HAAGSCHE COURANT Maandag 16 September 1940. STADSNIEUWS DE STRIJD OM DEN BABY DE DIEREN IN ONZEN DIERENTUIN REM. GEREF. GEMEENTE SCHENKINGEN VIERDE BLAD „’s-GRAVENHAGE LACHT!” Voorloopig geen zorgen over de voedselvoorziening GESLAAGD NACHTFEEST IN METROPOLE SLUITING VAN HET BADSEIZOEN TE SCHEVENINGEN „HOE MOET IK NIET SOLLICITEEREN” DE HULPVERLEENING AAN INDISCHE MENSCHEN HET NIEUWE SEIZOEN VAN DE HAAGSCHE VOLKSUNIVERSITEIT C. F. A. DE WILDE f UITREIKING VLEESCHKAARTEN Door geestelijke inspanning ontspanning Nieuwe pleidooien DE KUSTVISSCHERIJ CREMATIE Ir. F. VAN DER GOOT Slecht weer Er van algemeen Te De roofdieren 30 da Twee legaten en eenige geschenken ten behoeve van de gemeentelijke kunstverzamelingen de ’eegt No. 17674 Onze stadgenoot© mej. P. v Baal is benoemd tot leerares aan de Industrieschool te Hoogeveen. UITBREIDING LEERPLAN DAG- AMBACHTSSCHOOL TER R.K. AMBACHTSSCHOOL „ST. JOSEPH”. Het bestuur van de R.K. Ambachtsschool „St. Joseph” deelt aan den Gemeenteraad mede, dat het, met inachtneming van de in het rondschrijven van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen d.d 23 Juli 1940 gegeven aanwijzingen, een gedeelte van den schooltijd van de dagambachtsschool zou willen inruimen voor het onderwijs in lichamelijke oefe ning. In verband hiermede verzoekt het bestuur den Raad te willen uitspreken,’ dat de bovenomschreven uitbreiding van het leerplan der genoemde school nood zakelijk is. Sonate Pathétique van Beethoven, Largo van Höndel en bij het dalen de kist Ases’ Tod van Edv. Grieg. Een schoonzoon dankte voor de be langstelling. Zaterdagavond Is hier ter stede op 76-jarigen leeftijd overleden de heer C. F. A. de Wilde, gep. luit.-kolonel der intendance van het Indische leger en oud-notaris te Semarang. De verassching vindt plaats Woens dag 18 dezer, na aankomst van trein 14A5 te Westerveld. Godsdienstoefening in de aula van het lyceum aan het Stokroosplein De snelle uitgroei der gemeente naar het Westen der stad is oorzaak, dat de Rem. Geref. gemeente ook in dit stads deel godsdienstoefeningen is gaan houden. Door de welwillende medewerking van het gemeentebestuur is de beschikking verkregen over de ruime aula van het Lyceum aan het Stokroosplein en gister morgen is onder zeer groote belangstel ling de eerste dienst gehouden. Aula en galerij waren tot de laatste plaats bezet en tal van kerkgangers moesten zich met een staanplaats vergenoegen. Aan den voet van het spreekgestoelte stond een fraaie ruiker herfstbloemen. Voorganger was dr. J. C. A. Fetter, Ren». Geref, pre dikant ter plaatse, die den dienst op ge» bruikelijke wijze opende en eeu predicaüe hield naar aanleiding van het verhaal van de Emmaüsgangers uit Lukas, waarbij hij gelegenheid vond om dit verhaal ook van toepassing te verklaren voor onzen tijd. Aan het einde van den dienst volgde zacht orgelspel, waarna de gemeente ten besluite staande twee verzen zong lied 284: „Blijf bij ons Heer”, enz. Première van een serie interessante films bij instituut Schoevers Zaterdagmiddag heeft in de film zaal van het instituut Schoeners de première plaats gehad van een serie probleemfilms ten dienste van het handels- en kantooropleidingsonder- wijs. Aanwezig waren talrijke autori teiten, uit de onderwijswereld, alsme de een vertegenwoordiger van de Duit- sche overheid. Nadat de heer A. A. Schoevers de aanwezigen verwelkomd had, hield de waarnemend wethouder van Onderwijs, mr. dr. S de Vries Czn., een korte rede over de beteekenis van de film voor het onderwijs. Spr. achtte de film een zeer belangrijk hulpmiddel. Men kan de leerlingen laten zien, wat men zegt, waardoor hot behandelde langer in het geheugen blijft hangen. Financieele en technische bezwaren verhinderden tot nu toe, dat de film op groote schaal bij het onderwijs werd toegepast. De heer de Vries zeide bewondering te hebben voor een particulier insti tuut, dat aan zijn leermiddelen de film heeft toegevoegd. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de films. De eerste behandelt de sollicitatie van een verlegen, slordig meisje, dat blijk geeft weinig van de figuur van een aanma tigenden personeelchef te begrijpen; de tweede film laat zien hoe een tot in het overdreven gesoigneerde, luchthartige jongedame haar opwachting maakt bij een advocaat met een deftigen stam boom. In de 3de film maken een jong meis je en ’n opdringerige, kwebbelzieke ma haar opwachting bij een zakenman. In de vierde film stapt'een Hollandsche jongen via het tennisveld ’tprivékantcor van den chef binnen. Alle vier sollici tanten worden afgewezen. Waarom Zij maakten grove fouten en deze fou ten worden telkens op het witte doek blootgelegd. Men leert hier dus uit hoe men niet moet solliciteeren. In de vijf de film treedt een sollicitante op, die wel slaagt. Hoewel het leerfilms zijn, wordt aan het speel-element een belangrijke plaats gegeven om den leerlingen de karak ters van de sollicitanten te leeren ken nen. Het zijn als het ware grepen uit de praktijk. Het hartelijke applaus be wees, dat de genoodigde autoriteiten de vertoonde films ten zeerste apprecieer den. Vermelden wij tenslotte, dat de idee, manuscript en regie van den heer Schoevers waren. Hij en zijn medewer kers verdienen een compliment voor de minutieuze verzorging van de ver schillende scènes. en weinig bezoekers Inderdaad is het weer de doorslaan de factor geweest voor het vaststellen van den sluitingsdatum van het bad- bedrijf te Scheveningen. Zoo zijn gisteren het badbedrijf van de Maatschappij Zeebad, het Volkszee- bad en het Volkszeebad te Kijkduin definitief voor het publiek gesloten. De directies van de verschillende ba den achtten het beter, gezien de slech te weersomstandigheden van de laatste dagen, en het daardoor steeds kleiner wordende aantal bezoekers, maar te sluiten. De liefhebbers van een zeebad zul len, als zij hun zwempartijen tenmin ste niet op het vrije strand voortzetten, op het seizoen 1941 moeten wachten. DE LICHAMELIJKE OPVOEDING OP DE SCHOLEN. Namens de Vereeniging van Leeraren en onderwijzers in de lichamelijke Opvoe ding in Nederland heeft de secretaris, de heer Graafland, aan den Gemeenteraad de resolutie doen toekomen, welke in de vergadering dezer vereenigingop Zater dag 17 Augustus j.l. werd aangenomen en reeds werd gepubliceerd. Het bestuur dringt er met klem op aan van deze reso lutie kennis te nemen en verzoekt de medewerking van het gemeentebestuur om de lichamelijke opvoeding op de scho len voor openbaar, bijzonder en buitenge woon lager onderwijs In te voeren op de wijze als in de resolutie is aangegeven. VOGELBESCHERMING Namens de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, de afdeeling 's-Gravenhage dezer vereeniging en het Federatief comité voor Vogelbescherming in Nederland (Covan) is een adres aan den Gemeenteraad gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat een aantal personen, behoorend tot het zgn. „ringstation Was senaar” van den directeur der Duinwater leiding een terreinvergunning hebben en tevens een machtiging vanwege het de partement van Landbouw en Visscherij tot het uitoefenen van hun werkzaamheden. Adressanten vestigen er de aandacht op, dat er misbruiken ontstaan zijn en zelfs wetsovertredingen zijn gepleegd, met het oog waarop zij verzoeken bedoelde ver gunning in te trekken of althans te be perken tot het vangen en ringen van trek vogels, met uitdrukkelijk verbod tot het opsporen en verstoren van vogelnesten. Een eventueel onderzoek zal op prijs wK. den gesteld. Groentenkweek tusschen de bloemen En dan hebben we nog wat nieuws uitgevonden om ons tekort aan te vul len, vertelde de heer van Bijlant en daar zijn wij zeer mee ingenomen, n.l. onze groentenkweek, ten behoeve van onze plantenetende dieren, tusschen de bloemperken in. Het tuinpersoneel heeft alles zoo In de gazons geplant, tusschen de bloemen en struiken in, dat het pubiek er niets van bemerkt. Kijk, ziet u daar die gazons en de direc teur wijst uit zijn werkkamer naar en kele fraaie bloemperken daar staat nu sla tusschen en tomaten, ’t Is bijna niet te zien. De tuin is dit jaar wel bijzonder mooi, nadat de winter zoo streng is geweest. JUBILEUM ADR. BEERS Onder zeer veel belangstelling uit alle deelen des lands heeft gisteren de heer Adr. Beers zijn zilveren jubileum als zelfstandig automobielhandelaar ge vierd. Vele vrienden, bekenden en belang stellenden, o.a. de eere-voorzitter van den A.N.W.B., de heer Edo Bergsma, kwamen den jubilaris in zijn woning opzoeken om hem persoonlijk met den gedenkwaardigen dag te complimen- teeren. Een gfoot aantal bloemstukken wer den aangedragen en een stroom van telegrammen werd bezorgd. Een borstbeeld van den heer Beers, vervaardigd door mevr. Behrens, werd hem aangeboden door zijn vier zoons. Morgen vindt de uitreiking van vleeschkaarten plaats aan degenen wier familienaam begint met de letters E, F, G, H, I of J. Hoe staat het met de roofdieren? vroegen we verder.. Daar moeten we zeer zuinig op zijn, was het antwoord. Ruilen of verkoopen gaat thans heel moeilijk, omdat de aanvoer bijzonder lastig is, Wij krijgen geregeld „pension gasten”, zooals een jong kameeltje, een Wattussi-stier met groote horens, apen en wat al niet meer. We nemen ze alle maal op en ze deelen eerlijk mee. Ook in het aquarium zijn veel logé’s. Er is nog voldoende vleesch. Het is hoofdzakelijk afgekeurd vleesch, waar voor geen verkoopvergunning is ver kregen. Dit vleesch is nog zeer goed voor de dieren. Dan hebben we verder nog een voorraad in een groote koelcel. Alle dieren maken het nog uitste kend. De jonge leeuwen en het kleine beertje groeien voorspoedig op. Een geluk is het, dat er niet veel pinda’s meer zijn, zoodat het publiek deze niet meer kan geven. Zij zijn voor sommige dieren erg slecht. Harde schil len, veel te vet en soms zijn de nootjes beschimmeld. Suikerklontjes zijn schaarsch en en kele dieren die er verzot op zijn zullen ze moeten missen. Maar vele dierenvrienden, die geen suiker in thee of koffie drinken, spa ren de klontjes uit café’s, en restau rants op en brengen ze hier. U ziet zoo besloot de heer van Bij lant. we mogen niet klagen en we zijn zeer hoopvol voor de toekomst gestemd. Tot slot maakten wij nog een rond gang door den tuin en konden ons overtuigen dat alle dieren er perfect uitzagen, dank zij de goede zorgen van directeur «n personeel. Op den Groenteweg is Vrij- dagmiddag de 22-jarige wielrijder E. P. van den Westduinweg aangereden door een personenauto, bestuurd door den 20- jarigen H. B. van den Groenteweg, die geen voorrang verleende. De wielrijder kreeg een verwonding aan het hoofd en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Hun, die getuigen van deze aanrijding waren, wordt verzocht zich tot het ge. ven van inlichtingen te willen wenden tot den commissaris van politie, chef van den Justitieelen dienst C, Java- straat 18. Er is meer geld noodig Hoe langer de toestand aanhoudt, waarin Nederland en Indië volkomen geïsoleerd zjjn, hoe grooter de nood wordt van de Indische menschen hier te lande, van wie een groot deel hier ter stede verblijft die geheel zijn aangewezen op geldzendingen uit Indië. Men weet dat de Vereeniging „Oost en West” een hulpactie op groo te schaal heeft ingezet en zy heeft de laatste maanden ook reeds heel wat nood kunnen lenigen. In het laatste nummer van het orgaan der vereeni ging lezen wij echter: „Tot 7 September werd ontvangen 33.602.07 en uitgegeven 31.946.24, zoodat het saldo slechts zéér gering is. En dat, terwijl de nieuwe maand nauwelijks is begonnen. Nieuwe middelen zijn dan ook in be handeling om ons fonds te versterken, doch de uitwerking daarvan wordt vertraagd, zonder dat wij iets kunnen doen om daarin wijziging te brengen. Wij kunnen slechts hopen, dat zij zóó tijdig vrucht afwerpen, dat wij met onzen arbeid onverminderd kunnen voortgaan. Intusschen komen wij nogmaals met een dringende „Klop op de deur”. Zendt ons aldus bovengenoemd or gaan uw bijdrage, hoe gering ook! Tracht in uw omgeving belang stelling te wekken; dagelijks onder vinden wij hier, hoeveel een persoon lijk woord vermag. Overtuig daarom persoonlijk uwe vrienden en kennissen hoe dringend noodzakelijk het is om voor het goede doel der hulpverlee- ning in de beurs te tasten! Zij geven ons in feite slechts een voorschot en ook daarmede vervullen zij den echt Nederlandschen plicht van gastvrijheid en zorg voor verlatenen. Laat onze oproep ftiet een vergeef- sche zijn! Steunt allen en overtuigt ook anderen, dat zij steunen moeten!” In October a.s. zal de Haagsche volks universiteit haar poorten openen in het nieuwe seizoen. Ondanks het feit, dat de omstandigheden dit jaar van zeer bijzon deren aard zijn, legt zij den belangstel lenden in welke richting dan ook een rijk gevarieerd programma voor. De heer H. Ch. G. J. v. d. Mandere ontving de Haag, sche pers en gaf nadere uiteenzettingen op sommige punten en stipte daarbij de moeilijkheden aan, waarmee het bestuur bij de samenstelling van het programma te kampen had gehad. Zooals u ziet, be gon hij, zijn wij van de Laan van Meer- dervoort verhuisd naar Riviervischmarkt 3a. De behuizing daarginds was eener- zijds te groot, anderzijds te klein, groot om er enkel de administratie in on der te brengen, te klein voor het bergen van talrijke toehoorders bij lezingen en dergelijke. Wij hebben nu de admini stratie naar hier overgebracht en zullen voor zalen naar elders hebben uit te zien. Vandaar ook, dat men in het programma, afwijkend van onze gewoonte voor lezing of voordracht niet de desbetreffende ruimte aangeduid zal vinden. Evenmin is dat het geval voor het tijdstip, al heb. ben wij ook daarvoor natuurlijk een schema ontworpen, rekening houdend met de heerschende verduisteringsvoor schriften, die de ouderen er toe zullen brengen zich niet bij voorkeur in de avonduren op straat te begeven. Wij heb ben nu besloten onze werkzaamheden te verdeelen over den vroegen middag, van half 3 tot half 5, den laten middag, van half 5 tot 6 en den vroegen avond, van half 7 tot 8 uur en hopen de groote meer derheid, die niet verstoken wil blijven van geestelijk voedsel, hiermede aanzien lijk tegemoet te komen. Het zal plooien en schikken zijn. Men kan geen ijzer met handen breken! Wat het programma zelf betreft, zult u opmerken, dat het voorloopig is vast ga :teld tot en met December a.s. Aan de hand van opgedane ervaring zullen wij dan den koers voor de volgende periode kunnen bepalen. Dit geldt niet voor de talencursussen, die over een half jaar loo- pen. In plaats van een openingsavond zul len wij dit jaar een openingsmatinée ge ven. Dat zal zijn met de première van een ernstig, goed stuk door het Residentie- tooneel onder leiding van Dirk Verbeek. Verder zal er door Harry van Oss en Felix de Nobel een liederenavond worden gehouden. Mr. Hustinx zal op veler ver zoek nogmaals zijn film draaien „Kleur en glorie onzer Tropen”. Het seizoen is daarmee geopend. Het geestelijk gebied, waarov< Haagsche Volksuniversiteit zich b< is zeer uitgestrekt. Neemt men de Sep temberaflevering van „De Mare” ter hand, het orgaan van onze Volksuniversiteit, dan wordt men gewaar, dat zij 17 leer gangen organiseert, te weten: godsdienst, wijsbegeerte, psychologie, beeldende kunsten, tooneelkunst, muziek, letter kunde, geschiedenis, staats, en rechtswe tenschappen, medische wetenschappen, techniek, natuurwetenschappen, natuur lijke historie, land- en volkenkunde, Ne derland over zee, lichamelijke opvoeding, en algemeene leergangen (verteluurtje en practische binnenhuis.inrichting)7 ver. schillende studiekringen, waaronder de Friesche „Under it Ulebord” en een „Over enkele Tafereelen uit de Vader- landsche geschiedenis”, geleid door den heer v. d. Mandere; meer dan 15 voor drachten over de meest verscheiden on derwerpen door ter zake kundigen en ten. slotte taalcursussen -n 9 moderne en 2 doode talen. Wij hopen, aldus onze woordvoerder, met deze voornemens de belangstelling te wekken, die we ervan verwachten, aangezien wij van meening zijn, •’-t er in deze dagen algemeen een neiging merkbaar is om zich weer in allerlei onderwerpen op geestelijk ter rein te verdiepen. Meer dan ooit is er behoefte aan geestelijke inspanning, die tegelijk ontspanning is. Geslaagde cabaret-revue in Diligentia Met een zeer geslaagden avond heeft Zaterdag het cabaret-revue-en- semble, dat eenige dagen geleden in Diligentia „’s-Gravenhage lacht!” bracht, de reeks succes-voorstellingen voortgezet. Het programma is, zooals we dit gewend zijn, rijk aan afwisseling, zij het, dat het ditmaal meer aan Hol landsche tafreelen biedt. Een groot gedeelte is ingeruimd voor den hu mor. Vroolijke liedjes, grappige een- acters, geslaagde voordrachten, kort om een programma dat maakt, dat het publiek voor enkele uren zijn zor gen vergeet. Vele bekende medewer kers, zooals: Jopie Koopman, Rita Georg, Wim Sonneveld en Maxim Her man treden weer met grooten bijval op. Doch er zijn ditmaal ook een paar nieuwe krachten opgenomen, welke heel goed voldoen en zeker passen in het kader van het ensemble, n.l.Loe- kie de Koning en Gerardt Hartkamp. Zij mochten zich in een groot succes verheugen. Van het programma ver melden wij het aardige tafreel: „Een klein drama” en den grappigen eenac- ter „De liefde van een gravin”, waar in op kostelijke wijze allerlei reclame aaneensgesmeed is. Daverend is er gelachen om „Het ware gezicht” een allervermakelijkste schets waarin het geheele ensemble optreedt. Rita Georg, de vermaarde chansonnière, was weer opperbest met haar mooie liedjes. Wij noemen o.a. de uitstekend gezongen potpourri van Lehar Melo dieën. Jopie Koopman en Wim Sonne veld vormden als steeds een duo, dat goed op elkaar ingesteld is, getuige hiervan de 1' djes: „De oude grach- Groote belangstelling De mensch is vindingrijk en er is bijna geen situatie, waar hij zich niet kan aanpassen. Van 104 uur moet iedereen binnen zijn. De nekslag voor het amusementsbedrijf, zei men reeds, maar men hield daarbij geen rekening met het doorzettingsvermogen van de leiders der amusementsbedrijven. De heer A. G. van Tol organiseerde in den nacht van Zaterdag op Zondag van 104 uur een dansfeest. Het is een eigenaardige gewaarwording. Pre cies op tijd moet men binnen zijn en men mag er onder geen voorwaarde uit. Ma^r wij gelooven, dat het aantal van hen, dat er uit wilde, miniem klein is geweest, want er was gezorgd voor tal van attracties. De talrijke aanwe zigen behoefden zich geen moment te vervelen. De band van Klaas van Beeck bleek onvermoeibaar, zoodat de dansvloer voortdurend bezet was door tientallen schuifelende voeten. Bert van Dongen noodigde telken male eenige dames en heeren uit voor een wedstrijd, zooals dirigeeren, croo nen, eten van een peer, e.d. Als prijzen werden abonnementen op het Metro- pole-theater ter beschikking gesteld. Ter afwisseling van de dansmuziek voerde de kapel van Ferrie Marischka met zijn zoete melodieën de aanwezi gen naar de Hongaarsche poesta. IEDERE DUIM GRONDS PRODUC TIEF GEMAAKT, ZONDER DAT HET PUBLIEK HET BEMERKT Dezer dagen hebben wij een bezoek gebracht aan den directeur van den Haagschen Dierentuin, om hem eens te vragen hoe het thans met de voed selvoorziening der dieren en met den tuin in het algemeen staat. Tot nu toe, zoo vertelde de heer W. graaf van Bylant. hebben wij aan voedsel steeds gekregen wat er noodig is. Ook voor de toekomst heb ik voor loopig nog geen zorgen. Natuurlijk i hebben wij ons enkele dingen moeten ontzeggen, maar over het ben ik zeer tevreden. De distributie maakt namelijk een groot verschil tusschen officieel er kende tuinen, zooals die van Amster dam, Rotterdam, en hier ter stede en de particuliere dierentuinen. Voor die tuinen zal een moeilijke tijd aanbrelnen, want zij krijgen vrijwel niets toegewezen. Veel dieren heb ik niet behoeven weg te doen, zoo antwoordde de direc teur op onze desbetreffende vraag. Alleen enkele graan-etende vogels. We hebben slechts de minst belangrijke uit den tuin gehaald. Zij zijn in vrij heid gesteld en op een gunstige plaats hier en daar op ’t land neergezet. De mooiste zijn nog hier en komen geluk kig niets te kort. Bijv, de paradijseen- den, de Bali-loopeenden, de Australi sche bergeenden, de Cascoroba-zwaan, de rotbekboomeenden en vele andere fraai-gevederde vogels. Wat het voedsel voor de andere dieren betreft, in het tekort daaraan hebben we zelf voorzien. Op verschei dene plaatsen in den tuin, waar het publiek *t niet ziet, hebben we hooi gewonnen en dit opgeslagen. Deze voorraad wordt nu, iederen dag in kleine porties opgevoerd. De dieren zijn er gek op. Ook hebben we een grooten steun aan het z.g. „retourbrood”, dat van de filia len naar de broodfabrieken terugkomt, en zeer oud is. Het is niet meer voor menschelijke consumptie geschikt, doch onze dieren eten het graag. ten” en „Een klein orgelliedje”. Dit maal bracht Maxim Herman een se rie parodieë-» ri filmsterren, welke er, gezien het uitbundige succes, mochten wezen. Natuurlijk ontbraken de gespeelde grappen ditmaal ook niet. Apart vermelden wij het excen trieke danspaar: Brooks en Rosfield” met hun komieke dansfantasieën. De cabaret-revue ’s-Gravenhage lacht!” heeft haar naam alle eer aangedaan. is inderdaad zeer veel gelachen. Na de in de zaak van den baby gehouden enquête is Zaterdagmiddag door de procureurs van partijen voor het Gerechtshof weder gepleit. Mr. ir. Smalhout, procureur van de familie van der W. voerde het eerst het woord. De enquête heeft in zooverre op heldering gebracht aldus pleiter dat redelijkerwijs moet worden aan genomen, dat de beide gevonden kin derlijkjes van zaal 9 afkomstig zijn. Dit sluit echter allërminst in, dat nu ook boven iederen redelijken twijfel verheven is, dat één der lijkjes dat van het kindje van der W. is. Veel wat verklaard is in de enquête is niet ter zake dienende. PI. moest toe geven, dat mevr, van der W. meer in aanmerking is gekomen om den verkeerden baby te hebben meege nomen. Toch pleiten nog zeer sterke argumenten vóór mevr, van der W. PI. bracht deze nogmaals naar voren. In ieder geval achtte hij het onmo gelijk, dat het betwiste kindje dat van S. kan zijn. Hiertegen is niets in te brengen. Zoolang niet op één of andere manier vast staat, dat het het kindje S. in den kelder van per ceel 6a gekomen is, kan de betwiste baby ondanks alles wat verklaard is, niet het kindje S. zijn. Het betoog kan men slechts slui tend maken, door de objectieve ken merken van het kindje van der W. als niet bestaande aan te nemen, zoo als ook de president gedaan heeft. Het is echter uitgesloten, dat men hier te doen heeft met fantasie van de familie van der W. Men kan ook niet zeggen, dat de familieleden el kander hun verklaringen hebben ge suggereerd. Die verklaringen vinden daarvoor te veel steun in verklarin gen van andere getuigen, die niet gesuggereerd konden worden. Er moet dus ook rechtvaardige twijfel bestaan, dat de betwiste baby inder daad het kindje S. is. De baby is nu inmiddels bijna 5 maanden oud ge worden en een deskundig onderzoek moet thans resultaat kunnen opleve ren, te meer, daar, sterke familie gelijkenis met het echtpaar van der W. aanwezig is. Erfelijkheidsonderzoek PI. verzocht het hof een comparitie van partijen met het kindje en alsnog 'en erfelijkheidsonderzoek te doen instellen. De familie van der W. ducht zulk een onderzoek niet en, indien de familie S. gelijk heeft, verschaft het haar ook de grootst mogelijke zekerheid, dat zij inderdaad haar eigen kind opvoedt. Mr. van Oven, procureur van partij S., zeide met voldoening gehoord te hebben, dat mr. Smalhout pl. ge slaagd acht in het hem opgelegde bewijs. Het betoog van mr. Smalhout mist echter samenhang. Pl. meent, dat niet vol te houden is, dat de baby het kind van van der W. is. Dan is van der W. dus geen belang hebbende meer. De plaats, waar het lijkje gevonden is, leidt alleen reeds tot de conclusie, dat dit was van het kindje van der W. Er waren vier jongens op zaal 9. Twee daarvan zijn overleden en de andere twee zijn her kend. Het kan dus niet anders of één der lijkjes was van het kindje van der W., daar mevr, van der W. op zaal 9 lag. De eenige vraag, welke nu nog aan de orde is: kan het be twiste kind van een ander zijn dan van de familie S.? is naar pl. meent, reeds afdoende beantwoord. Er is geen sprake van, dat eenig ander dit kind opeischt. De moeders van zoons zijn allen als getuigen gehoord. Pl. had er geen bezwaar tegen, dat de familie S, jnet het kind voor het hof verschijnt, als dat gewenscht wordt geoordeeld. Tegen een erfelijkheids onderzoek op zichzelf heeft pl. even min bezwaar. Het is echter kostbaar en pl. betwijfelt of er resultaat van te verwachten is. Men had ook van het bloedonderzoek veel verwacht, maar dat heeft ook niets opgeleverd. Het hof zal arrest wijzen op September. Vorige week is voor de kustvisscherij niet gunstig geweest, daar wegens de on gunstige weersomstandigheden verschil lende kustvisschers niet naar zee zijn vertrokken. Vrijdag en Zaterdag was het aantal kustvisschers, dat aan de markt was, wel zeer gering. De motorlogger Sch 69, D. Pronk, van de reederij J. J. van der Toorn, was vorige week tweemaal aan de markt en besom- de in totaal 584.60. De motorkotters be- somden in 37 reizen 4265, terwijl 138 schokkers tezamen ƒ5755 besomden. In totaal werd voor een bedrag van 10.600 aan uit zee aangevoerde visch over den afslag verkocht. De T.X. 29, W. Drijver, maakte hoogste weekbesomming met f511. De aanvoeten van visch uit Denemar ken waren in de afgeloopen week hooger dan de daaraan voorafgaande week. Voor al versche haring was er vrij veel aan de markt. De prijzen voor deze versche haring waren 10 en hooger per Deen- sche kist. mevr, de weduwe het archief nu wijlen den heer ror. J. A. H. baron van Zuylen van Nije- velt, in leven wonende te Doorn, een verzameling stukken van 18de eeuwsch Haagsch porceleinvan mej. E. Ahn, te ’s-Gravenhage, een olieverfstudie van een boerin van W. de Zwartvan den heer A. Boer, te s-Gravenhage, een schets blad (teekening) van J. Marlsvan den heer mr. W. D Caudrie, te ’s-Graven hage, een verzameling spotprenten van Joh. Braakensiek; van den heer J. F Ankersmit, te Am sterdam, een verzameling lithografische portretten van Jan Veth en lithografi sche bijlagen van „De Kroniek" (Bauer, Molkenboer, Van Konijnenburg enz.) van den heer K. Heynsius, te Amster dam, een verzameling houtsneden van hedendaagsche kunstenaarsvan den heer Jos. H Gosschalk te s-Graven hage, grafisch werk van J. Cohen Gos schalk van N.N., te ’s-Gravenhage, een olieverfschilderij „Voor de toilettafel” van Isaac Israëlsvan den heer H. Land man, te ’s-Gravenhage, een Saradiya-vina uit Kashmir en een Toba uit de Batak- landenvan den heer Werner Abernau, te ’s-Gravenhage, een Marimba uit de streek der Victoria-watervallen van mevr, de weduwe B Verhallen, te ’s-Gravenhage, het muziekarchief van wijlen haar echtgenoot (manuscripten, partituren en andere werken over mu ziek); van den heer mr. A. J. Leliveld, te Woerden, een tafelpiano uit het begin der 19de eeuw van J. Broad wood te Lon den van den heer C. Th. Pauwels (fa. Van Eek), te ’s-Gravenhage, een verza meling door de firma Van Eek uitge geven Hollandsche composities, alsmede een aantal oude muziekuitgaven. Op voordracht van den directeur van den dienst voor Kunsten en Wetenschap pen, stellen B. en W den Gemeenteraad voor, twee legaten en eenige schenkin gen ender bijzondere dankbetuiging te aanvaarden ten behoeve van de gemeen telijke kunstverzamelingen, n.l het door wijlen Mgr. F. J. H. Evers, in leven wonende te ’s-Gravenhage, aan de Gemeente gemaakte legaat, bestaande uiteen wintergezicht van Du Chattel een allegorische voorstelling van J. Sandrarteen aantal stukken Haagsch en Loosdrechts porceleineen vleugel- glaseen tweetal terrines Straatsburgsch aardewerk het door wijlen den heer mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nijevelt, in leven wonende te Doom, aan de Gemeente ge maakte legaat, bestaande uit een Haagsch porceleinen eetservies; van de kinderen van wijlen jkvr. H. E. de Stuers, weduwe van den heer D. Hannema, te ’s-Gravenhage. te harer na gedachtenis, een betimmering en meubi- leering van een vertrek (1901), ontwor pen en uitgevoerd door Arts and Crafts te ’s-Gravenhage, met batiks van mevr. Wegerif-Gravesteynvan mevr. J. E. Byvanck-Hintzen, te Oegstgeest, een in gelegde en gebeeldhouwde tafel, ontwor pen door C. Lion Cachet; van den heer A. Meltzer, te ’s-Graven hage. verschillende vazen, schalen en borden van porcelein en aardewerk en eenige stukken glaswerk, alle uit het be gin van de 20ste eeuw, Nederlandsch, Engelsch, Oostenrijksch, enz.van wij len den heer mr. E. Polak, te Rotterdam, een gedreven koperen theestel 1900), Amstelhoek. van de erven van mevr. J. F. Hoynck van Papendrecht, te ’s-Gravenhage, een aantal schetsboeken en schetsbladen van J Hoynck van Papendrechtvan mevr. M. Cohen Tervaert-lsraëls. te Schevenin gen, een aantal lithografieën van Isaac Israëlsvan mevr. H. Nijhoff-Selldorff, te New York, een portret van een jonge vrouw van A. Liszt, Weenen 1910) van N.N., te ‘s-Gravenhage, een marme ren vrouwenbuste van Chr. Hassoldt van de N.V. Amsterdamsche Superfos- faatfabriek, te Utrecht, twee auqarellen van Jan Boon, „Pantoffelbloem” en „Ci neraria” van de Vereeniging tot Bevor dering van de Grafische Kunst, te ’s-Gravenhage. een ets van J. M Pran- ge, „Boomstronk”van den Nederland schen Ex Libris-Kring, te ’s-Gravenhage, een aantal exemplaren gelegenheidsgra- fieken en ex-libris van den heer Lodewijk Schelfhout, een cubistische ets van zijn hand naar „de Jager” van Le Fauconniervan den heer en mevr. Le Nobel-ten Bruggen- cate, te Scheveningen, een zijden kleed en kant, vroeg 19de eeuwscti van den heer A. C. baron van Heerdt, te ’s-Gravenhage, een zijden trouwjapon 1890), een waaier en een parasol 1850) van den heer K. W. Bachstitz, te ’s-Gravenhage, een Grieksch terra cotta vrouwenfiguur 400 v. Chr.) van mej. J. Auwerda, te ’s-Gravenhage, een zilveren doos-penning, betrekking heb bend op de Salzburger emigranten van den heer jhr. F. L. K. Coenen van ’s-Gravesloot. te Scheveningen, een fau teuil (Lod. XIV) van den heer A. Schoenlicht, te ’s-Gravenhage, een por celeinen vaasje op voet, versierd met een visch in koperrood (Mingperiode) van den heer C Donk, te ’s-Gravenhage, twee Balineesche beelden van tufsteen van nu wijlen den heer B Verhallen, te ’s-Gravenhage, een guitaar van J. Thi- bouville-Lamy (19de eeuw) van mevr. H. G. C. Dénis, te ’s-Gravenhage, een dwarsfluit met zilveren kleppen en ban den van mevr. W. van HooffrGualthé- rie van Wezel, te Bussum, een Poolsch en een Zwitsersch fluitje van de erven van Richard Hol, te Utrecht, Richard Holvan r" Onder veel belangstelling heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van ir. F. van der Goot, oud- hoofdingenieur en hoofd van het bedrijf der Telegrafie in Ned.-Indië, overleden alhier. Aanwezig waren de heeren J. G. van Kuyk, oud-hoofdingenieur der P.T.T. in Ned.-Indië; J J. Roeloffs Valk, oud-hoofd van den dienst der Zoutregie in Ned.- Indië; gep. generaal-majoor der genie F. Dekker; E. van Wessem, Arnhem, ouo hoofdingenieur der P.T.T. in Ned.-Indië; mr. F. A. Janssen van Raay, hoofdinge nieur der Telegrafie alhier; dr. D. H. van der Goot, oud-chirurg aan het Dia conessenhuis Bronovo alhier; E. W. Geer- lings, Zeist, oud-hoofdingenieur der P T. T. in Ned.-Indië; M. L. Bleuland van Oordt, oud-hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen alhier; ir. R. de Kat, oud- directeur der gouvernementsbedrijven in Ned.-Indië; J. Grandwijk; ir. IJ. C. W. Herweyer, Heemstede; jhr. W. P de Koek jr., firmant der fa. de Koek en Co. al hier; E. G. de Wijs, oud-hoofdintendant der zeemacht alhier; A. Vrolijk, oud- hoofdambtenaar der P.T.T. in Ned.-In- dië; ir. P. J. van Poelvoorde; G. C. Holtzappel, hoofdingenieur der Telegra fie en Telefonie alhier, e.a. Gesproken heeft generaal-majoor F. Dekker, die zeide een enkel woord te willen zeggen niet om een opsomming te geven van de verdiensten van den over ledene in diens verschillende betrekkin gen. Spr. wilde echter een woord spre ken tot den ouden vriend, dien hij nu heeft verloren. Spr. had den ontslapene gekend als jongen op de schoolbanken, daarna op de H.B.S. en vervolgens op de hoogeschool. Daarna hadden zij elkan der een tijd uit het oog verloren, maar later werd het contact hervat en moch- téh zij elkander weder geregeld ontmoe ten. Vele gezellige uren mocht spr. met hem doorbrengen, want de overledene had zoo veel van de wereld gezien en kon goed vertellen. Spr. heeft veel in hem verloren; zijn leven is welbesteed geweest. De organist speelde het Adagio uit de het van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13