[VROUWENHOEKJE t Engelsche kabelballons boven Nederland Op verschillende plaatsen schade aangericht STADSNIEUWS RECHTZAKEN BINNENLAND J. C. VERMAT Jr., Juwelier THOMSONPLEiN 18 TEL. 333328 De aardappel een zeer belangrijk voedingsmiddel HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD- PAGINA 2 Nieuwe zendtydregeling DE UNIFORMENZAAK FAMILIEDRAMA BERECHT GEMEENTELIJKE TELEFOON DIENST INLICHTINGEN OMTRENT MILI TAIRE OPSTELLINGEN AAN BUITENSTAANDER VERSCHAFT Eenige Occasions in ringen met brillant INKv->P VAN GOUD. HET DRAMA TE TILBURG VERLENGING STRANDWEG EN AANLEG STRATENPLAN „OOSTDUINEN” Door indienststelling van nieuwen zender te Lopik meer uren beschikbaar IN TIJD VAN OORLOG ZIJN POST VERLATEN Druiven naar de koelhuizen Bommen op Terneuzen RECLAMES. KOSTEN GERAAMD OP ƒ532.000. en Za- Amsterdam en en waargenomen was. een 3 Boven Friesland dezelfde dagen als voorheen. de ook ver- Wat thans verhandeld. groote werd De duet de leiding heeft. Dit is trouwens ook beter van kwaliteit dan andere buiten- landsche tomaten. Uw Juwelier sinds 1927 in ’t Westen. Hoog Militair Gerechtshof Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde den 26-jarigen soldaat-ziekenver- pleger J. K., die in den nacht van 19 op 20 November j.l. den bioscoopdirecteur van der W. in diens woning te Tilburg op hoogst ernstige wijze met een zware ijzeren staaf had geslagen, wegens poging tot moord tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief en met ontslag uit den militairen dienst, overeenkomstig het vonnis van den Krijgsraad te ’s-Gra venhage, De advocaat-fiscaal had verhooging van de straf tot vijf jaar gevorderd. De naasting door het Rijk. B. en W. deelen den Raad mede, dat. ingevolge de verordening van den Rijks- commissaris van 7 September j.l. de Gemeentelijke Telefoondienst met in gang van 15 September 1940 is overge gaan naar het Rijk. Blijkens de beschik king van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën van 7 Septem ber j.l. zal de vereffening van de vor dering, die de Gemeente uit dezen hoofde verkrijgt, geschieden door over neming door het Rijk van een overeen komstig gedeelte van den dienst der lee- ningen van de Gemeente. Het personeel gaat met ingang van 15 September over De radio-omroepvereenigingen heb ben een mededeeling ontvangen, inzake een nieuwe taakverdeeling, welke voortvloeit o.a. uit het in de eerste helft der volgende maand gereedkomen van den nieuwen zender der „Nozema” te Lopik (415 meter golf) en het bren gen van den zender te Jaarsveld op de 301 meter golf. Op 13 October Verdachte buiten vervolging gesteld De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Almelo deelt mede, dat de heer van O., verdacht in de z.g. uniformenzaak, door hem buiten vervolging is gesteld, omdat is gebleken, dat hij geen schuld heeft aan eenig landsverraderlijk misdrijf. De officier vertrouwt dat door deze mededeeling de heer van O. volkomen gerehabiliteerd is. Uit Anna Paulowna wordt gemeld, dat daar gisterochtend niet minder dan vijf Engelsche kabelballons over zijn gedreven in de richting van de Wad- den-eilanden. Door de over den bodem slepende kabels werd het bovengrond- sche electrische lichtnet op verschei dene plaatsen beschadigd, een paal van de leiding werd omgerukt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Tusschen Heerenveen en Akkrum werd een kabel van het hoogspannings net van het provinciaal electriciteits- bedrijf beschadigd, tengevolge waarvan het Zuidelijke deel van de provincie Friesland zonder stroom kwam. Door omzetting slaagde men er na eenigen tijd in de stroomlevering gedeeltelijk te herstellen. zullen volgens het toegezonden schema de uitzendingen als volgt verdeeld worden A.V.R.O. Dinsdag, Donderdag Vrijdag K.R.O.Dinsdag. Donderdag en terdag N.C.R.V.Maandag, Woensdag Vrijdag, en V.A.R.A.Maandag, Woensdag Zaterdag. Deze taakverdeeling zou gelden voor geheele dagen over de zenders Hilver sum I en II, respectievelijk op 415 en 301 meter. Wat aangaat den zender Kootwijk is den vier omroepvereeni- gingen een gelijk aandeel in de uitzen ding van de nieuwsberichten toege dacht, meldt de „Crt.”. De V.P.R.O. zou, zoolang de program ma’s des avonds om 9 uur afloopen. iederen werkdag van 18.30 uur tot 19 uur, over 301 meter op Hilversum II uitzenden. Den V.P.R.O. wordt op alle dagen, dat de V.A.R.A. de uitzending verzorgt, gelegenheid gegeven tot uitzending van een morgenwijding van 10 uur tot 10.20 uur. Voor de Zondagen is de volgende re geling ontworpen Voor het uitzenden van kerkdiensten zal zooveel mogelijk gebruik worden gemaakt van den eigen zendtijd van de betrokken omroepver- eeniging. lederen Zondag zouden er ko men drie kerkuitzendingen, benevens en morgenwijding van 8.20 uur tot 9 30 uur. De ochtenddienst valt tusschen 10 en 12 uur en de avonddienst tus schen 5.30 uur en 7 uur. De uitzendingen van den Politie Ra dio Omroep, van de Rotterdamsche Volksuniversiteit en van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart zullen via Kootwijk worden verzorgd. Zooveel mogelijk is getracht de om- roepvereenigingen te laten uitzenden op Twee personen licht gewond In den afgeloopen nacht hebben En gelsche vliegers bommen geworpen op Terneuzen. Twee woningen werden vernield, waardoor twee dames licht gewond werden. In zijn vergadering van 12 Juni 1939 heeft de Raad besloten een gedeelte der Oostduinen in werkverschaffing te ver graven en het daaruit komende zand te verwerken in de straatbanen en bouw blokken van het stratenplan „Oost duinen”. Ook het raadsbesluit van 2 September 1940 had op dit werk betrek king. In hun voorstel, dat tot eerstge noemd besluit heeft geleid, hebben B. en W. den Raad medegedeeld, dat een voorstel tot uitvoering van dat straten plan den Raad eerlang zou bereiken. Zij hebben het thans den Raad overgelegd. Zooals daaruit zal blijken, omvat dit plan den aanleg van een hoofdverkeers weg van het viaduct bij den Harsten- hoekweg af tot den Gevers Deynootweg en later tot den mettertijd te verlengen Strandweg. Tusschen dezen hoofdver keersweg en de Groningschestraat is een bouwplan ontworpen, terwijl aan de Noord-Oostzijde van den weg een parkeerterrein is geprojecteerd, hetwelk plaats zal bieden voor ongeveer honderd automobielen. De met een betondek te verharden rijbaan van den verkeersweg zal 12 m. breed worden. Aan de Noord- Oostzijde is een rijwielpad voor beide richtingen ontworpen, hetwelk, met in begrip van een veiligheidsstrook van 1.50 m., een breedte zal verkrijgen van 6.50 m. De weg zal in zijn geheel 26 m. breed worden. Het voornemen bestaat aan de afslui ting van den Strandweg een min of meer monumentaal karakter te geven, o.a. door de oprichting van een beeldhouw werk. De plannen daartoe verkeeren in hun eerste stadium; B. en W. hopen den Raad te zijner tijd een nader voorstel ter zake te kunnen doen. De kosten van aanleg van het stra tenplan, welke voor rekening van het Gemeentelijk Grondbedrijf komen, wor den geraamd op 192.000, die van de latere doortrekking van den Strandweg, met trappen enz., doch zonder het *e stichten monument, op 340.000, te zamen dus een bedrag van 532.000. De goedkeuring van den Regeerings- commissaris voor den Wederopbouw is, behalve ten aanzien van de doortrek king van den Strandweg, reeds ver leend. B. en W. geven den Raad in over weging tot de uitvoering van het werk, voor zoover mogelijk, te besluiten en Be noodige gelden beschikbaar te stel len. den weg aan eenige aangericht. V.V.V. INLICHTINGENBUREAU TE SCHEVENINGEN. Het V.V.V. inlichtingenbureau, Strand weg 49, Scheveningen (onder de Oranje- galerij) is heden gesloten. Van Donderdag 19 September af wor den alle inlichtingen ook over Schevenin gen, weer uitsluitend verstrekt door het bureau Parkstraat 38, tel. 180980, geopend op werkdagen van 9 tot half 6, des Zater dags van 95 uur. PLUNDERING In de Mei-oorlogsdagen vermiste te Woudenberg zekere H. B. een overjas, eenige manufacturen en een partijtje sigaren. Bij onderzoek bleek een en an der zich in handen van den 22-jarigen soldaat J. van der L. te bevinden, die zich deswege te Utrecht voor den Krijgs raad had te verantwoorden als verdacht van plundering. De Krijgsraad veroor deelde hem tot drie jaren gevangenis straf, tegen welk vonnis de beklaagde, die zeide de goederen van een derde in bewaring te hebben genomen tijdens den terugtocht van de Nederlandsche troe pen, hooger beroep aanteekende. De advocaat-fiscaal eischte thans be vestiging van het vonnis. Mr. W. Ch. H. van Dillen pleitte een voorwaardelijke veroordeeling en sprak de hoop uit, dat het hof rekening zou houden met het feit, dat beklaagde een blanco-strafregister heeft en met de om standigheid, dat het leger in terugtrek kende beweging was, toen beklaagde de bedoelde voorwerpen onder zich had ge nomen. De uitspraak volgt later. Aan den Noordersingel slingerde de kabel van een der ballons zich rond een scheepsmast, waardoor deze in drie stukken knapte. Ook werden in dit gedeelte van de stad draden van de radio distributie centrales vernield, waardoor een deel der luisteraars van muziek verstoken werd. Gerechtshof BELEMMERING VAN EEN POLITIEMAN In dën nacht van Zaterdag op Zondag Maart te twee uur speelde zich in de Nieuwstraat te dezer stede een vecht partijtje af, waaraan een toevallig passee- Uitgestelde vergaderingen De algemeene vergadering der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke 21 September te Utrecht zou plaats vinden, zal niet doorgaan, evenals de jaarvergadering van den Prov. Utrechtschen Bond van het Wit- Gele Kruis, welke was uitgeschreven op Woensdag 25 September a.s. waarop verdachte zei: „Hij gaat er aan." Getuige van E. had van zijn woning uit het lijk zien liggen, was naar buiten gegaan en had K. naast den verslagene zien staan. Get. vroeg aan K.: „Waarom heb je dat gedaan?” Doch deze reageer de niet Hij maakte op getuige een af wezigen indruk Een zwager van ver dachte verklaarde, dat de verslagene eenigszins agressief was en dat, indien een vechtpartij had plaats gehad, deze van U. uitgegaan moet zijn. Door den chef en een vroegeren pa troon van verdachte werden verklarin gen afgelegd, die den persoon van ver dachte in een zeer gunstig daglicht stel den. De officier van justitie, mr. Hoetfel- man, requisitoir nemend, zeide, dat ver dachte in een toenemend opgewonden stemming verkeerd moet hebben. Wat er buiten gebeurd is, daarover zijn geen verklaringen, omdat niemand het gezien heeft en verdachte zich het niet meer kan herinneren Er is evenwel geen twij- In een militaire stelling bij Woudenberg had de 25-jarige dienstplichtige soldaat J. B. op 13 Mei j.l., terwijl hij belast was met het aandragen van munitie, tijdens het gevecht zijn post verlaten, omdat hij zijn voet had bezeerd. De jongeman was op de vlucht gegaan en had een kilometer ge- loopen, toen hij een Roode Kruis-auto ont moette. Deze bracht hem naar een verple- gingspost te Houten, waar zijn voet werd behandeld. Intusschen waren zijn kameraden in de stelling zeer verontwaardigd, dat B. zon der toestemming was weggeloopen. Toen bleek, dat B. aldus zijn plicht in oorlogsgevaar had verzaakt, werd een ver volging tegen hem ingesteld. De Krijgsraad veroordeelde hem tot 21 jaar gevangenisstraf. Gisteren had de man zich in hooger beroep voor het Hoog Mil. Gerechtshof te verantwoorden. De president, mr. E. Jellinghaus, keurde het gepleegde feit scherp af en gaf te kennen, dat beklaagde die van plan was een wandeling van twee kilometer te ondernemen om zich onder medische be handeling te stellen zeer goed op zijn post had kunnen blijven, hetzij om muni tie aan te dragen, hetzij ander werk te doen. Blijkbaar begreep beklaagde niet, dat zijn ernstige plichtsverzuim met den dood had kunnen worden gestraft. Beklaagde verontschuldigde zich met de mededeeling, dat hij zenuwachtig was ge weest en dat hij wel het plan had, na be handeld te zijn, naar zijn post terug te keeren. De auditeur-militair, mr. Polman, achtte het gepleegde feit zeer ernstig en noemde den beklaagde een slecht soldaat. In tijden van gevecht wordt van den man het uiter ste gevorderd, doch deze man ging er van door en liet zijn kameraden in den steek. Spr. zag geen aanleiding voor een aan merkelijke vermindering van de door den Krijgsraad opgelegde straf en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Mr. W. Ch. H. van Dillen pleitte clemen tie. De uitspraak van het Hof volgt later. Wegens het als militair opzettelijk be kendmaken van de opstelling der Grebbe- linie, in Januari j.l. aan een bezoeker van een restaurant te Utrecht, welke gegevens, naar hij meende, aan Engeland zouden worden doorgegeven, werd de dienstplich tige soldaat M. A- P- gisteren door het Hoog Militair Gerechtshof alhier veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf met ont slag uit den dienst en met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal had bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad te ’s-Gra- venhage (drie jaar gevangenisstraf met ontslag en ontzetting) geëischt. rend agent van politie in burgerklee- ding een einde trachtte te maken, het geen echter niet de instemming had van een der beide vechtende partijen, n.l. den ongeveer dertigjarigen portier van de R., die geen geloof hechtte aan de legitima- tiekaart, welke de agent in burger hem vertoonde en geen gevolg gaf aan diens aanmaning tot doorloopen. De portier werd deswege tot een maand gevangenis straf veroordeeld en kwam hiervan bij het gerechtshof in beroep. Het gerechtshof heeft thans dit vonnis bevestigd. ZIJN ZWAGER DOODGESTOKEN Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan de 43-jarige chauf feur J. K. te Rotterdam, die op Zondag 9 Juni, na een woordenwisseling met zijn zwager, den 38-jarigen J. G. U., in zijn woning aan de Brederodestraat te Rotterdam, dezen op straat zoodanig met een mes heeft gestoken, dat de man en kele oogenblikken later overleed. De verslagene was met zijn vrouw en drie kinderen bij zijn zwager op bezoek geweest, had er ruzie gekregen en was het huis uitgeloopen. Later liep hij weer terug en schopte tegen de deur van de woning van den zwager. K. was naar buiten gekomen en in groote woede had hij zijn zwager met een broodmes eenige steken toegebracht. U. zakte ineen en was vrijwel op slag dood. Verdachte verklaart, dat hij zich niets meer van de gebeurtenissen van de rüzie kan herinneren. Een agent van politie zeide. dat verdachte, toen hij hem arres teerde, vrij kalm was. Verdachte had ge zegd: „Dat heb ik gedaan,” daarbij klaar blijkelijk doelende op den aanslag. De vrouw van den verslagene, tevens zuster van den verdachte, vertelde, dat er op den bewusten middag over politiek en den oorlog was gesnroken. waardoor er een geprikkelde stemming ontstond Er ontstond ruzie. U liep de straat op. doch kwam even later terug K heeft toen een broodmes uit de keuken gehaald en is er mee naar buiten geloopen. Ge tuige riep: „Zal je mijn man niets doen?” RIJWIELDIEFSTALLEN Het O.M., waargenomen door mr. Blok, heeft wegens diefstal van rijwie- len geëischtTegen den 27-jarigen waschknecht C. A. J„ alhier, thans ge detineerd, acht maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling Tegen den 28-jarigen buffetchef J. I B., alhier, thans gedetineerd, één jaar gevangenisstraf. Tegen den 20-jarigen kok, J. F., alhier, thans gedetineerd, acht maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Tegen den 22-jarigen bankwerker A. H. P., zonder vaste woon- of verblijf plaats hier te lande, thans gedetineerd, acht maanden gevangenisstraf. Uitspraken 1 October. Door enkele ondernemers worden m het Westland druiven ingekocht om deze in de koelhuizen op te slaan. Men hoopt hierdoor, zooals gewoonlijk, het aanbod van druiven op de markten over een langdurig tijdvak te verdeelen. Toch zullen er dit jaar niet zooveel druiven in de koelhuizen terecht komen als voorgaande jaren en wel door het feit, dat de veilingprijzen thans hoog zijn, waardoor het risico van bewaren grooter wordt. Aan de Westlandsche vei lingen worden thans dagelijks enorm groote hoeveelheden druiven afgeleverd voor export naar Duitschland. Voor de blauwe druiven wordt meestal de prijs van 40 ct. per k.g. besteed, voor de koelhuizen wordt wordt betaald met circa 42 ct per k.g. Behalve zetmeel en eiwit bevat aardappel een belangrijke bron van vitamines en mineralen Ballons neergekomen in Drente Gistermiddag omstreeks een uur is te Deurze bij Assen een Engelsche ver sperringsballon aan den grond ge komen. Van Beilen af hadden de Nederland sche en de Duitsche politie den ballon gevolgd. Het gevaarte, dat een lengte had van eenige tientallen meters, bleef vlak bij de boerderij van Jacob Beye- ring te Deurze in het prikkeldraad hangen. Tevoren had het al herhaal delijk den grond geraakt en als gevolg daarvan was de ballon op verschillen de plaatsen beschadigd Er was een ka bel van ongeveer 300 m. lengte aan den ballon bevestigd met een zware katrol. Desondanks werd te Deurze geen Nederlandsche tomaten in Duitschland V.P.B. melden uit Berlijn: De afzet van Nederlandsche tomaten op de Duit sche markten is momenteel bevredigend. Wel is de vraag, ook tengevolge van het regenachtige weer, veel kleiner, maar het aanbod is eveneens sterk verminderd. Italiaansche en andere buitenlandsche to maten zijn van de Duitsche markt geheel verdwenen, zoodat het Nederlandsche pro- fD Rijksdienst. Ten aanzien van de ar- beidsvoorwaarden zal een overgangs regeling worden getroffen. schade van beteekenis aangericht. De ballon bevatte vrijwel geen gas meer. Uit Beilen in Drente wordt eveneens medegedeeld, dat daar een Engelsche kabelballon over is gedreven. Deze is in de gemeente Rolde aan den grond gekomen. Tijdens de drift heeft de bal lon schade aangericht aan bovengrond- sche leidingen van het telefoon- en electriciteitsnet. Uit Roden in Drente wordt gemeld, dat een kabelballon eenige schade aan het electrische net heeft aangericht, terwijl te Wijhe er een is neergekomen in een boomgaard langs ZwolleDeventer, waarbij fruitboomen schade werd Behalve Noord-Holland heeft ook Friesland van verscheidene ballons be zoek gehad. Om half twaalf kwam er een uit de richting van het IJsselmeer gedreven, die enkele telefoonpalen uit den grond rukte, het pas herstelde electrische net opnieuw ontredderde om vervolgens bij Spannenburg zijn tocht te beëindigen. Om 12.05 werd er opnieuw een gesignaleerd, die recht op de haven aandreef. Deze was ge lukkig zoo laag, dat hij achter den nieuwen Meerdijk bleef haken. Ver volgens gleed hij over den dijk heen en kwam terecht op een Rijnaak, die in de werKhaven lag. Daar is men er in geslaagd, den ballon onschadelijk te maken. Te Leeuwarden werden door eenige ballons pannen van de daken gerukt, antennes vernield, lichtleidingen be schadigd en vensterruiten verbrijzeld. In het diaconessenhuis sneuvelde een tiental ramen. welke op zeer deWestenwinden reidingswijze te nemen en een mogelijk op vooroordeel berustenden tegenstand der huisgenooten met tact weten te over winnen, door zelf het goede voorbeeld te geven. Men kieze hierbij aardappelen van ongeveer gelijke grootte. Deze worden goed afgeborsteld, gewasschen en zoo noodig gepit. Daarna worden ze opgezet met een bodempje kokend water en een half uur in een goed gesloten pan ge kookt. De aardappelen zijn dan gaar en het water is verkookt. Na even te zijn omgeschud, komen de aardappelen in hun gebarsten schil smakelijk kruimig op tafel. Het gebruik van zout is bij deze kookmethode overbodig de ziltige smaak van den aardappel zelf, welke niet door afkoken is verloren gegaan, doet nie mand naar keukenzout verlangen. Ook in stamppot laten de ongeschilde aard appelen zich uitstekend gebruiken. Gebakken aardappelen Gebakken aardappelen vormen onge twijfeld een zeer smakelijk gerecht, dat wij niemand willen misgunnen. Alleen moet er aan worden herinnerd, dat bij het bakken van de in plakjes gesnedene, vita mine C verloren gaat. Trouwens dit ver lies treedt reeds in bij het bewaren van gekookte aardappelen op kamertempera tuur. Ook opwarmen, het maken van puree en de bereiding van aardappelen in de hooikist, oefenen in dit opzicht een nadeeligen invloed uit. In het algemeen verdient het dus aan beveling de aardappelen in de schil en zoo kort mogelijk voor het nuttigen te koken. Door een juiste bepaling van de voor den maaltijd benoodigde hoeveel heden vermijde men liefst het ontstaan van restjes, welke bij het bewaren en verwerken onvermijdelijk weer aan voe dingswaarde zullen verliezen. De huisvrouw, die er in slaagt haar gezinsleden te winnen voor het toepas sen van deze grondregels, bewijst daar mede een niet te onderschatten dienst aan de gezondheid van haar huisgezin. Bovendier bereikt ze voor haar huis houdbeurs een zeer belangrijk voordeel. Veronderstel, dat haar gezin uit zes per sonen bestaat en dat ze daarvoor een wintervoorraad van 7 mud pleegt op te doen. Door de aardappels in de schil te gebruiken, kan ze thans ruimschoots vol staan met 6 mud We zouden het voordeel ook zoo kunnen uitdrukken, dat de on geschilde aardappel het gezin in staat stelt om iedere week een dag gratis aardappelen te kunnen eten. In de Zaanstreek In de Zaanstreek hebben twee los geslagen ballons eenige draden van de electrische bovenleiding der spoor lijn Amsterdam—Alkmaar vernield. Ge durende 2i uur was het treinverkeer met Alkmaar gedeeltelijk gestagneerd en moest over enkel spoor worden ge leid. Een dak van een woonhuis aan den Beukenweg te Wormerveer werd eveneens beschadigd. De tweede ballon rukte op den hoek van den Hoogendijk- Provincialen weg een bordje uit den grond, terwijl in de buurt van de Czaar Peterstraat verscheidene anten nes het moesten ontgelden. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer langs de spoorwegen tusschen Zaandam en Pur- merend werd gestoord. Om kwart voor tien is het gevaarte in de Midden- Beemster nabij Spijkerboor neerge komen en onschadelijk gemaakt. Gisteravond half tien dreef kabelballon boven Oostzaan. Het boven- grondsche electrische net en het alar- meeringsnet van de vrijwillige brand weer werden beschadigd. Om elf uur gistermorgen kwam een Engelsche kabelballon over het IJssel meer uit de richting Volendam op het stadje Hoorn aangedreven. De ballon, welke zeer laag was en af en toe het water raakte, rukte, boven land ge komen, een paal van het electrische net uit den grond en kwam vervolgens hij het veilinggebouw in de gemeente Blokker neer. Het omhulsel werd naar Hoorn overgebracht. Ook de dienst der N.Z.H.T.M. tus schen Monnikendam en Edam is gis termorgen gestremd geweest en moest tijdelijk met bussen worden onder houden. Een Engelsche ballon had na melijk eenige draden van het boven net vernield, waardoor kortsluiting ontstond, het gevaarte vloog in brand en ging geheel in vlammen op. fel aan hoe de gebeurtenissen zich heb ben toegedragen. Na een korte worste ling heeft verdachte gestoken. Verdachte is ten laste gelegd doodslag of mishandeling, den dood ten gevolge hebbend Wanneer men nu In aanmer king neemt, dat er meer wonden zijn toe gebracht. dan moet men tot doodslag concludeeren. doch uit de getuigenver klaringen is gebleken en eveneens uit het psychiatrisch rapport, dat mishandeling de bedoeling is geweest. Het laatste rap port komt tevens tot de conclusie, dat verdachte voor zijn daad verminderd toe rekeningsvatbaarheid aangerekend moet worden. Alles in aanmerking nemend eischte spr. een gevangenisstraf van een jpar met aftrek Mr. de Vriese pleitte clementie Uitspraak 1 October. De voedingsraad zond ons het volgende artikel De aardappel is in ons land terecht een bij uitstek populair voedingsmiddel. Door zijn neutralen smaak leent hij zich bijzon der om bij zeer uiteenloopende soorten groenten, vleesch en visch te worden ge nuttigd en dat wel in allerlei verschillen de vormen gekookt, gesmoord, gebakken, als puree, enz., enz. Wat dit betreft be staat dan ook nauwelijks behoefte aan voorlichting over het gebruik van den aardappel. Wel ontbreekt het echter bij velen aan de juiste kennjs omtrent de voedings waarde en daardoor laat de bereidings wijze van dit in alle kringen gebruikte voedingsmiddel nogal eens te wenschen over. Dat het ons zetmeel levert, is al gemeen bekend, al was het alleen door het bestaan van aardappelmeel. Dat de aardappel daarenboven voor ons de leve rancier is van een uitnemende soort ei wit is minder bekend. Evenmin geeft men zich er in den regel rekenschap van, dat we er een belangrijke bron van vitamines en van mineralen in hebben te zien. In percenten uitgedrukt is het eiwitge halte van den aardappel zeker niet hoog het bedraagt slechts 2 pCt Maar wie bij zijn middagmaal een pond aardappelen nuttigt, krijgt daarmede dan toch even veel eiwit naar binnen als bij het ge bruik van een half ons vleesch. Luchtafweer te kwam in actie Tegen het einde van den middag is gisteren het luchtafweergeschut in de omgeving van de hoofdstad krachtig in werking getreden, toen een versper ringsballon, hoogte door meegevoerd, ballon dreef juist over het centrum der stad en het straatverkeer werd groo- tendeels gestaakt teneinde zich in schuilplaatsen en portieken in veilig heid te stellen. Hoogstwaarschijnlijk is de ballon door het geschut geraakt, want ziender- oogen verloor zij hoogte. Honderd me ter buiten de kust in het IJsselmeer is zij gedaald. Het luchtafweergeschut heeft toch nog een slachtoffer geëischt. Op het Hugo de Grootplein werd een dame door een scherf aan den voet gewond. Na in het posthuis aan de van Olden- barneveldtstraat door den geneesk. dienst te zijn verbonden, is zij naar huig overgebracht. 4 Arrondissements-rechtbank GELEGENHEID MAAKT DEN DIEF De 19-jarige timmerman P. F., alhier, stond terecht wegens twee gevallen van diefstal. In een perceel in de tweede Schuytstraat, waar men hem ontboden had, om jalouzieën aan te zetten, zou hij op 29 Maart j.l., toen de vrouw des huizes, nadat zij in de keuken haar sie raden had afgelegd, deze daar achter latend, zich even had verwijderd, van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om een diamantenring ter waarde van 150 weg te nemen. Deze was althans verdwenen, toen F. de woning had ver laten. Na een bezoek, dat hij in den ochtend van 1 April j.l. had gebracht aan een winkel aan de Laan van Meerdervoort, waar hij was binnengegaan, toen de hoofdjuffrouw even afwezig was, werd hij had daar naar den prijs van een harmonica gevraagd 24 vermist uit een portemonnaie, die geborgen was in een handtasch, welke op de toonbank lag. Niemand anders dan verdachte was in den winkel geweest Na getuigenverhoor eischte mr. Blok, het O.M. waarnemend, tegen dezen, reeds vijfmaal tevoren veroordeelde verdachte, die ontkende, acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak 1 October. HELER VAN SIERADEN STAAT TERECHT De 44-jarige los-werkman N. W. al hier, thans gedetineerd, stond terecht wegens heling. Van een zwager had hij 5 Mei J.l. een aantal sieraden, die deze in Laren, waar hij een inbraak had ge pleegd, had gestolen, in ontvangst ge nomen tegen betaling van ƒ20. Verdachte moest toegeven, dat de houding van zijn zwager, die meer op zijn kerfstok had, zoodanig was ge weest, dat hij had moeten begrijpen, dat de zaak niet pluis was. Na getuigenverhoor eischte het O.M, waargenomen door mr. Blok tegen dezen verdachte, op grond van een gunstig reclasseeringsrapport zes maanden ge vangenisstraf, waarvan 4 voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. Uitspraak 1 October. Door den straffen wind uit Weste lijke richtingen zijn gisteren verschei dene Engelsche kabelballons, die van hun bases waren losgerukt, naar Nederland afgedreven en hebben op verschillende plaatsen aan hoogspan ningsnetten, telefoondraden enz. schade aangericht. Wat de mineralen betreft, waardeeren we de niet onbelangrijke hoeveelheden kalk, phosphor, ijzer en ook de sporen jodium, terwijl van de vitamines, welke van de B-groep en het in den winter zoo waardevolle vitamine C, recht heb ben op onze bijzondere aandacht De tot dusver gebruikelijke kookme thode (schillen en ’s nachts in het water laten staan, dan opzetten in ruim water) berust echter op een miskenning van al dezewaardevolle voedingsfactoren. Schillen vermindert waarde Bij het schillen gaan vitamines, mine ralen en eiwit in bijzondere mate ver loren en vanzelfsprekend ook zetmeel men kan veilig zeggen, dat met de schil 20 pCt. van het in de aardappelen aan wezige vitamine C wordt weggeworpen. Laat men de geschilde aardappels vervol gens in water staan en zet men ze dan in ruim water op, dan stijgt het verlies tot 60 pCt, terwijl bij koken in de schil ten hoogste 20 pCt. verloren gaat Een soortgelijk verlies lijden wij op het ge halte aan B-vitamines en aan mineralen. Bovendien staat de geschilde aardappel nog tijdens het koken zetmeel en eiwit aan het kookwater af, zoodat men een in elk opzicht belangrijk in waarde minderd product op tafel brengt. Waarom stellen we den aardappel aan dit waardeverlies bloot Eigenlijk valt hiervoor geen andere reden aan te voe ren, dan dat de sleur het nu eenmaal zoo wil Wie de proef heeft genomen met het koken van den aardappel in de schil, prijst den pittigen smaak van het op deze wijze verkregen gerecht en hij wil niet meer terug naar de oude en „flauwe” be reidingswijze. Wie wel de voordeelen wenscht van het koken In de schil, maar de schil zelf niet wil nuttigen, kan na tuurlijk een tusschenweg bewandelen, door de gekookte aardappelen op het bord te pellen. De praktijk leert echter, dat men ook den smaak van de schil al spoedig leert waardeeren. Ondernemende huisvrouwen zullen dan ook niet nalaten een proef met deze be-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6