1940. in Gisteren regende het bommen in Londen lil? A Bf No. 17673. De vergeldingsslag tegen Engeland den oorlog Frankrijk na Zaterdag 14 September Duitsch militair week overzicht De luchtoorlog tegen Engeland UITREIKING VLEESCH- KAARTEN Versperring om Britsche hoofdstad wederom verbroken Van 16 tot en met 20 September TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: en Dokken van Het leven in Frankrijk herstêlt zich. Een druk bezochte fruitmarkt in een stad aan de Zuidkust. (Holland) Weer nachtelijk luchtalarm te Londen een zinetanks van werden Het luchtalarm te Londen in den afgeloopen nacht eindigde te 4.31 uur, na 81 uur te hebben geduurd. Voor ’s-Gnavenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Politieverloven in Engeland ingetrokken oorlogskracht van Engeland te vernie tigen. Dat deze vernietigingsstrijd zal doordringen tot in den wortel van de Britsche gevechts- en wapeningskracht behoeft overigens niet te worden be twijfeld met het oog op de vastbe slotenheid der Duitsche leiding. Even eens is het duidelijk, dat met de toe nemende veelvuldigheid der Duitsche luchtaanvallen ook het burgerlijk le ven in Engeland steeds zwaarder ge troffen moet worden. A. t/m D, op Maandag 16 Sept. 1940, E t/m J, op Dinsdag 17 Sept. 1940, K t/m M, op Woensdag 18 Sept. 1940. N t/m Ren W, op Donderdag 19 Sept. 1940; S t/m V en Y en Z, op Vrijdag 20 September 1940- -verduisterd. Hedenavond uur van zonsonder gang 7.58 u„ zonsopgang 15 Sep tember 7.14 uur. De zon gaat Zondag om 7.56 onder, zonsop komst Maandag 16 September 7.15 u. Gedurende den tusschen- liggenden tijd moet dus worden Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een strijd op groote schaal De tegenwoordige phase van den luchtoorlog tegen Engeland wordt op grond van waarnemingen tijdens de jongste gevechten en op grond van de bekende Duitsche maatregeleiy, waar van in de Duitsche officieele berichten wordt gesproken, gekenmerkt als een strijd op groote schaal, die niet tot een paar grootscheepsche aanvallen beperkt blijft. Als beslissend be schouwt men in welingelichte Duitsche kringen de volgende feiten: De leiding van de grootscheepsche aanvallen door rijksmaarschalk Go ring bewijst, dat het hier niet gaat om op zichzelf staande acties, doch voor de kinderen toestand, gaf de direct geschikte kinder- ningen vernielden. Ook te Hamburg Bremen werden bommen geworpen. In de nabijheid van een Westduit- sche stad viel een brandbom op een boerenhuis, dat volkomen in de asch werd gelegd, personen werden niet ge troffen. In een ander geval deden En- gelsche vliegers een aanval op een ge heel alleenstaande boerenhofstede. De schuur en de stal van de boerderij gin- gen in vlammen op. Het vee kon groo- tendeels worden gered. Ook bij .dezen aanval werden geen personen getrof- j fen. In het Ruhrgebied werd een woon huis door verschillende Engelsche vliegtuigbommen ernstig beschadigd. Bovendien wierpen de Engelsche vlie gers een aantal bommen op het open veld. Hiermede heeft de Britsche lucht macht eens te meer de gebruikelijke systeemloosheid van haar nachtelijke bomaanvallen bewezen. In de oorlogvoering zijn er geen afstanden meer De kracht van de Duitsche actie vindt haar uitdrukking in de mededee- ling, dat rijksmaarschalk Hermann Goring van de Noord-Fransche kust af den strijd van de door hem ge schapen luchtvloot persoonlijk leidt. Churchill wist in zijn laatste radiorede ook veel te vertellen over groote Duit sche voorbereidingen tot een landing. (Zie verder, le blad, pag. 2.) De militaire medewerker van het D.N.B., generaal von Gleise-Horste- nau, schrijft in zijn militair weekover zicht De slag boven en om Engeland heeft althans wat de actie der luchtstrijd krachten betreft, ’n spanning gewekt, die nauwelijks nog schijn te kunnen toenemen. De inleiding tot deze nieu we phase in den Duitsch-Engelschen lucht- en zeeoorlog vormt de aankon diging van den „vergeldingsslag” door de Duitsche regeering en de oorlogs leiding. Eenige dagen tevoren had de Britsche ministerpresident nog prij zend verklaard, dat Britsche vliegers niet ontmoedigd werden, wanneer zij van hun vluchten boven Duitschland met de volledige lading terugkeerden, omdat zij de hun aangewezen militaire doelen niet hadden gevonden In Duitschland heeft men reeds sedert lang, zooals ook bewezen is door de rede van Hitler, niet denzelfden indruk Men constateerde daar juist een voort durend toenemen van de vernieling De „Daily Mirror” meldt, dat aan de politie geen verlof meer wordt ver leend. Eveneens zijn alle beambten, die met verlof waren, teruggeroepen om paal en perk te stellen aan plunderin gen en excessen. Neutrale waarnemers zijn van mee- ning, dat deze plunderingen een gevolg zijn van de stagnatie in de levensmid delenvoorziening in het gebied van Londen. Van 16 tot en met 20 September a.s. zullen te ’s-Gravenhage vleeschkaarten worden uitgereikt aan de houders (sters) der „Distributiestamkaarten”. Deze kaarten zullen worden verstrekt aan iedere(n) meerderjarige, die zich daartoe, met overlegging van alle dis tributiestamkaarten van hen, voor wie hij/zij de bescheiden wenscht in ont vangst te nemen, aanmeldt. Voor iedere(n) houder(ster) van een distri- butiestamkaart, die op 1 October 1940 4 jaar of ouder is, zal een h e e 1 e vleeschkaart worden uitgereikt. Ten behoeve van kinderen, die op 1 October 1940 nog niet den leeftijd van 4 jaar zullen hebben bereikt, zal een Zooals reeds in de legerberichten van het Opperbevel van de Weermacht van 12 en 13 September medegedeeld, wer den aanvallen van het Duitsche lucht wapen ondernomen op de haveninstal laties van Liverpool. Liverpool is op een na de grootste haven van het Britsche eiland en bijzonder belangrijk als invoerhaven voor levensmiddelen. Via Liverpool werd rond 1/5 van de invoeren aan graan, genotmiddelen en veevoeder vervoerd. Aangezien deze haven gebouwd is met sluizen, is zij bijzonder kwetsbaar voor bomaanval len. Vernielingen in de haven van Liverpool moeten derhalve binnen zeer korten tijd haar invloed doen gelden cp de voedselpositie van Engeland en vooral op het dichtbij gelegen dichtbe volkte industriegebied van Manchester en Lancashire. De aanvallen op Southampton waren gericht op de vliegtuigfabrieken, waar in Engelsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane werden ge bouwd. en industrieele installaties aangevallen Teneinde een vlot verloop der uitrei king te bevorderen, zal aan deze rege ling streng de hand worden gehouden. De bewoners van inrichtingen voor verzorging of verpleging zullen de vleeschkaarten rechtstreeks ontvangen van den Gemeentelijken Crisis- en Dis- tributiedienst. Voor hen is aanmelding op een der aangegeven dagen derhalve niet noodig. De distributielokalen zijn: 1. Westeinde 15, gebouw .Amicitia”; 2. Benoordenhout- scheweg la. Dierentuin; 3. Neuhuyskade, gymnastieklokaal Gymnasium; 4. van Ho- genhoucklaan 89, Duinzichtkerk; 5. Mer- kusstraat 19, schoolgebouw; 6. de Sille- straat 199, schoolgebouw; 7. Carolina van Nassaustraat 21, schoolgebouw; 8. 3e van den Boschstraat 22, H.B.S.; 9. Maasstraat Ih, Vereenigingsgebouw; 10. Deimanstraat 7, Laakkapel; 11. Cylinderstraat 4, gym nastieklokaal; 12. Withuysstraat 2, school gebouw; 13. Ledeganckplein 7, schoolge bouw; 14. Beetsstraat 8890, gymnastiek lokaal; 15. Stortenbekerstraat 218, Patro- naatsgebouw; 16. Bloemfonteinstraat 196, gymnastieklokaal; 17. Nijkerklaan 11, schoolgebouw; 18. Nunspeetlaan 54, wijk- gebouw „Salvatori”; 19. Steijnlaan 150, „Patrimonium"; 20. Kockstraat 136; 21. van Damstraat, zij-ingang schoolgebouw Zusterstraat 121; 22- Terwestenstraat 105, schoolgebouw; 23. Jan van Gojenstraat 94, schoolgebouw; 24. Thorbeckelaan 1; 25. Haagweg 38, Loosduinen, Militair Tehuis; 26. Aronskelkweg 1, H.B.S.; 27. Havik- laan 1, schoolgebouw; 28. Tesselschestraat 65; 29. van Boisotstraat 1, wijkgebouw „Thabor”; 30. Doornstraat 118, gymnastiek lokaal; 31. Nieuwe Laantjes 8, schoolge bouw; 32. Haagschestraat 38, schoolge bouw; 33. Nieuwe Duinweg 6, H.B.S.; 34. Atjehstraat 31, schoolgebouw; 35. Zeestraat 57, gebouw „Excelsior”; 36. de Ruyter- straat 67, gebouw Theosofische Vereeni- ging; 37. Bakkerstraat 59, schoolgebouw; 38. Bezemstraat 1, schoolgebouw; 39. Spui 173 (Nieuwe Kerk); 40. Falckstraat 2a, gebouw Wijkverpleging; 41. Boylestraat 18, schoolgebouw; 42. Mient 205, schoolge bouw; 43. Sneeuwbalstraat 137a, schoolge bouw; 44. Houtrustweg 1, ingang hek kerkgebouw Vrijz. Herv. Gemeente; 45. Aucubastraat 3, schoolgebouw; 46. Stok roosplein 50, Lyceum; 47. Stadhouderslaan 84, H.B.S.; 48. Scheveningscheweg 21, ho tel „de la Promenade”; 49. Snelliusstraat 50, gymnastieklokaal; 50. Laan van Meer- dervoort 57, gymnasium ingang poort rechts; 51. Hemsterhuisstraat 2e, Museum v. h Onderwijs; 52. Kepplerstraat 303, gymnastieklokaal; 53. Lijnckerstraat 29, Evangelisatiegebouw. De beteekenis van Liverpool Gisteren zijn opnieuw verscheidene Duitsche vliegtuigen door de ver sperring van het luchtafweerge schut in het Zuiden en Zuidoosten van Engeland heengebroken. Zij kwamen veilig Jboven Londen aan en vielen wederom dokken en in dustrieele installaties aan, die bij een bewolkten hemel met bommen werden bestookt. Aan beide zijden van de Theems werden branden veroorzaakt. Naar de Engelsche radio meedeelt, heeft het gisteren te Londen let terlijk „bommen geregend”. Eenige Engelsche luchtaanval op Essen Van dezelfde zijde te Berlijn wordt bericht, dat de Engelschien in den nacht van Donderdag op Vrijdag even eens in geringeren omvang aanvallen op Duitsch gebied hebben gelanceerd. In een voorstad van Essen werden bommen geworpen, die arbeiderswo- gevechts toestellen het type Do 17 bombardeerden groot aantal olie de om aanvallen, die even krachtig als van langen duur zijn. Zoo werd in het weermachtbericht van Maandag gezegd, dat de aanvallen ondanks het slechte weer zijn voortgezet. Men houdt derhalve te Berlijn rekening met een stelselmatige voortzetting van de ze aanvallen, waarvan men weet, dat zij zich in een stijgende lijn kunnen bewegen. Het luchtruim boven Londen wordt, naar uit de Duitsche waarnemingen gebleken is, hoe langer hoe meer door de Duitsche luchtmacht beheerscht; zoo is bv. geconstateerd, dat de Duit sche jachtvliegtuigen in ruime mate erin zijn geslaagd de Engelsche jagers van de Duitsche gevechtsvliegtuigen verre te houden. Van de 26 Duitsche vliegtuigen, die Zaterdag verloren gin gen, waren ondanks het groote aantal der deelnemende vliegtuigen slechts 4 gevechtsvliegtuigen. Het gebruik van jachtvliegtuigen voor de bescherming der bommenwerpers heeft weliswaar tot verliezen onder de Duitsche jacht vliegtuigen geleid, doch het beoogde doel, de bommenwerpers "te bescher men, werd bereikt. De Engelsche afweer, vooral door jachtvliegers, werd in toenemende mate zwakker. Volgens de Duitsche waarnemingen moesten de Engelschen ’reeds niet volledig opgeleide vliegtuig- befnanningen naar het front zenden. Ook is herscholing van gevechtsvlie- gers tot jachtvliegers geconstateerd. Daarbij komt de afmatting van het Engelsche personeel. Men heeft van Duitsche zijde sterk den indruk, dat de Engelsche jagers trachten ernstige gevechten uit den weg te gaan. In hoeverre het gebruik van Poolsche en Tsjechische vliegers, waarop van En gelsche zijde in het bijzonder gewezen is, een gevolg is van zwakke plekken in de Engelsche luchtmacht, kan van Duitsche zijde moeilijk beoordeeld worden. en beschadiging van objecten, die met oorlogvoering, oorlogsproductie en oor logsbelang niets uitstaande hebben. Dat de Britsche opvatting van oorlogs belang in den luchtoorlog bedenkelijk dicht nadert tot die, welke in den wereldoorlog tot uiting kwam in de uithongering van ouden van dagen, vrouwen en kinderen, is gebleken uit de mededeelingen over de arglistige brandplaatjes, die de Britsche vliegers sedert weken ver van de steden en wapenfabrieken uitgooien om den oogst en de have van vreedzame bur gers te vernielen. Hoezeer de lucht oorlog aan Britsche zijde reeds lang van alle remmen bevrijd is, is ook aangetoond door de bombardementen op den Brandenburger Tor en de Siegessaule, welke ook promt door Reuter bevestigd zijn. Met het oog op deze feiten stelt de Duitsche be richtgeving er veel prijs op te ver klaren, dat ook de verscherpte aan vallen, die sedert een week op Londen en geheel Engeland worden gedaan, nog steeds op militaire en strategi sche doelwitten gericht zijn. De offi cieele commentaren herinneren er ook steeds weer aan, dat het er voor Duitschland alleen op aankomt, de De Duitsche aanvallen in den afgeloopen nacht Het Britsche departement van luchtvaart deelt mede, dat de Duit sche luchtaanvallen in den afgeloo pen nacht zijn voortgezet en in het bijzonder gericht waren op het gebied van Londen en Zuid-Wales. De aan vallen begonnen kort na het invallen van de schemering en duurden in den nacht voort. In de Oostelijke, Westelijke en Zuidoostelijke wijken werd op vele plaatsen schade aange richt. In verscheidene districten zijn fabrieksgebouwen beschadigd, terwijl er branden uitbraken. Bijzonderhe den zijn nog niet bekend. Duitsche onderscheiding De Führer en opperste bevelhebber der Weermacht heeft op voorstel van rijksmaarschalk Göring aan den Gberfeldwebel Machold het ridder kruis van het ijzeren kruis verleend ter gelegenheid van zijn 20ste over winning in de lucht. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Regeling der rechtspositie van de ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst Verordeningenblad no. 26 bevat een verordening van den Rijkscommissa- ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de regeling van de rechtspositie van ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst, halve vleeschkaart worden verstrekt, alsmede van bepaalde beëedigde per sonen. Blijkens artikel 1 wordt de rechts positie van ambtenaren en overig per soneel in Rijksdienst, en wel in het bijzonder de voorwaarden, waaronder zij kunnen worden aangesteld of ont slagen, zoo noodig geregeld in afwij king van het tot heden geldende recht. Hetzelfde geldt: Voor den dienst bij een provincie, bij een gemeente of bij een ander publiek rechtelijk lichaam, alsmede bij die privaatrechtelijke lichamen, waaraan het Rijk, éen provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam deelneemt, tenslotte ook voor hono raire werkzaamheden, alsmede voor bezigheden in bijzondere scholen; voor de werkzaamheid van personen, van wie vóór de aanvaarding van hun ambt of beroep het afleggen van een eed (belofte) wordt geëischt. Artikel 2 bepaalt: De ter uitvoering van de bepalingen van artikel 1 noodzakelijke voorschrif ten worden door instructies gegeven. Zjj kunnen in de Nederlandsche Staatscourant yrorden afgekondigd. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. De uitreiking der kaarten zal, van 8',A tot 5J uur, plaats vinden in de onder staande distributielokalen en op de hieronder aangegeven dagen. Men dient een en ander af te halen in het lokaal, dat het dichtst bij zijn wo ning is gelegen en zich aan te melden als volgt: Personen, wier familienaam begint met een der letters: Omvangrijk slagveld Woorden van haat noch van gerust stelling kunnen verbergen, dat het slagveld, waarop de worsteling tus- schen Engeland en Duitschland zich afspeelt, de laatste maanden geweldig is ‘gegroeid en in de afgeloopen week een omvang heeft aangenomen, waar van men zich tot dusver geen voor stelling kon maken. Ook de burger, die te Hamburg of Berlijn, te Londen of Liverpool den schuilkelder opzoekt, is tot strijder geworden. De vraag van de meerderheid, vooral in de lucht, wordt van uur tot uur meer bespro ken. Dat het vliegbereik der Duitsche luchtmacht onvergelijkelijk veel groo- ter is, kan nauwelijks ontkend worden. De Duitsche luchtbases liggen in een lange rij van Noorwegen tot de West kust van Frankrijk, bijna voor de poorten van Londen, terwijl de Royal Air Force zelfs voor het Ruhrgebied reeds aanzienlijke afstanden moet af leggen. De uitwerkingscoefficient voor een Britsche vliegtuig dat Berlijn wil bereiken, staat tot die van het Duit sche toestel, dat naar Londen vliegt, als 1 tot 10, of zelfs 1 tot 15. Indien men de groote numerieke meerder heid der Duitsche luchtmacht in aan merking neemt, kan over het resul taat der vergelijking moeilijk twijfel bestaan, ook wanneer men technische en moreele factoren buiten beschou wing laat. Zoo mogelijk nog duidelijker is de situatie op het gebied van de jachtvliegtuigen. Het is een feit, dat het Britsche jachtvliegtuig de kust streek ten Zuiden van Londen reeds voor een groot deel heeft overgelaten aan den Duitschen tegenstander. De eerste groote botsingen tusschen de jachteskaders spelen zich meestal pas boven de hoofdstad af. Speelplaats voor kinderen in gericht op last van den Rijkscommissaris Tijdens de bezichtigingsreis, welke de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminis- ter Seyss-Inquart, eenige weken gele den door Limburg maakte, bezocht hij ook de kolonie Huesken in Heerlen. Daarby viel den Rijkscommissaris bijzonder op, dat de kinderen van de bewoners van deze kolonie, door het ontbreken van een geschikte speel plaats, in groepen op straat speelden. Om een einde te maken aan dezen onaangenamen en ook gevaarlijken Rijkscommissaris last tot het inrichten van een speelplaats. Deze speelplaats is intusschen ge reed gekomen en reeds in gebruik ge nomen. Door het planten van boomen zal deze speelplaats in den loop van den tijd nog een fraaier aanblik bie den. In elk geval hebben de kinderen van de kolonie-bewoners thans een mooie speelplaats gekregen, waar zij onder toezicht, en voor alles zonder gevaar, kunnen spelen. Een tegenspraak van Reuter Het D.N.B. seint uit Lissabon Reu ter verklaart in een radiobericht, dat de mededeeling uit Stockholm, volgens .welke bij een Duitschen luchtaanval op Londen het Reutergebouw getroffen is en dc meeste Britsche courantengebou wen ernstig beschadigd zijn, niet over eenkomstig de feiten is. Het langste luchtalarm overdag Het iuchtalarm, dat gisteren om 9.46 uur v.m. te Londen werd gegegeven, heeft tot 1.56 uur n.m. geduurd, aldus meldt United Press. Dit beteekent, dat gistermorgen het langste luchtalarm overdag is gegeven. Tijdens het alarm zag men telkens Duitsche vliegtuigen uit de wolken duiken, onmiddellijk begroet door een hevig afweervuur. Eenmaal daalde een Duitsche machine zeer laag en vloog op geringe hoogte over de daken. In de straten hoorde men de brandweer auto’s rijden, klaarblijkelijk waren op nieuw branden uitgebroken. De nacht van Donderdag op Vrijdag verliep in Londen tamelijk rustig. Nu en dan hoorde men Duitsche vliegtui gen, die door het afweergeschut onder vuur werden genomen. De Duitsche bommenwerpers zochten evenwel hun doelen hoofdzakelijk in de voorsteden. Het afweervuur was van tijd tot tijd zeer hevig. Ook uit Berlijn is gemeld, dat de Duitsche luchtmacht zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag tot gewapende verkenningsvluchten heeft beperkt. Slechts enkele bommen wer den geworpen, als zich een gunstige gelegenheid voordeed. Men heeft niet beproefd een massa-aanval op Londen te ondernemen. Eenerzijds werd dit veroorzaakt door de ongunstige weers omstandigheden, maar anderzijds ook door de tactiek van de Duitsche lucht macht, die telkens tusschen twee groote aanvallen een pauze laat intre den om de resultaten van de aange richte schade te bepalen, foto’s te ma ken e.d., welke waarnemingen dan weer voor de voorbereiding van den volgenden aanval kunnen dienen. en ben- in de nabijheid Buckingham Palace. Voorts aanvallen gedaan op een station en spooremplacementen op de lijn LondenGravesend ten Zuiden van Erith, op eenige hout en papierfabrieken en op verschil lende silo’s ten Noorden van White chapel. De uitwerking der bommen kon in weerwil van het slechte weer goed waargenomen worden. Er ontstonden geen luchtgevechten. Een der Duitsche vliegtuigen is nog niet teruggekeerd. Tot driemaal toe werd gisteren te Londen luchtalarm gemaakt. i Ah IS COURAN HAAGSCHE I t i i t 4 t i t I I i l i l l i i i l i l l l i i i i i Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 'ir

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1