Vleesch en vleeschwaren op den bon BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD' PAGINA 2 WIJZIGING BEURSUREN De jeugdcriminaliteit Arbeidszorg in uitgebreiden zin De Nederlandsche kinderen in de Oostmark Een HoIIandsche moeder ging op inspectie Dr. T. Goedewaagen persleider der N.S.B. De nieuwe secretaris-generaal der N.S.B. Een fonds voor oorlogs invaliden Oorlogsschade van rechtspersoonlijk* den postchèque- en girodienst Toekenning heid aan Slachtverbod voor rundvee zijner afkondiging. levering het Thans gecentraliseerd Stort Legitimatieplicht van vreemdelingen die De kinderen worden zonder uitzonde ring ontzettend verwend. het te door Het fonds zal heeten .fonds voor oor logsinvaliden” en zal onder beheer eener commissie van vooraanstaande, op dit gebied meest deskundige Ne derlanders komen te staan, wier na men eerlang kunnen worden gepubli ceerd. Secretaris-penningmeester van het fonds is de secretaris-penning meester der A.V.O. Hij zal bedragen gaarne in ontvangst nemen op giro nummer 10781. vorderingen, welke door hem bij de des betreffende schade-enquête-commissie zijn aangegeven, worden gerecapituleerd. De formulieren f en ff zijn verkrijgbaar ir. Zuid.Holland bij de postkantoren te Dordrecht, Gouda, ’s.Gravenhage, Helle- voetsluis. Hoek van Holland, Leiden, Rot. terdam, Schiedam en Vlaardingen. Het was een uitnemende gedachte van het departement van Sociale Zaken om een conferentie met de hoogste mi litaire en medische instanties en met het A.V.O.-bestuur te wijden aan het organiseeren van de reclasseering van de oorlogsinvaliden. Immers onder het herstelwerk, dat in Nederland, als ge volg van den oorlog noodig is, vormt het terugbrengen van de blijvend inva lide militairen en burgers op een vooi hen zooveel mogelijk geëigende plaats in het leger van den arbeid een belang rijk onderdeel. lachen, toen ik een plaatsje, waar onge veer 30 kinderen ondergebracht waren, hoorde, dat ze in het begin niet durfden eten, uit angst dat ze vergiftigd zouden worden. Tenslotte nog een paar woorden over een algemeene klacht„De brieven van thuis zijn niet altijd juist geadresseerd waardoor vaak vertraging ontstaat. Be halve duidelijk den naam en adres van het kind in de Oostmark, moet de brief geadresseerd worden aan„Kinderaction Niederlande—Ostmark”, Kneuterdijk 20, den Haag en buitendien moet de afzender achter op de enveloppe vermeld worden. Ik eindig dit kleine verslag met de ver zekering dat de kinderen het hier uitste kend maken en hoop, dat het voor vele ouders een geruststelling zal zijn, dat ik mij zelf HoIIandsche moeder zijnde hiervan ten volle heb kunnen overtuigen. Hinterstoder, begin September 1940. Aangewezen als distributie- goederen. Bij beschikking van den directeur- generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij ingevolge de Distributiewet 1939, welke beschikking is gepubliceerd in het Zaterdag ver schenen Verordeningenblad no. 26, is het volgende bepaald Alle geheel of ten deele voor men- schelijke consumptie geschikte deelen van ruftderen en varkens, alsmede vleeschwaren in den zin van artikel 2, lid 1, onder a, van de Vleeschkeurings- wet (Staatsblad 1919, no. 524) worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distribu tiewet 1939. De voor de uitvoering van het boven staande noodige bepalingen worden door den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Vis scherij vastgesteld en in de Nederland sche Staatscourant bekend gemaakt. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. vee wordt berekend naar het levend ge wicht met inachtneming van door de Ne derlandsche Veehouder ij centrale vastge stelde afslachtingsnormen. In de week van 16 tot 21 September zal door de Nederlandsche Veehou- derijcentrale geen rundvee ter beschik king worden gesteld. De toewijzing van varkens blijft op de gebruikelijke wijze geschieden. Een speciale regeling ten aanzien van de huisslachtingen van varkens is in voorbereiding en zal spoedig bekend worden gemaakt. Huisslachtingen van rundvee zullen niet worden toegestaan. In den loop van deze week zullen nadere bijzonderheden, o.a. betreffende de wijze, waarop de slagers en winkeliers zich in het bezit kunnen stellen van de bescheiden, welke recht geven op het koopen van vleesch en vleeschwaren, worden bekend gemaakt. Op 16 September wordt naast het be staande slachtverbod voor varkens een verbod tot het slachten van rund vee van kracht. Onder de hierna ver melde voorwaarden kan van dit ver bod door de Nederlandsche Veehou- derijcentrale ontheffing worden ver leend. Gecombineerde bedrijven. Zij, die gecombineerde bedrijven uitoefe nen, dus van slager en grossier of van sla ger en vleeschwarenbedrijf of van grossier en vleeschwarenbedrijf of van slager, gros sier en vleeschwarenbedrijf ontvangen voor ieder onderdeel van hun bedrijf een afzonderlijke toewijzing, De in totaal toe gewezen dieren en het toegewezen vleesch moeten in verhouding tot de grootte der toewijzing over ieder onderdeel van hun bedrijf verdeeld worden. Voorzoover geen levende dieren beschik baar gesteld worden, worden door de toe- wijzingscommissies of door de Nederland sche Veehouderij centrale binnen het kader van de toewijzing bestelbonnen af gegeven tegen inlevering waarvan bij grossiers vleesch verkregen kan worden. Hiermede wordt op 23 September een aanvang ge maakt, zoodat tot dezen dam aflevering van vleesch door grossiers zonder bestel bon kan plaats vinden, De toewijzingscommissies houden voor iederen onder hen ressorteerenden slager of grossier een verrekeningsstaat aan, waarop vermeld staan de toewijzing voor de loopende periode, de geslachte gewich ten der geleverde dieren en de hoeveel heden, waarvoor bestelbonnen zijn afge geven. Het geslacht gewicht van het rund- De zeepdistributie De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat de gel digheidsduur van de aan de detaillisten, grossiers en instellingen verstrekte toe wijzingen ter verkrijging van zeep welke geldig zijn verklaard tot een be paalden dag voor 1 October a.s. wordt verlengd tot en met 31 October a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het bovenstaande niet van toepassing is op de toewijzingen ter verkrijging van scheerzeep. uw bijdrage op gironummer 10781 Electrotechnische werkgevers Het hoofdbestuur van de Nederland sche Vereeniging van Electrotechnische Werkgevers deelt mede, dat het in zijn laatste vergadering besloten heeft de in bespreking zijnde samenwerking met de Katholieke organisatie Sint An- tonius niet aan te gaan. Tevens be sloot het, niet langer deel uit te maken van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond. K. Schaap overleden Op 63-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer K. Schaap, oud-voor- zitter van de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland. Als een vah de oprichters van 8e gezondheidsvereeniging in de typo grafie, heeft de heer Schaap jarenlang als voorzitter dezer vereeniging gefun geerd. Het doel, dat <je oprichters voor oogen hadden gesteld, n.l. hulp te ver- leenen aan het geheele typografengezin, heeft hij weten te. verwezenlijken. Daar aan is zijn leven gewijd geweest. Hij heeft het genoegen gehad, dat stuk voor stuk kon worden opgebouwd en toen hij een jaar geleden, op doktersadvies, de gezondheidsvereeniging moest verlaten, kon hij met -trots en dankbaarheid terug zien op datgene wat voor de boekbewer kers tot stand werd gebracht op het ge bied der gezondheidszorg. Tot zoover deze brief, die voor zichzelf spreekt. Het zal voor vele ouders prettig zijn ook op deze wijze iets te hoor en over het verblijf van hun kinderen in de Oost mark. Het voor de slacht bestemde rundvee moet bij de zaakvoerders of kringzaak- voerders der Nederlandsche Veehouderij- centrale ter levering worden aangeboden met gebruikmaking van daarvoor bestem de opgave kaarten. Deze kaarten zijn bij de zaakvoerders, kringzaakvoerders en plaatselijke bureauhouders verkrijgbaar. Op de opgavekaarten wordt vermeld welk soort rundvee men wenscht te leveren en op welke ontvangplaats Als ontvangplaats zijn in ’t algemeen de bestaande veemarkten aangewezen. Een lijst van deze ontvangplaatsen wordt af zonderlijk bekend gemaakt. Hij, die rundvee ter levering heeft opge geven, is verplicht dit op een door de Nederlandsche Veehouderijcentrale vast te stellen datum te leveren. Ten bewijze, dat de levering kan plaats vinden, wordt hem een leveringsbewij» toegezonden. Dit leve- ringsbewijs moet bij het aanbieden van het vee op de ontvangplaats worden ver toond. Hierop wordt aangeteekend, dat de levering heeft plaats gevonden. Na de ontvangst van het vee wordt dit naar de kwaliteit geclassificeerd. De uitbe taling geschiedt op grond van deze classi ficatie en van de levende weging. Met de classificatie zijn belast z.g. classificatie- commissies, die elk samengesteld zijn uit een vertegenwoordiger van den landbouw, een vertegenwoordiger van den veehandel en een vertegenwoordiger van den handel in vleesch. Deze commissies houden tevens toezicht op de levende weging. Om tot een juiste gewichtsbepaling te komen, wordt het vee op den dag na de ontvangst gewogen. Het vee mag bij de levering niet overmatig gevoederd zijn. Mocht niettemin bij de weging blijken, dat zulks wel het geval is geweest, dan heeft de classificatie-commissie het recht op grond daarvan een gewichtskorting toe te passen. Schade tengevolge van drachtigheid komt voor rekening van den leverancier. Heeft uitbetaling van den aankoopprijs reeds plaats gevonden, dan wordt deze schade op hem verhaald. Nadat de classificatie en weging hebben plaats gevonden, worden aan dengene, die het vee heeft geleverd, een of meer beta- lingsbonnen uitgereikt tegen -afgifte van het leveringsbewijs. Op dezen betalings- bon kan bij een daarvoor aangewezen plaatselijke bank dadelijk betaling verkre gen worden Op de koopsom van het vee, dat in een der vastgestelde klassen wordt ingedeeld, wordt een door de Nederland sche Veehouderijcentrale te bepalen be drag voor verzekering tegen verborgen ge breken in mindering gebracht. De door de Nederlandsche Veehouderijcentrale te be talen prijzen worden afzonderlijk bekend gemaakt Het ontvangen vee wordt op de ontvang plaatsen ter beschikking gesteld van de afnemers. In verband hiermede zijn in brengen om op eigen wijzen den invali den militair of burger te helpen. Er zijn vele sociaal en philantropisch aangelegde menschen, die zitten te popelen om nu iets te doen voor de oorlogsinvaliden. Er zijn tallooze lieden dié wat willen offeren voor het goed doel en vanwege die ge zindheid allerlei niet altijd doeltreffende hulpacties steunen. Daarom heeft het A.V.O.-bestuur beslo ten om al deze gezindheid tot helpen cen traal te benutten voor rationeele en prac- tischen doeleinden. Het bestuur der A.V.O heeft een fonds gesticht voor die hulp aan invalide oorlogsslachtoffers, welke wel noodig is maar niet op den weg van be staande instanties ligt, zooals hier en daar loonbijslag voor hen, die bij wijze van training in een werplaats of fabriek wor den ondergebracht, maar nog niet vol doende kunnen verdienen voor levenson derhoud; het bezorgen van huisarbeid; het zetten van iemand in een zaakje, het be kostigen van een vakopleiding of herop- leiding! het verstrekken van gereedschap en bedrijfswerktuigen en honderd en een andere dingen, die bij de arbeidszorg be- hooren en die niet altijd van overheids instanties kunnen worden verkregen. Na tuurlijk dient er tegen te worden gewaakt, dat de daarvoor aangewezen instanties hun verplichtingen niet op het nieuw te vermen fonds afwentelen. gezondheidsregeling Ingevolge de buitengewone omstandig heden heeft het bestuur van het Neder- landsch congres voor openbare gezond heidsregeling de plannen tot het houden van een tweedaagsch-congres te Enschedé moeten laten varen. Inplaats van het houden van een congres ligt het in het voornemen dit jaar een algemeene ver gadering te houden op Zaterdag 26 October 1940 en wel te Haarlem. Aan de orde wordt gesteld de bespreking van het zoo juist verschenen rapport van de staatscommissie „Drinkwatervoorziening Westen des lands". De heer W. F J. M. Krul, directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, zal daarover een inleiding, houden, terwijl verschillende andere vooraanstaande deskundigen zul len worden uitgenoodigd aan het debat deel te nemen. Verbond van Nederlandsche pers* bureaux opgericht. Te den Haag is het Verbond van Neder landsche Persbureaux, op initiatief van den Raad van Voorlichting der Nederland sche Pers opgericht. Dit verbond omvat zoowel een vijftigtal pers- en nieuwsbu- reaux als de foto-persbureaux. Tot voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Persbureaux benoemde dr T. Goedewaagen den heer A. Meijer Schwen- cke, directeur der N.V. Vereenigde Pers bureaux te den Haag en tot onder-voorzit- ter den heer J. Sterkenburg, directeur van Persbureau Industria te Eindhoven. De heer A. Meijer Schwencke hield ter gele genheid van de oprichting hierna een rede over de taak der pers tegenover het Neder landsche volk. iederen keuringskring toewijzingscommis sies ingesteld, die met de verdeeling van het beschikbare vee belast zijn. Uit de toe wijzingscommissies worden rayoncömmis- sies samengesteld, welke het vee op de ontvangplaatsen afnemen en tevens voor de onderverdeeling over de toewijzings commissies en voor de verzending van het vee naar de plaatsen van bestemming zorg dragen. Het vee wordt niet ter beschik king gesteld van slagers of grossiers, dan nadat betaling heeft plaats gevonden bij een daarvoor aangewezen plaatselijke bank waar tevens de slachtvergunning wordt uitgereikt. De slachtvergunning is slechts geldig, wanneer daarop door de bank is aangeteekend, dat betaling heeft plaats gevonden. Het door de toewijzingscommis sies aan slagers of grossiers toegewezen vee moet dadelijk na toewijzing worden betaald en tegen vertoon van de slachtver gunning worden afgehaald. Bij niet tijdig afhalen van het vee vervalt de toewijzing. Het toegewezen vee staat van het oogen- blik van toewijzing af voor risico van den afnemer. Voor verborgen gebreken van verzeker de dieren kan tegen overlegging van een bewijs van den plaatselijken keurings dienst van vee en vleesch schadevergoe ding verkregen worden bij het slachtvee- fonds, waarbij het vee door de Nederland sche Veehouderijcentrale is verzekerd, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde schadevergoedingsregeling. De toewijzingscommissies zijn belast met de verdeeling, zoowel van het rundvee als van de door de Nederlandsche Veehou derijcentrale beschikbaar gestelde varkens over de binnen hun werkgebied gevestigde en daarvoor in aanmerking komende sla gers en grossiers en gaan daarbij uit van ieders slachtingen in het verleden. De toewijzingscommissies stellen tevens voor de onder hen ressorteerende slagers of grossiers een vleeschtoewijzing vast. De daarvoor in aanmerking komende gros siers en vleeschwarenfabrikanten ontvan gen de toewijzing rechtstreeks van de Ne derlandsche Veehouderijcentrale. Slachtveeregeling. In Verordeningenblad no. 26 is gepubli ceerd een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij ter uitvoering van de Land bouw -en Crisiswet 1933 (slachtveerege ling). Blijkens art. 1 worden ten aanzien van het slachten van rundvee, paarden, var kens en schapen, het voorhanden of in voorraad hebben, verhandelen, vervreem den, afleveren en vervoeren van rundvee, paarden, varkens en schapen, deelen van deze en na slachting geheel of ten deele uit die dieren of deelen vervaardigde pro ducten, alsmede het na slachting bewer ken of verwerken van die dieren of die deelen, beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de Landbouw-Crisiswet 1933 gesteld. Artikel 2 luidt: De voor de uitvoering van artikel 1 noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij vastgesteld en in de Nederlandsche Staats courant bekend gemaakt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner, afkondiging. Tegelijkertijd treedt dan het slachtverbod 1940 varkens buiten werking. Houtprijzen De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat bij de prijzenbeschikking naaldhout no. 1, de prijzenbeschikking mijnhout no. en de prijzenbeschikking populierenrondhout no. 1. welke Vrijdag in werking zijn getreden, maximumprijzen voor resp. gezaagd naald hout, mijnhout en populierenrondhout zijn vastgesteld. Voor den gedetailleerden inhoud der bovenvermelde beschikking wordt, naar het Vrijdag verschenen nummer van de Nederlandsche Staatscourant (no. 179 a) verwezen. Hier te lande is een „open brief aan ouders van Nederlandsche kinderen in de Oostmark” ontvangen, waarvan velen met belangstelling zullen kennis nemen. Deze brief is afkomstig van een Nederlandsche dame, die, zooals zij schrijft, optrad als tolk tusschen pleeg ouders en pleegkinderen. Zij schrijft als volgt „Ik ben blij in de gelegenheid te zijn, iets te kunnen vertellen over een aantal Nederlandsche kinderen, die ik in den Kreis Kirchdorf (Oberdonau, Oostmark) ontmoette. Laat ik eerst even zeggen, dat wij al sinds twintig jaren bezoekers zijn van dit heerlijk land, dat wij in het bezit zijn van een klein zomerhuis in Hinterstoder, Oberdonau, en dat ik op grond van mijn goede kennis van land en bevolking ver zocht ben. hen te komen helpen als be middelaarster en tolk tusschen de Neder landsche kinderen en hun pleegouders, die elkaar uit den aard der zaak, soms totaal niet verstaan, vooral niet in het begin. Ik trok er al dadelijk na den dag van aankomst op uit, om in ons eigen dorp op zoek te gaan naar HoIIandsche kinderen en ziet, al spoedig ontmoette ik er een paar onmiskenbare, strooblonde, Neder- landertjes, met roode appelwangen. Het bleek, dat er 14 stuks hier in het dorp zijn, allen ondergebracht bij verschillende, mij van ouds bekende families. Ze waren natuurlijk verbaasd en verrast, om plot seling een HoIIandsche „mevrouw” voor zich te zien en al gauw kwamen dè tongen los, toen ik hen zeide, dat ze mij alles konden vragen of vertellen, wat ze op hun hart hadden Ze zagen er om te be ginnen allemaal goed uit en de meesten vertelden vol trotsch, dat ze al eenige ponden, ja zelfs kilo’s waren toegenomen. Een ervan was zer al uit haar jurkje ge groeid, een drama, onder het 100-punten- systeem. Gelukkig dat ik nog lapjes in huis had van Brabansch katoen en er ont stond spoedig een jurkje, (natuurlijk een „Dirndl”). We spraken samen af, dat ze mij eens zouden komen opzoeken in mijn huisje op den berg, waar ook een klein zwembad aanwezig is. Op een mooien ochtend ging ik hen een eind tegemoet en we wandel den, druk pratende, en het schitterende berglandschap, de bosschen en heldere beken bewonderende, naar boven. De boterhammen waren niet vergeten en zwemmende, zonnende en spelende ging de dag genoeglijk voorbij. Doch het bleef niet bij de 14 kinderen hier in het dorp. Ik werd verschillende keeren door de „Kreisamtsleitung der N.S.V.” volks welvaart) afgehaald, om overal in de buurt in den Kreis Kirchdorf de dorpen en stadjes te bezoeken, waar zich HoI Iandsche kinderen bevonden Alles was uitstekend georganiseerd en overal, waar wij kwamen, waren de kinderen met hun pleegouders ergens in een geschikt lokaal bij elkaar gekomen en kon ik dus naar hartelust „bemiddelen” en over en weer verschillende kleine problemen oplossen. Het was werkelijk aandoénlijk, om te zien, hoe de pleegouders zich uitsloofden, om het hun pleegkinderen naar den zin te maken. Wanneer ik den pleegouders vroeg, wat ik nu eens voor hen in het Hollandsch moest vragen of zeggen, dan was het bijna zonder uitzondering de vraag, wat ze nu eens wilden eten, en wat ze nu het lekkerst vonden. Het bleek na melijk, dat de HoIIandsche kinderen in het begin niet zoo dadelijk aan de Oosten- rijksche gerechten konden wennen en „Nudeln” en „Knoedeln” versmaadden, terwijl de pleegouders juist gedacht had den, dat deze in den smaak zouden vallen En nu maakten ze er zich ongelukkig over, dat er niet genoeg gegeten werd Ik troostte ze echter, en voorspelde, dat hun logétjes wel gauw aan alle gerechten zouden wen nen en dat is zooals ik bij mijn latere bezoeken merkte ook uitgekomen. De kinderen worden zonder uitzonde ring ontzettend verwend. Het speelgoed van eigen kinderen staat zonder voorwaar de te. beschikking en ze krijgen nog nieuw speelgoed cadeau. Velen hadden reeds kleeren en schoenen gekregen, want het klimaat en het terrein is zoo geheel anders dan bij ons, en lage schoentjes zijn spoedig op de scherpe steenen versleten. De lichamelijke verzorging is in alle op zichten prima, het eten is rijkelijk toege meten en de boterhammen worden zoo dik gesmeerd, dat een meisje tegen mij zeide: hier op de bon is”. Ze mogen gratis naar hier op de bon is”. Ze magen gratis naar den kapper, en tanden zoowel als oogen worden gecontroleerd. Van een kind hoor de ik. dat het gratis een nieuwen bril had ontvangen, zoodra men merkte, dat de oude onvoldoende was. Geen wonder dan ook, dat ik na deze vele blijken van verzorging en toewijding, ook eens aan de pleegouders vroeg, of ze van hun kant, tevreden waren en ik ben blij te kunnen zeggen, dat ik in de meeste gevallen een bevestigend antwoord ont ving. Helaas waren er eenige klachten, maar onder de eenige honderden gevallen was het percentage werkelijk klein. Ge heel onhandelbare deugnieten zijn echter weer teruggezonden naar Holland en ook waren er enkele kleintjes, die zoo’n heim wee naar moeder hadden, dat men het beter vond, ook deze maar liever weer naar huis te sturen, want het doel is toch, om de kleintjes plezier te doen en een prettige vacaritie te bezorgen. Zr waren ook humoristische gevallen. Zoo werd mij gezegd, dat de kinderen geen „bitte” wilden zeggen. De verklaring was verbluffend n.l. „waarom moeten we toch altijd bieten hebben Ze hielden niet zoo erg van bieten dus daar begrepen ze niets van. Een luid gejuich ging op. toen ik hen uitlegde dat „bitte” alstublieft beteekent, en ook den pleegouders ging onder schaterlachen een licht op. Voortaan zal onder dit speciale groepje kinderen het woord „bitte” wel een geliefde uit drukking worden. Dat er onder onze heldere HoIIandsche kinderen eenige waren, die niet zindelijk waren op hun ondergoed en bedden, heeft mij werkelijk zeer geschokt eh als ik het niet zelf had meegemaakt, zou ik het nau welijks kunnen gelooven. Ik hoop, dat men dit zal mogen toeschrijven aan zenuw achtigheid of angst, vooral in het begin, door de geheel vreemde en nieuwe om geving en dat deze klachten op mijn vol gende tournee’s achterwege zullen blijven. Maar dat waren gelukkig uitzonderingen en over het algemeen valt te constateeren, dat de heele ..Kinderaction Niederlande Ostmark’ een groot succes mag heeten. De pleegouders hebben maar een wensch, n.l. dat de kinderen tevreden en voldaan thuis zullen komen en dat ze zullen vertellen, hoe mooi het hier is en hoe aardig de menschen zijn, geen „hunnen” en „bar baren”’, zooals hun dat vroeger zoo vaak is voorgehouden. Ja, ik moest werkelijk Tot persleider der Nationaal-Socia- listische Beweging, met opdracht te bevorderen de samenwerking en het doelmatig functionneeren van de pers organen dezer beweging, is benoemd: Dr. T. Goedewaagen. In den loop der jaren is het aantal door of namens de N. S. B. uitgegeven bladen sterk uitgebreid. Deze bladen zijn: Volk en Vader land, Het Nationale Dagblad, Nieuw Nederland, Arbeidsfront, Boerenfront, Volk in Nood, De Stormmeeuw, Ont wakend Volk, diverse districts- en kringbladen. Het is voor den opbouw der bewe ging strikt noodzakelijk, dat al deze organen ten nauwste samenwerken en één geest vertegenwoordigen. Voorts is het in de zich snel wijzigende om standigheden de eisch, dat de persor ganen zich doorloopend rekenschap ge ven van de door hen in den strijd voor het nationaal-socialisme aan te nemen houding. Door deze benoeming nu is de noodzakelijke voorwaarde ge schapen om deze samenwerking en de doelmatige werkwijze in de N. S. B.- pers te verzekeren. Dr. T. Goedewaa gen werd geboren op 15 Maart 1895 te Amsterdam, bezocht het gymna sium te Utrecht en, te Hilversum en studeerde vervolgens te Utrecht klas sieke letteren en wijsbegeerte, waarin hij in 1923 met lof promoveerde. In 1925 werd hij privaat-docent in de ge schiedenis der philosophie na Kant aan de universiteit te Utrecht, een functie, die hij nog vervult. Van 'zijn hand verschenen verschillende werken over philosophie, o.a. een inleiding in de philosophie (Summa contra meta- physicos), een werkje over de philo sophie in de 20e eeuw, een over Nietz sche en voorts een groot aantal ar tikelen in wijsgeerjge tijdschriften. Hij was eenige jaren redactie-secreta- ris van het tijdschrift voor wijsbe geerte en van de annalen der critische philosophie. Eenige jaren geleden werd hij lid van het Bolland-genootschap. Hij trad op als spreker voor volksuni versiteiten, voor de A. V. R. O., en voor tal van wijsgeerige vereenigin- gen. In 1939 werd hij verbonden aan het weekblad de Waag, eerst als lei der der Waagkringen, daarna als re dacteur en tenslotte als hoofdredac teur. Gedurende de laatste jaren pu bliceerde hij tal van politieke bijdra gen in verschillende bladen en tijd schriften. Kort na den oorlog trad de heer Goedewaagen op als voorzitter van den Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers, het lichaam, dat tot taak heeft, de geheele Nederland sche pers in een „Perskamer’ te or denen. Na reeds vele jaren in maandblad „Nieuw Nederland” hebben gepubliceerd, werd hij den leider der N. S. B. benoemd tot hoofd van de afdeeling 14 (perszaken) van het hoofdkwartier, in verband waarmede hij al zijn functies bij de Waag neerlegde. In de -bedoelde conferentie kwam als algemeene opinie naar voren, dat deze sociale reclasseering de arbeidszorg in den uitgebrieden zin des woords na het medisch herstel het best kan worden verzorgd door de A.V.O. Vanzelfsprekend dient dat werk te geschieden in nauw en tijdig overleg met den betreffenden medi- cus-specialist. En even vanzelfsprekend is het dat de A.V O. de op zich genomen taak niet naar wensch kan volvoeren ais zij niet de volledige en hartelijke mede werking ondervindt van allen, die daarbij kunnen helpen: n.l. overheid en bedrijfs leven in het algemeen maar vooral ook bepaalde overheidsorganen en bepaalde werkgevers in indiviueele gevallen. De A.V O. zoekt bij haar werk tevens samen werking met alle andere vereenigingen en inrichtingen, die mee kunnen helpen aan het gevraagde doel. Die samenwerking is des te meer noodig, omdat de regeling, die ter conferentie ten departemente be sproken en getroffen is omtrent de medi sche en sociale taakverdeeling bij het te rugbrengen van den invaliden soldaat in de maatschappij, wel heeft voorkomen, dat andere dan de aangewezen medische en sociale instanties Zich met deze reclas seering bezig houden maar ze heeft niet kunnen verhinderen, dat diverse bekende en onbekende vereenigingen de offerings- gezindheid van het publiek in beweging Naar aanleiding van artikel 4 van de verordening no. 132/’4O van de secre- tarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, betreffende identificatie plicht, wordt bericht, dat voor vreemdelingen (dit zijn allen, die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten), die geen of geen geldig paspoort hebben, geldt, dat zij ter vervulling van hun legitimatie plicht het identiteitspapier bij zich moeten dragen, dat zij behooren te be zitten overeenkomstig de regelen in de vreemdelingen voorschriften gesteld. Zij kunnen zich aldus legitimeeren, hetzij met hun geldig paspoort, hetzij met het identiteitspapier, waarin of waarbij door het hoofd van plaatselijke politie een verblijfsvergunning is ge steld. Voor de vreemdelingen, die reeds yóór 1 Maart 1938 in Nederland woon den, is tot heden geen verplichting ge weest om voorzien te zijn van een ver blijfsvergunning van het hoofd van plaatselijke politie. Degenen van hen, die niet in het bezit zijn van een geldig paspoort en dat ook niet op korten termijn van de overheid van den staat, zamelformulier ff insluiten, waarop de waartoe zij behooren, kunnen verkrij gen, moeten zich nu onverwijld wenden tot de politie (vreemdelingendienst) der gemeente, waar zij wonen, teneinde zich alsnog een verblijfsvergunning te doen verleenen. Voortaan van 12 uur Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel deelt’ den leden het vol gende mede: Het het oog op de verduisteringsvoor* schriften is besloten om na beëindiging van den zomertijd den officieelen beurs tijd op alle werkdagen, met uitzondering van den Zaterdag, van 1 tot 2 uur vast te stellen, zulks ten einde de leden en hun personeel in de gelegenheid te stellen tij dig hun werkzaamheden te beëindigen. De datum van ingang der nieuwe beursuren, alsmede te zijner tijd de datum van be ëindiging van dezen maatregel, zullen na der in de prijscourant der Vereeniging voor den Effectenhandel worden aange- kendigd. Gedurende deze periode zal de ncteering van fondsen, welke thans in zeven tijdvakken plaats vindt, in zes tijd vakken, elk van tien minuten geschieden. De commissie oorlogsschade te den Haag deelt mede, dat thans ook de formulieren f en ff met de daarbij behoorende toelich ting op aanvraag van belanghebbenden verkrijgbaar zijn bij de hieronder ge noemde postkantoren. Zooals bekend dienen de formulieren f en ff ter ver krijging van de noodige gegevens betref fende rechten van derden op goederen, waaraan oorlogsgeweldschade is toege bracht en voorzooveel noodig, ter con. tróle van de op andere formulieren ge dane sdhade-aangiften. Hypotheekhou ders, pandhouders, hutyverkoopers, als mede crediteuren die zich eigendom tot zekerheid hebben doen overdragen, kunnen desgewenscht op deze formulieren mede- deeling doen betreffende oorlogsgeweld schade, aan hun onderpanden geleden. Zij kunnen hieraan evenwel geenerlei ge volgtrekking verbinden nopens#- hun rechtspositie, welke eventueel nader zal worden geregeld. Voor iederen debiteur moet de crediteur een afzonderlijk f formulier in tweevoud invullen en inzen den bij de schade.enquête-commissie, waarbij de debiteur is geregistreerd. Te vens moet de crediteur hierbij een ver. Vrij van pijn met FYRACYtl lettrud» alle wofto de IxhoomtgeUeMhaW nodeehg beïnvloede», b<> Koofdpqn. Iueip>|». tew» o.ine», «heumat.ek etc. Onichodel>|li woo» hart et* "aog B>| Apotheker» en Orogufee 3 poeder» 13 - 3 tabletten <3 20 tabletten 45 cl b eio e d I V RA C Tl Verordeningenblad no. 26 bevat een be. sluit van den secretaris-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën tot toekenning van rechtspersoonlijkheid aan den post, chèque- en girodienst Het volgende is bepaald: Alle goede, ren, rechten en verplichtingen van het Rijk der Nederlanden, den postchèque. en girodienst betreffende, gaan krachtens dit besluit over op een rechtspersoon, die optreedt onder den naam „postchèque- en girodienst” en gevestigd is te ’s-Graven- hage. De directeur vertegenwoordigt dezen dienst in en buiten rechte. De directeur wordt bij verhindering, afwezigheid of ontstentenis vervangen door den onder, directeur. Bij verhindering, afwezigheid of ont stentenis, zoowel van den directeur als van den onderdirecteur, wordt door het hoofd van het departement, waaronder de dienst ressorteert, in de tijdelijke waarne. ming van hun functiën voorzien. De di recteur, de onderdirecteur en de overige aan den postchèque- en girodienst' ver. bonden ambtenaren worden met het oog op bezoldiging, pensioen en hun verdere rechtspositie geacht burgerlijke ambtena ren in dienst van het Rijk der Neder- I landen te zijn. In de organisatorische ver. I houding tusschen dezen dienst en het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie komt door de verleenlng der rechtspersoonlijkheid geen wijziging. Het Rijk der Nederlanden waarborgt de voL ledige nakoming door den postchèque en girodienst van al zijn verplichtingen. Bij liquidatie van den postchèque. en giro, dienst als rechtspersoon gaan al zijn goe deren, rechten en verplichtingen van rechtswege -over op het Rijk der Neder, landen. Dit besluit_ treedt in werking op den dag Statistiek stelt vermindering van aantal veroordeelden vast Uit de aanwijzingen, die door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde statistiek voor de toepassing der kinderwetten over 1938 geeft omtrent de beweging der jeugdcriminaliteit in de laatste jaren, blijkt, dat aan de voortdu rende stijging van het aantal onherroe pelijk schuldig verklaarde jeugdigen (van 1.642 in 1938 tot 3.061 in 1937) in 1938 een einde is gekomen. De vermindering (van 3.061 tot 2.789) bedroeg 272 of bijna 9 pCt. Het aantal schuldig verklaarde jon gens verminderde iets sterker dan dat der meisjes. Het percentage betreffende de meisjes bleef echter in vergelijking met dat der jongens geringresp. 91.6 en 8.4. Voor 1938 wordt ten aanzien van eenige delicten een gunstige ontwikkeling opge merkt. Belangrijk was de vermindering van het aantal schuldigverklaringen we gens gequalificeerden diefstal (1937 767, 1938 570). Verduistering en verduistering in dienstbetrekking gaf helaas een aan-, aanvankelijk gedurende vier jaar te zienlijk hooger cijfer (116) dan in het voorafgegane jaar (87). In de jaren 1934 tot en met 1938 werd resp. 624, 615, 642, 602 en 591 maal straf rechtelijke ondertoezichtstelling uitgespro ken. Het aantal burgerrechtelijk onder toezicht gestelde kinderen bedroeg in 1938 1.793 tegen 1.450 in het voorafgegane jaar De statistiek bevat verder allerlei ge gevens betreffende ontzetting uit en ont heffing van de ouderlijke macht en voog dij en betreffende het rijkstucht- en opvoedingswezen. Tenslotte is in deze statistiek, welke in een publicatie is verschenen met de cri- mineele- en gevangenisstatistiek, belicht de verpleging van voogdij- en regeerings- kinderen in gestichten en gezin door in stellingen van weldadigheid. Door 277 door het rijk gesubsidieerde instellin gen werden 11.923 voogdijkinderen verzorgd en door 30 instellingen 991 regee- ringskinderen. In totaal werd een bedrag van resp ƒ2.457.873 en ƒ276.856 aan rijks- subsidie aan 'deze instellingen uitgekeerd. Bovendien werd nog f 548.751 in totaal als „algemeene” subsidie aan 165 instellingen uitgekeerd. Ir. C. J. Huygen Door den leider der N.S.B., is be noemd tot secretaris-generaal dezer beweging de heer ir. C. J. Huygen, met opdracht te bevorderen dé samen werking en het doelmatig functionnee ren van de afdeelingen van het hoofd kwartier. De heer Huygen werd ge boren op 18 Maart 1897 te Rotterdam, bezocht de H.B.S. aldaar en studeerde Delft voor c.i., maar voelde zich meer aangetrokken tot de machinebouwkun- de; reden waarom hij te Milaan prac- tisch werk ging verrichten in het con- structie-bureau van een groote ma chinefabriek. Vervolgens studeerde hij in Duitschland voor electrotechnisch ingenieur en behaalde als zoodanig zijn diploma. Reeds tijdens zijn studie bekwaamde hij zich tevens in de warmtetechniek en trad kort na het beëindigen van zijn studie als in genieur in dienst bij het Zenntralhei- zungswerk te Barmen. Een halfjaar later werd hij als filiaalleider voor Zuid-Tirol benoemd bij een van de grootste warmtetechnische bedrijven met standplaats te Meran. Wegens het vervullen van het laatste gedeelte van zijn militairen dienstplicht bij de genie te Utrecht moest hij zijn functie tij- ctelsjk—vactlwÈi z.eggt’n, aóciT^hef'éftl'Ö'dp' van dezen diensttijd maakten in 1926 de internationale verwikkelingen het verder voortbestaan van het Duitsche filiaal in het Italiaansche Zuid-Tirol, onmogelijk, waardoor tot opheffing hiervan werd besloten. Teruggekeerd naar Nederland trad hij in 1928 in dienst van een groot warmtetechnisch bedrijf te Amersfoort. In 1932 werd hij mede-oprichter en directeur van een bedrijf op stooktechnisch terrein te Amsterdam. In Maart 1933 trad hij toe als lid van de N.S.B.waarin hij verschillende functies bekleedde, o.a. groepssecretaris, groepsleider, plaats vervangend districtsinspecteur, leider stadsdiensten, propaganda-inspecteur, kringleider van kring 24, districtsvor- mingsleider, heerbanleider voor de W.A. te Amsterdam.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6