De vleeschrantsoeneering OORLOGSSCHADE Het Militaire Hospitaal den aan Fluweelen Burgwal GEMENGD NIEUWS BINNENLAND r massage genezing Talrijke patiënten vinden door 150.000.000.— Wendt U tot Uw Assurantiebezorger! HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD- PAGINA 2 De Ryksmiddelen Belangrijk werk van de zenuwkliniek Wedloop van een uur door Rotterdam Eerste kindertrein uit de Oostmark terug AVONTUREN VAN EEN DOLLE KOE Duitsche cellulosefabriek verwerkt aardappelstelen als nieuwe grond stof voor kleeding TUSSCHEN LIFTKOOI EN LIFTBAK BEKNELD GERAAKT Hoe stond het met onzen vleeschexport? RECLAMES. 1 p. mille p. halfjaar 9 p. mille p. halfjaar „Vleesch met been” Ook productie van cellulose uit stroo gebruikt meegewogen De zenuwkliniek In het militair hospitaal is ook on dergebracht een z enuwkliniek. Deze Men vergete onze gewonde soldaten niet Verduistering door incasseerder Op verzoek van de politie te Amster dam, heeft de politie te Breda een 45- jarigen reiziger en incasseerder van een matrassenfabriek in de hoofdstad aan gehouden, daar deze met een bedrag van 1500 op stap was gegaan. Bij zijn arrestatie bleek de man reeds 500 ten eigen bate te hebben aangewend. Hij is thans overgebracht naar Amsterdam en opgesloten in het bureau Warmoes- straat. De man zal zich voor den offi cier van Justitie moeten verantwoor den. Massage Massage is dan een van de aange wezen wegen om den patiënt te verlos sen van bewegingsstoornissen en ver- lammings-verschijnselen. In het hulp- ziekenhuis van het Militaire Hospitaal aan den overkant, is sinds 14 dagen een massage-centrum ingericht voor de functioneele nabehandeling van die patiënten waarvoor dat noodig is. Meestal ontstaan die bewegingsstoor nissen doordat enkele zenuwen getrof fen zjjn. Door goede en geregelde mas- Als vanzelfsprekend konden de loods gelden slechts een zeer laag bedrag boeken en wel van 983.68 tegenover een raming van 66.666. Hooger in op brengst in vergelijking met de raming waren o.m. de accijns op het geslacht (raming 600.000 en opbrengst 1.208.800) de accijns op het gedistil leerd (raming 2.416.666 en opbrengst ƒ3.666.345) en de accijns op tabak (ra ming 3 millioen en opbrengst ƒ4.855.995). De omzetbelasting bleef slechts ruim 12.000 beneden de ra ming, doch overtrof daarmede het re sultaat van Augustus van het vorige jaar met ruim 1,2 millioen gulden. Gistermorgen omstreeks 8 uur kreeg een koe van den handelaar A. Sleeuwen uit Nieuwerkerk a.d. IJsel op de veelading van de Veemarkt te Rotterdam, plotseling eert kriebeling in de hersenen. Zij rukte zich los en ging er vandoor, achtervolgd door een steeds aangroeiende menschenmenigte en eenige politiemannen. In gestrekten pas ging het dier den Crooswijkschesingel op en bracht aan verschillende straten in het centrum van de Maasstad een bezoek, in woesten galop. Een moedige stieren vechter vroeg op den Mauritsweg een mes om het dier onschadelijk te maken. Het mes kwam een groot mes van on geveer een halven meter lengte. Hiermee gewapend zette de man twen stappen in de richting van de«koe om even later weer tot bezinning te komen, spartelend in het gras. De anderen komen ook gauw* Gisteravond is de eerste trein met kinderen, welke door de zorgen van de Kinderaktion eenige maanden in de Oostmark hebben doorgebracht, te ruggekeerd. Omstreeks half tien arri veerde de trein op het station D.P. te Rotterdam. In dezen trein zaten on geveer 800 kinderen, waarvan een honderdtal te Rotterdam thuis hoor- af- komstig uit verschillende plaatsen in Te water Een andere held sprong op den nek van het dier, doch werd afgeworpen en toen een stel puinruimers het zaakje wilde op knappen, vloog er een, de dertigjarige D. Zuidgeest uit de Griekschestraat, met een sierlijken boog in het water van den Wes- tersingel. Dat vond de koe blijkbaar zoo grappig, dat zij zelf ook te water ging en kalm naar de overzijde zwom. Men wist echter raad. Het werd een run op het bruggetje bij de Aert van Nes straat. In zijn haast verslikte de 45-jarige D. Flipse uit de Rosestraat zich in zijn gebit, dat uit zijn mond ook al in het water viel. Men wierp met touwen, welke tot lasso’s werden gepromoveerd, naar de koe, dié zich van al die cowboys niets aantrok en haar vlucht vervolgde naar den Nieuwe Binnenweg. De drukte lokte haar echter blijkbaar niet aan, want opnieuw boog zij opzij af. naar het land van Hoboken, waar het puin trok en waarin zij ver dween. Het was inmiddels over negen geworden en de politie besloot er nu maar een eind aan te maken. Uit een dienstpistool wer den vijf schoten op de koe gelost, welke het dier wel konden verwonden, doch niet doodelijk Iets langzamer nu door het bloedverlies ging zij verder langs de 9chie, tot aan den Beukelsweg. Daar aan gekomen, draaide het beest zich plotseling om, forceerde een doorgang dwars door de jagers heen en keerde op haar schre den terug. Bij pand 127 ging zij de Ael- brechtsgarage in en nu was er geen ont-i komen meer mogelijk. Een lasso, meti vaardige hand geworpen, ontnam haar dë vrijheid en knevelde haar. Eén schot uit een dienstpistool was nu voldoende om haar zielloos ter aarde te doen storten. Een vrachtauto vervoerde haar naar het abattoir. Baby van drie maanden in kussen gestikt In een woning op den Nieuwendijk te Amsterdam heeft zich een tragische ge beurtenis afgespeeld. Een kindje van drie maanden is in een bed voorover in de kussens gevallen Toen de moeder er bij kwam moest zij constateeren, dat de kleine in een zeer benauwden toestand verkeerde. Kort daarop is het kind over leden. Vrachtauto’s te huur gevraagd Met spoed worden te huur gevraagd groote vrachtauto’s van 3 ton en meer, benoodigd ten behoeve van de Duitsche Weermacht. Aanmelden van heden 9 uur voormiddags af bij den Nachschubführer, stadion Feijenoord te Rotterdam. Kind door trailer overreden en gedood Gistermiddag is het 4-jarig dochtertje van den caféhouder Veldhuizen te Scher penzeel door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. Het meisje speelde met enkele andere kinderen bij een zwaren trailer, welke voor het café van haar vader geparkeerd stond. Toen de wagen zich in beweging zette, geraakte de kleine er onder met het gevolg, dat zij zwaar gewond werd. Spoedig is Het slachtoffertje overleden. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de Stoomboot .Con cordia 1” van de maatschappij Kra- t mer en Dijkstra. De boot was op weg van Arnhem via Nijmegen naar den Bosch en was volgeladen met stukgoederen Bij Nijmegen ontstond brand op de boot De brandweer onder leiding van commandant de Rooy. greep onmiddellijk in en wist het vuur binnen korten tijd te blusschen- Niettemin werden de kajuit en de goe derenruimte grootendeels vernield De goederen kregen veel waterschade Verze kering dekt de schade, die op een paar duizend gulden wordt geraamd. Granaat ontploft Te HeldenPanningen wilden Vrijdag twee marechaussees een aldaar gevonden granaat demonteeren. Toen men meende, daarmee gereed te zijn, ging, zoo meldt de N.R.Crt.. het „projectiel plotseling af, met het gevolg, dat den marechaussee B. de duim en de wijsvinger van de linker hand werden afgeruktzijn kameraad liep een ernstige hoofdwonde op. De smid G., in wiens werkplaats de demonteering geschiedde, werd aan de knie gewond. Samenwerking in den schoenenhandel Donderdag j.l. zijn de gevolmachtigden van de 3 landelijke bonden van schoen- makers-patroons en schoenwinkeliers-ver- eenigingen. de Nederlandsche bond, de R. K. bond en de Chr. bond, bijeen ge komen, teneinde gezamenlijk te overleggen over een zoo nauw mogelijke samenwer king. Zij zijn overeengekomen een stich ting te vormen, welke de belangen der ondernemingen op sociaal-economisch én sociaal-politiek terrein door één uitvoe rend bureau zal hebben te behartigen. lasting een gunstig een bedrag van 10.805.190 de brengst van het vorige jaar 141.575 te overschrijden. De andere tot deze groep behoorende belastingen gaven een belangrijken achteruitgang te zien, welke zich het ergst openbaarde bij de inkomstenbe lasting, welke 61.255.443 opbracht en daarmede 12.669.068 onder het be drag van ultimo Augustus 1939 bleef. Verder leverde het resultaat van de vermogensbelasting ad 13.023.866, een teruggang op van 2.466.566, en dat van de verdedigingsbelasting, zijnde ƒ6.893.313, ten opzichte van het vorige jaar een vermindering van 2.393.959. De overige middelen De opbrengst van deze middelen is over de maand Aug. betrekkelijk weinig beneden de raming gebleven. Bij een maandel. raming van ƒ37.541.666.68 was n.l. deze opbrengst 34.805.632.01 tegenover 37.371.952,61 over Augus tus van het vorige jaar. Ook bij een vergelijking van de cijfers over de eer ste acht maanden van dit jaar met het bedrag der raming komt men nog tot een eenigszins bevredigend resultaat, wanneer men de minder gunstige cij fers van de laatste maanden in aan merking neemt. Bij een raming van 300.333.333 was de opbrengst tot en met Augustus 284.488.551 of 15.g44.782 minder. De lagere op brengst over Augustus is voornamelijk te wijten aan de rechten op den in voer, welke bij een raming van 9 mil lioen gulden slechts 5.277.895 op brachten. De dividend- en tantièmebe- lasting bleef met een opbrengst van 1.071.377 ongeveer 1.178.900 bene den de raming. Het statistiekrecht gaf bij een raming van 208.333 slechts een resultaat van 93.809, terwijl de accijns op wijn niet meer opleverde dan 11.838, bij een raming van 191.666 de accijns op bier bleef ruim een ton beneden de raming en de couponbelas-1 den. De overige kinderen waren itng 122.750. De giften in geld en natura, zooals vruchten, limonade, sigaretten en lec tuur stroomen niet meer toe in die mate, zooals vroeger. Daarom vesti gen wij er met nadruk de aandacht op, dat men gaarne ten allen tijde in het Militaire Hospitaal geschenken op dit gebied inwacht. Hoe klein ook, een blijk van belangstelling en medeleven doet altijd warm aan. Een voorraad is zoo gauw opgedeeld en er zijn zoo veel 'grage monden. Daarom: Ieder die wat kan missen brengt het naar het Militaire Hospitaal aan den Flu weelen Burgwal. Daar zal men voor een eerlijke en juiste verdeeling zorg dragen, zoodat iedere patiënt wat krijgt. De jongens zijn er bij voorbaat zeer dankbaar voor. Raadgeving aan de Nederlandsche industrie. Onlangs werd in enkele Duitsche pers organen, o.m. in het maandblad „Der Vierjahresplan” en in een extra bijlage van de „Frankfurter Zeitung” melding ge maakt van een sensationeele Duitsche ont dekking op het gebied van de cellulose- fabricage. Zij komt in het kort hierop neer, dat de stelen van de aardappelplant voor de bereiding van cellulose kunnen worden benut, zoodat deze afval een uiterst bruikbare grondstof blijkt te zijn, zoowel voor de vervaardiging van weef sels als voor de fabricage van papier. De man, die het denkbeeld uit de stelen van de aardappelplant weefsels en papier te vervaardigen het eerst heeft geopperd, is niemand anders dan de Duitsche Führer Adolf Hitler. Dank zij zijn bij zondere toestemming waren de uitvoerders van zijn idee, n.l. de Rijksstadhouder van Thüringen en gouwleider in Weimar, Fritz Sauckel, en een der leiders van de cellu- lose-fabriek, te Schwarza, dr. Walther Schieber, Vrijdag j.l. bereid den Berlijn- schen correspondent van „Het Handels- blad” in Weimar over de toekomstige mogelijkheden der cellulose-bereiding uit „Kartoffelkraut” wetenschappelijk „So- lanum” gedoopt in te lichten. Als aardige bijzonderheid deelde de Rijksstadhouder al dadelijk mede, dat hij al sedert een jaar een colbertcostuum, uit aardappelstelen vervaardigd, regelmatig draagt en daarmede de beste ervaringen heeft opgedaan. Het Solanum is „geboren” in Februari 1938, toen Hitler in kleinen kring tot den heer Sauckel de opmerking maakte, dat de aardappelstelen, die voor het aan aardap peloogst zoo rijke Duitschland eenvoudig voor het oprapen liggen en door den boer met de verdorde blaren tot nog toe meestal werden verbrand en in elk geval als las tige ballast werden beschouwd, hoogst waarschijnlijk als grondstof voor de cel- lulose-fabricage gebruikt zouden kunnen worden. Dit denkbeeld was voor den Rijks stadhouder aanleiding zich met de Thü- ringsche celwolfabriek te Schwarza in ver binding te stellen. Reeds op 20 April 1938 kon dr. Schieber Hitler de eerste vezels toonen en de voor spelling wagen, dat men hier op weg was iets te vinden, waardoor het Duitsche woud kan worden gespaard en de invoer van buitenlandsch hout wellicht voor een be langrijk deel overbodig zou kunnen wor den. En wel met betrekkelijk weinig wij zigingen in de machines die tot heden voor de vervaardiging van cellulose heb ben gediend. Ondanks het feit, dat de oorlog verleden jaar uitbrak en daardoor de practische moeilijkheden om de proeven voort te zet ten er niet geringer op werden, slaagde de fabriek te Schwarza er toch in, tot een voorloopig resultaat te komen, en het ziet er thans naar uit,, dat het Solanum straks een grondstof zal blijken te zijn, waarvan de productiekosten zóó laag zullen zijn, dat eendeels den boer voor dit tot voor kort waardelooze afvalproduct belangrijke prijzen kunnen worden betaald en tegelijk de cellulose uit aardappelstelen op de we reldmarkt met cellulose uit hout en andere producten volkomen zal kunnen concur- reeren en in vele opzichten nog een ver betering der kwaliteit zal blijken te zijn. Terwijl steeds meer wordt aangenomen, dat de groote toekomst der celwol het eipde van de groote conjunctuur van de schapenwol en katoen zal beteekenen. De mogelijkheid in Nederland Wat nu in het bijzonder de toepassing der Solanum-fabricage voor Nederland be treft, zijn Rijksstadhouder Sauckel en Staatsraad dr. Schieber van meening, dat zulks afhangt van de aanwezigheid van voldoende aardappelteelt in ons land. In Schwarza begrijpen de deskundigen overigens niet, waarom men in het aan stroo zoo rijke Nederland niet reeds tot deze grondstof als basis voor celwol-fabri- cage is overgegaan. Maar daarnaast is men van meening, dat ook de aardappelstelen wel degelijk den Nederlandschen boer en de celwolfabri- cage groote toekomstmogelijkheden zullen kunnen bieden, mits men fabrieken voor Solarium-productie slechts diiér bouwt, waar een jaarlijksche opbrengst van 50 tot 100.000 ton briketten uit aardappelstelen gegarandeerd is. Dr. Schieber gaf mij daarom den raad onze Nederlandsche celwolindustrie ern stig in overweging te geven: Over te gaan tot fabricage van cellulose uit stroo; te onderzoeken jn welke streken van Neder land de fabricage van Solanum-celwol loonend zal kunnen zijn. De fabriek te Wittenberge, die cellulose uit stroo ver vaardigt, en die te Schwarza, welke thans het initiatief tot fabricage van celwol uit aardappelstelen heeft genomen, zijn beide gaarne bereid „op de basis van weder- keerige dienstprestatie” onzen deskundigen op dit gebied en onzen boeren alle ervaringen, welke zij reeds in Duitsch land hebben opgedaan, op dit speciale gebied, ter beschikking te stellen. Werkster overleden Zaterdagmiddag te ongeveer half één is bij het schoonmaken van een pater^ nosterlift op de 1ste étage van de Vic-j toria-fabriek te Dordrecht een ongeval gebeurd, tengevolge waarvan de 21-jari- ge P. van 't Hoofd zeer spoedig daarna is overleden. Het meisje was bezig met het schoon maken van een liftkooi; tevoren was de lift door een harer collega’s stopgezet Op een moment werd van een hooger gelegen étage om de lift gebeld, waarom bedoelde collega, vermoedende, dat mej. v. ’t H. met haar werk klaar was aan gezien zij niet meer bij de lift werd ge zien de lift in beweging zette. On middellijk daarop werd een gil gehoord en de lift stil gezet. Het bleek, dat mej. v. ’t H. tusschen de liftkooi en den lift- bak was bekneld geraakt. Zij werd be vrijd en klaagde over pijn in de borst Spoedig na aankomst van den geneeskun digen dienst overleed zij. Het lijk is in beslag genomen en naar het R.K. zieken huis overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. De distributieregeling De heer de Hoo gaf hierna nog een overzicht van de distributieregeling, in hoofdzaken reeds bekend. en van de moeilijkheden., die daarbij overwon nen moesten worden. De vleeschkaart bestaat uit vijf ge nummerde bons per weekvier van deze bons zijn voor „vleesch” bestemd en één bon is voor „vleeschwaren” bedoeld. Op de vier vleeschbons kan men vleesch met been krijgende vijfde bon is uitsluitend voor vleeschwaren. Men kan echter wel een vleeschbon gebruiken om er vleesch waren op te koopen. Dit zal, bijvoor beeld, wel eens noodig kunnen zijn, wanneer men boerekool met worst wil eten, want de rookworst valt óók on der de „vleeschwaren” en voor een goede rookworst komt men met één vleesch-bonnetje niet verHet rauwe slachtvet, dat tot op dit oogenblik vrij was, moet nu ook op de vleeschkaart betrokken worden. Omtrent het inleveren der bonnen door slagers en detaillisten werden reeds mediedeelingen gedaan. Bijzon dere instellingen, zooals café’s en res taurants ontvangen tot 1 October 50 pCt. van de hoeveelheid vleesch op basis van 1939. Kinderen beneden 4 jaar krijgen een halve vleeschkaart, personen die zwa- - ren arbeid verrichten anderhalve vleeschkaart en menschen die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen twee heele en een halve kaart. De rantsoenen Ten slotte deed ir. Schönbeck nog enkele aanvullende mededeelingen. Hij wees er in de eerste plaats op, dat de rantsoenen, die thans voor vleesch in Holland worden verstrekt, overeen stemmen met die in Duitschland. Bij alle distributiemaatregelen is en wordt er naar gestreefd, dat de Hollandsche rantsoenen minstens even groot zijn als in het Duitsche Rijk. Dit is ook met de vleeschdistributie bereikt, behalve dan, dat hier het been wordt. Wat de vleesch waren betreft, het is noodzakelijk, dat we ook deze gedeelten van het dier gebruiken ten nutte van den mensch. Ook de groote vleeschwarenfabrieken moeten in stand gehouden worden 1 Goedkoopere worstsoorten, als bloed worst en leverworst, zullen in grootere hoeveelheden beschikbaar worden ge steld. kliniek werkt in nauwe samenwerking met het massage-centrum. Uit alle deelen des lands komen nog steeds militaire patiënten met neuro logische kwalen binnen. Voor dit ver voer draagt het Centrale Hospitaal zorg. Deze patiënten zijn eerst behan deld in hulpziekenhuizen en burgerzie- kenhuizen. Zij zijn in deze ziekenin richtingen in zooverre hersteld dat zij vervoerd kunnen worden naar het Mi litair Hospitaal. De zenuwkliniek van het militaire hospitaal hier ter stede, draagt nu vervolgens zorg voor de verdere be handeling, althans wanneer het tijd stip door den behandelend specialist wordt aangegeven. De patiënt wordt naar aanleiding van den brief dien hij mee krijgt van den behandelend geneesheer uit het vo rig ziekenhuis onderzocht. Vervolgens wordt de te volgen behandeling voor geschreven: massage of electriseeren. Het gebeurt ook dikwijls dat patiën ten met gebreken zich op eigen gele genheid nog bij de zenuwkliniek ko men melden. Ook zij worden behan deld. Nooit klopt er een tevergeefs aan. Dat deze afdeeling van het mili tair hospitaal verreweg 't langste en meeste werk aan een patiënt heeft, behoeft geen nader betoog. Het werk van deze doktoren is er een van zeer preciesen en nauwkeurigen aard. De adviezen, volgens welke weer tewerk gegaan wordt in het massage-cen trum, moeten uiterst zorgvuldig gege ven worden. Geregelde controle is noodig en bij de minste afwijking wordt direct onderzocht waar de fout kan zitten. Toch heeft een behandeling in de zenuwkliniek vrijwel altijd suc ces. Voor den één kan het maanden ja soms wel een jaar duren, voor den ander wat korter, maar vroeger of later genezen de patiënten toch. Dit is een heerlijke gedachte voor hen die aan het hoofd van deze afdeeling staan, doch ook voor onze Holland sche soldaten die zich vol vertrouwen in handen van de geneesheeren stellen. Een vertegenwoordiger van de sla- gersvakpers wees er tenslotte op, dat wij in Holland niet gewoon zijn van onzen slager vleesch met been te krij gen. Wij zijn zei hij wat dit be treft, het meest verwende volk van Europa, want onze slagers waren al tijd bereid, ons het vleesch netjes uit gebeend en uitgezeend te leveren. Dit houdt nu op. Het beteekent, dat we in ons gewicht ongeveer 20 pCt. minder aan vleesch ontvangen. Men moet den slager hierover niet hard vallen. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat hij thans door de nieuwe distributierege ling gedwongen is, vleesch met been te leveren. Inderdaad is, meenen wij, deze wel- „waarschuwing” niet mis- toch gemeende plaatst. Menige huisvrouw toch zal neiging hebben, den slager er boos op aan te kijken Maar daarvoor be staat geen reden. Belangrijke achteruitgang van Ver mogens- en Inkomstenbelasting Aan het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Augustus j.l. wordt het volgende ontleend Wat de directe belastingen betreft, is in vergelijking met het vorige jaar het tot en met Augustus ten kohiere gebrachte bedrag met ruim 4 ton ge stegen en wel van 109.365.831,48 tot 109.785.285,35. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk te danken aan de nieuwe opcenten op de gemeentefondsbelas ting, welke tot dusver 17.807.472.26 opbrachten en daarmede reeds de da lingen van de andere belastingen (uit gezonderd de grondbelasting) te niet deden. Daarnaast toonde de grondbe- beeld, door met op- met In. de eerste week aldus ook ir. Schönbeck is het misschien moge lijk, dat niet iedereen vleesch op z’n bon kan krijgen, maar dan kan hij toch vleesch in blik of vleeschwaren bekomen. De tijden zijn moeilijk en over deze en dergelijke moeilijkheden, ook over de verdeeling van rund- en varkensvleesch, moet men zich niet te druk maken. De vleeschdistributieregeling is geen copie van de in Duitschland bestaan de regeling. Zij is het werk van de Nederlandsche deskundigen en auto riteiten. Wat de prijzen betreft, wees dr. Schönbeck op de reeds bekend ge maakte prijzen, die als „prijsraam” ruimte over laten, omdat het niet doenlijk was, één prijs vast te stellen, waar in Nederland voor verschillende streken de prijzen sterk uiteenloopen. Er is dus een raam aangegeven, waar binnen zjj beperkt moeten blijven. Voor iedere plaats maakt de slager de prijzen bekend, waaraan hij zich te houden heeft. De slager heeft dus niet de vrijheid, binnen het aangegeven raam te vragen wat hij wil. Zuid- en Noord-Holland, Zeeland, Bra bant en Limburg. Gisteravond konden deze kinderen hun woonplaatsen niet meer bereiken. De spoorwegen hebben evenwel ge zorgd, dat een verwarmde trein klaar stond, waarin de kinderen den nacht konden door brengen. Na het binnen komen van den trein werden de kin deren door den heer Hackert van de Kinderaktion uit den Haag en de hee- ren Mens en van der Waals uit Rot terdam overgebracht naar den slaap- trein. Een klein gedeelte kon nog een aansluiting in de richting ’s-Graven- hage en Leiden halen. In den trein hebben de kinderen nog gegeten, zoo dat geen vrees voor hongerige magen bestond en in den ochtend was een ontbijt voor hen gereed gezet, voor zij de reis naar hun woonplaatsen voort zetten. Men ziet bij de kinderen niets dan verheugde, gezonde en gebruinde gezichtjes, terwijl men tallooze opge togen verhalen te hooren krijgt. Woens dag a.s. komt de tweede trein met kinderen uit de Oostmark terug, daar na zullen de treinen om den anderen dag aankomen, de laatste op 30 Sep tember. Ook de Nederlandsche jour nalisten, welke in de afgeloopen week een bezoek aan de Oostmark hebben gebracht, zijn teruggekeerd. (Vervolg van het eerste blad) Is dit nu allemaal wel noodig zul len velen vragen. Wij waren toch een vleeschexporteerend land Ook op deze vragen heeft de heer Louwes een ant woord gegeven. Dien vleeschexport van Nederland, aldus de heer Louwes kon men niet beschouwen als een al- gemeenen export van alle vleeschsoor- ten. In normale tijden bedroeg de export van varkensvleesch 20 tot 30 procent; wat rundvleesch betreft, wa ren we eerder een importeerend dan exporteerend land. Wanneer er een vol ledige aanvoer was, zou er van moei lijkheden geen sprake zijn. Het rant soen, dat wij in de toekomst krijgen, is 26 k.g. per jaar. Wij aten 3438 k.g. per jaar, waarvan ongeveer 20 k.g. varkensvleesch. Wanneer wij nu 1415 k.g. rundvleesch krijgen, hebben we dus nog 12 k.g. varkensvleesch noodig. Wanneer wij den export dus doorschrap pen, zouden we er zijn. Maar de varkenshouderij houdt nauw ver band met den aanvoer van granen van overzee, die momenteel practisch stil staat. Wij moeten dus van eigen productie voeren en wat hebben we aan voorraden, wanneer die niet worden aangevuld Zij verdwijnen snel. Onze varkenshouderij zal dus nog verder moeten worden ingekrompen dan over eenkomt met den export. Deze distributie is absoluut nood zakelijk. Wij’ zullen vanzelfspre kend alle mogelijkheden uitputten, die er te vinden zijn. De varkenshouderij in Nederland is, naar men weet, ge reglementeerd, maar daarbij is van een geheel andere gedachte uitgegaan dan wij bij de distributie hebben toe gepast. Voor de voeding der dieren blijft gerst en haver over vóór alles gaat natuurlijk de voeding van den mensch, zoodat voor ons ook de tarwe en erwten bestemd blijven. Wij kun nen dus voor het varkensvoer niets af staan. Ook aardappelen niet, zooals dit in Duitschland geschiedt, maar daar is de hoeveelheid aardappelen per hoofd veel grooter dan hier. Vleesch dat buiten de distributie valt Schapen-; geiten- en paardenvleesch vallen buiten de distributieregeling, maar het verbruik van deze vleesch- soorten is miniem. Paardenvleesch vormt 1,3 pCt., schapenvleesch 0,08 pCt. en geitenvleesch 0,003 pCt. van de ge- heele vleeschproductie. Negen millioeij menschen, levende op een kleine oppervlakte, moeten be hoorlijk gevoed worden. Wij doen al het mogelijke dit te bereiken, maar vooral in de eerste weken van de toe passing van nieuwe maatregelen krui nen zich nog moeilijkheden en verras singen voordoen. Het is de vraag, of in de eerste weken 6 tot 7000 koeien zullen worden aangevoerd de kans be staat dus, dat in den aanvang niet iedereen vleesch op z’n bon krijgt. Na eenige wëken zal alles echter een vlot verloop hebben, daarvan kan men zich verzekerd houden. En de „eenheids worst” hebben we toch ditmaal verme den 1 Welke Hagenaar kent niet het Mili taire Hospitaal? Velen passeeren het dagelijks als zij over den Fluweelenburgwal fietsen. Weten velen echter wel wat er ach ter die grijze muren gebeurt?. Hoeveel werk er gedaan wordt door een staf van 22 bekwame officieren van ge zondheid en burgerdoktoren, aan het hoofd waarvan staat de chef Kolonel L. den Houter? In keurige zalen liggen ze, onze gewonde Hollandsche solda ten, die hun leven in de waagschaal hebben gesteld ten bate van hun va derland. Zij liggen daar opgeruimd van ge moed, vaak met pijn, maar zij weten, dat er alles en alles gedaan wordt, om hen weer zoo gauw mogelijk ge zond en wel naar huis te kunnen stu ren, naar hen, die met ongeduld op hen wachten! Over dat alles wat er gebeurt, wat er geprobeerd wordt om de soldaten te genezen van hun schot- en scherf- wonden, willen wij in korte trekken een overzicht geven. Alle ernstige patiënten worden al lereerst opgenomen in het hoofdge bouw van het Militaire Hospitaal. Daar wordt, indien noodig, door be kwame hand operatief ingegrepen. Zijn zij hiervan hersteld, dan volgt een grondig onderzoek. Heeft de pa tient geen verdere afwijkingen meer en is hij volkomen gezond, dan wordt hij als genezen ontslagen. Doch vaak gebeurt het dat er enke- lichaamsdeelen, door schot- of scherfwonden stijf* gebleven zijn. Een arm of been kan niet goed gebogen meer worden! Met dit gebrek kan de patient toch niet in het volle leven teruggestuurd worden? Gelukkig zijn er nog tal van methoden, om hem van die stijfheid af te helpen. sage, onder voortdurende controle van de doktoren, kan heel veel bereikt worden. Gedurende onzen rondgang door het Militaire Hospitaal kwamen wij ook in het hulp-ziekenhuis. Het is een ruim gebouw, dat in kor ten tijd zeer doelmatig is ingericht. De massage-afdeeling is onderge bracht in een flinke kamer, waar thans 14 bedden staan. In deze kamer zwaait de heer Mebius over 40 leden van de afdeeling ’s-Gravenhage van het Nederlandsch Genootschap voor Heelgymnastiek en Massage zijn staf. Iedere patient, die in aanmerking koïnt nabehandeld te worden door de ze afdeeling, krijgt van zijn dokter een staat mee, waarop staat, waar en hoelang precies gemasseerd moet worden. De heer Mebius zorgt ervoor, dat door zijn menschen de massage volgens voorschrift van den dokter uit gevoerd wordt. Dikwijls komen de doktoren van het Militaire Hospitaal naar den overkant om te controleeren. Het spreekt immers vanzelf, dat mas sage heel veel baat kan geven, maar, zooals dat voor alles geldt: te veel schaadt ook. Behalve masseeren wordt ook met de patiënten heilgym nastiek gedaan. Wij hebben ons kun nen overtuigen hoe voorzichtig met de patiënten bewegingen worden gedaan, om hun verstijfde spieren en li- chaamsdeelen weer beweeglijk te ma ken. Het is een dankbaar wérk, dat deze menschen onder leiding van den heer Mebius geheel belangeloos doen. Dat er een druk gebruik van gemaakt wordt, blijkt wel uit de navolgende cijfers. Er zijn nu sinds 14 dagen 133 geregelde patiënten. Gemiddeld wor den er door de dames en heeren van genoemd genootschap 55 keer per dag gemasseerd, zoowel in de ochtend-, middag- als avonduren. Den eersten dag van de oprichting van het massa gecentrum waren er al 39 gegadigden. Dus wel een bewijs, hoezeer er in een behoefte voorzien is! De meeste gevallen, die behandeld worden, zijn van neurologischen aard: d.w.z. zenuwstoringen. De duur van de massage hangt grootendeels af van den ernst van het geval, zoo zei ons de heer Mebius. Zoo gauw als we merken dat een pa tiënt pijn krijgt, stoppen we direct. Het is een kwestie van geduld, zoowel voor degenen die masseeren als voor de patiënt. Maar de belooning aan het einde van de behandeling is zeer groot. ONDERLINGE VERZEKERING MIJ. 's-Gravenhage, Javastr. 76, den Haag Z Deze maatschappij, opgericht door directeuren van oude, belangrijke onderlinge maatschappijen, heeft 2 een voorzichtig evenwicht betracht tusschen het door verzekerde te brengen offer en een practische scha deregeling. In 8 weken werd reeds voor verzekerd, verdeeld over 12.000 posten. 2109 Voorschothefflng: j lp. mille p. halfjaar Maximum naheffing: 4 p. mille p. halfjaar. Schadeuitkeering halfjaarlijks. Geen dekking tezamen met groote (industrieele) risico’s; maximum per object 50.000.— Voor objecten boven 50.000 is i een geheel apart werkende afdeeling B. opgericht: Voorschothefflng: 1 p. mille p. halfjaar Maximum naheffing:

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6