollandsche Spoor 9.37 van Staatspoor 9.35. Lijn 13 van Veluweplein 9.02 van Stuyvesantplein 9.28. Lijn 14 van Kurhaus 8.45, daarna tot 9.10 tot Valkenboschpleinvan Zuiderparklaan 9.15 van Valken boschplein 9.25. Lijn 20van Meer en Bosch 9.03van Riviervischmarkt naar Meer en Bosch 9.25 van Riviervischmarkt naar Laan van Eik en Duinen 9.38. Lijn 11 (Den HaagDelft) van Turf markt 8.40 tot Delft; van Turfmarkt tot 9.10 naar Remise; van Delft 8.38 naar Turfmarkt Daarna tot 9.08 naar Remise. Lijn 13 (Den HaagVoorburg) van Turfmarkt 8.48 naar Voorburg; 8.57 naar Remise; van Voorburg 8.23 naar den Haag. Lijn I 2 (Den HaagLeiden )van Turf markt naar Leiden 7.van Turf markt naar Rijnsburgerweg 7.20; van Turfmarkt naar Remise 7.40 en 9.van Leiden naar Tiïrfmarkt 6.30; van Leiden tot Viaduct 6.50 en 7.10; van Leiden naar Kerkdam 7.30 en 7.50; van Leiden naar Re mise 8.van Remise tot Toumooi- veld 8.30. w w ys-' ■rlLt; a - Et j fe s

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13