Jollenkampioenschappen nog niet beslist SPORT ZEILEN Landsman favoriet in de 12-voets jollen HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 VIERDE BLAD, PAGINA 2 AMAZONE G. WINT DE HEAT DE COURSES OP DUINDIGT DE TWEEDE DAG NEDERLANDSCHE KORFBALBOND De tweede dag GELDERLAND. DUITSCHE OVERWINNING Lanzi Duel Borgerhoff Mulder-Biër in de Olympiajol|en KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND HAAGSCHE SUCCESSEN TE ROTTERDAM BEDRIJFSTOURNOOI VAN DEN H.V.B. Italië te Turijn met 94J831 punt geslagen VAN LANSCHOT TWENTSCH KAMPIOEN LANZI WEER IN BESTEN VORM De gespeelde wedstrijden KAMPIOENSCHAP 10 x 100 METER GING NIET DOOR ONZE STADGENOOTEN WINNEN VIJF EERSTE PRIJZEN ATHLETIEK PAARDEN. ZWEMMEN der kwartier werd KORFBAL door "NOORD-HOLLAND VOETBAL Eerste klasse. Tweede klasse. A: 36.80 B: De uitslagen ZUID-HOLLAND Tweede klasse. J. 3. 1—9 Ons HuisO.S.C.R. B: (A.V. ’23 Eerste klasse. sec. 1. A.V. ’23 43.3 OVERIJSEL. Eerste klasse. HET NOORDEN. Eerste klasse. GOLF DAMMEN. D.E.V. KLOPT UNITAS MET 14—S. SCHAKEN. een (Foto-archief) Het drafnummer lange afstand voor: Kozir B. Alcala is winner van den ren. In de junior-kampioenschappen Zuid-Holland Matige prestaties, door slechte weersomstandigheden HellasVada Z.K.C.—Wilskracht E.K.C.A.Steeds Hooger Oranje ZwartRigtersbL ’t Oversch.D.O.S NaasZwart Wit H.K.C.Groen Zwart NicHermes Rood ZwartW.W.M.D. Landsman morgenuren 3— 2 11— 1 6— 2 6—3 3— 6 5— 6 7— 4 4— 1 5— 5 3— 5 1— 4 3—13 2— 7 2— 3 10— 2 6— 5 en Bongen hetzelfde deden bij het kogelstooten met worpen van resp. 16.60 en 15.21 m. Op de 400 meter horden en op de 5000 meter boden de Italianen meer tegen stand; hier slaagden zij er tenminste in de tweede plaats te bezetten, al konden zij tegen de winnaars niet op. Eitel liep de 5000 meter in 14 min. 51,2 sec., Mayr deed over de 400 meter horden 54,3 sec. D.T.V,Olympia SamosD.D.V. VogelRohda ExcelsiorBilthoven Sport V.A’dam Zuid HerculesArchipel SIMULTAANSEANCE VAN DRS. KOK UITGESTELD. De vastgestelde simultaan-wedstrijd van drs. J. Th. Kok voor de schaakvereeniging „De Haagsche Toren”, op morgen Dins dagavond in ,.De Groot Hertogin”, is uit- gesteld. Drs. Kok heeft zich bereid ver klaard op Zaterdag 28 September des avonds om 6 uur eveneens in De Groot- Hertogin deze uitgestelde ontmoeting te spelen. Zij, die deze ontmoeting mede wil len spelen, kunnen zich melden aan het secretariaat Laurierstraat 6. Duitschland heeft op den eersten das van den landenwedstrijd tegen Italië te i Turijn reeds een grooten voorsprong ge- nomen Deze had nog grooter kunnen zijn, in dien Harbig van de partij geweest was. Nu had Lanzi geen moeite de 800 meter te winnen; zijn tijd van 1 mip. 50 sec. duidde er overigens op dat hij in zeer werpen. Zij kwam op 33 56 m. er zou met deze verrichting niet verder dan de 3e plaats zijn gekomen. De belangrijkste resultaten luiden Dames 100 m.1. Fanny Blankers-Koen (Sa gitta) 12.4 sec. 2. Alie de Vries (A.D.A.) 12.5 sec. 3. Liesje Koning (Sagitta) 12.6 sec. 200 m.1. Alie de Vries 26.8 sec. 2. Lien Dammers (Zeeburg) 27.4 sec.3. Marie Kunne (Sagitta) 28 sec. De geweldige regenbui, die zich tegen den aanvang der courses op Duindigt ont lastte, schrikte uiteraard een deel van da bezoekers af. Toch was het publiek in vol. doende getale aanwezig, dat met belang stelling de courses op de zeer zware taan volgde. Mooie tijden konden uiteraard op zulk een baan niet worden verwacht. Hier volgen de resultaten: Madeleineprijs. AanmoedigingsdraveriJ 4e klasse over 1700 m. Prijzen 100, /20, 15, 10, /5. Nadat Betsie O .even heeft geleid, gaat David O. spoedig aan het hoofd, terwijl Betsie O. fout op fout maakt. Van de overigen volgt Doctor Scott aan vankelijk het best. Het blijkt alras, dat David O. voor geen enkel paard te berei. ken is en de roodschimmel wint met ge mak. Uit het veld is Aïda snel naar voren gekomen en zij bemachtigt het tweede geld: 1. David O., 1720 m„ eig. C. Olst- hoorn (J. de Vlieger): 2. Aïda, 1700 m.» eig. R. Laarman (eig.); 3. Evelyn Hano- ver 1700 m., eig. M. van Renswoud (L. Ensing); 4. Borlena Scott, 1720 m„ eig, P. v. d. Goot (eig.); 5. Corella, 1720 m., eig. J. van Buytene (eig.); n.g. Doctor I Scott 1700; Douglas 1700; Bon Esprit 1760, Amalia 1740. Gediskwalificeerd Betsie O. wegens te veel galoppeeren (5e aankomen de). Tijden: 2 min. 49.2 sec. (1:38; 2 min.. I 52 sec.; 2 min. 53.8 sec.; 2 min. 53.8 secj 2 min. 56.2 sec. Mignonprijs. Pr ij zendraverij 2e en 3e kl, over 2060 m. Prijzen 150, 30, 25, f20. Toen de paarden langs de tribune kwamen leidde Y. Zelda Peter vóór Zoon van Da vid Guy, Zampa van N.Z., Casindra en de anderen. Aan de overzijde kwam Zam- I pa snel aan het hoofd, maar vóórdat da bocht bereikt was, was Casindra leider geworden. In de rechte lijn kwam Zampa terug en dit sterke paard bereikte Casin dra, passeerde en won met gemak. 1. Zampa van N.Z., 2120 m., eig. J. Wit. teveen (eig.); 2. Casindra, 2100 m„ eig, G Poppen (Nottelman); 3. Zoon van Da vid Guy, 2100 m., eig. stal Hollandia (Geersen); 4. Y. Zelda Peter, 2060 m., eig. G. v. d. Oord (S. v. d. Oord); gediskwali- I ficeerd: Baronesse Hollo 2100 (te veel ga loppeeren en onregelmatig draven) en Al- phart 2060 (pacegang). Tijden: 3 min. 11 sec. (1:30.1); 3 min. 12.6 sec., 3 min. 17 sec., 3 min. 24.2 sec. Lotusprijs. Ren op de vlakke baan over 1700 m. te rijden door officieren, heerrij- ders en jockey’s. Officieren en heerrijders 3 k.g. ontheffing. Prijzen f 150, 30, 25, 20, 15: Na een vlotten start leidde Al- cala vóór Ponton, Janicule en de anderen. Aan de overzijde verbeterde Ellesmere de positie, maar de koppaarden kon de mer- I rie niet bereiken. In de rechte lijn was de strijd mooi tusschen Alcala en Ponton, met Janicule als gevaarlijke derde. Deze wist zelfs Ponton van de tweede plaats te verdringen en achter Alcala te eindigen. 1. Alcala, 70 k.g., eig. Stal Groenendaal (Riem); 2. Janicule, 74 k.g., eig. F. J. Frowein (Mulder); 3. Ponton, 68 k.g., eig. S. graaf van Limburg Stirum (G. v. Ype- ren); 4. Petite Artiste, 65 k.g., eig. P. van Weelden (J. v. Yperen); 5. Ellesmere, 65 k.g., eig. O. Kluin (Kuiper). Gewonnen met. IJ lengte. Tijd: 2 min. 2.6 sec. Mimosaprijs. Handicapdraverij le klasse over 2700 m. Prijzen 150, f 30, ƒ25, /20. Y.Y. en Senator Boga starten aan het hoofd in deze draverij die door den regen moeilijk te volgen is. Bij de tribune heeft Kozir B reeds een flinken voorsprong op de anderen, van welke Xaverius en Sena tor Boga worden ingehouden. Terwijl Se nator Norris aanvankelijk Kozir B. het dichtst volgt, neemt Job aan de overzijde de tweede plaats in achter den stalge- noot. Bij het ingaan der rechte lijn weet Y.Y. nog Senator Norris van de derde plaats te verdringen om achter Kozir B. en Job te eindigen: 1. Kozir B., 2780 m„ eig. G. v. d. Els hout (in ’t Veen); 2. Job, 2780 m., eig. G. v. d. Elshout (v. d. Berg); 3. Y.Y., 2700 m., eig. P. Batker (Ockhorst); 4. Se nator Norris, 2740 m., eig. L. van Harlin gen (Bosveld); ingebonden: Xaverius 2720 en Senator Boga 2720. Tijden: 4 min. 16.6 sec. (1: 32.3); 4 min. 16.8 sec., 4 min. 17 sec., 4 min. 24.8 sec. Minervaprijs. Heatprijzendraverij over 1760 m.; 3e en 4e klasse. Prijzen /300, 30, 20. le heat: Dutch Hanover neemt de leiding, maar Bobichon verdringt den ruin spoedig en wijst den weg aan Dutch Hanover, Diana Norton en de overigen. Aan de overzijde zien wij Borlena Scott bij de voorste paarden, evenals Akron B. In de rechte lijn wordt Bobichon niet be reikt, maar weet Donum Vita vóór Dntch Hanover op de tweede plaats te eindigen. 1. Bobichon 1760 m., eig. G. Venneman (eigenaar) vóór Donum Vita, 1780, Dutch Hanover 1760, Diana Norton 1780, Borlena Scott 1740, Amazone G. 1800, Akron B. 1820, Alphart 1780, Caid 1780 en Y. Zelda Peter 1800 (de laatste gedistanceerd). Ge- diskwalificeerd: Caesar S. wegens te veel galoppeeren. Tijd 2 min. 49 sec. (1: 36). 2e heat: In deze heat heeft Bobichon weer lang geleid, doch de ruin moest, na een beste course, het veld ruimen voor Diana Norton, die hem in de rechte lijn bereikte. Op de derde plaats eindigde de snel spurtende Amazone G., die de overi gen ver achter zich liet. 1. Diana Norton, 1780 m., eig. Stal Hol landia (Geersen); vóór Bobichon, Amazon® G., Borlena Scott, Caid, Donum Vita, Al phart, Akron B. en Dutch Hanover. De laatste vijf werden gedistanceerd. Tijd: 2 min. 43.6 sec. (1:31.9). 3e heat. Bobichon, die kort na den start, een groote fout maakte, herstelde zich en liep aan de overzijde zeer snel aan het hoofd. Er scheen geen andere winner te kunnen zijn, maar in de rechte lijn vloog Amazone G. als het ware naar voren. Bobichon werd bereikt en gepasseerd en Amazone G. klassificeerde zich als winner der 3e heat. 1. Amazone G., 1800 m„ eig. G. Poppen (Nottelman), gevolgd door: Bobichon, Bor lena Scott en Diana Norton (gedistan ceerd). Tijd: 2 min. 49.8 sec. (1:34.3). 4e heat. In deze heat, die de beslissing zou brengen startten dus slechts Amazone G. en Bobichon, De laatste kon de leiding behouden tot ver in de rechte lijn. Toen moest hij eervol zwichten voor Amazon® G., die definitief winster werd. 1. Amazone G., 1800 m., eig. G. Poppen (Nottelman); 2. Bobichon, 1760 m., eig. G. Venneman (eig.); tijden: 2 min. 48.4 sec. (1: 33.5), 2 min. 48.8 sec. In „Passe-Partout" had Zondagochtend een ontmoeting plaats tusschen D.E.V. en de damclub Unitas, welke voor de gast- heeren een flinke overwinning opleverde. De uitslag was: D.E.V.Unitas: P. J. Verruijt—J. W. Hofland 2—0; J. G. Schop- huisS. Zandstra 20: B. Grouwstra—D. van Leeuwen 20; D. PetersM. Hopman 0—2; A. van Poelgeest—A. Chattelain 2—0 P .HoutschiltC. Eerhardt 11; G. de JongJ. Worms 20; H. Post—J. Teeu- wisse 20; J. J. HartmanH. Eerhardt 02; A. C. van WoerkensC. W. A. v. d. Eijkel 11; J. PolakD. G. Almoes 0—2. Totaal 148. Zondag zal in hetzelfde speellokaal een revanche-wedstrijd gespeeld worden. Voor de competitie van den N.K.B. zijn gisteren de volgende wedstrijden gespeeld: viertal goede sprintsters, die zeker in staat mogen worden geacht, het natio nale record 4 x 100 meter estafette, dat op 48 4 sec staat, te verbeteren, mits be hoorlijk geoefend wordt in de wissel- techniek. Willy Albers van Sagitta stootte den kogel 10.95 meter. Var. de zes pogingen goeden vorm was. Brandscheit kwam zij vijf keer boven de 10 meter, i tweede in 1 min. 52.5 sec. Een verrassing levéTde de 4 x 100 me ter estafette op. De verwachting was, dat Duitschland dit nummer zeker zou win nen; de eerste drie loopers van de gemiddelde 10.60 m., met als versten af- hun tegenstanders voldoende bij te hou- Geslaagd tournooi te Hengelo In verband met het niet doorgaan van de verschillende nationale kampioenschap pen heeft de Twentsche Golfclub de goede gedachte gehad op haar baan een „open” clubkampioenscnap te organiseeren, waar aan ook spelers uit andere clubs konden deelnemen. Uit het Westen en Zuiden wa. ren de sterkste spelers naar Driene ge trokken om elkaar den Twentschen titel te betwisten, welke tenslotte in handen van W. van Lanschot is gekomen in een finale tegen H. Boissevain. De uitslagen der halve eindstrijden wa ren: W. van Lanschot (de Dommel) wint met 5 en 4 van H. W. Jordaan (Twentsche G. C.); H. Boissevain (Rosendaelsche G.C.) wint met 3 en 2 van jhr. mr. A. Calkoen van Limmen (U.G.C. de Pan). Finale: van Lanschot wint met 5 en 4 van Boissevain. Discuswerpen1.’ Ans Niesink m. 2. Stien van Leeuwen 3i.28 m. Hoogspringen1. Nel van Balen Blan ken 1.50 meter. 4 x 100 meter1. Sagitta 52 sec. 2. Zeeburg 52.2 sec. H e e r e n Vèrspringen1. Houtman 6.81 m. 5000 m.1. De Bruyn (A.A.C.) 16 min. 27.4 sec. 2. Bakker (A.A.C.) 16 min. 34.7 sec. 4 x 100 m. estafette sec. 2. Haarlem 44.7 sec. 4 x 400 m. 1. A.V. ’23 3 min. 42.4 sec. 2. A.A.C. 3 min. 42.6 sec. Hoogspringen: 1. Houtman 1.80 m. 2. Wolvetang (A.A.C.) 1.75 m. Discuswerpen1. de Graaf (Zaanland) 40.56 m. 2. Oreel (A.P.G.S.) 35.79 m. Speerwerpen1. van Kalken (A.V. ’23) 49.57 m. 10 x 100 meter estafette1. A.V. ’23 1 min. 51.3 sec. 2. A.A.C. 1 min. 52.6 sec. 400 m.1. Blok (Olympia) 52 sec.2. Peereboom (A.A.C.) 52.9 sec. 200 m1. van Beveren (A.V. ’23) 22.6 sec. 2. Schroeder (Haarlem) 23.2 sec. Kogelstooten1. Oreel 13.29 m. 2. De Graaf 12.76 m. 1500 m.1. Koopman (Haarlem) 4 min. 24.5 sec. 800 m.1. van Gog (Haarlem) en El- singer (A.V. ’23) beiden 2 min. 3.8 sec. 3. Hermans (Haarlem) 2 min. 6.8 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Verkes (Haar lem) 3.45 m. 100 m.1. Heyn (A.V. ’23) 11.1 sec. 2. Schaap (Haarlem) 11.1 sec. 3. Hout man (A.V. ’23) 11.2 sec. 4. Zwaan (A. A.C.). FEESTELIJKE OVERDRACHT LAAKKWARTIER-CANTINE Onder groote belangstelling heeft gis termorgen om 10 uur de overdracht plaats gehad van de zeer fraaie betimme ring van de Laakkwartier-cantine ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van de rood-zwart geblokten. Het is een prach tig stuk werk en Jan Breda, de ontwer per, heeft alle eer van zijn werk, zoo mede de heer H. J. Hierck, die voor de electrische geleiding heeft gezorgd. De heer W. M. J. v. d. Stok heeft met een geestige speech (als voorzitter van de Supportersclub) de overdracht tot een feit gemaakt, dank brengende aan de vele getrouwe supporters, die, ondanks de zeer moeilijke tijdsomstandigheden, het vereischte kapitaal bijeen wisten te brengen, zooveel, dat bij de benoodigde f 800 het bestuur slechts voor een ge deelte behoefde bij te springen. Voorzit ter J. v. d. Klaauw stelde toen de be zoekers in de gelegenheid het prachtige geschenk in oogenschouw te nemen en bracht warme hulde en dank aan de hee- ren v. d. Stok, J. Jelders sr., C. Kon, B. v. d. Berg, J. Groen, E. Voorhof en B. Krassenburg. Er waren bloemen van de supportersclub en van de heeren Hierck, Zuyderwijk, Mulder en Waterberg. Blijk van hun belangstelling gaven nog de heer H. de Hartog, voorzitter Ooievaars, en de bestuursleden van den N.V.B. (on- derafdeeling ’s-Gravenhage) H. J. Hierck en G. H. v. d. Moolen. sr. Laatstgenoem de sprak nog eenige sympathieke woor den aan het adres van de spelers van de Janssoniusstraat. G.Z.B. 2 verovert den eersten prijs Uit het ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat in de finale derde groep van het Bedrijfstournooi H.V.B. V.D.V. 2 tegen G.Z.B. 2 is uitgpkomen met spe lers, die niet gerechtigd waren voor dit elftal te spelen Mitsdien is de wedstrijd, welke door V.D.V. door strafschoppen werd gewon nen, thans met 50 verloren verklaard en legde G.Z.B. beslag op den eersten prijs en V.D.V. verwierf den tweeden prijs. Het had er gisteren aanvankelijk allen schijn van, dat op den tweeden dag van de kampioenschapswedstrijden in de 12- voets- en Olympiajollenklassen een beslis sing zou worden verkregen. Het weer was aanmerkelijk beter dan Zaterdagalthans zoo leek het in de morgenuren. Geen zuchtje bewoog de watervlakte, welke op den eersten dag zoo fel-onstuimig was geweest, dat ettelijke deelnemers den strijd tegen de elementen moesten opgeven, maar de wedstrijden waren nog geen half uur aan den gang of het aspect veranderde totaal. Er kwam een stijve bries opzetten, welke van het Zui den omliep via het Westen naar het Noordwesten, maar helaas ging dat ge paard met hevige regenbuien, welke de zeilers voorzoover zij niet voorzien waren van oliegoed, in een oogenblik door weekten. In de 12-voetsjollenklasse waren Schaap en. Landsman bij het vallen van het start schot reeds over de lijn, zoodat zij wer den teruggeroepen, waardoor van ’t Oever, Rini Kagchelland en Daniels weinig moeite hadden om zich aan het hoofd van het veld te stellen, maar toen de wind ging doorzetten, wist Kagchelland zich al spoedig tot de eerste plaats op te werken, waar hij zich geruimen tijd hand haafde. Op het laatste kruisrak naar de finish ontspon zich evenwel een heftig duel tusschen hem en van ’t Oever, waar van Landsman volgens het aloude spreek woord van de twee vechtende honden dankbaar profiteerde door met het been, in casu de eer?te plaats te gaan strijlftn. Van ’t Oever wist zich als tweede te klas- seeren, terwijl na hem Kagchelland, Da- In de tweede race was van ’t Oever te vlug weg, hetgeen hem overigens niet be lette om zich geleidelijk weer naar voren te werken en evenals in de beide vorige wedstrijden als no. 2 door de lijn van aankomst te gaan. Landsman herhaalde zijn zege van de morgenuren en ging daardoor met twee overwinningen als fa voriet de derde race in. De winnaar van Zaterdag, Daniels, bracht het niet verder dan de derde plaats nog voor Kagchel land, terwijl Schaap onderweg den strijd staakte. De derde wedstrijd zou derhalve de be slissing kunnen brengen, maar het kwam geheel anders uit, daar ditmaal de eerste plaats bezet werd door den Sneeker zei ler Schaap, die er tot dusverre weinig of niets van terecht had gebracht, terwijl Landsman genoegen moest nemen met de tweede plaats. Daniels werd derde, ter wijl Kagchelland en van 't Oever op den terugweg op het Zweiland door de elementen dusdanig in het nauw werden gebracht, dat zij van verderen strijd af zagen. prima klank in den bond gehad, zoodat wij de zekerheid hebben, dat door deze fusie een zeer krachtig geheel zal wor den gevormd. De naam van de vereeni- ging blijft B.T.C., terwijl de clubkleuren eveneens die van B.T.C. zullen blijven (wit-zwart). De heeren Planye, Nieboer en van Zwol zijn in het bestuur opgeno- •men. In de Olympiajollenklasse begon Bor gerhoff Mulder zooals hij Zaterdag ge ëindigd was met een overwinning, welke hij vrijwel van start af aan behaalde. De plotseling opstekende wind bezorgde hem bovendien het voordeel, dat hij slechts een half rak behoefte te kruisen, terwijl het overige veld het geheele rak tegen den wind moest optornen, zoodat hij onbe dreigd won met eenige minuten voor sprong op Simon de Wit. De verdere volgorde van aankomst wasEvers, Bier, Daan Kagchelland, E. H. van den Berg, J. R. van den Berg en Bollemeyer. Re- court was na een aanvaring gedwongen den strijd op te. geven, terwijl Soutenbeek te laat aan den start verscheen. Toen de schepen voor de tweede maal startten, trok Recourt er onmiddellijk met een vaartje tusschen uit, maar de ver anderlijke wind speelde ook hem parten. Toen de bries plotseling afvlakte, moest hij lijdelijk toezien, dat eerst Jan Bier en daarna ook Borgerhoff Mulder hem voorbijgingen. In de onderlinge positie van dit leidende drietal kwam verder geen wijziging, terwijl daarna in de volgorde binnenkwamen Daan Kagchelland, Evers, Bollemeyer, J. R. van den Berg, E. H. van den Berg en S. de Wit. Stoutenbeek gaf ditmaal den strijd op en Kagchelland werd na een protest van Borgerhoff Mul der wegens het onvoldoende ruimte geven bij de eerste boei op het Zweiland uitge sloten. De derde wedstrijd zette in met een flinken bries, welke de kansen van Bor gerhoff Mulder deed stijgen. Maar het zou ook hier anders verloopen. Jan Bier slaagde erin na een keurig gezeilde race als no. 1 door de finish te gaan, waar door hij gelijke kansen voor het kam pioenschap heeft verkregen als de reeds als titelhouder gedoodverfde Borgerhoff Mulder. De finish werd ditmaal in de on derstaande volgorde bereiktBier, Bolle meyer, E. H. van den Berg, D. Kagchel land, Borgerhoff Mulder, S. de Wit, Re court, J. R. van den Berg en Stoutenbeek. Evers bracht deze race niet ten einde. Teneinde alle deelnemers in staat te stellen voor het invallen der duisternis hun woonsteden te bereiken en ongetwij feld mede in verband met de ongunstige weersomstandigheden waarin zij geduren de een groot deel van den dag hadden moeten zeilen, besloot het wedstrijdcomité hierna de verdere races uit te stellen tot a.s. Zaterdag en, mocht dit noodig zijn, tot Zondag. Met storm en regen en donderslag be gon Zaterdag het jaarlijksche zeiltournooi om de nationale jollenkampioenschappen! Dreunend rolde de Westenwind over den Kagerplas, die hërhaaldelijk in een waas van regen gehuld werd en brééd-uit gut sten de beschuimde golven over lager wal, waar meer dan één deelnemer werd mee gesleurd in het rietBuitengewoon vlagerig was het daarbij, zoodat de wind soms tot normaal ineenschrompelde om binnen enkele oogenblikken weer tot stormkracht op te steken en de zeilers in de grootste moeilijkheden te brengen. De eerste start om drie uur die 12-voets-standaardj oliën, werd een mis lukking, niet door het weer, maar door slordigheid der deelnemers, van wie er niet minder dan vier (van de vijfte laat los waren en werden uitgesloten. Al leen de Kaagzeiler Landsman vertrok, maar toen hij ontdekte,dat de rest niet meeging, keerde ook hij terug. Een kwar tier later vlogen tien Olympia-jollen met enorme vaart over de startlijn vóóraan de Amsterdammer E. H. van den Berg en vlak daarachter, doch met meer snelheid, Borgerhoff Mulder, uit Oegstgeest, die reeds op het eerste kruisrak van Zwei land naar Norremeer een voorsprong nam en dezen niet meer afstond om onbedreigd te winnen. Tweede was Daan Kagchel land, die zooveel lichter als hij is dan Borgerhoff in tegenstelling met laatst genoemde gereefd voer en bij deze weers omstandigheden ongetwijfeld eenigszins gehandicapt was ten opzichte van den veel zwaarderen Borgerhoff. Op het Zwei land waren er inmiddels drenkelingen gekomen, namelijk de gebroeders van den Berg, die beiden faalden in een poging om te gijpen en kort na elkaar om sloegen. Hun jollen raakten dientenge volge onklaar, de beide zeilen (die voor de volgende race aan een ander zouden worden toegewezen) werden doornat en het was om die redenen, dat de wedstrijd- commissie besloot <op dezen middag door de Olympia-jollenklasse niet meer te laten zeilen. Met de standaardjollen was er opnieuw strubbeling, want toen het tienminuten- schot viel, scheurde Landsman zijn zeil. Er moest een nieuw zeiltje voor den dag r worden uitstel was De uitslagen luiden 100 m. borstcrawl dames jun.1. A. Jung (Zian), 1 min. 17.3 sec.; 2. A. Kruis (ODZ), l.min, 20 sec.; 3. J. Kleinoot (ODZ), 1 min 20.8 sec. 100 m. borstcrawl heeren jun.1. H. Holsbergen (HZPC), 1 min. 4.5 sec.; 2. J. R. Rijsdijk (Maas), 1 min. 7.6 sec.; 3. H. Bijsterveld (RZC), 1 min. 8.3 sec. 100 m. schoolslag dames jun. :’l. R. van Veen (RDZ), 1 min. 27.2 sec.; 2. B. Groe nendijk (id.), 1 min. 31.4 sec.; 3. M. Lui- nenbank (RDZ), 1 min. 33.2 sec. idem heeren: 1. W. Weijhenke (HZPC), 1 min. 21.8 sec.; 2. D. van Deventer (Mer- wede), 1 min. 22 4 sec.; 3. G. Bevers (HGA), 1 min. 23.2 sec. Schoonspringen dames jun.: 1. J. Wol ters (ODZ), 75 punten; 2. A. Stok (ODZ), 72.50 punten: 3. A. Foursoff (Zian), 61.16 punten. idem heeren: 1. N. J. v. Putten (RZC), 63.66 pnt.; 2. J. A. H Dols (id.), 60.20 pnt. 100 m. rugslag dames jun.1. A. ten Broeke (HGA), 1 min. 24.2 sec.; 2. D. Heeselaars (ODZ). 1 min. 25.4 sec.; 3. W. Soetekouw (RDZ), 1 min. 25.6 sec. idem heeren: 1. H. A. Ramack (RZC), 1 min. 17 sec.; 2. H. Thomas (HZPC), 1 min. 18.4 sec.; 3. W. Weijhenke (HZPC), 1 min. 19.7 sec. 10 x 50 m. est. dames jun. 1. R.D.Z., 5 min. 57 1 sec.; 2. O.D.Z., 6 min. 3.7 sec.; 3. Zian 6 min. 13.8 sec. idem heeren1. H.Z.P.C., 4 min. 56.9 sec.; 2. Maas, 5 min. 15.8 sec.; 3. R.Z.C., 5 min. 17.7 sec Waterpolo om het kampioenschap van Rotterdam. SVH—RZC 2—2, Maas—SVH 3—i. Swift—D.V.Den S.V.K.Westerkwartier SportiefOosterkwartier De dames De dames maakten naar verhouding behoorlijke resultaten. Fanny Blankets- I worden gehaald, de jol opnieuw Koen liep de 100 meter in 12.4 sec. vóór opgetuigd en een kwartier uitovci Alie de Vries, in 12.5 sec., en Liesje daardoor noodzakelijk. En toen zij einde- Koning, in 12.6 sec Met Gerda Koudijs j lijk: weggingen zagen Landsman en Schaap nit Rotterdam, heeft pns land toch een 1 (^e Fries, die tijdens de Sneekweek on- overwinnely^ was f) zjcjj tot overmaat van ramp nog teruggeroepen. Zij startten thans met beduidenden achterstand en beiden keerden weldra terug, begrijpend, niels en Schaap door de finish gingen. De sintelbaan te Amsterdam was door de vele regens der laatste dagen volko men doorweekt, zoodat het geen verwon dering behoefde te wekken, dat bij de districtskampioenschappen van Noord- Holland bijzondere verrichtingen achter wege bleven. Aan het programma was oorspronkelijk een nationaal nummer toegevoegd, n.l. de 10 x 100 m. estafette om het kampioenschap van Nederland, waarvoor A.V. ’23, A.A.C., Haarlem, de Trekvogels en Vlug en Lenig stonden ingeschreven. Vlug en Lenig en Haar lem ontbraken helaas op het appèl, ter wijl de Trekvogels eveneens verhinderd waren, omdat vier van hun loopers maatschappelijke werkzaamheden hadden te doen. Zoo startten alleen de ploegen van A.V. ’23 en A.A.C. en in dit verband besloot men, aan dezen wedstrijd geen titel te verbinden. Tijdens de wedstrijden vielen er nog zware buien, zoodat baan en veld in steeds slechtere conditie kwamen te ver- keeren. Indien men deze ongunstige fac toren in aanmerking neemt, vallen de prestaties op sommige nummers mee. De A.V. ’23 noteerde op de 4 x 100 m. een tijd van 43.3 sec., nog 0.1 sec. sneller dan bij de nationale kampioenschappen, wel ke in heel wat betere omstandigheden werden gehouden. De magnifieke wissel- techniek van de Amsterdamsche vereeni- ging viel weer duidelijk waar te nemen. Dit seizoen moge niet belangrijk zijn wegens weinig topprestaties bij de cracks, de jongeren kwamen in breede stroomen naar voren en dat is toch eigenlijk nog belangrijker, want van hen hangt de toekomst der athletiek in Ne derland af. Op de 100 meter waren het allen jongeren, die elkaar de eer der zege betwistten. Heyn van A.V. ’23 werd winnaar in 11.1 sec., na in de serie reeds 11 sec. te hebben genoteerd. Op de 200 meter won de oudere, Wil van Beve ren voor de jeugd, een zege, welke ge makkelijk werd behaald. Van Beveren noteerde 22.6 sec., hield enkele meters voor de finish wat in. hetgeen zijn tijd nadeelig beïnvloedde. Het was voor de eerste maal, dat hij dit seizoen op dezen afstand uitkwam. Cracks als Bouman, de Roode en de Ruyter konden door verschillende rede nen niet meedoen. De Graaf van Zaan land wierp den discus 40.56 meter en een worp daarvoor 40.01 meter. De Zaan- lander is met den Hagenaar de Bruyn de eenige athleet, die dit seizoen bij het discuswerpen boven de 40 meter-grens is gekomen. strijd te zien. Alle loopers gingen vrij wel gelijk op, Mellerowiecz kon zich niet los maken van zijn tegenstanders. Het slot was dan ook, dat allen denzelf- den tijd maakten, waarna Mellerowiecz als winnaar aangewezen werd. De Duitschers Trippe en Wotapek moesten de meerderheid van Consolini erkennen op het discuswerpen. De Ita liaan wierp den discus 50,24 meter. Het speerwerpen leverde een dubbele over winning op voor de Duitschers door middel van Loose en Pektor met 63,85 en 62,89 meter. Het hoogspringen, de 1500 meter en 110 meter horden gingen naar de Duit schers, terwijl de Italianen weer door hun betere wisseltechniek de 4 x 400 me ter estafette wonnen. De wedstrijden werden Zondag 20.000 toeschouwers bij gewoond. V.O.D. FUSEERT MET B.T.C. De bekende Haagsche voetbalvereeni- ging „Vooruit Ons Doel” is er op 13 dezer toe overgegaan een fusie aan te gaan met B.T.C. Het was juist 9 jaren geleden, dat V.O.D. werd opgericht en de blauw-zwarten hebben steeds, geleid door een uitstekend bestuur met mannen als Planye, Nieboer en van Zwol, een Zooals de verwachting na den eersten dag was, heeft Duitschland weer een overwinning op de Italianen behaald. De gastheeren hebben zich op den tweeden dag beter geweerd, waardoor eenige pun ten van den grooten achterstand inge- loopen konden worden. Lanzi bewees weer zijn uitstekenden vorm op cle 400 meter; in een prachtigen stijl loopend gaf hij zijn tegenstanders geen schijn van kans. Zijn tijd van 46.7 sec. is de beste van het jaar. Harbig zou met de grootste moeite van hem hebben kunnen winnen. Het feit, dat Linnhoff als tweede aankomende 2 seconden lan ger liep, zegt voldoende. Beviacqua liet zich op de 10.000 meter niet verrassen. In tegenstelling met Za terdag, toen hij tegen Eitel niet op kon, had hij zijn vorm weer gevonden en won overtuigend. Verdere verrassingen leverden de Italianen op het vèrspringen, waar zij een dubbele overwinning be haalden. Maffei en Pederzani wonnen resp. met 7.63 en 7.25 meter. De 100 meter gaf een zeer spannenden dat er toch geen kans meer was op de zege. Van het resteerende drietal had Daniels den kop voor zijn clubgenooten van ’t Oever en Rini Kagchelland en zóó zwaar kreeg hij het tijdens een ontzag gelijke donderbui te verduren op het Zweiland (tijdens den terugweg), dat-hij geen kans zag om de boei te komen. Daniels liet zich toen meeveeren naar den wal, stapte in het water, duwde zijn bootje in den goeden koers en zag daar na kans de finish te bereiken, op vrij grooten achterstand gevolgd door den 17- jarigen van ’t Oever, terwijl Kagchelland in het riet geworpen werd en daar rustig wachten bleef tot de bui voorbij was om daarna huistoe te gaan De volledige uitslagen waren Olympia-jollen1. Borgerhoff Mulder (de Kaag); 2. Daan Kagchelland (Kra- lingen); 3. S. de Wit (Zaandam); 4. H. Recourt (Amsterdam); 5. W. Stoutenbeek (de Kaag); 6. H. Bollemeyer (Amster dam). De gebroeders van den Berg (Am sterdam) omgeslagen J. Bier en H. Evers (Haarlem) opgegeven. 12-voetsjollenklasse1. W. Daniels (Kralingen); 2. J. van ’t Oever (idem). R. Kagchelland (Kralingen), G. Landsman (de Kaag) en C. W. Schaap (Sneek) op gegeven. De Rotterdamsche Zwemvereen. „de Maas” had gistermiddag voor de afd. Zuid-Holland van den N.Z.B., de junior- kampioenschappen georganiseerd in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam. Het waren sedert Mei j.l. weer de eerste zwemwedstrijden, die in de Maasstad wer den gehouden en het dient vermeld, de publieke belangstelling liet niets te wen- schen over. Ook de animo van de zijde der zwemmers (sters) was groot, verschil lende nummers telden zelfs 5 series. Jam mer was, dat onder al deze deelne mers (sters), zoo weinig opkomende krach ten te bespeuren waren. Ongetwijfeld hebben de Haagsche ver- eenigingen het beste resultaat geboekt. Op de acht nummers, waaraan onze stadge- nooten deelnamen, werden negen prijzen behaald en wel 5 eerste prijzen, 1 tweede en 3 derde prijzen. H.Z.P.C. wist het grootste aantal hiervan in de wacht te sleepen. Het nummer 100 m. schoolslag damës juniores was het eenige nummer, waarbij de drie eerste plaatsen door Rotterdam sche zwemsters werden bezet. De Zian- zwemster J. Koning. bleek met een tijd van 1 min. 36.8 sec. de snelste Haagsche en bezette de vierde plaats. Op hetzelfde nummer van de heeren had de H.Z.P.C.-er F. Ruimschotel den enelsten tijd gemaakt, n.l 1 min. 20.9 sec., doch de jury had geconstateerd, dat hij bij zijn schoolslag een crawlbeweging met de beenen maakte, waarvan een diskwali ficatie het gevolg was. Zijn clubgenoot Weyhenke zorgde er echter voor, dat het kampioenschap toch mee naar den Haag ging. Bevers (HGA) bezette met een goe den tijd (1 min. 23.2 sec.) de derde plaats. De 100 m. borstcrawlbaan leverde zoo wel bij de dames als bij de heeren ’n Haag sche overwinning op. De Zian-zwemster A. Jung wist na zwaren strijd met de ODZ-zwemster Annie Kruis, in een tijd van 1 min. 17.3 sec., het kampioenschap te behalen en Holsbergen (HZPC) behaal de dit op het heerennummer in den bij zonder fraaien tijd van 1 min. 4.5 sec. Bovendien maakten C. Brasem (Zian) met 1 min. 10.7 sec. en D. Ruimschotel (HZ PC) met 1 min. 11 sec. geen slechten in druk. Het schoonspringen was nu niet bepaald fraai te noemen( hoewel de dames hierbij de 2 deelnemende heeren verre overtrof fen. Tusschen de O.D.Z.-sters J. Wolters en A. Stok werd de grootste strijd ge leverd. De derde deelneemster, A. Tour- soff (Zian), boekte een achterstand bij de gestrekte salto achterwaartsch, welke sprong mislukte. Haar vrije sprongen wa ren over het algemeen beter dan de 3 ver plichte. De H.G.A.-zwemster A. ten Broeke wist vervolgens beslag te leggen op den eere- titel 100 m. rugslag dames-juniores. Nadat op dit nummer de bekende schoolslag- zwemster Doortje Heeselaars (ODZ) van meet af aan den kop had gelegen, wist onze stadgenoote haar op de laatste baan voorbij te spurten. Hetzelfde nummer van de heeren werd gewonnen door Bert Ramack (RZC) met een wel zeer leelijken slag de borst crawl is hem beter toevertrouwd ge volgd door de H.Z.P.C.-ers Thomas en Weijhenke, die resp. de tweede en derde plaats bezetten. Op^llend was bij deze wedstrijden, dat vele bekende cracks op nummers, waarop zij junior zijn, overwinningen behaalden. Wij stipten reeds aan, dat de borstcrawl- zwemmer Ramack de rugbaan won, de schoolslagzwemster Heeselaars de tweede plaats bezette op de rugbaan. Bovendien werd de 100 m. schoolslag damës juniores gewonnen door onze landskampioene op de borstcrawlbaan Riet van Veen, gevolgd door haar clubgenoote Bep Groenendijk, eveneens een borstcrawlzwemstër. Hieruit blijkt o.i. duidelijk, dat van de jongeren, die toch wel gespecialiseerd zul len zijn op de baan waarvoor zij inschre ven, nog niet veel te verwachten is. Dit is te betreuren, want waar moeten we reserves vinden, indien het met de cracks van thans, die al weer geruimen tijd mee gaan, afgeloopen is? Tenslotte zij vermeld, dat zoowel voor den aanvang als na afloop van deze kam pioenschappen, waterpolopartijen werden gespeeld om de eerepalm van Rotterdam. R.Z.C. wist daarbij een gelijkspel (22) te bevechten tégen S.V.H., die op haar beurt een magere overwinning (4—3) be haalde op Maas. Het eindresultaat is thans zoo, dat R.Z.C. en S.V.H. een beslissings wedstrijd moeten spelen. de kampioene ^Ans Niesink bedroeg het j Duitschers slaagden er evenwel niet in jj-u- „n i -c j hun tegenstanders voldoende bij te nou- stand 11.21 m. j den, zoodat, toen Mellerowiecz als laatste De Leidsche athlete Pee Dieben nam man startte, de achterstand reeds zoo buiten mededinging deel_ aan het speer- j groot was, dat hij dezen niet meer kon er zou i inloopen. Alle overige nummers van dezen dag werden overwinningen voor de Duit schers en zelfs op drie nummers slaag den zij er in de eerste èn de tweede plaats in te nemen. Vooral de werp- en springnummers leverden den gasten vele punten op; Gloetzner en Hanzwinckel haalden beiden de 4 meter bij het pols stokhoogspringen, Storch en Blask lieten hun tegenstanders bij het kogelslingeren I met worpen van 57.71 en 53.75 meter ver Vèrspringen1. Fanny Blanker? -Koen achter zich, terwijl Trippe - 5.36 m. 2. Nel van Balen Blanken (Sagit- - - - - ta) 4.99 m. 3. Marie Zeilstra (Zeeburg) 4.94 m. Speerwerpen1. Lien Dammers 35.57 m. 2. Gerda Slisser (Sagitta) 33.58 m. 3. A Erbé (Volewijekers) 31.60 m. Kogelstooten1. Willy Albers (Sagit ta) 10.95 m. 2. Stien van Leeuwen (Zee burg) 10 24 m. 3. Ans Niesink (S-igitta) 10.03 m. Discuswerpen1. Ans kogel 10.95 meter. Var. de zes pogingen i goeden Zij is ongetwijfeld de meest constante I kogelstootster van dit seizoen. In vijf wedstrijden was haar gemiddelde 10 92; m., met als beste prestatie 11.54 m.van i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14