HAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS BINNENLAND Maandag 16 September 1940. Nederlandsche Socia listische Werk gemeenschap Enschedé door Engelsche vliegtuigen gebom bardeerd VAN „DE LIGHALLEN” TOT HAAGSCH SANATORIUM Twee menschen gedood DERDE BLAD Gewijzigde toestanden bij het N.V.V. De prijscontrole Zal aanzienlijk worden verscherpt i Het Haagsch Sanatorium heeft zijn nieuwe gebouwen aan de Doornikschestraat in gebruik genomen. Een kijkje op het complex mannenzalen met daarvóór de 30 meter lange lighal, (Polygoon)' DE NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Gesticht op een vergadering van S.D.A.P.-functionarissen Ook andere plaatsen getroffen Oproep aan socialisten in Nederland De houding van de bevolking bij luchtalarm - x Y - DE NIEUWE INRICHTING DER HAAGSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T.B.C. vol- desgewenscht ge- Rusten, een moeilijk werk de en bij zal No. 17674 Lichte schade te Enkhuizen Eveneens in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een Engelsch vliegtuig zestien brandbommen, waaronder drie van zwaar kaliber, geworpen op Enk huizen in de omgeving van de Koepoort. Van een groóte broeikas werd veel glas vernield, terwijl een bruggetje ge heel werd opgeruimd. Aan enkele woonhuizen werd lichte schade toege bracht. De onmiddellijk ter plaatse zijnde brandweer kon voorkomen dat er brand uitbrak. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Arbeiderswoningen ernstig beschadigd Te Halsteren zijn Zaterdagnacht acht brisantbommen en vijf brandbommen geworpen in de z.g. Melanen. Twaalf arbeiderswoningen werden ernstig be- bed gelicht. Zij liepen echter geen ver soonlijke ongelukken voorgedaan. Aan den rand der nieuwe Scheve- ningsche Boschjes, bij de Doomiksche- straat, heeft de Haagsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose haar Haagsch Sanatorium gesticht, dat 5 Augustus werd betrokken en Zaterdag a.s. officieel wordt geopend. De plaats, waar het nieuwe gebouw is verrezen, is velen Hagenaars bekend, omdat de vereeniging daar sedert 1907 haar lighallen had, die nu tot de ge schiedenis behooren. Dr. Mortier Hij mans, de directeur van het Sanatorium, en mr. H. A. Hooft, voorzitter van het dagelijksch bestuur der vereeniging, hebben ons een dezer dagen in de inrichting ont vangen om haar ons te tbonen en dr. Hijmans vond daarbij gelegenheid om iets te vertellen van den groei der in richting. De Haagsche Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose heeft haar werk zaamheid in de stad in hoofdzaak ge concentreerd in het bekende consulta tiebureau aan de Waldeck Pyrmont- kade, waar kosteloos onderzoek naar t.b.c. wordt gedaan en van waar uit deskundig huisbezoek geschiedt. Thans exploiteert zij het Haagsch Sanatorium aan de Doornikschestraat, vroeger de lighallen. De vereeniging richt zich op een doel treffende bestrijding der t.b.c. eh ex ploiteert het sanatorium, met subsidie van rijk en gemeente, uit eigen midde len. Het nieuwe gebouw, dat tot stand kwam o.m. met steun van het Werk fonds, is, behoudens deze medewerking, ook geheel uit eigen middelen bekos tigd. Niet minder dan 80.000 gulden moest daartoe uit de kas vloeien. De exploitatie moet eveneens uit de ver- eenigingsfinanciën worden bestreden. Het sanatorium aan de Doorniksche- straat is uitsluitend bestemd voor vol wassenen. De kinderen, welke onder de hoede der vereeniging worden gesteld, genieten hun verpleging in Huis ter Drift bij Doorn, waar ze winter en zo mer kunnen vertoeven. Wat den aard der t.b.c. betreft, waar van lijders in de Haagsche inrichting worden verpleegd, wees dr. Hijmans er op, dat hier uitsluitend lijders aan long-t.b.c. worden opgenomen en ver pleegd. Het is, ging hij voort, in den loop der jaren gebleken, dat de Nederlandsche lucht zeker niet in de laatste plaats de zeelucht, geschikt is voor de t.b.c.- therapie. Het feit, dat men het aange durfd heeft, dit gebouw hier te stich ten, moge als bewijs gelden, dat op dit punt geen twijfel bestaat. Hier waait de zeewind en het kan er frisch zijn op dagen, als de vorige week ons bracht, maar dat deert de pa tiënten niet. Integendeel, de zilte lucht saneert en de beslotenheid der zieken zalen in het dennenbosch, maakt dat stof hier niet kan doordringen. De opbrengst van de collecte op den Nationalen Reclasseeringsdag Zaterdag j.L bleef, door de ongunstige tijdsom standigheden en door het ongunstige weer, waardoor vele collectanten niet zijn opgekomen en lang niet alle inge zetenen konden worden bereikt, be langrijk beneden de raming. Voor hen, die alsnog een bijdrage willen zenden., vermelden wij het giro nummer van den penningmeester van het plaatselijk comité van uitvoering Nationale Reclasseeringsdag, den heer J. A. Knetsch, Loenenschestraat 86, postgiro 325990. NIEUWE MEUBEL-SHOWROOM AAN DE LAAN VAN MEERDERVOORT Zaterdagmiddag om 3 uur is onder veel belangstelling aan de Laan van Meerdervoort no. 445 een showroom geopend van den Nederlandschen Mei> belhandel, welke gevestigd is aan de Spijkermakersstraat alhier. De nieuwe showroom voldoet aan alle eischen van den modernen tijd. Zij is licht en vroo- lijk van aankleeding en biedt den aan staanden koopers een keur van fraaie meubelstukken om een keuze uit te doen. Aan de showroom is tevens een ver- koopafdeeling verbonden, zoodat men bij een eventueele keus uit de met uiterste zorg samengestelde collectie direct zijn bestelling kan doen. Bij de opening werden zeer veel bloemstukken binnengedragen. Oorlogsmonument te Delft Eenigen tijd geleden is bekend ge-, maakt, dat er te Delft een oorlogs monument voor de aldaar gesneuvel de Nederlandsche militairen zal wor den opgericht. Als voorloopige datum van onthulling is toen 21 September genoemd. Tengevolge van ongunstige weersgesteldheid en andere omstan digheden is de uitvoering echter zoo zeer vertraagd, dat deze datum niet gehandhaafd kan worden. De plech tigheid zal vermoedelijk op half Octo ber a.s. worden gesteld. De wederopbouw van verwoeste boerderijen. Op Woensdag 18 dezer zal de directeur- generaal van de voedselvoorziening te ’s-Gravenhage, in de gemeente Hoogland den eersten steen leggen van nieuwe boer derijen, die in de plaats komen van die, welke tengevolge van den oorlog zijn ver woest. Meer eenheid door centralisatie De benoeming van den heer H. J. Woudenberg tot commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vakveree- nigingen diende, zooals destijds duide lijk werd gemaakt, om het werk, door de arbeiders verricht, in stand te hou den en de mogelijkheid te openen tot verdere ontplooiing. Talrijke arbeiders hebben dit onmiddellijk begrepen en met vreugde hun steun gegeven aan de noodzakelijke reorganisatie en ver nieuwing. Men stuitte echter op moei lijkheden, doordat in de leiding van het N.V.V. bepaalde personen zaten, die geen hechte en loyale samenwer king met de nieuwe leiding konden waarborgen; daarom heeft de commis saris verschillende maatregelen moe ten nemen, die de belangen der ge organiseerde arbeiders in de nieuwe verhoudingen konden dienen. In een persconferentie, welke Zaterdag werd gehouden, heeft de heer Woudenberg daar een en ander over verteld. In de eerste plaats bleek het noodig, dat er een sterke centralisatie in de lei ding kwam. Vroeger vormden de aange sloten organisaties ieder voor zich een afgesloten geheel. Thans is het N/V.V. de landelijke vakorganisatie, waarin ver schillende „vakgroepen” vereenigd zijn. Deze centralisatie was noodig om voor de georganiseerde vakarbeiders een zoo hecht mogelijke organisatie op te bou wen, welke naar binnen, zoowel als naar buiten, vruchtdragend werk kan ver richten en zich niet behoeft te bepalen tot de taak van adviseerend college, wat het N.V.V. in zijn ouden vorm eigenlijk was. Door de centralisatie en de daaruit voortgevloeide maatregelen bereikte men, dat het N.V.V. op tal van arbeidsvraag stukken meer invloed kan uitoefenen en thans is de basis gelegd waarop ook de overheid met de vakorganisatie zeer nauw kan samenwerken. Vooral in een tijd als deze is zulks van de grootste be- teekenis gebleken. Het N.V.V. heeft voor de' Nederlandsche arbeiders een groot- sche taak te verrichten, niet meer op po litiek terrein, doch uitsluitend op sociaal en cultureel gebied. Bij loonregelingen, ontslagregelingen, bij het sluiten van collectieve arbeidscontracten zal het N.V. V. een belangrijke functie kunnen ver richten en juist daarin ligt de beteeke- nis van de organisatie voor de arbeiders. Daarnaast ligt op sociaal terrein nog zeer veel werk voor het N.V.V. gereed. Men denke aan het verzorgen der volks gezondheid, waar de organisatie door de arbeiders-sanatoria enz. mede een taak heeft. Aan de vakopleiding, aan het so ciale jeugdwerk en zoovele andere be moeiingen op sociaal terrein. Het cultu- reele werk voor de Nederlandsche arbei ders mag zeker niet op den achtergrond staan. Ontwikkeling in den uitgebreid- sten zin des woords is ook een taak der vakorganisatie. Daaraan zal men dan ook alle aandacht besteden. Uit dit alles concludeerde de commis saris, dat er geen sprake is van stopzet ten of belemmeren van de vakbeweging. Integendeel, men zal door centralisatie meer resultaten bereiken. Zaterdagavond laat is Enschedé het slachtoffer geworden van het lukraak bommen werpen van Engelsche vlie gers. Vreemde vliegtuigen cirkelden boven de stad en wierpen lichtkogels uit, waarna spoedig een serie ontplof fingen volgde in het Westelijke en Noordelijke stadsgedeelte. De sirenes van het alarmsignaal begonnen te loeien en de luchtbeschermingsdienst was onmiddellijk in actie. Weer klon ken ontploffingen en daarna braken op enkele punten in de stad felle branden uit. Het bleek, dat tal van brisant- en brandbommen waren geworpen. Ten Westen van de stad vielen bommen op de rijwielpaden van den Rijksweg, wel ke werd beschadigd. Voorts werden in deze gemeente twee boerenwoningen getroffen, waarbij een vrouw ernstig aan den schouder werd gewond. Een koe werd in de weide gedood. In het Noordelijke gedeelte der stad werd de nieuwe Huishoudschool door een voltreffer geraakt en zeer ernstig beschadigd. Voorts ontploften in deze woonwijk nog verscheidene bommen, waarbij de heer van den Broek, procu ratiehouder bij een textielmaatschappij, werd gedood. De koopman Schoolder- man, die zich per rijwiel op straat be vond, Werd door een scherf in het hoofd getroffen. Na enkele uren is hij aan de gevolgen overleden. De laatste aanval van de Engelsche vliegers was’op de binnenstad gemunt. Een brandbom trof het postkantoor, doch door het kordate optreden van het aanwezige personeel werd het ge vaarlijke projectiel onschadelijk ge maakt. De garage van den heer Spra- kel in de Hengeloschestraat raakte voorts in brand. Een felle vuurzee ont stond, maar de brandweer, krachtig ge holpen door tal van manschappen van den Opbouwdienst, had het vuur spoe dig onder de knie. De garage is gedeel telijk afgebrand. In het groote, nieuwe gebouw van Vroom en Dreesmann ontstond brand, maar hier was men het vuur snel meester. Verder brak een hevige brand uit in een gebouw, in gebruik bij de confectiefabriek N.V. Serphos. Hier was het gevaar voor uitbreiding zeer groot, maar de felle vuurzee kon vrij spoedig worden bedwongen. In de villawijk „de Stadsweide” werd materieele schade veroorzaakt. Ver schillende straten zijn met het oog op niet-ontplofte bommen afgezet. Het is een raadsel, wat de bedoeling der En gelsche vliegers is geweest, aangezien zich nergens militaire doelen bevinden. Bewoners van boerderij te Oud-Gastel uit bed gelicht In den afgeloopen nacht om 2.35 uur is onder de gemeente Oud- en Nieuw Gastel een bom van zwaar kaliber door een Engelsch vliegtuig neergeworpen. Het projectiel kwam terecht op een stuk grond bij de hoeve „Boombosch". Door den geweldigen luchtdruk wer den de bewoners van de hoeve uit het bed gelucht. Zij liepen echter geen ver wondingen op, terwijl er ook geen schade werd aangericht. In den grond ontstond een gat van zes bij zes meter. bakenen, die naar het socialisme voert. Daarom richten wij tot de socialisten in Nederland den oproep: sluit u aaneen en helpt mee aan het stichten van de „Ne derlandsche Socialistische Werkgemeen schap”. Mannen en vrouwen, jongeren en ouderen, kunnen dan met nieuwen moed en kracht strijden voor de nieuwe toe komst voor de socialistische maatschap pij. Wij wille ons overal doen gelden, waar de belangen van de arbeiders, boe ren en middenstanders dat vragen. Op economisch gebied zullen wij stel ling nemen tegen de kapitalistische dwin gelandij. Voor dit doel sommen wij een aantal punten op, die onder nieuwe vor men de oude ideeën van de sociale recht vaardigheid moeten verwezenlijken. 1. Het streven van de N.S.W. heeft ten doel den opbouwevap de Nederlandsche volksgemeenschap in socialistischen zin. Dat wil zeggen, dat de arbeid de basis wordt voor de sociale en economische ver. houding. Wij verlangen de samenvat ting van alle krachten in het besef, dat het Nederlandsche volk een ondeelbare gemeenschap dient te vormen. 2. Wij willen, dat de Nederlandsche volkshuishouding haar plaats vindt in de nieuwe economische ordening, die bezig is zich in Europa te voltrekken, opdat wij in de groote harmonie van het geheel een gave eenheid zullen vormen, zulks in overeenstemming met behoud van aard en karakter van ons volk. 3. Dooi deze nieuwe oriënteering zal de werkloosheid kunnen worden overwonnen en zal de arbeid in zijn waarde hersteld moeten worden. 4. Wij eischen een zoodanige beschik king over de productiemiddelen, dat de voortbrenging niet langer eenzijdig op particulieren winsthonger wordt gericht, maar ten bate van ons volksgeheel zal worden opgebouwd, Noodig is daartoe de controle van staatswege op het bankwezen en beheersching van het credietwezen. 5. Het platteland zal moeten worden be vrijd van de knechtsschap, waarin de kapitaalmachten de boeren- en tuinder- stand wisten te slaan. Daarnaast zullen goede afzetmogelijkheden moeten worden geschapen Voor allen, die de bodempro- ductie helpen verzorgen, dient een be hoorlijk bestaan gewaarborgd te zijn. 6. De middenstand dient te worden be schermd, eenerzijds tegen de overwoeke ring van kapitaalconcentraties anderzijds door een regeling van zijn bestaan, die ook aan deze categorie medewerkers een redelijk en verzekerd inkomen schenkt. 7. De sociale wetgeving, die nog al te zeer ontoereikend is en vaak ook verward en ongelijk werkt, zal in een groot en evenwichtig samenstel van maatregelen moeten worden samengevat, waarbij met inachtneming van de eischen van alge meen belang aan arbeiders, boeren en middenstanders, aan de werkers van hoofd en hand en met name ook aan hen, die thans nog onverzorgd zijn, een redelijke bescherming wordt geboden. 8. Het vraagstuk „oud en arm” zal door een actie voor een behoorlijk arbeidspen- sioen op den grondslag van ons gemeen schappelijk verantwoordelijkheidsbesef voor degenen, die hun arbeidskracht aan staat en maatschappij gaven, zijn oplos sing moeten vinden. 9 Het recht van ieder werker op rustpooze, - zal kunnen o.a. dat sommige fabrikanten en groothandelaren trachten hun winstmarge ten koste van de grossierderij en den détail-handel te vergrooten. Teneinde alle misverstand op dit punt weg te nemen, worde er hierbij uitdrukkelijk op gewezen, dat een derge lijke handelswijze als overtreding van de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 is aan te merken. Voorzoover het voorts mocht voorkomen, dat men door ongemotiveer de uitschakeling van den tusschenhandel een hoogere opbrengst tracht te ver krijgen, zal zoo noodig tot inbezitneming en terbeschikkingstelling van goederen krachtens art. 6 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet worden overgegaan. 3. Het schijnt niet voldoende bekend te zijn, dat ook de kooper onder de straf bepalingen van de Prijsopdrijvings- en Rusten is een moeilijk werk, zegt dr. Hijmans en thuis kuren is onmogelijk gebleken. Daarvoor is een sanatorium noodig. Bovendien bepaalt het gene zingsproces zich niet tot rusten alleen. Het doel, dat de vereeniging zich stelt, is de patiënten zoolang te verplegen totdat zij ween geschikt zijn voor de hervatting van het werk en niet be smettelijk meer zijn voor hun omge ving. Dat streven was moeilijk te verwe zenlijken zoolang men moest werken met de lighallen, toen aanvankelijk slechts dagverpleging mogelijk was. Toen in 1922 de inrichting uitgebreia werd met een afdeeling voor vrouwen, werd een belangrijke stap vooruit ge daan. Drie zalen met 10 bedden elk, plus de noodige bijgebouwen, kwamen er toen bij. De t.b.c.-research schreed voort, nieuwe inzichten ontstonden, de eischen werden hooger en als gevolg van een en ander kon het complex niet weer up to date worden genoemd. In 1938 werden daarom plannen gemaakt voor een geheel nieuw gebouw, waarin de groep vrouwenzalen zou worden opgenomen. In April van het vorige jaar werd alles ontruimd en de patiën ten gingen over naar de barakken aan den Tapijtweg, waar men tot 5 Augustus j.l. bleef. Hamsterwet valt. Daarom wordt er nog maals uitdrukkelijk de aandacht op ge vestigd, dat de kooper, de huurder of de opdrachtgever, die opzettelijk bewerkt of medebewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de prijsvoorschriften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkocper, verhuurder of als de gene, die den dienst verricht, strafbaar is. 4. Indien een prijsverhooging met toe stemming van den secretaris-generaal voornoemd tot stand is gekomen, doch niet uit algemeene bekendmakingen blijkt, zal de leverancier, met uitzonde ring van den detaillist, steeds op zijn prijscouranten, offerten of verkoopsfac- turen datum en nummer van den brief, waarbij de toestemming werd verleend, moeten vermelden. Grossiers, verwerkers en andere afnemers kunnen zich dus steeds, indien hun een prijsverhooging in rekening wordt gebracht, van de rechtmatigheid der verhooging overtui gen. 5. Tenslotte wordt volledigheidshalve nog eens herhaald, dat, indien prijsver- hoogingen onvermijdelijk moeten wor den geacht, belanghebbenden zich met een verzoek benevens een gedocumen teerde toelichting, waaronder een uitge werkte kostprijscalculatie, tot de gendeinstanties kunnen wenden: a. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij, brengt het volgende ter algemeene kennis: 1 In een aantal gevallen is geconsta teerd, dat, in strijd met de bepalingen van de Prijzenbeschikking 1940 no. 1, prijzen zonder toestemming zijn verhoogd boven die, welke op 9 Mei j.l. golden. In verband hiermede is thans aan de met de contróle belaste instanties opgedragen de contróle op de naleving dezer bepa lingen aanzienlijk te verscherpen; constateering van overtredingen krachtig worden ingegrepen. 2. Een van de vormen, waarin prijsopdrijving voorkomt, is deze, een jaarlijksche rustpooze, waarin hij ont spanning zal kunnen vinden en de schoonheid van land en volk dient te kunnen leeren kennen, zal uitdrukking moeten krijgen in de algemeene door voering van een jaarlijksche vacantie, met behoud van loon en gelegenheid, om zich op billijke voorwaarden naar elders te verplaatsen. 10. Opvoeding van de jeugd tot ge meenschapszin en bewuste verantwoorde lijkheid van den eenling, voor het ge heel, waarvan hij deel uitmaakt, bevor dering van en steun aan instellingen, welke ontwikkeling en algemeene vor ming van arbeiders, met name de jeug digen, beoogen. Verstrekking van middel baar en hooger onderwijs met staatshulp aan kinderen, die daarvoor geschikt, doch wier ouders onbemiddeld zijn. 11. Wederopbouw en verbetering van het onderwijs, nijverheids- en landbouw onderwijs en verplicht stelling van de lichamelijke opvoeding. 12. Bevordering van de volksgezond heid, door een staatsregeling voor zie kenverzorging en een krachtige bestrij ding van de tuberculose met behoorlijke nazorg voor de verpleegden. 13. Krachtige en onafgebroken bevor dering van den volkswoningbouw. En nu, socialisten, aan den arbeid Reeds te lang hebt gij gedraald en heeft desorganisatie u tot onmacht gedwongen. Bedenkt, de toekomst ligt voor en tiet achter ons. Waakt voor uw grooten vijand, de lauwheid, onverschilligheid en gemis aan vertrouwen in eigen kracht. Nu meer dan ooit is doorzettingsvermogen een dwingende noodzakelijkheid. Ten strijde voor de socialistische ge meenschap van het Nederlandsche volk. Den laatsten tijd is in verschillende gemeenten het signaal „luchtalarm” gegeven door gebruikmaking der sire nes. In verband daarmede heeft de be velhebber der ordepolitie er op gewe zen, dat daarbij herhaaldelijk is geble ken, dat het meerendeel der automobi listen, koetsiers, wielrijders en voetgan gers geen notitie genomen heeft van het „luchtalarm’-signaal en op straat gebleven is. In de toekomst zal, nadat de „Luftschutszwarncentralen” weer in bedrijf zullen zijn gesteld, alleen door sirenes gealarmeerd worden, wanneer werkelijk gevaar dreigt. Daarom is het dringend noodig, dat van de bevolking de strengste luchtbeschermingsdiscipli- ne geëischt wordt. Met het oog hierop heeft de secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken in een circulaire aan de burgemeesters er op gewezen, dat bij luchtalarm stra ten en pleinen onder alle omstandig heden ontruimd moeten worden, voor welke ontruiming alleen de Nederland sche politie verantwoordelijk is. Het nieuwe gebouw De architect, ir. H. V. Gerretsen, kreeg de opgave om in de nieuwe in richting een volledige scheiding te ma ken tusschen de mannen- en vrouwen- afdeeling, de keukens van de verple- gingsafdeelingen te separeeren en het afschermen van het geheele complex van de omgeving. Hij slaagde in zijn oplossing op lof waardige wijze, ondanks het beperkte terrein, dat de 1 h.a., welke het Ge meentebestuur van den Haag in 1907 kosteloos in bruikleen afstond, niet overschrijdt. Op dit kleine bestek bouwde hij een doeltreffend sanato rium, wat zijn intérieur betreft zeer gecomprimeerd, maar rationeel. De ziekenzalen, 4 met zes bedden elk, voor de mannen en de drie zalen voor de vrouwen, liggen alle gelijk vloers. Er is nu plaats voor 24 man nelijke- en 39 vrouwelijke patiënten, in leeftijd varieerende van 15 tot 55 jaar. Langs het nieuwe zalencomplex strekt zich een lighal uit van 30 meter lengte, De vrouwenafdeeling onderging een grondige restauratie, zóó, dat men binnen nauwelijks het verschil met het nieuwe gedeelte opmerkt. Achter mannenzalen liggen de wasch- kleedruimten. Ieder heeft hier zijn eigen waschtafel en kleerenkast. Licht en helder zijn al de vertrekken, de gangen en keukens, de laatste in twee groepen, die voor de verpleegden en voor’ het verplegend personeel. De zusters, die haar kamers op de eerste étage hebben, beschikken over een gezellige gezamenlijke woonkamer met eigen keuken. De groote eetzaal is zoo ingericht, dat daar ook kerkdiensten kunnen worden ge houden, terwijl, met gebruikmaking van het podium, de ruimte ook schikt is voor feestelijke uitvoeringen. Voor de ontspanning der verpleegden dient voorts de radio-aansluiting bij elk bed. Een chirurgische afdeeling is niet in het sanatorium ondergebracht, omdat de groote ziekenhuizen in de stad voldoende outillage bieden. Wel beschikt het over een moderne Rönt- genkamer, uitgerust met een der nieuwste Philips-apparaten. Voorts is er een compleet ingerichte polikliniek yoor dagelijksch onderzoek, ook voor niet-patiënten. Mr. Hooft maakte er ons tenslotte nog opmerkzaam op, dat van de glo bale bouwsom van 94.000, ongeveer 80.000 werd gedragen door de Ver eeniging zelf. Haar financiën, die deze uitgave dank zij een jarenlang zorgvul dig beheer, toelieten, hebben niettemin een zoodanige aderlating ondergaan, dat versterking dringend noodig is. Het sanatorium is er nu en daar mee neemt het arbeidsterrein der ver eeniging nog toe, terwijl, als gevolg o.a. van de tijdsomstandigheden, het aantal leden en donateurs slinkt. Het bestuur doet daarom een dringend be roep op de burgerij om de financiën te versterken. De Vereeniging heeft goed werk mogen verrichten in den loop van vele jaren, zij wil daarmee voortgaan en zij zal dat kunnen doen, mits de burgerij achter haar staat. De verschillende rijksbureaux voor de nijverheid: voor de industrieele grond stoffen, halffabrikaten en eindproducten, voorzoover betreft de producenten- en groothandelsprijzen; b. het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd: voor land bouw-, veeetelt- en visscherijproducten en gefabriceerde voedingsmiddelen, voor zoover betreft producenten- en groot handelsprijzen; c. de afdeeling Middenstand van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart: voor de detailprijzen, voor zoover de verhooging niet reeds op grond van de „detailprijzenbeschikking” toe laatbaar is. Indien twijfel mocht bestaan omtrent de verdeeling van de goederen over de verschillende Rijksbureaux voor de Nij verheid en het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd, zoo wordt verwezen naar dé desbetreffende over zichten, welke als bijlagen van het week blad „Economische Voorlichting” van 23 Augustus 1904, no. 34 (overzicht naar Rijksburaux) en 30 Augustus 1940, no. 35 (alfabetische lijst van goederen) zijn ver schenen e nwelke bij den Economischen Voorlichtingendienst, Rijnstraat 24 te ’s-Gravenhage, tegen betaling van een bedrag van 25 cents per exemplaar kun nen worden aangevraagd. Gistermiddag heeft te Amsterdam een vergadering plaats gevonden van een 40-tal vooraanstaande personen uit de socialistische arbeidersbeweging in Nederland, meerendeels functiona rissen der S.D.A.P. De leider der bij eenkomst, Tjerk van der Zee, die ook het initiatief tot deze bespreking had genomen, zette in zijn openingswoord in het kort nog eens zijn bedoelingen uiteen. Spr heette inzonderheid welkom den heer Rost van Tonningen en zijn secre taris, Rambonnet, en den heer Goedhuys, die voor de Arbeiderspers deze bijeen komst bij woonde Tijdens de bespreking werd door den heer Rost van Tonningen, commissaris van de S.D.A.Per n<?g eens in het bij zonder de nadruk op gelegd dat het doel van zijn besprekingen in de afgeloopen weken met de functionarissen der S.D. A.P. gevoerd gelijk het ook het doel is van deze bijeenkomst is dat de ar beiders op eigen verantwoordelijkheid den weg naar de toekomst kunnen vin den en tot een eigen politieke wilsuiting zullen kunnen komen. Na een uitvoerige bespreking, waarbij slechts t.a.v. de uitwerking van enkele beginselen, verschil van meening bleek te bestaan, werd met algemeene stemmen besloten tot de stichting der Nederland sche socialistische werkgemeenschap. Tij dens de vergadering werd een voorloopig bestuur samengesteld, om de eerste noo dige maa'regelen te treffen, tot het bin nenkort nogelijk zal zijn, op eer. lande lijke bijeenkomst een definitief bestuur te benoemen. De volgende personen ver klaarden zich bereid, in dit voorloopig bestuur zitting te nemenTjerk v. d. Zee, voorzitterA. van Heusden, secre taris W. D. Bekking, penningmeester W. van Dok, 2e voorzitterM. Geels, R. Heer en G Stempher, leden. De oproen De N.S.W. heeft een oproep aan de socialisten in Nederland gedaan. Door maatregelen van den Rijkscommissaris aldus deze oproep werd de heer Rost van Tonningen benoemd tot commissaris van de S.D.A.P. In de besprekingen, welke door ons sindsdien zijn gevoerd, is komen vast te staan, dat er geen be zwaar bestaat, dat de Nederlandsche ar beiders, die zoo lang voor hun ideaal hebben gestreden, op eigen verantwoor delijkheid hun weg in de toekomst vin den. Indien dan ook de socialisten van Nederland tot een nieuw vereenigingspunt zullen zijn gekomen, dan kunnen zij on der eigen leiding zonder curator en met toekenning van de rechten, die thans andere groepen, welke aan het politieke leven deelnemen, bezitten, den strijd voor het socialisme voortzetten. Het is hierom noodzakelijk, dat er een eind wordt ge maakt aan de groote verwarring, die ge sticht is door degenen, die meenen, dat het werk voor het socialisme moet wor den gestaakt, omdat zij geen strijd kun nen voeren voor het democratisch socia lisme. Het zou karakterloos zijn te verwach ten, dat de sociaal-democraten van gis teren vandaag hun principes hebben af gelegd. Ieder, die echter wil en ziet, wat er in de wereld gebeurt, zal begrijpen, dat men het volk van Nederland een slechten dienst bewijst door thans aan den kant te gaan staan en af te breken, wat moeizaam en ten koste van groote offers is opgebouwd. De kern van de socialistische idee is de mensc'nelijke so lidariteit! Daarom willen en mogen wij de socialistische massa’s niet zonder lei ding hulpeloos in de branding laten staan. Er zal een socialistische politiek moeten worden gevoerd, die rekening houdt met den internationalen samenhang van het economische leven, op de wijze, als in punt 1 van het ontwerp program ma hieronder is aangegeven. De feiten hebben overtuigend bewezen, dat de kapitalistische voortbrenging on economisch en verkwistend is, dat zij een ten bate van de gemeenschap zoo hoog mogelijke productie in den weg staat. Millioenen hebben aan bepaalde goederen gebrek. Er kan echter niet meer worden verbruikt dan er wordt ge produceerd. De slechter verdeeling van de koopkracht belemmert het verbruik en de productie. Vele tientallen jaren heeft de S.D.A.P. gegolden als verreweg de belangrijkste vertegenwoordigster van de Nederlandsche arbeidersklasse van hoofd en hand. Door taaie energie is zij er in geslaagd om honderdduizenden ach ter haar banier te scharen. Het zou een bewijs van onwaarachtigheid zijn, indier niet werd erkend, dat sinds de ontvoog dingsstrijd van de Nederlandsche arbei dersklasse door Troelstra en zijn mannen werd aangevangen, ontzaggelijk veel is tot stand gebracht. Het beste bewijs daarvoor leverden de burgerlijke partijen, toen zij in één front hun kritische energie tegen de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging dag op dag spuiden. Het werk werd gekleineerd. In de burgerlijke en kerkelijk bladen wer den de voormannen breideloos beleedigd et belasterd. Sinds de samenwerking met de Roomsch-Katholieke staatspartij en de burgerlijke partijen op het eerste plan werd gebracht, omdat men meende, dat de omstandigheden dit geboden, ge raakte het socialistische beginsel in het gedragn, en was de bezielende en ver. bindende kracht verdwenen. Velen hebben in den loop der jaren, nadat zij tientallen jaren hadden meegemarcheerd, de gelede ren verlaten, omdat de omzwaai door hen niet kon worden meegemaakt. Nochtans hield de groote trouw de duizenden aan hangers bijeen. De geestdrift bleef ech ter achterwege en ook de krachtigste pro paganda kon hieraan niets veranderen. Thans zwalken de duizenden leden stuurloos rond, zonder dat zij weten, waar zij zich naar richten moeten. In dezen toestand kunnen en willen wij niet berusten. De arbeiders moeten weten, wat zij willen en moeten den nieuwen weg af. Het slachten van warmbloedige dieren In verband met de nieuwe verorde ning op het slachten van warmbloedige dieren stelt de Nederlandsche Vereeni ging tot Bescherming van Dipten (Pr. Mariestraat 40 alhier) op verschillende plaatsen in ons land naar de naleving daarvan een onderzoek in. Het blijkt, dat deze contróle noodzake lijk is. Immers, in enkele bezochte pluim veeslachterijen was men nog niet geheel doordrongen van de verplichting, welke genoemde verordening in dezen stelt, en dat. terwijl door een inspecteur der ver eeniging de practische toepassing was uiteengezet.,,,Met het oog daarop werden voor de tweede maal deze pluimveeslach terijen bezocht, wawarbij werd vastge steld, dat de verplichte verdooving voor het slachten bijna of geheel niet werd toegepast, zoodat dierenmishandeling plaats vond. De inspectie zag zich dan ook genoodzaakt de overtreders te ver- baliseeren. Zij hoopt nu, dat dit als een waarschuwing zal gelden voor anderen, die in een dergelijk bedrijf de verant woordelijkheid dragen. Ten overvloede zij er nog aan herin nerd, dat de nieuwe verordening bepaalt, dat MIe warmbloedige dieren (dus ook pluimvee en konijnen) bij het slachten, vóór dat het bloed begint te vloeien, moeten worden verdoofd. E - l

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9