VOOR DEN PUZZELAAR [vrÏÏÜwËNHÖÉKJË] ^31 I i# 1 L a I GEMENGD NIEUWS Apollo KUNST EN LETTEREN FINANCIEEL F HAAGSCRE COURANT VAN MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD' PAGINA 3 HET RESIDENTIETOONEEL .Wiener Geschichten CONCERT REMON- STRANTSCHE KERK s in „De Eeuwige Rhapsodie in I f 1 L A R W T RUZIE IN CAFE ONDERWIJS EN KERK Ten bate Protestantsch kerkelijk Rotterdam VERDACHTE STRAATHANDEL TE MAASTRICHT ERGERLIJK VANDALISME TE ZANDVOORT DISTRIBUTIEBESCHEIDEN ONTVREEMD T E N U E E L A N D M U N T O O M H E I A R E R A A M A R K N R K A K E N V A R K E N V L A A G E N T E N L E B E I R E I T E H A L K E A N E E N R E D E T A R R A M E R K R K F A B Y N A R 0 N D E R E K S A R U K I R A L A R 0 N Paul Hörbiger en Hans Moser spelen in de vroolijke film „Wiener Geschichten”, die deze week in Asta-theater draait. Rechts: Moser. B A S T H A A R L E M S I F H 0 N S I R F A R Y S T I P B 0 R D I - R I Q G I A F U K A R 0 F E E G R M K I E T E D E E S s c H L I V N 0 0 0 0 R D A E R A T S R U U F I S Engelsche kabelballon boven Ouddorp In den Stadsschouwburg F l Ti tOWIl lL^Mi De oplossing van de Zaterdag geplaatste puzzle luidt aldus: (Attila film) DE GETROUWDE VROUW een bederven van velen, die zich aan KUNSTKRING NEDERLAND 18 Februari, de textieldistributie N.V. DE NOORSCHE GAS MAATSCHAPPIJ Mimi Boesnach en Adolphe Engers in „Dertig seconden liefde” bij het Residentie Tooneel (Polygoon) N (Namir-TcrraJt trokken naaister dan voorloopig zon der punten de benoodigde fournituren koopen. Naaisters, die bij particulieren aan huis werken, worden niet ingeschre ven. Deze moeten dus de benoodigdhe- den van haar werkgeefster ontvangen. Expediteur aangehouden Als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan zware mishandeling is te Groningen aangehouden de 53-jarige expe diteur J. M., wonende te Noorddijk, die bij een oneenigheid in een café te Gronin gen, den caféhouder met een stoel te lijf wilde gaan Diens vrouw kwam tusschen- beiden enving daardoor de voor haar echtgenoot bestemden slag op. Hierdoor werd zij dusdanig aan het hoofd verwond, dat zij zich onder medische behandeling moest stellen. M. wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Recept Gepocheerde eieren Doe in een pannetje wat water met een scheutje azijn, en breng het aan de kook. Breek boven het pannetje het ei, of eerst in een kopje, laat het voorzichtig in het kokende water glijden en gaar koken. De dooiers moeten geheel door het wit omgeven zijn. Leg de eieren op een schotel en bedek ze met een soort mayonnaise of Bechamelsaus. Versier den schotel met schijfjes tomaten en takjes peter selie. Presenteer er gebakken of ge- rooster-' brood bij. Een lekkere scho tel by ue lunch. bureau te Wijk overgebracht. Vijftig van fnn rlonr mm mm MM kelen zijn nog langer vastgehouden, I 4. L—1 1J r. 4 MM** mXm— it—, vrij ernstige misdrijven vooraf waren ge- In Apollo draait deze week de film over het leven van Franz Liszfcï „De Eeuwige Rhapsodie”, een film vol muziek en romantiek. De hoofdrollen worden vertolkt door Olga Tschechowa, Franz Herterich en Hans S'öhnker. Een scène uit deze grootsche rolprent. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stiens (toez.): ds, D. Ben der, te Hoogezand; idem te Jorwerd: J. van Gelderen, cand. te Leiden. Bedankt voor de Wilp (Gron.): ds. G. K. Wiersma, te Noordwolde (Fr.). Bapt. Gemeenten. Aangenomen naar Nieuw-Weerdinge: ds. K. H, Prins, te Heerlen-Treebeek. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zweefde boven Ouddorp van Noordwest naar Zuidoost, een Engel sche kabelballon. De kabels sleepten over den grond en veroorzaakten scha de. o.a. aan de. electrische leiding. La ter is de ballon ten Zuidoosten van het dorp gestreken. Oplettende badmeester Vorige week bevond een afdeeling van den O'ibouwdienst zich in het badhuis aan de Ericalaan te Ede, waar de man schappen hun overjassen in de hall had den opgehangen. Even later zag de bad meester, dat een onbevoegde zich in de hall bevond en uit de jas van een der gegradueerden een bankbiljet te voor schijn haalde. De man ging daarop naar buiten en wierp het bankbiljet in het gras, blijkbaar met de bedoeling het daar later weg te nemen, aldus de „Msb.” De badmeester was op zijn qui vive, hield den man in het oog en waarschuwde de politie, die den man wist te arresteeren. Hij werd ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. Met zijn voet in een vliegwiel gekomen Te Amsterdam is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Een schipper was bezig op het motorschip Joke, eigendom van de reederij Bergmann, liggende aan de Nieuwe Vaart, den motor aan te zet ten. Juist toen de motor liep, aldus de „N.R.Crt.”, gleed hij uit en kwam met Opening eerste tentoonstelling Zaterdagmiddag is onder groote belang stelling in de Kunstzaal ,,’t Center”, de eerste tentoonstelling geopend van de schildersgroep van Kunstkring Nederland. Tegelijk met deze tentoonstelling is ver schenen de eerste publicatie van den Kunstkring, in den vorm van een bundel essays en verzen van leden der letterkun dige afdeeling. RECTORAATSOVERDRACHT AAN DE UNIVERSITEITEN EN HOOGE- SCHOLEN. Heden heeft de rectoraatsoverdracht aan de verschillende universiteiten en hooge- scholen hier te lande plaats gehad, waarbij de scheidende rectores magnifici een over zicht van de lotgevallen hunner hooger- onderwijs-instellingen in het afgeloopen studiejaar hebben gegeven. Aan de Utrechtsche Universiteit droeg prof. dr. F. H. Quix zijn waardigheid over aan prof. dr. H. R Kruyt; aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen prof. dr. E. Reinders aan prof. ir. M. F. Visser; aan de Nederlandsche Economische Hooge- school prof. W. E. Boesman aan prof. mr. C. W. de Vries. Chr. Geref. gemeenten De kerkeraden der Chr. Geref. gemeen ten van ’s-Gravenhage-Centrum en van ’s-Gravenhage-West hebben bésloten, in verband met de invallende duisternis, de godsdienstoefeningen met ingang van Oct. a.s. des morgens een half uur te vervroe gen, dus om half tien te doen aanvangen en de avondgodsdienstoefeningen van half zes te verzetten naar ’s middags 3 uur. Naaisters en EXAMENS 'Universiteit te Groningen. Met lof bevorderd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proefschrift over ,,De vertaling van Aeschylus’ Aga memnon door P. C. Boutens” de heer A. Hoekstra, geb. te Clinge. Notarieel-examen. Geslaagd alhier voor deel II: L. Piers te Assen en J.B. Uyt den Boogaard te Nieuw-Leusen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Unie van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland zal, naar wij vernemen, Vrijdag 27 Dec. a.s, te Utrecht worden gehouden. Zaterdag is uit den Marksin- gel te Breda het lijk opgehaald van den 37-jarigen L. N. uit Breda, die sedert den voorafgaanden Zondag aldaar werd ver mist. Vrij zeker is de man door de duis ternis misleid te water geraakt en ver dronken. Het lijk is door de politie in beslag genomen en naar het Gemeente ziekenhuis overgebracht. Dit is het der de slachtoffer binnen 14 dagen te Breda, dat ten gevolge van de verduistering het leven liet. Inbraak in kantoor te Purmerend In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in het distributiekantoor te Purmerend ingebroken. Een partij petroleumbonnen en zeepbonnen, welke nog ongestempeld waren, werden ont vreemd, alsmede een hoeveelheid zijn linkervoet in het vliegwiel terecht, boterkaarten, vetkaarten, textielkaar- ten en vleeschkaarten, welke ter uit reiking gereed lagen. Gelukkig wist de man den motor nog stil te zetten. Ernstig gewond is hij overge bracht naar het binnengasthuis. Dertig seconden liefdeDat is wel iets om de nieuwsgierigheid te prikke len, want zelfs voor dezen tijd van snel beslissen en snel handelen lijkt het tem po wat heel erg voortvarend. Het moge waar zijn, dat de liefde niet altijd eeuwig van duur is, een halve minuut is toch wel wat abnormaal kort, over mits de mensch zelfs aan een snel voor bijgaande passie gewoonlijk graag iets wil beleven. Doch men stelle zich ge rust: om deze dertig seconden heen, en meer in ’t bijzonder daaraan vooraf gaande, is er in de1* familie Siriani een heeleboel te beleven, waarvan de bezoe-- ker van onzen Stadsschouwburg met Vol le teugen kan genieten! Wij zouden er graag breedvoerig van vertellen, maar in de eerste plaats zou het den lezer een él te flauw denkbeeld geven van de leven dige avonturen in genoemde familie en in- de tweede plaats zouden wij, door de verrassingen te verklappen, het genoegen bederven van velen, die zich aan deze Jongen vermist Sedert Dinsdagmorgen wordt te Wijk bij Duurstede vermist de zoon van den heer G. D., die voor zijn patroon een bedrag van ruim ƒ200 moest brengen naar Rijs wijk (Betuwe). Bij onderzoek bleek hij wel met de veer pont te zijn overgevaren, d.pch verder heeft men niets meer van hem gezien Daar de vermiste een wonde aan den slaap had is het niet uitgesloten, dat hem onder weg iets is overkomen. SERIE NEDERLANDSCH KAMER ORKEST O.L.V. OTTO GLASTRA VAN LOON Het Nederlandsch Kamerorkest o.l.v. Otto Glastra van Loon zal in het komen de- winterseizoen wederom een serie van zes Dinsdagavondconcerten in Diligentia geven, waarvan de data als volgt zijn vastgesteld29 October, 3 December, 14 Januari, 18 Februari, 25 Maart en 29 April. en Jan van Ees en de kleinere worden vervuld door Nel Snel, Klumper, Miesje van der Haak. De regie is gevoerd door Cor van der Lugt Melsert, de décors zijn ontwor pen door Karei Brückman en uitgevoerd op de ateliers van de firma W. J. Does- burg-Klesser. De prémière op Woensdagmiddag a.s. vangt aan om half drie, de volgende twee opvoeringen hebben plaats op Don derdagmiddag 19 September om half drie en op Donderdagavond 19 Septem ber om zeven uur, zoodat alle bezoekers tijdig huiswaarts kunnen keeren. Het Economischen deelt ons mede: Uit de talrijke brieven, welke bin nenkomen bij de Afdeeling Economi sche Voorlichting van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te ’s-Gravenhage blijkt, dat het vele naaisters nog niet duide lijk is, hoe zij hare textielbenoodigd- heden kunnen betrekken. Daarom zij er nogmaals op gewe zen, dat zelfstandig werkende naai sters, zooals b.v. dameskleermaak- sters en tailleuses zich moeten wenden tot het Rijksbureau voor de Distribu tie van Textielproducten door den Handel te ’s-Gravenhage, Johan de Wittlaan 16, met het verzoek om in geschreven te worden. Op het vertoon van het verkregen inschrijvingsbewijs (algemeene vergunning) kan de be- DE KUNSTSCHILDER DICK KET OVERLEDEN Zondagavond is te Bennekom op 37-ja rigen leeftijd plotseling overleden de be kende kunstschilder Dick Ket, wiens wer ken op de tentoonstellingen te Amster dam en elders de laatste jaren de aan dacht trokken. Ket had o.m een gouden medaille ver worven voor zijn studie „Zelfportret”. Annie van der Lugt Melsert-van Ees in de hoofdrol. Op Woensdagmiddag 18 September zal Het Nederlandsch Tooneel, directeur: Cor van der Lugt Melsert in den Stadsi- schouwburg te ’s-Gravenhage,, de pre mière geven van „De getrouwde vrouw”, comédie in drie bedrijven, uit het Hon- gaarsch van Johann von Bokay. In dit pakkende, sterke speelstuk, dat te Bu dapest een reeks van 200 achtereenvol gende opvoeringen beleefde,, wordt de hoofdrol gespeeld door Annie van der Lugt Melsert-van Ees, terwijl de overige belangrijke rollen in handen zijn van Joséphine van Gasteren, Henri Eerens rollen Piny Mislukte inbraak Een waker van den Nachtveiligheids- dienst, die Vrijdagavond om kwart over tien op het Singel te Amsterdam sur veilleerde, zag, toen hij zijn lantaarn op het interieur richtte van perceel no 28, in welk pand een importmaatschappij ge vestigd is, dat daar een man vlak voor de brandkast stond, aldus het „Handels- blad”. De buitendeur van het pand was gewoon gesloten De waker ging de po litie opbellen en inmiddels wist de inbre ker via perceel no. 30 uit te breken en spoorloos in het donker te verdwijnen. Bij het politie-onderzoek bleken reeds twee gaatjes in de brandkast te zijn ge boord, maar verder was de man niet ge komen. Zijn inbrekersinventaris, be staande uit een groot aantal werktuigen, heeft de man op den grond bij de brand kast achtergelaten, wel een bewijs voor de groote haast, waarmede hij de vlucht heeft genomen. TOEGEZONDEN BOEKEN. „Wie zijn de drie mannen van da Nederlandsche Unie?", dr. P H. Ritter jr. Uitg. Hollandia Druk kerij, Baarn. Na een beschrijving van de historische wording van de Nederlandsche Unie geeft dr. Ritter een levensbeschrijving van elk der drie mannen. „Wie deze brochure gelezen heeft”, zoo besluit de schrijver, „moet den indruk hebben gekregen, dat ’t driemanschap be staat uit sterke, overtuigde mannen, met een schitterenden staat van dienst en een rijke sociale ervaring. Het verwijt, tot hen gericht, dat zij als politieke buitenstaan ders, als nakomelingen, het recht zouden missen, ons volk te organiseeren, is volko men ongegrond. Wil men critiek oefenen, dan zal die critiek zich moeten richten op de opportuniteit en de taktiek van hun optreden en op den inhoud van hun stel lingen”. In verband met het vernielen van ruiten van diverse perceelen te Gro ningen, waarvan wij eenigen tijd geleden meldding hebben gemaakt, zijn thans we derom drie personen aangehouden. Deze, de 18-jarige koopman S. R. S., de 19- jarige vulcaniseerder R. B. en de 17-jarige bakkersknecht J. D., worden ter beschik king van de justitie gesteld. propagandabureau van den Voorlichtingsdienst Gistermiddag werd in de Remonstrant- sche kerk een concert gegeven door de afdeeling Rotterdam van de „Vereeniging voor Prot. kerkmuziek” ten bate van den wederopbouw van Protestantsch ker kelijk Rotterdam. Aan deze uitvoering, welke onder leiding van Nic. Ringels stond, werd welwillende medewerking verleend door den organist der Remon- strantsche kerk, Carel Pleijsier, den ho boïst Jaap Stotijn, de hoboïste Jopie Oort- gijsen, de violiste Ans Langschmidt en het koor en orkest van de afdeeling Rot terdam der genoemde vereeniging. Het programma, dat op dit weldadig- heidsconcert werd uitgevoerd, bestond uit composities van J. S. Bach en diens tijd- genooten Vivaldi en Joh. Fr. Fasch en van den voorganger van den grooten Thomas-cantor G. Frescobaldi. Door het koor en orkest werden onder leiding van den dirigent Nic. Ringels de Cantates 172, Erschallet ihr Lieder, 118, O Jesu Christ, 68, Also hat Gott die Welt geliebt van J. S. Bach ten gehoore gebracht. Als so listen werkten de sopraan mevr. J. A. ten Cate, de alt Manola van Waasbergen, de tenor Arie Rottier en de bas Dirk van Amerongen aan deze uitvoeringen, waar in wel eens de gelijkheid in het ge zamenlijk musiceeren te wenschen over liet. mede. De klankverhoudingen waren daarbij echter fraai, terwijl in het kleine orkest verscheidene bekwame instrumen talisten bleken te zitten, die den toe hoorder met hun partijen vaak onontkoom baar wisten te boeien. Het geheel ge tuigde tevens van de muzikaliteit en de waardige, levenskrachtige opvatting van den leider Nic. Ringels. De sopraan mevr. J. A. ten Cate droeg met haar volle, hel dere stem veel tot de algeheele klank schoonheid bij, terwijl de alt Manola van Waasbergen en de tenor Arie Rottier hun partijen op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore brachten. De bas Dirk van Ame rongen, die zijn stem met uitstekende techniek gebruikte, droeg daarbij der tekst op sensitieve, weloverwogen wijze voor. De violiste Ans Langschmidt vertolkte, begeleid door orkest, het Vioolconcert in a kl. t. van A. Vivaldi in een bewerking van Nachez. Deze kunstenares, die over een ver ontwikkelde techniek beschikt, heeft haar klaar en overzichtelijk ge bouwd muzikaal gegeven op diep impo- neerende wijze voorgedragen. Haar spel was prachtig van toon, gaaf, onopge smukt en „klassiek” door hoofsche allure en innerlijke evenwichtigheid. De voor dracht en de vaart van het Presto ver leenden aan het concert den glans en schittering, welke deze schepping uit den bloeitijd der vioolliteratuur eigen zijn. Onze stadgenoot Jaap Stotijn en de hoboïste Jopie Oortgijsen vertolkten een Sonate voor 2 hobo's en strijkorkest van Joh. Fr. Fasch, een leerling en volgeling van Chr. Graupner, die hofkapelmeester te Zerbst is geworden. Meesterlijk van samenspel, verrukkelijk van klank en voordracht was deze uitvoering. Het werk werd door deze solisten tot een spreken de getuigenis voor het rijke muziekleven, dat ook buiten de Mannheimsche school te dien tijde in Duitschland bloeide. De vertolking vormde één der hoogtepunten van dit concert. De organist Carel Pleijsier droeg zin vol geregistreerd een bijzonder interes sante Prélude en Fuga in g kl. t. van G. Frescobaldi voor. In zijn, over de geheele linie zeer verzorgd spel heeft de kunste naar de mogelijkheden, welke het orgel hem bood, volkomen weten te benutten; „Dertig seconden liefde”, door Aldo de Benedetti Overboord geslagen en verdronken Gisteravond is op de Surinamekade te Amsterdam een 31-jarige man. zoon van een schipper van een lichter uit Rotter dam, die werkzaamheden verrichtte aan het anker op de voorplecht, door tot nu toe onbekende oorzaak over boord geval len en verdronken. Het ongeval bleef on opgemerkt, totdat de schipper zijn zoon miste. De geneesk dienst werd gewaar schuwd en ondertusschen begon een schip per van een in de nabijheid gelegen vaar tuig te dreggen, op de plaats waar men de pet van den verongelukte in het water had zien drijven. Na korten tijd slaagde men erin het lichaam van den jongeman op te halen. Pogingen om door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. Bliksem veroorzaakt brand in twee boerderijen Zaterdagnacht omstreeks twee uur, is te Sexbierum de boerderij van mevr. wed. J. Nammensma, bewoond door haar zoon door den bliksem getroffen. De schuur met een grooten voorraad hooi en granen ging in de vlammen op. Ook een deel van het woonhuis werd verwoest. Het vee werd gered. Omstreeks drie uur werd de boerderij van den veehouder IJ Postma aan het Zuidereind te Tietjerk door den bliksem getroffen, meldt de „Msb.”. Dadelijk stond het woonhuis ni lichter laaie, waar bij de inboedel, zeven koeien, een paard en klein vee in de vlammen omkwamen. De bewoners konden zich tijdig redden Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Heilig Hartbeeld de handen af ge slagen In den nacht van Woensdag op Don derdag is in Zandvoort een wandaad gepleegd, welke in de geheele bad plaats verontwaardiging heeft gewekt. In dien nacht hebben tot dusver onbe kende mannen het voor huize „Sterre def Zee” staande Heilig Hartbeeld moedwillig beschadigd. Omstreeks half twee hoorde de moeder-overste van dit huis in den voortuin mannenstemmen, doch aangezien deze het huis niet ver der naderden, liet zij dit voorval op zijn beloop. Groot was echter de ontsteltenis, toen des morgens bleek, dat van het Heilig-Hartbeeld, dat reeds tal van ja ren den voortuin siert, de handen wa ren afgeslagen. Men vond ze onder het beeld in het gras. De vandalen hebben zich niet alleen vergrepen aan het beeld van Christus, maar in de onmiddellijke nabijheid hebben zij de bloempotten on dersteboven gegooid en de hekken be schadigd. De opzet is dus wel onmis kenbaar. De pastoor van Zandvoort werd on verwijld van de snoode daad in kennis gesteld en deze begaf zich met een kerkmeester, na de vernieling te heb ben geconstateerd, naar de Nederland sche en de Duitsche politie, om hier van aangifte te doen. De verontwaardiging over dit schan delijk bedrijf is groot. De pastoor, die tegenover huize „Sterre der Zee” woont, werd op zijn gang door het dorp niet alleen door vele parochianen, maar ook door tal van niet-Katholie- ken aangesproken om hun deelneming en deernis te betuigen met dit erger lijke vandalisme, en hun verontwaar diging te uiten over zulk, een handelen. Nog Donderdagavond is in de paro chiekerk van Zandvoort een oefening van eerherstel wegens den Christus aangedanen smaad gehouden. Zondag avond werd deze oefening van eerher stel herhaald. Zestig personen gearresteerd Tn den omtrek van het station te Maas tricht werd al .geruimen tijd een clande stiene straathandel gevoeyd met de ko mende en gaande Duitsche militairen. Daaraan werd door oudere personen en ook door kinderen deelgenomen. Er ■werd van alles aangeboden en druk ver- I kocht. Thans heeft de gemeentepolitie daar- I aan een einde gemaakt door zestig men- I schen van wie de helft vrouwen, in één I glag gevangen te nemen, aldus meldt de „N.R. Crt.”. Zij zijn naar het politie- hen brachten daar 24 uur door en en- dat gebleken is, dat aan den straathandel vrij ernstige misdrijven vooraf waren ge gaan. In totaal werden twee karrevrach- ten in beslag genomen, waarbij ar tikelen van den meest uiteenloopenden aard. Het fruit en de verdere aan bederf onderhevige levensmiddelen zijn ter be schikking van het Roode Kruis gesteld, het overige blijft in beslag genomen Gebleken is, dat de aangehoudenen I meest inwoners van Maastricht waren. I Sommigen hadden echter hun domicilie I naar elders verplaatst. Ten huize van en- I kelen o.a. in het woonwagenpark, zijn I nog partijen goederen in beslag genomen. Woekerwinsten Op de meest in kleine hoeveelheden I verkochte goederen werden vaak woe- I kerwinsten gemaakt. Zoo bracht koffie I tot zestig gulden per kilogram op; horlo- I ges werden voor hun tienvoudige waar- i de verkocht. Bij de fouilleering van de arrestanten E bleek onder meer, welke winsten met I dezen handel gemaakt werden. Personen, I die enkele maanden geleden nog steun I trokken, bleken in het bezit van eenige I honderden guldens. Ontleend is aan het jaarverslag van de N.V. Noorsche gasmaatschappij (boekjaar 1939) fabriek te Kerkrade Ook dit jaar onderging het gasdebiet geen wijziging van beteekenis. De totale over meters ge registreerde hoeveelheid gas verminderde ten opzichte van 1938 met slechts 0,2 pCt., tegen een teruggang van 0,3 pCt. in het vorige jaar. De nadeelige uitwerking van de in vergelijking met 1938 nog iets ver der aangetrokken kolenprijzen kon door een naar verhouding gunstiger cokesop- brengst worden opgevangen. Bij het opmaken van dit verslag kan ten aanzien van den stand van zaken in het nieuw aangevangen boekjaar worden geconstateerd, dat tot dusverre al de fa brieken ononderbroken in bedrijf zijn ge bleven. Het over dit boekjaar geleden verlies bedraagt 18.543,154 19.238,57), tenge volge waarvan de balans sluit met een nadeelig saldo van 535.791,40 517.248,244). frissche vertooning willen verkwikken Want het lijdt geen twijfel of „Dertig seconden liefde" zal nog vele goed ge vulde zalen trekken. Laaat ons dus mogen volstaan met te vertellen, dat dit kostelijke blijspel draait om de wonderlijke avonturen van de jonge vrouw van een braven tandarts, welke jonge vrouw eerst verdacht wordt van ongeoorloofde minnekozerij met een anderen meneer, die echter haar volmaakt onschuldige en ongevaarlijke auto-instructeur blijkt te zijn. Om te bewijzen, dat zij inderdaéd met vrucht de lessen heeft gevolgd, springt Grazia in een wagen en rijdt pardoes een meneer omver, die aan den over kant op ’t trottoir stond! Nu komt zij eerst recht in perikelen, want de meneer neemt een advocaat in den arm, eischt van den braven tandarts een zeer hooge schadeloosstelling en dreigt Grazia met een strafvervolging Hoe het allemaal op zijn pootjes terecht komt en wat de dertig seconden liefde ermee te maken hebben dat is nu juist wat wij niet willen vertellen! Ter geruststelling van ouders en voogden, die hun kinderen of pupillen al dan niet onder geleide, naar onzen Stadsschouwburg willen laten gaan, verklaren wij nadrukkelijk, dat al les in eer en deugd verloopt, al zou men, als men 't héél strikt neemt enfin, dat zal men zélf wel zien! Onder regie van Bets Ranucci-Beck- man wordt dit zeer amusante en levendi ge blijspel uitstekend vertoond, in den luchtigen stijl, dien het vereischt. Mimi Boesnach is Grazia en zij speelt die rol met al de onschuld en de veront waardiging van de fatsoenlijke vrouw, die nochtans geenszins op haar lieve mondje is gevallen. Theo Frenkel is niet minder dan zij te waardeeren als de meneer, die overreden is en op zoo zonder ling-galante wijze van zijn aanspraken afstand wil doen (maar wij zouden immers niets ver klappen!). Kostelijk is weer Adolphe En gers als de heetgebakerde oud-generaal, vader van den meer lakonieken tandarts (Richard Flink). Noemen wij verder met eere: Chris Baay, droog-komisch als de Joekie Flink Coba van als met zij steeds te onpas komende oom; Broedelet als de tante; Mieke als de boosaardige Geltrude; Kelling als de zindelijke vrouw den generaal; Bob Oosthoek de advocaat. Met elkaar en anderen in kleinere rollen vormen een heel goed ensemble, dat aan de grap pigheid en het tempo van dit blijspel alle recht doet wedervaren. Aan vroolijkheid .in de zaal en aan waardeerend applaus was dan ook zoo wel Zaterdagmiddag bij de première als Zondagmiddag (in een goedgevulden schouwburg) geen gebrek. Bij de pre mière ontbrak ook een welverdiende bloemenhulde niet. „Dertig seconden liefde” zal ongetwij feld nog aan zeer velen een allerprettig ste verstrooiing bezorgen. if' i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7