Bombardement Londen van duurt voort 1940. No. 17674. Op patrouille boven de Noorsche fjorden Vleesch en vleeschwaren op den bon Maandag 16 September. Distributie heden begonnen Gisteren een en zeventig Britsche machines neergeschoten EEN POND PER WEEK PER PERSOON TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Concentratie van Engel sche jagers boven Britsche hoofdstad J ia Maximumprijzen Van bommen op Buckingham Palace te Berlijn niets bekend ct. per kg 130—230 130—230 120—200 100—170 90—150 100—170 90—150 130—200 De aanvallen van hedenmorgen Reeds in de vroege ochtenduren van heden hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Londen opnieuw aangevallen. Er ontstonden ver scheidene luchtgevechten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Duitsche vliegtuigen bewaken dag en nacht de door Duifschland bezette kustlijn, welke reikt van de Noordkaap tot de Spaansche grens. Boven de Noorsche fjorden. (Holland) De situatie te Londen Talrijke luchtgevechten Maximumprijzen vastgesteld De Secretaris-Generaal, waarne mend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van Maan dag 16 September een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vleesch en vleeschwaren, het geen beteekent, dat de verkoop van deze artikelen aan het publiek uit sluitend op bon mag geschieden. Londen heeft de keus tusschen het lot van Warschau en Parijs Het Duitsche weermachtbericht 'Z ^'1 A COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÈN: telefoni- In aansluiting op het bovenstaande deelt het Rijksbureau voor Voedsel voorziening nog het volgende mede. Ten aanzien van de detailprijzen van vleesch en vleeschwaren zijn door den Secretaris-Generaal, waar- bin- het r f t t r r f f f ander kalfs- 80—140 80—140 70—120 100—140 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikériki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Een Engelsch propaganda- bericht Volgens Londensche berichten zou een Duitsche tijdbom in de nabijheid van de St. Pauls Kathedraal gevallen zijn, waardoor dit bouwwerk met in storting wordt bedreigd. Van Duitsche zijde worden deze be weringen van Londen als tendentieuze berichten bestempeld. Geen deskundige kan de Engelsche beweringen, dat een enkele in de na bijheid van de kathedraal gevallen tijdbom dit reusachtige bouwwerk aan gevaar van instorting blootstelt, ern stig opnemen. Plannen tot verplaatsing der Londensche beurs Volgens de „New York Times” is men in Londensche beurskringen voor nemens de beurs buiten Londen te ver plaatsen, daar de luchtaanvallen het onmogelijk maken op normale wijze za ken te doen. Hedenavond uur van zonsonder- gang 7.53 u., zonsopgang 17 Sep- *t tember 7.13 uur. Gedurende den J tusschenliggenden tijd moet dus worden verduisterd. t t e Het Zweedsche blad „Dagens Ny- heter meldt uit Londen, dat het ten gevolge van de Duitsche luchtaanval len onmogelijk is, met het Britsche ministerie van voorlichting sche verbinding te krijgen. De Engelsche pers eischt, dat voor het voeden van dakloozen volkskeu kens worden ingericht. De „Manches ter Guardian en de „Economist vallen de regeering wegens de gebrek kige voorbereidingen fel aan. Het re gent thans critiek. Gistermiddag hebben afzonderlijk en in kleine groepen wederom Duitsche gevechtsvliegtuigen Lon den aangevallen. Ongeveer 150 bommenwerpers en jachtvliegtui gen trokken over de stad. Zij wierpen ondanks het hevige af weervuur bommen van elk kali ber op militaire objecten af. Er ontstonden verscheidene luchtge vechten. Een en zeventig Britsche machines werden neergeschoten, 34 eigen toestellen keerden niet terug. Te Woolwich en in de groote bocht van de Theems werden nieuwe groo te branden waargenomen. Treffers werden geplaatst op twee pompsta tions, een electrische centrale en een watertoren. Ook de West-India Docks werden opnieuw aangevallen. Brisant- en brandbommen van verschillend kaliber werden in grooten getale uit geworpen. Eveneens werden de ha ven van Portland en de olieopslag- plaats van Portland Harbour met succes gebombardeerd. Enorme branden met hooge steekvlammen en een sterke rookontwikkeling konden door de terugvliegende machines nog lang worden waargenomen. Buiten dien werd Dover opnieuw met bom men bestookt. In Lincoln werden treffers geplaatst op hangars, onderkomens en vliegvel den. Duitsche verkenningsvliegtuigen stelden vast, dat de Zaterdag en in den nacht van Zaterdag op Zondag veroorzaakte branden nog steeds doorwoeden. Boven de St. Catharine- en Londondocks was de brandlucht tot in de vliegtuigen merkbaar. Tijdens de gisteren ondernomen Duitsche aanvallen is gebleken, dat de Engelschen blijkbaar al hun jagers, Schapen-, geiten- en paardenvleesch vallen buiten de regeling Reuter heeft de laatste dagen veel vuldig melding gemaakt van bescha digingen aan het Buckingham paleis door Duitsche bommen. Uitvoerig werd het gevaar beschreven, waarin de Koninklijke familie en de leden van het hof zich zouden bevinden. Aan Duitsche zijde is van een bombarde ment op het Koninklijk paleis niets bekend. Reuter vertelt de wereld niet en daarop moge thans hier gewe zen worden aldus het D. N. B., dat zich in de buurt van de permanente verblijfplaats van den koning een groote benzine opslagplaats bevindt. Dit militaire doel was, zooals reeds gemeld, het voorwerp van een Duit- schen stuka-aanval. Door nauwkeurig het doel te bepalen, is het gelukt de groote opslagplaats met een bom te treffen en te vernietigen. In Engelsche kringen schijnt men zich thans bewust te zijn van de lichtzinnigheid om in de buurt van de permanente verblijf plaats van de koninklijke familie een eminent belangrijk militair doel te hebben gevestigd. Onder vleesch worden verstaan alle soorten rund-, kalfs- en varkens- vleesch. Buiten de distributie vallen derhalve o.m. schapen-, geiten- en paar- devleesch. Onder vleeschwaren worden begrepen alle soorten anders dan door afkoeling verduurzaamd vleesch. Hier uit volgt, dat vleesch in blik, waarvoor een verkoopverbod bestond, nu op bon mag worden verkocht. Gisteren, Zondag 15 September, was de verkoop van rund-, kalfs- en var- kensvleesch, alsmede van vleeschwa ren, geheel verboden. die zij konden vrijmaken voor het af weren van de Duitsche bommenwer pers, boven Londen hadden geconcen treerd. Deze constateering wordt be vestigd door het feit, dat de Duit- schers bij hun aanval op Liverpool bijna geen afweer van jagers ont moetten. Ondanks deze ongewone en verrassende concentratie van Brit sche jagers is het den Duitschen ge vechtsvliegtuigen opnieuw gelukt, in nemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij voor schriften uitgevaardigd. Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paarden- en schapen- vleesch is bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betreffenden winker vóór 16 Sep tember 1940 werden berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maximumprijsgrenzen vastgesteld boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Deze prijzen zijn de volgende: Rundvleesch biefstuk haas rosbief rollade (lende) gewone rollade ribstuk riblappen contrafilet braadvleezen, magere lappen en doorregen lappen klapstuk gehakt poulet rauw rundvet kalfsvleesch, dan nuchter 1 vleesch oesters en schnitzels 180280 fricandeau 140240 rollade 130—210 coteletten 120200 lappen 130210 poulet en gehakt 100180 rauw kalsvet 100160 nuchter kalfsvleesch 80140 Het vorenstaande beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfsvleesch mag verkoopen tegen den hoogsten prij». Tevens is bepaald, dat een ieder, die rund- of kalfsvleesch, paardenvleesch, schapenvleesch, varkensvleesch of vleeschwaren aan verbruikers verkoopt, verplicht is, met ingang van 16 Septem ber 1940 in zijn winkel een duidelijk leesbare prijslijst aan te brengen, waar op de prijzen voor vleesch en vleesch waren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere prijzen dan die, welke op de lijst staan ver meld, is verboden. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleeschwaren in blik. De verkoop daarvan is wederom toegestaan en de prijzen behoeven niet op de prijslijst te worden vermeld. Met ingang van 23 September a.s. zal de prijslijst moeten zijn goedgekeurd door den burgemeester van de plaats waar de winkel is gevestigd. Elke slager en win kelier in vleesch of vleeschwaren is dan ook verplicht terstond zijn prijslijst in tweevoud ter gemeentesecretarie in te leveren Bij de samenstelling van de prijs lijst dient en ieder zich goed rekensschap te geven van het bovenstaande. Overtre dingen zullen n.l. streng worden gestraft. Prijslijsten waarop prijzen voor varkens-, paarden- en schapenvleesch of vleesch waren staan vermeld, welke meer bedragen dan de door den slager of winkelier vóór 16 September berekende, zullen niet wor den goedgekeurd De goedkeuring zal ook worden geweigerd, indien naar het oor deel van den burgemeester door den be- treffenden slager voor rund- of kalfs vleesch te hooge prijzen zijn berekend. Door den slager moet namelijk bij zijn prijsbepaling rekening worden gehouden met verschillende factoren, zooals de door zijn afnemers gestelde kwaliteitseischen. Slagers, die, doordat hun waren aan hoo- gere kwaliteitseischen voldoen, door de betere ligging van hun winkel of door andere oorzaken tot dusverre in verge lijking met andere slagers regelmatig iets hoogere prijzen konden berekenen, mogen nu hun prijzen in overeenstemming daar mede ook eenigszins hooger stellen dan andere slagers. Aan het bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Men zal zich in geen geval kunnen beroepen op een naar men meent ten onrechte geweigerde goedkeuring De gemeentelijke goedkeuring geldt slechts tot wederopzeggens. Het geval zal zich' dus kunnen voordoen, dat een ver leende goedkeuring wordt ingetrokken, omdat bij nader onderzoek is gebleken, dat de prijzen te hoog waren. Anderzijds is het ook voor den slager en winkelier mogelijk naderhand goedkeuring te vra gen op wijzigingen in de prijslijst. (Zie verder 2e blad, pag. 2.) In de eerste distributieperiode, welke loopt van Maandag 16 Sep tember t/m. Zondag 22 September, zijn 5 bonnen van het algemeen distributiebonboekje, t.w. de Nos. 79, 84, 89, 94 en 99 aangewezen ter verkrijging van vleesch en vleesch waren. Van deze zullen de Nos. 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uitsluitend recht op 100 gram vleeschwaren. Ongesmolten vet, hetwelk tot dusverre buiten de distributie viel, zal nu onder de distributie van vleesch vallen. De slagers en winkeliers, die vleesch of vleeschwaren verkoopen. dienen de in ontvangst genomen bonnen te plakken op opplakvellen, welke bij de distributie- diensten verkrijgbaar zijn. De opgeplakte bonnen moeten worden bewaard totdat hierover nadere mededeelingen in de pers zijn verschenen. Op hetzelfde op- klapvel mogen bonnen van verschillende nummers voorkomen. Slagers, die vleeschwaren van derden willen betrek ken, dienen echter de bonnen, welke zij daarvoor willen gebruiken, op afzonder lijke vellen ie plakken. Gedurende de week van 16 tot en met 22 September kunnen de slagers nog vrij vleesch, voorzoover voorradig, be trekken tot een maximum van 75 pCt. van hun normalen weekomzet. Voorts kunnen gedurende de periode van 16 tot en met 29 September a.s. de slagers’ en de winkeliers nog vrij vleeschwaren, voorzoover voorradig, betrekken, tot een maximum van in totaal anderhalf maal hun normalen weekomzet. In den loop van jde week van 16 tot en met 21 September zullen aan het publiek door de plaatselijke distributiediensten op nader door hen te bepalen tijdstippen de vleeschkaarten worden uitgereikt. De distributie zal met ingang van Maandag 23 September plaats vinden op de bon nen van deze vleeschkaarten. Halve en extra-rantsoenen. Aan kinderen, die op 1 October 1940 nog geen 4 jaar oud zijn, zullen halve vleeschkaarten worden uitgereikt Aan hen, die uit hoofde van hun werkzaam heden in aanmerking komen voor extra rantsoenen brood en boter of vet, zullen door de plaatselijke distributiediensten eveneens bonnen voor extra rantsoenen vleesch en vleeschwaren worden ver, strekt op nader door de distributiedien sten te bepalen dagen. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een vleeschrantsoen, zullen op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten extra-bonnen kunnen krijger. Hotels, café's. restaurants, broodjes- winkels e.d zullen voorshands losse bon nen ontvangen, evenals ziekenhuizen en sanatoria. Zij kunnen met ingang van heden een verzoek om hiervoor in aan merking te komen, indienen bij de plaat selijke distributiediensten. Bij de bepa ling van het aantal uit te reiken bon nen wordt rekening gehouden met het verbruik in 1939. In goed ingelichte Duitsche kringen te Berlijn verklaart men„Londen heeft thans de keus tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs”. De Duitsche luchtmacht zal haar aanval len- voortzetten en het aantal dooden, dat thans in Londen ongeveer 5000 be draagt, zal nog hooger worden. Dat het tot een bombardement van Londen gekomen is, is een bewijs van de ge wetenloosheid van Churchill en de Engelsche regeering, daar deze een oor log voortzetten, die zij niet kunnen winnen en waarop Engeland militair, noch moreel is voorbereid. Een massa- ontruiming van Londen zou nu te laat komen, want de Londenaars zouden hierdoor van den regen in den drup geraken en de industriegebieden, die Londen omgeven, zouden aan koude en honger prijsgegeven worden. Als de Engelsche regeering meent, dat zij de Duitsche aanvallen kan ver hinderen, dan vergist zij zich. De Duitsche luchtmacht zal haar aanvallen voortzetten en Engeland het antwoord geven op zijn nachtelijke .raids. Het is een misdaad der Britsche regeering om een oorlog te voeren zonder ge noegzame maatregelen ter verdediging van de eigen bevolking getroffen te hebben. De Engelschen zelf zijn trou wens begonnen met het bombardeeren van militaire objecten, die in steden zijn gelegen en daarop heeft de Duit sche luchtmacht te Londen het ant woord gegeven. De groote verliezen in de Britsche hoofdstad zijn veroorzaakt door de slechte voorbereiding, door het feit, dat te Londen te weinig kelders aanwezig zijn, door het „kinderlijke” systeem van waarschuwing, de onvoldoende voorbereiding van den geneeskundigen dienst en van de ziekenhuizen en door het gebrek aan doktoren en verband- maieriaal. De Engelsche regeering heeft groote ondergrondsche schuil plaatsen laten bouwen, die echter tot vallen des doods worden, daar zij niet bestand zijn tegen de zwaarste Duit sche oommen. Men heeft thans te Lon den moeten toegeven, dat ten minste een van deze schuilplaatsen door een Duitsche bom vernield is. Men kan zich voorstellen, welke uitwerking een dergelijke bekentenis gehad moet hebben. gesloten formaties op te treden. Ook de luchtdoelartillerie lijdt onder ern stige verschijnselen van vermoeid heid. Bij het naderen van Duitsche vliegtuigen schiet zij geheel doelloos en zonder systeem en brengt hierdoor de eigen jagers in gevaar. Indien de Duitsche aanvallen in dezelfde mate worden voortgezet, is het nog slechts een kwestie van dagen of een groot aantal piloten is door lichamelijke in eenstorting niet meer geschikt om dienst te doen. Naar United Press uit Londen seint, zijn gisteren op Buckingham- paleis bommen gevallen. Naar ver luidt waren noch de koning, noch de koningin op dat oogenblik in het paleis. De tijdbom, welke onlangs neer kwam in de omgeving van de St. Pauls kathedraal is inmiddels onschadelijk gemaakt. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren be kend: Afdeelingen van het luchtwapen hebben, ondanks de minder gun stige weersomstandigheden, ook op 14 September en in den nacht van 14 op 15 September de ver- geldingsaanvallen op door den oorlog belangrijke doelwitten in Midden- en Zuid-Engeland, met het zwaartepunt op Londen, voort gezet. In het gebied van de Brit sche hoofdstad werden dok- en haveninstallaties getroffen. De haven van Liverpool en de plet- terij van Warrington, alsmede verscheidene vliegvelden, ver- keersinstallaties en havenplaat sen in het Zuiden van Engeland, werden doeltreffend met bommen bestookt. Bij aanvallen op convooien ge lukte het ten Noorden van Ier land een koopvaardijschip van 8.000 brt. tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich enkele voor onze jagers succes volle luchtgevechten. Enkele vjjandelijke vliegtuigen wierpen in de nachtelijke uren bo ven België en Nederland, alsmede in het West-Duitsche grensgebied bommen op kleine plaatsjes en op een troepenkamp, als eenige militaire doel, 7 personen wer den gedood en 16 gewond. De aangerichte materieele schade is onbeteekenend. Vijf vijandelijke vliegtuigen wer den door de luchtdoelartillerie, 25 andere door jagers neergescho ten. Vijf eigen vliegtuigen keer den niet terug. Eerste-luitenant Müncheberg behaalde zijn 20e overwinning in de lucht. 4 zware aanvallen dood en verderf boven Londente zaaien. Bij het invallen van de duisternis zijn gisteren opnieuw Duitsche ge vechtsvliegtuigen boven Londen ver schenen en hebben daar bommen neer geworpen. Vier maal werd gisteren in de Brit sche hoofdstad luchtalarm gemaakt Cocaine-psychose Naar het D.N.B. uit New York seint, is in verschillende wijken van Londen een coainepsychose ontstaan. Talrijke rondtrekkende kooplieden bie den, vooral in West-End cocaine te koop aan, dat zij aanprijzen als „ze- nuwbalsem”. Enkele bekend# verslag gevers uit Fleet Street melden, dat met een van de laatste convooien een groote lading cocaine, als rogge ge declareerd, is aangekomen. Het Engelsche ministerie van nenlandsche zaken heeft, naar D.N.B. te Stockholm uit Londen ver neemt, besloten, dat alle films bij de politie moeten worden ingeleverd. Vanaf heden zullen ook de laatste, met onderbreking nog geopende, bio scopen sluiten. Sterk vliegverkeer boven het Kanaal De voortdurende aanvallen op de militaire doelen van het Engelsche eiland veroorzaken een zoo sterk vliegverkeer, dat men zich boven het Kanaal bijna als op een groot ver- keersvliegveld waant. Onafgebroken ronken machines van alle types af zonderlijk en in de meest uiteenloopen- de formaties heen en weer. De be stuurders zijn bij deze ontmoetingen reeds een nieuwe gebarentaal overeen gekomen, waardoor zij hun kameraden hun successen te kennen geven. Voor de jagers geldt op den terugtocht als ongeschreven wet om het aantal neer geschoten vliegtuigen terstond aan de thuishaven kenbaar te maken door evenzoovele loopings. De bommenwer pers schieten evenzoovele lichtkogels af, als zij groote militaire doelen krachtdadig gebombardeerd hebben. Het lijkt of Engeland geen eiland meer is. Het is nog slechts het doel van dagelijksche uitstapjes voor het Duitsche luchtwapen, welke geen nog zoo hoog geprezen Engelsche afweer- maatregelen kunnen verhinderen. De toestand der Engelsche jachtvliegers Een Engelsche jachtvlieger, die bij de Fransche kust is neergeschoten, heeft, aldus het D.N.B., iets verteld over den toestand der Engelsche jachtvliegers sedert het begin van de Duitsche vergeldingsmaatregelen te gen Londen. Hij zeide o.a., dat piloten en machines binnen een tijdsverloop van 24 uur 4 tot 5 maal moeten op stijgen. Dagenlang zijn zij gedwongen in hun vliegerskleeding naast hun vliegtuigen in de hangar te slapen, ten einde ieder moment gereed te zijn om weer op te stijgen. Van slapen in een veldbed is in het geheel geen sprake meer. De tactische samenwerking van de jachteskaders heeft onder deze omstandigheden.zeer geleden; iedere vlieger denkt alleen nog maar aan zichzelf en is niet meer in staat, in X..:. -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1